Hiddink weert invloeden liefst af Twee finales noodzakelijk deStem Grootmachten doen niet mee Blamage voor Nederlands team 'Met vijf miljoen bondscoaches word je gauw horendol' Antennes Zeist - Wim Kok wacht al op zijn bliksemafleider. Het EK komt er aan, en dan wordt de bondscoach van het Nederlands voetbalelftal al gauw bijna even belangrijk gevonden als de premier Guus Hiddink ziet de gevaren dagen. Vijftien jaar trainer Perspectief Nieuwe fase het zingen van aanmoedigingslieder^ •The Corries'. Als Schotland goj It, zingt de 'Tartan Army' deze liecje tranen in de ogen en whisky achter lie McGregor van het Schotse v°etha! 'The Absolute Game' belooft dat otse legioen op Wembley nieuwe reg zal opentrekken bij een overwinning eland. Op het aloude 'If you hate lish, clap your hands' wordt in ieder g al weer driftig geoefend. Os 31 aanmeldingen verplichtten de UEFA voor ffl andere wijze van kwalificatie voor de eindron de te kiezen Men stelde mini-competities in, de rat groepswinnaars plaatsten zich voor de kwartfinales. Italië mocht de EK-eindronde organise ren, maar was niet automatisch ge plaatst. Het wees in de groep Cyprus, Zwitserland en Roemenië terug en in de kwartfinales Bulgarije. De andere halve finalisten waren Joegoslavië, Sovjet Unie en wereldkampioen Engeland. Italië speelde met echte vedettes tegen de Sovjet Unie: doelman Dino Zoff, ver dediger Giacinto Facchetti plus de aan vallers Pietro Anastasi en Luigi Riva. Toch had de ploeg van coach Ferruccio Valca- 5 ?en fortuinliike val van een muntstuk van 'WO lires nodig om zich voor de finale te plaat- ra. Het nemen van strafschoppen was toen nog ™6t ingevoerd. In de andere halve finale versloeg Joegoslavië Engeland met 1-0. oegoslavië was favoriet in de finale te Rome. Met Mme Dzajic viel de voetballiefhebbers op. Hij was et dan ook die de Joego's in de eerste helft op oorsprong bracht. Angelo Domenghini tekende ""nuten voor tijd voor de gelijkmaker uit een mstreden vrije trap. De verlenging bracht geen ®ln9- En dus moest de finale worden overge- i d. In de 'herhaling' bleek het uitgebluste Joe goslavië geen partij voor thuisploeg Italië. TWEEDE FINALE ITALIË - JOEGOSLAVIË 2-0 (2-0). A Riva 1-0, 31. Anastasi 2-0. Scheidsrechter: n-ïns ,Mendibil (Spa). Toeschouwers: 50.000. ri ci j Bur9™ch, Facchetti, Rosato, Guame- i saivadore, Domenghini, Mazzola, Anastasi, De ®ti, Riva. p^i^kAVIÉ: Pantelic, Fazlagic, Damjanovic, wc, Paunovic, Holcer, Hisic, Trivic, Musemic, Acimovic, Dzajic. HNSDAG4JUNI 1996 E a Olomouc). iRadoslav Latal, Jiri Nemec sejbl, Karei Poborsky, Pavel Novr 'in Frydek, Pavel Nedved (Sparta Borussia Dortmund, Dui), Vaclav B Kuka (Kaiserslautern, Dui), Rade Ice), Vladimir Smicer (Slavia Praag) Olomouc). ITALIË Peruzzi (Juventus), Francesco Toldo |a Bucci (Parma). Roberto Mussi, Luigi Apolloni fcostacurta, Paolo Maldini (AC Milan), 'ïeno Torricelli (Juventus), Amedeo Angelo Di Livio, Alessandro Del Piero lio Rossitto (Udinese), Demetrio Albertini loni (AC Milan), Roberto Di Matteo, pma), Dino Baggio (Parma). r Luigi Casiraghi (Lazio Roma), Fa èntus), Giantranco Zola (Parma), pa). GROEPD DENEMARKEN Schmeichel (Manchester United, Eng), (j 'nse BK), Mogens Krogh (Bröndby). g: Jes Högh (Fenerbahce, Tur), Mare f Eng), Jens Risager, Lars Olsen (Bröndby),. in (Silkeborg), Thomas Helveg (Udinese), T (ik (Aarhus). Michael Schönberg, Brian Steen Niels illan Nielsen, Kim Vilfort (Bröndby), Cl; [Ipswich Town, Eng), Michael Laudrup (ft ra), Henrik Larsen (Lyngby), Stig Töfting (A ian Laudrup, Erik Bo Andersen (Glasgow Ra Mikkel Beek (Fortuna Köln, Dui), Sören t llborg). PORTUGAL ir Baia (Porto), Rui Correira (Braga) en Alfra pavista). ng: Carlos Secretario, Paulinho Santos (Port ■istovao (Benfica), Fernando Couto (Parma, ■deira (Belenenses). |ld: Oceano Cruz (Sporting), Jose Tavares imas Teixeira (Benfica), Luis Figo (Barce ilo Sousa (Juventus, Ita) en Vitor Paneira (G loao Vieira Pinto (Benfica), Domingos Oliveil Folha (Porto), Pedro Barbosa (Sporting), Rican Hugo Porfirio (beiden Leiria), Rui Costa :ta) en Jorge Cadete (Celtic, Sch). KROATIË razen Ladie (Croatia), Tonci Gabric (arijan Mrmic (Varteks). ng: Robert Jarni (Betis Sevilla), Nikola Jerk, liedo), Igor Stimac (Derby County), Slaven I am), Dubravko Pavlicic (Hercules Alicante), 'cevic (SC Freiburg), Elvis Brajkovic (Miinchi ario Simic (Croatia), Zvonimir Soldo (Croatia) veld: Zvonimir Boban (AC Milan), Robert Pra 'C Barcelona), Aljosa Asanovic (Hajduk), ovic (Austria Salzburg), Mario Stanic (Club Brn I Davor Suker (Real Madrid), Alen Boksic (Laz Goran Vlaovic (Padova), Igor Cvitanovic (Croali lie (Osijek). TURKIJE istu Recber (Fenerbahce), Sanver Goymen (Alta Erkan (Ankaragucu). figing: Alpay Ozalan, Recep Cetin (Besiktas), Bu rkmaz (Galatasaray), Ogun Temizkanoglu, Tayfun Korkut, Ogus Cetin (Fenerbahc j Yalcin (Besiktas), Tolunay Kafkas, Abdullah: Tugay Kerimoglu (Galatasaray), Va! fKarahnksnnr^ (Besiktas), Hami Mandirali, C (Trabzonspor), Hakan Sukur, Arif Eri Saffet Sancakli, Faruk Yigit (Koeaelispo 0Óe eerste Europese Cup der Naties, zoals het giste toernooi destijds werd omschreven, deden ^hts zeventien leden mee. Grootmachten als dest-Duitsland, Italië en Engeland toonden geen fiteiesse. Het eerste toernooi kende een fors poli te! incident. Spanje zou in de kwartfinales de jvjet Unie ontmoeten. Dankzij een van de ge- jgsde grillen van dictator Franco moesten de Spanjaarden zich echter voor dat duel op zijn bevel terugtrekken. De Sovjet Unie haalde daarmee uiterst gemakkelijk de eindronde. Ook Joegoslavië, gastland Frankrijk en Tsjechoslowakije bereikten de eindronde. Als toernooi-formule werd gekozen voor het knock-out-systeem met eventueel verlenging. Bracht ook de extra tijd geen beslissing dan zou het opgooien van een munt bepalen welk land de finale mocht spelen. De Sovjet Unie, met de le gendarische doelman Lev Jasjin onder de lat, jroogde Tsjechoslowakije met 3-0 af, terwijl pankrijk samen met Joegoslavië in Parijs een waar spektakelstuk opvoerde, met 5-4 gewonnen door jeJoegoslaven. je finale werd op 10 juli gespeeld in het oude (ait des Princes. Na 90 minuten stond het 1-1. Sovjet-spits Viktor Ponedelnik zorgde voor de winnende treffer in de verlenging. FINALE SOVJET UNIE - JOEGOSLAVIË 2-1 (n.v.,0-1,1-1). 4t.Galic (Joe) 0-1, 29. Metrevelli (Sov) 1-1, 113. ftadelnik (Sov) 2-1. Scheidsrechter: Ellis (Eng), loeschouwers: 17.966. SOVJET UNIE: Jasjin, Chekheli, Maslenkin, Kruti- kov, Voinov, Netto, Metrevelli, Ivanov, Ponedel- nik, Bubukhin,__Meshki. JOEGOSLAVIË: Vidinic, Durkovic, Miladinovic, lusufi, Zanetic, Perusic, Matus, Jerkovic, Galic, Se- kularac, Kostic. HEI knock-out-systeem tijdens de kwalificatie wedstrijden voor de eindronde in Spanje leverde heel wat verrassingen op. Schotland, Engeland en West-Duitsland bijvoorbeeld wisten zich niet De grootste surprise kwam echter op naam van het nietige Luxemburg, dat in de tweede ronde Nederland stevig bla meerde. De Luxemburgers reisden toen nog naar Nederland om uit- en thuis te spelen. In Amsterdam werd het 1-1; in Rotterdam 1-2... In de kwartfinales trof Luxemburg De nemarken. Thuis werd met 2-2; in Ko penhagen 3-3. Volgens de destijds gel- dende regels was een derde ontmoe ting noodzakelijk. Ole Madsen (later Sparta) maakte een eind aan het Luxemburgse sprookje; hij maakte alle zes Deense treffers. Spanje, de Sovjet Unie en Hongarije plaatsten zich eveneens voor de eindronde. Titelverdedi ger Sovjet Unie bezorgde Denemarken een pak slaag (3-0). Spanje klopte Hongarije moeizaam na verlenging met 2-1. Inde eindstrijd bezorgde Pereda Spanje al vroeg de leiding. Khusainov maakte 2 minuten later al gelijk. Zeven minuten voor tijd bracht spits Mar' celino van Real Zaragoza heel Spanje in extase door de winnende treffer aan te laten tekenen. FINALE SPANJE - SOVJET UNIE 2-1 (1-1). 6. Pereda 1-0, 8. Khusainov 1-1, 83. Marcelino M. Scheidsrechter: Holland (Eng). Toeschou wers: 79.115. SPANJE: Iribar, Rivilla, Calleja, Zoco, Olivella, Riste, Amancio, Pereda, Marcelino, Suarez, tapetra. SOVJET UNIE: Jasjin, Schutikov, Mudrik, Voi nov, Schesternev, Anischkin, Tsjislenko, Ivanov, Ponedelnik, Kusejev, Khusianov. DINSDAG 4 JUNI 1996 E2 Door Henk Mees „Nuchter blijven, alert blijven, d/at houd ik me steeds voor. Niet dat ik het gevoel heb dat ik als bondscoach persoonlijk gedeformeerd ben of raak. Maar ik moet me niet gek laten maken," prent Hiddink zichzelf elke dag op nieuw in. Anderhalf jaar is hij nu bondscoach. De nuchterheid uit de Achterhoek is bewaard ge bleven. Aanhangers van tv-programma's als de Ontbijtshow en Koffietijd hebben het zon der Guus Hiddink moeten stellen. „Ik heb het meegemaakt dat ik 's morgens om half vijf wakker werd gebeld. Dan vrees je toch meteen het ergste. Bleek het om de Ont bijtshow te gaan. Of ik om half acht in de stu dio wilde zijn. Daar heb ik maar voor be dankt. Ik heb leren nee zeggen. Wanneer niet sport, maar amusement het uitgangspunt is, hoef ik niet zo nodig in zo'n programma. Laat mij dan maar met rust." Passie was zijn motto toen hij aan de slag ging als bondscoach. Maar de resultaten ble ven lange tijd uit en het voetbalpubliek zag hem meestal slechts gespannen, maar vooral bedachtzaam langs de lijn. Zijn temperament uitte Hiddink slechts bij vlagen, in de kleed kamer of op het trainingsveld, af en toe langs de lijn. „Ik ben niet zo'n type waar je de ontlading van afleest. Maar denk niet dat ik er koel bij zit. Zo'n wedstrijd als tegen de Ieren in Liver pool heeft me echt ontroerd. De kwalificatie, daar was het toch allemaal om begonnen. Misschien hebben we het wel onnodig span nend gemaakt, maar de ontlading is dan ook des te groter. Aan de andere kant vond ik het daar ook fantantisch dat een coach als Jack Charlton zo relativerend kan blijven in die hektiek. We zaten daar op een paar meter van elkaar. Na twintig minuten keek Charlton mijn kant uit en maakte toen een gebaar dat het voor hem al duidelijk was. Tegen zoveel kwaliteit valt toch niet te voetballen, maakte Charlton mij duidelijk. Die overgave van hem, prachtig vond ik dat." Met de interland tegen Ierland in Liverpool vond Hiddink alsnog bevrediging in zijn werk, de stimulans ook om verder te gaan. Tussen de tien voorbije interlands in de afge lopen anderhalf jaar heeft hij herhaaldelijk weemoed naar zijn werk als clubcoach gekre gen. De buitenwacht ving wel eens een glimp van hem op bij het golfen. Wat Hiddink uit broedde, kwam slechts naar buiten wanneer hij weer nieuwe veranderingen in de selectie had aangebracht. „Als bondscoach ligt het accent van je werk zaamheden rond de interlands, eens in de zes weken of zo, en in het weekeinde. Dan bezoek je zoveel mogelijk wedstrijden. In de Bundes- liga, in Nederland, Italië, Schotland of Span je. Maar ik heb steeds geprobeerd aan mijn eigen visie vast te houden, zoveel mogelijk in vloeden van buiten af te weren. Natuurlijk heb ik ook mijn antennes. Maar ik toets mijn ideeën in een heel klein kringetje. Anders word ik horendol in dit land met vijf miljoen bondscoaches." 37 Guus Hiddink deelt handtekeningen uit voor de oefenwedstrijd van Oranje tegen De Baronie: „Ik ben niet zo'n type waar je de ontlading van afleest. Maar denk niet dat ik er koel bij zit.FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP Guus Hiddink, van 8 november 1946, is nu vijftien jaar trainer. Ooit was hij bij De Graafschap, 'zijn cluppie', zelfs als speler ge stopt om via de functie van assistent-coach het trainen tot zijn vak te maken. Ad Zonder land, destijds hoofdtrainer van de club uit Doetinchem, ontdekte op de trainingen ech ter dat de hulptrainer tevens de beste speler was en zette hem weer aan het voetballen. Via PSV, Washington Diplomats, San José Earth quakes, De Graafschap en NEC bouwde Guus Hiddink vervolgens aan een leuke carrière als spelmaker. Zonder ooit de absolute top te be reiken. Zijn trainerscarrière kreeg een lift toen PSV Hiddink als assistent-coach naar Eindhoven haalde. Het ontslag van Hans Kraay in 1987 bracht hem in een stroomversnelling. Hid dink kreeg te horen dat Rinus Michels kandi- nersvak opwillen," zegt Hiddink. Rinus Israël, zijn assistent in de kwalificatie reeks, maakt het EK evenmin mee. Diens con tract wordt niet verlengd en Israël had zelf geen behoefte meer aan de eindronde in En geland. Hans Dorjee is nu zijn eerste secon dant. Vroeger was Dorjee trainer van Hid dink toen hij nog bij De Graafschap speelde. Daarna riep Hiddink hem naar PSV. Samen hadden ze de leiding toen PSV in 1988 de Eu ropa Cup won. Het EK en vervolgens de kwalificatie voor het WK van 1998 worden hun volgende klussen. Hiddink denkt intussen het ritme te pakken te hebben als bondscoach. „Mijn belangrijk ste motief om door te gaan, is het perspectief dat deze groep heeft. De gemiddelde leeftijd is laag, de mentaliteit is goed. De. prestaties van de clubs wijzen uit dat er mogelijkheden zijn. Na het EK hoop ik dat we eens van begin af het belang beseffen van elke wedstrijd. We moeten af van dat typisch Nederlandse' laat wakker worden en dat we straks weer tot de ontdekking komen dat we nog negen punten moeten halen uit de laatste drie wedstrijden. We moeten leren ook het belang van de eerste wedstrijden te beseffen." Eerst wacht echter de EK-eindronde. „Daar in wordt elke wedstrijd een finale. Ons doel moet zijn de echte finale te halen. Anders hoeven we er niet aan te beginnen." daat was voor de opvolging van Kraay, maar maakte die al geplande benoeming eigenhan dig overbodig door PSV de weg naar het suc ces te wijzen. Een jaar later al won de Eind- hovense club onder leiding van Hiddink de Europa Cup voor landskampioenen. Bij het Turkse Fenerbahce en het Spaanse Valencia (in twee periodes) gaf hij zijn trai nersloopbaan internationale accenten. In de cember 1995, na een half jaartje rondreizen als tv-commentator voor FilmNet, volgde de benoeming tot bondscoach. Als opvolger van Dick Advocaat. „Als trainer moet je de ambitie hebben bondscoach te willen zijn. Dat moet je een keer hebben gedaan. Een erkenning vind ik dat," stelt Hiddink. Het was voor hem wen nen met die nieuwe job, geeft hij toe. „Als clubcoach ben je dagelijks heel intensief be zig. Als bondscoach kun je je energie niet kwijt. Daarbij kwam dat de resultaten niet goed waren. Ik had echt het gevoel in het luchtledige te werken." Ruim een half jaar lang zwalkte Oranje, zon der dat Hiddink stuurmanskunst kon etale ren. Pas na de vorige zomer, na de miskleunen in Tsjechië en Wit-Rusland, vond het Neder lands elftal het winstgevende spoor. Spelers als Valckx, Jonk, Rob Witschge, Roy en Van Vossen keerden niet meer terug in Oranje. Met Van der Sar in het doel en Kluivert, See- dorf, Reiziger, Davids en Ro nald de Boer op vaste plaatsen bleek het Ajax- concept ook lonend voor Oranje. „De groep is in die periode veranderd door de ontwikke lingen die spelers hebben ondergaan. Door Europese wedstrijden met hun club waarin het er echt op aankomt, groeien spelers snel ler door. Dat zie je bij jongeren als Seedorf en Kluivert, maar ook bij iemand als Bogarde die dat nog relatief laat doormaakt," analy seert Hiddink de gedaanteverandering van Oranje. als sociaal werker of psycholoog aan de slag. Dat werkt niet in het profvoetbal." Welke middelen hij zal hanteren om Dennis Bergkamp weer in oude doen te krijgen, weet Hiddink nog niet. „Voor mij staat vast dat Dennis Bergkamp meer kan betekenen dan hij heeft laten zien. In mijn oriënteringsfase als bondscoach heb ik hem anders ingeschat. Bergkamp is niet iemand die het team op sleeptouw neemt. Hij is van een andere cate gorie dan Cruijff of Van Basten. Zo dominant is hij niet. Maar zijn plaats in de selectie staat niet ter discussie. Ja, ik heb het over zijn plaats in de selectie. Niet over die in het elf tal." De discussie over Bergkamp illustreert de veranderde verhoudingen binnen Oranje na het WK van 1994. „In het verleden was het zo dat alles was afgestemd op de jongens van buitenlandse clubs. Dat is nu niet meer zo. Nu moeten de 'buitenlanders' zich aanpassen, een tandje bijzetten," zegt Hiddink. Het EK wordt zijn eerste grote toernooi als coach, zonder ervaring op dat vlak. Een nieu we situatie voor Oranje. Leo Beenhakker had in 1990 Rinus Michels als praatpaal in de buurt. Dick Advocaat, de WK-coach van 1994, was bij het EK van 1992 de rechterhand van Michels. Het liefst had Hiddink een spe ler van het kaliber Koeman, Van Basten of Wouters bij Oranje betrokken. De pogingen mislukten. „Niet zozeer voor het EK, maar ik had de ervaring van die sterke generatie best willen gebruiken. Vooral als ze toch de kant van het trai- Na de kwalificatie wacht met de EK-eindron de nu een nieuwe fase. „Als Guus Hiddink zijn groep voor een langere periode bijeen heeft, zal pas blijken welke kwaliteiten hij als coach heeft. Wat hij dan uit een groep kan ha len," heeft Eric Gerets al aangekondigd over zijn vroegere coach bij PSV. „Eric Gerets, Sören Lerby en Ronald Koeman zijn voorbeelden van spelers die het elftal vanwege hun mentale kracht iets extra's ge ven," vindt Hiddink. „Dat moet je als coach er uit zien te krijgen. Dat wordt mijn taak. Ik moet zowel de toppers als de anderen, de meer dienende spelers, laten beseffen welke waarde ze allemaal hebben voor het team. Je kunt als coach wel spelers als Cantona en Gi- nola buiten de selectie laten omdat ze niet goed vallen bij de rest. Maar bij spelers met die kwaliteiten is het toch als coach je plicht eerst te proberen het optimale rendement er uit te halen met die twee er bij. En daar voor wil ik echt niet

de Stem | 1996 | | pagina 21