IDESTEM krijgt eerder [Softdrugsbeleid gestalte Bibliotheek kreeg in '95 meer leden, maar leent minder uit Amnesty in actie Meermiimefeesten druk en oergezellig Muziekdag Heikant wordt een feest DAG KLAPPER 'VRAAG D Politie beboet ruim tachtig automobilisten DE STEM Technika 10 tien jaar POLITIE RAPPORT UITSLAGEN Betrokkenen moeten zich uitspreken over voorlichtingscampagne ZCAD ZEELAND A6 lorgen... Jolanda )landa luis Even Kijken 161 toe sluit I jubileumfeest Rode Kruis af Kledinginzameling Kaartingen Koersbal Aanhoudingen Bromfiets Inbraak Aanrijding Drugs Glaasje op Vreemdeling Potplanten MAANDAG 3 JUNI 1996 Lonze correspondente List - Het afgelopen jaar maakte in L gemeenten Hulst en Hontenisse Lpwcent van de inwoners gebruik Lg de bibliotheekvoorzieningen. V aantal leden steeg met 2,7 pro- maar het aantal uitleningen 2,4 procent. Iplde cijfers blijkt dat vooral de jeugd L'ider leest en dat de volwassenen, op I Jjele schommelingen na, vrij constant jjniik maken van de boekuitleen. Uit- I schieter vormt de groep van 14 tot 18 jaar die bijvoorbeeld in de kerngemeen ten (in de bibliobus) in Hulst voor meer dan de helft minder leende. Opmerke lijk is ook dat er minder romans worden uitgeleend en dat de daling bij de stu dieboeken minder spectaculair is. Ook het lezen van vooral romans in de En gelse taal nam toe. Dat het aantal abonnementen toegeno men is, is vooral te danken in Hulst aan de groep jeugd tot 14 jaar en de volwas senen. Dit beeld geldt ook voor de filia len in Kloosterzande en Vogelwaarde. Het vergelijkingsbeeld is ietwat verte kend. Na de grensoverschrijdende sa menwerking worden boeken uitgeleend in de basisschool Nieuw-Namen, en de bibliotheken in Kieldrecht en De Klin- ge. Daardoor is er een duidelijke terug loop van de uitleen in de bibliobus. De samenwerking tussen de bibliotheken in Hulst en De Klinge en Kieldrecht is onderzocht en beschreven in het rap port 'De verdwenen grens als barrière'. Vanaf 1992 wordt een nieuw contribu tiesysteem ontwikkeld. Het projectplan 'Lenen Loont' in Zeeland met als doel een unanieme invoering van het contri butie systeem, meer klanten voor de bi bliotheek en meer inkomsten, liep ver traging op vanwege de te hoge externe kosten. Het projectplan wordt getoetst aan de nationale strategie die in de nota 'Op weg naar 2005' is vastgelegd. Eind 1995 is subsidie aangevraagd om het aange paste project te kunnen uitvoeren. Het uitlenen van boeken is bepalend voor het beeld dat men van de biblio theek heeft, toch wordt steeds meer een beroep gedaan op het inlichtingenbu reau. De vragen kunnen verdeeld wor den in drie categorieën: huishoudelijke- wegwijs- en speurvragen. De eenvou dige wegwijsvragen bedragen de helft of meer, de huishoudelijke vragen sco ren ongeveer 35 procent en de moeilij kere researchvragen in alle drie de bi bliotheken 13 procent. De boek aan huis dienst loopt redelijk. In Hulst maken elf mensen er gebruik van, in Hontenisse zes. Dat zestal is wel goed voor 520 boeken, terwijl het dozijn Hulstenaren 511 boeken leende. Tijdens een telling (willekeurige week) bleek dat 322 mannen, 603 vrouwen en 608 kinderen de bibliotheek in Hulst bezochten. Het lenen van CD's liep in 1995 met maar liefst 18 procent terug. DIVERSEN CLINGE Kaarting - café De Landbouw - 20.00 uur Dansen - KBO - Malpertuus -13.30 uur KOEWACHT Schieting - St.-Sebastiaan - 14.30 uur Koersbal - De Vlaschaard - 13.30 uur OSSENISSE Schieting - Hof ter Nesse - De Scheldezonen -14.30 uur Gaaibolling - Hof ter Nesse - De Dwarsliggers -19.30 uur Kaarting - café De Jachthoorn .- 14.00 uur SAS VAN GENT Kaarting - St.-Albert -14.00 uur AXEL Kaarting - De Halle -14.00 uur Van onze correspondent Terneuzen - Honderdvijftig handtekeningen en tachtig ver kochte kaarten waren het resultaat van de actie die Amnesty zaterdag in de Terneuzense binnenstad hield. Doel van de actie was om de men sen attent te maken op de schen ding van de mensenrechten in China. „De Chinese markt gaat beetje bij beetje'meer open. Wes terse bedrijven tonen dan ook grote belangstelling om hierop in te spelen. Wij merken dat de aan dacht voor de mensenrechten in China hierdoor wat op de achter grond dreigt te komen," aldus een Amnesty-woordvoerder. Gekleed als Chinese boeren hiel den de actievoerders in de Noordstraat de bezoekers aan om een handtekening te zetten onder een petitie aan de Nederlandse regering. Tachtig mensen gingen nog verder en kochten een kaart voor een politieke gevangene. Amnesty zorgt dat deze kaart op de plaats van bestemming komt. Mark Don en Marijn Buitelaar doen de Pizzaman. foto wim kooyman Van onze correspondent Waterlandkerkje - De twintigste Meer- minnefeesten van Waterlandkerkje trokken afgelopen weekeinde weer en kele duizenden bezoekers. Dit volks feest, dat mogelijk wordt gemaakt door de inzet van ruim 150 vrijwilligers, was opnieuw oergezellig. Vooral zaterdagavond tijdens de door on geveer tweeduizend feestvierders bezochte feestavond ging de bevolking van Water landkerkje en omstreken weer helemaal uit haar dak. Marco Borsato, Bonnie St.Claire, Henk Wijngaard en Albert West en het or kest Sunny Boys konden er ook bijna geen genoeg van krijgen. Vrijdagavond kenden de Meerminnefeesten al een goede start. Maar liefst vijfhonderd jeugdigen waren aanwezig bij Veronica's drive-in-show in de feesttent. Zaterdagmorgen trok de rom melmarkt weer veel publiek, gevolgd door spannende boerenttrekker-trekwedstrij - den. In de klasse tot 2500 kg ging de winst naar de plaatselijke favoriet Willem Dek ker, in de klasse 2500 tot 3500 kg naar Jac de Nood. Het hoogtepunt van deze feesten is ieder jaar toch wel weer de feestavond. Ruim vijf uur lang staan enkele duizenden feestvier ders te swingen, dansen ze de polonaise of wordt er tussendoor nog even wat bijge praat zonder dat er onregelmatigheden voorvallen. Jong en oud kon ook deze keer weer zijn hart ophalen. Gisteren werden de feesten afgesloten met een druk bezochte play-backshow, waarbij vooral de jeugd veel succes boekte. Melany van der Hoofd uit Nieuwvliet werd als Celine Dion win nares van deze zeer professioneel georgani seerde show. Gisteravond werden de Meerminnefeesten afgesloten met een slotbal. „We zijn weer erg tevreden. De twintigste editie was ze ker weer een topper van formaat. De nieu we locatie is goed bevallen, alleen over de verkeersveiligheid maakten we ons wat zorgen, maar tot nu toe is er gelukkig nog niets gebeurd," aldus Johan Faes, penning meester van het Meerminnecomité. ticulieren lubileum, huwelijk, verloving, Ie, examen, Abraham enz. 1/ 0,65 inch B.T.W., één grote I verplicht. It 35 X 40 mm 26.- inch B.T.W. ■nvraag. Foto's worden niet 112.313 of geef uw tekst 2 dagen I één van onze kantoren. Ichten aan: De Stem, Postbus 1 t.a.v. 'Kleintjes Afdeling'. It'oor teksten, foto's en tekeningen vn redenen te weigeren. Ie opdrachtgever van deze litgever bekend te zijn. Indien ten met opgave van een 1 wordt, is men verplicht zich te ping van misbruik. Uitgever is bdrachtgever bekend te maken, ntwoordelijk voor de in de prkomende teksten. Jp 1 juni 1996. glga Peek, Raamsdonksveer. en mama eerste jaar. Kevin. Hartelijk gefeliciteerd met je 16e verjaardag. Pa en Ma. Oude of jonge kaas? 30+ smaakt het best. Proficiat Mark. Van Johan, Dinie, Denise en edemorgen [je 16e verjaardag, middag. Opa en i Jaspers, xxx ïwijs fng 38 AT Terneuzen >tx 0115-696921 1984 1987 1986 1988 1989 1984 1986 1988 1988 1991 1989 1986 1987 1985 1987 1991 1983 1990 1993 1984 1987 1983 1986 1990 1991 1991 1984 1992 1989 1992 1991 1992 1989 1990 1985 1987 1991 1989 -Tel. 0115-617241 net. iet. 2.250.- 7.950.- 4.750.- 17.500.- 17.950.- 3.250.- 3.750.- 6.750.- 6.250.- 10.950.- 14.500.- 6.750.- 7.750.- 3.750.- 7.750.- 12.750.- 3.250.- 7.450.- 19.500.- 7.750.- 7.250.- 2.500.- 5.750.- 25.750.- 15.950.- 17.500.- 3.750.- 19.950.- 13.950.- 19.950.- 11.750.- 16.500.- 8.750.- 13.950.- 22.500.- 6.750.- 9.950.- 10.950.- Vin onze verslaggever feneuzen - De uitwerking van een softdrugspreventiebe- lejd voor de gemeente Terneuzen krijgt momenteel gestalte. >-_z gewest Vhssingen/Middelburg. Preventie Het CAD maakte daar een notitie over die eerder ook al naar Goes en Terneuzen is gestuurd. Het voorlichtingsplan valt uiteen in verschillende delen. Allereerst betreft de campagne zogenoemde primaire preventie, dat wil zeg gen proberen te voorkomen dat het softdrugsprobleem ontstaat. Deze voorlichting richt zich op de eerste klassen van het voortgezet onderwijs. Het gaat om voorlich tingsbijeenkomsten aan ouders en docenten met de bedoeling dat die hun kennis over verslavende middelen in zijn algemeenheid overdragen. Het tweede spoor richt zich op voorlichting aan de ouders zelf via publieksinstellingen als wijk winkels en bibliotheken. Dan is er nog de voorlichting aan poten tiële gebruikers. Het CAD wil Taptoe slllit hen training geven hoe ze met softdrugsgebruik om kunnen i afzienbare tijd is het aan lïepartijen die betrokken zijn bij b terugdringing van de drugs- I overlast, zich uit te spreken over i voorlichtingscampagne van lid Zeeuws Consultatiebureau ir Alcohol en Drugs (ZCAD). t dagelijks gemeentebestuur idigde in de replieken op de I algemene beschouwingen van de I politieke fracties aan dat in sa- I nawerking met het ZCAD met informatiemateriaal een mrlichtingscampagne zal wor- De campagne richt zich op ers, potentiële gebruikers, ge- ikers en intermediairen (scho- lltn, buurtcentra, coffeeshops). Terneuzen kan daarbij volgens a medewerkster van het CAD ia Middelburg 'meeliften' met a soortgelijke campagne die in voorbereiding is voor het stads- Van onze correspondente Koewacht - Met een muzika le taptoe heeft de afdeling Axel van het Nederlandse Rode Kruis zaterdag de vie ring van het 50-jarig jubi leum afgesloten. Voor aanvang van de taptoe, die zich op het kerkplein van Koewacht afspeelde, maak ten de korpsen een rondgang door de verschillende wij ken. In het avondzonnetje kon het publiek genieten van de Christelijke Drumfanfare Hosanna, Axelerando, show korps en majorettenpeloton Thalia'n de muziekvereni ging Eendracht Maakt Macht. Tijdens de taptoe gaven Rode Kmis-medewerkers korte demonstraties. Zo werden er twee base-drummers van de Christelijke Drumfanfare Hosanna 'onwel'; beiden werden 'volgens het boekje' afgevoerd en verzorgd. De viering van het 50-jarig bestaan van het Rode Kruis afdeling Axel heeft in totaal een kleine vier maanden ge duurd. „De evenementen die we georganiseerd heb ben,zijn redelijk geslaagd, de publieke belangstelling is te gengevallen. We hadden een grotere opkomst verwacht, hde toekomst willen we het publiek er meer bij gaan be trekken. Op wat voor manier bat zal gaan daar zijn we het nog niet over uit," aldus Fre Bakker, kolonne-comman- dant van de afdeling. I Jemeuzen: Elandstraat 32,4532 CG «0115-645769, fax 0115-645742. «Madeuren: Peter Oggel (editiechef), - ,van. den Assem, Frank van Cooten, Deij (plv. ed. chef), Rein van der Gos °'d de Euysseleijr. k'okstraat 1,4461 JK nL0113"27370°. fax 0113-273701 i ,aeur: Lees Maas (provincie- wslaggever). Hulst: ^denmarkt 14a, 4561 CW Rori 72770, fax 0114-372771. acteuren: Gerlach Hochstenbach, ku9eneVerstraeten. ^rtredactie Zeeland: "Hoornen i t/m vrij. 0115 - 645751 «zondag 0115-645753 Wverteirtie-exploitatie P'StemenZVK 'erneuzen: Straat 32,4532 CG j ;e'°"5-645740, fax 0115-645741 'rtegenwoordigers: Sia„;J?Boeiie, privé 0115-563976, *a Broekhoven, Hommers, privé 0115-562354 w|?,e,n™rkt 14a, 4561 CW '«■011+372770. ortegenwoordigers: uj.va.n.den Brande, privé 0114-314570, '|an Verstraeten privé 0114-316755. gaan. Koffieshops Ten slotte is er nog het verstrek ken van informatie aan de ge bruikers zelf. Het consultatiebu reau wil die groep trachten te be reiken via schriftelijk materiaal dat in koffieshops komt te liggen. „In dat verband proberen we met de shopeigenaren een convenant af te sluiten tyaarin wordt vast gelegd dat ze voorlichtingsmate riaal aanwezig hebben en moge lijk ook een cursus volgen hoe ze klanten kunnen doorverwijzen naar hulpverleners," zegt de CAD-woordvoerster. Volgens haar zal het gemeentebe stuur van Terneuzen zelf aan moeten geven of de campagne die voor Walcheren is gemaakt ook daar van start kan gaan. Op Wal cheren kan de voorlichting na de zomer voorzichtig van start gaan. Burgemeester R. Barbé van Ter neuzen liet afgelopen donderdag in de gemeenteraadsvergadering weten dat het plan van het ZCAD eerst aan de orde komt in de stuurgroep die de bestrijding van de drugsoverlast coördineert. Axel - De organisatie Mensen in Nood zamelt maandag 10 en dinsdag 11 juni kleding in, in de garage naast de kerk in de Wal- straat in Axel. Op diezelfde data is de kerk in Zuiddorp geopend voor inzame ling van kleding. Mensen in Nood verzamelt de Ideding voor men sen die slachtoffer zijn geworden van natuurrampen of oorlogen. De organisatie draagt zelf zorg voor de verzending van de kle ding, die door vrijwilligers ter plaatse wordt verdeeld. Van onze verslaggever Oostburg - Bij een verkeers controle in de gemeente Oost burg zijn zaterdag 81 automo bilisten beboet voor het niet dragen van de autogordel. In totaal zijn 631 voertuigen gecontroleerd. De controle vond plaats in het kader van de actie '25 procent minder verkeersslachtoffers en Integraal Gericht Verkeerstoe zicht'. De controle werd verricht door de politie in samenwerking met een verkeersvoorlichting- steam van Veilig Verkeer Neder land. Tussen 10.00 en 12.00 uur vond de controle plaats aan de grens overgang bij St. Anna ter Mui den. Die leverde zestig bekeurin gen uit voor het niet dragen van de gordel. Tussen 13.00 en 16.30 uur werd gecontroleerd op de Lange Beerenstraat in Schoon- dijke. Daar gingen 21 automobilisten die de gordel niet droegen op de bon. Bovendien betrapte de poli tie een bestuurder onder invloed en twee mensen met een ongeldig deel III. Tijdens de controles bleek dat vooral de Belgische verkeersdeel nemers in de fout gingen. Bij een snelheidscontrole afgelopen za terdag op de N60 bij Terhole zijn 45 overtredingen geteld. De hoogst gemeten snelheid bedroef 117 kilometer per uur, daar waar 80 de maximumsnelheid is. Ook op de Hulsterweg in Terhole, waar 50 kilometer het maximum is, controleerde de politie. Van de 397 automobilisten reden er 23 te hard. De hoogst gemeten snelheid was 74 kilometer per uur. EDITIE ZEELAND M Van onze correspondente Heikant - Vele muziekkorpsen en jeugdigen hebben het afgelo pen weekend gezorgd voor een feestelijke invulling van de na tionale muziekdag. In het gemeenschapshuis 't Heike in Hei kant werd zowel zaterdag als zondag gemusiceerd. „We maken er elk jaar het eerste dirigent, heeft de stok gehan- 'rta-Vtnvr. 8.30-17.00 uur Het tienjarig bestaan van Technika 10, een club voor meisjes die belangstelling hebben voor tech niek, is afgelopen zaterdag gevierd in de Rooselaer in Sas van Gent. In Sas van Gent startte in 1986 een van de eerste Technika 10-clubs van Nederland. Momenteel zijn er in Zeeuws-Vlaanderen ook clubs in Terneuzen, Oostburg, Phillipine en Zandstrate. Samen vierden deze clubs het tienjarig be staan in Sas van Gent. Technika 10 is erop gericht meisjes van tien tot en met twaalf jaar met tech niek in contact te brengen. Meisjes blijken op die leeftijd vaak negatief of onzeker ten opzichte van techniek te staan. Die houding wil Technika wegnemen door ze leuk programma aan te bieden. De in de Rooselaer gehouden tentoonstelling van werkstukken gaf een goed overzicht van wat (oud-)deel neemsters bij de club leren. Daarnaast was er een optreden van de Amsterdamse theatergroep Pan- demonia. foto wim kooyman weekend van juni een feest van. Dit keer viel het samen met de nationale muziekdag, maar dat is toevallig. Voor ons staat het sa men musiceren op de eerste plaats," aldus bestuurslid Saskia Gijsel. Zaterdag begon de muziekvere niging Heikant met een rondgang door het dorp en de avond stond in het teken van de percussie. On der leiding van Richard de Beule werden de technische vaardighe den en het ritmegevoel gedemon streerd. De slagwerkgroepen van Hulst, Heikant en Clinge ver zorgde een daverend concert voor een volle zaal. Zondag kwam de Hafabramuziek aan bod. De muziekvereniging Heikant kreeg meteen een bittere pil te verwerken. Wegens een sterfgeval in de familie moest de dirigent verstek laten gaan. „We hebben daarom het programma omgezet en alleen marsen ge speeld. Louis Ferket, onze tweede teerd." De hele middag was er non-stop muziek van 14.00 tot 17.00 uur. Na Heikant lieten de leden van het Jeugdharmonie van Hulst en kele vaste repertoire stukken ho ren en speelde het Clarinet Choir o.l.v. dirigente Geerts. Daarna kwamen de fanfare Sint Jan uit Sint Jansteen o.l.v, Leo Verstig- gel en de fanfare Nooit Gedacht uit Graauw o.l.v. Joop de Pooter op het podium. „We hebben wel veel pech gehad, want het avondprogramma moe ten we inkorten omdat Excelsior uit Terhole afgezegd heeft we gens het overlijden van een korpslid. Toch was het een ge slaagd weekend en trokken we telkens een volle zaal ondanks het mooie weer." In de avonduren traden de fanfa re Eikels worden Bomen uit Westdorpe en de Westerschelde Big Band nog voor het voetlicht. Clinge - Malpertuus, 32 personen. Bieden: 1. mevrouw Blommaert, 2. R. van de Branden, 3. J. Seghers. Extra prijs: mevrouw Blommaert. Clinge - Malpertuus, dertig perso- (ADVERTENTIE) Oranjestraat 5 Telefoon 0115 562710 nen. Mat 1: mevrouw Kempe/J. van Mol, 2. O. Rombaut/J. War rens. Mat 2: 1. mevrouw Eme- leer/P. van Broeck, 2. mevrouw Pieters/J. Heije. Mat 3: 1. me vrouw De Block/J. Warnier, 2. E. Blommaert/K. Lauwereijssens. St.-Jansteen - KBO, De Warande: 1. A. van Remoortere, 2. E. de Smet, 3. P. Rombaut. Voor kinderen was er schminken. Hulst - In de Lange Nieuw- straat is in de nacht van vrij dag op zaterdag een Belgische bromfiets ontvreemd. Hulst - Een inwoner van de Reynaertstad heeft aangifte gedaan van diefstal uit zijn au to, in de nacht van vrijdag op zaterdag. De auto stond gepar keerd op het Stationsplein. De Hulstenaar mist onder andere de geluidsinstallatie. Zaamslag - Bij het inladen van goederen in een personenauto zijn een inwoner van Terneu zen en een uit Sluiskil zaterdag door een passerende auto aan gereden. Beiden liepen letsel op. Terneuzen - Twee Belgen zijn zaterdag in de binnenstad aan gehouden omdat ze in het bezit van softdrugs waren. De drugs zijn in beslaggenomen. Ook kreeg een van de Belgen een proces-verbaald omdat hij zijn identiteitskaart niet bij zich had. IJzendijke - Een bestuurder van een personenauto is zon- dagmorgenvroeg aangehou den. De ademtest wees uit dat hij te veel had gedronken. De man kreeg een boete van 350 gulden en een rijverbod opge legd. Terneuzen - De politie heeft zondagmorgen een 27-jarige Marokkaan zonder identiteits bewijs aangehouden. Hij was in het bezit van een mes. Op grond van de vreemdelingen- weg is hij ingesloten op het bu reau Terneuzen en wordt hij overgedragen aan de vreemde lingendienst. foto wim kooyman Terneuzen - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in de binnenstad drie personen aan gehouden. Een 18-jarige Ter- neuzenaar wegens het roken van een joint op de openbare weg en een 40-jarige Brit en een 22-jarige inwoner van de Scheldestad wegens openbare dronkenschap. Terneuzen - Een inwoonster van Terneuzen heeft aangifte gedaan van diefstal van twee planten, die in een pot op haar terras stonden. Het ging om een oleander en een kerstboom.

de Stem | 1996 | | pagina 7