Zwerver neemt wat gas terug Dure fout van Jos Verstappen Volleybalsters hebben nog steeds honger Volleyballers openen tegen Tunesië en China Volleyballers tweemaal simpel langs Grieken Baanrecord en titel Smits Van Waesberghe SVRAGEN anden iieuws KORT deStem sportnieuws KORT r~r~ tico Madrid ft zich voetbalteam aas definitief SPORT B3 Schumacher stuurt Ferrari naar overwinning in Spaanse regenrace Rentree Guimard in profpeloton Rob Mulders in voorlopige Tour-selectie Nieuwe World Cup in roeien Dammers niet meer gebonden aan één club Indurain neemt vertrouwde arts terug Osaka wil Spelen van 2008 Swift Roermond behaalt NK handbal Opnieuw dode op Man Joost speelt 600e wedstrijd Debutant Prosman naar WK dammen AG 3 JUNI 1996 B2 ie GROEP B en - NEC 1-3 dam - Cambuur 3-0 6 5 0 1 15 12-3 dam 6 3 1 2 10 8-7 6 3 0 3 9 9.0 ir 6 0 15 1 2-13 handhaaft zich in eredivisie rspel: 518326. 2-2-1-3-1-1-2-1-3-1-1-2. ZATERDAGVOETBAL EERSTE KLASSE A :en - Schevening. 3-1; DEVJO - ARC 1-0; vijk - Marken 4-2; IJsm.vogels Rozenburg - Spijkenis. 0-1 STAND evening. 26 20 26 16 26 16 26 13 4 2 64 8 2 56 4 6 52 5 8 44 9 8 36 6 11 33 Ji.vogels 26 8 9 9 33 6 12 30 8 11 29 5 13 29 6 13 27 5 13 26 5 15 23 4 17 19 (vijk ckB rdwijk hndam enburg ken pen |J0 kenis. 71- 18 49- 28 65- 37 60- 37 45- 48 44- 48 33- 40 31- 40 35- 47 36- 49 30- 46 37- 47 28- 58 32- 54 Gemert - Treffers 2-4, Achil- Veen - AFC 1-1, w.n.s., Benne- m - DOS Kampen 3-1, Halste- l - FVC 8-1, HSC'21 - Holandia DCV - BW/Verachtert 2-6, t)S'31 - Sittard 3-0. bfenwedstrijd tegen het natio- 'nnen. In Hanoi maakten Gian- fente (60e) de doelpunten voor In de zeventigste minuut be- Vialli speelde in Zuid-Oost- itus, hij vertrekt naar Chelsea. Ut goed verbruid in China. De I :e oefenduels in het Aziatische linese kranten slechts met de >e Chinese organisatoren trok- Bovendien dreigen ze Atletico 'eer een half miljoen gulden. Sanghai aantreden tegen Shen- oland voor 12 juni in Peking, van de 15 belangrijkste spelers |ze de duels. Voor het duel in verkocht. De schadepost be den. ig aan, dat zes spelers met opese titelstrijd moesten. Daar Pas toen ze in de gaten kregen e spelerslijst veranderde en on- iegrip verdwenen. dertigste maal de Oostenrijkse ijk de nieuwe werkgever van won zaterdag de laatste com- net 2-0. Rapid eindigde daarop i de 48.000 toeschouwers doel- ut) en Stumpf (87). Rapid haal- jropa Cup voor bekerwinnaars, St. Germain. In de halve finale uitgeschakeld. gehandhaafd in de Primera Di- SSpaanse voetbalcompetitie. De iveede promotie/degradatiewedX De eilandbewoners hadden het prde club van Madrid maakte de ngedaan, Guilherme maakte in |n minuten voor tijd vborkwam eelt zondag de tweede wedstrijd Ontmoeting met 1-0 had gewon- lend seizoen over de beste voor- k De voormalige club van Aron Jor Protti van het gedegradeerde Intract voor drie jaar. pe aanval van Lazio leiden. Bei- i seizoen gezamenlijk topscorer Ie zullen een formidabel tandem de Kroatische aanvaller Boksic eerste keer in de Italiaanse com- pde topschutters in dienst heeft. verzorgt de titelsong voor het ner We're in this together kreeg t>rkeur. De band zal het nummer live ten gehore brengen: bij de Wembley-stadion en op 29 juni Trafford in Manchester, fcht maken is geen toeval. Mick rote fan van Manchester United, album Life, dat een half jaar ge- elftal heeft zich als laatste ge- :ooi in Atlanta. De Australiërs catieduel tegen Canada met 5-0, ilpunten waren van Foxe, Loza- scat. Het eerste duel was in 2-2 •ilooy (Ajax) en Rob Maas (Feye- nds zondag definitief. De club uit •de zondag, ondanks een 2-0 ne- n Maas tekenden in Bielefeld een de club naar de Bundesliga zou g. Er reisden ongeveer 9000 fans derlaag is Bielefeld, dank zij pun- de laatste speeldag niet meer te seizoen nog bij de amateurs uit. :denis de derde club die de mini- de hoogste Duitse voetbalklasse Fortuna Düsseldorf en TSV I860 gelden voor het laatst in de Bun- MAANDAG 3 JUNI 1996 Osaka (anp) - De nationale volleybalploeg, die zilver be- tijdens de Olympische Spelen van Barcelona, begint het olympische toernooi in Atlanta met de wedstrijd te gen Tunesië. Dat is de zwakste ploeg in het deelnemersveld. De vrouwen, die zich afgelo pen weekeinde in Osaka plaatsten, openen tegen China. ji Osaka werd geloot voor de groepsindeling van de Olympi- sche Spelen en het wedstrijd schema. Het mannentoernooi be gint op 21 juli, dat van de vrou wen een dag eerder. De Nederlandse consul in Osaka Everaars deed de vrouwen een plezier door ze in te delen in groep A, bij de Verenigde Staten, China, Japan en Zuid-Korea en niet bij Cuba, Brazilië en Rus land. Bondscoach Bert Goedkoop heeft dit jaar vooral getraind op het bestrijden van het snelle spel van de Aziaten. Zuid-Korea en Japan zijn inmiddels al verslagen. In Barcelona won Nederland van China. Op grond van de wereldranglijst was een deel van de indeling al bekend. De eerste vier van de groepen gaan over naar de kwartfinales. Daarin ontmoet de nummer een van groep A de vier de van groep B. De Amerikanen zijn op tal van manieren bevoordeeld. Onder meer daardoor kwamen de num mers een en twee van de wereld ranglijst bij de mannen, Neder land en Italië, in dezelfde groep terecht. Saillanter was dat verte genwoordigers van de Verenigde Staten hun invloed mochten aan wenden op het speelschema, zelfs dat in de andere groep. Zo be paalde Amerika dat de ploeg van bondscoach Joop Alberda op de tweede speeldag tegen de Russen speelt en op de derde tegen Italië. LOTING Mannen: Groep A: Verenigde Sta ten, Brazilië, Cuba, Bulgarije, Ar gentinië, Polen. Groep B: Italië, Nederland, Rusland, Zuid-Korea, Joegoslavië, Tunesië. De wedstrijden van Nederland zijn: 21 juli: Nederland - Tunesië, 23 juli: Nederland - Rusland, 25 juli: Nederland - Italië, 27 juli: Ne derland - Joegoslavië, 29 juli: Ne derland - Zuid-Korea. Vrouwen. Groep A: Verenigde Sta ten, China, Zuid-Korea, Japan, Nederland, Oekraïne. Groep B: Cuba, Brazilië, Rusland, Duits land, Peru, Canada. De wedstrijden van Nederland zijn: 20 juli: Nederland - China, 22 juli: Nederland - Verenigde Sta ten, 24 juli: Nederland - Japan, 26 juli: Nederland - Zuid-Korea, 28 juli: Nederland - Oekraïne. Door Eddy van de Beek Amsterdam - Ron Zwerver neemt even wat gas terug. Al thans, wat het spelen van wedstrijden betreft. De steun pilaar van het Nederlands mannen-volleybalteam kampt nog steeds met de nasleep van een knieblessure en bleef het afgelopen weekeinde tijdens de World-Leaguedubbel tegen Griekenland aan de kant. De Amsterdammer zag zijn mak- Görtzen, Olof van der Meulen en kers vanaf de tribune in Amster dam gemakkelijk winnen. Het klasseverschil tussen de nummer twee van de wereld en de middel- jiatige Grieken was eenvoudig weg te groot. De Oranje-ploeg van coach Joop Alberda gunde het team van Grieks-Cubaanse coach Herrera zelfs geen set: 15-4,15-2, 15-6 (zaterdag) en 15-12,15-4,15- 6 (zondag). Zwerver volgt momenteel een aangepast trainingsprogramma. Hij reist komend weekeinde wel mee naar Italië voor de twee uit beurten van de World League te gen de wereldkampioen, maar speelt niet. Samen met de van een enkelblessure herstellende Brecht Rodenburg krijgt Zwerver pri- vétraining, zo nu en dan onder broken door een oefensessie met de bankzitters. Mogelijk dat de bij Treviso spelende topper over twee weken 'thuis' tegen Bulgarije weer speelminuten krijgt. „Ik kan in de wedstrijden nog niet brengen wat ik wil brengen en dat is frustrerend," sprak Zwerver gisteren in de Amsterdamse Sporthallen Zuid. „Misschien had ik het begin van deze World Lea gue ook helemaal niet moeten spelen, dan was ik nu mogelijk pijnvrij geweest. Maar ja, je wil er zo graag bij zijn." Zwerver, in het verleden vaak in zijn eentje verantwoordelijk voor overwinningen van Oranje, ziet natuurlijk ook wel dat teamgeno ten als Bas van de Goor, Guido Henk-Jan Held zich ontwikkeld hebben tot gelijkwaardige Oran je-mannen. Zwerver krijgt van spelverdeler Peter Blangé niet meer zoveel bal len en komt daardoor ook minder snel in zijn ritme. „Intensieve, in dividuele training moet Ron weer de omvang geven die hem snel op zijn oude niveau brengt," aldus Alberda in trainerstaai. 'Pijntjes' De medische staf van het Neder lands team had Zwerver in eerste instantie speelklaar verklaard, maar tijdens de wedstrijden bleef de Amsterdammer last houden van 'pijntjes'. Op advies van or thopedisch chirurg Heyboer en in samenspraak met Oranje's medi sche staf werd de afgelopen week voor de nieuwe koers gekozen. Al berda: „Ons uitgangspunt was en is Ron helemaal fit te krijgen voor de Olympische Spelen. Daaraan werken we nu gewoon door. Groep A: Spanje - Cuba 0-3, Brazilië - Argentinië 3-1. Stand: 1. Cuba 7-10 (19-10), 2. Brazilië 7-10 (19-12), 3. Spanje 7-6 (9-19), 4. Ar gentinië 7-2 (11-18). Groep B: Bulgarije - Italië 3-1 (15-1115- 1 13-15 15-12), Nederland - Grieken land 3-0 (15-4 15-2 15-6), Bulgarije - Italië 2-3 (6-15 6-15 15-11 15-12 13-15), Nederland - Griekenland 3-0 (15-12 15- 4 15-6). Stand: 1. Italië 8-14 (22-7), 2. Nederland 8-12 (19-7), 3. Bulgarije 8-6 (12-16), 4. Griekenland 8-0 (1-24). Groep C: China - Rusland 0,-3, Japan - Rusland 0-3. Stand: 1. Rusland 8-16 (24-3), 2. Japan 7-6 (11-16), 3. China 7-0 (5-21). Jan Postuma torent hoog boven de rest uit. Groesbeek (anp) - Een baanrecord van 67 slagen in de tweede en laatste ronde van de SDH Classic leverde golfer Constant Smits Van Waesberghe zijn eerste titel van het seizoen op. De Bredanaar van origine liet op de par-71 Groesbeekse Baan van Golfclub Het Rijk van Nijmegen een totaal van 139 slagen note ren. Hij bleef daarmee twee on der par. Smits Van Waesberghe had in deze wedstrijd van de Ne derlandse proftour twee slagen voorsprong op Hans von Burg en Jonas Saxton. Met nog twee holes te spelen, stonden Smits Van Waesberghe, die zeven birdies maakte, en Sax ton nog gelijk op een onder par. De latere winnaar maakte op de voorlaatste hole een birdie en zag zijn voorsprong zelfs naar twee slagen groeien toen Saxton de laatste hole een slag extra ge bruikte. Hayo Bensdorp maakte op de 188 meter lange tiende holes een ho- le-in-one maar die prestatie was niet genoeg voor een goede score. Bensdorp maakte een 76 en ein digde op de gedeelde negende plaats, op acht slagen van Smits Van Waesberghe. Helaas voor Hayo Bensdorp was er ook geen speciale prijs voor de 'ace', behal ve dan de bij de Nederlandse proftour gebruikelijke cheque van 1000 gulden voor elke ge maakte eagle. Groesbeek. SDH Classic (Nederlands profcircuit), 36.600 gulden. Eindstand na 36 holes: 1. Smits Van Waesberghe 139 slagen (72 67), 2. Von Burg (Ned), Saxton (VSt) 141, 4. Gee (Eng) 144, 5. Wechgelaer (Ned), Bos (Ned) 145. Alveslohe (Dui), Europees Tour Kam pioenschap, 1,8 miljoen gulden. Eindstand 72 holes: 1. Nobilo (NZe) 270 (65 69 72 64), 2. Montgomerie (Sch) 271, 3. Clarke (NIe) 274, 4. Goosen (ZAf), Spence (Eng), Mitchell (Eng) 275, 7. Allenby (Aus), Valera (Spa), Riley (Aus), Ames (Tri), McGinley (Ier) 276, 12. Ballesteros (Spa) 277. Dublin (Ohio). Memorial Tournament, 3 miljoen gulden. Stand na derde ronde: 1. Watson (VSt) 204, 2. Els (ZAf) 205, 3. Stankowski (VSt), Huston (VSt) 206. Southern Pines (North Carolina). US Open, vrouwen, 2 miljoen gulden. Stand na derde ronde: 1. Sorenstam (Zwe) 206, 2. Burton (VSt) 209, 3. Ged- des (VSt) 210. Osaka (anp) - Een half uur na de olympi sche kwalificatie voltrok zich op de tribu nes van de sporthal in Osaka een aan doenlijk tafereel. Geen polonaise, cham pagne of geplengde tranen. Nee, de vrou wen van de nationale volleybalploeg za ten met pen en papier op schoot voor de analyse van de laatste tegenstander Ita lië. Zelfs de bondscoach grinnikte. „In mijn tijd had ik nu wel een paar biertjes gehad," zei Bert Goedkoop. Sterspeelster Henriëtte Weersing keerde hal verwege de voorbereiding op 'Osaka' terug in de nationale ploeg en verbaasde zich soms over de professionele instelling. „Wat dat be treft, hoef ik niemand bij te sturen. In mijn eerste vijf jaar bij de ploeg was het dikke lol. We trainden wel hard, maar we aten en dron ken wat we wilden. Het was vaak keet op de kamers of je ging 's avonds nog eens een rond je om het hotel. Dat halen we nu niet meer in ons hoofd. Deze ploeg heeft honger naar de overwinning." Anderzijds constateerde de 30-jarige aanval- ster een ongedwongen, lossere sfeer dan voor heen. „Niemand zegt meer dat-ie alleen bij die of die op de kamer wil." Nog maar twee jaar geleden overwoog de Groningse te stop pen met volleybal. Altijd maar blessures. Nu is ze opgeleefd en speelde ze een fantastisch toernooi. Zonder kinnesinne. Als Weersing, fysiek zwaar beproefd en ge voelig voor kwetsuren, het eens een dagje rus tig aandoet, zegt niemand daar wat van. „Ik heb eerder zelf dat ik denk: wat zouden de an deren daarvan vinden." Zaterdag, na het laatste punt tegen Bulgarije, was er geen vreugdedans, maar een vrij koele omhelzing. Aanvoerster Cintha Boersma wist waarom: „We hebben drie toernooien ge speeld om ons te kwalificeren en kwamen tel kens een stukje verder." Nederland plaatste zich zaterdag als eerste van de drie door Bulgarije bijna achteloos op zij te schuiven. Later volgden Japan, dat afre kende met Kroatië, en Oekraïne. Tot Goed koops woede ging de toernooizege zondag als nog naar Japan, omdat Nederland een setje verspeelde tegen Italië, 3-1. „Wat een butpar- tij." Goedkoop had eigenlijk de speelsters die weinig aan bod waren gekomen, willen laten invallen. Het kwam er niet van. Het was uit Nederlands oogpunt gezien het toernooi van de degelijkheid. De laatste tijd is van de dertig uur trainingsarbeid per week veel zweet geofferd aan het bestrijden van de Aziaten. De historische overwinning op Ja pan was daarvan de fraaie beloning. In de aanloop naar Altanta zal Goedkoop weer na druk leggen op een wat sneller spel, dat nodig is om echte wereldtoppers als Cuba en Brazi lië weerstand te bieden. „Want zoals we nu speelden, kunnen we niet van de echte top- teams winnen." Goedkoop beoordeelde het niveau van Neder land als hoger dan op het gewonnen EK. Dat komt vooral omdat de middenvrouwen Visser en Fleurke een vrij dominante rol zijn gaan spelen. Bovendien was Weersing tijdens het EK niet echt fit, waardoor Elles Leferink kon uitgroeien tot revelatie. Nu beschikte de trai ner over beiden, hetgeen betekende dat Weer sing eerste keus was. Leferink is de 'jonge hond' die graag wil leren. Weersing: „Elles denkt gelukkig niet van 'shit, mijn tijd is ge komen'. Ga jij maar weg." De Olympische Spelen zullen nog een hele klus zijn, lichamelijk en mentaal. Uiteindelijk moest Nederland alweer voor de derde keer pieken, na de World Cup in Japan en het Eu ropese kwalificatietoernooi in Bremen. Veel speelsters hebben het afgelopen jaar nauwe lijks een dag vrij gehad. Kleine blessures kre gen nooit tijd tot genezing. Goedkoop: „De arbeids- rustverhouding lijkt nergens op." Goedkoop zal bovendien zoeken naar een for mule die het mogelijk maakt dat de sporters ook echt van Atlanta kunnen genieten in plaats van dat ze als 'zombies' zijn in het dorp. Zeker in een sport als volleybal, waar het toernooi is gespreid over de hele periode van de Spelen, is dat een probleem. Goedkoop was in Barcelona assistent van Peter Murphy en had wel enige mogelijkheid tot 'ontsnap ping'. Hij zegt: „Ik huilde in het stadion toen Ellen van Langen goud haalde. We moeten zorgen dat het een mooi feest is." Over een klassering laat Goedkoop zich niet uit. „Stel dat we zeggen dat we tevreden zijn met de vijfde plaats. Moeten we dan maar gaan zitten en niets meer doen als we de hal ve finales halen." In Barcelona was Neder land zesde. Osaka. Olympisch kwalificatietoernooi volley bal, vrouwen: Zesde ronde: Nederland - Bulgarije 3-0 (15-7 15-9 15-6), Roemenië - Taiwan 3-1 (16-17 15-8 15-9 15-12), Oekraïne - Italië 3-0 (15-8 15-8 15- 6), Japan - Kroatië 3-0 (15-10 15-4 15-1). Zevende ronde: Nederland - Italië 3-1 (15-8 11- 15 15-10 15-6), Bulgarije - Roemenië 3-0 (15-10 15-5 15-11), Kroatië - Oekraïne 3-2 (15-5 15-10 13-15 10-15 15- 11), Japan - Taiwan 3-0 (15-11 15-9 15-7). Eindstand: 1. Japan 7-13 (19-4), 2. Nederland 7-13 (20-5), 3. Oekraïne 7-12 (17-8), 4. Kroatië 7-12 (15-11), 5. Bulgarije 7-10 (11-14), 6. Italië 7-9 (9-15), 7. Roemenië 7-8 (4-19), 8. Taiwan 7- 7 (2-21). Japan, Nederland en Oekraïne geplaatst voor Olympische Spelen in Atlanta. Door Bert Willemsen Barcelona - Jos Verstappen mist nog het computerbrein van Michael Schumacher. De Duitse wereldkampioen stuurde de Ferrari gisteren in de Grote Prijs van Spanje naar de eerste overwinning van het seizoen, terwijl de Limburgse coureur door een onnodige fout een kostbare vijfde plaats wegsmeet. »Shit," zuchtte Verstappen door ue boordradio nadat hij van het drijfnatte Circuit de Catalunya was geschoven. Diep ontgoo cheld liet hij zijn hoofd even op het stuur rusten. Gedurende 48 van de 65 ronden had Verstappen Punten voor hêt wereldkampi oenschap in het beslagen vizier. .1 was net opgeschoven naar de vijfde plaats of hij liet alles door ue vingers glippen. In een snelle unks-rechts-combinatie van Pochten verloor hij de controle over de Arrows en gleed van de baan. De kritiek van het team was niet mals „Verstappen stond niet on ver druk, dus hij had de race rus- hg kunnen uitrijden," foeterde directeur Jackie Oliver. „Des noods een paar seconden per ronde langzamer. Maar mis schien wilde hij wel Frentzen achterhalen. Het was een stom me fout of gebrek aan concentra tie." Verstappen verliet na de race ra zendsnel de plaats van het on heil. „Ik denk dat ik in een grote plas terecht kwam. De wagen kreeg last van overstuur en ik was de controle kwijt," luidde zijn verweer. Teleurstelling en zelfverwijt streden om de voor rang. Hij, de coureur, die het ui terste van het team verlangt, had deze keer gefaald. In de privé-jet van teambaas Walkinshaw kon Verstappen gisteren op weg naar Londen zijn zonden overdenken. De volgende reisbestemming is Japan en dat schept enige duide lijkheid over de toekomst. Vrij dag had Verstappen nog uitge roepen dat hij zich onder druk gezet voelde door Walkinshaw. 24 uur later werden er weer zoe te broodjes gebakken. Walkins haw liet Verstappen en diens ad viseur Huub Rothengatter zater dagmiddag opdraven. Zij moes ten meeluisteren hoe de team baas tegenover de pers het be richt ontkende dat hij Verstap pen zou willen lozen als de cou reur zijn contract niet snel ge noeg verlengde. Toch heeft Walkinshaw wel de gelijk een limiet in zijn hoofd zit ten. „Half juli begint het ontwik kelingsprogramma voor volgend jaar," zei hij. „Dan is bekend met welke motor en met welke ban den we volgend seizoen rijden. Ik wil op dat moment minstens één rijder voor 1997 onder contract hebben. Hij gaat het testwerk doen." De onderhandelingen tussen Walkinshaw en het duo Verstap- pen/Rothengatter lijken in een stroomversnelling te zijn ge raakt. De reis naar Japan zou in verband staan met de toekomst van het Arrows-team. Walkins haw heeft contacten met de Ja panse firma Bridgestone, die naast Goodyear als tweede ban denleverancier in de Formule I wil gaan optreden. In Japan zit ook Mugen/Honda. Dat is de mo torleverancier van Ligier, het vo rige team van Walkinshaw. Huub Rothengatter sprak zater dag zijn vertrouwen uit in de kwaliteiten van Walkinshaw. Dat had Verstappen een dag eer der ook al gedaan en dus hoorde de coureur het lachend aan. Maar gisteren verdween zijn goe de stemming even snel als de zon aan de Catalaanse hemel boven Barcelona. Voor de derde keer in de zeven Grand Prix races van dit seizoen kregen de rijders een natte baan voorgeschoteld. Daarop schoof Verstappen ge staag naar voren, tot dat fatale moment. Winnaar Michael Schu macher, die kort achter Verstap pen reed, zag hoe het mis ging. „Het gebeurde op een van de plaatsen waar de baan blank stond. Daar was de situatie kri tiek. Ik had voor mezelf al beslo ten geen risico te nemen en rustig achter Verstappen en Frentzen te blijven, zodat ik in een'minder nat spoor reed. Dat had ik des noods de rest van de wedstrijd vol gehouden, want mijn voor sprong was groot genoeg. Schumacher bezorgde Ferrari de eerste overwinning sinds Jean Alesi een jaar geleden in Canada zegevierde. Damon Hill, de leider in het WK-klassement, kwam al tijdens de beginfase buitenspel te staan. Hij maakte tot drie keer toe een schuiver en belandde uit eindelijk met de Williams tegen het muurtje voor de pits. Schu macher worstelde intussen met zijn eigen problemen. Hij loste ze knap op. „Het begon al bij de start. Ik drukte op de koppeling, maar er gebeurde niets. Daar door kwam ik afschuwelijk slecht weg. In de eerste ronde heb ik vier wagens ingehaald en daarna ging het steeds beter. Totdat de Ferrari halverwege de race op acht van de tien cilinders begon te lopen. Ik was bang dat de motor er helemaal mee zou ophouden, maar gelukkig liep al les goed af." Uitslag: 1. Schumacher (Ita) Fer rari 65 ronden (307,114 km) in 1.59.49,307 (gem snelheid 153,785 km/u), 2. Alesi (Fra) Benetton- Renault 45,302, 3. Villeneuve (Can) Williams-Renault 48,338, 4. op één ronde: Frentzen (Dui) Sau- ber-Ford, 5. Hakkinen (Fin) McLaren-Mercedes, 6. Diniz (Bra) Ligier-Mugen-Honda. De overige veertien van de twintig gestarte coureurs, inclusief .Jos Verstap pen, vielen uit. Stand WK: 1. Hill (Eng) Williams- Renault 43 punten, 2. Villeneuve, Schumacher 26, 4. Alesi 17, 5. Pa- nis (Fra) Ligier-Mugen-Honda 11, 6. Coulthard (Sch) McLaren 10, 14. ex aequo Verstappen (Ned) Footwork-Hart 1. Stand WK constructeurs: 1. Willi ams 69, 2. Ferrari 35, 3. Benetton- Renault 24, 9. Footwork-Hart 1. Parijs - Cyrille Guimard maakt volgend seizoen als ploegleider zijn rentree in het profpeloton. De Fransman bereikte overeenstemming met de firma Codifis in Wasquehal (Noord-Frankrijk), waar de hoofdzetel van het bedrijf gevestigd is. De directie van de onderneming had eerst Laurent Fignon bena derd. Die voelde echter niets voor een terugkeer in de wielersport. Guimard hapte vervolgens onmiddellijk toe. Hij krijgt een budget van bijna zeven miljoen gulden om een ploeg te formeren. De Rus Andrej Tchmil, die momenteel voor het Belgische Lotto rijdt, werd twee weken geleden al door Guimard benaderd. Onder leiding van Cyrille Guimard wonnen Lucien van Impe, Ber nard Hinault en Laurent Fignon de Ronde van Frankrijk. Breda - Rob Mulders uit Well is in de voorlopige Tour-selectie van de Belgisch Collstrop ploeg opgenomen. De ploegleiding heeft goe de hoop dat de formatie via een wildcard aan de Ronde van Frank rijk kan deelnemen. Voor de vier nog resterende plaatsen hebben zich zeven équipes ge meld. Naast Collstrop zijn dat Agrigel en Casino (Frankrijk), .AKI en Brescialat (Italië) en Kelme en MX Onda (Spanje). Direct na de Giro wijst de Tour-directie de vier kandidaten aan. De grootste kans op een plaats maakt Agrigel met Jacky Durand en Thierry Marie. Om hun kandidatuur kracht bij te zetten, heeft de Belgische ploeg twee Fransen gecontracteerd, sprinter Christophe Capelle en Thierry Bourguignon. Ze werden overgenomen van ForceSud, dat met financiële problemen kampt. Ook Danny Nelissen (Rabo) en Max van Heeswijk (Motorola) behoren tot de kandidaten voor de Tourploeg. Luzern - De internationale roeiwereld krijgt vanaf 1997 een nieuw toernooi om de World Cup. Alle veertien Olympische disciplines strijden op drie verschillende wateren voor de landenprijs. Er is ook prijzengeld beschikbaar voor de totaalwinnaars op elk num mer. Tot vorig jaar was de wereldbeker voorbehouden aan de man nen en vrouwen in de skiff. In 1997 zijn München (31 mei-1 juni), Parijs (21-22 juni) en Luzern (12-13 juli) de organisatoren. In 1998 neemt Hazewinkel in België de plaats in van Parijs. Rheden - Leden van de dambond (KNDB) mogen vanaf 1 juli zelf kiezen voor welke vereniging zij willen uitkomen in de clubcompe titie. „Dit is het meest revolutionaire voorstel van de laatste 25 jaar," stelde KNDB-voorzitter Anton Schotanus tijdens de zater dag in Rheden gehouden jaarvergadering. De Dambond kende sinds jaar en dag een regeling, waarbij het voor sterke en talentrijke spelers mogelijk was voor twee verschillende verenigingen uit te komen. Maar daar waren wel heel wat voor waarden aan verbonden, die vooral lager spelende clubs een doorn in het oog waren. Zo kon een speler van een provinciaal spelende club wel uitkomen in een landelijk uitkomend team, maar dan moest hij dispensatie aanvragen voor zijn oude vereniging. Die werd niet altijd verleend, zodat de 'oude' club dan in problemen kwam. Noord-Holland kwam zaterdag met een voorstel om al die dispen- satieregels af te schaffen en de spelers geheel vrij te laten in de keu ze voor welke vereniging zij willen uitkomen, mits zij op 1 juli van een jaar als lid van die vereniging bij de KNDB staan geregistreerd. Daaraan is nog slechts één beperking verbonden: een speler kan slechts voor één team in dezelfde klasse uitkomen. „Niet de clubs maar de individuele leden staan nu centraal in de nieuwe competitiestructuur. Dat past in een geïndividualiseerde samenleving en binnen een individuele sport als dammen," aldus Schotanus. Bilbao - Na de mislukte poging van Miguel Indurain het wereld uurrecord te breken in Colombia scheidde vorig jaar zijn weg van arts Sabino Padilla. De dokter stapte over naar de voetbalclub Athletic Bilbao. Een kleine maand voor de start van de Ronde van Frankrijk in Den Bosch heeft Indurain echter de banden weer aan gehaald. Padilla zal de vijfvoudige Tour-winnaar de komende we ken bijstaan. Hij gaat als ploegarts van Banesto mee naar de Dau- phiné Libéré en de Tour. Osaka - Japan kreeg de winterspelen van 1998 in Nagano. Japan moet het WK voetbal van 2002 delen met Zuid-Korea. En sportief Japan denkt nog verder in de toekomst. Osaka, qua grootte de der de stad van het land, wil de Olympische Spelen van 2008. Terwijl de Spelen van 2004 nog niet eens zijn toegewezen, is Osaka al bezig met de voorbereiding; twaalf jaar vantevoren. In de straten hangen tal van plakkaten die de havenstad onder de aandacht brengen. Zelfs de locatie waar de meeste evenementen zullen plaatsvinden is al bekend. Daarvoor is een kunstmatig eiland aan gelegd, waarop de eerste bouwactiviteiten zijn gestart. Aan accommodaties geen gebrek. Zo is ook de hal waar de vrouwen volleybalploeg afgelopen week het olympisch kwalificatietoernooi afwerkte gloednieuw en vrij uniek. Omdat de bevolking een park wilde èn een sporthal, zijn beide wensen verenigd. De sporthal is min of meer ingegraven. Op het dak ligt nu nog zand en rijden graafmachines af en aan. Straks is het begroeid met bomen. In 1998 zorgt Japan ook voor een primeur in het volleybal. Gelijktijdig zijn er dan de WK's voor mannen en vrouwen. Wat de kansen van Osaka 2008 betreft, is het zoals een Japans ge zegde luidt: je kunt de toekomst niet voorspellen, maar wel beïn vloeden. Roermond - De handbalsters van Swift Roermond zijn andermaal Nederlands kampioen geworden. De Limburgse ploeg won zater dag de derde finalewedstrijd in de play-offs tegen De Volewijckers met 18-15. De Amsterdamse tegenstander had de eerste wedstrijd verrassend met 21-18 gewonnen. In de twee volgende wedstrijden zette Swift, zij het moeizaam, alsnog de zaken recht: 21-19 en 18-15. Douglas - Het bergachtige racecircuit op het eiland Man heeft op nieuw het leven geëist van een motorcoureur. De 39-jarige Engels man Steve Tannock verongelukte zaterdag tijdens een wedstrijd in de formule 1-klasse van de TT. Hij is de vierde motorsporter die deze week op Man om het leven komt. Het dodental in de 89-jarige historie van de TT op het Britse eiland staat nu op 168. Haarlem - Honkballer Marcel Joost heeft zondag zijn 600e wed strijd in de hoofdklasse gespeeld. Hij werd daarmee recordhouder van de Koninklijke Nederlandse Baseball- en Softball Bond (KNBSB). Met Kinheim won Joost de thuiswedstrijd tegen Minolta Pioniers met 13-8. Joost (35) speelt sinds 1993 voor de Haarlemse club. Daarvoor was hij actief voor Pirates en Haarlem Nicols. Hij is ook record-international, hij kwam al 142 keer voor het Oranje team uit. Bob van Aaien (Neptunus) speelde zaterdag zijn 500e wedstrijd in de hoofdklasse. Hij was de tiende speler die dat aantal bereikte. Dit seizoen gingen clubgenoot Eric de Bruin en Edsel Martins (Pioniers) hem voor. Steenwijk - Oud-jeugdwereldkampioen Erno Prosman mag Neder land vertegenwoordigen op het wereldkampioenschap dammen, dat eind oktober in Ivoorkust wordt gehouden. De 23-jarige speler uit Gouderak verdiende zijn ticket door de eerste barragepartij om de nationale titel tegen Huissenaar Gérard Jansen te winnen. Prosman en Jansen eindigden in het nationale titeltoernooi, dat eind maart in Steenwijk begon, met vijftien punten op de gedeelde eerste plaats. Vorige week eindigde de eerste herkamp, bestaande uit drie gewone partijen, onbeslist. Zaterdag bestond de barrage uit partijen met verkorte speelduur. Al in de eerste partij, met een uur denktijd, sloeg Prosman zijn slag. Toen de 23-jarige debutant op de 39ste zet een winnende damcombinatie kon nemen, staakte Jansen de strijd. Prosman is de eerste na-oorlogse speler, die er als debu tant in is geslaagd de nationale titel te veroveren, In de damhistorie is dat slechts één keer eerder voorgekomen. In 1943 slaagde de toen 19-jarige Piet Roozenburg er ook in als nieuwkomer de titel te ver- V-

de Stem | 1996 | | pagina 13