Dijkstal botst met de Kamer Cijfers tonen aan dat 'gezond werken' geld oplevert rankrijk Geen akkoord over Kinderen mogen naam van moeder hebben 'autoplan' De Boer PvdA'ers moeten met pistool op de borst zeggen wat ze willen Opschudding over reiskostenvergoeding Netanyahi Minister koppelt toekomst van stadsprovincies aan lot van Rotterdam Controle lostar steml DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Vrede is geen veiligheid )ESTEM BINNENLAND KORT Zalm ziek, Wijers waakt Vastenaktie heet nu Bilance Beroepsonderwijs sluit eigen CAO Groenlinks wil uitleg over Bjoesjin PvdA staat alleen in lintjeskwestie Mogelijke tegenvaller Ziektewet Belgische justitie 11111 VRIJDAG 31 MEI 1996 Van onze Haagse redactie Den Haag - Iedere gulden die een bedrijf steekt in het ver beteren van de gezondheid van het personeel, levert twee gulden op. „Gezonder werken loont dus", concludeerde staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken en Werkgelegenheid gisteren tijdens de conferentie 'Gezonder werken, minder verzuim' in Den Haag. Daar werden cijfers gepresen teerd die aantonen dat gezond heidsprogramma's in bedrijven wel degelijk hun geld opleveren. Dat gezondheidsprogramma's op de werkvloer geld opleveren, is het gevolg van de privatisering van de ziektewet, zo merkte Lin schoten op. Bedrijven moeten ziek personeel nu zelf doorbeta len. Daar komt binnenkort de premiedifferentiatie in de WAO bij. Dat gezonder werken geld ople vert probeert de overheid al jaren over het voetlicht te krijgen bij het bedrijfsleven, aldus Linscho ten. „Maar het was een beetje roepen tegen Oostindisch doven. Dat is inmiddels wel veranderd: „De invoering van financiële prikkels maakt dat kosten van verzuim en van arbeidsonge schiktheid niet langer kunnen worden afgeschoven op het col lectief." In Nederland gaan per jaar circa 70 miljoen werkdagen verloren als gevolg van ziekteverzuim. Dat levert een schade op van 8 mil jard gulden. Dertig procent van de ziektegevallen heeft direct te maken met arbeidsomstandighe den. Verbetering daarvan leidt direct tot minder verzuim, zo is gebleken uit een aantal proefpro jecten die werden uitgevoerd on der auspiciën van het Centrum Gezondheidsbevordering op de Werkplek (GBW). De resultaten werden op de conferentie gepre senteerd. Bij een ziekenhuis in Purmerend bijvoorbeeld viel het ziektever zuim van bijna 8 procent in 1992 terug naar 4 procent in 1995 dankzij een gericht gezondheids project, uitgevoerd onder leiding van TNO-Preventie en Gezond heid. Dat leverde een netto-be sparing op van ruim 2,5 miljoen gulden per jaar op. Een bouwbe drijf in Heerlen met een jaarom zet van 16 miljoen gulden, waar de Rijksuniversiteit Limburg een project uitvoerde, bespaarde per jaar 250.000 gulden aan ziekte kosten, méér dan de netto-winst. Linschoten vindt dat het be drijfsleven best mag proberen om werknemers aan te moedigen om gezonder te leven, maar dwang is uit den boze: „We leven in een vrij land. Het controleren van het aantal kroketten die werknemers eten in de bedrijfskantine is iets dat echt niet kan. Wel kan een sfeer ge schapen worden waarin iedereen gestimuleerd wordt iets aan zijn gezondheid te doen." Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Dijkstal (WD, Binnenlandse Zaken) staat lijnrecht tegenover de Tweede Kamer wat betreft de toekomst van de zeven stedelijke gebieden, waaronder Arnhem/Nijmegen en Eindhoven/Helmond. Volgens Dijkstal komt er nergens een stads- of miniprovincie als de regio Rotterdam er geen krijgt. Een meerderheid in de Kamer is het daarmee niet eens. Dat bleek gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer met Dijkstal en staatssecretaris Van de Vondervoort (PvdA, Binnen landse Zaken) over de voortgang van de bestuurlijke vernieuwing. Dijkstal koppelde in dat overleg het lot van de stedelijke gebieden Amsterdam, Den Haag, Eindho ven/Helmond, Twente en Arn hem/Nijmegen definitief aan dat van Rotterdam. „Als Rotterdam niet doorgaat, gaat er een dikke rode streep door de Kaderwet", aldus de minister. In die wet is vastgelegd dat zeven stedelijke gebieden mogelijk uit kunnen groeien tot een provincie nieuwe stijl. Volgens Dijkstal kan het niet zo zijn dat Twente bijvoorbeeld wel een stadsprovincie krijgt en Rot terdam met zijn haven en Am sterdam met zijn luchthaven niet. „Dat zou toch zeer droevig zijn", aldus de minister. Koppeling Een meerderheid in de Kamer wil de koppeling echter niet leggen. „De Kamer wil een zelfstandige beoordeling per gebied", aldus PvdA-Kamerlid De-'Cloe. Hij- kondigde gisteren aan zich niet bij de uitspraak van Dijkstal neer te zullen leggen. Binnenkort de batteert de Kamer opnieuw met de minister over de kwestie. Met zijn uitlatingen voert Dijk stal de druk op de Tweede Kamer op. De Kamer haalde begin dit jaar een wetsvoorstel onderuit voor de vorming van een stads provincie Rotterdam. De kritiek van de Kamer richtte zich met name op de voorgestelde opdeling van de Maasstad. Dijk stal en Van de Vondervoort trok ken daarop het wetsvoorstel in. Het kabinet liet eerder al weten een commissie van onafhankelij ke deskundigen in te zullen stel len om uit de impasse rond 'Rot terdam' te komen. Die commissie moet begin sep tember advies uitbrengen aan het kabinet, maar de Kamer betwij felt of dat wel lukt omdat de commissie nog steeds niet geïn stalleerd is. Volgens Dijkstal wordt echter op dit moment de 'laatste hand ge legd' aan de samenstelling van de commissie. Voor het einde van het jaar wil het kabinet definitief de knoop doorhakken over de toekomst van Rotterdam en vijf andere ste delijke gebieden. Een beslissing over Amsterdam wordt-uitgesteld. Door Hans van den Broek Den Haag - Minister De Boer (VROM) en staatssecretaris Ver meend (Financiën) hebben absoluut nog geen akkoord bereikt over een belastingvoordeel voor het rijden op autogas. En komt er wel zo'n pakket fisca le maatregelen om het gebruik van schonere auto's fors te stimu leren, dan mag dat de schatkist geen cent kosten. Dat bevestigen kringen rond het kabinet. De Boer presenteerde dinsdag voor AVRO's Televizier haar 'autoplan' dat voorziet in verlaging van de wegenbelasting voor LPG-rijders en een lichte verhoging van de accijns op auto- gas. Dat zou de automobilist een voordeel van enkele honderden guldens per jaar opleveren. Verder kondigde zij aan dat de accijns op diesel verhoogd zou worden. Concrete bedragen noemde de bewindsvrouw niet. Wel benadrukte zij dat ze met staatssecretaris Vermeend over eenstemming had bereikt over dit pakket belastingmaatregelen. Maar van een akkoord, laat staan een kant-en-klaar-plan is geen sprake. Er zal eerst nog heel wat gerekend moeten worden om er voor te zorgen dat de verschillen de belastingmaatregelen het mi nisterie van Financiën geen geld kost. Een ambtelijke werkgroep moet de komende tijd uitzoeken of het pakket maatregelen haalbaar is en zo ja, met hoeveel cent de ac cijns omhoog moet als compensa tie voor de verlaging van de mo torrijtuigenbelasting. GroenLinks heeft De Boer en Vermeend om opheldering ge vraagd over de gang van zaken. GroenLinks heeft, zo blijkt uit schriftelijke vragen, twijfel of er wel sprake is van overeenstem ming tussen beide bewindslieden. Door Bas de Vries Den Haag - D66-Kamerlid Dittrich schetste dinsdag avond in het debat over het naamrecht een toekomst droom. Een Amerikaanse droom, om precies te zijn. In de VS is het mogelijk, zo be klemtoonde Dittrich, om vrij wel onbeperkt van achter naam te wisselen. Kwestie van voldoende leges betalen. In Nederland, het land van de boekhouder, mag dat (nog) niet. „Wat meer marktwerking, ook in het naamrecht, zou een goede zaak zijn", stelde Dittrich. Toch ging de Tweede Kamer deze week akkoord met een wijziging in het burgerlijk wetboek die voor Nederland, zoals de GPV'er Schutte het uitdrukte, wel dege lijk een belangrijke 'inbreuk op de traditie' betekent. Een vader die in het gemeente huis aangifte komt doen van de geboorte van zijn kind, kan vanaf volgend jaar kiezen welke ach ternaam hij de baby geeft. Alleen als man en vrouw er echt niet uit komen, wordt het kind naar de vader vernoemd. Daarmee komt Nederland, mits de Eerste Kamer er ook mee in stemt, acht jaar na dato toch nog tegemoet aan een baanbrekende uitspraak van de Hoge Raad. Die bepaalde in 1988 dat de Neder landse traditie, waarin kinderen automatisch de naam van de va der krijgen, in strijd is het met het internationaal recht. Man en vrouw zouden ook dit punt gelijke rechten moeten krij gen. Er blijven overigens wel beper kingen in de keuzevrijheid. Kin deren die na de eersteling worden geboren, krijgen automatisch de zelfde familienaam als de oudste. Dat is overzichtelijker en bevor dert bovendien de samenhang binnen het gezin, vinden Kamer en kabinet. Bij ongetrouwde ouders ligt het weer anders: daar worden alle kinderen naar de moeder ver noemd. In de marge van deze wetswijziging kwamen in de Ka mer nog twee opmerkelijke plan nen aan de orde. Getrouwde mannen mogen straks de achternaam van hun echtge note aannemen. En de Kamer zou bovendien graag zien dat adellijke titels in de toekomst ook via de vrouwe lijke lijn overerfbaar worden. Staatssecretaris Schmitz (Justi tie) beloofde te bekijken of dit laatste voorstel juridisch haal baar is. De vraag is hoeveel mensen van de nieuwe keuzemogelijkheden gebruik zullen maken. Waar schijnlijk niet veel, zo tonen opi niepeilingen aan. Volgens cijfers van het Centraal Plan Bureau zou slechts een kwart van de vrouwen en een tiende van de mannen hun kinde ren de naam van de moeder wil len geven. Kennelijk is de Nederlandse tra ditie toch dieper geworteld dan Dittrich zou wensen. Door Carla Joosten We schrijven 2005: Ad Melkert is minister-president en Willem Alexander koning. Nederland heeft een stedenoproer achter de rug dat een einde maakte aan het kabinet-Bolkestein. Melkert - anno 1996 nog minister van So ciale Zaken en Werkgelegenheid - leidt nu een coalitiekabinet van de Groenen en de Progressieve Partij, waarin PvdA en D66 zijn opgegaan. Het Plan van de Ar beid van de 21e eeuw begint zijn vruchten af te werpen. De werk loosheid is dalende en de ar beidsmarkt bestaat uit een marktsegment en een deel dat gefinancierd wordt door de overheid. Scenario's Het is een van de vier scenario's aan de hand waarvan de PvdA met de actieve partijleden de discussie aangaat over de mo dernisering van de sociale zeker heid. De scenario's worden ten tonele gevoerd door een acteur die dan weer eens optreedt als minister-president en dan weer eens als nieuwslezer. De toe schouwer wordt als het ware meegenomen naar de volgende eeuw. Kranten verschijnen elek tronisch, Internet-peilingen ge ven de populariteit van het be leid weer en voor partijcongres sen hoeft niemand meer de deur uit. De scenario's tonen hoe het is gesteld met de sociale zeker heid en zijn bedoeld om de dis cussie in de zaal aan te wakke ren. Met deze voor de politiek revolu tionaire methode hoopt de PvdA het debat over de sociale zeker heid in goede banen te leiden. Het concept is afgekeken van het bedrijfsleven, waar het beleid al langer aan de hand van scena rio's vorm krijgt. Dat de partij zoveel energie steekt in dit debat is niet gek. De sociale zekerheid is een politiek mijnenveld. Iedereen herinnert zich de ellen de die de partij trof na de onver hoedse ingreep in de wao door het vorige CDA/PvdA-kabinet. Bij het CDA wordt nog steeds gehuiverd als het gaat over de gevolgen van de aankondiging in 1994 dat de aow voor vier jaar bevroren zou worden: die uit spraak alleen al bracht de partij in diepe crisis. Mijnenveld Niettemin zullen de politieke partijen zich in dat mijnenveld moeten wagen. Het bestaande Adelmund:'doorradicaliseren'. systeem is immers verouderd, want gebaseerd op een samenle ving waarin vrouwen nog nau welijks deelnamen aan het ar beidsproces en gezinnen één kostwinner hadden. Inmiddels zijn tweeverdieners op weg de norm te worden. Tegelijk verg rijst de samenleving en moet worden nagedacht over moge lijkheden om de aow betaalbaar te houden. Het paarse kabinet heeft inmid- foto dijkstra dels de nodige maatregelen ge nomen in de bijstand, de wedu wen- en wezenwet, de ziektewet en de wao. Met Prinsjesdag zou er een uitgebreide visie moeten komen over het sociaal stelsel op lange termijn. Over de gevolgen van de individualisering en over de wijze waarop de solidariteit in die veranderde samenleving vorm moet krijgen. Maar het ziet er naar uit dat het kabinet daar over geen fundamentele discus sie meer begint. De PvdA heeft na ampele over weging besloten de discussie in eigen kring wel te voeren. In alle beslotenheid gaf de partijtop daar na een presentatie van de scenario's in januari toestem ming voor. De komende maan den zullen actieve PvdA'ers uit het hele land het debat voeren en in september moet er een visie op het toekomstige sociaal stelsel liggen. Loopgravenoorlog Gepoogd wordt om daarbij niet in de traditionele loopgraven oorlog verzeild te raken, zoals dat in de politiek gebruikelijk is. Vandaar de sprong in de toe komst aan de hand van scena rio's, die realistisch en ook nog eens onderhoudend zijn. In de scenario's - geschreven door we tenschappers - zijn duidelijk ele menten te vinden van bestaande ideeën over de hervorming van de verzorgingsstaat. „We hebben de huidige situatie doorgeradi- caliseerd", zoals PvdA-Kamer lid Adelmund dat zegt. Zo is er het scenario van de sa menleving, waarin enerzijds 'hoogproductieven' en ander zijds 'laagproductieven' figure ren. De laatsten hebben gesubsi dieerd werk, zoals de huidige Melkertbanen. In een ander sce nario hebben een miljoen bij standscliënten een Persoonlijk Uitkerings Traject: ze moeten actief naar werk zoeken, een op leiding volgen, worden in een basisbaan te werk gesteld of die nen vrijwilligerswerk te verrich ten. Een idee'dat sterk doet denken aan voorstellen van de Strategi sche Beraadsgroep van het CDA. Ook het basisstelsel van de VVD, waarin de overheid een basisuit kering garandeert en mensen zich zelf of via de CAO kunnen bijverzekeren, is vertegenwoor digd. Evenals het basisinkomen dat als 'eurominimum' is inge voerd in het scenario van de ont spannen samenleving, waarin zuinig zijn, met elkaar delen en het goede leven tellen. Met het pistool op de borst zul len de PvdA'ers de komende maanden moeten aangeven wel ke richting ze uit willen, waarna het congres volgend jaar februa ri een oordeel velt. Geen sociaal-democraat kan dan zeggen overrompeld te zijn door de partijtop. Die dwingt de leden verder te kijken dan de volgende verkiezingen. En dat is erg onge bruikelijk in de politiek. s ONVREDE EN ONGERUSTHEID hebben de uitslag van del. raëlische verkiezingen bepaald. Ongerustheid was tevoren reeds duidelijk. Het Hamas-zelfmoord-offensief maakte de Is raëlische kiezers duidelijk dat de Akkoorden van Oslo m|s schien wel een goede stap in de richting van een officiële vre de betekenden, maar nog geen veiligheid garandeerden. Alles op de kaart van vrede zetten, zoals Shimon Peres qe. neigd was te doen, leek riskant. Het Likoedblok, dat zich aan' vankelijk luidruchtig verzet had tegen het beleid van de Ar beidsparty, moest gaande de campagne toegeven dat een te rugkeer naar de situatie van voor 'Oslo' niet realistisch was Vandaar de grote steun die de rechtse religieuze partijen,die over het algemeen onverzoenlijkheid ten opzichte van de lestijnen prediken, van de kiezers verkregen hebben. Onvrede leeft vooral onder de grote groep recentelijk vanuit Rusland en eerder de Sovjet-Unie naar Israël geëmigreerde jo den. Zij voelen zich slecht opgevangen, behandeld als tweede rangsburgers en hebben het idee dat de joodse staat ze liever kwijt dan rijk is. Die onvrede is niet nieuw. Bij de vorige verkiezingen hebben de Russische immigranten daarom en masse tegen de zitten de regering gestemd. De Arbeidspartij heeft er indertijd van geprofiteerd, maar was niet in staat een effectieve verbetering aan te brengen in het lot der nieuwkomers. De voormalige Sovjet-dissident Sharansky, die begreep dat alleen een eigen zuil het bozige geluid van de Russische joden permanent zon kunnen laten horen, heeft nu deze proteststemmen op zich verenigd. Het Israëlische politieke spectrum is door deze twee factoren versplinterd. De vrede in het Midden-Oosten is er niet direct door in gevaar - de nieuwe premier Netanyahu heeft immers moeten toegeven dat hij niet kan tornen aan de reeds gesloten verdragen - het vredesproces wel. Likoed kan alleen regeren 1 met religieuze, en waarschijnlijk ook 'Russische' steun. Veel toegeeflijkheid is er van die kant niet te verwachten. Het Li koedblok is zelf al geneigd tot voorzichtigheid en vertraging, een kabinet van nog rechtsere snit zal zich slechts terug- en af- houdender opstellen. Vrede met Syrië kan voorlopig niet verwacht worden. Ontrui ming van de Golan is immers onbespreekbaar. Een echte Pa lestijnse staat zal ook nog op zich laten wachten. Terugtrekking uit Hebron en discussie over de status van oost-Jeruzalem is namelijk voorlopig niet aan de orde. Of de nieuwe politiek meteen tot fatale verharding van de standpunten aan beide zijden, en dus tot een nieuwe golf van vezet en geweld, moet leiden, valt niet te voorspellen. De fana tieke havik en vroegere Likoedpremier Menachim Begin ont popte zich immers onverwacht ook tot vredesduif. In Flevoland begon gisteren een grote verkeerscontrole op het beroepsgoederenvervoer. Niet alleen vrachtwagens maar ook vracht schepen werden gecontroleerd op naleving van de milieuwetgevingfoto anp GPV'er Schutte noemt de wetswijziging een 'belangrijke inbreuk op de traditie'. foto de stem/johan van gurp mms Den Haag - Minister Zalm van Financiën wordt in de loop van volgende week opgenomen in het Haagse Bronovo Ziekenhuis. Hij ondergaat er een operatie, zo maakte zijn ministerie gisteren be kend. Financiën doet geen mededelingen over de aard van de ziekte. Een woordvoerder wilde alleen kwijt dat het een zware operatie is. „We gaan er vanuit dat hij na de ingreep helemaal zal herstellen." Minister Wijers van Economische Zaken vervangt Zalm. Oegstgeest - Bilance luidt de nieuwe naam van de rk ontwikke lingsorganisatie Vastenaktie/Cebemo. Dat heeft directeur H. Kruijssen gisteren in Oegstgeest bekend gemaakt. Met de nieuwe naam wil de organisatie zowel evenwicht als wederkerigheid uit drukken. Bilance is een variatie op het woord balans en staat voor meer evenwicht in de wereld: tussen Noord en Zuid, tussen mens en milieu en tussen vrouw en man. Den Haag - De instellingen voor beroepsonderwijs en volwasse neneducatie mogen voortaan zelf een cao afsluiten met de vak bonden. Het gaat daarbij om onderwerpen als werkdruk (taakbe- lasting), werktijden en verlofregelingen. Afspraken over salaris, uitkeringen en arbeidsduur blijven vooralsnog voorbehouden aan de minister van Onderwijs. De Tweede Kamer heeft gisteren inge stemd met het wetsvoorstel dat dit regelt. De instellingen krijgen hun nieuwe bevoegdheden met ingang van september. Den Haag - De fractie van GroenLinks wil van minister Jorritsma van Verkeer uitleg over het incident met een Russisch vracht vliegtuig op Maastricht-Aachen Airport. Een Iljoesjin vernielde vrijdag tijdens het opstijgen een aantal landingslichten. GroenLinks-fractievoorzitter Rosenmöller wil van Jorritsma we ten of het bijna-ongeluk te maken heeft met overbelading Hij vraagt de minister ook of het juist is dat er op Maastricht-Aachen, maar ook op andere Nederlandse luchthavens, al eerder sprake was van incidenten met verouderde toestellen. Den Haag - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer kwam gisteren alleen te staan in haar poging om de automatische lintjesregen voor politici te beëindigen. Medestander D66 koos uiteindelijk voor een compromisvoorstel van minister Dijkstal: Kamerleden en andere gekozen volksvertegenwoordigers krijgen voortaan een koninklijke onderscheiding als zij na tien jaar hun zetel verlaten. Den Haag - De kosten van de resterende Ziektewet voor zwange re werknemers, vroeggehandicapten en flexibele contractanten dreigen tegen te vallen. Dat komt omdat het aantal flexibele werknemers veel sneller toeneemt dan geraamd. Staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken ziet evenwel nog geen aanleiding om aanvullende maatregelen te nemen. Dat bleek uit onderzoek van de Inspectiedienst-SZW van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Den Haag (anp) - Over het voorstel van VNO-NCW om de ge volgen van reiskostenvergoedingen op het spitsverkeer te on derzoeken, is flink wat commotie ontstaan. ten ook bij Vereniging van Ne' derlandse Autoleasebedrijven (VNA) in het verkeerde keelgat- De vereniging keert zich tegen elk voorstel dat zakenautos zwaarder belast. Volgens de V. wordt het verkeerde beeld ge schetst dat zakenauto's veel vo privé- en woon-werkverkee worden gebruikt. In het verlW de van deze reactie stelt de M» de vakcentrale voor hoger middelbaar personeel, dat lage fiscale aftrekposten voor woo werkverkeer in de cao-ono handelingen zullen leiden tot gere eisen voor reiskostenverg" dingen. Alleen de FNV reagee verheugd. De vakcentrale wu geld dat vrijkomt door het schaffen van het reiskosten fait gebruiken om het arbei kostenforfait voor iedereen verhogen. Het midden- en kleinbedrijf neemt afstand van de VNO-lijn. Autoleasebedrijven zijn veront waardigd. De vakbond voor ho ger en middelbaar personeel wil verlaging van fiscale vergoedin gen in de CAO's terughalen. De FNV juicht de discussie toe. MKB-voorzitter J. Kamminga stelde gisterochtend nooit maat regelen te willen overwegen die reiskostenvergoedingen verlagen, de auto van de zaak duurder ma ken en onbelaste kilometerver goedingen aantasten. Daarmee nam hij afstand van de VNO-NCW, die dinsdag namens het hele bedrijfsleven bepleitte in de eigen achterban de discusie te starten over woon-werkverkeer. Daarin zal het ook gaan over het duurder maken van woon-werk- verkeer met de auto. De VNO-NCW-voorstellen scho- arijs/Den Haag (anp) - De bescl iging tegen de Franse VN-gene: ,nvier, die in juli 1995 op aand en van president Chirac van Fra ik willens en wetens een luchta al tegen de belegeraars van de ave Srebrenica zou hebben tej »houden, is volkomen uit de h egrepen. ,at stelde het Franse ministerie uitenlandse Zaken gisteren in een unique- oigens perspublicaties had Janvier opdracht van Chirac, met de B< jor Bert Schampers russel - De Nederlandse drugs ar februari de opdracht hebber onenbestrijder Karei Van Nop hrijft de Vlaamse krant De 7 Mc Vlaamse veearts-vleeskeurder erde een fervente strijd tegen t gebruik van verboden groei- rmonen in rundvlees. Het enbaar ministerie in Turnhout cht echter geen waarde aan het rhaal dat Van Noppen werd rmoord omdat hij op het punt >nd banden tussen de Neder- idse drugsbaron en West- aamse vleesfraudeurs bloot te jgen. ilgens De Morgen heeft Van ippen ontdekt dat de West- amse 'vleesmaffia' zaken deed :t Van G., de belangrijkste Eu- iese handelaar in speed en xtc- letten. De drugs werden door vleeshandelaren via snackbars cafés aan de man gebracht, bron van het verhaal is Willy lijpers, burgemeester van Her en Vlaams parlementslid voor Volksunie. Kuijpers is zelf op 'erzoek gegaan in het crimine- dlieu en kwam tot de conclu- dat drugs en vlees hebben ge il tot de dood van Karei Van ppen. Zelf beweert de burge ester te zijn benaderd door minelen en politiemensen, die ers geen gehoor vonden. Kuij- 's zegt dat hij de gebrekkige irdinatie tussen de verschil de politiediensten in België de kaak wil stellen. Belgische justitie en ook het tituut voor Veterinaire Keu- g IVK, de werkgever van Van ppen, geloven niet in een ver- id tussen drugs en vlees. Vol- is hen hield Van Noppen zich Dstar (ap) - De verkiezingen in juni worden gehouden, heeft di jrd Ricardo Perez Casado, gister rspronkelijk hadden deze verki( i, maar ze werden uitgesteld or iwaar maakte tegen het feit dat als vluchtelingen in het buite hlnemen. Deze partij vreesde «nische Kroaten. ciddels is besloten dat alle vil II als kiezer stonden ingeschi nmen. ar schatting van de EU zullen r 11991 in Mostar stonden ingesct slechts 30.000 in de stad zijn. buitenland zijn. 'oor Dora Rovers (anp) 'E NACHT van 29 op 30 mL e veel voor de nieuwe pren aël, Benjamin Netanyahu, vond, toen de voorkeur van °g naar Peres leek uit te g Vetanyahu de voorspellend ie nacht is nog lang'. 'en pakkende uitspraak van etanyahu, die zijn snelle poli oor een belangrijk deel dankt logen nieuwswaardige uitspra j bij televisie en radio geliefd 'e in Israël geboren zoon van t 1 oe joodse geschiedenis brac] rotendeels door in de Verenigc studie architectuur en bet ■ratie keerde Netanyahu terug zijn militaire dienst te vervi tleke doorbraak van Netai 'en Moshe Arens, de Israelis' ;u5 ln Washington hem in II ;S tweede man van de ambass J ns de Golfoorlog ontpopt »en onderminister van Buitc rf' jZ*c'1 a's een uitsteken voerder. De goed-ogend -«sprekende Netanyahu tr 6j °m, op in wereldwijd bi tzendingen over de scud-aan 1M, ij pakkende, nieuwsv tt>ovfn ^zorgden hem de na "kaanse politicus in Israë

de Stem | 1996 | | pagina 4