Nederlander chter moord an Noppen' Arbeidspartij: 6 Dit is rankrijk spreekt kwalijke rol bij val Srebrenica tegen g over rgoeding Frankrijk gaat beter voor toerist zorgen Vetanyahu, 6Amerikaans' politicus in Israël liligheid wd KORT tostar stemt op 30 juni Arafat deed geen oog dicht BUITENLAND A5 IMMENTAAR jen CAO Djoesjin eskwestie ktewet >lgische justitie ontkent Parijs houdt Baskische terroriste aan BSE-onderzoek duurt acht jaar 'Maffia rekende op Andreotti' 'Hervormingen Albanië gaan door' Scheiding Andrew en Fergie definitief Weer verdachte Reemtsma-zaak gepakt LANCE |31 MEI 1996 A4 IDE STEM 11 VRIJDAG 31 MEI 1996 en de uitslag van de |s gerustheid was tevoren 1-offensief maakte de Is Ikoorden van Oslo mis I ling van een officiële vre lieid garandeerden. ■zoals Shimon Peres qe Likoedblok, dat zich aan- [n het beleid van de Ar- gne toegeven dat een te Fslo' niet realistisch was je religieuze partijen die ten opzichte van de Pa- kregen hebben. 1 groep recentelijk vanuit ar Israël geëmigreerde jo in, behandeld als tweede- t de joodse staat ze liever rige verkiezingen hebben ;n masse tegen de zitten- [rtij heeft er indertijd van |en effectieve verbetering Ivkomers. De voormalige •reep dat alleen een eigen zhe joden permanent zou proteststemmen op zich I door deze twee factoren jn-Oosten is er niet direct Netanyahu heeft immers Inen aan de reeds gesloten cikoed kan alleen regeren Ik 'Russische' steun. Veel let te verwachten. Het Li- zichtigheid en vertraging, ^1 zich slechts terug- en af- Iverwacht worden. Ontrui- fspreekbaar. Een echte Pa- en wachten. Terugtrekking Itus van oost-Jeruzalem is fatale verharding van de us tot een nieuwe golf van [iet te voorspellen. Defana- nier Menachim Begin ont- Itot vredesduif. biën wordt in de loop van Ie Bronovo Ziekenhuis. Hij lijn ministerie gisteren be- gen over de aard van de kwijt dat het een zware ha de ingreep helemaal zal Komische Zaken vervangt haam van de rk ontwikke- Dat heeft directeur H. ld gemaakt. Met de nieuwe pht als wederkerigheid uit- voord balans en staat voor Joord en Zuid, tussen mens epsonderwijs en volwasse- cao afsluiten met de vak pen als werkdruk (taakbe- In. Afspraken over salaris, bralsnog voorbehouden aan Kamer heeft gisteren inge- lelt. De instellingen krijgen van september. wil van minister Jorritsma met een Russisch vracht- lort. Een Iljoesjin vernielde 1 landingslichten. |öller wil van Jorritsma we eft met overbelading Hij t er op Maastricht-Aachen, rhthavens, al eerder sprake >estellen. veede Kamer kwam gisteren z automatische lintjesregen nder D66 koos uiteindelijk lister Dijkstal: Kamerleden 'digers krijgen voortaan een tien jaar hun zetel verlaten. ide Ziektewet voor zwange- en flexibele contractanten omdat het aantal flexibele n geraamd. Staatssecretaris venwel nog geen aanleiding zn. Dat bleek uit onderzoek ninisterie van Sociale Zaken J van VNO-NCW om de ge- op het spitsverkeer te on- uitstaan. ook bij Vereniging van Ne- rlandse Autoleasebedrijven NA) in het verkeerde keelgat vereniging keert zich tegen voorstel dat zakenautos raarder belast. Volgens de VN ordt het verkeerde beeld ge fietst dat zakenauto's veel voo rivé- en woon-werkverkeer orden gebruikt. In het vey?"|' e van deze reactie stelt de MH p vakcentrale voor hoger e iddelbaar personeel, dat 1age scale aftrekposten voor w°° erkverkeer in de CAO-onde andelingen zullen leiden tot n ere eisen voor reiskostenvergo ingen. Alleen de FNV reageer erheugd. De vakcentrale wu eld dat vrijkomt door het chaffen van het reiskostentor ait gebruiken om het arbei .ostenforfait voor iedereen erhogen. Lijs/Den Haag (anp) - De beschad iging tegen de Franse VN-generaal Kvier, die in juli 1995 op aandrin- L van president Chirac van Frank- f k willens en wetens een luchtaan- Tl tegen de belegeraars van de en- Le Srebrenica zou hebben tegen- Ihouden, is volkomen uit de lucht ■grepen. |at stelde het Franse ministerie van uitenlandse Zaken gisteren in een com- iiniqué. Tlgens perspublicaties had Janvier het, V opdracht van Chirac, met de Bosni sche Serviërs op een akkoordje gegooid: geen luchtaanvallen meer in ruil voor vrijlating van de VN'ers die de Serviërs toen gegijzeld hielden. Chirac heeft zich altijd duidelijk op het standpunt gesteld dat er geen sprake was van onderhandelingen om gegijzelde VN-militairen vrij te krijgen, zegt echter een woordvoerder Buitenlandse Zaken in Parijs. Op 13 juni 1995 maakte Chirac de vrijlating van die gijzelaars bekend met de mededeling: „Wij hebben geen te genprestatie geleverd." De vrijwel met deze vrijlating samenval lende oprichting van een snelle interven tiemacht - van Franse, Britse en Neder landse troepen - is volgens Parijs het be wijs dat er geen sprake kan zijn van een dubbelzinnige Franse houding. Publica ties van NRC Handelsblad en een docu mentaire van de IKON duiden erop dat de Verenigde Naties in juli vorig jaar be wust aanstuurden op de val van de en clave Srebrenica, die door Nederlandse militairen werd beschermd, en dat Frankrijk een cruciale rol speelde bij het tegenhouden van Navo-luchtaanvallen. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken zei gisteren dat hij de Fransen, ondanks hun ontkenning, zoveel moge lijk informatie zal vragen. De Tweede Kamer wil van hem en van minister Voorhoeve (Defensie) nadere uitleg. De verontrusting over gegevens die volgens de WD 'niet geheel sporen met wat de regering de Kamer destijds heeft meegedeeld', bleek gisteren Ka merbreed. PvdA'er Valk vindt dat de regering op heldering moet vragen aan de VN om al le feiten boven tafel te krijgen. GroenLinks stelt dat de rol van Chirac, die persoonlijk met de Servische presi dent Milosevic over het staken van luchtaanvallen zou hebben gesproken, nader moet worden belicht. Fractievoor zitter Rosenmöller wil weten of het klopt dat de VN direct na de val van de encla ve al concrete aanwijzingen hadden dat 5000 mannen uit Srebrenica zouden zijn vermoord. De regering moet bovendien nagaan hoe het internationale besluitvormingspro ces rond de val van Srebrenica is verlo pen, aldus De Hoop Scheffer van het CDA. „Het kan niet zo zijn dat wij daar mede verantwoordelijkheid hebben gedragen en dat er zonder ons over ons is beslist. De onderste steen moet boven. Het gaat hier over een van de grootste drama's in ons buitenlandse politiek na de oorlog" aldus de CDA'er gisteravond op een spreekbeurt in Oud Gastel. (iwBert Schampers issel - De Nederlandse drugshandelaar J. van G. zou vorig ar februari de opdracht hebben gegeven om de Belgische hor- jnenbestrijder Karei Van Noppen uit de weg te ruimen. Dat irijft de Vlaamse krant De Morgen. Vlaamse veearts-vleeskeurder :rde een fervente strijd tegen It gebruik van verboden groei- irmonen in rundvlees. Het jenbaar ministerie in Turnhout :ht echter geen waarde aan het rhaal dat Van Noppen werd toord omdat hij op het punt ind banden tussen de Neder- idse drugsbaron en West- lamse vleesfraudeurs bloot te jen. ilgens De Morgen heeft Van ippen ontdekt dat de West- iamse 'vleesmaffia' zaken deed it Van G., de belangrijkste Eu- lese handelaar in speed en xte- iletten. De drugs werden door vleeshandelaren via snackbars cafés aan de man gebracht, bron van het verhaal is Willy lijpers, burgemeester van Her en Vlaams parlementslid voor Volksunie. Kuijpers is zelf op lerzoek gegaan in het crimine- lilieu en kwam tot de conclu- dat drugs en vlees hebben ge- tot de dood van Karei Van |ppen. Zelf beweert de burge- ister te zijn benaderd door linelen en politiemensen, die Iers geen gehoor vonden. Kuij- •s zegt dat hij de gebrekkige irdinatie tussen de verschü- |de politiediensten in België i de kaak wil stellen. Belgische justitie en ook het itituut voor Veterinaire Keu- 6IVK, de werkgever van Van ppen, geloven niet in een ver- id tussen drugs en vlees. Vol- is hen hield Van Noppen zich vooral bezig met de strijd tegen hormonen. Volgens justitie is bij huiszoekingen in kringen van vee- en vleeshandelaren geen en kel spoor gevonden dat leidt naar drugshandel. Volgens Kuijpers en De Morgen was de moord beraamd in een café in Oud-Turnhout, vlakbij de vroegere villa van Van G. Die vil la werd een maand na de moord opgeblazen. Van G. hoopte geld van de verzekering op te strijken, maar bleek zelf achter de aanslag te zitten. De Nederlander is in België al verschillende keren op gepakt wegens handel in drugs. Begin dit jaar nam hij de benen naar Nederland. Het onderzoek naar de moord op Van Noppen is een stroomver snelling gekomen na de arrestatie van een Belgische wapenhandel aar in Zuid-Frankrijk. Samen met een verdachte die in België in de gevangenis zit, zou hij als huurmoordenaar zijn opgetre den: Beide verdachten hebben, zo meldde de BRTN gisteravond, hun betrokkenheid bij de moord toegegeven. Gisteren werd ook bekend dat de politie in Turnhout het levenloze lichaam heeft aangetroffen van een xtc-handelaar. De man was een goede bekende van Van G. en een belangrijke getuige in een aantal rechtszaken tegen de Ne derlander. Het is niet duidelijk of er enig verband bestaat tussen zijn dood en de speculaties rond de moord op Van Noppen. Aanhangers van Likoed zijn door het dolle heen, nadat de eerst zeker lijkende nederlaag is omgeslagen in een overwinning. FOTO REUTER tar (ap) - De verkiezingen in de Bosnische stad Mostar zullen op uni worden gehouden, heeft de bestuurder van de stad, de Span- dRicardo Perez Casado, gisteren aangekondigd, spronkelijk hadden deze verkiezingen op 31 mei zullen plaatsheb maar ze werden uitgesteld omdat de belangrijkste moslimpartij waar maakte tegen het feit dat de circa 45.000 burgers van Mostar als vluchtelingen in het buitenland wonen, niet zouden kunnen nemen. Deze partij vreesde een stemmen-overmacht van de nische Kroaten. ■iddels is besloten dat alle vluchtelingen uit Mostar die daar in 1 als kiezer stonden ingeschreven, in hun verblijfsland mogen amen. ar schatting van de EU zullen van de 100.000 kiesgerechtigden die '991 in Mostar stonden ingeschreven, op de dag van de verkiezin- slechts 30.000 in de stad zijn. De overige 70.000 burgers zullen in buitenland zijn. Door Willy Werkman Tel Aviv - „Dit kan niet," zei den ze gisteren in het hoofd kwartier van Shimon Peres' Arbeidspartij. „Dit is echt on- pogelijk!" Maar de sigaret tenpeukjes in de asbakken stapelden zich somber op. De partij-jingle van de nu voor bije verkiezingsstrijd klonk niet meer. Alle cameramensen die woens dagnacht nog het denderende 'overwinningsfeest' van de Ar beidspartij hadden vastgelegd, stonden inmiddels bij Benjamin Netanyahu op de stoep. Peres was, blijkens de telling van de stembriefjes, duidelijk out. Bibi, leider van het Likoedblok, zege vierend in. De revolutie in Israël is daarmee een feit. Het land was moe. De strijd was over. De plastic lappen langs de wegen werden opgeruimd. En al die auto-stickers met hun verlei dende verkiezingsteksten waren ineens waardeloos. Niet meer dan ruim 20.000 stembriefjes van de kiezers gaven Netanyahu de - voorlopige - voorsprong. En hoe wel er tot vanmiddag nog stem men geteld moeten worden, was er van de hoop voor Peres weinig meer over. Tientallen extra veiligheidsagen ten namen in en rondom het luxe hotel in Tel Aviv, waar Netanya hu al zijn staatsoverleg begonnen was, hun posities in. En ze spra ken - bezorgd om de terreurgeva- ren voor de nieuwe leider - hun veto uit toen woordvoerders van Bibi de cameramensen lieten we ten, dat de nieuwe leider met First Lady Sarah vanaf het bal kon naar hen zou komen zwaaien. En eigenlijk, na dat nachtelijke drama, was er voor de Israëli's niets meer zeker. Eerst, in de avonduren, hadden commentato ren zich verdiept in de vredes plannen van 'overwinnaar' Peres. Beide nationale televisiezenders hadden de vlaggen en de vreug desprongen laten zien bij de Ar beidspartij, en de sombere blik ken bij de Likoed. Maar om een uur of twee 's nachts kwam de onverwachte ommekeer. De ze ven procent, waarmee Shimon Peres aanvankelijk voor leek te staan, sloeg om in een kleine voorsprong voor Netanyahu. In het Cinerama-gebouw, waar de Arbeidspartij zo denderend had feestgevierd, werd het dood stil. In het gebouw van de Likoed, waar bijna alle stoeltjes al leeg waren, klaarden de gezichten van nog enkele aanwezigen op. En al die wijze commentatoren bogen zich, snel aangepast, over Israëls nieuwe politieke kaart. Lea Rabin, de weduwe van de vo rig jaar vermoorde premier, sprak over de verdeeldheid van haar volk. Over de les, die uit de dood van haar man getrokken Gaza (ap) - De krappe verkiezingsoverwinning van 'Bibi' Netanyahu en de nederlaag van 'vredesduif' Peres hebben voor een schok gezorgd onder de Palestijnen. Het radiostation Stem van Palestina had het gisteren over niets anders dan de Israëlische verkiezingen. Yasser Arafat is de hele woensdag nacht opgebleven in zijn kantoor in Gaza om de uitslagen te volgen. Arafat wilde gisteren nog geen commentaar geven op de voorlopige uitslag. Het Palestijnse parlementslid Hanan Ashrawi sprak de vrees uit dat Netanyahu's premierschap een akkoord over zaken als Jeruzalem en de joodse nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever moeilijker maakt. De extremistische Harnas verklaarde dat de verkiezingsuitslag 'een negatieve invloed op de hele regio' zal hebben. „Al mijn dromen over vrede zijn vernietigd," treurde Khalil Shaheen, restauranthouder in Gaza-Stad. „Ik ben blij dat Bibi heeft gewon nen," zei echter Qawasmeh. „De wereld ziet nu het ware gezicht van Israël.' ze willen geen vrede." had moeten worden, maar kenne lijk niet was begrepen. „Yitshak is vermoord, omdat hij vrede wil de," zei ze. En het resultaat is niet de voortzetting van Rabins vredespolitiek, maar de terug keer van de harde lijn. „Ik heb het gevoel," zei ze, „dat ik m'n koffers moet pakken en zo snel mogelijk hier moet verdwijnen." Niet alleen is nu het historische verzoeningsproces van haar man met de Palestijnen in gevaar; er is ook een duidelijk grotere invloed van de joods-religieuze partijen. Het land zal, als Netanyahu de komende regering vormt, recht ser worden, en vromer. Voor 'links' blijft onder een Likoed-re- gime niets anders over dan oppo sitie-protest. Gaat Israël weer terug naar de isolatie van voor de Rabin-rege- ring van 1992? Of zal de druk van de wereld ervoor zorgen dat de ingeslagen vredesweg worden voortgezet? De beurs in Tel Aviv gaf al een eerste antwoord. De aandelen kelderden. De shekel was gistermorgen al bijna een procent gedaald. Nog een stuk onzekerheid voor de nu zo ver warde en geschokte Israëli's. Zul len er niet, met Netanyahu aan de macht, meer terreurdaden van de Islamitische fundamentalisten komen? Nog meer angst? Voor Daniël, aan een ijsje likkend op het strand, was alles meteen duidelijk. „De Harnas," is zijn vonnis. „Die heeft ons dit aange daan. Ze worden bedankt." Parijs (afp) - Frankrijk gaat zich meer bekommeren om het welzijn van de miljoenen bezoekers. Verantwoordelijk minister Bernard Pons startte gisteren in Parijs een campagne waar aan alle bureaus voor vreemde lingenverkeer, reisbureaus, vervoersmaatschappijen en een groot aantal gemeenten mee doen. De Franse autoriteiten realise ren zich dat de ongeveer zestig miljoen toeristen die Frankrijk jaarlijks bezoeken, genieten van de Franse landschappen, keuken en cultuur, maar vaak een nare herinnering overhou den aan de ontvangst door Fransen. Toeristen kunnen binnenkort speciale meertalige dienstver leners aanschieten die in rode jacks gekleed op stations en vliegvelden goede raad bieden aan toeristen. Voorts worden taxibedrijven en andere dienst verlenende bedrijven aange moedigd er meer rekening mee te houden dat veel toeristen geen vloeiend Frans spreken en bijvoorbeeld in het Engels be naderd willen worden. Voorts is er een brochure ge drukt die het personeel van Franse instellingen uitlegt wel ke 'rare' gebruiken en voorkeu ren buitenlandse bezoekers kunnen hebben: Japanners ge ven geen fooi, Duitsers slapen liever onder een dekbed en eten liever geen oesters. Britten doen geen oog dicht op de buis vormige hoofdpeluw en nemen liever een bad dan dat ze dou chen. Mexicanen willen graag een gulle douchekop die hoog aan de badkamerwand is bevestigd. BUITENLAND KORT Parijs - De Franse politie heeft een van de meest gezochte Baski sche terroristen aangehouden. Parijs en Madrid maakten gisteren bekend dat Maria Nagore woensdag op de Parijse luchthaven Charles de Gaulle is gearresteerd nadat ze zich met een vals Spaans paspoort identificeerde. Nagore had vergeefs getracht Mexico binnen te reizen en keerde terug naar Europa. Ze zou tus sen 1990 en 1993 lid zijn geweest van het Txalaparta-commando van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. In die hoedanigheid was ze verantwoordelijk voor tal van aanslagen. De bijna drie de cennia durende terreurcampagne van de ETA heeft aan zeker achthonderd mensen het leven gekost. Brussel - De Europese Commissie heeft van wetenschappers te horen gekregen dat onderzoek naar de eventuele overdraagbaar heid op mensen van de runderziekte BSE mogelijk acht jaar duurt. EU-Commissaris Franz Fischler zei dat zeker vijf tot acht jaar onderzoek nodig is om uit te vinden of de ziekte op mensen kan overgaan. Palermo - Een overloper van de Italiaanse maffia heeft gisteren in de rechtszaak tegen de voormalige premier Giulio Andreotti ver klaard dat de maffia van Andreotti gunsten verwachtte, zoals het ontslaan van overijverige onderzoekers of het ongedaan maken van veroordelingen. Getuige Mutolo verklaarde dat hoge maffia bazen hem hadden verteld dat Andreotti 'een speciale relatie had' met een Romeinse rechter die erom bekend stond dat hij regelma tig veroordelingen van maffialeden, die door een lagere rechtbank waren uitgesproken, weer ongedaan maakte. De rechtszaak tegen de zevenvoudige premier Andreotti begon in september nadat hij werd beschuldigd van samenwerking met de georganiseerde mis daad. Tirana - De regerende Democraten in Albanië hebben gisteren bezworen dat zij met hun nieuwe tweederde meerderheid in het parlement de hervormingen zullen voortzetten. Maar de belang rijkste oppositiepartijen zeiden de conservatieve overwinning niet te aanvaarden, omdat de verkiezingen vervalst zijn. De Orga nisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa is het daar mee eens. De regerende Democratische Partij van president Be- risha behaalde 95 zetels of 67,8 procent van de stemmen bij de eerste ronde. Berisha erkende dat zich onregelmatigheden hebben voorgedaan, maar 'niet in die mate dat ze de uitslag beïnvloeden'. OVSE-voorzitter Cotti sprak zijn diepe bezorgdheid uit. „De toe stand kan de democratische ontwikkeling van het land in gevaar brengen." Londen - De Britse hertogin van York heeft gisteren voor een Londense rechtbank haar scheiding van prins Andrew geregeld. Daarmee komt een einde aan een huwelijk dat tien jaar heeft ge duurd. Het paar leefde al bijna vier jaar gescheiden. Sarah Fer guson raakt de titel Her Royal Highness kwijt. Ze krijgt een uit kering van 5,2 miljoen gulden. Het is de vraag of dat voldoende is om haar schulden af te lossen. Britse roddelbladen zijn van me ning dat de scheiding het beste cadeau is dat de Duchess of dis grace koningin Elizabeth kan geven. Keulen - In Keulen is een derde verdachte van de ontvoering van de Duitse miljonair Jan Philipp Reemtsma gearresteerd, heeft de politie van Hamburg gisteren bevestigd. Het zou gaan om een 35- jarige man die de in Spanje aangehouden verdachten Peter Rich ter (58) en Wolfgang Koszics (54) onderdak had gegeven en gehol pen bij hun vlucht uit Duitsland. De verdachte is niet het gezoch te 'brein' achter de ontvoering. Reemtsma werd op 25 maart uit zijn huis in Hamburg-Blankenese ontvoerd. Op 26 april werd hij vrijgelaten nadat zijn familie 30 miljoen mark losgeld had betaald. 'oor Dora Rovers (anp) 'E NACHT van 29 op 30 mei verander- 0 veel voor de nieuwe premier van Is- -1, Benjamin Netanyahu. Laat in de vond, toen de voorkeur van de Israëli's og naar Peres leek uit te gaan, sprak 'otanyahu de voorspellende woorden 'e nacht is nog lang'. w pakkende uitspraak van de 46-jarige etanyahu, die zijn snelle politieke opmars Mr een belangrijk deel dankt aan zijn ver- |°gen nieuwswaardige uitspraken te doen bij televisie en radio geliefde korte cita- jn Israël geboren zoon van een professor be joodse geschiedenis bracht zijn jeugd otendeels door in de Verenigde Staten. Na studie architectuur en bedrijfsadmini- e keerde Netanyahu terug naar Israël zijn militaire dienst te vervullen. De po- ieKe doorbraak van Netanyahu kwam 0 n Moshe Arens, de Israëlische ambassa- ur ln Washington hem in 1982 aanzocht ,Weebe man van de ambassade. J ens "e Golfoorlog ontpopte Netanyahu, n onderminister van Buitenlandse Za- a's een uitstekend regerings- ravoerder. De goed-ogende, perfect En- sprekende Netanyahu trad, een gas- ,7fj0m' °Pin wereldwijd bekeken CNN- gj nb.lngeri over de scud-aanvallen op Is- t P Pakkende, nieuwswaardige uit- bez°rgden hem de naam 'de eerste bnkaanse politicus in Israël'. Netanyahu De aan de weg timmerende oppositieleider benutte zijn media-ervaring de afgelopen jaren veelvuldig. Niet alleen om zijn politie ke boodschap uit te dragen, maar ook om voor de televisie te bekennen dat hij zijn derde echtgenote Sara ontrouw was ge weest. Overspel en televisie speelden op nieuw een rol tijdens zijn gooi naar het lei derschap van Likoed. Netanyahu wist de publieke opinie uiterst geraffineerd te be spelen door te beweren dat een 'bende cri minelen' een video van hem en zijn minna res wilde publiceren. Zijn rivaal voor de opvolging van Shamir, David Levy, zou achter de zwartmakerij zit ten. Pas nadat Netanyahu het leiderschap had binnengehaald, gaf hij toe dat de aantij gingen op niets waren gebaseerd. Aan Neta nyahu's snelle politieke opmars leek eind vorig jaar een abrupt einde te komen na de moord op premier Rabin. De oppositieleider werd vereenzelvigd met de slogans van extreem-rechtse joden die ook tijdens Likoed-bijeenkomsten vrijelijk riepen dat Rabin een verrader was. In opi niepeilingen scoorde de oppositieleider zo slecht dat premier Peres besloot tot vervroe ging van de verkiezingen. Het tij voor Netanyahu keerde met de reeks Palestijnse zelfmoordaanslagen begin dit jaar en de groeiende angst onder Israëli's die constateerden dat de vrede met de Pales tijnen hen geen veiligheid bracht. Dat was koren op de molen van de Likoed-voorman, die pleit voor een 'veilige vrede'. Netanyahu wil daarom het vredesproces met de Palestijnen vertragen. Hij is tegen een onafhankelijke staat voor de Pales tijnen. Ook verklaarde Netanyahu niet van plan te zijn de Golan-hoogvlakte aan Syrië terug te geven. Hij wil de joodse nederzet tingen op de Westelijke Jordaanoever uit breiden. En bovenal wil Likoed een onge deeld Jeruzalem als hoofdstad van de joodse staat. (ADVERTENTIE) Bilance is de nieuwe naam die vanaf heden staat voor de katholieke ontwikkelingsorganisatie Vastenaktie Cebemo. Een organisatie die met hart en ziel betrokken is bij het ontwikkelen van een andere wereld. Bilance komt op voor gemeenschappen in Afrika, Azië, Latijns Amerika en Midden- en Oost-Europa. Gemeenschappen waar mensen zich actief inzetten voor een beter en menswaardiger bestaan. Bilance doet dat door zorgvuldig geselecteerde projecten te steunen. Projecten van vrouwen, vissers en veehoeders. Van landloze boeren, theepluksters, jongeren in sloppenwijken en inheemse volken. Projecten die werken. En resultaten die tellen. Bilance is een nieuwe naam die staat voor een andere wereld. U kunt daar achter gaan staan. Door Bilance te steunen. Via giro 934. Eerst meer informatie? Bel dan 071 - 515 9 515 voor de gratis folder. ONTWIKKELT Postbus 77 2340 AB Oegstgeest tel 071 - 515 9 515

de Stem | 1996 | | pagina 5