yling- ousse IJZEN. DE STEM )ij Herbatint! '□I '0 i KRANT. JITSLUITEND VOOR 'ARTICULIEREN^ 3 x plaatsen 2 x betalen Volledig EK-schema in kleur Bondscoach Guus Hiddink laat zich niet gek maken Oude veldslag inspireert Schotten tegen "vaal Engeland De interessantste zet van bondscoach Guus Hiddink in de aanloop naar het nakend EK is de uitnodiging aan Jor di Cruijff geweest. Die bewe ging had veel weg van een politieke selectie. Want waar iedere bondscoach de laatste jaren had af te rekenen met et spookpeloton van Johan Cruijff, daar wordt Hiddink ondanks een wankele kwalifi catie door iedereen met rust gelaten. Kroatische voetballers apetrots op 'theedoek-shirts' Deense pechvogel Henrik Andersen blikt terug op 'gouden' EK'92 x 105 alleen het haar. maar ook deding, wastafel en badka- vloer van een kleurige tint tzien. Met de stevige kleur- lvan Herbatint behoort klie- In voortaan tot het verle- I. Herbatint haarverven zijn rijgbaar bij drogist en brmhuis. Een verpakking f 34,95 en is, afhankelijk de lengte van het haar, ld voor maximaal drie com- |e behandelingen, pe winkel zijn uitgebreide brstalen aanwezig, die per- het eindresultaat weerge- i mttmme v»n BW ONTVANGT V te vieren, kunt u nu profiteren van Dverpakking haan-erf ontvangt u een pet een winkelwaarde van maar liefst ■afgestemd op de Herbatint Haarverf. |i% eenvoudig en duurzaam in elk Bals de overige Herbatint-produkten jijke stoffen. DINSDAG 4 JUNI 1996 r o b v Jt93 Femeuzen bll5)615800 Il5>611158 r zakelijke rieksadvertenties 176-5.312.313 076-5.312.340 afd. Rubrieksadvertenties u uw tekst 3 x binnen >gen ongewijzigd laat atsen hoeft u slechts Ivertenties te betalen, er in deze serie een ardag voorkomt, wordt die ader geval berekend. De EK-selectie van het Nederlands elftal. Achterste rij van links naar rechts: Johan de Koek, Patrick Kluivert, Ed de Goey, Edwin vati der Sar, Ruud Hesp, Winston Bogarde en Peter Hoekstra. Middelste rij, v,l.n.r.: Hans Dorjee (assistent-bondscoach), Gaston Taument, Michael Reiziger, Richard Witschge, Dennis Bergkamp, Edgar Davids, Arthur Numan, John Veldman, Pim Doesburg (keeperstrainer). Voorste rij, v.l.n.r.: Ronald de Boer, Clarence Seedorf, Danny Blind, Guus Hiddink (bondscoach), Frank de Boer, Aron Winter en Phillip Cocu. Op deze foto ontbreken Jordi Cruijff en Youri Mulderfoto anp Een eigen gezicht voor Oranje 1 PAGINA E4 I PAGINA E2 Prijs incl. BTW voor plaatsing op zaterdag Tariefgroep 1 Tariefgroep 2 Tariefgroep 3 10.05 13.40 20.09 13.40 17.86 26.79 16.74 22.33 33.49 20.09 26.79 ƒ40.19 23.44 31.26 46.88 26.79 35.72 f 53.58 30.14 ƒ40.19 60.28 33.49 44.65 66.98 n onder nummer 14.70 Tel.nr Stuur mij een rekening 4800 VB Breda, stzegel nodig). I PAGINA E3 Door Chris van Nijnatten De verkiezing van Jordi voor de vriend schappelijke interland tegen Duitsland lag niet voor de hand. De waarschijnlijk begaafde spits van Barcelona had als ge volg van blessureperikelen in het afgelo pen seizoen nog weinig laten zien. Toch mocht hij naar Rotterdam komen en nog meespelen ook. Niet alleen binnen de se lectie van Oranje werden daarover de wenkbrauwen gefronst. Misschien speelt de jonge Cruijff in En geland straks de pannen van het dak, zo als dat wel heet. Er zijn voorbeelden te over van atleten, die na een jaar vol fysie ke ellende en dus een fors gebrek aan wedstrijdritme uiteindelijk in een toer nooi wel bleken te kunnen pieken. Ellen van Langen en Yvonne van Gennip pak ten zo hun medailles in respectievelijk Barcelona en Calgary. Ook Marco van Basten had in het seizoen '87/'88 nauwe lijks gespeeld voor AC Milan, toen hij tij dens het EK van 1988 naar een super- vorm toe groeide. De regerend Europees kampioen bij de voetballers, Denemarken, is daarnaast een levend bewijs van een groep sporters, die zonder druk een titel in de wacht wist te slepen. De Denen vielen in Zweden als reserves in omdat het Joegoslavië op het laatste moment vanwege de binnenland se oorlogshandelingen verboden werd aan een groot sporttoernooi deel te ne men. Vanuit die invalshoek mag er veel ver wacht worden van Jordi en erg weinig van de Ajacieden. De Amsterdammers hebben een jaar lang onder druk gepres teerd en grepen uiteindelijk naast de be langrijkste prijs van het seizoen. Hiddink werkt er nu hard aan om de uit hun zelf gecreëerde hemel geschopte zoontjes van God schoon in het hoofd te krijgen. Er wordt wat gegolfd, gewandeld, ge kletst en tevens een beetje gebald met el kaar. Hiddink heeft ook de trainingsin tensiteit teruggeschroefd sinds de Aja cieden op 27 mei in Noordwijk aantra den. Dat was hij al van stonde af aan van plan, maar besloot er pas toe nadat hij er met zijn spelers over had geconfereerd. Dat is typisch Hiddink. Hij kent de psy che van een topvoetballer en anticipeert daarop. Hij loopt daarbij ook enig ge vaar. Het is het gevaar dat Leo Beenhak ker noodlottig werd tijdens het WK van 1990. Hij manipuleerde zich een ongeluk toen hij eenmaal in de gaten kreeg dat de spelersgroep van toen niet vooruit te branden was. Fy siek ongemak, conditionele achter stand en, vooral, de mislukking van de Cruijff-lobby had de ge selecteerden tot een bende on- willigen gemaakt. Toen Been hakker daar zijn psychologisch gereedschap op losliet, werd het cynisme alleen maar groter. Dieptepunt, of zo men wil 'hoogtepunt', was Beenhak kers sprong op een tafel, tij dens een onweersbui in Caglia- ri nog wel. Hij stak er tot ieders verbazing een donder- speech afstak. Van Basten cum suis moeten, zo wil de overleve ring, onder diezelfde tafel gerold zijn van het lachen. Zulke taferelen zullen zich in Oran jes trainingskamp, het sjieke Sopwell House te St. Albans, niet voordoen. Den nis Bergkamp, om eens iemand te noe men, is er de man niet naar om de bonds coach in zijn gezicht uit te lachen. Ook bij de andere spelers .onderscheidt nie mand zich in gezagsondermijnend ge drag. Toch loert er voor Hiddink enig ge vaar. Hij wil immers nog weieens een compromis sluiten. Compromissen zijn gevaarlijk in een gezelschap waar de be schaving weliswaar bovenmodaal is, maar de ego's niettemin enorme span wijdtes kunnen bereiken. De vraag is bijvoorbeeld welke status de negen Ajacieden binnen de groep van 22 jongemannen krijgen toegemeten door de bondscoach. Het is bekend dat Hiddink gevoelig is voor wat Louis van Gaal en zijn volgelingen allemaal beweegt. Na het echec tegen Tsjechië uit (3-1-verlies) bekeerde hij zich, in tegenstelling tot eer der gedane suggesties, tot het in De Meer verkondigde geloof. Die Verajaxiesering van Oranje is niet overal in de top van het Nederlandse voetbal goed geval len. Bovendien bracht het systeem niet het verwachte succes. Een geluk bij een on geluk was dat de uiterst dunne prestaties op weg naar Wembley een favorietenrol op Albion in de weg hebben gestaan. Al leen de exercitie op Anfield Road tegen de Ieren gooide in dat opzicht enig roet in het eten. Maar nu Ajax' schild barsten vertoont, moet Hiddink oppassen met zijn op Am sterdamse leest geschoeide aanpak. De vraag is niet alleen of het collectief uit Amsterdam sterk genoeg zal zijn voor een succesvol optreden in Engeland. De vraag is ook of er nog wel een Ajax-col- lectief bestaat. De 'afvalligen' Davids en Reiziger maken deel uit van de WCS- stal, die verder van de Amsterdamse in ternationals alleen nog Patrick Kluivert onderdak biedt. Ook hij vertrekt bij Ajax, zij het pas over een jaar. Die ver- huisdrift staat haaks op de opvattingen van de aan Rob Jansens Sportpromotion gelieerde mannen als Blind, De Boer (2x) en Van der Sar. Die 'tweespalt' gevoegd bij de ondermaatse prestatie in Rome te gen Juventus, maakt van Ajax en dus Oranje zo op het oog plotseling een dif fuus gezelschap. De voorbereiding op het EK en ook dat toernooi zelf vormen teza men de ideale periode voor Hiddink om samen met zijn PSV-gabber Hans Dorjee het Nederlands elftal nu einde lijk weer eens van een ei gen gezicht te voorzien. Lukt Hiddink dat en boekt hij ook nóg succes, dan kan hij, precies zoals Dick Advocaat dat eind 1994 deed, over een jaar de KN VB op weg naar een groot toernooi (het WK'98 in Frankrijk) tussentijds ver laten. Hij krijgt dan 'op ze ker' de aanbieding om de op volger van Bobby Robson bij CF Barcelona te worden. Daar zorgt vader van Jordi dan wel voor. I PAGINA E5 I PAGINA E6

de Stem | 1996 | | pagina 19