Weekend 'Ik haal het vlees. Ik ben namelijk de enige wolf met een rijbewijs' Geef al uw telefoonnummers aan VuurWerk 3C deStem INTERFACE I umloon is te laag. De verzorgings afgebroken. De armen schamen In armoede en dünien geen hulp te bezuinigingen op de bijstand t alleen AOW kunnen financieel indkomen." kagen stijgen, gemeentelijke hef- ;en, huren stijgen, gas, water en n duurder. Er is geen geld meer ar vervoer, waardoor mensen geï- n. Arbeidsongeschikten raken bij n in de problemen. In gezinnen 'icapten of langdurig werklozen ire armoede. Laaggeschoolden, al- n werklozen worden extra hard e bureaucratie rond de bijstand velen als vernederend ervaren." E3 Hij vecht, huilt en denkt als een wolf. Sterker nog: hij fs een opperwolf. In de bossen rond het Duitse Merzig voert de gepen sioneerde para-commando Wer ner Freund (63) namelijk het bevel over 26 wilde wolven. Por tret van een opmerkelijk 'alfa mens'. Kalf OAG 1 JUNI 1996 E2 'yZ/.l n liefdadigheidsinstellingen zo- foto cor viveen ie. Met zachte stem, bijna be- |imt de bisschop de vele factoren en in zijn bisdom duidelijk in de Jrrengen. tnde vrouwen met kinderen red- Ihelemaal niet meer. De consump- prengt veel mensen in de proble- gwang om mee te blijven doen met |voor velen funest. Als ouders van 1 scholieren tussen de vijfhonderd fcnderd gulden moeten betalen voor reis naar Rome of Athene bijvoor- I geld is er niet. De schaamte en de en eigen kind niet mee kan, is dan ladeloosheid in de stem van de bis- hij zegt: „En dan zijn er toch nog [ïsen en politici die zeggen dat ar- bestaat. Die leggen de schuld bij De armen zouden niet weten hoe ze Itkeringsgeld moeten omgaan." I mismoedig het hoofd en zucht nog (ooit was het plan 100-150.000). )eit, sinds 1977, veel voorspoediger, erde stad in Nederland. De snelst stad in het land bouwt jaarlijks d woningen bij. Nu wonen er woners, in 2005 180.000 met een naar 250.000. jaar het veelbezongen pioniersge- .ewaaid? Volgens gedeputeerde Dick en niet. „Kijk, de greppels zijn nu el gegraven, maar het blijft een sa- in opbouw. Met een mentaliteit ouders eronder, er samen wat van 'an de bevolking is 85% van elders en iets nieuws begonnen." sterk voelen zij zich verbonden me' incie? „Voor iemand in Almere is Ird ver weg. Ze zijn daar sterk êe' msterdam, komen er vaak ook van- tijd geleden kwamen de bewoners d tegen een plan voor een vuilver- dnstallatie bij Lelystad. We zijn omen wonen om die Randstad-pw- jpnieuw naast de deur te krijgen, wij toen. r geleden was sprake van eventueel of zelfs opheffen van de provincie Flevoland kwam weerstand. Uit on' oleek dat 85-90 procent van de be- :ei: niet doen. Almere zelfs voorop i ercentage zo hoog was en de mensen j terk verbonden voelen met Flevo' ar waren ook wij positief verras ZATERDAG 1 JUNI 1996 Door Ron Buitenhuis D zig eet twee borden groentensoep. Als hij even later de baard rond zijn mond schoonveegt, explodeert in zijn keelgat een luide boer. Hij staat op en loopt, zonder één woord te zeggen, naar de voorkamer van zijn houten boshuis. Hij trekt het bisonvel dat over de sofa ligt nog even recht en gaat dan languit liggen. Twee minuten later is Werner Freund vertrokken. Verbaasd blijf ik achter aan de keukentafel. De verplichte siësta zal uiteindelijk meer dan een uur duren. Van lie verlee blader ik nog maar eens door mijn blocnote met aantekeningen. Boven het derde velletje staat: Nieuw-Guinea, 2975. Ineen Papoea-dorp midden in de jungle staan krijgers met speren dreigend om vijf Duitsers heen. Een van de expeditieleden heeft zich de woede van de inboorlingen op de hals ge haald, omdat hij het macabere ritueel rond de slachting van een buideldier wilde verhinde ren. Plots springt één van de Duitsers naar voren, grijpt een kip, zet z'n tanden in de nek- veren en bijt het beest in één keer de kop af. Achteraf kan Werner Freund om het voorval lachen. Destijds was zijn instinctieve daad echter van levensbelang. „Die Papoea's wa ren echt link. Praten had geen zin; ze verstaan je sowieso niet. Door die kip de kop af te bij len, liet ik de krijgers zien dat wij in geval van nood nog gemener konden zijn dan zij. De boodschap was meteen duidelijk." Twee velletjes verder in de blocnote, zijn goed voor een tijdssprong van twintig jaar. Duits land, 1996, staat boven het vijfde velletje. In de uitgestrekte bossen rond het Eifeldorp- je Merzig toont een volwassen wolf grauwend ro grommend zijn indrukwekkende tanden. Voor hem ligt een doodgeboren kalf. De wolf kan de 'maaltijd' echter niet te pakken krij gen, want een bebaarde man in een militair Para-tenue heeft reeds zijn tanden in het rau we vlees gezet. Pas als de man loslaat, zijn hoofd in de nek gooit en achter uit z'n keel een luid gehuil uitstoot, durft de wolf toe te happen. Werner Freund valt als eerste 'wolf' aan op een stuk vlees. foto hilda hoppe De opperwolf van Merzig Wederom heeft Werner Freund zonder woor den getoond dat hij dg baas is. Dat doet de 63- jarige Duitser al z'n hele leven lang. Hij noemt zichzelf dan ook een alfa-mens: Een geboren leider. Of hij nu als 11-jarige bij de Hitlerjugend zit; als 25-jarige in de Bun- deswehr dient; als 35-jarige expedities door tropische regenwouden en dorre woestijnen voert; of als 45-jarige tussen vijf roedels wol ven leeft. De karaktermens Freund geeft al tijd de toon aan. Hij kent maar één parool: leiden met lef. 26 stuks Terwijl de volwassen mannetjeswolf met z'n machtige kaken flarden vlees uit het dode kalfje scheurt, springen drie jongere wolven tegen Werner Freund op. Eén voor een likken ze zijn mond. „Als ik de baas wil blijven, moet ik dit tolereren", legt hij uit. „Het ritueel geeft namelijk de hiërarchie binnen de roedel aan: de lagere in rang onderwerpt zich door de snuit van de hogere te likken. Ik mag ook nooit zelf op de wolven afstappen. Zij moeten eerst naar mij toekomen, alleen dan kan ik mijn dominante positie handhaven." Werner Freund leeft al 23 jaar met en soms letterlijk bij zijn wolven. Het zijn er nu 26: Europese, Indische, Canadese en arctische (pooljwolven. Hij heeft ze - in het begin sa men met zijn vrouw Erika - van jongs af aan opgevoed. Voeren, stoeien, vechten, drillen en wederom voeren. Met eindeloos geduld en een flinke dosis moed wist hij uiteindelijk de po sitie van opperwolf te verwerven. Hij is de ca po di capi, zeg maar. Een unicum in de die renwereld. Wereldberoemde onderzoeksters als Jane Goodall en Dian Fossey werden wel iswaar geaccepteerd door hun groep chim pansees c.q. gorilla's, maar verwierven nooit een leidinggevende positie. Wat niet wil zeg-, uigen dat Werner Freunds 'koningsschap' on aantastbaar is. Zo nu en dan probeert een am bitieuze jonge wolf hem van zijn 'troon' te stoten. Dan rest Freund niets anders dan let terlijk terugbijten of - zéér effectief - het dier op een linkse directe tracteren. Boksen is na melijk een vechtsport die niet op de 'geneti sche harddisk' van jonge wolven staat. Mocht de voormalige para-commandant bij zo'n 'couppoging' gewond raken, dan is er volgens de aloude wolventraditie altijd wel een 'on- de intentie gehad gedragswetenschapper te worden. Hij leeft tussen de wolven vanuit een, combinatie van fascinatie en spanning. Bo vendien zijn de viervoeters hem doorgaans dierbaarder dan medemensen. „Mensen noe men mij primitief, maar ik vind de westerse mens juist primitief. Hij maakt zich druk over kleren, auto en salaris. En zijn enige sensatie is de ingeblikte misleiding uit het tv-kastje. Hier buiten in de bossen is het échte leven, maar dat kunnen jullie supermarktwolven niet meer aanvoelen." derdaan' die zijn wonden schoon wil likken. Dergelijke taferelen betekenen niet dat de 26 wolven van Merzig tamme huisdieren zijn ge worden. Ze leven letterlijk in het wild, ver deeld over vijf roedels, op een zes hectare groot bosgebied. Hoge hekwerken scheiden de roedels, want ofschoon allemaal wolf, vor men ze niet één vreedzame familie. Dat is ook de reden dat Freund vijf keer per dag zijn schoenen en overall moet wisselen. De geur van de ene roedel zou hem namelijk kunnen blootstellen aan een aanval van de volgende. Freund heeft de afgelopen twintig jaar nooit Freund zweert dat zijn 26 wolven precies het zelfde gedrag vertonen als soortgenoten in de vrije natuur. Uitgezonderd het jagen dan. Eten krijgen de wolven van Merzig netjes 'ge serveerd' door de opperwolf en zijn trouwe knecht, die - hoe kan het anders - Wolfgang heet. De 43-jarige assistent kan echter nooit mee 'naar binnen' bij de wolven. „Hij heeft het verstand van een 12-jarige," legt Freund uit. „De wolven hebben snel door dat Wolf gang 'wezenszwak' is. Dat zouden ze meteen uitbuiten." Dagelijks struinen Werner en Wolfgang de 'tri rt rnrvwjfi jg*r slachthuizen, boswachterijeh en" boerderijen >rond Merzig af. „Ik ben d&BmgeAyolf met een rijbewijs," grapt de baas. De knecht lacht, ook al hoort hij de Witz voor de duizendste keer. Met hun oude Citroën-bestel halen ze allerlei vlees op: slachtafval, doodgereden herten, gestorven reeën, geiten, kippen of doodgeboren kalveren en veulens. Nee, geen varkens, dat blieven de wolven niet. En geit eten ze alleen als het vlees vooraf gekookt is. Jagen „Het liefst zou ik de wolven echt laten jagen," zegt Freund. „Dat zou goed zijn voor hun in stincten, maar dat mag niet van de wet. Zodra ik een levende kip in de roedels loslaat, heb ik de dierenbescherming en de politie op m'n dak. Maak ik diezelfde kip bij de ingang van de omheining een kopje kleiner en voer ze vervolgens aan de wolven, is er niks aan de hand. Ach ja, ambtenarij." Tussen de territoria van de vijf roedels zijn wandelpaden vrijgehouden, zodat de duizen den bezoekers die jaarlijks naar het Wolfsfrei- gehege van Merzig komen, met een beetje ge luk de wolven tussen de bosschages kunnen zien. „Er komen hier Zwitsers, Duitsers, Fransen en Belgen", zegt Freund trots. „Maar één vraag heb in al die jaren niet kunnen beant woorden: Waarom komen hier in godsnaam zoveel Nederlanders? Een zekere Tatjana Rogman uit Roermond komt hier zelfs maan delijks om me te helpen. Wat heeft de Neder lander toch met wolven?" Freund kijkt de verslaggever hoopvol aan. Die kan alleen de schouders ophalen. Op het één na laatste velletje van de blocnote begint de voertijd. De wolven van Merzig ko men langzaam naar de rand van de omhei ning. Hét favoriete moment van het publiek. „Een vleesvretende wolf beantwoordt nu een maal het meest aan het wrede beeld dat de mens van de wolf heeft", verklaart Freund. „Maar de wolf is helemaal niet moordzuchtig. En zeker niet op mensen. Hij gaat juist van nature de mens uit de weg. In tienduizenden jaren evolutie heeft de wolf geleerd dat de mens niet te vertrouwen is. Toen de oermens boer werd en vee ging houden, werd de wolf zijn vijand. De wolf is in de loop de eeuwen het slachtoffer van ons Roodkapje-syndroom. Laatst meldde een Russisisch persbureau dat wolven twee inwoners van een Siberisch dorp hadden gedood. Wereldwijd namen kranten en tv-zenders het bericht over. Het was sensa tie, het bevestigde ons angstbeeld van de 'bo ze wolf. Slechts enkele serieuze kranten na men het héle persbericht mee. In de laatste alinea stond namelijk dat de wolven honds dolheid (rabies) hadden. Nou, bij zo'n ziekte valt zelfs een kip nog mensen aan." Oppasser Freunds liefde voor de wolf stamt uit de jaren vlak na de Tweede Wereldoorlog. Hij werkte een tijdje als roofdierenoppasser in de Zoo van Stuttgart. „Daar hadden ze twee totaal apathische wolven. Kinderen konden zelfs steentjes door het hek gooien, zonder dat de dieren reageerden. Dat intrigeerde me. In de avonduren, als het publiek en de directie naar huis waren, probeerde ik contact te krijgen met de dieren. Na maanden en maanden kon ik in hun kooi komen, zonder dat de wolven vluchtgedrag vertoonden." Edoch, toen de directie er achter kwam kreeg ■Freund het dringende, „verzoek ander werk te zoeken. In 1954 maakte hij de overstap naar -de-Eumdesgrenzschutzn.Uij kreeg zijn eerste opleiding bij de GSG-9, de elite-eenheid die ooit de gekaapte Lufthansa-Boeing in de So malische hoofdstad Mogadishu bevrijdde. Begin jaren zeventig belandde Freund als Feldwebel bij de parachutisten-commando's van de Bundeswehr in Merzig. Hij instrueerde rode baretten in het man-te gen-man-gevecht en leidde zeker vijftien sur- vivaltochten naar de indianen van het Ama zonegebied, de woestijnvolkeren van de Sa hara of de koppensnellers in Afrika. Enige bagage: één mes en een verbandtrommel. De menukaart moest met blote handen worden samengesteld: vis, slangen, padden of ge woon...regenwormen. Tv Ik werp een blik op de slapende man op de so fa van het houten boshuis. Mister Abenteuer van weleer is 63 inmiddels. De wijde wereld is niet meer zijn speeltuin, ofschoon bei fernweh soms aan hem knaagt. Mijn blik heeft hem blijkbaar gewekt, want even later komt de bebaarde man in groen para-tenue overeind. Het kost enige moeite. Zonder een woord te zeggen strompelt hij naar de televisie in de hoek van de kamer. Het ZDF-journaal toont beelden van de van oorlogsmisdaden verdachte Serviër Dusko Tadic. De openbare aanklager van het Joegoslavië- tribunaal in Den Haag somt een lijst met gru weldaden op: foltering, verkrachting en moord. Freund kijkt de verslaggever aan. Zijn ogen verraden gevoelens van pijn en ongeloof. Dan zegt de voormalige kampioen van het mi litaire man-tegen-man-gevecht: „Dat kan al leen de mens. Zoiets zouden wolven..." Vorige week kreeg ik een telefoontje van een Zeeuwse collega die mij met kennelijk genoegen meedeelde dat-ie slecht nieuws voor me had. „Wat dan wel?," reageerde ik nogal kortaf, want ik word altijd een beetje kriegel van rpensen die met omwe gen op het door hen beoogde doel afgaan. „Nou, sh, het gaat over De Stem op Internet," aldus deze collega waarvan ik zeker dacht te weten dat het een digibeet was, iemand dus die van Internet niks weet of wil weten. „Jaaaaahh, roept u maar," probeerde ik aan hem te ontlokkem wat-ie zelf zeggen wilde. Bleek dat-ie daar in een van die eindeloze polders iemand ge sproken had die blijkbaar ooit eens een blik op de site van De Stem geworpen had en het allemaal maar niks vond. 'Het slechtste wat ik op dat gebied ooit gezien heb' had het gespreksonderwerp mijn collega met een heel deftig en serieus geacht toe vertrouwd. Nou kan die meneer, afhankelijk van het tijdstip waarop hij de moeite genome had om onze site-in- wording te bekijken, best een klein beetje gelijk ge had hebben. Tot een paar weken geleden stelde het niet zoveel voor. Het was meer een bescheiden archiefje over wat er allemaal over de mogelijk na kende fusie tussen Dagblad De Stem en het Bra bants Nieuwsblad vanaf medio augustus vorig jaar in de krant gestaan heeft. Verder werd deze rubriek er wekelijks op geparkeerd in een aparte sectie. Niks bijzonders dus, maar niemand heeft tot nog toe ooit geroepen dat de Stem Online écht begon nen was, laat staan klaar was. Dat is ook op die pa gina's niet te lezen, en ik hou niet van de misplaats te stelligheid waarmee sommige mensen zich een oordeel aanmatigen. Bovendien laat hij met zo'n uitspraak merken zelf niet al te veel thuis te zijn op Internet. Als die bla-bla eens even rond gaat kijken bij Mirsky's Worst of the Netals-ie daar tenminste ooit van gehoord heeft of het adres weet te vinden, dan komt-ie misschien zijn eigen pagina wel tegen, en zo niet dan kan-ie toch nog heel wat leren. Net als ik overigens, maar het bovenstaand moest ik toch even kwijt, en er lopen op en rond dat hele Internet mijns inziens toch al veel te veel van die grappenmakers rond die het allemaal zo goed den ken te weten. Het is me te vaak hetzelfde recept voor interessant doen: veertig afkortingen uit hun hoofd geleerd, die te pas en te onpas rondge strooid worden, en als je dan vraagt wat dat bete kent, omdat je het zélf écht niet weet, dan praten ze er gauw overheen en beginnen ergens anders over. Hoor ik daar iemand mompelen dat hij bij mij vaak hetzelfde gevoel heeft? Hoezo? Goed, ik beloof dat ik vanaf nu één journalistiek beginsel weer eens wat consequenter uit zal gaan voeren: iedere afkor ting, ook al denk je dat de hele wereld weet wat die betekent, minstens éénmaal voluit schrijven. Zoveel mogelijk duiden dus, uitleggen, verklaren. Wat Mirsky dan wel is? Een pracht van een site vol mooie onzin en absurditeiten, met een frequent aangevuld overzicht van het slechtste dat het World Wide Web te bieden heeft, in opmaak, uit voering, of inhoud. De Stem Online staat er lekker niet bij, en komt er, als het aan mij ligt, ook nooit terecht. Mirsky is te vinden op: http://mirsky.com/ Door léon Krijnen Reacties: E-mail: 100445.2062@compuserve.com Hoe dan ook, die meneer daar in Zeeland nodig ik bij deze uit om zijn skepsis nog eens te overwinnen en nog eens een keertje een blik te werpen op on ze site waar de laatste weken het een en ander aan het veranderen is. Het gastenboek is nog niet klaar, wordt wel aan gewerkt, maar alle kritiek blijft wel kom en hoeft van mij echt niet per se van het kali ber opbouwend te zijn. Dat bouwen blijven we rustig zelf doen en lang zaam maar zeker groeit daar een elektronische krant die misschien wel iets moois wordt. Er is nu ook een dagelijkse selectie te vinden, en dat wordt binnen enkele weken een dienst die belangrijk uit gebreid gaat worden. De complete site zal medio september definitieve vormen aangenomen zal moeten hebben. Intussen beginnen op de rudimentaire elektroni sche krant de eerste reacties van buiten Nederland binnen te komen en dat is verrekte leuk. Zo laat Cees Zegers, vorig jaar met zijn familie naar het Zwitserse Altendorf verhuisd, verheugd weten De Stem op Internet te hebben aangetroffen: 'Tot voor kort waren wij trouwe lezers van de Stem. Vo rig jaar zijn wij naar Zwitserland verhuisd en lezen de Stem niet meer. Het was een leuke verrassing on jullie op het Internet terug te vinden. Wij zullen ze ker van tijd tot tijd jullie pagina's raadplegen'. Ook in San Francisco is iemand blij tegen De Stem op Internet aangewandeld te zijn: 'Na 15 jaar Ne derland (waarvan vijf gelukkige jaren in Breda) heeft mijn familie gekozen voor San Francisco, Ca lifornia, USA. Leuk dat de Stem ook via Internet te bereiken is. Zo mis ik niets van het Brabantse nieuws. Goede zaak and keep up the good work!' Aldus Jack Chinkonsung van een stek met uitzicht op de Golden Gate Bridge. Ergens anders is Annelies Spaan tegen een oude af levering van Interface opgelopen, waarin ik schreef dat de Scientology Church niks van Internet snapt. Die stond in de krant óp de elfde van de elfde 1995 en op de maandag daarna heeft nog iemand van de Scientology Church bij de hoofdredactie aan de bel getrokken met een eis tot rectificatie of weerwoord of zoiets, maar daarna heb ik er nooit meer iets van vernomen. Annelies, ik weet niet waar in den lande ze woont, want dat kan je niet zien aan een E-mail-adres, wijst me erop dat de Scientology Church inmiddels wel weet wat er allemaal kan op Internet en begon nen is te doen wat absoluut niet kan: spammen. 'Volg eens een dag alt.religion.scientology', schrijft Annelies, 'uit wat daar sinds een paar dagen ge beurt, blijkt duidelijk dat Scientology wel degelijk 'iets' begint te leren. Scientology verspreidt al da gen duizenden postings op alt.religion.scientology, in een poging om iedereen daar monddood te ma ken. Dat lijkt aardig te lukken; de boel ligt behoor lijk plat. Een suggestie: binnenkort dient op de rechtbank het vervolg van Scientology Nederland tegen de providers en Karin Spaink. Misschien ook iets voor de Stem om aandacht aan te besteden?' Die tip klopt, althans, dat lijkt zo te zijn, want ik ben er de laatste dagen niet meer in geslaagd om de desbetreffende nieuwsgroep binnen te komen. Dat is eigenlijk maar goed ook, want ik ben niet bijster geïnteresseerd in al dat geschreeuw voor of tegen die sekte. Ze zoeken het maar lekker uit, zolang ze mij er maar niet mee lastig vallen. Een paar weken geleden schreef ik over WebTel, dat uitstekende initiatief van de firma VuurWerk. Ik maak er bijna dagelijks gebruik van om even snel een telefoonnummer op te zoeken. De PTT was er allemaal niet zo blij mee, en dreigde een kort ge ding aan te zullen spannen, hetgeen, bij mijn we ten, nog steeds niet gebeurd is. Bij VuurWerk dave ren ze intussen vrolijk door. Ze hebben WebTel 2 aangekondigd, waarin nog veel zoekmoqeliikhe- den zitten. Ondermeer alle nummers van faxen en autotele foons, en alle Nederlandse E-mail-adressen zullen er beschikbaar komen. Verder vragen ze iedereen die een bezoek aan de site brengt, om databases van telefoonnummers door te willen seinen. Op die manier, zo redeneren zij, kan de PTT straks niet meer zeggen dat het bestand van haar is, omdat VuurWerk het zelf samengesteld heeft. De grond voor een kort geding zou daarmee komen te verval len. Ik ben benieuwd. De advocaten van de PTT schijner er ook nog niet helemaal uit te zijn. Hun ul timatum verviel 13 mei en daarna hebben ze niets meer van zich laten horen. Intussen bezoekt ieder een met een Internet-verbining die een telefoon nummer zoekt even een verbinding met webtel en 'klaar is kees. Je hoeft niks meer te spellen bij 06-04, je bent sneller klaar en het is nog gratis ook, Mijn privé-telefoonbestandje gaat een dezer dagen ook de deur uit, richting VuurWerk. Zulke mooie initia tieven moeten beloond worden.

de Stem | 1996 | | pagina 39