DE STEM 'Gr [IPPER SAL ADVERTISING [eer geweldsmisdrijven en verkeersovertredingen in Zeeland Twee keer vijftien jaar geëist ifl Zeeuwse 'moeder-moord' 'vdA ligt dwars over de WOV 'Doe ik het verkeerd, dan word ik invalide Mosselbanken in de wachtkamer Gul gebaar kost D66 in Hulst bijna de kop Phüippiense van 18 ontworstelt zich aan gewapende aanrander uitzendburo ig B.v. C1 EN MEISJES |ving ontvang je een <e attentie [EL GEVRAAGD: nternational cupunctuur ïlatietherapie ichtsverliestherapfe edisch Centrum P verlaat demonstratief vergadering: 'Dit is een tunnel met een open eind' :he n LE ERT PSD-personeel naar de WOV Rohm and Haas blijft geïnteresseerd in Terneuzen Actie leeringen Deltacollege tegen Ritzen Voorbereiding van collectief vervoer wordt fors duurder Politie de berm in voor dronken automobilist x 104 Zeeland DINSDAG 4 JUNI 1996 HO £- \R VAKANTIEWERK poed op zoek naar: Sar vakantiewerk tijdens de zo- uitsorteren, controleren en labe en. De werkzaamheden zijn bij in Rijen. Voor dit project heb- hrijfmiddagen georganiseerd in |juni t/m donderdag 6 juni van Ericssonstraat 48, Rijen. Neem hr. legitimatiebewijs mee. f;un je terecht op onderstaand ner of kom langs in Rijen. gue Uitzendburo, Stolbergstraat 16, Tilburg 1013-5367950 hri onze tanklichters vragen pr, in het bezit van Vaarbe- [tificaat en evt. Radarpatent. eden bestaan voornamelijk n van zeevaart in het Wes- !d. ten aan: luzen 42 LHamelink 1 zoals migraines, rug- en nekklachten Jn en psychosomatische stoornissen. nkaanse infuustherapie voor hart- en reumatoïde- en verouderingsklachten. >rapeutisch als voorkomend. ïrantwoorde manier om overgewicht kwijt te raken. arts, Wijngaardstraat 37 - Goes 113-223999 ma., di., do. wHarold de Puysseleijr Leuzen - Het geweld in de pro- .;e Zeeland is de afgelopen jaren Ijnomen. Ook het aantal verkeer- jtredingen is gestegen. politie maakte veertig pro- Itaéér processen-verbaal op voor ge- «gnisdrijver». De bekeuringen in ver- ■imet overtreding van de Wegenver keerswet vertoonden een plus van vijfen dertig procent. Dat valt af te leiden uit de rapportage Cijfers over de Neder landse politie per regio 1994. De statistieken zijn geproduceerd door de sector Onderzoek en Analyse van het ministerie van justitie. Het cijfermate riaal geeft een beeld van de activiteiten van de Nederlandse politie in vijfen twintig regio's. Het gaat om gemiddel den over 1991-1993 enerzijds en gege vens over 1994 anderzijds. Het totaal aantal processen-verbaal dat de politie in Zeeland uitschreef in ver band met geweldsmisdrijven nam in 1994 met 369 toe tot 1285. Ten opzichte van het gemiddelde 1991-1993 is dat een stijging met veertig procent. Het meren deel van de processen-verbaal betrof mishandelingen (707 maal). De politie constateerde in de provincie Zeeland verder 2944 overtredingen van de Wegenverkeerswet, een toename met 757 ten opzichte van 1991-1993, Verre weg het grootste deël van die overtredin gen betrof het doorrijden na een ongeval. Voor rijden onder invloed - overigens een misdrijf - werden 595 processen-ver baal uitgeschreven in 1994. Ook de vermogensmisdrijven zijn in 1994 ten opzichte van de gemiddelde cij fers over de drie jaren daarvoor toegeno men en wel met 9,2 procent. Alleen in de categorie 'Vernieling en Openbare orde' is er sprake van een daling. Hier zijn 97 processen-verbaal minder opgemaakt. Dat is 2,5 procent lager dan over 1991- 1993. Het totaal aantal ter kennis van de Zeeuwse politie gekomen misdrijven is in de onderzoeksperiode licht toegeno men. Van 29.152 over 1990-1993 tot 31.861 in 1994. Het ophelderingspercen tage steeg met twee procent tot 24. s i j i onze verslaggever fjrote fractie politiek dwars, in deze maand waarin het Krachtmens uit Hengstdijk houdt twee; auto's tegen Initieve besluit over de toltunnel WOV moet worden 99 I 3093 I Niet voor niets ontmoeten ruim 260.000 lezers en adverteerders uif Zuid-West Nederland elkaar dagelijks in De Stem. Want in De Stem gebeurt 't elke dag opnieuw. Lpartij hikt aan tegen de extra jpaenvan 75 miljoen gulden die JjBijk waagt voor deelname in ftannel-NV. Voor de rest krijgt 1 van 1,7 miljard gulden Isrerwacht werd politiek fiat asde Staten. faige grote fractie maakte de La gisteren een voorbehoud s een vergadering van een mbineerde statencommissie ji Middelburg. Uit notulen van ne vergadering van' 8 rt bleek al, zoals gemeld, dat psociaal-democraten zeer hui- g zijn voor de uitgave van ij eens 75 miljoen gulden voor iannel. Hageman van de Vlaamse Volkspartij had gisteren ook bezwa- H maar die waren van een jus andere aard. Hageman ver- Van onze verslaggever Middelburg - Tenminste vijftig personeelsleden van de in 2002 overbodige veer dienst PSD, kunnen een daan krijgen bij de nieuwe loltunnel WOV. Daarnaast gaan er nog 25 PSD'ers bij iet nieuwe voetveer tussen en Vlissingen wer- Secretaris Jan van der Horst van de Ondernemingsraad fan de PSD vroeg dat giste ren tijdens een comissiever- gadering van de Zeeuwse Staten en hij kreeg de ga rende van de WD-gedepu- Jteerde Hennekeij (verkeer 'en waterstaat). Bij de PSD werken momen teel 350 mensen. Ongeveer een derde daarvan kan af vloeien wegens natuurlijk verloop. Bemensen die geen andere wan vinden, krijgen een wachtgeld van 73 procent het laatste salaris. De vijftig mensen die bij de J®el gaan werken, gaan ®t in ploegendiensten doen. gisteren werd ook bekend daj de nieuwe veerboot de jrïns Johan-Friso gaat heten. liep demonstratief de vergade ring, maar legde eerst een ver klaring af. Hageman: „Dit hele plan wordt in sneltreinvaart door de Staten geloosd en wij doen daar niet aan mee. Ook al die geheimen zinnen me niet, want zo kan ik niet naar mijn achterban. De WOV is een tun nel met een open eind en hieraan willen wij part noch deel heb ben. Het is een regionaal presti geproject waarvoor deburger het gelag betaalt, de tijd zal le ren wie gelijk krijgt." Hoon Zijn vroegtijdige vertek stuitte op hoon bij de PvdA, de. WD en Delta Anders. De PvdA'er Holt- kamp zei dat de ZVP zich zo aan elke verantwoording onttrekt. En Morssink van de WD spot tend: „Nu heeft de ZVP dan ein delijk geleerd hoe ze mee moet doen en dan vertrekt ze.!' Incident Het was een incident in een ver gadering die eigenlijk over twee vragen ging: gaat Zeeland ak koord met de WOV, zoals de plannen er nu liggen en wanneer neemt Zeeland dat besluit. Op 14 juni, zoals gepland, of toch later omdat de Tweede kamer een be sluit van de vierde' naar de vij- fentwingtste juni heeft verscho ven? Daarbij komt de gemeente Bor- sele, die een besluit over het be stemmingsplan pas op 28 juni neemt, terwijl het contract met de aannemer op 1 juli afloopt. Drie overheden die zich achter elkaar willen verschuilen met een finaal en ingrijpend besluit, maar de deadline van de eerste juli snel zien naderen. Moed Voor de SGP is verschuilen niet nodig. „Zpeland is al zolang be zig met de WOV dat we nu de po litiek moed moeten hebben om vertrouwen uit te stralen en ons als eerste uit te spelen," sprak Statenlid Kolijn manmoedig. „Laten we als provincie het voorbeeld inderdaad maar ge ven," vond ook Statenlid Roose van de RPF/GPV-fratie. En de andere grote fracties gingen daarin mee, behalve dus de Pv dA, die wilde uitstel van verga dering. De Staten zullen 14 juni, naar het zich laat aanzien, defi nitief 'ja' zeggen tegen de WOV. Tiest Harms schreeuwt het uit, terwijl hij de auto's in bedwang houdt. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Ossenisse - Dochtertje Maaike van negen vindt het maar 'stom' wat papa doet. „Nou, eh, omdat het gevaarlijk is." Ge vaarlijk of niet, d'n Tiest heeft het 'm weer gelapt, gisteravond in Ossenisse. De krachtpatser uit Hengstdijk wist twee ronkende auto's eigenhandig tegen te houden. Een aftandse ZastavS, een even roestige Tal bot. Aan beide wrakken een flink dik touw. Daartussen het krachtmens, Tiest Harms, 49 jaar. Met zijn armen houdt hij de touwen vast. „Als je het niet goed aanpakt, word je mis schien wel blijvend invalide," had-ie daarnet Dan starten de auto's. Met gierende banden proberen ze Tiest in tweeën te delen. Maar hij houdt stand. Totdat de rokende Zastava het onderspit delft. De Talbot blijkt toch iets meer paardekrachten te bezitten dan de oude Joegoslavische brik. Na veertien seconden geeft Tiest het stopsein. Publiek klapt. Tiest heeft blauwe plekken op zijn armen. „Ik durfde niet verder te gaan. Omdat de Talbot vooruit reed, moest ik mee lopen. Dan loop je het risico dat je struikelt en dat is gevaarlijk." Toch, veertien seconden vindt hij niet slecht voor een training. Op Koninginnedag brak hij het officiële wereldrecord, dat op naam van een Amerikaan stond. „Toen haalde ik negen tien seconden." Het is niet zijn enige stunt waar heel Ossenis se vanavond getuige van is. Even daarvoor gaat hij met zijn rug op een piateautje met o (anp) - Procureur- pceraal mr. M. van der Horst grapte net zo lang in de ten- wtelegging die de officier 'justitie had opgesteld tot 1 te hoge eisen aannemelijk i® maken: twee keer vijftien ino 'ou^en ki die tenlasteleg- j 8 waren de twee verdachten in Zeeuwse moeder- nJ'j,eerder door de rechtbank J?, burg vrijgesproken. De snv»u,am Sisteren voor bij het Rechtshof in Den Haag. van de verdachten, de 35-ja- jp°" nam na de vrijspraak n.J ,naar het buitenland. Mo- 2?Lzit R-, de zoon van het achtoffer, in Thailand. On- ,jj een zogenoemd bevel tot Brenging verscheen hij lag niet op de zitting. )S,JeMe compagnon, de ra^e ^eel na de uit- "•oort in ^eeland en om te tetow® ^at °°h zijn zaak bij «ord» ordeeld zou moeten n werd hij maandagoch tend door de politie van zijn bed gelicht. De man mocht 's avonds ook niet meer terug naar huis, want het hof besloot hem op nieuw in voorlopige hechtenis te nemen, nadat die door de recht bankuitspraak was opgeheven. Het hof achtte het vluchtgevaar te groot. Het uit Vlissingen afkomstige tweetal wordt verdacht van de moord op de 62-jarige moeder van E.R. Zij was grootaandeel- houdster in de glashandel van de familie. Volgens haar ging het door het spilzieke leven van haar zoon niet goed met het bedrijf. Na een denderende ruzie stelde zij haar zoon onder curatele van zijn zuster. Zoonlief was het daar niet mee eens en zou samen met R., een manusje van alles in het bedrijf, de moordplannen hebben be raamd. In ruil stelde hij geld en een vaste baan bij de glashandel in het vooruitzicht. Naar eigen zeggen zouden ze duistere krach ten hebben ingehuurd, volgens het Openbaar Ministerie zijn ze zelf verantwoordelijk voor de dood van de vrouw. Haar lichaam werd februari 1995 gevonden in het Spuikanaal in Rilland-Bath. Mond en neus waren met tape af geplakt. De rechtbank sprak de twee na eisen van vijftien en twaalf jaar vrij omdat op de dagvaarding te gen beide verdachten expliciet stond vermeld dat 'de \jrouw door het afplakken van neus en mond door verstikking om het leven was gebracht'. De rechtbank in Middelburg oordeelde dat het best kon zijn dat de vrouw al eer der was overleden en dus achtte zij het afplakken als doodsoor zaak niet bewezen. Van der Horst vond gisteren de zin in de tenlastelegging bij de rechtbank niet van essentieel be lang. Hij beperkte in zijn requisi toir de doodsoorzaak tot 'verstik king'. De advocaat van E.R., mr. T. Hid- dema, stelde daar vraagtekens bij. Volgens hem kon dat schrap pen niet, vooral niet omdat het de uitvoeringshandeling van het misdrijf betreft. Uitspraak 17 juni. Door Frank Deij Terneuzen - Het industriege bied De Mosselbanken van Dow in Terneuzen is door het Amerikaanse chemie concern Rohm and Haas (verfindustrie) in de wacht kamer gezet als potentiële vestigingslocatie voor de bouw van een acrylzuur fabriek. Volgens het gezaghebbende tijdschrift European Chemical News is Terneuzen de gedood verfde kandidaat en heeft het Antwerpen en Moerdijk achter zich gelaten. Een woordvoerder van de hoofdvestiging in Phila delphia bevestigde gisteren de serieuze belangstelling voor. De Mosselbanken maar zei dat Antwerpen voorlopig de voor keur geniet. „Antwerpen staat bij ons nummer één en niet Ter neuzen," sprak ze de ECN-be- richtgeving tegen. Dow-woordvoerder W. van Loon bevestigde gisteren de be sprekingen met Rohm and Haas maar wilde niet vooruitlopen op een positieve beslissing van de Amerikanen. „Rohm and Haas is hier geweest en het zou ty pisch passen in de synergie die wij zoeken. Zij kunnen bepaal de produkten van ons afnemen. En gebruik maken van bestaan de faciliteiten. Het is echter prematuur om al conclusies te trekken. Het is aan Rohm en Haas om beslissing te nemen. En voor zover ik weet wordt een beslissing de eerstemaanden nog niet genomen." Het in Philadelphia gevestigde chemiebedrijf (omzet 5 miljard gulden, twaalfduizend werkne mers) wil in West-Europa 300 miljoen dollar (510 miljoen gul den) investeren in in de bouw van een nieuwe acrylzuur fa briek. Op de vraag hoeveel ba nen de bouw van zo'n fabriek betekent wilde de woordvoer ster niet ingaan. Een vuistnorm in de chemie leert, dat per twee miljoen gulden aan investerin gen, één nieuwe arbeidsplaats ontstaat, zodat het bedrijf tot dik tweehonderd vaste banen zou creëren. De keuze voor Terneuzen klinkt logisch omdat Rohm and Haas dicht bij een toeleverancier van propyleen wil zitten, een grond stof voor haar produkt acryla- ten dat wordt toegeleverd aan de verfindustrie. Dow produ ceert propyleen. Tegelijkertijd is Rohm and Haas een prima partner voor Dow omdat Dow op zoek is naar bedrijven waar ze produkten aan kan leveren. Dow staat alleen maar bedrijfs vestiging toe op De Mosselban ken aan bedrijven die ook ge bruik willen maken van de diensten van Dow. Dat gaat van de levering van grondstofffen tot het gebruik van opslagtanks, de Braakmanhaven en de be drijfsbrandweer. Volgens de woordvoerster van Rohm and Haas is er geen haast. Het chemieconcern, dat een sterke groei doormaakt en de productie wil uitbreiden, maakt de afweging om op meerdere plaatsen een nieuwe acrylzuur fabriek te bouwen en wil daar de tijd voor nemen. China is een van de mogelijkheden, maar ook Amerika zelf. Welk bedrijf Rohm and Haas in Antwerpen op het oog heeft voor samen werking wilde de woordvoer ster gisteren niet kwijt. Van onze verslaggever Hulst-De kas van de Hulster D66-afdeling is al niet zo rijk gevuld, met de maandelijkse honderd gulden die raadslid T. Blommaert in de kas stort. Maar na een rekening van meer dan twintig mille van de gemeente Hulst, moeten de demo craten wellicht helemaal vrezen voor een faillissement. Vorig jaar vond de reconstruc tie van de Grote Markt in Hulst plaats. In een gulle bui besloot D66 de gemeente een boom aan te bieden. Er werden op de Markt twintig stuks geplaatst en Blommaert en de zijnen vonden het een aardig pr- stuntje eentje voor hun reke ning te nemen. De bomen, ook die van D66, werden geplant, de Markt zag er een stuk gezelliger uit en Blommaert wachtte op de fac tuur. Die acceptgiro viel vorige week bij de democraten in de bus. Of de partij vóór 20 juni maar even een bedrag van 21.855 gulden op rekening van de ge meente wilden storten. 'Betreft twintig stuks Carpinus betulus Fastigiata in verband met 're constructie Grote Markt te Hulst', zo omschrijft de afde ling de gepeperde factuur. Geef de gemeente één vinger en ze nemen gelijk je hele hand, moet D66 gedacht hebben. Hoofd financiën F. Colman van de gemeente Hulst sprak giste ren van een 'foutje'. „We heb ben inmiddels een nieuwe, de juiste, nota verstuurd." Dus hoeft D66 maar iets meer dan duizend gulden te betalen. Toch nog veel voor een simpel boompje... Van onze verslaggever Hoek - Een achttienjarige vrouw uit Philippine is gisteroch tend op een haar na ontkomen aan een met een vuurwapen ge wapende aanrander. glasscherven liggen. De aanwezige meiden van dweilband de Sasge Kadees mogen twee keer over hem heen lopen, wat niet zonder ge volgen blijft: kleine scherfjes steken in zijn rug. Het bloedt; maar 't deert Tiest niks. „In die flessen zat alcohol, dus dat kan geen kwaad." Al tien jaar is voor Harms geen stunt te veel, maar volgend jaar wil hij er echt mee stoppen. „Heb ik mijn vrouw beloofd." Als slotact wil hij ('da's nog nooit vertoond') vanaf een hef truck een 260 kilo zware treinrails doorbui gen. Daar traint hij nu al jaren voor. Om die rails door te buigen, moet hij een druk van 1080 kilo kunnen ontwikkelen, zo heeft TNO uitgerekend. „Ik zit nu op 900." Of Tiest er dan écht mee kapt, betwijfelt zijn vaste begeleider. „Dat heeft-ie al vaker ge zegd," lacht hij. De vrouw reed omstreeks 8.15 uur op de brommer over het fiets pad naast de Wuyckhuiseweg in de richting Terneuzen. Ter hoogte van het Mauritsfort vroeg een man die op het fietspad Van onze verslaggever Middelburg - Leerlingen van het Deltacollege Zeeland in Middel burg voeren vandaag actie tegen de plannen van de minister van Onderwijs te bezuinigen op de studiefinanciering voor het MBO. De leerlingenraad houdt van- daageen handtekeningenactie. De handtekeningen worden ver stuurd naar de minister. De leerlingen vinden dat de MBO-scholieren door de plannen 'ontmoedigd worden om te gaan studeren'. „Terwijl het ministerie notabene het MBO de 'banenmo- tor' van de Nederlandse econo mie noemt, zou men dat door.de bezuinigingen gaan afbreken," aldus de leerlingenraad. stond haar even te stoppen. Dat deed ze en toen de man op haar toe kwam lopen trok die een vuurwapen uit een van zijn jas zakken. Hij zette de loop tegen het hoofd van de vrouw en dwong haar in de richting van de Zand- plaatweg te lopen. Bij een inham voor een drink plaats van koeien, duwde de man haar tegen de grond. De brommer die ze nog steeds vasthield, kwam te vallen. Vervolgens trok de man een deel van de kleding van de vrouw kapot en probeerde haar broek los te maken. Bij dit laatste zag ze kans hem een trap te ver kopen. Op het moment dat dit alles plaatsvond, passeerde een don kerkleurige personenauto ter hoogte van de Wuyckhuiseweg. Om de aandacht te trekken, be gon de vrouw te gillen. De be stuurder van de auto reageerde niet, maar de aanrander raakte van het gillen zodanig in paniek dat hij op de vlucht sloeg. De vrouw heeft nog gezien dat hij in een auto stapte die achter de dijk geparkeerd stond. De auto was Bordeauxrood van kleur en voorzien van een Belgische ken tekenplaat. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De voorberei ding van het kleinschalig collec tief vervoer in Zeeuws-Vlaande ren kost aanzienlijk meer geld dan oorspronkelijk was geraamd. Het gaat met name om de kosten van ambtelijke ondersteuning en het inwinnen van extern advies. In de begroting was hiervoor 6.222 gulden opgenomen maar er moet nu dertig mille uit de knip worden Nieuwvliet - Een patrouille van de Zeeuws-Vlaamse politie is af gelopen maandag ternauwernood ontsnapt aan de capriolen van een 27-jarige automobilist uit Nieuwvliet. Deze reed met zijn auto over de Baanstpoldersedijk en nam een bocht in die weg zo ruim dat de hem tegemoetkomende politie auto de berm in moest om een aanrijding te voorkomen. De inwoner van Nieuwvliet bleek bij de controle die daarop volgde, te veel alcohol in het bloed te hebben. De 615 microgram kwam hem op een rijverbod van zeven uur te staan. Ook namen de agen ten zijn rijbewijs in en kreeg hij een dagvaarding mee op zich voor zijn gedrag te verantwoor den bij de politierechter. gehaald. B en W van de gemeente Sluis-Aardenburg delen dat mee in een voorstel aan de gemeente raad. Het dagelijks bestuur van het sa menwerkingsverband 'collectief vervoer Zeeuws-Vlaanderen noemt twee oorzaken van de forse overschrijding. De extra secreta- ■riaatskosten zijn met name ver oorzaakt door de ingewikkeldheid van het opzetten van het systeem en de invoering van het concurre rende streektaxisysteem door streekvervoerder ZWN. Als ge volg hiervan is veelvuldig overleg geweest met de diverse betrokke nen om tot samenwerking te ko men. Hier ging nogal wat ambte lijke voorbereiding aan vooraf. Het overleg liep overigens op niets uit. Voor het inwinnen van extern advies was helemaal niets in de begroting 1996 opgenomen. De extra kosteh worden verdeeld over de deelnemende gemeenten Terneuzen, Oostburg en Sluis- Aardenburg. Voor Sluis-Aarden burg betekent dat een bedrag van 5.438 gulden. Het kleinschalig collectief vervoer wordt op 1 juli ingevoerd. Het ver voer is in eerste instantie bedoeld voor gehandicapten en ouderen maar ook andere mensen kunnen van dit vervoer gebruik maken. Het voorstel wordt vanavond dinsdag 4 juni, besproken tijdens de vergadering van de raadscom missie financiën. De vergadering begint om 19.00 uur in Sluis. (ADVERTENTIE) Bel nu als nog niemand uw internet-site heeft kunnen vinden: (013) 536 20 21 o-,cU=^e>-v mm

de Stem | 1996 | | pagina 11