er t».v 'Hiddink woont toch bijna in Duitsland?' Patriotten in een 'theedoek' IKAPOT? iufel? Doelpunten schaars in Italië Frankrijk gewoon de allerbeste Oranje en de 'Mannschaft' hebben geen geheimen voor elkaar Voetballers moeten zorgen dat Kroatië weer goed nieuws te horen krijgt DESTEM E5 Meubelen op maat Keukens Badkamermeubelen Dealer BK-panuen Binnendeuren Luxe geschenken >r u terwijl u /inkelt "ZLER 7 straat 5 en 5349 ISTALLATEURS SANITAIR DAKBEDEKKING -TEL.(0115)563410 EENMAAL TJE EXCLUSIEF Vaarde - tel. 0114-67121^ Arcen - „Denk je nou echt dat alleen ïk de tegenstander door en door ken? Kom nou, Guus Hid dink weet het net zo goed. Hij woont toch bijna in Duitsland?" Onbegrip Leverkussen Geluk Londen - Telkens weer komen ze uit alle windstreken aangevlo gen om zich vol trots te hullen in wat sceptici een soort 'theedoek' noemen. Voor de Kroatische voetbalzigeuners die hun brood verdienen in Oostenrijk, Spanje, Engeland, België, Duitsland en Italië is het echter een erezaak om in het opvallende rood-wit geblokte tricot te spelen. Reünie Rechtzaak Hele klus Gat in opleiding Patriotten 396 DINSDAG 4 JUNI 1996 - details. [/en. En p.v merk rELMAKERIJ co o w rü x de moeite waard en natuurlijk krijgt kundig advies. Graag tot ziens. 8.30-16.45 uur dag en donderdag 8.30-17.45 uur 8.30-21.00 uur 9.00-13.00 uur lijkheid. Stijl en goede smaak zijn zicht- reêert. In zo'n omgeving past de selectie tce. Neem de exclusieve Mahonie-collectie- ismgdetails, dat het lijkt of het metaal is d biedt Residence u ook een uitgebreide let een ruime keuze in stof en lede' ten u graag. I0EK gaat een nieuw tijdperk in. De populari teit van en de belangstelling voor het toernooi is ;o massaal geworden, dat de UEFA besluit het aantalfinalisten uitte breiden naar acht landen, pie worden opgedeeld in twee groepen. Van die «pen spelen de winnaars de finale. Italië wordt het eerste land dat de eind ronde van het EK voor de tweede keer organiseert. Het gastland wordt inge deeld in een groep met Engeland, Bel gië en Spanje. In de andere poule tref fen West-Duitsland en Nederland el kaar weer. De groep wordt gecomple teerd door titelverdediger Tsjechoslo- wakije en nieuwkomer Griekenland, dat in de kwalificatie de Sovjet Unie, Hongarije en Finland uitschakelde. De nieuwe opzet van de eindronde stuitte op veel kritiek. Zeker toen bleek dat de twaalf groepswedstrijden slechts 22 doelpunten opleverden. De emoties bij het publiek liepen toch hoog op. Traangas moest er in Turijn aan te pas komen om de aanhang van Engeland en Bel- $(1-1) Uit elkaar te jagen. België herstelde zich in het duel met Spanje (2- 1), terwijl de hoop van Engeland om in de finale te'komen, vervaagde omdat de Engelsen met 1- Ovan Italië verloren. België had daarop aan 0-0 genoeg in de afsluitende groepswedstrijd tegen Italië om op doelsaldo de finale binnen te stap pen en die uitslag bereikte het ook. In de andere groep toonde West-Duitsland zich de sterkste. Vooral door Nederland met 3-2 te verslaan. De eindstrijd werd het duel van 'het beest' Horst Hrubesch. Met nog 2 minuten te spelen, ston den België en West-Duitsland op 1-1. Hrubesch tod al vroeg in de wedstrijd de score geopend. Een strafschop in de tweede helft van Vanderey- cken bracht de teams weer naast elkaar. Vlak voor tijd kopte Hrubesh na een blunder van de Belgische doelman Jean-Marie Pfaff echter raak. Besloten werd dat voortaan het duel om de der de plaats zou worden geschrapt, omdat de pu blieke belangstelling voor de troostfinale in Italië tussen het gastland en Tsjechoslowakije (winst Tsjechoslowakije na 1-1, verlenging plus straf schoppen: 9-8) minimaal bleek. FINALE: WEST-DUITSLAND - BELGIË 2-1 (1-0). 10. Hrubesch 1-0, 71. Vandereycken (straf schop) 1-1, 89. Hrubesch 2-1. Scheidsrechter: Rainea (Roe). Toeschouwers: 47.860. WEST-DUITSLAND: Schumacher, Stielike, Kaltz, Förster, Dletz, Schuster, Briegel (551 Cul- mann). Hans Möller, Karl-Heinz Rummenigge, Hrubesch, Klaus Allots. BELGIË: Pfaff, Meeuws, Gerets, Millecamps, Renquin, Cools, Vandereycken, Van Moer, Mommens (80. Verheyen), Vanderelst, Ceule- mans. IN de beschouwingen na afloop van een groot voetbaltoernooi komt vaak het woord als voor. De analysten willen daarmee aangeven dat de weg van de winnaar soms geplaveid was met een flink portie geluk. In 1984 gold dat niet voor het nationale elftal van Frankrijk. Het team kroonde zich met overmacht in eigen land tot Europees kampioen. Elke te genstander werd namelijk met ruime cijfers verslagen. Frankrijk kon beschikken over een su per-elftal. Het zwaartepunt lag voor ie dereen duidelijk zichtbaar op het mid denveld met spelers als de immer zwoegende Luis Fernandez, de intelli gente lean Tigana en de bruisende in- breng van de 'kleine' Alain Giresse. Met aan het hoofd de vaak geniale Mi chel Platini 'op tien'. Aan de opzet van het toernooi was door de UE FA opnieuw gesleuteld. De nummers een en twee uit de groepen moesten nu halve finales spelen. In 1984 bleek dat de verhoudingen binnen het Europese voetbal behoorlijk aan het veranderen ®ren. Denemarken was daar misschien wel het «sie voorbeeld van. Het elftal groeide in het toernooi. Bovendien slaagde West-Duitsland er met in zich voor de halve finales te plaatsen. Dat vormde al een sensatie van de eerste orde. Het grootste drama had zich echter afgespeeld 'n <fe kwalificatie-poule met Spanje en Neder land. In de laatste wedstrijd van die poule had we tegen Malta elf doelpunten nodig om ten koste van Nederland - te kwalificeren voor de eindronde. Spanje won uiteindelijk met A-1 en op basis van die uitslag plaatste het zich Nede! ^cf c'oe'9em^c'e'd6 c'an jtesures en schorsingen braken Spanje uitein- e»|k op in de finale tegen Frankrijk. Een grove oot van de anders altijd feilloos keepende Luis taal. gekende de genadeklap. Hij liet een bare vrije trap van Platini door zijn vingers 8 Wen. Dat doelpunt brak de Spaanse kracht. 800 Bellone maakte er weliswaar pas in de JJtste ooinuut 2-0 van, de winst van Frankrijk R daarvoor - ook na het wegzenden van Le geen minuut in gevaar gekomen FINALE: FRANKRIJK-SPANJE 2-0 (0-0). o. Platini 1-0,90. Bellone 2-0. Rode kaart: 84. Koux (Fra). Scheidsrechter: Christov (Tsj). 'oeschouwers: 47.368. hANKRIJK: Bats, Battiston (72. Amaros), Le n ux' °ossis, Domerque, Fernandez, Giresse, Ti £™ni, Lacombe (79. Genghini), Bellone. tal r m Arconada' Urquiaga, Salva (84. Rober- 11,, j. #a)e9°' Senor. Francisco, Victor, Camacho, 0 Alberto (76. Sarabia), Santillana, Carrasco. Door Bert Willemsen Berti Vogts zegt het met een brede lach. Hij heeft iets met Nederland. In zijn jonge jaren reed hij geregeld de 35 kilometer van Mön- chengladbach naar Venlo om in Nederland op vrijersvoeten te gaan. Die tijd is al lang voor bij, maar nu waardeert Vogts de asperge-spe cialiteiten van hostellerie De Hamert in Ar cen. Die kennen voor hem even weinig gehei men als het voetbal in Nederland. „Dit is een heel ander Oranje dan driekwart jaar gele den," zegt Vogts. „Het is nóg meer Ajax, vrij wel helemaal Ajax. Bergkamp, Witschge en Seedorf komen ook uit die hoek." Vogts waardeert de frivoliteit, technische hoogstandjes en tactische rijpheid van het Nederlandse voetbal. Geregeld zet hij zelfs een Hollandse bril op. Bijvoorbeeld bij de be oordeling van Duitslands enige nederlaag in de EK-kwalificatie, een jaar geleden in Sofia tegen Bulgarije (2-3). „We pakten geen pun ten, maar het was wel een overwinning voor het voetbal. In die wedstrijd speelde de Duit se ploeg naar mijn hart: gedurfd en attrac tief." Zulke uitspraken stuiten op onbegrip in Duitsland, waar alleen oog is voor de knik kers en niet voor het spel. Zijn waardering voor de schoonheid van het voetbal wordt het manneke uit Kleinenbroich niet in dank afge nomen. De verwende Duitser wil zich alleen maar koesteren in het succes van de Mann schaft. Een deel van de pers, die Vogts op alle manieren onderuit probeert te halen, kleurt het beeld dat de Duitse fans van de bonds coach hebben. Vogts probeert die invloed zo veel mogelijk te negeren. „Ik weet waarom de Duitse voetbalbond me benoemd heeft en ik weet hoe de ploeg over me denkt. Dat zijn de enige zaken die echt tellen." Berti Vogts rekt en strekt mee tijdens een training van 'Die Mannschaft'. foto ap Maar af en toe kan hij het niet laten om uit bondscoach zou er onder lijden dat zoonlief zin meer in het voetbal. Nou en? Dat gebeurt zijn slof te schieten. Bijvoorbeeld na het ver- onvoldoende voetbalkwaliteiten bezat, heette zo vaak." haal in een boulevardkrant over het einde van het. „Wat is dat voor onzin," luidde de toorn Zulke zaken vergallen het plezier van Vogts de voetbalcarrière van zijn zoon Justin. De van Vogts. „Een jongen van zeven heeft geen in zijn werk. Als bondscoach zit hij in een glazen huis. Dat speelt een belangrijke rol als hij na het EK-toernooi gaat nadenken over zijn toekomst. De overgang van de Duitse voetbalbond (DFB) naar een club wordt steeds aantrekkelijker. Bayer Leverkusen zou Vogts met open armen binnenhalen. De trainer heeft een prima ver standhouding met manager Calmund en voet balleider Vossen van Leverkusen. Bondsvoor zitter Egidius Braun ziet het gevaar en heeft al laten weten Vogts het liefst tot zijn pen sioen aan de DFB te willen binden. Voordat er zaken worden gedaan, komt eerst het EK-toernooi. „Nederland heeft een ge makkelijkere poule getroffen dan wij," luidt het oordeel van Vogts. „Kijk maar eens waar onze tegenstanders op de ranglijst van de we reldvoetbalbond te vinden zijn. Rusland, Ita lië, Tsjechië en wij staan allemaal bij de eer ste tien. Bovendien heeft Oranje het voordeel dat Engeland, Schotland en Zwitserland alle maal met vier verdedigers op een lijn spelen. Rusland en Tsjechië hebben daarentegen een echte ausputzer. Dat voetbalt niet zo lekker." „Nederland zal in Engeland zeker een be langrijke rol spelen," verwacht Vogts. „Ik dicht Oranje een plaats bij de laatste vier toe. Vanaf de halve finale valt moeilijk een voor spelling te doen. Dan komt er ook een portie geluk om de hoek kijken." En als Nederland en Duitsland weer op el kaar botsen? Vogts beseft dat de 1-0-over- winning van dit voorjaar bepaald geen garan tie voor een nieuw succes betekent. Als er echt wat op het spel staat, krijgen de Duitsers een heel ander Oranje tegenover zich dan de lauwe ploeg van het oefenduel in Rotterdam. „We moeten op alles voorbereid zijn," beseft Vogts. „De kunst is vast te houden aan ons ei gen systeem. Dan is het mogelijk te profiteren van het risico dat het Nederlandse team in zijn spel legt. Als Nederland in de aanval gaat, geeft het veel ruimte prijs. Die kan met een snelle tegenaanval benut worden. Maar ja, de theorie is mooi. De praktijk ziet er vaak anders uit." Door Jaap van Essen Immers, het shirt is de bevestiging van het feit dat Kroatië bestaat en nu echt als zelf standig land op de kaarten staat. In 1990 nog was het Kroatische embleem - waarvan het shirt is afgeleid - verboden in de voormalige Joegoslavische republiek. Na ruim vijf jaar oorlog, ontbering en heel veel persoonlijk leed, neemt het kleine Kroa tië (4,8 miljoen inwoners) zelfstandig deel aan een groot sportevenement. En dat met een elftal dat bol staat van het talent en wel eens voor een verrassing kan zorgen op het EK. Telkens wanneer het nationale team van Kroatië zich verzamelt, heeft de sfeer veel weg van een grote reünie. De duurbetaalde vedetten, journalisten, bestuurders, trainers, en vooral ook spelersmakelaars treffen el kaar in een en hetzelfde hotel en hebben een heleboel te bespreken. De sfeer is los, onge dwongen, gezellig. „Het lijkt wel een beetje op het Deense elftal op het WK in 1986," zegt Otto Baric, technisch directeur van Kroatië. Baric was tot een half jaar geleden coach van Casino Salzburg, maar keerde na jarenlange omzwervingen door Europa toch terug naar zijn vaderland. „Met Casino had ik het maximale bereikt, meer zat er niet in. De motivatie was er niet meer," aldus de man die met datzelfde Salzburg vorig seizoen Ajax twee maal op een gelijkspel hield in de Champions League. Waarom Baric precies naar het nationale team werd gehaald, is een duister verhaal. Onder leiding van Miroslav Blazevic waren de Kroaten op weg om zich eenvoudig te kwalificeren voor het EK en in principe is Blazevic nog steeds dé coach. Er bestaan echter bedenkingen tegen de vroegere trai ner van ondermeer Sion, Vevey, Lausanne, Grasshoppers en Nantes. Blazevic, die nog steeds een rechtzaak boven het hoofd hangt wegens een Frans omkoop schandaal, zou te veel andere belangen heb ben. Zo was hij een tijdlang zelfs eigenaar van Croatia Zagreb en nauw betrokken bij allerlei transfers. Maar Blazevic was wél succesvol en hem echt vervangen was dus geen serieuze optie. Als een soort tussenop lossing werd Baric aan de technische staf toegevoegd als opvolger van de oude Tomis- lav Ivic, die ook al niet van onbesproken ge- Het Kroatische elftal, getooid in de 'theedoek-shirts'. Staand, van links naar rechts: Boban, Ladic, Jerkan, Stanic, Suker, Pavlicic. Gehurkt, v.l.n.r.: Mladenovic, Jurcevic, Stimac, Boksic en Asanovic. foto epa drag zou zijn. Hoe de verhoudingen precies liggen, is on duidelijk. Baric (63) houdt het er maar op dat hij zijn 'goede vriend' Blazevic helpt. Bij wedstrijden is het in ieder geval telkens Ba ric die langs de kant de aanwijzingen geeft. „En ik maak de trainingsplannen, zorg voor individuele trainingen en help selecteren." Dat laatste is nog een hele klus, want de Kroatische voetballers zijn vooral als gevolg van de oorlog over heel Europa uitge zwermd. Baric: „In totaal spelen er 5000 Kroaten in het buitenland. Alleen al in Oos tenrijk spelen er ongeveer 1000 in allerlei li ga's. We proberen vanuit Zagreb bij te hou den hoe allerlei spelers het doen, hoe ze zich ontwikkelen." „Natuurlijk richten we ons vooral op de spe lers die in de selecties zitten en de ongeveer dertig anderen die ook op hoog niveau spe len. Ieder weekeinde nemen we zo'n beetje alle Europese sportprogramma's op. Met drie vrienden kijken we vervolgens alle vi deobanden af. Een hels karwei, maar we moeten wel." Het probleem voor Kroatië is dat de eigen competitie als gevolg van de oorlog niet bijs ter veel voorstelt. Hajduk Split, Croatia Za greb en, op ruime afstand, Osijek zijn de eni ge clubs die wat voorstellen. En ook zij ont komen er niet aan om doorlopend spelers te verkopen, gedwongen door financiële nood. „Van oudsher leiden een paar clubs heel veel talent op. De aanpak is echt goed, met pro fessionele trainers die zeker verhoudingsge wijs goed verdienen. Talent is er nog genoeg, alleen is de financiële situatie zo slecht dat ook de grote clubs hun spelers steeds vroeger moeten verkopen." „Hajduk heeft de beste opleiding, de helft van het nationale team komt daar vandaan, maar de laatste jaren is er een'grote uitver koop gehouden. Bovendien heeft er een soort gat gezeten in de opleiding, doordat veel jon gens tijdens de oorlog wel 'iets anders' te doen hadden dan voetballen. Nu heeft Haj duk weer een geweldig jeugdelftal tot acht tien jaar, maar de vraag is of die jongens ooit in het eerste van Hajduk zullen spelen vóór ze naar het buitenland zijn vertrokken." Inderdaad weten de kapitaalkrachtige Euro pese clubs het talent steeds eerder te vinden. Onlang kocht Bayern München een speler van FC Zagreb, Darko Peric. Een speler van net 17. Baric beseft overigens dat het grote aantal spelers, dat in het buitenland voetbalt, voor het nationale team zo slecht nog niet is. „Ze doen daar een hoop ervaring op, ze zijn al snel geroutineerd. Bovendien houd je het toch niet tegen. Een ingenieur die bij een kleine fabriek werkt, gaat ook weg als hij de kans krijgt bij AEG aan de slag te gaan. Bo vendien weten spelers dat ze hard moeten werken, beter moeten worden, willen ze kans maken op een buitenlandse transfer." Eenmaal bij elkaar in de Kroatische selectie vormen al die uitgezwermde spelers een op vallend getalenteerd gezelschap. Namen als Boban (Milan), Boksic (Lazio), Suker (Sevil- la), Prosinecki (Barcelona), Asanovic (Haj duk), Jurcevic (Freiburg) mogen er zijn. En met groot vertoon van macht werden de Kroaten eerste in de kwalificatiegroep 4 voor het EK. De meeste indruk maakte nog wel de overwinning uit tegen Italië, met 2-1. Davor Suker maakte beide treffers in Paler mo, en blijkt in het shirt van Kroatië enorm productief. In zijn eerste zeventien interlands maakte Bondscoach Otto Baric. foto vnu hij maar liefst zeventien treffers. Het rood wit lijkt iets te doen met de spelers, die in het algemeen te boek staan als geniale, maar ook zeer eigenzinnige technici. Eenmaal in het shirt van Kroatië tonen ze zonder uitzonde ring de bereidheid te knokken en in het teambelang te spelen. „We zijn allemaal patriotten," verklaart Ba ric. „We zijn een heel jong land en willen op allerlei gebieden laten zien dat we dan wel klein zijn, maar wel meetellen. Het is een heel ander gevoel dan toen we nog bij Joego slavië hoorden. In de jaren zeventig was ik bondscoach van het Joegoslavische Olympi sche elftal, en natuurlijk deed ik dat met ple zier. Ik voelde me weliswaar in eerste plaats Kroaat, maar had nooit gedacht dat we zó snel zelfstandig zouden kunnen zijn. Dat de afsplitsing binnen een paar jaar een feit was, heeft iedereen eigenlijk verrast." „Nu is het een heel ander gevoel om bij de bond te werken, totaal anders. Een gevoel van saamhorigheid, van eenheid. Dat is pre cies wat ons sterk maakt, dat is ook waarom we de oorlog hebben gewonnen." „De spelers beseffen ook maar al te goed dat heel het volk iets van hen verwacht. De toe stand in Kroatië is nog niet best - al wordt 'ie met de dag beter - en de mensen smach ten naar goed nieuws, iets om trots op te zijn. Het hele volk viert feest als wij winnen." „Het enige probleem is dat het verwach tingspatroon misschien wel te hoog ligt. Na tuurlijk zijn wij goed, maar Duitsland, Ne derland, Spanje, dat lijken mij ploegen die objectief gezien toch iets verder zijn. Een plaats bij de laatste acht zou ik al goed vin den, een plek bij de laatste vier echt gewel dig." „Onze sterkste punten zijn natuurlijk de techniek en de intelligentie van de spelers. Waar wij het nog wel eens moeilijk mee heb ben, is de agressieve speelwijze van bijvoor beeld Duitsland en Engeland. Dat echte vechtvoetbal beheersen wij niet zo. Maar daar staat tegenover dat onze spelers een speciale band met elkaar hebben. Doordat ze elkaar al vaak van jongsafaan kennen via vooral Hajduk en de nationale ploegen, én door de oorlog. Onze spelers begrijpen waar voor ze op het veld staan, die hoeven niet meer gemotiveerd te worden. Ze weten dat het hele volk op goed nieuws zit te wachten.

de Stem | 1996 | | pagina 27