Ouderen vertrouwen politiek niet Dirigent Brabants Orkest weg na komst Van Zweden Politie: piloot van Iljoesjin zat fout 'Loeiend legioen' Handelaar blijft beschermde vogels invoeren Beerput CTSY gaat komende week open Kans op besmetting door groeihormoon 'Rechten van moeder zijn niet duidelijk' Vijfenzestig procent vindt dat geen partij echt voor hun belangen opkomt Is dit je angst? Dan is dit het nummer! DE STEM BINNENLAND J Vrouw dood aan Creutzfeldt-Jacob ZATERDAG 1 JUNI 1996 A3 l/an onze verslaggever Eindhoven - De nieuwe chefdiri gent van het Brabants Orkest, de fransman Mare Soustrot, heeft ontslag genomen nog voordat hij jijn eerste concert heeft gediri geerd. Be benoeming van Jaap van Zweden tot vaste gastdirigent bij het orkest is bij hem in het ver keerde keelgat geschoten, aldus rijn zaakwaarnemer. Het Brabants Orkest zegt in een oerste reactie uitermate verrast te zijn. Het orkest wil alles in het werk stellen om de relatie met de Fransman in stand te houden. Het gaat Soustrot niet om de per soon van Van Zweden, maar om het feit dat die is benoemd zonder dat hij daarin is gekend. „De di rectie en het bestuur hebben op ongebruikelijk korte termijn en zonder overleg met Soustrot een vaste gastdirigent gecontrac teerd. Tegen alle afspraken in is hij niet in staat gesteld Van Zwe den, die hij nog nooit heeft ont moet, te leren kennen," zegt zijn woordvoerder. De chefdirigent van het Eindho- vense orkest vindt dat door deze onprofessionele handelwijze van directie en bestuur er geen sprake meer kan zijn van een vertrou wensbasis die hij zowel voor zijn functioneren als voor een con structief artistiek beleid essen tieel acht. Soustrot heeft zijn overeenkomst opgezegd met in gang van 31 juli volgend jaar. Eerder was contractueel niet mo gelijk. De chefdirigent treedt eind au gustus voor de eerste keer in Eindhoven met het Brabants Or kest voor het voetlicht. Hij heeft de directie laten weten dat hij geen prijs meer stelt op de wel komstactiviteiten die rond zijn eerste officiële optreden waren voorzien. Gisteren heeft Soustrot de leden van het orkest persoonlijk op de hoogte gesteld van zijn besluit. Dat gebeurde na afloop van een repetitie. Hij hield de orkestleden voor dat de gang van zaken geen gevolgen heeft voor de kwaliteit van het musiceren. Het ontslag van de nieuwe diri gent is het zoveelste conflict waarin het Brabants Orkest ver wikkeld raakt. In 1994 zegde het orkest het contract met de Hon gaarse dirigent Arpad Joö op in verband met een ernstige ver trouwensbreuk. De druppel die de emmer deed overlopen was het afgelasten van een repetitie. In plaats daarvan reed Joö naar het Duitse Viersen om het Nordwest- deutsche Philharmonie te dirige ren. Begin dit jaar kondigde het be stuur het ontslag aan van direc teur H. van Werkhoven. Het bo terde al lange tijd niet tussen hem en de orkestleden. Pogingen om de verhoudingen te verbeteren leidden tot niets. Mare Soustrot heeft als gastdirigent meerdere keren voor het Brabants Orkest gestaan. Hilversum (anp) - De meeste ouderen, 65 procent, vinden dat geen van de bestaande politieke partijen zich hard maakt voor hun specifieke belangen. Ook vinden zij dat de ouderenpartijen het vertrouwen van de kiezer hebben beschaamd. Verder is een overgrote meerder heid (91 procent) voor euthanasie bij uitzichtloos lijden. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Intomart in opdracht van KRO's Brandpunt. Van de 750 onder vraagden van vijftig jaar en ouder heeft 64 procent geen ver trouwen in de ouderenpartijen. Op de vraag welke politieke par tij de belangen van ouderen dan wel behartigt, scoort de PvdA met 10 procent nog het beste, op grote afstand gevolgd door Unie 55+ (3 procent) en Senioren 2000 (2 procent). D66 is met 1 procent hekkesluiter. Fractievoorzitter Nijpels van de van het AOV afge scheiden Groep-Nijpels stelt de teleurgestelde ouderen niet hele maal ongelijk te kunnen geven. Zij wijt dat met name aan de schier oneindige reeks van ruzies, roddels, achterklap en ronye- menten die vooral het Algemeen Ouderen Verbond AOV vrijwel direct vanaf de verkiezingen van 1994 parten speelde. Nijpels en haar fractiegenoten Boogaard en Aiking gaan buiten de Kamer door het leven als Senioren 2000. Hun driemansfractie Groep-Nij- pels bestond gisteren op de kop af een jaar. „Ik denk dat wij stapje voor stap je bezig zijn om het vertrouwen terug te winnen," aldus Nijpels in een reactie. Zij ligt er daarom ook niet wakker van dat blijkens de jongste opiniecijfers de ouderen partijen geen enkele zetel meer in de wacht zouden slepen: „Wij doen ons bést en het gaat steeds beter." De overgrote meerderheid (80 procent) van de door Intomart ondervraagden is tevreden overd de eigen financiële positie en 72 procent zegt niet te hoeven bezui nigen op zaken als krant, telefoon en familiebezoek. Toch maakt een meerderheid van 59 procent zich zorgen over de toekomst van de AOW. Zij heeft er geen ver trouwen in dat er straks nog een fatsoenlijke voorziening is. Een meerderheid van 53 procent vindt dat ouderen met een goed inkomen een bijdrage moeten le veren aan het in stand houden van de aow. Er is ook behoorlijk wat animo voor het in deeltijd werken na het 65e levensjaar: 68 procent is er voor, maar een kwart ziet er niets in. Verreweg de meeste ondervraagden die nog werken (85 procent), voelen zich in hun werk niet gediscrimineerd op grond van hun leeftijd. Mensen die ernstig ziek zijn en daardoor uitzichtloos lijden, moeten in aanmerking komen voor euthanasie, zo vindt 91 pro cent. 76 Procent denkt in een si tuatie terecht te kunnen komen waarin men voor zichzelf voor le vensbeëindiging zou kiezen. Van die grote groep voorstanders van euthanasie heeft er 84 procent te vens vertrouwen in dat hun om geving die keuze zou respecteren en ondersteunen. Bijna 40 pro cent van de ouderen die van hulp afhankelijk is, moet daartoe een beroep doen op familie of vrien den. Daarbij acht 64 procent het niet redelijk dat kinderen en fa milie moeten worden ingescha keld. Ook vinden de meeste on dervraagden dat er onvoldoende personeel is in bejaarden- en ver pleeghuizen. Een kleine meerder- héid van 54 procent 'Vindt' datv ouderen vaak niet als volwaardig deelnemer aan de samenleving worden behandeld en driekwart meent dat de maatschappij te weinig beroep doet op hun talen ten. (ADVERTENTIE) Tweehondètd'kdêtèrf moeten Het Nederldnds elftaï ondersteunen. Zij zijn de komende weken, tijdens het Europees kampioenschap voetbal in Engeland, voorzien van een oranje dekje met daarop de tekst 'Hup Holland Hup'. Wasmiddelenfabrikant AU is verantwoordelijk voor 'het loeiende Oranjelegioen'. De tweehonderd 'slachtoffers' staan in vijftig verschil lende weiden langs de snelweg. De fabrikant meldt in een persbericht trots een Nederlandse primeur'grazende billboards'. foto anp taegeïrt&no oUörftngsöjcleo Ura» 7 8 S 10 11 1? 43 15 1? 18 18 - i i i i i i r l TT'T" I I I I l i i i i i i r I i l i l I I I I l i XE I I I I I M-l'l"1' m' GeopeoöO QeöcWft* I Vandaag gaat de nieuwe Winkeltijdenwet in. Gevolg: heel vee! veranderingen voor u, als Winkelpersoneel, Andere werktijden, aangepaste roosters, nieuwe toeslagen. Ongetwijfeld roept dit alles vele vragen op. Daarop geeft de FNV Dienstenbond graag het antwoord. Vanaf maandag 3 juni kunt u ons gratis bellen: 06-099 12 99 (van 8 tot 20 uur). r BEL GRATIS li06-0991299 dienstenbond Andere werktijden? Hoogste tijd voor'n sterke bond! Den Haag (anp) - „Ach, binnenkort komt er weer een lading beschermde vogels per vliegtuig binnen. Met de benodigde pa pieren erbij. We gaan gewoon door." Dat zegt de Woerdense vogelhandelaar W. Plomp, die deze week door de Italiaanse justi tie werd vrijgelaten na verdenking van illega le invoer van beschermde vogels in dat land. Plomp werd 29 oktober vorig jaar aangehou den op het Brusselse vliegveld Zaventem om dat hij vijfhonderd papegaaien uit Cuba zon der de benodigde vergunningen zou hebben willen invoeren. Hij zat tot begin deze maand vast in de beruchte Saint Gilles-gevangenis in Brussel en werd vervolgens uitgeleverd aan Italië. Daar bleek in een verhoor 'van nog geen half uur' dat het Plomp niet aan vergun ningen ontbrak en dat Italië hem niets kon maken. België had hem om dezelfde reden al laten gaan. De 35-jarige Plomp, één van de grootste han delaren in beschermde dieren in Europa, ziet het simpel. Hij zegt de beschermde dieren al tijd met de vereiste papieren in te voeren. „Dat is makkelijk. Ik zeg bijvoorbeeld tegen Suriname dat ik enkele duizenden pape gaaien wil invoeren. Ik krijg daarvoor de ex portvergunningen opgestuurd en op basis van die documenten geeft het ministerie van Landbouw en Visserij mij ontheffing voor de invoer van die vogels." Evenals in de visserij gelden volgens Plomp quota-regelingen in de handel in beschermde diersoorten. Die worden jaarlijks tussen 150 landen afgesproken. Op basis van die quota geven de betrokken landen vergunning voor de uitvoer. „De dierenbeschermers klagen altijd. Maar het mag allemaal. Als je maar papieren hebt. Op basis van de uitvoervergunning geeft het ministerie weer ontheffingen af voor de in voer. Plomp laat zijn advocaat schadevergoeding eisen van justitie en van de Algemene Inspec tiedienst (AID) van het ministerie voor de ze ven maanden dat hij heeft vastgezeten. „Op basis van hun informatie hield België mij vast en kon ik aan Italië worden uitgeleverd. Het is natuurlijk te gek dat het ministerie mij ontheffingen geeft en dat een andere dienst van datzelfde ministerie mij zwart maakt als grote smokkelaar van beschermde diersoor ten." Dat dubbele beleid bleek ook bij zijn aanhou ding in Brussel. Terwijl Plomp in Brussel ach- Door Elly Lammers Den Haag - Een directie en een bestuur die zich ontpop pen tot een ordinaire vech- tersbende. Personeel dat met roddel en achterklap het vuurtje driftig mee opstookt. Organisatiebureaus die in en uit lopen, zich de tong blauw pra ten, maar machteloos moeten toe zien hoe de zaak escaleert. Hoe heeft het in vijftien maanden zo uit de hand kunnen lopen bij het College van Toezicht Sociale Verzekeringen? Eind volgende week begint een parlementaire onderzoekscom missie onder leiding van de Pv- dA'er Jan van Zijl aan een serie openbare verhoren die moeten ophelderen hoe het CTSV binnen zo'n korte periode kon verwor den tot een bestuurlijke chaos. Met als voorlopige finale in april het vertrek van de drie bestuur ders Dian van Leeuwen, Gerrit- Jan van Otterloo en Martin van Rooijen. De zes Kamerleden trekken waarschijnlijk een beerput open. Maar het gaat bij het onderzoek niet alleen om het zoeken naar koppen die moeten rollen. Het gaat ook om de toekomstige in- richting van het toezicht op een stroom uitkeringsgeld van onge veer 90 miljard gulden per jaar. En om het beleid van de rijks overheid, die sinds de tachtiger jaren in hoog tempo taken af stoot en onderbrengt in Zelf standige Bestuursorganen (ZBO's). De overheid blijkt die organen echter slordig te contro leren en er soms weinig greep op te hebben. Het CTSV is zo'n ZBO. En staatssecretaris Lin- schoten (WD, Sociale Zaken) de al dan niet falende toezichthou der. Het CTSV bestaat sinds januari 1995. Het verrees uit de as van de Sociale Verzekeringsraad, die moest verdwijnen nadat de par lementaire enquêtecommissie Sociale Zekerheid onder leiding van PvdA'er Flip Buurmeijer harde noten kraakte over de in richting van de sociale zeker heid. De bedrijfsverenigingen en hun toezichthouder de Sociale Verzekeringsraad waren destijds in handen van werkgevers en werknemers en dat had tot grootschalig misbruik geleid, was in 1993 de bikkelharde con clusie van Buurmeijer c.s. Zo fungeerde de WAO al jaren als sluiproute om overtollig per soneel te dumpen. De controle op de Ziektewet was veel te slap. Werkgevers en werknemers in terpreteerden de regels te ruim, oordeelde de enquêtecommissie. Ze hielden elkaar de hand boven het hoofd zodat werkelijk toe zicht ontbrak. Het toezicht moest onafhankelijk worden en meer op afstand van de bedrijfs verenigingen komen te staan. En zo werd het mes gezet in de organisatie van de sociale zeker heid. De Sociale Verzekerings raad werd CTSV, dat een onaf hankelijk bestuur kreeg. Aan de bestuurders Van Leeuwen, Van Otterlo en Van Rooijen de taak die trendbreuk waar te maken en de organisatie op nieuwe leest te schoeien. Het schijnt al gelijk mis te zijn gegaan. Zo was het driekoppige bestuur niet in de eerste plaats geselecteerd op kennis van de sociale zekerheid. Hun politieke achtergrond leek meer gewicht in de schaal te hebben gelegd. Van Leeuwen was voorzitter geweest van de Linschoten FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP WD, Van Otterloo oud-Kamer lid voor de PvdA, Van Rooijen was actief in het CDA. Het trio was nauwelijks aange treden of het keurde een door de directie ontworpen organisatie model af. De eerste van een lan ge rij externe adviseurs betrad vervolgens het Zoetermeerse kantoor. De organisatie - tot dan toe gewend aan een bestuur dat veel beleid overliet aan de direc tie - keek ondertussen met lede ogen toe hoe Van Leeuwen c.s. de touwtjes strak naar zich toe trokken. Het bestuur wilde de directie uitdunnen, maar zette niet door. Hun veranderingsoffensief liep vast. En zo stonden vier direc teuren en drie bestuurders op een gegeven moment aan het hoofd van een organisatie van ongeveer 240 mensen. Dat zijn te veel kapiteins op een schip. En zo ontrolde zich een drama van beentje-lichten en vuilspuierij waarbij een willekeurige soap serie verbleekt. Ondertussen bleek het ook al niet te boteren tussen Van Leeu wen c.s. en de uitvoeringsorgani saties. Het bestuur tikte de voor heen vrijwel onaantastbare be drijfsverenigingen enkele malen op de vingers omdat ze wetten niet goed uitvoerden. Nu is dat ook de taak van het CTSV, maar de starre en arrogante manier waarop het bestuur en met name Van Leeuwen opereerde, riep veel ergernis op en polariseerde onnodig, mopperde 'het veld'. Ze kunnen niet tegen kritiek, ver weerde het bestuur zich. Wie heeft gelijk? Met de openba re verhoren zullen hopelijk de stofwolken optrekken. Mogelijk stelt de commissie het beeld van het bestuur als grote boosdoener bij. Dat zou in ieder geval Lin schoten goed uitkomen. Want hij immers benoemde het drietal, dat ruim een jaar later na forse druk vanuit het kabinet al weer moest opstappen. Maar dan nog is Linschoten niet uit de geva renzone. De door de staatssecre taris aangestelde professor Rood wees in zijn rapport over het CTSV-fiasco immers al fijntjes op enkele nalatigheden van So ciale Zaken. Zo zou het departe ment de drie oud-politici nau welijks hebben voorbereid op de moeilijke taak die ze wachtte. Heeft Linschoten het drietal maar laten bungelen? Linschoten is vooruitlopend op het onderzoek zelf al schoon schip aan het maken. Eind april besloot hij de taken van het CTSV fors te beperken. Daar naast wil hij inhoudelijk een grotere vinger in de pap. De toe zichthouder gaat eindelijk zijn taken serieus nemen. Maar is dat niet rijkelijk laat? Van onze Haagse redactie Den Haag - Rond 550 patiënten die tot mei 1985 zijn be handeld met een (menselijk) groeihormoon hebben een kans dat ze de ziekte van Creutzfeldt-Jacob (CJD) onder de leden hebben. Dat heeft het Bureau van de Nederlandse Groeistichting gisteren bekend gemaakt, hoe wel het verschijnsel in medi sche kring al langer bekend is. In 1990 is een 39-jarige vrouw overleden aan de ziekte van Creutzfeldt-Jacob (CJD); zij was behandeld met het mense lijk groeihormoon. Bij CJD worden de hersenen aangetast. De onbehandelbare ziekte verloopt snel en overlij den volgt gemiddeld zeven maanden na het eerste symp toom. Het kan dertig jaar du ren eer de ziekte zich open baart. De ziekte van Creutzfeldt-Ja cob waarover de groeistichting spreekt heeft overigens niets te maken met de gekke-koeien- ziekte, die ook tot CJD zou lei den. De met het menselijk groeihor moon - van Organon - behan delde patiënten lopen overi gens maar een heel kleine kans (minder dan een half procent) volgens de groeistichting. Van mogelijke besmetting van het hormoon was al in 1985 sprake na klachten uit de VS; dat was de reden om het menselijk groeihormoon dat een 'extract' is uit de hypofyse in Nederland uit de handel te halen. De groeistichting komt met de mededeling, die persoonlijk is gericht aan de 550 patiënten, onder druk van een publikatie in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde vandaag. Op 20 mei stelde de groeistich ting de patiëntenvereniging en de inspectie voor de volksge zondheid op de hoogte van de kans op besmetting, waar ove rigens niets meer tegen te doen is. PvdA-Kamerlid Oudkerk - die zelf arts is - reageerde gistera vond verrast op de bekendma king van de groeistichting. „Vreemd dat men wachtte met publicatie. Ik hoop niet dat het ministerie eerder op de hoogte was van het verband tussen groeihormoon en CJD. Anders hebben we een probleem. Maar de minister zal ons daar vast over inlichten," aldus Oud- kerk. Het ministerie van Volksge zondheid wees gisteravond al leen op de uiterst kleine kans van besmetting. „Toen in 1985 bekend werd dat er besmetting mogelijk was, is afdoende op getreden. Meer kon men niet doen," aldus een woordvoer der. De overleden vrouw is zowel met een Nederlands als buiten lands groeihormoon behan deld. Onduidelijk is welk hor moon tot de dood heeft geleid. Sinds 1986 worden Nederland se mensen met groeistoornissen behandeld met een groeihor moon dat zeker vrij is van besmettingen. ter tralies kwam wegens de invoer van de vijf honderd Cubaanse papegaaien, passeerde zijn vader op vertoon van de ontheffing zon der problemen de douane. De AID ontkent dat op basis van hun infor matie Plomp op Zaventem in de kladden is gegrepen. „De Italianen hadden om zijn aanhouding ge vraagd. Niet wij," aldus een woordvoerder. De AID heeft Plomp wel op de korrel. Justitie onderzoekt al enige maanden mede aan de hand van AID-gegevens of zij hem kan ver volgen wegens handel in bedreigde diersoor ten. Plomp steekt niet onder stoelen of banken dat hij bij zijn „handel" in het groot denkt. Jaar lijks haalt de Woerdense handelaar bijvoor beeld rond de 15.000 beschermde papegaaien in twee vluchten uit Suriname. Ook andere Zuid-Amerikaanse landen en Afrikaanse lan den als Zaïre en Kameroen leveren hem vlieg tuigladingen vol. „We werken met dertig landen." Hij ziet daar niets kwaads in. „Het is voor hen van econo misch belang. Hele gezinnen leven van de vo gelvangst. Zoals hier de haringvangst van economisch belang is. Daar mag je ook niet aankomen." ■VERVOLG VAN VOORPAGINA Jacqueline Biesheuvel-Vermeij- den: „Het is helemaal niet duide lijk hoe de rechten van de moeder bij de aangifte zijn. Als de vader voor het loket staat moet volgens ons blijken dat de naam ook de keuze van de moeder is. Het is onvoldoende als één ouder dat mondeling doet. En als ze er niet uitkomen ligt het voor de hand om het kind de naarfl vatrdê moe der te geven. De biologische rela tie tussen moeder en kind, sta.at Stijd vast." Daar komt nog bij, vindt de Emancipatieraad, dat de voor een eerste kind gekozen naam niet meteen voor alle volgende kinde ren zou moeten gelden. Wie weet willen ouders hun beider naam in het nageslacht laten voortleven. „Waarom moet de overheid het a priori regelen? Zo ingewikkeld is het niet. We leven in een geauto matiseerde maatschappij." Dat klopt, beaamt waarnemend hoofd Burgerzaken J. van Sittert van de gemeente Breda. Met de hedendaagse computers is naamsverandering administra tief een fluitje van een cent. Niet dat het nu vaak gebeurt. Naamsverandering wordt wel eens gevraagd door kinderen die bij hun gescheiden moeder wo nen. Of door iemand die niet in de on- ofzienbare rij Jansen, De Jong of De Vries in het telefoonboek ver dwaald wil staan. Of door een persoon die niet langer als me neer Poepjes of mevrouw Gei- lings door het leven wenst te gaan. Om die redenen kregen in 1993 3.300 mensen een andere naam, lepelt een onderzoeker van het Ministerie van Justitie het laatst bijgehouden cijfer op. Evenals geraadpleegde gemeen ten en het Centraal Plan Bureau verwacht dit-ministerie niet dat Nederlands kroost vanaf 1997 massaal moeders achternaam gaat dragen. „Misschien is er even een hausse omdat het een nieuwigheidje is. En wellicht kiezen ze ervoor als de moeder een héle mooie naam of een naam met status heeft. Maar je ziet ook dat vrouwen die gaan trouwen, hoewel ze zich te genwoordig tot hun eigen naam kunnen beperken, weer veel meer de naam van hun man gaan ge bruiken." Omgekeerd lijken weinig ge trouwde mannen trek te hebben in haar naam, een andere moge lijkheid van de op handen zijnde wetswijziging. Het in allerijl ondervraagde rijtje mannen houdt het, afgezien van die ene die dolgraag het Italiaan se Bruschetto van moeders kant op zijn paspoort had gezien, bij de eens gegeven mannelijke lijn. Behalve als ze als aannemer Rot huizen met mevrouw Rotshuizen gehuwd zouden zijn. Beek - Er komt geen strafrechtelijk onderzoek naar het inci dent met een Iljoesjin-vrachtvliegtuig, vorige week vrijdag op de luchthaven van Beek. De luchtvaartpolitie sluit uit dat een technisch mankement de oorzaak was van de sleepstart die het toestel van Air Ukraine maakte. De Iljoesjin-76 kwam vorige week vrijdag op het nippertje van de grond los; vernielde daarbij vier lampen aan het einde van de startbaan en liet een spoor van vijftien meter achter in een be lendend weiland. Onderzoek door de marechaussee en de luchtvaartpolitie heeft het vermoeden van de vliegvelddi rectie bevestigd, dat het voorval te wijten was aan een beoorde lingsfout van de piloot. Volgens een woordvoerder van de lucht vaartpolitie wordt er pas een strafrechtelijke procedure in gang gezet als er technisch iets mis is met toestellen die in de problemen komen. De directie van vliegveld Beek heeft inmiddels besloten om pilo ten uit de voormalige Sovjetunie extra vlieginstructies te geven. De piloten wordt in hun eigen taal duidelijk gemaakt dat ze eer der moeten opstijgen. Oost-Euro- pese piloten hebben volgens voorzitter B. Baksteen van de Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers de neiging om met minimaal vermogen te starten en heel traag te klimmen. De kans op brokken wordt daardoor ver groot. De instructies in de eigen taal zijn nodig omdat veel Oost- Europese piloten de Engelse taal niet machtig zijn, de voertaal in de burgerluchtvaart. (ADVERTENTIE) I i+aBfehk. wereld achter de kleine advertenties mm ,.v m

de Stem | 1996 | | pagina 3