H Andere baan voor meeste politiechefs Ministers ruziën over Srebrenica 4Armoede is onrecht en geen noodlot Record verkoop bier en chips DESTEM Gezonken schip legt Rijn-scheepvaart lam >us 0162-688084 Bogie Tegelwerk in aannemers. KOOP MET ZEKE Boys BredaT 076-5205941 Leidster gijzeling na 22 jaar gepakt Verkiezingen Bosnië toch in september Havel scheidsrechter na verkiezingen in Tsjechië 'Groningen' blundert met loting studenten lüisgestuurd e gratis J Met v.d. Bom valt te 'Nederland wil twee keer zo mooi worden' Unionisten eisen hoofd Mayhew AGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN Marcel Laros verliest zicht op Speten door blessure Jazzfestival verandert formule Hiddink kent twijfels over Kluivert Kraiicek leeft op LhEJ Verstappen stuurt auto van baan af Miljoenenbrand I bij eierbedrijf in Waalwijk 'Nieuwe start bij politie' Nieuwe gevallen hersenziekte Voorhoeve niet eens met Kok 'Hamburger moet kosjer in Israël' hbbbb Met een sportabonnement op De Stem kom je nergens meer aan toe lg geopend van 11-19 uur. «n een b. p.w. 11197. A-58 h241. 3S Koerierdienst Korgen ■.r ver loor u. I1 Een brief of vracht te vervoeren? Vanaf 85 ct. p.km 0165-565 063 ER Ig.biljet. ■Vleustr. 1282, Rioolontstop. Voor verstoppingen en dakbedekkingen Kees v.d. Burgt. Tel. 076-5146839. ;n lappen 1 vinyl f566768 Schilderwerk W. VERDAAS Voor al uw binnen- en buiten schilderwerk Tel: 076-5812565 c. is penkt. E36339. Schilderwerk? klusbedrijf voor al uw geschilder. Tel. 0164-683361. lek houd llum. I's/ ïringen/ loot- [214. Tandtechniek Kunstgebitten Reparatie en vernieuwing Informeer naar onze lage prijzen. Ook 's avonds en in het weekend. Dental Care 2000 0164-244755 ndig Ie jaars 552065. |ur Tegelwerken ir BV Itarief, vrijdag avond n Belgie al. Ook uw jusje's. Vakkundig tegen betaalbare prijzen. Tegelzettersbedrijf Jac van Overveld h/o "Kouveld" tel. 0165-555694 fax 0165-547820. fimmerwerken of. hardh. kozijnhout ling 66 x 112 mm 17,50 /m Bit voorraad leverbaar, lardar Houtbewerking, pweg 27 Bergen op Zoom. 164-238537 0652-60669. ~1 postzegel naar WENDY de gehele week I geop. van 12-22 uur. o0u escort. Tel 076-5206416 I Privee MASSAGE THuiè I Voor info: 0165-566436 13 Leuke boys voor privé en escort, fotoboek, inf0. computer, voldoende nieu we boys aanw., 2 boys 1 uur/325,-. 24 u/pd ge opend. er.card acc UsENDERT V.D. BDRN SPINVELD 33 en 37. 4815 HR BREDA, Tel. 076-5223166 I36e JAARGANG 2 KATERNEN DeBinnenkrant A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 «V-programma's A7 Sport B1 t/m B8 BREDA DE STEM 031 21 I 111 I PAGINA PAGINA MAANDAG 3 JUN11996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 PAGINA PAGINA PAGINA i MM./MAX. t PAGINA PAGINA Zon en wolken De weerkundige zomer is op 1 juni begonnen. Het wordt opnieuw een minstens vrij mooie droge dag met weinig wind uit veranderlijke richting. Zon en wolken wisselen elkaar af. Het wordt de komende dagen nog warmer. Lima/Den Haag (anp/efe/rtr) - Peru denkt met de aanhouding van een Japanse vrouw de voortvluchtige terroriste Yoko Okuyama in handen te hebben. Zij zou een leidende rol hebben jespeeld bij de gijzeling in de Franse ambassade in september 1974 in Den Haag. De Japanse was aangehouden wegens het bezit van valse pa pieren, aldus de politie in Lima, die de arrestatie zaterdag be kendmaakte. Okuyama, die ont kent, is in haar Peruaanse cel in iiongerstaking gegaan. Bij de bezetting van de Franse ambassade in Den Haag 22 jaar geleden namen leden van het Japanse Rode Leger elf mensen in gijzeling, onder wie de Fran se ambassadeur graaf Jacques Senard. Twee agenten werden neergeschoten en raakten ge wond. De gijzelaars werden na enkele dagen op Schiphol ge ruild voor de Japanse terrorist Yutaka Furuya, die in Frankrijk gevangen zat. Okuyama zou instructies van de leiding van het Rode Leger aan de gijzelnemers hebben doorge geven. Na de actie verdween de vrouw. Sindsdien stond de ter roriste op de internationale op-- sporingslijst van gezochte per sonen en is zij in Japan de meest gezochte vrouw. De Peruaanse politie verdenkt de 47-jarige Okuyama er ook van dat ze lid is van de maoïstische guerrilla beweging Lichtend Pad. Het Openbaar Ministerie in Den Haag kon gisteren nog niet zeg gen of Nederland belangstelling voor de Japanse heeft. Het OM wijst erop dat Frankrijk haar mogelijk wil vervolgen, omdat de gijzeling tegen de Franse re gering was gericht en zich in de Franse ambassade afspeelde. Mocht Nederland de vrouw voor de rechter willen brengen, dan moet het Peru om uitleve ring verzoeken. Toenmalig premier Den Uyl leidde destijds de onderhande lingen met de Japanners. Zij eisten vrijlating van Furuya, losgeld, een vrijgeleide naar Schiphol en een vliegtuig. Na vier dagen kregen de terroristen hun zin. Ze gaven zich later op de luchthaven van Damascus over. Okuyama was daar echter niet bij. Waalwijk (anp) - Bij het verwer kingsbedrijf van eierproducten Van den Burg in Waalwijk heeft gisteravond een zeer grote brand roed. De oorzaak is nog onbe- id. De schade bedraagt vol- I geus de eerste schattingen dertig miljoen gulden. Het bedrijf is to taal verwoest. De circa honderd brandweerlie den kregen het vuur gisteravond laat onder controle. Het nablus sen duurde de hele nacht voort. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. De scha- de is mede zo hoog doordat de dure machines net waren vervan- gen. Duizenden ramptoeristen kwa- i op de brand af. De brand veroorzaakte een enorme rook ontwikkeling, die tot in Tilburg te zien was. De brandweer ver richtte metingen naar het moge lijk vrijkomen van gevaarlijke stoffen, maar er bleek geen ge vaar voor de volksgezondheid te bestaan. Eerder in het weekeinde werden enkele inbraken gemeld bij om liggende bedrijven. De politie on derzoekt of er een verband met de brand is. Van onze redactie buitenland Genève - De Amerikaanse minis tervan Buitenlandse Zaken Chri stopher heeft gisteren in Genève, na een conferentie van de Inter nationale Contactgroep voor Bosnië met leiders van Bosnië, Kroatië en Servië, gezegd dat de verkiezingen in Bosnië volgens P™ half september worden gehouden. Ge betrokken leiders hebben zich daartoe verplicht, aldus Christop her. Hij heeft voorts Joegoslavië onder druk gezet over de kwestie van de door het VN-tribunaal we gens oorlogsmisdaden gezochte Bosnisch-Servische leiders Ka radzic en Mladic. De VN-sancties tegen het land zouden weer kun nen worden ingesteld als de Servi sche leider Milosevic onverschillig bhjft inzake de verwijdering van de twee uit de politiek. Milosevic weigerde zondag duidelijke toe zeggingen aangaande het lot van de twee te doen. t-bristopher erkende dat er nog tal 'en problemen rond de verkiezin gen zijn, zoals schendingen van de mensenrechten. Grootste hinder paal is dat de voor oorlogsmisda den gezochte Karadzic en Mladic wg steeds in het zadel zitten. Hun uitlevering aan het Haagse Joego- avië-Tribunaal 's blijkbaar geen aanvaarde meer voor het door gaan van de verkiezingen, maar hnstopher en de overige landen an de Contactgroep blijven druk mtoefenen op Servië om de twee ®inste uit hun machtsposities verwijderen. Baan brekend Den Haag (anp) - Vrijwel alle hoofdcommissarissen van de 26 politiekorpsen krijgen een andere post. Dat hebben premier Kok en de ministers Dijkstal van Binnenlandse Zaken en Sorg- drager van Justitie gisteravond afgesproken. De grootscheepse roulatie heeft te maken met de uitkomsten van de parlementaire enquête van de commissie-Van Traa. Dijkstal kan als bewindsman voor politie zaken niemand ontslaan zonder gouden handdruk. Daarom heeft hij gekozen voor gedwongen overplaatsingen. Om een nieuwe start bij de politie te maken, moet iedereen eraan geloven. Na afloop van een beraad op het Catshuis met de burgemees ters/korpsbeheerders van de vier grote steden en Haarlem zei Dijk stal gisterravond: „Er komen vele wisselingen over alle korpsen. We gaan alle korpschefs verplaatsen, behalve degenen die kort geleden zijn benoemd." De kabinetsdelegatie en de korpsbeheerders hebben gisate- ren niet gesproken over een con crete invulling van de personeels wisselingen. Ook over de omstre den Haarlemse hoofdcommissa ris Straver is geen besluit geno men. „Daar hebben wij het niet over gehad," aldus Dijkstal. De minister zal de Tweede Kamer over enkele weken een plan van aanpak aanbieden. In september volgt het definitieve voorstel voor de functieroulatie bij de politie top. „Dit kan geen mens serieus ne men. Dit wordt een geweldige show om te laten zien hoe ferm het kabinet is." Hans van Duijn, voorzitter van de Nederlandse Politiebond (NPB), heeft geen goed woord over voor minister Dijkstal. „Hij heeft geen enkel argument. Dit is pure arrogantie van de macht. Het probleem dat de par lementaire enquête heeft bloot gelegd, betreft niet de mensen, maar het beleid. De aanpak die de minister nu heeft gekozen, geeft blijk van een geweldige fan tasie, maar slaat verder werkelijk nergens op." Londen (ap) - Volgens het Britse blad The Sunday Times zijn in Groot-Brittannië vijf nieuwe ge vallen van de hersenziekte Creutzfeldt-Jakob geconstateerd. De dodelijke ziekte wordt in ver band gebracht met het eten van vlees van runderen die zijn be smet met de gekke-koeienziekte. Toen de EU in maart een export verbod op Brits rundvlees en rundvleesproducten afkondigde, waren tien gevallen bekend. De EU vergadert vandaag over ge deeltelijke opheffing van het ex portverbod; de nieuwe gevallen kunnen het besluit daarover beïnvloeden. Het Nederlandse vrachtschip Carabella dat vrijdag in Duitsland op de Rijn tussen Wesel en Xanten schipbreuk leed, heeft afgelopen weekeinde op de Rijn voor een file van honderden schepen ge zorgd. Het scheepvaartverkeer kan alleen in één richting de Cara bella passeren. In schiften van zes uur laat de politie het stroomop- waartse en het stroomafwaartse scheepsverkeer doorgaan. De ber ging van het schip gaat enkele dagen duren; zo lang blijven dus ook de files bestaan. De Carabella brak vrijdag door onbekende oorzaak plotseling doormidden. Zaterdagmorgen zonken de twee delen. De stuurhut steekt nog boven het water uit. De drie beman ningsleden bleven ongedeerd. foto epa Vaclav Klaus Praag (afp/efe/rtr) - Nu de regerende cen trum-rechtse coalitieregering van Tsjechië bij de verkiezingen van vrijdag en zaterdag haar meerderheid in het parlement heeft ver loren, gaat president Vaclav Havel zich actief bemoeien met de vorming van een stabiele re gering. De conservatieve coalitie van premier Vaclav Klaus kwam niet verder dan 99 van de 200 zetels in het parlement. De oppositie bestaat uit sociaal-democraten, communisten en felle nationalisten. De Democratische Burgerunie (ODS) van Klaus blijft met 29,61 procent van de stemmen wel de grootste partij. Maar be paald verrassend is de tweede plaats van de Sociaal-Democraten, met 26,44 procent. President Havel heeft vandaag besprekingen met Klaus, met Milos Zeman van de Sociaal-Democraten en met de leiders van de twee kleine coalitiepartners in de regering- Klaus.De vorming van een nieuwe regering wordt een ingewik kelde klus, omdat die coalitiepartners, de Volkspartij en de De mocratische Burgeralliantie, uiteenlopende visies hebben. Waar nemers achten echter de kans groot dat Klaus toch met een min derheidsregering aan de slag kan. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Voorhoeve van Defensie neemt stelling te gen de handelwijze van het kabinet in de kwestie-Srebrenica. Het kabinet moet de Fransen 'het vertrouwen geven'. Den Haag (anp) - „Armoede is onrecht!" Dat riep ds. W. van der Zee, toenmalig secretaris van de Raad van Kerken (RvK), in 1987. Zaterdag hing de slogan ook boven het po dium van de armoedemanifes- tatie Deelnemen en meedelen. „Is er sindsdien niets veran derd?" vroeg RvK-voorzitter prof. R. Huysmans zich publieke lijk at. „Wel iets," was zijn eigen, voorzichtige antwoord. Naar schatting 2000 mensen had den vlak voor Huysmans' toe spraak deelgenomen aan de de monstratieve optocht langs het Binnenhof naar het Malieveld. Tussen de 1200 en 1500 mensen woonden de rest van de manifes tatie bij. De manifestatie maakte deel uit van de armoedecampag- ne die wordt georganiseerd door de RvK-werkgroepen De arme kant van Nederland en EVA (Economie, Vrouwen en Armoe de) en door het arbeidspastoraat DISK. Zaterdag was meermalen te ho ren dat de campagne tot dusver Onder het motto 'Eet je rijk' werd zaterdag tijdens de armoede- manifestatie op het Haagse Malieveld soep uitgedeeld. foto anp succesvol is geweest, omdat ar moede op de politieke agenda is gekomen. Koningin Beatrix heeft vorig jaar over stille armoede ge sproken en onlangs publiceerde minister Melkert van Sociale Za ken de nota De andere kant van Nederland. Ten tijde van de vori ge manifestatie, in 1990, werd het bestaan van die 'andere kant' nog niet erkend. Maar de RvK en DISK zijn niet tevreden over de manier waarop er op regeringsniveau over ar moede wordt gesproken. „Het wordt wel erkend," zei Huys mans zaterdag, „maar het wordt niet als een structureel, maar als een individueel probleem gezien. Armoede is onrecht en geen noodlot, want het is het gevolg van politieke keuzen." Ook Ar- me-kant-voorzitter P. Robbers- Van Berkel liet zich in die zin uit. „De nota van Melkert heeft te weinig analyse en dus te weinig oog voor structurele oorzaken," zei zij. „Armen zouden hun situa tie aan zichzelf te danken heb ben." Ondertussen hebben de kerken zich als bondgenoten opgewor pen voor de armen. „Dat is onze heilige plicht," zei bisschop Mus- kens van Breda. Muskens nam 's morgens in de Kloosterkerk na mens de Nederlandse bisschop penconferentie brieven over het armoedeprobleem in ontvangst, die vanuit parochies en gemeen ten zijn geschreven. Voor de Sa- men-op-Weg-kerken deed ds. K. Blei dat. Hij waarschuwde dat de kerken geen vangnet kunnen zijn voor de slachtoffers van de terug tredende overheid. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Zo reageert hij op de aankondi ging van Kok en Van Mierlo om opheldering te gaan vragen bij de VN en Frankrijk over het bewust laten vallen van de moslim-en clave. Voorhoeve zei dit zaterdag bij zijn terugkeer in Nederland van een reis naar de Nederlandse Antillen en Aruba. Vorige week publiceerden de me dia documenten en interviews waaruit moet blijken dat de VN - met name de Franse generaal Janvier en de speciale VN-gezant Akashi - Srebrenica vorige zomer bewust lieten vallen. Opheldering Doordat zij geen luchtsteun ga ven konden de Bosnische Ser viërs de enclave onder de voet lo pen. De Nederlandse Dutchbat- ters moesten de moslim-bevol king aan de Serviërs overdragen. Duizenden moslims zijn vervol gens vermoord. Kok en Van Mierlo nemen de kwestie hoog op. Bij het besluit om Srebrenica te laten vallen zou ook de Franse president Chirac een rol hebben gespeeld. De Fransen hebben deze betrokken heid inmiddels nadrukkelijk ont kend. Kok kondigde vrijdag aan bij de Franse regering en de VN om opheldering te vragen. Hij dreigde indirect dat de Neder landse deelname aan VN-opera- ties onder druk zal komen als er een 'gevoel van onbehagen wordt versterkt over zaken die verkeerd zijn gegaan'. Voorhoeve vindt echter dat de publicaties niets nieuws bevatten en dat de Fransen niets te verwij ten valt. Hij komt met een tegen argument: „Het zijn de Fransen geweest die kort na de val van de enclave voorstelden een parachu te-aanval te beginnen." Voorhoeve wijst iedere Franse betrokkenheid bij een eventuele opzet tegen Dutchbat van de hand. „Een veronderstelling wordt als een feit gepresenteerd. Ik kan dat niet bevestigen. Niet alle geruchten zijn waar. We moeten de Fransen ons vertrou wen schenken. Frankrijk is een van de landen die de grootste bij drage leveren aan de VN.Het is niet terecht dat de kritiek naar de Fransen gaat." CDA-Kamerlid De Hoop Scheffer vindt dat Voorhoeve 'te vroeg op de rem gaat staan'. Het CDA pleitte eer der vergeefs voor een parlemen tair onderzoek naar de gang van zaken rond, de val van Srebrenica in juli vorig jaar. Van onze redactie binnenland Groningen - Door een fout van de Informatie Beheer Groep (IBG) in Groningen heeft een nog onbe kend aantal mensen dit weekend een verkeerd toelatingsnummer gekregen voor de studie tand heelkunde. Mensen die aanvan kelijk dachten ingeloot te zijn, kwamen er later achter dat ze waren uitgeloot. Ook het omge keerde is gebeurd. Omdat er voor de studie tand heelkunde 210 plaatsen zijn en zich veel meer mensen inschrij ven, wordt er geloot. De uitslag zou zaterdag bekend zijn. Aspi rant-studenten konden die te we ten komen door een speciaal nummer te bellen en hun corres pondentienummer in te toetsen. De computer zoekt dan automa tisch het toelatingsnummer op. Toen Niels Bekker uit Tilburg voor de eerste keer 'Groningen' belde, bleek dat hij nummer 66 had. „Dat betekende dat ik 80 tot 90 procent kans had om toegela ten te worden. Ik ben al twee keer eerder uitgeloot, dus ik was hart stikke blij." Voor de zekerheid belde hij later nog eens, en dit maal had 'Groningen' slecht nieuws: nummer 393. „Dan kan ik het dus vergeten." Meer jongeren blijken gedupeerd. Arjan Wehman uit Andijk, Kai Alons uit Roosendaal en Jorrit Akkema uit Alkmaar overkwam hetzelfde. Anderen die eerst wa ren afgewezen, bleken bij een tweede telefoontje juist ingeloot. Volgens voorlichter Van Pelt van de IBG is 'om onduidelijke reden een knop niet omgezet'. Program meurs hadden aan alle kandida ten aanvankelijk een willekeurig nummer toegekend om het sys teem te testen. Dat had later door het echte toelatingsnummer ver vangen moeten worden, maar dat gebeurde pas toen de IBG zater dagmorgen merkte dat er iets niet klopte. Gedupeerden en hun ouders noemen de fout 'zeer on beschoft' en dienen een bezwaar schrift in. Een aantal ouders is van plan politiek Den Haag te vragen actie te ondernemen. Jeruzalem (afp/rtr) - Israëlische rechts-religieuze partijen hebben, aangemoedigd door hun succes bij de verkiezingen, gisteren strengere religieuze wetten geëist in ruil voor steun aan de regering van premier Netanyahu. Rabbijn Haim Miller, wiens Torah-partij vier zetels be haalde, verlangt de sluiting van McDonald's-zaken als die geen kosje re ham- en cheeseburgers gaan serveren. Hij en andere orthodoxen ei sen ook dat McDonalds en andere restaurants, cafés en winkels wor den verplicht op de sabbat de zaak dicht te houden. Hoewel de meeste Israëli's liberale joden zijn, verlangen de orthodoxe partijen - gesterkt door hun recordwinst van 23 zetels - scherpe nale ving van de tijden voor werk en voor rust, met name op de sabbat. De vorige regering heeft de sabbat-sluiting laten versloffen, zei een leider van de Nationale Religieuze Partij, die negen zetels behaalde. OP BUITENLAND - A4: Vredesproces wordt voortgezet Ik geef me op als nieuwe abonnee en ontvang De Stem de eerste twee weken gratis: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Ik betaal per: o maand autom. incassof 31,15 kwartaal autom. incassof 91,25 jjj kwartaal acceptgirof 93,75 bank/gironr. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar g Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. I DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1