DE STEM veau Ylaggensc zjfi Chicago Bulls onverslaanbaar in NBAm ankziflb&uperman 'Batman' en Rodman :met ÉORG (m/v) Jacobs Breda Electronics Eltek telefax-5 Iden- ■enop Dok ncel Irt bij p/min *rl-€-'9€ i. f 2,95 RCLBTW) i. f 2,35 :J.BTW Ivoor mobiele n van Molukse en Indische vlet zijn 30 bewoners is Raffy en waar de Molukse en Indi- I van een vaste aanstelling. tiviteitenbegeleiding egeleiding, verzorging en oeleid dat is afgestemd op de zaamheden zoals dienstroos- vonersoverleg en klinische swerkzaamheden istrooster en ervaring hebben leden ïgen in de ouderenzorg met Ie Molukse en Indische ge- eenschap worden uitdrukke- ving legeven aan een man iie samen met ons initiatieven et bevorderen van de kwaliteit ihaal 10 3.833.- tot ƒ5.021.- in kunnen worden ingewonnen verzorging ad-interim, of mevr. n na het verschijnen van deze ig Raffy, Boschstraat 57, 4811 j je voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie nu slechts 499,- JBE heeft grote keuze. Liesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport ZATERDAG 1 JUNI 1996 Het zal mij zeer benieuwen wat Mary Pierce over drie weken aan getrokken blijkt te hebben als ze weer iets uittrekt na het inslaan. Iets zwarts, iets wits, iets uitda gends? Dat zal me een mooie rei geven daar op Wimbledon, waar de reglementen met ingang van dit jaar nog scherper zijn geworden dan ze de laat ste zeventig jaar al waren. Met blote schouders de baan op? In een zwart wit gestreept niemendal letje? Excuse me? Dat zou me een hoop extra kramp geven in al die stiff upper lips in dat Walhalla der Ballen, het Koninkrijk van de Kouwe Kak. Toen Su zanne Lengten in 1919 als eerste speelster zónder corset de Groene Kathe draal betrad, was dat een schandaal van een orde van grootte waarmee het geroezemoes rond de hu welijksperikelen van Charly en Di plus Andy en Fergie maar een mager aftreksel vormen. In die tijd waren er op Wimbledon nog geen re gels ten aanzien van de kleding omdat het toen nog niet nodig was. Wat toen tenniste, had geld en wat geld had, kleedde zich ernaar: fatsoenlijk, zoals dat hoort. De gra cieuze Frangaise won Wimbledon vijf maal, ver- loor er nooit een partij, maar kwam niet meer te rug voor een zesde keer, na de zo veelste aanvaring met de zeden meesters van het Britse establish ment. Nadat Lenglen met een kwade kop voorgoed de deur van de Groene Kathedraal achter zich dichtgeslagen had, werd er opge lucht aangehaald. Vervolgens werd het na het eerste optreden van Lenglen in allerijl gecreëerde kledingreglement aangescherpt: predominantly white, overwe gend, wit. In de jaren vijftig ontstonden er op Wimbledon regelmatig proble men met speelsters die creaties van Ted Tingling droegen, de boomlange Amerikaanse mode ontwerper met de glanzende schedel. Toen hij Gussy Moran de baan op durfde te sturen in een petticoat, waaronder een paar centimeter meer vlees te zien was dan te doen gebruikelijk, was Lon den weer te klein. De kieding-oe- kazes werden weer aangescherpt: nog steeds wit, maar geen frutsels meer. Twaalf jaar geleden wandelde Ro bin White (what's in a name?) op de openingsdag een buitenbaan op in een smetteloos witte body suit. Dat was toevallig op dezelfde dag dat John McEnroe, dat jaar voor de derde en laatste maal ver dediger van de mooiste tennistitel op aard, even vergeten was hoe het ook al weer zat met die voor schriften op Wimbledon. Verstrooid wandelde hij voor zijn eerste partij het centre-court op in hetzelfde blauwe broekje waarin hij dat jaar alle wedstrijden ge speeld had. Shocking werd er ge mompeld in de Koninklijke loge en Mac moest op een holletje de baan af om het blauw voor het wit te verruilen, binnen anderhalve minuut, op straffe van diskwalifi catie, titelverdediger of niet. Intussen wisten ze op die buiten baan niet wat ze met Robin White aanmoesten. Die liep nog steeds vrolijk te tenissen, in het wit, con form de reglementen, zoals de op getrommelde upper-umpire tan denknarsend moest constateren. De volgende dag waren de gebo den aangepast: heren witte sok ken, wit shirt, wit short, dames witte sokken, wit shirt, wit rokje, en shorts en rokjes minstens hal verwege het dijbeen. De baggy trousers van Sampras en Agassi zijn met ingang van dit seizoen verboden. Ze waren niet te kort, maat wel te lang en te wijd, mag niet meer, moet strakker, en dat minstens werd geschrapt. Het wachten is nu op de eerste speels ter die in wit latex op de baan ver schijnt, dat spul waar Pamela An derson zich zo graag in kleedt. Het lijkt me echt iets voor Pearcing Mary. Mijn zegen heeft ze, en Su zanne Lenglen zal zich ongetwij feld kraaiend van plezier om draaien in haar graf. Léon Krijnen Op resolute wijze is Chicago Bulls doorgedrongen tot de eindstrijd van de North-American Basketball As sociation, de sterkste competitie ter wereld. Tegen stander is Seattle SuperSonics of Utah Jazz, de twee teams die na zes wedstrijden nog steeds niet uit heb ben kunnen maken wie de sterkste is (3-3), maar ge zien de overmacht waarmee Michael Jordan en zijn kameraden afgelopen seizoen hebben geheerst, lijkt er geen twijfel over de uitkomst te bestaan. Een pro fiel van het vlaggenschip van de NBA. Door Tim Overdiek De adviezen wa ren talloos, de strategieën bril jant bedacht. De pogingen waren bewonderenswaardig, maar de hoop bleek ijdel. De spaarzame keren dat Chicago Bulls dit sei zoen met zich liet sollen, scheen hooguit een teken van mededo gen voor gefrustreerde tegen standers. Een indicatie dat de aanstaande NBA-kampioen wel degelijk uit ondermaanse sterve lingen bestaat. Van een buiten aards niveau, dat wel. Een plek in de annalen van het Amerikaanse profbasketbal ver dien je pas in de maand juni, als een lange weg vol valkuilen en hindernissen zonder noemens waardige haarscheuren is afge legd en ook de onvermijdelijke mentale terugval in eigen gelede ren is overwonnen. Maar van te genspoed lijkt bij Chicago Bulls geen moment sprake te zijn "ge weest. In het reguliere seizoen werd een fameus record gebroken door liefst 72 van de 82 wedstrij den te winnen, en tijdens de daaropvolgende driestapssprong naar de NBA-finale verloren Jor dan en de zijnen slechts eenmaal. Miami Heat was een gewillig slachtoffer (3-0). De oudjes van New York Knicks toonden zich als vanouds een immer tegen sputterende tegenstander (4-1). Maar de werkelijke donderslag weerklonk In de conference-fina le. Orlando Magic, afgelopen sei zoen nog te sterk voor de terugge keerde Jordan en tegen Houston Rockets verliezend finalist, werd op ontluisterende wijze aan de kant geschoven (4-0). „Als we nu niet alles winnen, zullen we tot in lengte der dagen worden herin nerd als de onverslaanbare ploeg die het voor zichzelf verknalde." Het citaat komt van Michael Jor dan. Hij leidde de Bulls naar het kampioenschap in 1991, 92 en 93, maakte toen de (heel menselijke) vergissing zich te kunnen bewij zen als profhonkballer en heeft dit seizoen aangegrepen om aan te tonen nog altijd de beste bas ketballer ter wereld te zijn. En dat kan in zijn optiek alleen mid dels een vierde titel, alle prachti ge aspiraties van Seattle Super Sonics danwel Utah Jazz ten spijt. New York en Orlando we ten er alles van. Chicago Bulls is meer dan Jordan alleen natuurlijk, al is de 33-jari- ge basketballer de belichaming van alles wat naar succes riekt en geen tegenslag in zijn directe om geving duldt. Zijn positie in Chi cago is vergelijkbaar met die van Magie Johnson en Larry Bird bij respectievelijk Los Angeles La- kers en Boston Celtics in de jaren tachtig. Met als voornaamste ver schil dat Chicago Bulls meer dan ooit Amerika's Team is geworden dank zij de verovering van de we reld die de NBA enkele jaren ge leden is begonnen en die prak tisch is vervolledigd. Tempel De splinternieuwe arena United Center in Chicago wordt alom beschouwd als de tempel waarin goddelijk basketbal wordt ge speeld. Het standbeeld van Mi chael Jordan, inderhaast - en zo als bleek te voortijdig - opgericht na diens tijdelijke retraite, biedt NBA-volgelingen de gelegenheid iets te proeven van wat zich bin nen het belendende stadion af speelt. De wedstrijden zelf zijn immers al negen jaar op rij uit verkocht. De wachtlijst telt in middels vijftienduizend namen. 'The best there ever was. The best there ever will be', vermeldt het opschrift. Passanten werpen muntstukken naar het beeld, spreken in gedachten een wens uit, knielen, bidden, en gedragen zich daarbij even serieus als de fan die onlangs tijdens de war- ming-up het veld opstormde en zich op de grond wierp om de voeten van Jordan te kussen. Vol gens een onderzoek van Associa ted Press noemden zwarte Ame rikaanse kinderen de naam van Jordan samen met die van God als de persoon die zij het meest bewonderden, na hun ouders. De NBA als religie. Hallelujah. Jordan stapte in het bedje dat Jo hnson en Bird voor hem in het be gin van de jaren tachtig hadden gespreid, daarbij telkens moeder lijk toegedekt door de marketing- strategen van de NBA. Jordans carrière verliep synchroon aan de uitbreiding van regionale televi siemarkten,, zich ontspinnende oorlogen tussen sportschoenfa brikanten en toenemende inte resse van het buitenland in dat typisch Amerikaanse, want spec taculaire spelletje. Tien jaar gele den stuurde de NBA wekelijkse samenvattingen naar 35 landen. Tegenwoordig zijn dat er 175, in veertig verschillende talen, met een bereik van 600 miljoen huis houdens. Niet voor niets wordt Michael Jordan ook wel de eerste grote atleet van de bekabelde we reld genoemd. Vlaggenschip Chicago Bulls is het onbetwiste vlaggenschip, zoals Dallas Cow boys en New York Yankees dat voor het American football en het honkbal zijn. Onlangs legde de politie in China beslag op twin tigduizend valse Chicago Bulls t- shirts, bestemd voor de Ameri kaanse markt die tot ongenoegen van Washington toch al wordt overspoeld met merkovertredin- gen. Ergens is het begrijpelijk. Per slot van rekening staat geld Michael Jordan, de 'eerste grote atleet van de bekabelde wereld'. verdienen op eenzame hoogte in het vaandel bij de NBA, dat op welhaast paranoïde wijze de ei gen markt beschermt. Grootverdiener is natuurlijk Mi chael Jordan, die jaarlijks veertig miljoen dollar aan reclame-in komsten opstrijkt. Zijn salaris bedraagt iets minder dan vier miljoen dollar, waarmee hij in vergelijking met mindere en jon gere goden zwaar onderbetaald wordt. Maar daaraan komt eind dit seizoen verandering als zijn contract afloopt. Dan kan Jordan in principe vragen wat hij wil. Als voorschot op de komende on derhandelingen heeft zaakwaar nemer David Falk al aangekon digd dat een bedrag van achttien miljoen dollar per jaar toch een minimale reflectie is van Jordans betekenis voor zijn werkgever. En dat is welbeschouwd niet eens foto reuter overdreven. Jordan heeft zijn na bije sportieve toekomst verbon den aan die van hoofdcoach Phil Jackson, die als dirigent en inspi rator eindverantwoordelijk is voor de behaalde trilogie en het succes van dit seizoen. Ook Jacksons verbintenis loopt ten einde, en Jordans vastberaden heid 'te gaan waar Phil gaat' lijkt slechts een tactische manoeuvre om het Bulls-management diep in de buidel te laten tasten. Een machtsspelletje met loyaliteit als drijvende kracht. Hoe eenvoudig het optelsomme tje op zich ook lijkt - Jordan plus Pippen plus Rodman plus een stelletje waterdragers is gelijk aan een kampioenschap; het was grotendeels de verdienste van Phil Jackson om uit die mix van individuele grootheden een hech te eenheid te kneden. Wat te den ken immers van Dennis Rodman, het eigenzinnige mannetje met een schier wanhopige roep om aandacht. Jackson stoorde zich niet aan diens exhibitionistisch gedrag, zei zich hooguit te verba zen over het feit dat 'Dennis een speciaal apparaatje nodig heeft om zijn oor-, neus- en navelrin- gen af te nemen'. 'His Weirdness' Rodman mag dan voortdurend de kleur van zijn haar verven, zijn specialisme op het veld is onover troffen gebleven. En om het re- bounden van de bal was 'His Weirdness' dan ook overgenomen van San Antonio Spurs, dat niet met zijn uitspattingen kon leven. De Bulls lachen erom, al leek even de boot aan toen Rodman zich afgelopen maart volkomen liet gaan en een scheidsrechterlij ke beslissing beantwoordde met een onvervalste kopstoot tegen de arme arbiter. Zes duels schorsing en een fikse boete waren het re sultaat, maar coach Jackson rea geerde plompverloren met de op merking 'dat het maar goed was dat het nu gebeurde, en niet tij- dens de play-offs'. In zijn eigen loopbaan als sporter was Jackson evenmin een lie verdje, hetgeen van pas kwam bij het winnen van twee kampioen schappen bij New York Knicks (1970 en 73). Als toegewijd Gra teful Dead-volgeling die onlangs vijftig werd, vindt de geboren non-conformist de oplossingen voor de meest ingewikkelde bas ketbal-problemen in, wat hij zelf noemt, 'Zen-principes met een Christelijke grondslag'. Het komt heel kort gezegd neer op 'een aanpak die discipline afdwingt middels harmonie in ieders le- Gesloten front En warempel, het werkt bij de gecompliceerde karakters die er volop rondlopen in de dure Bulls- selectie. Geen onvertogen woord is gevallen, althans buiten de kleedkamers. Niemand is uit op persoonlijk succes, door eigen handig momenten te benutten en zijn virtuoze kwaliteiten te to nen. Chicago Bulls is in alle ve zels een team, dat als gesloten front op voorhand al een wed strijd in zijn voordeel heeft be slist. Jordan noemt de Bulls te pas en onpas 'Pippens team', Pip pen doet dat compliment af met de woorden dat 'Michael veel te aardig is', terwijl Rodman zich voor het eerst in zijn leven 'slechts een schakeltje' noemt. Kortom, Seattle SuperSonics, Utah Jazz, hoe verweer je je in vredesnaam tegen het bescheiden trio Superman, Batman en Rod man, zoals de Three Amigos door het leven gaan? De opponenten die het recept dachten te hebben gevonden om de sleutelspelers te bedwingen, kwamen keer op keer bedrogen uit omdat achter dat vermaledijde drietal een verbluf fend sterk leger pionnen schuiL- gaat. Toni Kukoc is de Europese Jordan, Steve Kerr een verrader lijke 'Joris Driepunter', en zelfs de beperkte Australische center speler Luc Longley ontpopt zich tot een bovenmodale werkkracht. Longley gaf onlangs het geheim prijs dat het mogelijk maakt pro bleemloos in de schaduw te acte ren. „Met spelers als Jordan, Pip pen en Rodman moet je jezelf niet al te serieus nemen." Chicago's Scotty Pippen (rechts) probeert op een wat merkwaardige manier de bal te heroveren. foto reuter

de Stem | 1996 | | pagina 11