P en Europa in Navo rol 'Alleen woorden klaren de lucht niet o O ijvingen >etbal Vrouw wacht twee uur op ambulance Witte kraai te gast in vogelopvang Zundert Achter het net CDA: Dijkstal spaart 'slechte' korpschefs 7juni laatste dag PI N K5TERPRIJ 5 VRAAG BSS 4.99 10.- 790 1.99 1.49 1.19 13^9 10.99 2M 1.89 ïWgi'd. week lEuro'96 voor ■Frank de Boer [twijfelachtig Geldboete voor Pnem na dood Oisterwijjter Kabinet wil verkeer stuk veiliger maken AG B LAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N Gorbatsjov roept emoties op Drugstoeristen nog harder aanpakken Thomas Muster onderuit op Roland Garros Pakhoed slaat enorme slag Krachtmens uit Hengstdijk stopt auto's Bredanaar als vliegende kok de wereld rond Speciale bijlage Europees Kampioenschap voetbal in Engeland Mobiel bellen is duur voor Belgen in grensstreek Temperatuur stijgt door depressie bij IJsland lien met Dordrecht en >ord-Brabant. Een opvallen- I reorganisatie, die veel stof •eft doen opwaaien. J is Doosje niet geheel onbe- ■nd met reorganisaties of her- ructureringen. In zijn dage- iks leven werkt hij bij de poli. b en ook daar heeft hij de af lopen jaren meegemaakt lat de effecten van een her- ructurering kunnen zijn. Het dan ook niet verwonderlijk at hij de nodige vraagtekens ;t en eerst de bewijzen wil en, dat de organisatie nu ge- roomlijnder en efficiënter zal ■erken. Hij verwoordde zijn vijfel in een fraaie anekdote. !en zoon vraagt aan zijn vader: Pa, wat is nu een reorganisa- fe?" Vader neemt hem mee aar een boom in de tuin en ■ijst op de talloze kraaien, die -aar zitting hebben genomen, lij klapt in zijn handen en alle ogels vliegen met oorverdo- end lawaai weg. „Kijk, jon- 'en, dat is nu een reorganisa- ds ze even later binnen zijn 'ijkt de jongen uit het raam en oept zijn vader. Hij wijst naar Ie boom. „Alle kraaien zitten veer in de boom." „Ja," ant- voordt de vader, „maar wel al- emaal op een andere tak." Eindredactie: Ton Koomen. lijdragen: Fred Rabout en Guus Heutinck. 9 overschrijvingstermijn is ge tinge en Goes goed uit de slag »t eerdere geruchten zijn John! ederen en Alex Lourens Kloe fegen de groen-witten verster- 'earl Doesburg (beiden Goes), en Wouter Labrujere (Middel- as dat Jaap Pijnenburg (Hoek) van Peter Noordijke, die zijn Paul Telussa kan zich dan ook Piet den Boef van Tholense Boys naar Veere, Peter de Jong van NAC naar Veere, Jimmy Kikkert van Bevelanders naar Veere, Do minique Verlinde, Gavin Jones en Frans van der Veen van Sluiskil naar Terneuzen, Maarten Wijffels van Willem II naar Terneuzen, Er- win Nelissen en Patrick Rogge- brand van Zierikzee naar Goes,] Mart van de Guchte van Hoek| naar Goes, Marco Vogel van Ka- I pelle naar Goes, Jan de Visser en I Ivan van de Vijvere van Clinge f I naar Axel, Mark Lagrand van Ter neuzen naar Axel, Bram Vercruys- j se van Oostburg naar Breskens, Edward Tieleman van Vogelwaar de naar Hontenisse, Dennis Riet- jens van Terneuzen naar HW'24, Harm Rietjens van Kemzeke naar I HW'24, Pierre Withagen van MOC'17 naar HW'24, Pascal de Block van Clinge naar HW'24, Jurgen de Block van Vogelwaarde naar HW'24, Michel Nieuwelink van Axel naar Koewacht, Guust Blommaert van SSV'65 naar Pa trijzen, Willy de Jaeger van Bres-1 kens naar Schoondijke, Henk Ot- tens van Terneuzen naar Aarden burg, Jacco de Braai van Terneu zen naar Sluiskil, Mark de Groote van Kloetinge naar SSV'65, Jeroen Navarro van Corn Boys naar STEEN, Peter van Dorsselaer van HW'24 naar STEEN, Werner Bis-1 schop van STEEN naar Temse, Eddy van de Bosch van Stekene naar STEEN, Eddie Breepoel en Wim Goossen van Hoek naar Ter- neuzense Boys, Werner Temmer- j man van Oostburg naar Hoofd plaat. in de winkel aerk. vinkei extra /giëne. i komt. t beheersing) Vee, Vlees en door onafhan- t aan bij 1DAG3JUNI 1996 B8| SLUIS TERNEUZEN Grote Markt 7 Noordstraat 91 DE STEM 8 "7 0311'000218 I I I I jaargang 4 KATERNEN I jeginnenkrant A2 I jjmenlard A3 1 f,«en- Buitenland A4 mie A5 I imrs A6 Sport 81/82 l^d at/ma I ;«rer-6ids D1/D2 I fiV-programma's D3 lane E1 t/m E6 iRatwijk - Deelneming van Frank loer aan het Europees kam- ...jschap is weer twijfelachtig. Ijeverdediger liep gisteren tijdens de training van Oranje in Katwijk na een botsing met Youri Mulder op nieuw een blessure op aan de rech ter enkel. Die was net her steld. Van- beslist of de Ajacied wefof niet naar Engeland gaat. Haakt Frank de Boer af, dan lijkt fSï'er Jaap Stam de eerste gega- omhem te vervangen. |ZIE OOK SPORT - B1 Van onze correspondente Breda - Het elektriciteitsbe drijf Pnem is gisteren in Breda veroordeeld tot 10.000 gulden ;e. De rechtbank stelt dat Pnem door nalatigheid schuldig is aan de dood van een 30-jarige Oisterwijker. De Pnem gaat in hoger beroep. I De man kwam in '93 tijdens het nemen van een douche onder stroom te staan, doordat de elek triciteit in zijn woning niet was aard, het gevolg van het ver- ngen van de loden buizen van waterleiding door niet-gelei- dende buizen van kunststof. „De Pnem wist al een jaar dat de waterleiding in sommige huizen in Oisterwijk als aard-elektrode werd gebruikt. Ze had in overleg moeten treden met de gemeente om dit overal te controleren," al- j dus de rechtbankvoorzitter. De Pnem bleef gisteren bij haar principe dat de verantwoorde- rijkheid bij de gemeente ligt, die volgens de Woningwet moet con- I toleren of de leidingen zijn ge- I aard. Ook tegen de Waterleidingmaat schappij Oost-Brabant (WOB) had de officier van justitie een hoete van 10.000 gulden geëist. De WOB is door de rechtbank I vrijgesproken. De waterleiding maatschappij had aan de Pnem alle adressen doorgegeven waar de buizen waren vervangen. Van onze Haagse redactie Het kabinet wil agressief weggedrag, dronken rij den en het opvoeren van snorfiet sen tegengaan. De circa 1300 ver keersdoden die nu per jaar vallen moeten terug worden gebracht totzo'n 760 in het jaar 2010. Minister Jorritsma (WD, Ver keer en Waterstaat) presenteerde gisteren het vierde Meerjaren- jjjjgjamma Verkeersveiligheid De minister komt niet met nieu we wetten of meer politieblauw fP straat om bestaande wetten te nandhaven. Wel zegt ze: „Ik denk nat het geen kwaad zou kunnen ais al die agressieve en immer astige automobilisten zich eens zouden afvragen wat 1300 ver- e®doden betekenen in de Praktijk voor de nabestaanden." f /ijst zij op economische verkeersongevallen leve- i jaarlijks een schadepost op 11,3 miljard gulden. Het v opent de aanval op opge- oorde snorfietsen. De brommer- los worden op grote schaal opge- nn d en ^evert veel overlast P- Dromfietshandelaren die zijn angesloten bij de Bovag zullen pon opvoersetjes meer verkopen, zo is afgesproken. Hoeveel zou Dijkstal er al hebben DINSDAG 4 JUN11996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 PAGINA PAGINA PAGINA PAGINA -~r 12/24 PAGINA PAGINA Zomers Een hogedrukgebied boven Zuid-Zweden bepaalt het weer. Het wordt een mooie, droge zomerdag met flink wat zon en weinig wind. Morgen wordt het nog warmer. Door Aad Jongbloed Berlijn - Frankrijk keert nog dit jaar terug in de Navo als volwaardig lid. Dat zei de Franse minister van Buiten landse Zaken Hervé de Cha- rette, gisteren in Berlijn, na dat de Navo besloten had dat de Europeanen binnen het bondgenootschap een belang rijker rol krijgen en dat de Navo mede-verantwoordelijk blijft voor de Europese defen sie. „Wij zijn bereid," aldus De Cha- rette, „om al onze plaatsen weer in te nemen." Frankrijk verliet de militaire structuur van de Navo in 1966 uit onvrede over de domi nante rol van de VS binnen het bondgenootschap. Ook Spanje overweegt op korte termijn volwaardig lid te worden van de Navo nadat de Spanjaar den op 12 maart 1986 via een re ferendum te kennen hadden ge geven geen deel uit te willen ma ken van de militaire structuur van de alliantie. Het Franse bësluit vloeit voort uit een nieuwe structuur van de Navo, waarbij de Europese part ners binnen het bondgenootschap vorm kunnen geven aan een 'Eu ropese veiligheids- en defensie identiteit (ESDI)'. Dat wil zeggen dat de Westeuropese Unie (WEU) onder bepaalde condities en on der Navo-paraplu de politieke controle krijgt over militaire ac ties met gebruikmaking van Na- vo-middelen. De nieuwe Navo, zoals na het be sluit van de Navo-ministers van Buitenlandse Zaken gisteren in Berlijn werd gezegd, moet nog in detail worden uitgewerkt, maar al wel is duidelijk dat de WEU bij mogelijke Europese acties de be schikking Iran krijgen over Navo ldus Amerikaans) materieel. Het zal we altijd om kleinere ope raties gaan; in gevallen als Bosnië is de taak toebedeeld aan de Na vo. Diplomaten spraken gisteren in Berlijn van 'een doorbraak. Want voor de eerste keer in de geschie denis zal het voor de Europeanen mogelijk zijn op te treden met Navo-middelen'. Andere Navo- diplomaten wezen er echter op dat de Navo (Washington met na me) een veto kan uitspreken over een mogelijke WEU-operatie. vervolg op binnen- buitenland - a4 Van onze verslaggeefster Zundert - Het vogelrevali datiecentrum in Zundert heeft sinds afgelopen zater dag een heel bijzondere logé. Volgens beheerder C. Brosens is het hoogstwaar schijnlijk de enige albino- kraai die Nederland rijk is. Brosens: „De kraai is nog maar vier of vijf weken oud en is tot nu toe grootgebracht door de ouders. Bij zijn eerste vlucht uit het nest is hij tegen een boom gevlogen, doordat hij als albino slechte ogen heeft." De jachtopziener van landgoed De Panhoef, waar het nest zich bevond, heeft de kraai gevon den en naar het revalidatiecen trum gebracht. De vogel maakt het goed, maar moet nog leren eten. Dat is een probleem om dat hij het voedsel nog niet goed kan vinden. Tot nu toe is hij gevoerd door de ouders. Brosens: „Tot er een andere op lossing is, blijft de vogel bij ons. Hij kan in ieder geval niet meer terug de natuur in. Daar heeft hij geen schijn van kans, omdat hij verstoten wordt. Hij heeft nog geluk gehad, want al- binokraaien worden alleen grootgebracht door de ouders als er genoeg voedsel is, zoals dit jaar." Beheerder C. Brosens met de zeldzame albino: foto ton schlüter Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA vindt dat minister Dijkstal van Binnen landse Zaken niet kan volstaan met overplaatsing van korps chefs die fouten hebben gemaakt in de IRT-affaire. Dijkstal moet vandaag ophelde- pers' over de uitkomsten van dat ring geven over de precieze af- beraad. De regeringspartijen Pv- *3 "V De deelnemers aan een viswedstrijd in het Engelse Sheerness visten wel erg letterlijk achter het net. Honderddertig vissers uit heel Engeland hoopten met hun vangst duizend Engelse ponden te winnen toen plotseling een trawler opdook die op amper honderd meter van het strand zijn netten uitwierp. Daarna wilden de vissen tot grote woede van de vissers niet meer bijten. foto reuter spraken die hij over deze zaak ge maakt heeft met minister Sorg- drager van Justitie en premier Kok. CDA-Kamerlid Hillen vindt dat Dijkstal voortdurend de indruk wekt 'geen zin' te hebben in disci plinaire maatregelen tegen de korpschefs die omstreden zijn ge raakt door de parlementaire en quête naar opsporingsmethoden bij de politie. Hillen zegt de in druk te hebben dat Dijkstal een plan om te rouleren uit de kast heeft gehaald om te voorkomen dat hij bijvoorbeeld de Haarlemse hoofdcommissaris, Straver moet ontslaan. „Maar zo werkt het niet," zegt Hillen. „Als hij alleen de korps chefs wat meer mobiel wil maken, maakt hij zich erg afhankelijk van hun medewerking tot overplaat sing." Dijkstal, Sorgdrager en Kok hebben zondagavond gespro ken met de korpsbeheerders van Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Haarlem. Na afloop zei Dijkstal dat uiteindelijk alle 26 korpschefs van baan moeten wisselen. Deze opmerking heeft veel ver warring gesticht. De politiebon den reageerden furieus: zij gaan er vanuit dat nu alle korpschefs op stel en sprong van baan moeten veranderen vanwege fouten van enkele van hun collega's. Dijkstal stuurde gisteren een brief naar de Kamer waarin hij trachtte deze indruk weg te nemen. Hij schrijft 'daarin dat hij met Kok en Sorg drager gesproken heeft over het loopbaanbeleid bij de politie en spreekt over 'speculaties in de dA, D66 en WD hebben gisteren positief gereageerd op het plan om de politietop mobieler te maken. De WD tekent daarbij aan dat degenen bij de politie die zich schuldig hebben gemaakt aan on aanvaardbare opsporingsmetho den, dat moeten 'ondervinden'. zie ook binnenland - a3: Dijkstal jaagt politie in gordijnen Eindhoven - Bewoners van de Belgische grensstreek zijn duur uit met hun draagbare telefoons. Hun apparatuur haakt in op het sterkste netwerk in de omgeving, en vaak blijkt dat PTT Telecom te zijn en niet Belgacom. Op de reke ning worden die telefoontjes ver werkt als buitenlands gesprek. Het gaat om bellen in- een strook van ongeveer vijftien kilometer, wisselend van gebied tot gebied. Voor de mobiele GSM-telefoons is ben netwerk van masten nodig. In Nederland staan ze bij wijze van spreken op elke kerktoren. Belga com beschikt over te weinig mas ten. Zodoende neemt de PTT in de strook, zonder dat dat de bedoe ling is, de rol van Belgacom over. Extra nadelig is dat de Belgische grensstreek-bewoner ook betaalt voor binnenkomende telefoontjes. Dat zijn eveneens 'buitenlandse' telefoontjes, omdat het PTT-net wordt aangesproken voor verbin ding. Belgacom viel de verschillen op, omdat de grensstreekbewo ners hogere telefoonrekeningen hebben. De Nederlanders die net over de grens wonen, profiteren van de si tuatie. Ook hun telefoon haakt na melijk in op de PTT. Als zij fami lie en kennissen elders in Neder land bellen, staat ze Op hun reke ning genoteerd als 'binnenlandse' beller. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Middelburg - Een ernstig zieke 67-jaar oude vrouw uit Sasput heeft onlangs ruim twee uur op een ambulance moeten wach ten, terwijl de aanrijtijd maximaal vijftien minuten mag zijn'. Door Hans van den Broek Den Haag - In de politiek en het bedrijfsleven wordt wel veel gepraat over maatregelen om het wanner worden van de aarde tegen te gaan, maar 'nog weinig gedaan'. Waakzaam heid is echter geboden, want woorden alleen klaren de ver vuilde lucht niet. De politiek moet nu doen wat ze kan doen om de klimaatverandering te gen te gaan. Daarvoor is het niet nodig om de economie to taal te ontwrichten. Dat kan ook in stapjes. Maar nog tien of twintig jaar rustig achter over leunen kan desastreus zijn. Dat advies gaf de Nederlandse nobelprijswinnaar voor de che mie professor P. Crutzen gisteren aan de speciale Klimaatcommis sie van de Tweede Kamer. De commissie tobt met de vele we tenschappelijke onzekerheden over de klimaatverandering. Crutzen, prikkelend: „Maar voor politici is het omgaan met onze kerheden toch niet zo'n pro bleem? Zij zijn toch gewend om vooruit te denken?" Hij hield zijn gehoor voor dat niets doen tegen de uitstoot van broeikasgassen - op de langere termijn verantwoordelijk gehou- Crutzen doceert de Klimaatcommissie van de Twee de Kamer. foto anp De Bilt (anp) - De uitzonderlijk hoge temperaturen in ons land in de afgelopen tien jaar kunnen niet in verband worden gebracht met het broeikaseffect. De oorzaak van de hogere temperaturen ligt in een ongewone versterking van het lage-drukgebied bij IJsland in de winter. Dit leidt tot afwijkingen in de tempe ratuur en daarmee in neerslag en windrichting. Omdat er geen verband bekend is tussen de versterking van het lage-drukgebied en het broeikaseffect, ont breekt de wetenschappelijke grond om door mensen veroorzaakte klimaatver anderingen aan te wijzen als de boosdoener. Dit blijkt uit De toestand van het klimaat in Nederland 1996 van het KNMI in De Bilt. De rapportage is gisteren aangeboden aan minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat. In het rapport staat dat de toename van de temperatuur in Nederland in het afgelopen decennium groter is geweest dan de mondiale stij ging van de temperatuur sinds begin deze eeuw. Wetenschappers van de Vere nigde Naties hebben becijferd dat de temperatuur op aarde sinds begin deze eeuw met gemiddeld 0,5 graad is toegenomen. Voor Nederland geldt een toena me van de gemiddelde temperatuur sinds medio jaren tachtig met circa 1 graad. Het Zeeuws provinciebestuur heeft de zaak in onderzoek na een klacht gisteren van het Statenlid Heijboer van de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij. De vrouw, getroffen door een be roerte, werd door haar man ge vonden. Kort nadien kwam de dokter die direct een ambulance belde, en te horen kreeg dat het ™Ai- ÏOD ^en(daar --n den voor de klimaatverandering - wel eens voor onaangename ver rassingen kan zorgen. De ver maarde wetenschapper verwees in dat verband naar zijn ontdek king: het gat in de ozonlaag. Dat gat ontstond bij de Zuidpool, in tegenstelling tot de algemene verwachting uitgerekend daar waar de aarde het koudst is. Geen van de computermodellen had wetenschappers aanleiding gege ven om de alarmbel te Tuiden, maar de 'situatie was uiteindelijk veel erger dan we verwacht had den'. Zulke verrassingen zijn volgens hem in het 'uiterst ingewikkelde' klimaat evenmin uitgesloten. Re den voor Crutzen om te pleiten voor meer investeringen in de wetenschap, in fundamenteel en toegepast onderzoek. Metingen, metingen en nog eens metingen, is het devies van de prof. Want luchtmetingen geven, in tegen stelling tot modellen, de actuele situatie weer en zijn dan ook een betere graadmeter voor toekom stige ontwikkelingen. Maar 'zelfs als we zouden denken dat we alles weten, dan nog zijn we niet echt zeker dat we alles weten', sprak de in Zweden wo nende onderzoeker raadselach tig. Met andere woorden: het zou onverstandig zijn als de politiek besluit om pas tot actie over te gaan als de wetenschap exact weet hoe, wanneer en waarom het klimaat verandert. Want in grijpen kan dan wel eens te laat zijn. Crutzen werpt zich op als pleit bezorger voor waakzaamheid. De onorthodoxe wetenschapper ziet dat voor zichzelf als een belang rijke taak. „Ik wil niet.dat mijn kleinzoon later tegen z'n opa zegt: 'Je wist het wel. Waarom heb je niets ge zegd?' Grondstoffen zijn niet al leen van ons, maar ook van onze kleinkinderen. We kunnen moei lijk tegen ze zeggen: Zoeken jullie maar je eigen olie." Bij de ontginning en verwerking van fossiele brandstoffen als olie komen broeikasgassen vrij. Deze gassen draperen zich als een ver stikkende deken om de aarde, waardoor de gemiddelde tempe ratuur oploopt. Het gaat daarbij niet alleen om een teveel aan kooldioxide, maar ook aan gassen als methaan, ozon en lachgas. vervolg op binnenkrant - a2 weM» ar van de twee beschikbare ambu lances was' naar België en de an dere mocht volgens de regels de streek niet verlaten. De zoon van de vrouw schreef een brief aan Heijboer waarin hij chronologisch verslag doet van de gebeurtenissen. De leiding van de Centrale Post Ambulancevervoer in Vlissingen wa-- vis teren onbereikbaar vonz taar. Smiths EK Survival-pack, Superchips, Hamka's en Cheetos Chipito kaas, combi-zak 420 gram Nü CU Perla Mild koffie, snelfiltermaling, 4 pakken 250 gram Coca Cola, doos 12 blikjes Bolletje beschuit, blauw of volkoren, duorol Deep Blue Fancy pink zalm, blikje 213 gram Heinz kant klare sauzen, diverse soorten, blik 230 ml Sunil Ultra of Color, navulpak 2 kilo CU Keukenrollen met EK decor, 2 rollen £48" Nü ®s© ix* a Hamburgers, ongepaneerd, n e\r\ 100 gramjk65"99, kilo 1539 y .ÏJU 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 8 juni a.s.

de Stem | 1996 | | pagina 1