DE STEM Alcoholprobleem wordt groter risen bv. In de raad van Sas van Gent herhaalt de geschiedenis zich herhaaldelijk vEN 'ZWN blokkeert en ondergraaft lokale vervoers-initiatieven' 1500 Zeeuwen zetten dit weekend gratis hun tentje op Eigenaren Village Scaldia overwegen een kort geding Meeste woningbouw in Zeeuws-Vlaanderen Jaarverslag ZCAD: provincie Zeeland fors boven landelijk gemiddelde Analyse ïen zwembad In één week /AN INZET /AN DEN EEDEN Boer parkeert tractor op luchtballon C1 Procedures voor Blauwe Vlag worden simpeler De beste stuurlui zitten op het terras nu is ver weg dichtbij.... x 75 kost vaak behoorlijk wat lom een zwembad in de laan te leggen. Poolquip Ierland in Valkenswaarcl Igt een systeem op de Kt dat eenvoudig en snel In te leggen. I Starline Monoblock is I nieuwe type zwembad jlragend en gemaakt uit J stuk zonder naden of lindingen. Het is lever- r in verschillende vormen Ifmetingen, waardoor het lens het bedrijf geschikt lor elke tuin. Irdat het zwembad uit Ideel bestaat, kan het bin- T één week klaar zijn voor ruik. Het bad is gemaakt l glasvezelversterkt po lter en wordt afgewerkt I een speciale rand. Vol- |s het bedrijf is het bad, Trrijgbaar in de kleuren Jielsblauw of wit, na in flatie onderhoudsvriende- pv lid NVM Breda 076-5220688 (taris kcphen menwerking met f.M. De Lepper en doemaars te Zundert 996 gehouden openbare vrij- e: het erf en tuin aan de Hoek- gSchijf, uitmakende met een lirca 22 are 82 centiare een J het perceel kadastraal be- |te RUCPHEN sectie Q nr. ultuurgrond zonder produc- houdens het grondgebonden ^recht nabij de Hoeksestraat nakende met een grootte van te 99 are 60 centiare een ge- bormelde kadastrale perceel lultuurgrond zonder produc- phoudens voormeld, gelegen ksestraat te Schijf, kadastraal lente RUCPHEN sectie Q nr. lectare 5 are 40 centiare; lultuurgrond zonder produc- ehoudens voormeld, gelegen loek te Schijf, kadastraal be kte RUCPHEN sectie Q nr. lare 90 centiare; lultuurgrond zonder produc- fehoudens voormeld, gelegen Hoekseloop te Zundert, ka lend gemeente ZUNDERT sec- 13, groot 1 hectare 7 are 5 cen- (rels 1 tot en met 5 alsmede de i 2 (als kavel 6) zal geschieden |in Café Zaal Sport, St. Anto- der koopsom en kosten, [iterlijk op 16 juli 1996 en de na de gunning. Ilgemene Veilingvoorwaarden zover daarvan niet is afgewe- i desgevraagd te legitimeren lan hun financiële gegoedheid. Imet genoemde notaris Van den eden en/of onvolledigheden i' en geen rechten worden ont- _i kantore van genoemde nota- lariestraat 4 (Emmausplein), St. »2314. 60-003256513182 'w*4 in iedere dag, week-ends 14 tot 18 uur Zeeland poor Frank van Cooten Oostburg/Terneuzen - Streekver voerder ZWN dreigt lokale vervoer sinitiatieven te blokkeren en te on dergraven. Dat vindt het dagelijks bestuur van het samenwerkingsver band collectief vervoer Zeeuws- Vlaanderen. jjet bestuur schreef daarom onlangs een brief aan minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat met de vraag of daar iets aan gedaan kan worden. Tijdens de aanbesteding van het collec tief vervoer bracht ZWN in de ogen van het dagelijks bestuur een veel te hoge of ferte uit. Het dagelijks bestuur was met stomheid geslagen toen ZWN met de Streektaxi begon tegen een veel lagere prijs per vervoerszone. Het dagelijks bestuur wil daarom graag weten wat de minister vindt van de han delswijze van dit door de rijksoverheid gefinancierde bedrijf en van de directe aanwending van rijksmiddelen om loka le vervoersinitiatieven te dwarsbomen. Wethouder J. van Rooijen van Terneu- zen, tevens secretaris van het samenwer kingsverband, bracht de brief deze week naar voren tijdens de raadsvergadering. „Door deze actie van het openbaar ver voersbedrijf is een aanzienlijke vertra ging van de uitvoering van het vervoers systeem opgetreden. Daarnaast is het de burger en de gemeenteraden niet een voudig te verklaren dat het bedrijf dat het duurst inschreef tijdens de aanbeste ding, nu effectief voor onze burger goed koper werkt dan de goedkoopste aanbie ding in onze aanbesteding," aldus het dagelijks bestuur in de brief aan de mi nister. Het samenwerkingsverband ging immers in zee met Taxicom, een initiatief van lo kale taxibedrijven, tegen een tarief van 6,75 per vervoerszone. De Streektaxi van ZWN kost na de aanschaf van een pasje van twintig gulden zes gulden voor de eerste zone en drie gulden voor iedere volgende zone. „Deze prijsstelling wekte grote verbazing bij ons bestuur, temeer daar ZWN nadrukkelijk heeft gezegd op geen enkele goedkopere wijze te kunnen werken dan 9,63 gulden per zone." Door de opgelopen vertraging vreest het dagelijks bestuur ook dat mede door de rijksoverheid beschikbaar gestelde sub sidiegelden vanuit het Regionaal Ont- wikkelings Plan (ROP) worden misgelo pen De minister moet daarom volgens Van onze verslaggever Goes - Het aantal mensen in Zeeland met een alco holprobleem is het afgelo pen jaar sterk gegroeid. Vooral in Zeeuws-Vlaande- ren manifesteert zich dat en blijft alcohol, na het ro ken, onbetwist aan de top van de verslavingsproble men. Maar liefst 27000 mensen kamp ten vorig jaar met een alcohol probleem. Dat is 7,5 procent meer dan het jaar daarvoor. Al met al zit Zee land wat alcoholisme betreft fors boven het landelijk gemiddelde. Landelijk staan 13 op de 10.000 mensen ingeschreven met drank problemen, in Zeeland ligt dat op maarliefst 18 op de 10.000. Dat komt ongeveer neer op 660 ingeschreven Zeeuwen. Het aan tal niet-ingeschrevenen dat ook problemen heeft, is een veelvoud daarvan. Dat zijn er 27.000, schat het Zeeuwse Consultatiebureau voor alcohol en drugs (ZCAD). Dit blijkt uit het jaarverslag 1995 van het ZCAD dat gisteren is ge presenteerd. De weinig vrolijk- stemmende cijfers worden nog eens onderstreept door bezuini gingen binnen het ZCAD, waar door de werkdruk flink is geste gen. Het algemene beeld was vorig jaar dat er voor het eerst sinds ja ren een lichte daling in het aantal hulpzoekenden werd geboekt. Dat lag niet aan het aantal al- chol- of drugsverslaafden, want dat steeg. Het aantal gokver slaafden nam af. Op Walcheren domineren de drugsproblemen en in Zeeuws- Vlaanderen de alcoholproble men, aldus het jaarverslag. Het totale aantal drugsklanten blijft groeien. Als het jaar 1988 op het cijfer 100 is ingeschaald was de stand vorig jaar 189. In landelijke cijfers is er een toena me van 100 naar 153. De groei is hier dus sterker dan het landelijk gemiddelde. Terneuzen loopt vaak in de kijker met de drugsproblemen, maar volgens het ZCAD telt de stad 'slechts' 90 harddrugsverslaafden en 23 XTC- en cannabisgebrui kers die in behandeling zijn. 40 Mensen namen vorig jaar deel aan de methadonverstrekking. In Walcheren staan veel meer drugsgebruikers genoteerd, maar de overlast is in Terneuzen be duidend groter vanwege het drugstoerisme uit België en Frankrijk. Nog steeds, zo meldt het ZCAD, is er in Terneuzen behoefte aan een laagdrempelige, goed bereik bare voorziening als een dien stencentrum, gekoppeld aan me thadonverstrekking en aidspre- ventie. Maar het geld is het probleem, Beter gaat het, aldus het verslag, met de plannen rond het slaap- nuis. Alles bij elkaar schat het ZCAD dat er 27.000 Zeeuwen een drankprobleem hebben, ruim 600 zijn verslaafd aan harddrugs, °D0 mensen hebben problemen met cannabis, 7900 met slaap- en kalmeringsmiddelen, 1800 Zeeuwen lopen rond met een gokproblèem, terwijl er 103,000 Problemen zouden hebben met roken van gewone tabak, aldus het ZCAD. Ook op camping Zonneweelde in Nieuwvliet kon gratis gekampeerd worden. Terneuzen - Ruim 1500 Zeeuwen hebben gisteren - of doen dat van morgen nog - hun tentje of caravan opgezet voor een weekendje gratis kamperen in de eigen provincie. Met dit aantal is het initiatief van de Pro vinciale VW, Recron en Vekabo een succes. In Zeeuws-Vlaanderen gaat het om 400 kampeerders. Woordvoerder P. de Rooij van de Provin ciale VW Zeeland spreekt van een 'grote belangstelling van de Zeeuwse bevol king'. De meesten overnacht(t)en zowel van vrijdag op zaterdag als komende nacht van zaterdag op zondag. Het gratis kampeerweekend geldt voor een camping in of nabij de eigen woon plaats. Bij de VWs en de 65 deelnemende cam pings zijn volgens De Rooij enthousiaste reacties op het initiatief gekomen. „De motieven van de mensen om aan het weekend deel te nemen zijn verschillend. Sommigen willen hun nieuwe tent of ca ravan uitproberen, anderen willen ge woon van een korte vakantie in de eigen provincie genieten." Volgens De Rooij is er met name veel be langstelling voor de campings die recent door de Duitse zusterorganisatie van de ANWB - de ADAC - bekroond zijn met de titel 'Superplatz' of 'Die besten des FOTO WIM KOOYMAN Jahres'. „Algemene indruk is toch dat de belangstelling met name uitgaat naar campings met veel voorzieningen," aldus De Rooij. De VW verwacht dat ook vandaag nog, afhankelijk van het weer, Zeeuwen zullen besluiten een dagje te gaan kamperen. Een telefoontje naar de VW of de (deel nemende) camping is dan wel nodig om na te gaan of er nog plaats is, aldus De Rooij. Van onze verslaggever Koewacht - Een veehouder uit Koewacht was donderdag niet echt gelukkig met de landing van een luchtballon op zijn terrein. Om te voorkomen dat de ballonvaarder zou inpak ken en wegwezen, parkeerde hij namelijk zijn tractor op de ballon. De veehouder zag dat de lucht ballon aanstalten maakte op zijn weiland te landen. De ballon vaarder probeerde dit nog te voorkomen, maar dat lukte niet. Volgens de veehouder was een stuk draad van de omheining be schadigd. Hij vroeg de ballonvaarders uit het Belgische Temse om een scha devergoeding, maar die gingen niet akkoord met de voorgestelde regeling. Vandaar de actie van de veehou der de tractor midden op de bal lon te parkeren. Volgens de poli tie zijn beide partijen het na be middeling eens geworden. inlays steunzolen rthopedisch schoentechnikus bekroond in duitsland en amerika - Desgewenst komen wii bii u thuis voor het ODmeten en het Dassen. m teteringsedijk 60 breda 076-5148168/5223475 fax 5200729 Sas van Gent - Komt het nog goed, daar in Sas van Gent? Het is in feite de enige vraag die nog rest na - alweer - een verbale aan- varing-van-twijfelaehtig-allooi in de ge meenteraad tussen het college van burge meester en wethouders en leden van de CD A-fractie, Het antwoord luidt vermoedelijk: neen. Want eigenlijk is er daar in Sas van Gent he lemaal niets nieuws onder de zon. Want daar in Sas van Gent herhaalt de geschiedenis zich niet éénmaal, maar herhaaldelijk. Door Peter Oggel Wie de plaatselijke politieke geschiedschrij ving er op naslaat, stuit - voorbeeldje slechts - op een raadsverslag van 3 decem ber 1986. Wat zegt CDA-woordvoerder L. van Waes daarin? Dit; 'Zoals de raad nu functioneert heeft het weinig zin. Zo kan het niet verder. Voor ons is het onaanvaardbaar'. Tussen toen en nu zit een tijdsbestek van een kleine tien jaar. Maar dat bericht van toen had evenzogoed gisteren in de krant kunnen staan. Want niet alleen de conclusie, óók de aanleiding in december '86 is precies gelijk aan die van - zeg maar hardop - de scheld partij van donderdagavond. Die aanleiding: een vraag van CDA'er R. Bruggeman aan wethouder J. Platschorre. Die tien jaar geeft tevens aan dat de voort durende conflicten in de gemeenteraad van Sas van Gent niet zijn terug te voeren op de 'affaire De Mui' alleen. De handelwijze van Burgemeester J. van Rest... deze man, die twee jaar geleden als CDA- raadslid binnen één etmaal in ruil voor een wethouderspost overstapte naar het kamp van PvdA en Gemeentebelangen Groot Sas, heeft ongetwijfeld kilo's zout in open won den gestrooid. Maar dit neemt niet weg dat de verziekte sfeer in politiek Sas van Gent van veel eerder datum is. Niettemin is de strijd ontegenzeggelijk grim miger geworden, de laatste jaren. Daar in Sas van Gent is in woord en gebaar al lang geen sprake meer van enige gemoedelijk heid, een grensplaats toch eigen. Daar zijn niet meer zozeer de politieke verhoudingen in het geding, als wel de persoonlijke. „Het wordt tijd dat het CDA de hand in ei gen boezem steekt," aldus burgemeester J. van Rest donderdagavond. Ze bezigde ver der beladen woorden als 'hypocriet' en 'schijnheilig'. Zelf gelooft Van Rest er na acht jaar Sas van Gent eigenlijk ook niet meer in, zo valt op te maken uit deze uit spraak na afloop van de raad: 'Ik twijfel of het ooit tot een goed einde komt'. Uitspraken die vooral verbazing wekken, omdat zeker een voorzitter partijen niet te gen elkaar behoort uit te spelen. Bovendien: 'Wie zonder zonde is, die werpe de eerste steen', luidt een bijbeltekst. Zeker het Sasse college zou zich deze tekst ter harte moeten nemen, in plaats van zich - om bij het woord van wethouder L. Marquinie te blij ven - 'joviaal' op de borst te slaan. De Sasse politieke geschiedschrijving maakt herhaaldelijk melding van - zeg maar - re gentesk en autoritair optreden van burge meester en wethouders. Het Sasse college blinkt niet bepaald uit in openbaarheid en in bereidwilligheid om informatie te verstrek ken. Sterker: Het college duldt in feite in spraak noch tegenspraak, op straffe van een fikse berisping. Drie fracties hebben inmiddels aangedron gen op een verzoeningsgesprek. Het is de vraag of dat nog kans van slagen heeft. Daar in Sas van Gent is de stem van de raad lang zamerhand verstomd, raadsvergaderingen zijn er verworden tot een klucht. De kiezer is er de stille verliezer. Over twee jaar mag die weer spreken. ZATERDAG 1 JUNI 1996 het dagelijks bestuur bevorderen dat het openbaar vervoersbedrijf in Zeeland zich positief opstelt ten opzichte van lo kale vervoersinitiatieven. Vooral omdat dit collectieve vervoer probeert de mobi liteit van mensen in Zeeuws-Vlaanderen te bevorderen en daardoor ook de leef baarheid.. Het aanvullend kleinschalig collectief vervoer is opgezet door de gemeenten Terneuzen, Oostburg en Sluis-Aarden- burg en is in eerste instantie bedoeld voor ouderen en gehandicapten. Maar ook andere inwoners hebben de moge lijkheid dit vervoer te gebruiken. Door Frank van Cooten Hoofdplaat - De Vereniging van Eigenaren Village Scaldia overweegt het aanspannen van een kort geding tegen de aandeelhouders van het recreatiepark, onder wie hoofd aannemer Ibens en projectontwikkelaar René Coltof. De aandeelhouders hebben zich namelijk niet gehouden aan de toezegging voor 30 mei een bankgarantie te geven van 750.000. Deze toezegging werd onlangs volgens de vere niging tijdens een vergadering gegeven. Van dat bedrag, dat op een spe ciale rekening zou worden ge stort, zouden de onderaanne mers door de vereniging wor den betaald om het park af te bouwen. Naast het kort geding denken de eigenaren van zeventien wo ningen er ook over deze huizen zelf af te bouwen. Er moet nog twintig procent worden be taald over de koopsom van 3,5 ton per woning. „Er is nog 20.000 per woning nodig om ze af te bouwen. De eigenaren kunnen dat makke lijk bekostigen van die twintig procent die ze nog aan de aan nemer moeten betalen. Als we geen sleutel krijgen van deze woningen zijn er andere ma nieren om binnen te komen," aldus secretaris G. Laan van de vereniging. De vereniging heeft ook een claim ingediend voor niet geïn de huuropbrengsten. Het gaat volgens Laan om een bedrag van 30.000 per woning. „De huizen zouden vorig jaar juni worden opgeleverd, dus tel uit je winst." Laan heeft sterk het gevoel dat de vereniging wat op de mouw is gespeld. „Er is helemaal niets. Geen bankgarantie en geen 750.000. Ik heb de toe zeggingen in ieder geval op band. Deze band is verzegeld. Het mooi weer spelen en het doen van beloftes die niet wor den waargemaakt, komen ons nu aardig de neus uit. We wil len daarom zelf een plan van aanpak opstellen om de wonin gen eigenhandig af te bouwen." Tijdens de vergadering tussen de vereniging en vertegen woordigers van de tegenpartij werd vanuit de vereniging het idee naar voren gebracht het faillissement aan te vragen voor Village Scaldia. Dat werd afgeraden door advocaat J. Boogaard van Coltof. Hij ver wacht dan soortgelijke proble men als met het recreatiepro ject Citta Romana in Helle- voetssluis. Zoals beslagleggin gen en hekken om de huizen. Van onze verslaggever Goes - In Zeeuws-Vlaanderen werden vorig jaar de meeste hui zen van Zeeland gebouwd. In heel Zeeland is trouwens méér gebouwd dan aanvankelijk gepland was. Dat zei de gewestelijk voorzitter De Jonge van de aannemersorga- nistie NVOB tijdens de voor jaarsvergadering van de NVOB in Maastricht. Vorig jaar werden 2253 huizen gebouwd, in Zeeuws- Vlaanderen waren dat er 681. De Jonge: „De verwachting is dat in 1996 de woningbouwproductie nagenoeg stabiel zal blijven. Dit betekent dat er in Zeeland ook in 1996 nog steeds meer wordt ge- Van onze verslaggever Voorschoten - Het projectbu reau Nederlandse Kust heeft met succes bij de stichting FEEEN aangedrongen op ver eenvoudigde procedures rond de afgifte van de zogenoemde Blauwe Vlag, een kwaliteit slabel voor stranden. Ook heeft FEEEN, die belast is met de toekenning van het keur merk, toegezegd zich in te zetten voor een sterkere bemoeienis met de controle van meetgegevens. Het projectbureau maakt zich er net als de Zeeuwse VW druk over dat er dit jaar ten onrechte geen blauwe vlaggen wapperen op de Nederlandse stranden. „Door procedurefouten raken consumenten nu in verwarring," zegt Eric van Dijk van het pro jectbureau Nederlandse Kust. „Op stranden waar vorig jaar een blauwe vlag werd uitgehangen, blijft deze dit jaar weg. Terwijl dat absoluut niet hoeft te beteke nen dat de kwaliteit van het zee water verslechterd is." De blauwe vlag is een kwaliteits aanduiding waaraan met name Duitse toeristen veel waarde hechten. Daarmee is dit teken van groot belang voor het toeris tische bedrijfsleven langs de Zeeuwse en overige Nederlandse kust. De stichting FEEEN ba seert zich bij de toekenning op meetgegevens die Rijkswater staat aanlevert. bouwd dan vólgens het ministerie van VROM nodig is." Voorzitter De Jonge noemde het 'gelukkig' dat een algeheel bouw- verbod voor de kleine dorpen door de provincie van tafel is. In de dorpen mag volgens het nieu we provinciebeleid nog wel wor den gebouwd, maar dan uitslui tend om de natuurlijke groei van die dorpen op te vangen. Ter voorkoming van wat de provincie aanduidt als 'verstening van het platteland' mag voortaan alleen in de stedelijke gebieden en de zogeheten 'dragende kernen' nog veel worden bijgebouwd. De Jonge daarover: „De plaatse lijke aannemers die vooral in de kleine dorpen nieuwbouw reali seren zijn sterk afhankelijk van een jaarlijkse productiestroom. Zij zijn er niet bij gebaat dat er slechts in de stedelijke gebieden grote woonwijken worden aange legd, want die worden immers veelal gebouwd door grote pro jectontwikkelaars en bouwon dernemingen van buiten de pro vincie." De Jonge sloot niet uit dat het NVOB-gewest Zeeland actie zal ondernemen tegen het provincie beleid, als dat een kant opgaat die voor de aannemers onwense lijk is. Terneuzen - De politie van Ter neuzen was donderdagavond niet echt gelukkig met opmerkingen van mensen vanaf de terrassen aan de Nieuwstraat. Omstreeks 19.30 uur werd gemeld dat daar een man op straat lag. De terras sen zaten geheel vol, maar nie mand deed iets. Het ging om een Schiedammer (47). Hij werd later overgebracht naar ziekenhuis De Honte. „Niemand had wat gezien en nie mand kon of wilde iets vertellen. Maar er waren genoeg opmerkin gen over het optreden van politie en ambulance," aldus de politie. „De beste stuurlui stonden deze keer niet aan de wal, maar zaten op een terras." (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa •errit ejonge axel Oranjestraat S Talafoon 0115 562710

de Stem | 1996 | | pagina 19