Vissers ergeren zich dood aan Bonino Onderzoek: crèche is niet slecht voor moederband kind Oltmans wil prinses Margriet per se horen I Je^elF Jongen verdacht van moord op meisje (4) Publicist maakt ex-minister Van der Stoel woedend 6Gehandicapten hebben 15% minder te besteden' A2 DE STEM BINNENLAND A3 'We worden weer eens te kijk gezet, terwijl er geen reden voor is' Nieuwe wet leidt tot grote drukte bij CBR 'Hé Lullo' cd moet van rechter uit de winkels eJ Vs Officier vraagt of bewijs in zaak Manon volstaat Weer rumoer rond Essaïdi's aids-kliniek Slachtoffers busramp terug naar Winterberg beaphar SNEL WEER TERUG BIJ HET BAASJE! G 31 MEI 1996 t-Brittannië en Ierland- T„ d, Schotland en \yau Ikt, regenachtig en veel In zuidoost-Engeland on eeste plaatsen droog ook zon. Daling van tem uur. Vrijdag rond 14 gra alleen in zuidoost-Ene» rond 17. en Luxemburg: Peri0 -et zon en vrijdag later on g vooral in oost-België en mburg kans op een regen. weersbui. Van het westen koeler; zaterdag maxima 17 graden. d- en Midden-Frankrijk- geld zon en vrijdag later dag in het midden en oos- nkele buien, ook met on- r. Van het westen uit lagere eraturen; zaterdag uiteen- nd van 15 langs de Kanaal tot 21 in het oosten. -Frankrijk: Veel zon. Een e kans op een lokale re- of onweersbui. Maxima 20 graden, maar in de ence en Languedoc nog tselijk 25 graden of meer. tugal: Zonnig maar vooral et noorden soms ook wol- velden. Droog. In hget bin- land middagtemperatuur d 30 graden, vooral langs de tkust bij wind van zee la- nje: Zonnig maar zaterdag hier en daar wolkenvelden, jwel overal droog. Middag- peratuur aan zee tussen 23 29 graden, alleen in het rdwesten aanmerkelijk Ier. In het binnenland xima rond 33 graden, arische Eilanden: Droog en k wat zon. Meestentijds een affe noordoostenwind. Mid- gtemperatuur ongeveer 28 den. Uorca en Ibiza: Zonnig, ddagtemperatuur 27 graden, lië: Op de meeste plaatsen *nig. Vooral zaterdag in het orden, met name in de Alpen Dolomieten een enkele re- n- of onweersbui. Middag- peratuur tussen de 25 en 30 aden. iekenland en Kreta: Vrijdag g een kleine kans op een bui, rder flink zonnig en droog, axima rond 27 graden. In het nneland iets warmer en rond Egeïsche Zee soms koeler, uitsland: Perioden met zon aar ook enkele regen- en on- eersbuien; vrijdag vooral in 't westen, zaterdag in de rest n het land. Vrijdag nog warm et bijna overal maxima tus- n 25 en 30 graden. Zaterdag inder warm, vooral in het oorden en westen, witserland: Perioden met zon. an het westen uit een toene- ende kans op een enkele bui, ok met onweer. Vrijdag mid- agtemperatuur rond 27 gra- en; zaterdag minder warm. ostenrijk: Vrijdag veel zon en arm met maxima tussen 26 en 0 graden. Zaterdag van het esten koeler en een toene- ende kans op een regen- of nweersbui. TELEFOONTJE Bij dit spelletje bellen we een bekend persoon. Zijn of haar naam is in het telefoonnummer verstopt. Een 2 in het nummer staat voor de letter A, B of C etc. Wie bellen we? 4-8-8-7 6-3-3-8-9-4-7 Oplossingen van gisteren: Cryptogram: Horizontaal: 1. Gapers; 4. vermin*' 6. bijl; 7. brij; 9. golf bad; 11. waa™- Vertikaal: 1. Gave; 2. partij; 3. rui 5. kortaf; 6. big; 8. Ofir; 10-oir,a' Visitekaartje: Ger Walz uit Assen is 'glazenwasser'. aiul lej 'uBAoq uauais 'sbba do 'auiePJ VRIJDAG 31 MEI 1996 Door Paul de Schipper Urk/Breskens - „Wat haalt dat mens in d'r verstand," roept Michiel Versprille vanaf de Noordzee, „40 procent korten op de vangst, dan kan de halve vloot te gen de kant." De Breskense visser Ver sprille hoorde het bericht via de radio. Met 'dat mens' bedoelt hij de Europese commissaris voor de Visserij Emma Bonino. Volgens haar groeit de Nederlandse vissers vloot nog terwijl onze nationale visserij-in spanning eigenlijk zou moeten verminderen. Onzin, zeggen de Nederlandse vissers boos. Zij vind dat 'die dame in Brussel haar woor den maar eens moet quoteren'. Deze keer worden ze in die mening gesteund door een eveneens hevig ontstemde visserijminister Jo- zias van Aartsen. Michiel Versprille bleef gis teren onverstoorbaar zijn netten langs de Sandettibank slepen om de tong binnen te ha len, want zo liet hij via zijn zeetelefoon weten: „Als we nog moeten minderen, hoeven we niet eens te saneren, dan is het gewoon gebeurd." „Een knappe juffrouw," schampert Klaas Kramer, voorzitter van de Federatie van Vis serijverenigingen vanuit Urk. doelend op de intellectuele gaven van de Euro-commissaris Bonino, „ze moet zo nodig weer naar Neder land uithalen als het stoutste jongetje van de klas." Te kijk Piet de Baare, secretaris van de Zeeuwse vis serij-organisatie Zevibel, doet de verwijten uit Brussel eerst kortweg af met 'onzin', en vervolgt dan oprecht boos: „Ik ben het zat. Had ze nou argumenten, dan kon ik dat billij ken, maar deze dame vertelde in september '95 in Den Oever nog dat wij Nederlandse vis sers het goeie voorbeeld gaven. Nu praat ze een paar ambtenaren na die iets anders ver tellen." Klaas Kramer: „We worden weer eens te kijk gezet, terwijl er geen reden voor is. Tussen 1973 en 1988 verdubbelde de capaciteit van de Nederlandse vissersvloot tot 600.000 pk, maar sinds 1988 is er 120.000 pk gesaneerd, dat zijn honderdvijftig schepen. Van groei is dus al jaren geen sprake meer." Een deel van de Nederlandse vissers is de af gelopen jaren naar België uitgeweken, heeft daar schepen gekocht en quota toegewezen gekregen. Van de oorspronkelijke Breskense vloot varen er nu tien schepen vanaf de Bel gische kust. Onder hem ook Michiel Verspril le, eigenaar van de Zeebrugge 80. Versprille: „Toch zit de Belgische vloot op de goede capaciteit. Het voordeel hier is dat je op een gemeenschappelijk quotum vist, terwijl in Nederland de quota individueel zijn en pe perduur." De Nederlandse vangsthoeveelheden zijn on der druk van de biologen al even hard gesa neerd als de schepen. Kramer: „De afgelopen twee jaar zijn we 52 procent gekort op schol en 32 procent op tong. Per 1 januari 1997 gaat er voor Nederland nog eens 20 procent van de schol af. Waar kletst die dame dan over! Twee maten Binnen de Federatie van Kramer is 70 procent van de Nederlandse vissersvloot georgani seerd, ongeveer driehonderd schepen. Vol gens hem heeft die vloot de zaken nu goed op orde: „De vloot is op peil. Het gecontroleerd vissen in groepen gaat prima. Er gaat geen vis meer buiten de veiling om. Daar steek ik mijn hand voor in het vuur. Met 30.000 gulden per overtreding loont het niet meer om dat soort dingen te doen." Kramer meent dat Bonino zich laat manipu leren door haar ambtenaren: „Ze meten in Brussel met twee maten, noemen nu ineens Engeland als het goede voorbeeld, terwijl op de Engelse visserij veel minder controle is dan bij ons." Ook volgens het Productschap voor Vis-en Visproducten houdt de Nederlandse visserij zich keurig aan de regels. „Het probleem is dat mevrouw Bonino alleen het aantal sche pen telt en zegt dat we er teveel hebben. Dat we onze viscapaciteit volgens wens hebben teruggebracht door een inzetbeperking, re kent ze niet mee," aldus een woordvoerder die eraan toevoegt dat het geen zin heeft 'om een gezonde vloot te saneren'. Basis van alle visserij-beperking en alle ru zies tussen de Brusselse Euro-burelen en de praktizerende vissers op zee is de discussie over de vraag of de zee leeg gevist kan wor den. Biologen waarschuwen daar al twintig jaar voor en commissaris Bonino stelt dat de visbestanden drastisch achteruitgaan: „Wat de vissers ook zeggen." Beschermd Piet de Baare van Zevibel: „Dat zegt ze ja, maar met de tong gaat het prima, voor de schol zijn er aanwijzingen dat de stand verbe tert, de kabeljauw is het ene jaar wat beter dan het andere en de wijting, ach, dat is onge dierte, dat groeit altijd, maar toch is het ge quoteerd. Ik zit vierendertig jaar in de visserij en ik heb een ding geleerd: de natuur kun je niet regelen, zeker niet vanachter een bu reau." Klaas Kramer: „In 1986 wilden ze tong tot be schermd dier verklaren omdat er nog zo wei nig waren, een paar jaar later in 1990 zwom men ze weer met record-aantallen rond. Aan deze kant van de hemel heeft gelukkig nie mand de natuur in de hand." Aan boord van de Zeebrugge 80, deinend op de Noordzee, zegt visser Versprille: „D'r is wel eens wat meer en wel eens minder, maar altijd genoeg. We maken mooie besommin gen." Het nog eens korten op vangstquota, met 40 procent zoals de suggestie van visserij-com missaris Bonino luidt, is voor de Nederlandse vissers onbespreekbaar. Kramer: „Dan kun nen we als vissers met zijn allen een uitkering aan gaan vragen." De vismijn in Breskens. FOTO WIM KOOYMAN Den Haag (anp) - Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) in Rijswijk wordt de laat ste dagen overspoeld met tele foontjes. Oorzaak is de nieuwe wegenver keerswet die morgen ingaat en veel veranderingen met zich mee brengt. Zo moeten motorrijders na 1 juni een apart theoretisch examen afleggen. Veel mensen willen nog snel even een theorie-examen voor auto mobilisten afleggen. Dat theorie examen is nu nog drie jaar geldig, maar na 1 juni maar één jaar. Ook komt er na morgen een ander praktijkexamen voor motorrij ders, onderverdeeld in een lichte en een zware categorie. Jongeren tussen 18 en 21 jaar moeten dan afrijden in de lichte categorie. „Velen willen toch op de valreep het huidige praktijkexamen doen," vertelt een woordvoerster van het CBR. Maar dat gaat na morgen dus niet meer. De wijzigingen hebben tot een stormloop op de huidige examens geleid. Maar vanaf 1 juni gaan de nieuwe examens in.Verder moe ten brom- en snorfietsers die vanaf 1 juni zestien worden ook een apart theoriecertificaat ha len. Het CBR reikt op 3 juni het eerste bromfietscertificaat uit. De politie zal overigens in het be gin nog soepel controleren op het certificaat. Maar brom- en snorfietsers die over enige tijd geen certificaat of rijbewijs hebben, lopen de kans op een boete van 110 gulden. Amsterdam (anp) - De cd 'Hé Lullo' van Dave Da Rave moet onmiddellijk uit de handel wor den genomen, heeft de president van de rechtbank in Amsterdam gisteren bepaald. De cd is volgens de rechter pure plagiaat. Dave da Rave en de platenmaat schappij Bunny Music hebben naar het oordeel van de rechter de sketches op de cd geheel nage bootst van het VPRO-programma Jiskefet, zonder dat de VPRO daar toestemming voor had gege ten. De uitdrukkingen, types, on derwerpen, namen en uitdruk kingen uit Jiskefet zijn voor de cd gewoon gekopieerd, aldus de rechter. Van enige originaliteit is geen sprake. Ce Lullo-cd staat momenteel dertiende in de hitparade. Bunny Music moet alle cd's op eigen kosten uit de winkels terugnemen en de eigen voorraad vernietigen. Het bedrijf moet verder 8000 gul den betalen aan de VPRO en Jisk efet als voorschot op een schade vergoeding. Jiskefet en de VPRO hadden om et verkoopverbod gevraagd om- at ze vinden dat hier sprake is van inbreuk op de auteursrechten van het programma. Volgens de ocate van de twee, mr. Koe- ooder, is het de eerste keer dat wt! 20 duidelijk voor "'"herming van specifieke types en het bruik heeft oorspronkelijke taalge- uitgesproken. Max van der Stoel arriveert in het Paleis van Justitie, met op de achtergrond Willem Oltmans. foto Door Rinze Brandsma Den Haag - „De prinses zal toch niet verschijnen. Blijft u doorgaan met haar te pla gen?" De landsadvocaat wil dat de publicist Willem Olt mans en zijn advocaten dui delijk maken: zij hoeven er niet op te rekenen dat prinses Margriet in de zaak-Oltmans in de getuigenbank zal ver schijnen. „Wij staan erop dat zij gehoord wordt. Wij zullen haar opnieuw oproepen en desnoods dagvaar den. Mevrouw dient op 13 juni te verschijnen, dat is een ver plichting," luidt de hardnekkige opstelling van Oltmans en zijn advocaten. Buiten de rechtzaal legt Olt mans maar al te graag uit dat 'als ik iemand niet wil plagen, de prinses dat wel is': „Wij had den dezelfde gouvernante, maar dit móet even gebeuren." Des noods zullen hij en de advocaten via een speciaal geding de prin ses naar de rechtbank dwingen. Willem Oltmans (70) heeft het getuigenis van de prinses nodig, zegt hij. In zijn lang-slepende procedure, aangespannen tegen de staat', wil hij aantonen dat hij in zijn loopbaan stelselmatig door de overheid - vooral oud minister Luns van Buitenlandse Zaken en zijn ambtsopvolgers - is dwarsgezeten. Miljoenen Hij stuurt aan op een schade loosstellingvan miljoenen. Prin ses Margriet zou ooit, tijdens een bezoek aan Canada, zijde lings gevraagd hebben 'waarom het was dat wij niet van Olt mans mochten houden'. Intussen hebben een perschef van de Rijksvoorlichtingsdienst en een hoofdredacteur daar te genover de rechter-commissaris van de Haagse rechtbank al ver klaringen over afgelegd. Maar Oltmans gaat door, zegt hij. Na zeven zittingsdagen vraagt hij zich af, of de geplande vier data die in juni nog volgen, wel voldoende zullen zijn. Het kost bare civiel proces, met aan zijn kant drie gespecialiseerde advo caten, kan hij zelf 'als berooide uitkeringstrekker' niet betalen; de vakbond voor journalisten NVJ en andere fondsen betalen mee. De landsadvocaat mr. Den Her tog wees er op, dat onder meer door de onschendbaarheid van de koning en het koninklijk huis de prinses niet kan getuigen. Hij hield wel een slag om de arm: „De prinses komt niet, tenzij de rechter-commissaris dat be veelt. Rechtsgeleerden ver schillen van mening over de vraag of de prinses verplicht is te komen getuigen. Willem Oltmans beschuldigde gisteren in de rechtzaal herhaal delijk de wel verschenen getui gen, die hij had laten oproepen, van leugens. Oud-minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel kreeg hij daardoor rood en bevend van woede. Olt mans wil aangetoond zien, dat ook Van der Stoel in de jaren ze ventig hem gehinderd heeft zijn werk als journalist te doen, on der meer in de Nederlandse am bassade in Moskou. Van der Stoel had net verklaard, dat hij juist bemiddeld had dat Oltmans bij een NOS-interview met Sovjet-minister Gromyko kon zijn. Tijdens zijn ambtsperi ode had hij Oltmans niet anders behandeld dan andere journa listen en hem alle mogelijkhe den gegeven zijn werk te doen. Oltmans wist wel beter: „Schur ken zijn het," siste hij, en zette zijn aanval op Buitenlandse Za ken door. Want ook onder Van der Stoel zou de tegenwerking zijn doorgegaan, ambassades te voren in codetelegrammen voor zijn komst en persoon zijn ge waarschuwd, 'pas op, ga niet met die man in zee'. Meineed Toen hij, in een felle woorden wisseling, Van der Stoel toe voegde 'U hebt gelogen', liep de oud-minister, VN-Hoge Com missaris voor Minderheden, rood aan van woede. Hij eiste van Oltmans en diens advocaten dat zij die aantijging van mein eed intrekken. Van der Stoel staat er op, dat Oltmans excuus aanbiedt; hij acht zich in zijn eer en goede naam aangetast. Oltmans wei gert dat: „Hij loog op dat mo ment. Laat hij me maar een pro ces aandoen, dan zal ik nog meer drek van. Van der Stoel boven halen." Even later maakte Oltmans ook 'super-PG' mr. A. Docters van Leeuwen uit voor leugenaar. Het oud-hoofd van de Binnen landse Veiligheidsdienst BVD, tegenwoordig procureur-gene raal bij het Gerechtshof in Den Haag, had tweemaal verstek la ten gaan als getuige. Van hem wilde Oltmans horen hoe en waarom de BVD hem gevolgd had en een dik dossier over hem had opgebouwd. Uiteindelijk had Oltmans zijn dossier bij de BVD mogen inzien, maar de 'halve meter' was teruggebracht tot een dun mapje met veel weg- gelakte gegevens. Docters van Leeuwen beriep zich herhaaldelijk op zijn ge heimhoudingsplicht. Hij mocht de werkwijze van de Dienst niet prijsgeven. Oltmans was niet ge volgd omdat hij zelf onbetrouw baar was, maar omdat hij her haaldelijk in contact kwam met personen 'waartegen het ernsti ge vermoeden bestond dat ze de veiligheid van de staat in gevaar brachten'. Regie In die jaren van de Koude Oor log trok Oltmans de aandacht van de geheime dienst omdat hij veelvuldig naar de Sovjet-Unie en andere communistische Oost bloklanden reisde. Docters van Leeuwen ontkende dat de BVD een regie voerde om Oltmans te beschadigen, zoals de publicist beweert. Of Oltmans en zijn te lefoon ooit afgeluisterd waren, daar mocht hij niets van zeg- gen.Toen het ging over het BVD- dossier-Oltmans riep deze: 'Wéér een leugen, oeps!' Hij nam dat direct terug, maar sneerde later op de gang: „Natuurlijk liegt deze super-procureur-ge- neraal, ten overstaan van de he le zaal." Op 11 juni wordt zijn proces voortgezet. Dan wordt onder meer oud-minister van Buitenlandse Zaken Van der Klaauw als getuige verwacht. Komende maand ga ik op vakantie. Van weggaan heb ik niet zo'n schrik, maar van terugkomen wel, want met een beetje pech kom ik in een heringedeelde gemeente terug, davert er een HSL door mijn tuin en is deze krant inmiddels gefuseerd. Toch zou ik eigenlijk beter moeten weten. Na vorige va kanties zat ik na thuiskomst altijd braaf stapels kranten en tijdschriften door te bladeren om te kijken of er nog iets bijzonders was gebeurd, maar na afloop van dat klusje was ik weinig wijzer. Dat komt omdat Nederland net The Bold and the Beau tiful is. Van dag tot dag gebeurt er eigenlijk niets, maar uitvergroot in tv-beelden of nieuwspagina's ziet het er allemaal heel indrukwekkend uit. Zelfs ais je een maand weg bent geweest, is er eigenlijk nog steeds niets gebeurd. Nederland is pas echt een beet je veranderd als je pas na een jaar of zo terugkeert. Zolang blijf ik echter niet weg. Begin juli ben ik er weer. Doe intussen voorzichtig en wees een beetje mild voor Guus Hiddink. MERIJN Amsterdam (anp) - Zeer jonge kinderen die opvang krijgen in een crèche, lopen niet meer risico op een verstoorde relatie met de moeder dan hun leeftijdgenootjes die bij moeder thuis zijn. Van onze verslaggever Den Bosch - De officier van justi tie in Den Bosch heeft gisteren tegen de 49-jarige verdachte van de moord op de achtjarige Manon Seijkens uit Helmond voor een vrij zeldzame procesgang geko zen. In zijn requisitoir heeft de officier van justitie enkel het be wijsmateriaal tegen de verdachte bij de rechtbank op tafel gelegd en geen eis voor een straf. De officier' van justitie, mr. A. Willemsen. wil dat de rechtbank nu eerst oordeelt over het bewijs en de verdachte of vrijspreekt of schuldig verklaart aan de dood van Manon Seijkens. In het eerste geval is de verdachte Helmonder binnen enkele dagen op vrije voe ten; in het tweede geval zou de verdachte, die in de jaren tachtig al eens in een TBS-kliniek werd opgenomen, nog aan het psychia trisch onderzoek moeten worden onderworpen, waarna de officier alsnog zijn eis voor een straf aan de rechtbank zal voorleggen. Volgens de raadsman ontbreekt tegen zijn cliënt het„ wettig en overtuigend bewijs voor de moord op Manon Seijkens. Eindhoven De Stichting No Time, een organisatie van aidspa- tienten, brengt een negatief rap port uit over de behandeling van aidspatiënten in de kliniek van medisch ingenieur M. Essaïdi in Eindhoven. Volgens No Time brengt zijn be handeling geen enkele verbete ring, terwijl Essaïdi genezing be looft. Essaïdi en een aantal pa tiënten dat bij hem in behande ling is, bestrijden de beweringen. Volgens No Time zijn sinds au gustus 1994 ongeveer tien aidspatiënten via hun organisatie bij Essaïdi terechtgekomen. Hun bevindingen staan in een rapport dat No Time volgende week be spreekt met de inspecteur voor de volksgezondheid in Noord Bra bant. Deventer (anp) - Mensen uit De venter die op 12 februari betrok ken waren bij de busramp in Winterberg, bezoeken vandaag samen de plaats van het ongeval. Het bezoek is een onderdeel van het proces om het drama te ver werken. Bij het ongeval in Sauer- land vielen zeven doden en 42 ge- wonden. Er gaan 26 mensen naar Winter berg, die bloemen leggen op de plek waar de bus tijdens een sneeuwstorm in een ravijn te rechtkwam. Het initiatief voor het bezoek aan Winterberg is genomen door de directie van het Deventer sport centrum De Scheg. De slachtof fers van de busramp werkten daar of ze waren familie van Scheg-medewerkers. Dat concludeert E. Verweij-Tij- sterman in haar onderzoek over kinderopvang, waarop ze volgen de week woensdag promoveert aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Verweij onderzocht in totaal een ennegentig kinderen in hun eer ste levensjaar. Van hen kregen er vierenveertig verzorging thuis en brachten er zevenenveertig ge middeld achtentwintig uur per week in een crèche door. De pro movenda onderzocht de band tussen moeder en kind in het eer ste levensjaar, omdat die van groot belang kan zijn voor de ver dere ontwikkeling van het kind. Zo heeft een kind met een goede relatie met de moeder ook ver trouwen in andere volwassenen. Ook heeft het zelfvertrouwen en kan het goed spelen met leeftijd genootjes. Als de moederband niet goed is, staat het kind mogelijk wantrou wend tegenover volwassenen, kan het depressief^ijn, zich on gelukkig voelen en agressief ge drag vertonen. Verweij is het niet eens met con clusies van eerder verricht onder zoek waaruit blijkt dat opvang in een crèche in elk geval een scha delijke invloed op de moeder band heeft. Ze stelt de wereld wijd gebruikte methode Strange Situation ter discussie. Die houdt in dat de moeder het kind korte tijd in een ruimte achterlaat, zo wel alleen als met een onbekende. Daarna komt de moeder terug. Afhankelijk van de reactie van het kind richting de moeder, bij voorbeeld troost zoeken of ge woon doorgaan met spelen, con cludeert men of de moederband al dan niet goed is. De promovenda stelt dat de test geen volledig uitsluitsel kan ge ven over de gehechtheid tussen werkende moeders en crèchekin deren. Crèchekinderen zijn bij voorbeeld onafhankelijker en ge wend dat de moeder hen een tijd alleen laat en er vreemde mensen om hen heen zijn. Ze hoeven zich met door ma te laten troosten als er niets aan de hand is. Verweij voegde twee nieuwe ele menten aan de test toe. Ze liet de hartslag van de kinderen meten en confronteerde hen met een eng geluid van een aap, waarna de moeder hen weer kwam opzoe ken. Daaruit bleek dat crèche kinderen na de 'enge' geluidstest wel degelijk troost zochten bij de moeder. Uit het onderzoek blijkt tevens dat werkende moeders die hun kind in een crèche laten opvan gen, hun kleine net zo goed aan voelen als moeders die de gehele opvoeding thuis verzorgen. Dat was al een keer gebleken uit eer der onderzoek in 1990 aan de Rijksuniversiteit Leiden. (ADVERTENTIE) Hond of kat zoek? Zorg dat uw huisdier een Beaphar vlooienband draagt. De vinder van uw huisdier kan het op de band aangegeven S.O.S. nummer bellen en geeft het ID-nr. door. Beaphar brengt vinder en eigenaar met elkaar in contact. Vraag ernaar bij de dierenspeciaalzaak. Beetsterzwaag (anp) - Een 16-jarige jongen uit Beetsterzwaag wordt verdacht van de moord op zijn vierjarig overbuurmeisje Jetty de Haan. Het lichaam van het sinds woens dagmiddag vermiste kind werd woensdagavond gevonden in de slaapkamer van de jongen. Kort daarop heeft de politie hem aan gehouden. Over de achtergrond van de zaak kon de politie giste ren nog niets zeggen. De vader had haar woensdag middag voor het laatst gezien op het grasveldje tegenover het huis, in gezelschap van de jongen. Die bleek niet thuis. Politie, brand weer en buurtbewoners zochten de omgeving af, maar konden niets vinden. In de buurt ont stond grote paniek, die later om sloeg in verslagenheid. De moeder van de jongen ver trouwde de zaak niet. Ze merkte dat hij op zijn kamer de kast op slot had gedaan. Daarin trof de politie het stoffelijk overschot aan in een plastic tas. Toen de jongen even later thuis kwam, hield de politie hem aan. Hij zit vast op het politiebureau in Drachten en wordt vandaag voorgeleid aan de rechter-com missaris. Den Haag (anp) - Gehandicapten hebben gemiddeld 15 procent netto minder te besteden dan anderen. Mensen met een ernsti ge handicap zijn daarnaast nog ruim 15 procent kwijt aan extra uitgaven veroorzaakt door hun aandoening. Het gaat om extra kosten voor energie, kleding en vervoer. Deze kosten drukken zwaar op het inkomen. Zo'n 150.000 huishoudens hou den hierdoor minder dan het so- ciaal minimum over. Dit blijkt uit de 'Rapportage 1995 gehandi capten' van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP), die vandaag verschijnt. Het SCP onderscheidt twee groe pen gehandicapten: de 'lichte' (600.000 tot 1 miljoen mensen) en de 'zware' (400.000 tot 500.000 mensen). Mensen met een ernsti ge handicap hebben vaak geen appeltje voor de dorst. Spaar geld, een eigen huis of beleggin gen hebben ze vaak niet door hun penibele financiële situatie. Het SCP pleit er voor de relatieve armoede onder mensen met ern stige beperkingen nader te on derzoeken. Hun financiële situatie moet een vast onderdeel zijn van de discus sie over armoede in Nederland.

de Stem | 1996 | | pagina 3