Plan voor kartbaan in Adorhal Ier weegen ER rn/v Gemeente Oostburg speelt geen mooi weer met de reserves 'Bij centrumfunctie Terneuzen hoort zondagopenstelling' De meikeverterug van weggeweest Sluiskil kan weer uitbreiden DUIVEN SPOR Toch subsidie platform woonwagenbewoners Samenwerking staat in kanaalzone onder druk Eigenaar Braakman heeft belangstelling voor overname tennishal DËSTEM ZEELAND Van gemeente Sluis-Aardenburg Verkoop veerboot zeer moeizaam ïrciële persoonlijkheid Koninklijke expositie in Terneuzen VAN HOOF ving en selectie - idige visie In Sluiskil werd gisteren de eerste woning opgeleverd sinds de bouwstop die zeven jaar geleden werd afgekondigd. De stop was noodzakelijk in verband met de ontwikkeling van het Plan van Aanpak voor de Kanaalzone, dat in een evenwicht voorziet tus sen wonen en werken in het industriegebied rond het kanaal Gent-Terneuzen. Bijna een jaar geleden werd het licht weer op groen gezet voor het hervatten van bouwactiviteiten. In de Canisvlietstraat werd de eerste woning aan de kersverse bewoners overgedragen. Dat gebeurde in bijzijn van wethouder J. van Rooijen van Ruimtelij ke Ordening. Over een week of twee hopen Wim de Bruijne/Na- tasha Benjaminsz en Benny de Waal/Ingelies de Bruyn de twee onder-een-kap in gebruik te nemen. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Joostburg - De gemeente Oostburg iigü geen mooi weer gaan spelen met L op zich riante reservepositie van Ijjiin 28 miljoen gulden. B en W van 'deEenhoornstad merken namelijk in je toelichting op de jaarrekening 1995 op dat er de komende jaren een aanzienlijke claim ligt op de reser ves. Het college denkt hierbij aan projecten als het verkeersveiligheidsproject Duurzaam Veilig en de bijdragen in ar beidsplaatsen uit de reserve werkgele genheid. Met name de fractie van de PvdA in Oostburg roept al jaren dat de reserve positie van de gemeente veel te riant is. Daarnaast worden begrotingen veel te ruim begroot. Ook de jaarrekening 1995 sluit af met een batig saldo van ruim 2,3 miljoen gulden. Er zou in de ogen van de sociaal-demo craten best wat meer voor de eigen be volking gedaan kunnen worden. Maar B en W wijzen deze kritiek van de hand door te wijzen op de aanzienlijke claims op de reserve. Aan het batig saldo van 2,3 miljoen gul den heeft het college al bestemmingen gegeven. Zoals vijf ton voor de pot werkgelegenheid/promotie, een ton voor sportaccommodaties en een ton voor de pot bodemsanering. Het college stelt ook voor twee ton te reserveren voor de realisatie van een at- letiekvoorziening in Breskens. In het verleden is besloten een bedrag te spa ren voor deze voorziening. Er staat al twee ton op de rekening en daar komt dus nog eens twee ton bij. Gezien de budgettaire ruimte en de pro blematiek van de herverdeling van het gemeentefonds is het volgens het colle ge onmogelijk de exploitatielasten van de atletiekvoorziening op te vangen. Een volledige privatisering is derhalve uitgangspunt. Bij de onderhandelingen wordt hiermee rekening gehouden. Verder wordt voor achterstallig onder houd aan voet- en achterpaden een ton gereserveerd. Het college stelt ook voor de afzonderlijke onderhoudsvoorzie- ningen voor enkele gemeentelijke ge bouwen samen te voegen tot één onder- houdspost. In deze pot zit dan 1,3 miljoen gulden. Het gaat om de schoolgebouwen in Schoondijke, cultureeel centrum Den Hoekzak in Oostburg, de sportaccom modatie in Cadzand, het Ledeltheater in Oostburg en het pand 17 Oktober- plein 6 in IJzendijke. ZATERDAG 1 JUNI 1996 Terneuzen - In het inkorfcen- trum Hulst vlogen vanuit Or- leans-Saran 304 duiven, hoog ste snelheid 1589,10 meter per minuut. 1. E. van Deursen, 2. E. de Kind, 3. A. Thijs, allen St.-Jansteen4 en 7. L. van de Gucht, Hulst, 5. Freddy Thijs, St.-Jansteen, 6. A. van de Veeken, Hulst, 8. E. Ver- schueren, St.-Jansteen, 9. O. van Damme, Koewacht, 10. Cam. de Beule, Heikant. Herleving Kloosterzande, 230 duiven, 1598,45mpm: 1 en 8. R. de Nijs, 2. Comb. Bisschop/De Waal, 3, 7 en 9. Comb. Reijns/De Kort, 4. Th. Weemaes, 5. W. Cambeen, 6. W. Volleman, 10. R. Mahu. Nieuw Leven Koewacht, 102 duiven, 1569,67mpm: 1 en 10. Th. de Block, 2 en 8. Gebrs. Van Houte, 3 en 7. L. de Bruijn, 4 en 9. L. de Feijter, 5. P. Matthijs, 6. R. van de Bilt, De Snelle Duif Clinge, 185 dui ven, 1593,62mpm: 1 en 10. L. van Vliembergen, 2. A. Thijs en zoon, 3, 6 en 9. Comb. Danckae- rt/Van Riel, 4. R. de Baar, 5. P. Rokven, 7. Ed. van Goethem, 8. L. van Kerkhoven. Verwachting Axel, 226 duiven, 1596,43mpm: 1 en 2. Jac. van de Bosch, 3. H. Koekkoek, 4. J. en W. van Belle, 5. Comb. De Mui/Kop, 6. J. en J. P. Nolet, 7 en 10. P. de Poorter, 8. Comb. Van Eijk/Den Exter, 9. R. Her man. Met Moed Vooruit Boschkapel- le, 92 duiven, 1598,25mpm: 1, 2 en 8. Th. van Damme, 3 en 10. P. Pieters, 4 en 7. L. Kerckhaert, 5. J. Cappendijk, 9. A. Nicolaas. Sluiskilse Reisduif, 47 duiven, 1558,54mpm: 1. J. du Puy, 2. Comb. Nachtegaal, 3 en 4. A. Bouchaut en zoon, 5. J. Dane. Eendracht Maakt Macht Ter- neuzen, 89 duiven, 1593,96mpm: 1, 3 en 5. Gebrs. Scheele, 2, 7 en 9. W. van Hoeve en zoon, 4. C. van Leeuwen, 6. D. Evers, 8. P. de Vos, 10. L. Dingemans. De Zeeuw Goes, 428 duiven, 1554,35mpm: 1. J. de Witte, 2. J. Kaho, 3 en 8. C. van Striën, 4 en 9. A. van Leeuwen, 5. A. Mul ders, 6. N. de Nooyer, 7. M. van Hekken, 10. G. Meuwese. Steeds Sneller IJzendijke, 116 duiven, 1563,12mpm: 1, 2, 3 en 5. M. Rodts, 4 en 8. G. E. de Boe- vere, 6. A. de Puij, 7. R. Tho- maes, 9. J. den Hamer, 10. A. du Puy. De Snel vliegers Oostburg, 121 duiven, 1527,76mpm: 1 en 5. R. van Hee, 2. R. Daansen, 3. J. de Krijger en zoon, 4. A. de Wever en dochter, 6. R. Peeman, 7. W. van Hee, 8. A. Scheele, 9. P. en W. Jansen, 10. J. Boerman. Nog Sneller Breskens, 134 dui ven, 1562,82mpm: 1. J. de Poor ter, 2 en 10. Comb. Mul- ken/Mookhoek, 3. J. van Oos- tenbrugge, 4 en 5. H. Mookhoek en zoon, 6. A. Vinjé, 7. R. de Smit, 8. S. van de Velde en zoon, 9. M. de Poorter. Strijd in Vrede Groede, 30 dui ven, 1450,32mpm: 1. A. Beun, 2. G. Dusarduijn Jr., 3 en 5. W. de Zutter, 4. G. Dusarduijn. Eerste de Beste Schoondijke, 52 duiven, 1548,91mpm: 1, 2, 4, 5 en 10. P. de Jonge, 3 en 8. L. van de Leije, 6. J. de Poorter, 7. Tem merman en zoon, 9. E. de Wever. Hoop Biervliet, 65 duiven, 1497,64mpm: 1 en 7. J. du Puy en zoon, 2 en 6. H. en W. de Krij ger, 3 en 10. A. en E. de Boevere, 4. C. de Regt en zoon, 5. C. de Graaf, 8. A. en M. Vonhout, 9. C. van Rattingen. VZV Hoofdplaat, 95 duiven, 1556,35mpm: 1 en 5. J. Cornelis, 2, 3 en 4. B. Thomaes, 6 en 8. H. Calon, 7. Comb. Waebeke/Luci- eer, 9 en 10. Mevrouw Martens. De Getrouwe Duif Cadzand, 159 duiven, 1513,96mpm: 1. C. Rie- mens, 2 en 7. W. de Die, 3. I. Goossen, 4. G. Schrier, 5. A. Duininck, 6 en 8. J. Kools, 9. M. de Lijser, 10. P. Goossen. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Terneuzen - De eigenaar van recreatiecentrum De Braak man te Hoek heeft belangstelling voor de overname van de tennishal op het terrein. Er zijn plannen voor de om bouw van de Adorhal tot amusementszaal of overdekte liartbaan. Mevrouw M. Verpalen-Van den Bosch bevestigt dit. Ze legt uit dat de beheerder van de Adorhal de gelegenheid steeds vaker dichthoudt en daar heeft de eige naar van het recreatiecentrum grote moeite mee. Bovendien is de hal eigenlijk tot aan een gron dige renovatie. Want sinds de bouw ervan, inmiddels alweer ja ren geleden, is er weinig of niets aan het onderhoud gebeurd. De eigenaar van het recreatiecen trum De Braakman heeft (tot nu toe vruchteloos) overlegd met de eigenaar van de tennishal over een face-lift en grondige verbou wing van het complex. Prijskaartje Ijlevrouw Verpalen-Van den Bosch sluit niet uit dat het tot aankoop van de hal komt, hoewel daar natuurlijk dan wel een rede lijk prijskaartje aan moet han gen. De eigenaar van De Braak man had tal van ideeën om de tennishal een nieuwe bestem ming te geven. Dit najaar begint de bouw van 37 nieuwe vakantiebungalows in de onmiddellijke omgeving van de Adorhal en daar zou mooi op in te haken zijn door de inrichting van het tenniscomplex tot amuse mentshal waar artiesten op zou den kunnen treden en andere winterse activiteiten voor de gas- iten van het recreatiecentrum >laats zouden kunnen vinden. ,Met wat leuke terrasjes erom- j heen zou het bovendien in de zo mer kunnen dienen als centraal ^ontmoetingspunt van ons recrea tiecentrum." AVant in de loop der jaren is de omgeving van de Adorhal door alle uitbreidingen van het recrea tiecentrum meer tot het feitelijke hart van het recreatiecentrum gaan behoren. Commercieel directeur A. Snoe ren van Zeeland Supply heeft een meerderheidsbelang in de Ador hal. Voor de juiste prijs is de hal te koop, maar Snoeren 'zit niet op een schopstoel', zo luidt zijn reactie. Openingstijden Net als mevrouw Verpalen is hij niet erg te spreken over de ope ningstijden die de beheerder van de hal hanteert. „Het manage ment laat te wensen over. Dus ei genlijk ben ik meer op zoek naar een nieuwe manager dan dat ik plannen heb de hal te verkopen. Het interieur is prima in orde. Al leen zijn de buitenbanen aan re novatie toe. Maar dat gebeurt misschien nog dit jaar en anders het jaar erop." Het idee voor een kartbaan is overigens niet exclusief voor de eigenaar van het recreatiecen trum bij Hoek. Voor de loodsen van aardappelhandel Den Hamer aan de Industrieweg bestaat eveneens het plan er een kart baan in onder te brengen. Onbe kend is hoever het daar mee staat. Een woordvoerder van de ge meente Terneuzen weet dat er be gin dit jaar informele gesprekken zijn geweest met de ondernemers die dat plan hadden opgevat. Maar tot een procedure voor af gifte van een vergunning is het (tot nu toe) niet gekomen. Ook het initiatief voor de bouw van een tennishal annex evene mentencomplex op het industrie terrein Handelspoort in Terneu zen leeft nog altijd. Het zou hier gaan om een hal op vijfduizend vierkante meter grond met daar in acht tennisbanen en mogelijk ook een sauna. De initiatiefne mers voor realisatie van deze hal praten binnenkort met de ge meente Terneuzen over de haal baarheid. Nieuw aan de Nieuwe Ginnekenstraat The Exclusive Oilily Store for Women The Exclusive Oilily Store, Women's Wear Nieuwe Ginnekenstraat 20a 48 JJ NR Breda Tel/Fax 076 5205522 (kinderen en hun moeders kunnen nog steeds terecht bij de Exclusive Oilily Store aan de Veemarktstraat) Van onze verslaggever Terneuzen - Bij de centrumfunctie die Terneuzen in de ogen van het gemeentebestuur vervult, hoort openstelling van de winkels op zondag. Veel kooplustig volk in de (win kelstraten van de stad voegt bo vendien een extra dimensie toe aan evenementen als het Jazzfes tival en de Havenfeesten en ver hoogt de veiligheid in de openba re ruimte doordat er meer sociale controle is. Voor A. Meeusen, de secretaris van de winkeliersvereniging City Terneuzen die deze mening ver kondigt, lijdt het geen twijfel: de winkeliers in de stad beneden de Schelde moeten de vrijheid heb ben hun zaak het hele jaar door op zondag open te stellen. Of het zover komt, blijkt binnen enkele weken. Dan vindt in het gemeentebestuur het debat plaats over deze zondagopenstel ling van de winkels. De gemeen teraadsfracties voeren die discus sie aan de hand van de resultaten van een enquête over dat onder werp onder ruim honderd winke liers uit het centrum. „Een theater is zeven dagen in de week open. De fabrieken in de kanaalzone worden ook zeven dagen gerund. Waarom dan niet ook de winkeliers de mogelijk heid bieden op zondag open te zijn," zegt Meeusen. De secretaris van ondernemersvereniging City, met negentig leden, wacht met spanning de besluitvorming door de gemeenteraad af. Als argument vóór noemt hij ver der de broodnodige koopkracht- groei voor de winkeliers in het centrum van Terneuzen. Door al le grote werken in de stad hebben de middenstanders omzet verlo ren. De uitbreiding van het aantal vierkante meters winkelvloer draagt er volgens Meeusen even zeer toe bij dat de middenstand behoefte heeft aan ruimere open stellingstijden. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - Het Regionaal Platform Woonwagenbewo ners krijgt toch subsidie van de gemeente Sluis-Aardenburg. B en W besloten eerder dit jaar het subsidieverzoek af te wijzen omdat het platform vooral actief is in Oost-Zeeuws-Vlaande ren en de Kanaalzone. Het college is op dit besluit teruggeko men. Het platform tekende bezwaar aan tegen het afwijzende besluit van Sluis-Aardenburg. Het be zwaarschrift is behandeld in de adviescommissie Bezwaar- en Beroepsschriften. Vertegenwoor digers van het platform gaven aan dat er wel degelijk activitei ten zijn in West-Zeeuws-Vlaan- deren in zijn algemeenheid en Sluis-Aardenburg in het bijzon der. De commissie concludeert dan ook dat er wel degelijk een ge meentelijk belang is gediend met de activiteiten van het platform en dat deze activiteiten een aan vulling zijn op de individuele be nadering van het Algemeen Maatschappelijk Werk. De commissie vergelijkt het werk van het platform met de bewo nerscommissies van huurwonin gen in de gemeente die in het ka der van de sociale vernieuwing in aanmerking komen voor een jaarlijkse subsidie. De commissie adviseert daarom het bezwaar gegrond te verklaren en een bijdrage beschikbaar te stellen van 75 gulden. Het college neemt het advies van de commissie over maar vindt 75 gulden erg mager. De vraag is im mers of zo'n klein bedrag een aanzienlijke bijdrage levert aan het werk van het platform. Het college wil daarom een subsidie van honderdvijftig gulden geven. B en W stellen ook voor alle sub sidieverzoeken onder de 250 gul den op te dragen aan het college na eerst de commissie welzijn en maatschappelijke dienstverle ning te hebben gehoord. Het voorstel komt dinsdag 4 juni aan de orde tijdens de vergade ring van de raadscommissie fi nanciën. De vergadering begint om 19.00 uur in de commissiekamer van het stadskantoor. The Exclusive Oilily Store Veemarktstraat 62-64 4811 ZJ Breda Tel 076 5276371 liing op het gebied van pancieringen. ken. |rd financieel adviesbu- sbelasting; feine ondernemingen; ver kzaamheden; Van onze correspondent Sas van Gent - De gemeenten Sas van Gent, Axel, Hulst en Hontenisse beraden zich op regionale samenwerkingsverban den nu centrumgemeente Terneuzen die veelal de ambtelijke voorbereidingen verzorgt, met ingang van 1997 de hieraan be stede tijd in rekening wil brengen bij de deelnemende gemeen ten. Vervolgens stemde de raad in met het besluit om uit het samenwer kingsverband te treden. De reden van het college is de hoogte van de ambtelijke voorbereidingskosten. „Met ingang van 1997 wil men de BBI methodiek toepassen, wat voor Sas van Gent neerkomt op een bedrag van fl 3491 in relatie tot een subsidiebedrag van fl 9579. Wij verwachten dat de ge meenten Axel, Huist en Hontenis se naar verwachting eerstdaags ook besluiten tot uittreding." Van onze verslaggever Vlissingen - De verkoop van de oude Zeeuwse veerboot Prinses Margriet verloopt zeer moei zaam. De boot is al maanden in de aanbieding, maar er is nog geen zicht op sluitende onder handelingen. „Het gaat niet zo hard, er is geen voortgang. Er is wel vraag, zo nu en dan, maar men hikt tegen de prijs aan. En wij hebben geen zin het schip voor een appel en een ei weg te doen," aldus directeur Vos van de veerdienst PSD gisteren. China is wel weer in de markt, maar de Chinezen wachten vol gens Vos geduldig af tot de vraagprijs naar beneden gaat. Dat land heeft ervaring met ge bruikte Zeeuwse veerboten, want de vorige boot van de PSD (de Prinses Beatrix) is verkocht aan China en vaart nu een lijndienst tussen eilanden daar. De Prinses Margriet moest onder meer uit de vaart, omdat het te duur zou zijn de boot aan te passen aan de nieuwste veiligheidseisen. zoek naar nieuwe klanten, aisch advies. U weet dit om te t speelt u door. nbitieuze doelstellingen ziet ek van meer dan 40 uur is t tussen de 25 en 35 jaar. t vereiste. rijf. uto van de zaak. Terneuzen - In de hal van het Terneuzense stadhuis is tot en met 28 juni een expositie van schilderes Jaqueline van Munster te zien. De tentoon stelling behelst een dertigtal olieverfschilderijen, die ge rangschikt zijn onder het thema 'Koninklijke Zaken'. Behalve portretten van ko ningen en koninginnen heeft Van Munster zich verdiept in koninklijke voorwerpen, zo els bestek, kronen, servies, maar ook voedsel. De exposi tie is op werkdagen tijdens kantooruren te bezichtigen. Toegang is gratis, m verband met de naderende 'erbouwing is het voorlopig de laatste expositie in de hal van het stadhuis. Door Mare Buise GENERATIES LANG speelde de meikever de rol van speel goed van het jonge volk. Opge borgen in een lucifersdoosje - zijn stal - was hij de trots van zijn bezitter. Men kon ze een karretje laten voorttrekken, maar nog leuker was om zo'n 'meulenaer' met een touwtje aan een poot te laten rondvliegen als een klein brommend 'vliegma- chien'. Eveneens verdwenen ze als kostbaar kleinood met wat blaadjes in een jampot. Niet dat ze daaein lang meegingen, want na enkele dagen gaf de kever de geest. Een nieuwe was snel ge vonden door eens flink aan een meidoorn- of ligusterheg te schudden. Sinds een jaar of tien haalt de meikever net als vroeger het nieuws. Vroeger gold hij als de schrik van agrarisch Nederland. Miljoenen werden er soms ge vangen. Tegenwoordig wordt met enthousiasme - niet ge speend van nostalgie- bericht gegeven over de comeback van deze bode van de meimaand. Opvallend is hij zeker: 23 tot 28 millimeter lang, roodbruine dekschilden met glanzende lengteribben, witte beharing, kop en halsschild zwart en grote voelsprieten op de kop. Aan die voelsprieten kunnen we zien of het mannetjes of vrouwtjes zijn. Bij de mannetjes zijn de anten nes voorzien van een waaier met zeven beweeglijke lammellen, bij de vrouwtjes zijn ze zesbla- dig, kleiner en minder beweeg lijk. In het verleden kwamen meike vers om de drie jaar massaal voor, hetgeen te maken had met hun levenscyclus. De ontwikke ling van ei tot kever duur drie jaar. Het vrouwtje legt drie tot vier pakketten van 12 tot 30 eie ren in kuiltjes van ongeveer 20 centimeter diepte in losse grond. Na vier tot zes weken komen de engerlingen uit: „Weeke, vette, geelachtige witte dieren, met Sas van Gent nam gisteravond een voorproefje door uit het regionale minderhedenbeleid te stappen. Het collegevoorstel om uit het sa menwerkingsverband te stappen, werd donderdagavond in de raad Sas ingelast omdat het besluit voor 1 juli genomen moest wor den. Het college ging voor dit jaar wel akkoord met het programma min derheden Oost- en Midden Zeeuwsch-Vlaanderen met uit zondering van het Taaiplan kleu ters wat volgens het college te be schouwen is al een lokale activi teit. erse disciplines in het bouwbedrijf, calculatie doorlopen. Met extra ij voorkeur uitgedrukt in studies/ en manager die mensen optimaal nd ingesteld, resultaatgericht en ïde niveaus. Uw leeftijd ligt tussen ItlE ende spilfunctie; projecten, waarbij u vaak in het eigentijds bedrijf, en met uw eigen groei. Vroeger gold de meikever als de schrik van agrarisch Nederland. FOTO ARCHIEF DE STEM roodbruinen harden kop en zes pooten van dezelfde kleur," al dus een insectenkenner uit de vorige eeuw. Die engerlingen leven zo'n drie centimeter onder de grond en voeden zich met plantenresten en mest. Spoedig gaan ze over op wortels van granen en gewas sen zoals aardappelen. In het najaar graven ze zich diep in om in het voorjaar terug naar de op pervlakte te komen. In het derde jaar moeten zelfs de wortels van bomen en struiken eraan gelo ven. Tijdens de derde zomer graven ze zich diep in om te verpoppen. Eén tot twee maanden later kruipt uit de pop een bleke, we ke kever, die de herfst en winter ondergronds blijft. Pas in het voorjaar komt de kever uit de deels te maken met deze cyclus. Door de intensieve bewerking van akkers en weilanden komen engerlingen veelvuldig boven gronds. Bovendien viel de afna me samen met het toenemende gebruik van insecten- en on- kruiddodende middelen. Het re sultaat was dat de meikever vrijwel uitgestorven leek. De opleving sinds kort wordt in verband gebracht met een meer behoudend gebruik van bestrij- dingsmidelen door locale over heden bij berm- en plantsoenon- derhoud. Meikevers kan men aantreffen van april tot in juni. Engerlin gen kunnen het gehele jaar door worden bovengespit; volwassen kevers vanaf januari. De groot ste kans heeft men in de zands treken. grond gekropen. Direct na het uitvliegen paren de kevers en de vrouwtjes gaan op zoek naar een geschikte plaats om eitjes te leg gen, meestal een grazige zonbe schenen plek zoals een gazon. De achteruitgang na 1960 heeft

de Stem | 1996 | | pagina 23