Verzoening 'natuur en recreatie Schelde Jazzfestival slaat nieuwe weg in DE STEM Zeeuwen kamperen een keertje gratis q Dow niet van plan kraker te vervangen Klankbordgroep onderwijs OMMENTAAR LAND KORT filister Van Aartsen opent in Veere Zeeland Natuurmaand 'Pechvol' Discriminerende tekst stickers Belg opgepakt A5 'Uitstel niet alarmerend' Vechtpartij G3 JUNI 1996 A4 ebben niet de doorbraak John Major rekende. Hii het gestrande proces van en. elukkig met de uitslag, hii vrede'. Waarom is al'ler- beide zijden hebben naar hebben zich zelden com- nd. waren immers al voor de usgang was slechts nodiq e groeperingen aan de on- men. n als dat iets is, waar John ommentaarte begrijpen s en zijn Sinn Fein, de po- olieke Ierse Republikeinse Britse regering echter niet e katholieken hebben zo'n verenigd dan bij de laatste ft het vredesproces in het orens aan de onderhande- e leveren. De IRA, die zich realistische eis van Major veer opgepakt, itslag en van buitenlandse gaan. De wapens hoeven en ingeleverd te worden, terug aan de conferentieta- ieder die mee spreekt, zich den, wensen de katholieke inse extremisten zijn even- en, zullen de IRA-aanhan- de indruk bestond dat de dan een handvol heethoof- rd worden de IRA te nege- tembusuitslag gaat dat niet en nodig zijn, ook van Lon- een week niet bij voorbaat umoerig moeten worden in diplomatie. entalisten ndamentalisten terechtge- ische aanslagen in Egypte, verluidde gisteren uit poli- t zo veel fundamentalisten golf van geweld door rege- on. Bij het politieke geweld llen, onder wie veel politie- zijn omgekomen bij aansla- alt n met chemicaliën geladen aksen-Anhalt zijn 17 men- zich zaterdagavond voor in aanvak ten zuiden van de n met vinylchloride vloog de ons vlam vatten. De gewon- eerlieden, die overwegend de omgeving werden hoge emeten. Een woordvoerder agon ontspoorde en explo- 'itspaal botste. Het blussen ag nog door. De overige 14 anvak Halle-Magdeburg zal treinverkeer worden vrijge- wapenwet mensen zijn in het weekein- m te reageren op plannen de Albourne betuigden zondag ere wetten, nadat zaterdag testeerd. Ook in andere ste- Australische staten hebben e bezit van automatische en den. Dit nadat de jonge zon- Tasmanië 35 mensen met een De discussie kreeg nadruk oorden van Australië, waar- wonder geen doden vielen. erleden ar vrienden en familieleden Franqois Genoud in Zijn huis een dodelijk drankje ingeno- ele maanden, na de dood van iging Exit, die bijstand ver- Genoud werkte al voor de en was daarna hun steun en naar Zuid-Amerika. Vervol- nternationaal terrorisme. Zo e Palestijnse actie tijdens de 972. Daardoor kwamen zeven in zijn laatste dagen bleef hij ijn jeugd tijdens een stage in denvervolging wuifde hij weg Ta de oorlog hielp Genoud de I11S je is zaterdag in Philadelphia 'arcia's moeder, assistent-ma- n meegenomen naar het werk. is, maar werd ingesloten toen oor het tijdslot zou de deur n. Omdat gevreesd werd dat brandweer Landon te redden xl,80 meter groot was. De 46 ersterkt met staal, bleken on- t dunnere plafond te lijf ging. naar binnen werd gespoten, plafond werden geboord een n een brandweerman zich via om het kind uit zijn benarde d in Tsjetsjenië .ijn gisteren om het leven geko- Tsjetsjeense hoofdstad Grozny e troepen sloten de toegangs- onmiddellijk af. ekenden afgelopen maandag ht van vrijdag op zaterdag van '-vuren werd zaterdag al ge- doostelijk gebied Nozjaj-Joert. ar ervan zich niet aan de af- Russen versterkingen naar de zny, wat de Tsjetsjenen in het in heeft in de verkiezingscam- 12 procent genomen op zijn leider Gennadi Zjoeganov. Dit opinieonderzoek, waarvan de ït. De verkiezingen zijn op 16 p onze verslaggever - Met de ondertekening van een convenant hebben de Zeoiwse natuur- en recreatie-organisaties de strijdbijl begra- Dat gebeurde tijdens de officiële opening van de Zeeland Katuurmaand, afgelopen zaterdag in Veere. Minister J. van (artsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) gaf ld startsein voor deze speciale maand, waarin tal van activi teiten plaatsvinden. Ce laatste jaren is er sprake van toenadering tussen recreatie- fa natuur- en milieuorganisaties jjZeeland, waartussen voorheen («al onbegrip bestond. De on dertekening van het convenant niet 6e samenwerking tussen de isaties gestalte geven. „De organisaties zetten zich in voor het gezamenlijk belang, met be tond van hun eigen belangen," aldus Th. Kramer van de Zeeuw- srtlilieu Federatie zaterdagmid- dagin het stadhuis van Veere. Ce bijeenkomst stond in het te- ien van de opening van Zeeland fttuurmaand, een maand met dan 150 evenementen, ge richt op en geïnspireerd door de Zeeuwse natuur. Een informatie krant over de natuurmaand is bij alle Zeeuwse WV's en recreatie- bedrijven verkrijgbaar. Zeeland Natuurmaand is be doeld om het imago van Zeeland als vakantieprovincie te verbre den. Tevens worden goede moge den geschapen voor verlen ging van het vakantieseizoen. De initiatiefgroep Natuur, Recreatie Landschap van de provincie gaf ruim een jaar geleden de aan- zettotde Zeeland Natuurmaand. In deze initiatiefgroep zijn zowel isaties uit de natuursector als" uit de recreatiesector verte genwoordigd. De Natuurmaand is bovendien het begin van de 'Sonde van Nederland', een 'groene estafette' langs natuur- en milieuvriendelijke recreatie projecten in Nederland. Minister Van Aartsen gaf zater dag het startsein op het eilandje de Haringvreter, gelegen in het Veerse Meer. Met een nostal gische hoogaars werd hij naar het eilandje gebracht, waar hij het begin van de maand inluidde. Later die middag wees Van Aart sen in het Veerse stadhuis op het belang van een goede samenwer king tussen recreatie- en natuur organisaties. „Het zijn partijen die elkaar hard nodig hebben. Ze kunnen niet zonder elkaar, zeker niet in het dichtbevolkte Neder land." De minister raadde de Zeeuwse recreatie-ondernemers waak zaam te blijven, vooral gezien de toenemende concurrentie. „Wie in de toekomst mee wil blijven doen, moet nu nadenken en in vesteren in kwaliteit. Niet alleen individueel, maar ook in het ge zamenlijk ontwikkelen van nieu we recreatievormen." Bij natuurontwikkeling, uitvoe ring van het mobiliteitsplan en kwaliteitsverbetering van de re creatie is volgens Van Aartsen ruimte nodig. „Dat is geen gerin ge opgave. De ondernemers, de gemeenten en de provincie zijn aan zet om integrale gebiedsge richte plannen uit te voeren. Maar welke plannen ook uit de bus komen, het zal niet gaan zon der sanering en verplaatsing van recreatiebedrijven." Om dat pro ces op gang te helpen onder steunt het ministerie van LNV enkele projecten op Schouwen met een eenmalige subsidie van zes ton. Minister Van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij opende zaterdagmiddag de Zeeland Natuurmaand. In een authen- "Oke hoogaars werd hij naar het eilandje de Haringvreter gevaren, mar hij het startsein gaf. foto jaap wolterbeek Van onze verslaggever Kapellebrug - Een 44-ja- rige Belg had in de nacht v<in vrijdag op zaterdag wel erg veel pech. Al lans, dat vond hij zelf. De marechaussee gaf hem Mi 0.30 uur een stopteken om vervolgens te consta teren dat de man wel erg veel moeite had om tijdig te remmen. tijdens de controle bleek dat de man afkomstig was van een feestje van zijn werkge- rar. Hij had te veel gedron gen, het ademonderzoek wees 970 ugl (2,2 promille) uit. De Belg was, zo liet hij marechaussee weten, van oordeel dat hij wel erg pech- 01 was. Hij was namelijk de weg kwijtgeraakt. Hij had otaal niet de bedoeling om naar Nederland te komen. e man is met een dagvaar- ®g naar huis gestuurd. Bo- randien kreeg hij een rijver bod van twaalf uur. Van onze verslaggever Waterlandkerkje - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag stickers met discrimi nerende teksten geplakt op een politieauto in Waterlandkerkje. De auto stond geparkeerd op de parallelweg van de Turkeyeweg. De wijkagenten brachten op dat moment een bezoek aan de Meer- minnefeesten. Bij terugkomst ont dekten ze dat ook een band van de dienstauto was lekgestoken. De politie stelt een onderzoek in. Axel - Een patrouille van de ma rechaussee Terneuzen heeft za terdag een 24-jarige Belg op de Tractaatweg in Axel aangehou den. De man stond internationaal gesignaleerd door de Belgische autoriteiten. Bij nadere controle bleek de man elf injectiespuiten en een gram heroïne en een gram cocaïne te bezitten. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. De man is overgedragen aan de Bel gische autoriteiten. Door Gerlach Hochstenbach Breskéns/Nieuwvliet - Die kamperende Zeeuwen hadden het weer in ieder ge val mee. Droog, een lekker zonnetje. Korte broekenweer dus. De klapstoel tjes buiten, boekje lezen, pilsje erbij. De kinderen in het zwembad of de speel tuin, wel zo rustig. Èn... het was voor niks. De Zeeuwse bevol king mocht voor één keer gratis de tent of caravan opzetten op 65 campings in de pro vincie. Ongeveer vijftienhonderd mensen maakten er afgelopen weekend - maximaal twee nachten - gebruik van. In Zeeuws- Vlaanderen ging het om vierhonderd kam peerders. Onder hen Ronny en Ann van Overloop uit Schoondijke die met Roy van zeven en Kay van vijf camping de Pannenschuur in Nieuwvliet hebben uitgekozen. Ze bivakke ren in hun Alpenkreuzer. „We beschouwen dit als proefkamperen. Zo kunnen we kijken of onze uitrusting nog in orde is," zegt Ron ny. „We wilden eigenlijk met Pinksteren gaan kamperen. Maar toen was het veel te koud," vertelt Ann. De Schoondijkse familie viert altijd vakantie in eigen land. Vorig jaar waren ze in Limburg, deze zomer gaan ze naar Tuitjenhorn, tussen Alkmaar en Schagen. Opgetogen zijn ze over het gratis kamperen-weekend. „Scheelt toch gauw honderd gulden." Eigenaresse M. van de Velde van de Pannen- schuur reageert minder enthousiast. Haar camping is praktisch volgeboekt vanwege een reductie-actie van de Kampeer- en Ca ravanclub van de ANWB. „Zo hebben we dit weekend drie soorten reserveringen. Zeeuwen die niets hoefden af te rekenen, de ANWB-kampeerders die maar 25 gulden kwijt waren en mensen die het volle pond moesten betalen. Dat geeft scheve gezichten en werkt verwarrend. De organisatie van het weekend doet enthousiast, maar reali seert zich niet dat ondernemers voor dat soort verrassingen komen te staan." Vandaar dat Van de Velde niet weet of ze volgend jaar nog wel meedoet. „We zijn na tuurlijk wel een recreatiebedrijfWe moeten ons brood verdienen en daar hoef ik me niet voor te verontschuldigen," voegt ze eraan toe. Zuid-Frankrijk „Scheve gezichten? Waarom?" stelt eigenaar Arno Boomert van camping Napoleon Hoe ve in Breskens resoluut. Hij vindt het juist een 'goed initiatief' de Zeeuwen kennis te laten maken met de recreatiebedrijven in de eigen omgeving. „Veel Zeeuwen gaan jaren lang aan de campings in hun eigen buurt voorbij. Nu hebben ze met eigen ogen kun nen zien dat het in hun eigen provincie ook leuk is om te verblijven. Gaan ze in de zomer misschien niet naar Zuid-Frankrijk en blij ven ze gewoon hier," aldus Boomert, die 24 reserveringen met ongeveer 75 Zeeuwen heeft ontvangen. Boomert noemt het specia le weekend een 'stuk tegemoetkoming' aan de Zeeuwse bevolking die toch ook de over last van het toerisme - files, drukke stran den - ondervinden. „Maar zonder toerisme was er ook geen overdekt zwembad, waar de plaatselijke bevolking gebruik van kan ma ken." Op een rustig veldje staan Jaap en Ankie de Kloe uit Kuitaart. Hij is net met de vut, ze genieten van hun pas verworven zee van vrije tijd. Eigenlijk hadden ze geen plannen in het weekend te kamperen, maar toen ze lazen van het aanbod, bedachten ze zich Jaap en Ankie de Kloe kampeerden dit weekend gratis op camping Napoleon Hoeve in Breskens. Kleindochter Kim van tweeëneenhalf mocht ook mee. foto wim kooyman geen moment. Kleinkdochter Kim van tweeëneenhalf bij hun zoon opgehaald en heerlijk de buitenlucht in. „We kamperen al dertig jaar, vaak in het buitenland, maar dit is ook heel aangenaam." Het gratis kampe ren-weekend noemen ze voor herhaling vat baar. De Oude Haven is de enige deelnemende (mini-)camping in het oosten van Zeeuws- Vlaanderen. Maar eigenaresse Pleuni Ver- brugge-Van Cadsand telt geen enkele gratis reservering uit de provincie. „Een beetje raar vind ik het wel. Het komt misschien omdat we pas Hemelvaart en Pinksteren achter de rug hebben. Ach, ik heb mijn goe de wil getoond en nu hoef ik ook niet voor niks te werken." Landelijk Campingeigenaar Boomert ziet wel iets in het idee het initiatief landelijk door te voe ren. „Zou prachtig zijn. Alle campings in Nederland één weekend gratis. Zo kweken we veel goodwill bij de mensen" Pieter de Rooy van de Provinciale VW die samen met Recron en Vekabo het weekend organiseerde, noemt dat een beetje een 'wil de gedachte'. „Maar we zullen ons initiatief zeker aan an dere provinciale WV's en het Nationaal Bu reau voor Toerisme bekend maken, als ze het al niet weten. In hoeverre die het zullen oppakken, dat weet ik niet." De Rooy, die zelf voor niks in Oostkapelle kampeerde, noemt het weekend een 'succes'. Alle deelnemers kregen na afloop een en quêteformulier. „Samen met Recron en Ve kabo gaan we het weekend evalueren en be kijken wat we volgend jaar kunnen doen. Vooralsnog zijn de reacties positief, zowel bij bevolking - maar dat was te verwachten - als bij ondernemers." MAANDAG 3 JUNI 1996 Door Frank Deij Terneuzen - Dow Terneuzen krijgt geen nieuwe kraker. Theo Walthie, een van de hoogste bazen van Dow, heeft dat bij een bezoek aan de Scheldestad gezegd. Het besluit van Dow om de oud ste van de twee krakers (LHC 1 en 2) voorlopig niet te vervangen door nieuwbouw, - een investe ring van meer dan een miljard gulden-, heeft onder meer te maken met de overname van een fabriekencomplex in voormalig Oost-Duitsland. Dow heeft daardoor extra krakercapaciteit gekregen. Het chemiebedrijf gaat er tevens vanuit dat de installaties langer mee kunnen. Begin jaren negen tig hield Dow er nog rekening mee dat de oudste kraker in 1998 aan vervanging toe zou zijn. Dow onderzoekt momenteel de levensverlengende mogelijkhe den van de twee naftakrakers en bekijkt ook hoe de capaciteit er van is uit te breiden. Hoewel verouderd, - de installa ties dateren van 1970 en 1972 behoren de installaties volgens Walthie dankzij goed onderhoud en aanpassingen nog steeds tot de top vijf van Europa. „Voorlo pig ziet Dow dus geen reden om in Terneuzen een nieuwe kraker te bouwen," aldus Walthie. Misvatting Walthie, vice-president van de productgroep 'Hydrocarbons en Energie' vindt het besluit van Dow niet alarmerend voor Ter neuzen. Hij noemt de koppeling van 'de bouw van nieuwe fabrie ken aan de overlevingskansen voor Terneuzen' een misvatting. „In het verleden is in Terneuzen veel gebouwd. Nu komen steeds meer andere locaties in beeld. De wereld is kleiner geworden. Klanten kunnen hun producten in principe overal kopen. Voor Terneuzen moet de blik dan ook in eerste instantie gericht zijn op het creëren van een voorkeurs positie in Europa," zegt Walthie. Angst Onder het Dow-personeel in Terneuzen leeft de angst dat het complex in Terneuzen zal weg kwijnen als er geen nieuwe fa brieken worden gebouwd. De ondernemingsraad heeft bij her haling gehamerd op nieuwe in vesteringen in Terneuzen en denkt daarbij met name aan een nieuwe kraker. De angst van het personeel is niet denkbeeldig. De twee kra kers vormen in feite het hart van het fabriekencomplex van Dow. In de krakers wordt LPG of naf ta verwerkt tot ethyleen, propy leen, butadieen en benzeen. Ze vormen de basisproducten voor de 29 fabrieken van Dow. Met name ethyleen is belangrijk om dat dat de basisgrondstof is voor alles wat van kunststof wordt gemaakt.Om verzekerd te zijn van voldoende ethyleen heeft Dow een contract met BASF in Antwerpen afgesloten voor de levering van 200.000 ton per jaar tot aan 2000). Vraag Als de krakers niet rendabel te exploiteren zijn dan zal Dow de grondstoffen voor haar produc tieproces van elders moeten la ten komen. En dan rijst voor Dow de vraag of nieuwe investe ringen niet dichter in de buurt van de grondstoffenbron geno men kunnen worden. De wijziging van de organisa tiestructuur binnen Dow, - de 'company' bracht al haar acti- veiten onder in vijftien wereld omvattende produktgroepen maakt het moeilijker om inves teringen naar Terneuzen te ha len. Als Dow Chemical in het verleden uitbreiding overwoog, ontbrandde er een felle concur rentiestrijd stijd tussen de ver schillende landenorganisaties van Dow om de investeringsgel- den naar zich toe te trekken. Die landenlobby werkt in de huidige opzet niet meer. Dow denkt niet meer regionaal en investeert waar de productiekosten laag zijn en de concurrentiepositie het best. Elke vestiging moet zich bewijzen. Niet pessimistisch Walthie is echter niet pessimis tisch over de kansen van Ternev zen, de grootste productielocat van Dow buiten Amerika. „Dow Terneuzen heeft alle ingredi ten in huis om de beste vestigi van Europa te worden: de grot te, de ligging aan de Weste schelde, een eigen haven, logi. tieke concentratie, meer dan 2 jaar productie-ervaring." Nieu we impulsen hoeven wat Walthit betreft ook niet altijd uit de bouw van nieuwe fabrieken te komen. Dow Chemical maakte onlangs zestig miljoen gulden over naar Terneuzen voor de mo dernisering van de styreenfa- brieken. „Dit zegt iets over de vitale functie van deze fabriek voor de toekomst." Van onze verslaggever Middelburg - Er komt een provinciale klankbordgroep van Zeeuwse onderwijsdeskundigen die de provincie moet advise ren bij de ingrijpende veranderingen in het voorbereidend be roepsonderwijs (vbo). Zowel in vbo als mavo zullen de vrije vakkenpakketkeuze en de bestaande niveaus vervallen. In plaats daarvan komen er na de basisvorming vier leerwegen. Door Jan Jonkman Terneuzen - Het 24e Schelde Jazzfestival heeft het afgelo pen weekend de Scheldestad in een ijzeren jazzgreep ge houden. Jazzy tonen klonken overal door de binnenstad. Bij de horeca lag de nadruk op de oude stijl jazz, terwijl de stichting Jazz Club Zeeuws- Vlaanderen in Porgy Bess en op de jazzboten het publiek met moderne jazz wist te ver maken. Muzikaal en qua sfeer was de vie rentwintigste editie een van de betere festivals. „Door een be perkt budget bleven dit jaar de grote namen ook beperkt. Met de financiële middelen die we had den hebben we een kwalitatief en kwantitatief goed festival gehad. Vrijdagavond was het gezellig en zaterdag werd er tot in de vroege uurtje een waar feest gebouwd in Porgy waar zelfs de stoelen aan de kant gingen," aldus Luc de Baets, die verantwoordelijk is voor de programmering. Voorzitter Frank Wieland is over het festival meer dan tevreden maar ziet de toekomst van het jazzfestival toch anders. „Dit jaar hadden we een andere for mule. Voor de echte jazzpodia Muzikaal en qua sfeer was de vierentwintigste editie van het Schelde Jazzfestival volgens de orga nisatoren een van de betere festivals. foto wim kooyman moest betaald worden, de overi gen waren gratis. De horeca had vrije entree met hier en daar oude stijl jazz. Dit was een groot succ- ces voor de horeca, maar deed bij ons de kassa niet rinkelen en dat is niet vol te houden. Wij kunnen als organisatie niet mikken op de entreekaarten. Vandaar dat er deze week nog een brandbrief naar de gemeente Terneuzen gaat met het verzoek om voor het vijf de lustrum een extra subsidie ter beschikking te stellen. Wij willen uit de negatieve spiraal komen en niet kleinschaliger gaan werken of een Oude Stijl jazzfestival worden. Dan stop ik er accuut mee." Mark Ververs valt zijn bestuurs lid bij „Voor Terneuzen heeft het festival een grote promotionele waarde. De gemeente zou daar aandacht voor moeten hebben. Een optreden in het Zuidland- theater kost soms al meer dan on ze jaarlijkse subsidie. Dan vind ik dat de verhoudingen zoek zijn." Natuurlijk kende het festival ook dit jaar weer enkele uitschieters. Het optreden van Joe Magnarelli en Don Menza (USA) was voor de liefhebbers van mainstream jazz een openbaring. De Swiss Big band Eruption maakte er zater dagavond een jolige boel van. Beide jazzboten waren een groot succes met een verrassend optre den van de Belgische formatie the Chevy's. Zondag werd het festi val afgesloten met Cuban Fan tasy, een stevig portie salsa. Daarbinnen moeten leerlingen kiezen voor de sectoren techniek, gezondheid en dienstverlening, economie of landbouw. De be doeling is deze vernieuwing over twee jaar in te voeren. Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs is van mening dat er in het vbo te veel afdelingen zijn met te weinig leerlingen. Daar door hebben veel scholen moeit met het draaiende houden van deze afdelingen. Netelenbos heeft besloten om op regionaal niveau de mogelijkhe den te onderzoeken van een her schikking van afdelingen. De provincies krijgen de taak om dit proces te begeleiden. De provin cie Zeeland hanteert behoud van een evenwichtige spreiding als uitgangspunt. De klankbordgroep zal bestaan uit vijf onderwijsdeskundigen en zal de provincie bij dat proces adviseren. Terneuzen - De politie van Ter neuzen heeft gisteren twee man nen uit Hoek aangehouden die in de Nieuwstraat rake klappen hadden uitgedeeld aan twee Deense zeelieden. De ruzie ont stond omdat de Denen de vrou wen van de Hoekenezen lastig vielen. Daarop ontstond de vechtpartij, waarbij de zeelieden rake klap pen opliepen. Toen marechaussee en politie ter plaatse kwamen, richtten de Zeeuws-Vlamingen hun agressie op hen. Beide man nen werden na verzet aangehou den en na het opmaken van een proces-verbaal naar huis ge stuurd. De Deense zeelieden heb ben geen aangifte gedaan.

de Stem | 1996 | | pagina 5