Vredesproces wordt voortgezet EMU Verzc Unionisten eisen aftreden Mayhew Tutu neemt waarschuwend afscheid Weinig animo bij Albanezen voor tweede stemronde Akkoord over ontwapeningsverdrag Netanyahu spreekt zich uit voor dialoog met alle buren AT IS GOEDKOOP! Overspel fataal voor Britse onderminister DE STEM BUITENLAND LOOK-OUT Roebels vrij te wisselen DE STEM COMMENTAAR Hard en duidelijk BUITENLAND KORT Egypte executeert fundamentalisten Treinexplosie in Saksen-Anhalt Australië verdeeld over wapenwet Nazi-bankier Genoud overleden Jongetje gered uit bankkluis Bestand houdt geen stand in Tsjetsjenië Minister Yan Ai 'Pechvol' MAANDAG 3 JUNI 1996 A4 Van onze correspondent Londen - Ulster Unionisten hebben het aftreden geëist van Sir Patrick Mayhew, de Britse minister van Noordierse Za ken. Deze zei zaterdag, dat een staakt-het-vuren van de IRA voldoende was om Sinn Fein te laten deelnemen aan het aanstaande vredesoverleg met alle Noordierse partijen. De Britse regering kwam daar mee terug op haar belofte aan de unionisten, dat Sinn Fein pas mocht meepraten bij een staakt- het-vuren van de IRA én wanneer een begin zou zijn gemaakt met het inleveren van illegale wapens. Volgens Dominee Martin Smyth, de rechterhand van Ian Paisley, geeft de Britse regering nu toe aan de eisen van IRA-terroristen. Mayhew's uitspraak lijkt een laatste poging de Noordierse im passe te doorbreken. Dit na de speciale verkiezingen in de pro vincie, waar Sinn Fein donderdag een onverwacht goede score haal de. De naar Ierse hereniging stre vende republikeinen kregen 15,5 procent van de stemmen en 17 van de 110 zetels in het zogeheten 'Forum'. De grote meerderheid van de zetels ging overigens naar partijen, die de unie met Groot- Brittannië willen handhaven. Het Forum moet de deelnemers aan wijzen voor het eerste 'all party'- vredesoverleg dat op 10 juni zou moeten beginnen. De Britse regering houdt vol, dat alleen een staakt-het-vuren van de IRA kan leiden tot deelname van Sinn Fein (de politieke vleu gel van de IRA) aan de vredesge- sprekken. Maar de laatste maan den lijkt Londen meer en meer bereid tot compromissen. Ge sterkt door het elektorale succes heeft Sinn Fein-leider Gerry Adams gezegd, dat zijn partij al leen aan de onderhandelingstafel wil verschijnen, wanneer er géén voorwaarden zijn gesteld aan de IRA. Het laatste aanbond van Sir Pa trick houdt in, dat Adams mag komen, als de IRA een formeel be stand afkondigd en ook instemt over ontwapening te willen pra ten, parallel aan de algemene vre desbesprekingen. De kennelijke 'verzachting' van het Britse regeringsbeleid is voor spelbaar slecht gevallen bij unio nisten, maar ook in de Conserva tieve partij. David Wiltshire, vi- ce-voorzitter van de Kamercom missie voor Noordierse Zaken, beschuldigde zijn regering er van de IRA te willen 'omkopen' met concessies. „Dit is concessiepolitiek. Het is een nieuwe poging moordenaars af te kopen. Donderdag waren er verkiezingen en zaterdag zwaaien we met een witte vlag." Wiltshire beschuldigde Sir Pa trick Mayhew er van politiek te bedrijven die „onaanvaardbaar is voor de unionisten, zodat men hen straks de schuld kan geven als het vredesproces is mislukt". Wiltshire en andere Tories eisen opheldering van de minister. De Britse en Ierse regering heb ben morgen nieuw overleg over de agenda van de vredesgesprekken die over een week zouden moeten beginnen. Afgezien van het feit dat nog steeds geen aceptabele locatie in Belfast is gevonden om de bespre kingen te houden blijft er het be langrijke geschilpunt van de ont wapening van de IRA. Londen wil deze kwestie prioriteit maken ter wijl Dublin meent dat de ontman teling van de terroristenarsenalen kan worden geregeld in een alge hele regeling van het Noordierse probleem. Jeruzalem (afp/dpa/rtr) - Aspirant-premier Benjamin Netanyahu van Israël zal het vredesproces met de Arabie ren voortzetten. Dat heeft de Likud-leider gisteren ge zegd in zijn eerste toespraak sinds hij de verkiezingen voor het premierschap van Israël nipt heeft gewonnen. „De vrede met het buitenland moet doorgaan. Wij willen de dialoog met al onze buren voort zetten. Doel daarvan is een echte vrede, een vrede waarbinnen ook plaats is voor veiligheid," aldus Netanyahu op een grote bijeen komst van het Likud-blok in Jeruzalem. „De regering die wij over een paar dagen vormen, versterkt de vreedzame betrekkingen die al bestaan met Jordanië en Egypte. Ook gaat zij door met de onder handelingen met de Palestijnen. En wij zullen ook ons best doen voor vredesovereenkomsten en een vreedzaam nabuurschap met andere Arabische landen. Ik roep hen ertoe op, zich bij de kring van vrede aan te sluiten," zo zei Netanyahu in zijn over winningstoespraak. De leider van het Likud-blok is gisteren officieel onderhandelin gen over een regeringscoalitie begonnen. De Israëlische radio meldde, dat Netanyahu zijn nieuwe ministersploeg al op 17 juni wil presenteren. Volgens de Israëlische grondwet heeft een formateur na de verkiezingen 45 dagen de tijd om met een coalitie te komen, die het vertrouwen heeft van een meerderheid van de Knesset, het Israëlische par lement. Vertegenwoordigers, van de bij de verkiezingen zeer succesvolle religieuze partijen (gezamenlijk zijn ze goed voor 20 procent van de zetels in het parlement) be gonnen gisteren met het afstem men van hun eisen aan een kabi- net-Netanyahu. Waarnemers in Israël verwachtten, dat de reli gieuze partijen pittige eisen zul len stellen. Verscheidene groeperingen azen op het ministerie van Gods dienstzaken. Een andere groep denkt de parlementsvoorzitter in petto te hebben. In de Arbeidspartij van demis sionair premier Shimon Peres is een debat ontstaan over de vraag of men aan een grote coalitie met Likud zal meedoen. Netanyahu heeft uit de hele we reld felicitaties ontvangen. De teneur van alle gelukwensen was zonneklaar: internationaal wordt van de nieuwe Israëlische regering voortzetting van het vredesproces in het Midden- Oosten verwacht. Het Palestijnse bestuur, waar van vertegenwoordigers elkaar zaterdag in Gaza ontmoetten, onderstreepte de bereidheid en wil met de nieuwe Israëlische re gering over het doorgaan met het vredesproces te praten. Marwan Kanafani, één van de woord voerders van dat Palestijnse be stuur, zei dat de autonomie-ak- koorden met de Israëlische rege ring zijn gesloten en niet met de persoon Peres of met de Arbeid spartij. PLO-voorzitter Yasser Arafat zou beschikbaar zijn voor gesprekken met Netanyahu. Egypte wil Arabische eendracht stellen tegenover een mogelijk hardere lijn van de nieuwe Israë lische premier Benjamin Neta nyahu. Daarvoor wil Cairo in tensief overleg gaan voeren met de betrokken Arabische landen en het Palestijnse autonome be stuur....OJ De Egyptische president Hosni Mubarak ontvangt vandaag zijn Syrische ambtgenoot Hafez al- Assad. Woensdag reist Mubarak naar de Jordaanse havenstad Aqaba om de Jordaanse koning Hussein en de Palestijnse leider Yasser Arafat te spreken. De ge sprekken gaan over de eventuele gevolgen van de verkiezings overwinning in Israël van de rechtse Benjamin Netanyahu, afgelopen woensdag, voor het vredesproces in het Midden- Oosten. (advertentie) Kaapstad (rtr) - De Zuid-Afrikaanse aartsbisschop Des- mond Tutu, die eind juni met pensioen gaat, heeft gisteren afscheid genomen van zijn bis dom. Hij riep op tot vrede en waarschuwde dat criminaliteit, cor ruptie en hebzucht een bedreiging vormen voor de democratie in Zuid-Afrika, die hij hielp vestigen. „Het ergste wat wij voor de democratie en vrijheid kunnen doen, is onderda nige schoothondjes wor den," hield Tutu de 7000 mensen in het congres centrum in Kaapstad voor. „Het ergste wat wij voor onze democratisch gekozen leiders kunnen doen, is hen op een voet stuk zetten," zei hij in zijn laatste preek als hoofd van de Anglicaanse Kerk in zuidelijk Afrika. De 64-jarige Tutu heeft zijn plannen om in de VS te studeren opgeschort. Hij zit sinds enkele maanden de Commissie voor de Waarheid en Ver zoening voor, die de men senrechtenschendingen tijdens het apartheidsbe wind onderzoekt. „Ik zal de mensen missen, ik zal hun liefde missen en ik zal het missen hun speciale vader te zijn," aldus Tutu tijdens de emotionele kerkdienst waar werd gedanst, ge zongen en gelachen en menige traan vloeide. Tu tu herinnerde aan de strijd tegen de apartheid, die in 1984 de Nobelprijs voor de vrede opleverde. „God heeft ons deze grote overwinning op onrecht vaardigheid en onder drukking gegeven, maar sinds wij de gruwelijke getuigenissen horen voor de Waarheidscommissie, beseffen wij de prijs die onze mensen hebben moeten betalen." Tutu wierp in de jaren tachtig Aartsbisschop Tutu zegt zijn kudde emotioneel vaarwel Milde Shag Halfzware Shag' Zware Shag FOTO REUTER het gewicht van de kerk in de strijd tegen de apart heid. Hij ging tijdens de noodtoestand de confronta tie aan en durfde op te roepen tot economische sanc ties tegen het blanke minderheidsbewind. Vanaf morgen beraden geestelijken en parochieleden zich of de blanke bisschop van Johannesburg Duncan Buchanan of de zwarte bisschop van Kimberley, Winston Ndungane de opvolger van Tutu wordt. rengt de gezondheid ernstige schade toe, k.b. 4.10.1994. Stb. 720. Tirana (dpa/rtr/afp) - Bij de tweede ronde van de omstreden parle mentsverkiezingen in Albanië, druppelden de kiezers gisteren maar langzaam de stembureaus binnen. De verkiezingen werden overscha duwd door een boycot van de oppositie en westerse oproepen voor een gedeeltelijk overdoen van de stembusstrijd wegens grove onregelma tigheden. Door Bob van Huët Londen - De Britse ondermi nister van Welse zaken is gis teren afgetreden na gedetail leerde onthullingen over bui tenechtelijke activiteiten in de zondagskrant 'News of the World'. Rod Richards (47), een uitgespro ken Conservatieve moraalridder, bood zijn ontslag aan na een geïl lustreerd verhaal over zijn ver houding met een twintig jaar jon gere vrouw. Het aftreden van de onderminister was pijnlijk nieuws voor premier Major. Vo rig jaar raakte zijn regering re gelmatig in opspraak, nadat mi nisters en staatssecretarissen werden betrapt op buitenechte lijk verhoudingen. De schandaal pers besloot de gangen van be windslieden na te gaan, vooral nadat Conservatieve zedenpre kers van leer waren getrokken te gen alleenstaande moeders en ook tegen de teloorgang van de moraal in Groot-Brittannië. Na de reeks schandalen van de afge lopen jaren had premier Major zijn kabinetsleden duidelijk ge maakt dat wie over de schreef ging kon vertrekken. Zijn boos heid over het gedrag van zijn on derminister bleek gisteren uit het feit dat hij diens ontslagaanvraag accepteerde zonder de gebruike lijke bedankbrief voor de inspan ningen tijdens de ambtsperiode. Richards was negentien jaar ge trouwd en had drie kinderen. Zijn avontuur bood de Labour- oppositie prompt gelegenheid de Conservatieven opnieuw aan te vallen op 'hypocrisie' en 'arro gantie'. Volgens politieke waar nemers zal de affaire de Conser vatieve kansen weinig helpen in de aanloop naar de volgende ver kiezingscampagne. Moskou (afp/krf) - De centra le bank van Rusland heeft al le nog overgebleven beper kingen bij het wisselen van roebels opgeheven. De aan- en verkoop van de Russische munteenheid wordt zowel in het binnen- als het buiten land voortaan vrijgelaten. De maatregelen zijn zaterdag van kracht geworden. Over een maand geldt zijn ze ook van kracht voor buitenlandse personen en bedrijven. Aan de tweede stemronde namen alleen de regerende Democrati sche partij van president Berisha en enkele kleine bondgenoten deel. De oppositie, de Socialisten (ex-communisten), Sociaal-De mocraten en de Democratische Alliantie, trok zich vorige week uit de verkiezingen terug en be schuldigde het bewind van frau de, manipulatie en intimidatie bij de verkiezingen. Ongeveer 150.000 kiezers konden stemmen op twee kandidaten in districten waar vorige week geen kandidaat de meerderheid haal de. De Democraten wonnen in de eerste ronde 95 van de 115 direct te kiezen zetels. Rond het mid daguur had zich bij verscheidene stembureaus pas eenzesde deel van de kiezers gemeld. Vorige week bedroeg de opkomst 89 pro cent. In de hoofdstad Tirana zet ten 150 kandidaten van de oppo sitie voor de derde dag hun hon gerstaking voort. Zij eisen annu lering van de verkiezingen. Som mige hongerstakers hebben me dische verzorging nodig. De secretaris-generaal van de Organisatie voor veiligheid en sa menwerking in Europa (OVSE), Wilhelm Höynck, bevestigde gis teren de 'onvolkomenheden' bij de Albaanse verkiezingen. Hij noemde een reeks problemen, zo als schendingen van de kieswet en de aanwezigheid van gewa pende troepen bij de stembu reaus. De OVSE zal binnenkort een volledige rapportage uitge ven. De Amerikaanse regering riep Albanië op tot een gedeelte lijke herhaling van de verkiezin gen, in die districten waar kenne lijk onregelmatigheden zijn ge constateerd. Maar, aldus Was hington, de oppositie draagt ook schuld aan de problemen, omdat zij zich uit de nationale kiescom missie heeft teruggetrokken. Wenen (dpa/afp/rtr) - De 16 Navo-lidstaten en 14 voorma lige Warschaupact-landen hebben zaterdag in Wenen overeenstemming bereikt over vernieuwing van het in 1990 gesloten CFE-verdrag over conventionele wapens. Met de aanpassing van het CFE- verdrag wordt rekening gehou den met de gewijzigde veilig heidssituatie in de onrustige Kaukasus in het zuiden van de Russische federatie. Moskou houdt daar nog drie jaar meer militaire armslag. Anderzijds is het verdrag als een van de belangrijkste pijlers van de wapenbeheersing in Europa versterkt. „De conferentie was een succes," verklaarde de voorzitter van de conferentie, de Nederlander Frank Majoor aan het slot van de ruim twee weken durende onder handelingen in Wenen. De leider van de Amerikaanse delegatie, Lynn Davis, verklaarde dat het verdrag de basis voor veiligheid en stabiliteit in Europa blijft. Rusland en de Verenigde Staten werden het in de nacht van don derdag op vrijdag eens over de aanpassing van het Verdrag voor Conventionele Strijdkrachten in Europa (CFE) uit 1990. Zij kwa men nieuwe bewapeningspla fonds overeen voor de nieuwe staten, die na de ineenstorting van de Sovjet-Unie zijn ontstaan. Daarna moesten de andere lan den zich nog buigen over hun voorstellen. De Russische Federatie is de ver plichtingen van het oorspronke lijke CFE-verdrag, waarin onder meer maximale aantallen aan tanks, artillerie en troepen wor den gesteld, niet nagekomen. Dit is met name het geval in de Kau kasus, waar de oorlog in Tsjets jenië woedt. Onder de nieuwe rangschikking en maxima van conventionele wapens zou Rusland op dit mo ment geen troepen en materieel uit de Kaukasus hoeven wegha len. Rusland krijgt naar verluidt drie jaar langer de tijd om aan de verdragsbepalingen van 1990 te voldoen. De conferentie duurde langer dan voorzien, want tal van mede-on dertekenaars waren het niet zon der meer eens met de Russisch- Amerikaanse voorstellen. Noor wegen en Turkije hadden bezwa ren, evenals de voormalige Sov jetrepublieken Azerbeidjan, Ge orgië, Moldavië en Oekraïne. Dit hield verband met het voorstel, dat Rusland meer troepen langs de noordwest-grens zou kunnen opstellen dan in het oorspronke lijke CFE-verdrag was voorzien. Majoor ondertreepte het belang dat het CFE-verdrag, het laatste grote militaire akkoord tussen de toenmalige machtsblokken, reeds de afgelopen jaren heeft gehad, hoewel Rusland niet aan alle voorwaarden voldeed. Zo zijn 20.000 tanks, 19.000 pantserwa gens en bijna 10.000 kanonnen vernietigd, zei hij. Bij wederzijdse inspecties ter plaatse zijn meer dan 2500 mili taire delegaties op bezoek ge weest in de 30 deelnemende lan den om zich van de militaire si tuatie op de hoogte stellen. r"" De verkiezingen in Noord-lerland hebben niet de doorbraai gebracht, waarop de Britse premier John Major rekende. Hij had verkiezingen uitgeschreven om het gestrande proces van onderhandelingen weer vlot te trekken. Toch betoonde Major zich niet ongelukkig met de uitslag, hij noemde die 'een oppepper voor de vrede'. Waarom is aller minst duidelijk. De extremisten aan beide zijden hebben naar verhouding goed gescoord. En die hebben zich zelden com promisbereid en inschikkelijk getoond. Besprekingen komen er weer. Die waren immers al voor verkiezingen afgesproken. De stembusgang was slechts nodig om vast te stellen, welke Noordierse groeperingen aan de on derhandelingstafel plaats mogen nemen. Daarover is duidelijkheid ontstaan en als dat iets is, waar John Major verheugd over is, dan is zijn commentaar te begrijpen. Het goede resultaat dat Gerry Adams en zijn Sinn Fein, de pó- litieke vleugel van het verboden katholieke Ierse Republikeinse Leger IRA, behaald hebben, zal de Britse regering echter nii vrolijk gestemd hebben. De fanatieke katholieken hebben zo' 50 procent meer stemmen op zich verenigd dan bij de laatst. Lagerhuisverkiezing. En de IRA heeft het vredesproces in het slop geholpen door te weigeren, alvorens aan de onderhande lingen te beginnen, de wapens in te leveren. De IRA, die zich gefrustreerd voelde door de niet erg realistische eis van Major, heeft zelfs de gewelddadigheden weer opgepakt. Londen is nu onder druk van de uitslag en van buitenlandse pressie voor een deel overstag gegaan. De wapens hoeven niet langer voor de onderhandelingen ingeleverd te worden. Toch is de Sinn Fein daarmee niet terug aan de conferentieta fel. Aan de terechte voorwaarde dat ieder die mee spreekt, zich aan het staakt het vuren moet houden, wensen de katholieke guerilla's niet tegemoet te komen. Besprekingen zonder de Republikeinse extremisten zijn even wel zinloos. Over hen en zonder hen, zullen de IRA-aanhan- gers nimmer accepteren. Zo lang de indruk bestond dat de aanhang van IRA door niet meer dan een handvol heethoof den gevormd werd, kon geprobeerd worden de IRA te nege ren. Na deze duidelijke en harde stembusuitslag gaat dat niet meer. Er zullen concessies van alle kanten nodig zijn, ook van Lon den, om de ronde tafel over ruim een week niet bij voorbaat zinloos te maken. Het zal druk en rumoerig moeten worden in de onzichtbare wereld van de stille diplomatie. Cairo - Egypte heeft zes islamitische fundamentalisten terechtge steld. De executies, wegens terroristische aanslagen in Egypte, zijn enkele dagen geleden voltrokken, verluidde gisteren uit poli tiebronnen. Het is de eerste maal, dat zo veel fundamentalisten tegelijk zijn geëxecuteerd sinds een golf van geweld door rege ringstegenstanders in maart 1992 begon. Bij het politieke geweld zijn sinds 1992 honderden doden gevallen, onder wie veel politie mannen. Ook buitenlandse toeristen zijn omgekomen bij aansla gen. Schönebeck - Bij de explosie van een met chemicaliën geladen goederentrein in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt zijn 17 men sen gewond geraakt. De explosie deed zich zaterdagavond voor in de buurt van Schönebeck, op een baanvak ten zuiden van de hoofdstad Magdeburg. Een tankwagon met vinylchloride vloog de lucht in,-waarna nog drie andere wagons vlam vatten. De gewon den waren omwonenden en brandweerlieden, die overwegend lichte rookvergiftigingen opliepen. In de omgeving werden hoge concentraties zoutzuur in de lucht gemeten. Een woordvoerder van de stad Schönebeck zei dat de wagon ontspoorde en explo deerde, toen hij tegen een elektriciteitspaal botste. Het blussen van de drie andere wagons ging zondag nog door. De overige 14 wagons werden leeggepompt. Het baanvak Halle-Magdeburg zal pas over enkele dagen weer voor het treinverkeer worden vrijge geven. Sydney - Meer dan honderdduizend mensen zijn in het weekein de in Australië de straat opgegaan om te reageren op plannen de wapenwetgeving te verscherpen. In Melbourne betuigden zondag 20.000 mensen hun steun aan scherpere wetten, nadat zaterdag 60.000 mensen er tegen hadden geprotesteerd. Ook in andere ste den vonden demonstraties plaats. De Australische staten hebben gezamenlijk besloten het particuliere bezit van automatische en semi-automatische geweren te verbieden. Dit nadat de jonge zon derling Martin Bryant eind april op Tasmanië 35 mensen met een snelvuurgeweer had doodgeschoten. De discussie kreeg nadruk door een nieuwe schietpartij in het noorden van Australië, waar bij volgens de politie alleen door een wonder geen doden vielen. Pully - In aanwezigheid van een paar vrienden en familieleden heeft de 81-jarige Zwitserse bankier Frangois Genoud in Zijn huis in Pully aan het Meer van Genève een dodelijk drankje ingeno men. Hij stierf even later. Sinds enkele maanden, na de dood van zijn vrouw, was hij lid van de vereniging Exit, die bijstand ver leent aan mensen die dood willen. Genoud werkte al voor de Tweede Wereldoorlog voor de nazi's en was daarna hun steun en toeverlaat bij hun vlucht, met name naar Zuid-Amerika. Vervol gens werd hij de bankier van het internationaal terrorisme. Zo speelde hij een belangrijke rol bij de Palestijnse actie tijdens de Olympische Spelen in München in 1972. Daardoor kwamen zeven Israëlische atleten om het leven. Tot in zijn laatste dagen bleef hij gefascineerd door Hitler, die hij in zijn jeugd tijdens een stage in Duitsland ooit heeft ontmoet. De jodenvervolging wuifde hij weg als een vergissing van het systeem. Na de oorlog hielp Genoud de nazi's waar hij kon. Philadelphia - Een driejarig jongetje is zaterdag in Philadelphia gered uit een bankkluis. Landon Garcia's moeder, assistent-ma nager Carolyn Garcia, had haar zoon meegenomen naar het werk. Het kind speelde in de geopende kluis, maar werd ingesloten toen de deur automatisch dichtging. Door het tijdslot zou de deur maandagochtend pas weer opengaan. Omdat gevreesd werd dat het kind zou stikken, probeerde de brandweer Landon te redden uit de kluis, die niet meer dan 1,80x1,80 meter groot was. De 46 centimeter dikke betonnen muren, versterkt met staal, bleken on neembaar, waarop de brandweer het dunnere plafond te lijf ging- Terwijl er zuurstof onder de deur naar binnen werd gespoten, kreeg Landon via gaten die in het plafond werden geboord een fles water en snoep. Uiteindelijk kon een brandweerman zich via het plafond in de kluis laten zakken om het kind uit zijn benarde positie te bevrijden. Moskou - Vier Russische soldaten zijn gisteren om het leven geko men, toen hun pantserwagen in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny op een mijn was gelopen. Russische troepen sloten de toegangs wegen tot de plaats van de explosie onmiddellijk af. De Russen en de Tsjetsjenen ondertekenden afgelopen maandag een bestandsakkoord, dat in de nacht van vrijdag op zaterdag van kracht werd. Maar het staakt-het-vuren werd zaterdag al ge schonden door gevechten in het zuidoostelijk gebied Nozjaj-Joert. Beide partijen beschuldigden elkaar ervan zich niet aan de af spraak te houden. Ook stuurden de Russen versterkingen naar de stad Sjali, op 35 kilometer van Grozny, wat de Tsjetsjenen in het verkeerde keelgat is geschoten. De Russische president Boris Jeltsin heeft in de verkiezingscam pagne intussen een voorsprong van 12 procent genomen op zijn naaste rivaal, de communistische leider Gennadi Zjoeganov. Dit wordt aangegeven door het jongste opinieonderzoek, waarvan de uitslag zaterdag bekend is gemaakt. De verkiezingen zijn op U juni. wan onze verslaggever Veere - Met de ondertekening 2eeuwse natuur- en recreatie ven Dat gebeurde tijdens de Natuurmaand, afgelopen zat< Aartsen van Landbouw, Nati het startsein voor deze special teiten plaatsvinden. De laatste jaren is er sprake van een toenadering tussen recreatie- en natuur- en milieuorganisaties in Zeeland, waartussen voorheen vooral onbegrip bestond. De on dertekening van het convenant moet de samenwerking tussen de organisaties gestalte geven. „De organisaties zetten zich in vooi het gezamenlijk belang, met be houd van hun eigen belangen,' aldus Th. Kramer van de Zeeuw se Milieu Federatie zaterdagmid dag in het stadhuis van Veere. De bijeenkomst stond in het te- hen van de opening van Zeelanc Natuurmaand, een maand me meer dan 150 evenementen, ge richt op en geïnspireerd door di Zeeuwse natuur. Een informatie krant over de natuurmaand is bi alle Zeeuwse VW's en recreatie bedrijven verkrijgbaar. Zeeland Natuurmaand is be doeld om het imago van Zeelani als vakantieprovincie te verbre den. Tevens worden goede moge lijkheden geschapen voor verlen ging van het vakantieseizoen. D Initiatiefgroep Natuur, Recreati en Landschap van de provinci gaf ruim een jaar geleden de aan zet tot de Zeeland Natuurmaanc In deze initiatiefgroep zijn zowe organisaties uit de natuursectc als uit de recreatiesector verte genwoordigd. De Natuurmaan is bovendien het begin van c 'Ronde van Nederland', ee 'groene estafette' langs natuui en milieuvriendelijke recreatif projecten in Nederland. Minister Van Aartsen gaf zate: Minister Van Aartsen van opende zaterdagmiddag de 1 tieke hoogaars werd hij naar alwaar hij het startsein gaf. Van onze verslaggever Kapellebrug - Een 44-ja_ rige Belg had in de nacl van vrijdag op zaterda wel erg veel pech. Al thans, dat vond hij zei De marechaussee gaf het om 0.30 uur een stopteke om vervolgens te consté teren dat de man wel er veel moeite had om tijdi te remmen. Tijdens de controle bleek d de man afkomstig was v< een feestje van zijn werkg ver. Hij had te veel gedro: ken, het ademonderzoi wees 970 ugl (2,2 promill mt. De Belg was, zo liet 1 de marechaussee weten, v( oordeel dat hij wel erg pee vol was. Hij was namelijk weg kwijtgeraakt. Hij h; totaal niet de bedoeling o naar Nederland te komen. De man is met een dagvaa ding naar huis gestuurd. B vendien kreeg hij een rijve bod van twaalf uur.

de Stem | 1996 | | pagina 4