Weerzien met de 'goeie ouwe vijand' Nieuwe Willem Teil schiet met scherp OPTIEK voor een West-Duitsland superieur Rood voor Neeskens en Van Hanegem deStem Ontmoetingen tussen Engeland en Schotland zijn veel meer dan voetbal Zwitsers elftal behaalt de laatste jaren opmerkelijke successen IDELIJKE ZAAK Glasgow - Alf Ramsey, de suc cesvolste Engelse bondscoach aller tijden, was een brombeer van het type Rinus Michels. Toen hij zijn team in de jaren zestig naar Schotland bracht voor weer zo'n explosieve veldslag, werd hij op het vliegveld van Glasgow begroet door een voetbalbobo: 'Hartelijk welkom in Schotland, Sir Alf', zei de Schotse man in blazer. En Sir Alf antwoordde: 'You must be bloody joking'. Opwinding Batttle of Culloden Gesloopt Dortmund - De angst voor licha melijk contact is geweken, de herinnering aan de snijdende pijn is vervaagd. Stéphane Cha- puisat kan weer voetballen en doelpunten maken. Voor de Duitse kampioen Borussia Dort mund en voor het Zwitserse nationale elftal. Sutter Roy Hodgson DINSDAG 4 JUNI 1996 unmoyeiijKneaen. met Quick Servo Drive en verschil- hatische functies, Stilsaand beeld, beeld weergave en tijd bandteller. In scart-aansluiting. ■■PARAAT |araat met tondeuse en omscha- d 230 naar 115 volt. Leuk vader- j met een wereldprijs. IROOM fel. 0115-613533 Bierkaaistraat 14 4561 BC Hulst Tel. 0114-311813 p£ aanhang van West-Duitsland keek met ge lengde gevoelens terug op de halve finales van liet WK 1970. Daarin legde de Westduitse for matie weliswaar een pracht van een wedstrijd op de grasmat, maar het verlies (4-3) tegen Italië twam zeer hard aan. Een nederlaag, die voor bondscoach Helmut Schön de aanleiding vorm de met een nagenoeg nieuwe, jonge formatie naar België af te reizen. De kern van dat kersverse West-Duitse elftal bleek opgebouwd uit spelers van Bayern München en Borussia Mön- chengladbach. De samenwerking tus sen Franz Beckenbauer, de aanvallend ingestelde libero van Bayern, en spelbe paler Günther Netzer van Borussia was een lust voor het oog. Het toernooi kende eenzelfde opzet als vier jaar eerder. West-Duitsland won in de kwartfinales van Engeland (3-1, 0- 0). In de andere kwartfinales won de Sovjet-Unie de 'revanche-wedstrijd' van het EK I960 van Joegoslavië (3-10-0). De andere twee kwartfinales bleven onbeslist na het eerste duel. Inde tweede ontmoeting schakelde België titel verdediger Italië uit (2-1). Hongarije en Roeme nië speelden opnieuw gelijk, waardoor een der de wedstrijd noodzakelijk werd. Hongerije won die met 2-1. Be eindronde werd gehouden in België. West- Duitsland toonde zich in Antwerpen in de halve finale te sterk voor gastland België (2-1), terwijl de Sovjet Unie haar EK-faam bevestigde door de Hongaren met 1-0 terug te wijzen. Inde finale op 18 juni in het Brusselse Heizei-sta dion telde het basis-elftal van de Sovjet Unie geen enkele naam meer van spelers, die deelna men aan de eindrondes van 1960 en 1964. Ook doelman Jasjin was inmiddels gestopt, maar de nieuwe verdediging met Rudokov in het doei bleek solide genoeg. In de laatste zes EK-duels lukte het de tegenstanders slechts een keer om tot scoren te komen. Toch waren Beckenbauer en consorten uitge sproken favoriet. Dat bleek ook tijdens de eind strijd, waarin de Sovjets geen moment tegen het superieure West-Duitsland konden imponeren. Netzer heerste als een vorst op het middenveld. Zijn schot op de paal werd overtroffen door twee treffers van Gerd Muller en eentje van Her bert Wimmer. De 3-0-eindstand geldt nog altijd als grootste zege in een EK-finale. FINALE WEST-DUITSLAND - SOVJET UNIE 3-0 (1-0). 27 Müller 1-0,52. Wimmer 2-0,58. Muller 3-0. Scheidsrechter: Marschall (Oos). Toeschou wers: 43.066. WEST-DUITSLAND: Maier, Höttges, Becken bauer, Schwarzeneck, Breitner, Hoeness, Netzer, immer, Heynckes, Müller, Kremers. SOVJET UNIE: Rudakov, Dzodzuashvili, Khurt- silava, Kaplichny, Istomin, Kolotov, Konkov (46. Dolmatov), Baidachny, Banishevski (65. Kozen- tewch), Onishenka. WAT betreft het niveau van het geboden voetbal was het eindtoernooi in Joegoslavië met vier deelnemers - volgens de kenners - het meest hoogstaande ooit. Voor Nederland was het ech ter vooral het toernooi van de rode kaarten voor Johart Neeskens en Willem van Hanegem. De beide Nederlandse topspelers moes ten het veld veriaten tijdens de halve fi nale tegen Tsjechoslowakije. Scheids rechter Clive Thomas uit Wales wilde Neeskens uit het veld sturen en dat was de aanleiding voor Van Hanegem om zich daar driftig mee te gaan bemoeien, in gebaar en vooral woord. Het gevolg is menigeen nog bekend: twee keer rood, Oranje met negen man op het veld, een 3-1-nederlaag na ver lenging, plus een ontgoochelde bonds coach George Knobel, die voor dit EK overigens fijn afscheid reeds aangekondigd had. Neder land, dat in 1974 tot de finale van het WK reik te, eindigde uiteindelijk als derde door Joegosla- tè in de troostfinale met 3-2 na verlenging te kloppen. Be finale op 20 juni in Belgrado ging tussen West-Duitsland en Tsjechoslowakije. Een ge denkwaardige eindstrijd door de allerlaatste hap, of liever push tegen de bal. Na de verlen ing (de normale speeltijd werd afgesloten met 2-2) moesten er strafschoppen genomen wor den om tot een winnaar te komen. Tot en met de zevende penalty ging het om en w goed, maar toen miste Uli Hoeness voor West-Duitsland. Ene Antonin Panenka zette zich achter de bal op de stip en verschalkte doelman Sepp Maier op een even ongewone als magistra te wijze, met een soort stiftbal dwars door het bidden. Dit laatste tikje ging dan ook voor eeu wig de voetbalgeschiedenis in als de 'Panenka- penalty'. FINALE WEST-DUITSLAND - TSJECHOSLOWAKIJE 2-2(1-2). Tsjechoslowakije w.n.s 3-5 Svehlik 0-1, 25. Dobias 0-2, 28. Dieter Müller R 90. Hölzenbein 2-2. Strafschoppen: Mas- jyO-1, Bonhof 1-1, Nehoda 1-2, Flohe 2-2, On- d'us 2-3, Bongartz 3-3, Jurkemic 3-4, Hoeness J®- Panenka 3-5. Scheidsrechter: Goncella Toeschouwers: 30.790. WEST-DUITSLAND: Maier, Vogts, Schwarzen eck, Beckenbauer, Dietz, Wimmer (46. Flohe), jjnhof, Beer (79. Bongartz), Hoeness, Dieter Wier, Hölzenbein. TSJECHOSLOWAKIJE: Viktor, Pivarnik, Capko- Ondrus, Goegh, Panenka, Dobias (94. Vese- W< Moder, Masny, Svehlik (78. Jurkemic), Neho- Door Bob van Huët Aan de vooravond van een zeldzaam gewor den treffen tussen de 'goeie ouwe vijanden' doet Ramsey's erfgenaam Terry Venables een poging tot omgekeerde vliegveld-diplomatie. „Het is een wedstrijd met een heel vriendelijk sfeertje. We zijn als ouwe vrienden die na lange tijd weer bij elkaar komen. Dit wordt een hartelijk weerzien," acteert hij. 'El Tel' is een notoire grappenmaker in zijn eigen Londense nachtclub. Lang kan hij zijn gezicht niet in de plooi houden. „Natuurlijk staat er hier meer dan voetbal op het spel. Dit gaat om geschiedenis, identiteit, trots, dat soort dingen. Iedereen wil deze wedstrijd per se winnen. De Schotten twee keer zo graag als wij. Voor een overwinning op Wembley hebben ze al hun rancune en anti-Engelse ge voelens opgespaard. Als ze van ons winnen, zijn ze thuis helden, ook al zouden ze daar voor met 6-0 zijn gestraft door Nederland," zegt de bondscoach. Britse voetbalharten kloppen in verhoogde staat van opwinding als Schotland tegen En geland speelt. De politie zal dus extra man schappen op de been brengen. Vergelijkingen met Nederland-Duitsland liggen voor de hand. De Highlanders voelen een zekere lots verbondenheid met hun vrienden in de Lage Landen. Ook zij beschuldigen de buurman van historisch wangedrag, grootheidswaan zin en erger. De zeer Engelse ex-professional en huidige BBC-voetbalanalist Jimmy Hill vervult voor de Schotten de rol die Lothar Matthaus in ve le Nederlandse ogen speelt. Hill wordt hartgrondig gehaat en staat model voor de typisch Engelse flapdrol die het Schotse bloed zo doet koken. De arme Hill verknalde het voor het leven door het enige Schotse doelpunt in een op zich al pijnlijke WK-ontmoeting met Brazilië (4-1, in 1982) af te doen als een 'toevallig puntertje'. De leuze 'Jimmy Hill is een nicht, Jimmy Hill is een nicht' is sindsdien verplichte tribunefolklore bij de Tartan Army'. De toegezongene ziet er overigens de lol wel van in en zwaait het Schotse legioen altijd toe om te bedanken voor de aandacht. Sinds een historische 0-0 in 1892 ('s werelds eerste voetbalinterland!) op het veld van de West of Scotland Cricket Club hebben beide teams elkaar 106 keer bestreden. Engeland sleepte 43 zeges uit het vuur, Schotland 40. De Schotse bondscoach Craig Brown (links) en zijn Engelse collega Terry Venables poseren bij de hoofdprijs van het EK. foto reuter Tegen de aartsrivaal graven Schotten nog veel dieper naar sentimenten dan Nederlan ders. De blauw-witten willen de Battle of Culloden (16 april 1746) wreken plus andere staaltjes van vermeend Engels onrecht. 5000 rebellerende Schotten werden precies 250 jaar geleden in de pan gehakt door een goed getraind regeringsleger uit Londen. De slachting van Culloden was - bijna net als bij latere voetbalontmoetingen - vooral te wijten aan het feit dat de Schotse hoofden op hol sloegen door hartstocht en emoties. De Schotten werden daarvoor afgestraft door de tactisch slimmere Engelsen. 'Culloden' be koelde voor lange tijd de Schotse aspiraties voor onafhankelijkheid. Zoals Nederlandse ogen glinsteren om de 1-2 van Hamburg (1988), zo koestert elke Schot se fan 15 april 1967: Engeland - Schotland 2- 3. Toen werd de 'ware' finale om de wereldcup gespeeld, tenminste volgens de Hooglanders. Wat zich het jaar daarvoor op de officiële WK voltrok (Hurst's omstreden treffer tegen West-Duitsland) was maar flauwekul. Schot land was niet van de partij omdat het was vergeten zich te kwalificeren. De legende van de lochs wil dat elf Schotse jongens keltische magie in de kicksen had den. Op het heilige gras van Wembley zetten ze de wereldkampioen voor schut. De helden uit die dagen waren Dennis Law, Billy Brem- ner en aanvoerder John Greig, tegenwoordig pr-man bij Glasgow Rangers. De 44-voudige international Greig zal het nooit vergeten: „Als je geboren bent in Schotland is het je ambitie om voetballer te worden. En de droom van elke Schotse voet baller is om Engeland te verslaan op Wem bley." Eeuwige bewondering van landgenoten oog- ste hij door bij een stand van 1-2 een Engelse gelijkmaker te voorkomen. Greig haalde een kopbal van 'giraffe' Jackie Charlton van de lijn. „Daarna maakten we de derde goal en hadden we er eigenlijk nog veel moeten ma ken. Dat zij terugkwamen tot 3-2 leverde misschien wel de meest geflatteerde score uit de voetbalgeschiedenis," zegt de ex-aanvoer der nu. Tien jaar later kwam er weer zo'n moment van Schotse gelukzaligheid. Kenny Dalglish schoot de gretige underdogs naar 1-2. Het zou de laatste overwinning op Wembley wor den. In de in whisky gedrenkte euforie werd Engelands voetbaltempel half gesloopt door bezopen clans. Ze wilden onder andere de doelpalen mee naar huis nemen. Door ingrij pen van politie en de ordedienst bleef het ter- reinmeubilair in Londen. „Jammer, want in elk Schots huis zou nu wel een ingelijste splinter van een Wembley-doelpaal aan de muur hebben gehangen; als een relikwie van het 'Heilig Kruis'," vermoedt journalist Stu art Bathgate van 'The Scotsman'. Rondom de spraakmakende wedstrijd wer den 132 Schotse fans gearresteerd. De schade in het stadion was aanzienlijk. Het was een nieuwe escalatie van supportersrellen. Na een plundertocht van feestende Engelsen in Glasgow (1992) vond de Britse regering het wel welletjes. De zogeheten 'home internatio nals' werden afgeschaft. Sindsdien hebben beide ploegen elkaar gemeden. John Greig weet dat de spelers van beide ploegen elkaar meer respecteren dan de fana tieke supporters lief is. „De meeste jongens spelen samen bij Engelse of Schotse clubs. Dat was al zo in mijn tijd. Vaak zijn het vrienden. Ik denk dat onze spelers liever een ronde verder komen dan dat ze alleen maar kunnen winnen van Engeland." Fans zien dat anders. Archie McGregor van het Schotse voetbalblad 'The Absolute Game' kan zich geen beter leedvermaak voorstellen dan het gezicht van Jimmy Hill, na een 1-4-overwin- ning op Engeland. Greig moet er om lachen. Als vakman voor spelt hij een 1-0-zege voor de Engelsen. „Jammer natuurlijk, maar ons grote pro bleem is dat we niet kunnen scoren." Vormgeving: Martin Damen en Luc Godrie Eindredactie: Jacques Hendriks Door Bert Willemsen Precies 336 dagen lang moest Chapuisat lij den. Een gevolg van een botsing met assis tent-trainer Michael Henke. Op 16 maart van vorig jaar knalden ze tijdens een training te gen elkaar. In het rechter knie van Chapuisat ging bijna alles kapot: kruisband, buiten band, meniscus en pees. 'Die zien we nooit meer terug', vreesde de Borussia-aanhang terwijl ze 'Chappi' tijdens de eerste zeven we ken na het ongeval op krukken zagen rond- strompelen. Maar de scherpschutter - 70 doelpunten in 130 Bundesligawedstrijden - beet op zijn tanden. Hij vocht zich door het moeilijke en pijnlijke herstel. Eind november keerde Chapuisat in een wedstrijd van het tweede team terug op het voetbalveld. Zijn comeback trok liefst 5500 toeschouwers. Na de winterpauze, in februari, werkte Cha puisat de eerste invalbeurt in de hoofdmacht af. Zijn trefzekerheid had hij snel terug. Eind maart droeg hij met twee doelpunten in grote mate bij aan de 5-0-overwinning op VfB Stuttgart. In vier weken tijd werden 3600 t- shirts met het opschrift 'Chappi is back' ver kocht. De opbrengst schonk Chapuisat aan een goed doel: een stichting die zich bekom mert om mishandelde en verwaarloosde kin deren. Zoals de meeste Zwitserse internatio nals draagt hij geen oogkleppen die zijn blik veld beperken tot het voetbalwereldje. Alain Sutter, die in alle kwalificatiewedstrij den van de partij was maar niet mee gaat naar de eindronde in Engeland, viel bij Bay ern München in ongenade omdat hij weigerde de voorgeschreven antibiotica te slikken. Hij zweert bij homeopathische middelen. Ook de Franse kernproeven in de Stille Oceaan lieten de Zwitserse internationals niet onberoerd. Zij ondernamen een opmerkelijk protest door voor de kwalificatiewedstrijd tegen Zweden in een vol stadion een spandoek te ontvouwen met de tekst 'Stop it Chirac'. De Europese voetbalunie reageerde furieus op deze ver menging van sport en politiek. Het machts vertoon van de bobo's kon de Helvetiërs niet imponeren. Ook op het voetbalveld raken de Zwitserse internationals niet snel meer van de kook. In de kwalificatie voor het WK 1994 versloegen ze Italië en hielden ze Portugal en Schotland achter zich. In de Verenigde Staten reikte de ploeg tot de achtste finales, waarin Spanje te sterk was. De voorronde van de Europese ti telstrijd verliep al even voorspoedig. Als win naar van groep 3 bleven de Zwitsers Turkije, Zweden, Hongarije en IJsland de baas. Dat alles wordt voor een groot deel op het conto van de Engelse trainer Roy Hodgson geschreven. Hodgson trad op 1 januari 1992 bij de Zwitserse voetbalbond in dienst en bleek de goede man op de juiste plaats. Hij smeedde de talentvolle generatie Zwitserse voetballers tot een hechte eenheid samen. De kosmopoliet - hij werkte onder andere in Zuid-Afrika en Zweden - verloochende zijn afkomst niet. De Engelsman bleef de stijl van zijn land trouw. Een conservatief 4-4-2-op- stelling en de nadruk op verre passes. Een aantal spelers protesteerde. Vooral Stéphane Chapuisat liet zijn stem horen, omdat hij bij na alleen nog maar door de lucht werd aange speeld. Daar had het manneke weinig aan. Hodgson was slim genoeg om zijn tactiek bij te stellen, maar de grote lijnen bleef hij trouw. Zwitserland had er succes mee. Voor het eerst sinds 28 jaar plaatste het zich voor een WK-eindronde en de deelname aan het Europees kampioenschap in Engeland bete kent zelfs een primeur. Hodgson maakt het EK-toernooi niet meer mee. Eind vorig jaar verraste hij de Zwitserse voetbalbond met de mededeling dat hij bij In- ter Milaan aan de slag ging. Hij was nog wel bereid als deeltijdwerker bondscoach in Zwitserland te blijven. Maar de Zwitserse bond toverde razendsnel een opvolger uit de hoge hoed. Op 1 januari nam de ervaren Por tugees Artur Jorge het roer over. Als bonds coach leidde hij de Portugese ploeg van 1990 tot 1992 in acht wedstrijden naar vijf over winningen en drie gelijke spelen. Met gerepu teerde clubs als FC Porto en Paris St. Ger main behaalde hij een Europacup, landstitels en nationale bekers. Jorge heeft twee univer sitaire graden en beheerst zes talen. Dat is wel handig in Zwitserland, waar Duits, Frans en Italiaans wordt gesproken. Jorge leek de aangewezen man om de door Hodgson uitgestippelde lijn door te trekken. Hij liet zijn team steevast 4-4-2 spelen en kreeg het verwijt te incasseren dat hij een voorstander van verdedigend voetbal zou zijn. „Maar dat klopt niet," bezwoer de 50-ja- rige Portugees. „Ik ben alleen voorstander van een strakke organisatie en een goede taakverdeling. De spelers moeten weten waar ze aan toe zijn." Zijn voorganger Hodgson dacht er precies hetzelfde over. Maar in een oefenwedstrijd tegen Wales liet Jorge de Zwitserse ploeg opeens met drie spitsen spelen. Chapuisat, Grassi en Türkyil- maz stonden in de frontlinie. Gevraagd naar een verklaring reageerde Jorge bokkig: „Moet er dan altijd een verklaring zijn?" Om uitein delijk met de volgende motivatie voor de dag te komen: „Zwitserland heeft veel goede aan vallers dus waarom zouden we er dan niet zo veel mogelijk laten spelen?" Niemand houdt er serieus rekening mee dat Zwitserland ook op het EK met drie aanvallers zal spelen. Chapuisat, Grassi en Türkyilmaz zijn niet ge wend veel verdedigend werk te verrichten. Tegen Wales kan dat, maar tegen Nederland of Engeland komen de Zwitsers daardoor in de problemen. Dat weet ook Jorge maar al te goed. De Zwitserse topschutter Stéphane Cha puisat (links) namens Borussia Dortmund in duel met Schalke-verdediger Müller. foto dpa

de Stem | 1996 | | pagina 23