Terneuzen stelt bezuinigingen vast Afm Belastingen en heffingen in Oostburg stijgen met vier procent Axel wil uitbreiding van gemeentehuis Werk aan het hart van Terneuzen Bezoekerscentrum in september klaar Hulst breidt betaald parkeren niet uit Hulst wil gebouwen aanpassen voor invaliden POLITIE RAPPORT ISchepbr B en W gaan voorstel' Dikke van Dale opnieuw bekijken Terneuzen krijgt officiële koffieshop Oostburg DE STEM ZEELAND DE STEM Stichting Welzijn Terneuzen en Zuidlandtheater blijven nog gespaard Big band speelt vijf kwartier Sas van Gent Stremming brug Gemeente gaat geld gebruiken uit de WVG-pot Snelheidscontroles Diefstal Verkeerscontrole Bekladding Hulst besluit in juni over skateboardbaan Verkeersdrempels in Retranchement Uitbrander v< WD Oostbui WE VRIJDAG 31 MEI 1996 fll( Van onze verslaggever Oostburg - De belastingen en heffingen van de gemeente Oostburg gaan volgend jaar met vier procent omhoog. Het gaat om zaken als hondenbe lasting, forensenbelasting, le ges, precariobelasting en marktgelden. De meeropbrengst van ƒ76.000 wil het college gebruiken om het verwachte tekort van 765.000 voor 1997 op te vullen. Dat blijkt uit de voorjaarsnota van de gemeente. Deze nota is een voorloper van de begroting 1997. De Oostburgse inwoners blijven volgend jaar verschoond van een stijging van de onroerende-zaak- belasting. Het college verlaagt namelijk het budget van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) met drie ton gezien het enorme overschot van ruim twee miljoen gulden. Het overschot is namelijk groter dan het hele jaar budget. De vier procent stijging van de belastingen en heffingen is een trendmatige aanpassing. Uitzon deringen vormen het rioolrecht (in 1998 met tien procent om hoog) en de leges voor milieuver gunningen. Deze leges gaan vol gend jaar met 33 procent omhoog om op tachtig procent kostendek king te komen. Om het gat van het te verwachten tekort van 765.000 te dichten, bespaart het college op een aan tal andere posten. Zo vindt het college het niet nodig 250.000 in de conjuctuurreserve te stop pen, omdat geen verdere bezuini gingsmaatregelen van het rijk worden verwacht. Verder levert een besparing op de apparaats kosten 125.000 op en heeft de gemeente nog een dividend-voor deel van 65.000. Het college verwacht ook nog een compensa tie-maatregel van het rijk van 250.000. In de voorjaarsnota staat het col lege ook stil bij de aangekondig de korting van drie miljoen gul den uit de algemene uitkering van het gemeentefonds. Door tariefsverhogingen en be zuinigingen is inmiddels 1.450.000 gedekt. B en W ver wachten de komende jaren nog eens dat bedrag bij elkaar te schrapen. Voor volgend jaar moet nog wel een bedrag van 350.000 worden gevonden. Het college haalt vijftig mille uit personeel slasten, 2,5 ton uit de WVG en vijftig mille uit de belastingop brengst. Om het beheerplan voor gemeen telijke gebouwen handen en voe ten te geven, wil het college hier voor 250.000 opnemen. Dat is overigens wel afhankelijk van de begrotingsruimte in 1997. Van onze verslaggever Terneuzen - De Stichting Welzijn Terneuzen (SWT) en het Zuidlandtheater lijden het eerstkomende jaar nog geen pijn van bezuinigingen. De gemeente moet er flink wat doorvoeren hls gevolg van de rijkskorting op de uitkering uit het gemeente fonds. Dat is de uitkomst van de besluit vorming over het beleidsplan voor de komende vier jaren, zoals die gisteren plaatsvond in de ge meenteraad. Dit gebeurde tegen de zin van de kleine christelijke fracties, SGP en GPV/RPF. Een motie van bei de partijen om de pijn van de be zuinigingen eerlijker te verdelen en nu ook al kortingsbedragen vast te stellen voor SWT en schouwburg haalde het bij lange na niet. Geen enkele fractie steunde het plan. SGP-fractievoorzitter P. Hame link oordeelde het uit oogpunt van behoorlijk bestuur en het ge lijkheidsbeginsel niettemin rechtvaardiger de bezuinigingen te verdelen. Het voorstel van het dagelijks gemeentebestuur luid de met ingang van volgend jaar slechts bedragen vast te leggen voor het Instituut voor Kunstzin nige Vorming Toonbeeld 118.000), de bibliotheek (een ton), en het maatschappelijk werk (nu ƒ42.000). Het voorstel van SGP en GPV/RPF ging uit van een verde ling over de 'grote vijf: Toon beeld en de bibliotheek 59.000 gulden, maatschappelijk werk en SWT 35.000 gulden en het theater 70.000 gulden. Burgemeester en wethouders wil den SWT voorlopig buiten de be zuinigingen houden, gezien het dal (frauderende medewerker en ondeugdelijke organisatie) waar de stichting momenteel pas uit opklimt. De schouwburg werd ongemoeid gelaten, omdat een werkgroep zich buigt over de mo gelijke bouw van een nieuw theater. Van onze verslaggever Axel - Het managementteam van de gemeente Axel inventari seert op dit moment de wensen voor de uitbreiding van het hui dige gemeentehuis. Het ambtenarenapparaat zit in een te krap jasje, en het college van burgemeester en wethouders wil de mogelijkheden voor uitbreiding graag onderzocht zien. Raadsleden P. Apersi(WD) en M. Murre (CDA) vroegen zich gister avond tijdens de raadsvergade ring hardop af, of dat nu wel zo'n goed idee is. Dit mede gezien de naderende gemeentelijke herin deling. Burgemeester W. de Graaf diende beide heren snel van repliek. „We wachten nu al meer dan een jaar op wat de gemeentelijke herinde ling gaat brengen. Op alle fronten gaan we beleidsmatig voort, waarom zouden we de huisves ting van het ambtelijk apparaat dan niet doorzetten. Er staat ove rigens nog niets concreets op pa pier. Is dat wel het geval dan wfflrdt dat aan de commissies en de raad voorgelegd." De Graaf voegde daar aan toe dat de uit breiding gezocht moet worden in dè bestaande locatie en de directe omgeving. In het kader van de discussie rond de gemeentelijke herindeling - meer specifiek over de 'vrijage' tussen Axel en Sas van Gent - moest De Graaf toegeven dat de liefde momenteel op een laag pitje staat. „De gesprekken zijn voorlopig opgeschort. We wachten af wat er gaat gebeuren met de uitkerings herziening uit het Gemeente fonds. Bovendien heeft de Twee de Kamer de regering gevraagd opnieuw te kijken naar de frictie kosten. De verwachting leeft dat daar voor de zomervakantie een definitieve beslissing over geno men wordt. Vervolgens zullen we nog moeten afwachten wat Gede puteerde Staten daarmee gaan doen." Dat stelde wethouder G. van de Voorde gisteravond in de ge meenteraadsvergadering. Hij antwoordde daarmee op een 'vraag van het CDA-raadslid J. Steijaert. Die vond dat de 'grens bereikt' is wat het aantal be- taald-parkeren-plaatsen in de Reynaertstad betreft. De raad behandelde gisteravond de voorjaarsnota. Daaruit blijkt dat de verhoging van de parkeer tarieven in Hulst niet het ge wenste resultaat zal opleveren. De gemeente had gerekend op 130.000 meer in 1996, maar zo als het er nu naar uitziet zal de meer opbrengst slechts zeventig mille bedragen. Terneuzen - De Westerschelde big band speelt morgenmiddag tijdens het jazzfestival in Terneu zen niet van 15.30 tot 15.45 uur, zoals eerder in deze krant stond, maar van 14.30 tot 15.45 uur. Het optreden is op de Markt. De Westerschelde big band, on der leiding van Ronnie Verbiest, speelt een gevarieerd repertoire, met onder meer nummers van Count Basie en Duke Ellington. Zangeres Gisela Hermus zal en kele vocale nummers voor haar rekening nemen. De vernieuwde Markt in Terneuzen wordt begin september opgeleverd. Nog voor aanvang van de kermis op vrijdag 13 september ziet het hart van de Schelde- stad er helemaal anders uit. Onder de grond is de riolering vervangen, maar daar is uiteraard niets van te zien. De Markt wordt ook herbestraat en er ko men vlaggemasten langs te staan om alles een beetje op te vrolijken. Een groot deel van de herbestratingswerkzaamheden is nog voor de bouwvakantie in juli klaar. De masten worden na die onderbreking geplaatst. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE I Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst zal het betaald-parkerengebied in de stad niet uitbreiden. Alleen als er zich nog incidentele moge lijkheden voor betaalde plaatsen binnen dat gebied zijn, dan l zal Hulst dat overwegen. „We zijn iets te optimistisch ge weest," erkende Van de Voorde. Maar omdat de cijfers gebaseerd zijn op het eerste, 'magere', kwartaal van dit jaar, hoopt de wethouder dat de opbrengst als nog zal aantrekken. Want de drukke zomermaanden moeten nog beginnen. „Wellicht komen we dan dichter bij onze prognose dan de tussenstand aangeeft." Van de Voorde beloofde voorts dat de gemeente meer zal gaan controleren op foutparkeerders buiten het centrum. Volgens Ste ijaert zetten veel mensen hun au to lukraak op trottoirs, zebrapa den en fietspaden. „De verkeers veiligheid is daarbij in het ge ding." Van de Voorde was het met hem eens. „Daarom is een intensievere controle hard nodig." De bouw van het nieuwe bezoekerscentrum bij het Land van Saeftinghe in Emmadorp vordert gestaag. Volgen Ch. Jacobusse van stichting het Zeeuwse Landschap zal het centrum eind september opgeleverd worden. De strenge vorst in de afgelopen wintermaanden heeft weinig vertraging opgeleverd. „Ook aan de realisatie van de tentoonstelling wordt momenteel hard gewerkt,aldus Jacobusse. Sas van Gent - De brug over het kanaal Gent-Terneuzen bij Sas van Gent is in de nacht van woensdag 5 op donderdag 6 juni gestremd voor alle verkeer. Ook in de daaropvolgende nacht - van 6 op 7 juni - is deze route tussen Sas van Gent en Westdor- pe afgesloten. Dit in verband met werkzaamheden aan de draai brug. De stremming gaat beide keren in om 23.30 uur en duurt tot 6.00. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst gaat met geld uit de WVG-pot (Wet Voorzieningen Ge handicapten) openbare gebouwen voor minder-validen beter toegankelijk ma ken. Bovendien komen er in sommige panden speciale liften voor gehandicap ten. Wethouder B. Picavet (Sociale Zaken) bena drukte in de gemeenteraadsvergadering van gisteravond dat de besteding van een WVG- overschot van 285.000 nog niet door burge meester en wethouders besproken is. Wel heeft de werkgroep Gehandicapten inmiddels het college geadviseerd vijf van de zes aan vragen voor projecten te honoreren. Hulst heeft in 1995 flink wat geld overgehou den bij de uitvoering van de WVG. Een deel daarvan, 350.000, is gebruikt om de begro ting voor 1996 sluitend te maken. Daarnaast is er een kleine drie ton beschikbaar voor pro jecten die raakvlakken hebben met voorzie ningen voor gehandicapten. Inmiddels heeft de gemeente zes aanvragen binnengekregen. Den Dullaert en diensten centrum De Lieve willen de toegankelijkheid van hun gebouwen verbeteren. De muziek school, het Reynaertcollege en het Saefting- he-bezoekerscentrum willen een speciale lift voor gehandicapten aanleggen. Ook de Woon- stichting Hulst heeft een dergelijke aanvraag ingediend. De werkgroep Gehandicapten heeft voor vijf van die zes aanvragen een positief advies ge geven, zij het dat niet alle aanvragers het maximaal aangevraagde bedrag zullen krij gen. Bovendien vindt de werkgroep de invali- denlift in het Saeftinghe-bezoekerscentrum geen gemeentelijke aangelegenheid. „Want er zijn nog geen gegevens bekend over bezoe kersaantallen en of er veel invaliden zullen komen die van de lift gebruikmaken," aldus wethouder Picavet. Axel - De politie hield woens dagmiddag op de rijksweg ter hoogte van Axel een snelheids controle. Op het stuk geldt, in verband met werkzaamheden aan de weg, een maximum snelheid van vijftig kilometer per uur. 150 bestuurders pas seerden de politiepost. Ruim zestig reden te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 116 kilometer per uur. Hulst - Op de Zoetvaart stond de radar woensdagmiddag tus sen 15.15 en 16.20 uur aan. Ook hier geldt een maximum snel heid van vijftig kilometer per uur. Er werden 550 voertuigen geregistreerd, waarvan er 128 te hard reden. Hoogst gemeten snelheid: 83 kilometer per uur. Hulst - Een bedrijf uit Vlissin- gen deed aangifte van diefstal uit en container die was neer gezet op de Willem Alexander- weg in Hulst. Er zijn diverse koperen buizen en gereeds*, meegenomen. Hulst - De politie hield gist, ren speciaal toezicht op u bromfietsverkeer op de Clinge weg in Hulst. Drie bromfietsen kregen proces-verbaal, omdat ze met te groot vermogen re. den. Twee bestuurders moesten de knip trekken, omdat hun ni. wielen te veel herrie maakten Een bromfietser werd bekeurd omdat hij niet op het verplichte fietspad reed. Tijdens de con- trole heeft de politie ook vijf automobilisten bekeurd van- wege het niet dragen van de autogordel. Axel - Een inwoner van Axel meldde zich bij de politie, om- dat zijn bestelauto beklad was met een hakenkruis ter grootte van dertig bij dertig centime- ter. Het weghalen had schade aan de lak tot gevolg. Van onze verslaggever Oostburg - Het,zl®1 ®™,aar afdelingen van de EHBO in I Oostburg toch een schepbr I «en voor het vervoer van gev 1 W van de Eenhoornstad wi I gaan op het verzoek van de I zendijke vijftienhonderd schikbaar te stellen voor d( Van onze correspondent Sluis-Aardenburg - Het college van Sluis-Aardenburg I gisteravond tijdens de raadsvergadering het voorstel om de bi-1 stemming van hotel-restaurant Dikke van Dale in Sluis ten zigen teruggenomen. Zoals bekend zou dit hotel-res taurant geheel of gedeeltelijk worden overgenomen door een Belgische bank. Dit initiatief heeft de afgelopen dagen voor flink wat beroering in Sluis ge zorgd. „Het is mij niet bekend of er veel weerstand is tegen dit plan van de heer Boussen," aldus wethou der J.du Fossé. „Boussen van de Dikke van Dale is bij het college geweest en heeft dit idee met ver ve verdedigd. Volgens de groep Boussen is de Dikke van Dale niet rendabel, dus we hadden be grip voor de situatie. Het zou na tuurlijk jammer zijn dat er een hotel verdwijnt." Omdat de gemeente Sluis-Aar denburg voortvarend is, ging het allemaal erg vlug, zei Du Fossé. Hij had echter niet verwacht dat de Stichting Sluis Promotie hier problemen mee zou hebben. „Ge zien de uitlatingen van Boussen is het blijkbaar allemaal te snel gegaan. Het raadsvoorstel had den we misschien beter kunnen voorbereiden en we zullen gil eerst overleg plegen voordat w| met het voorstel terugkomen." De wethouder had gisteren nog telefonisch contact met Boustt over deze zaak. „Hij had todil graag gezien dat de behandelingi van het raadsvoorstel was door-f gegaan, maar in de wandelgan-1 gen bij de fracties bleek dat het allemaal erg moeilijk lag." Volgens Du Fossé is Sluis Promo-1 tie van mening, dat het college I eerst het witte-vlekkenplan moei I invullen en omdat de Dikke v Dale buiten de bebouwde koul van Sluis is gelegen, vreest Sluis I Promotie dat de mensen dan niet I meer naar de winkels in Stel zullen komen. Het college will eerst overleg voeren over de plag-1 nen rondom de Dikke van Dale, I voordat men weer met een raads-1 voorstel komt. Na de vraag of de I gemeente Boussen eigenlijk tt I snel af was geweest toverde Dl Fossé een glimlach op de r Boussen was gisteravond niet be-1 reikbaar voor commentaar. Van onze verslaggever Terneuzen - Terneuzen krijgt binnenkort een officiële koffie shop. De gemeente wijst dan de koffieshop aan de Westkolk-1 straat aan als gelegenheid waar zij de handel in en het gebruik van softdrugs onder strikte voorwaarden oogluikend toestaat FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Daarnaast gaan er wellicht WVG-bedragen naar scholengemeenschap De Brug en de dorpscentra. In totaal, zo rekende Picavet uit, kom je dan uit op 285.000. Raadslid A. Hegger (PvdA) herhaalde haar kritiek uit de financiële commissie. Zij, maar ook J. van Eek (CDA), vond het niet juist dat er nu projecten moeten wachten tot volgend jaar. En dit terwijl vorig jaar een WVG-over- schot van 350.000 is gebruikt om de begro ting sluitend te maken. „Want toen is beloofd dat dit geld ook gebruikt zou worden voor projecten die raakvlakken met de WVG zou den hebben." Picavet wilde wel even een misverstand uit de weg helpen. „Die 350 mille is gebruikt, omdat er anders een gat in de begroting was ont staan. Dan hadden we een aantal zaken niet kunnen uitvoeren. Zoals de reconstructie van de binnenstad. En die reconstructie heeft wel degelijk raakvlakken met de WVG," bena drukte Picavet. Tegelijkertijd wijst Terneuzen twee andere aanvragen af. Burgemeester R. Barbé maakte dat gistermiddag bekend tijdens de vergadering van de gemeente raad. Die boog zich over het ge meentelijk beleid voor de komen de jaren en daarbij kwam uiter aard de bestrijding van de drugs overlast ter sprake. De gemeente ziet volgens de bur gemeester geen aanleiding zich nog een keer te beraden over de af te geven vergunning aan de koffieshop-exploitant. De WD- er W. Broekhuysen vroeg om die heroverweging nu dezelfde straat in beeld is als mogelijke vesti gingsplaats voor een nieuwe schouwburg. Barbé antwoordde daarop dat de Van onze verslaggever Hulst - Het Hulster college van burgemeester en wethou ders zal eind juni een besluit nemen over het wel of niet aanleggen van een permanen te skateboardbaan. Onlangs heeft de gemeente een proef gehouden met een tijdelijke skateboardbaan aan het Haven- fortplein. Met dat experiment wilde men peilen of er genoeg animo onder de Hulsterse jeugd was om de aanleg van een echte baan te rechtvaardigen. Volgens wethouder P. Weemaes is van de tijdelijke voorziening 'matig tot redelijk' gebruik ge maakt, zo zei hij gisteravond in de gemeenteraadsvergadering in antwoord op een vraag van A. Hegger (PvdA). „We gaan maan dag met de jongeren praten over hun ervaringen." Weemaes wil ook de bevindingen met de nieuw aan te leggen skate boardbaan in Axel in zijn beslis sing meenemen. „Vervolgens zal het college eind juni een beslis sing nemen en komen we met een voorstel naar de raad." CDA-wethouder L. Cuel re van Oostburg...belofte.. gemeente voor wat betreft it aanwijzing van een te gedopl verhandelplaats voor softdrugs weinig andere mogelijkheder. heeft. Immers, eerder wees degt; meenteraad een beperkt gebiec I aan waar de twee te gedogen col-1 feeshops zich zouden mogen bt- vinden. Aan de andere kant stelde i'-1 burgemeester vast, dat het ter-1 rein van het voormalige Hotel Rotterdam weliswaar een mooie I plaats was voor de bouw van eer. nieuw theater, maar niet de eni- r ge. In elk geval heeft de gemeent I ook getracht te voorkomen dat e. I straks geld op tafel moet komen I indien de Westkolkstraat wél dt I vestigingsplaats voor de nieuwt I schouwburg wordt. En er om I reden voor de nu aangewezen I coffeeshop geen plaats meer zoi zijn. Van onze correspondent Sluis-Aardenburg - De meente Sluis-Aardenburj I gaat op korte termijn ver-1 gaande snelheidsbeperkencf I maatregelen nemen om de ge I vaarlijke verkeerssituatie ir:| Retranchement het hoofd kunnen bieden. Dat maakte wethouder J. du F® I sé gisteravond bekend tijdens e korte raadsvergadering. In de afgelopen tijd kwamen veel klachten vanuit de bevolö I in Retranchement over de m I snelheid waarmee vrachtwag'i I door de straten kwamen. Er w I den al enkele belemmering I aangebracht, maar die blij niet voldoende. „Het zware vrachtverkeer met hoge snelheid door de stn in Retranchement. We hebi1 nog wat geld in de pot Str I werk en gaan voor de zomer I keersdrempels en een soort p I teau op de kruising Zwinstr I Noordstraat aanbrengen. gaan hierover met de d°rPs,aJ[ nog overleg voeren, maar gaat op korte termijn wat ge ren," aldus wethouder Dut° Oostburgs PvdA-ri J. Wielakker...te mager.... FOTO'S CAMILE SCHEI Van onze verslaggever Oostburg - De Oost WD-fractie heeft een behoorlijke uitb gekregen van de raac missie Welzijn. WD-vertegenwoordiger rens was gisteren niet ar tijdens de vergadering ir had wel een vragenlijstje aan wethouder L. Cuelen: De wethouder las de eers vragen nog keurig voor wr een antwoord volgde van betreffende deskundig naar. Maar bij de derdi was de commissie het al beu geworden. „Ik vind dat niet kunnen, zo gaat kan ook ik net schriftelijke vragen Dan kunnen we de comm: heel schriftelijk afdoen. I werkt het natuurlijk niet. Ook H. van de Weegen vond de handelswijze VVD belachelijk. „Ben je dan tel je niet," aldus Weegen. Wethouder Cuelenaere roerend eens met de kriti is op deze manier heel on] werken." huisartsen Aardenburg, Oostburg zande - Van vrijd. 17. maand. 8 u dokter P. de re, Zuidwal 8, Oostburg, 455555. Axel en Zaamslag - Van u. tot maand. 8 u. dokte man, Oranjestraat 4, 0115-561555. Spreekuur vallen zonder afspraak: z 10.30 en 16.00-16.30 11.30-12.00 u. Biervliet, Hoofdplaat en ke - Van vrijd. 18 u. tot u. dokter J. Slingerlanc straat 27, Biervliet, 481345. Breskens en Groede - 17 30 u. tot maand. 8 u. Hermanides, Dorpssti Breskens, tel. 011 Spreekuur zat. en zone 11-30 u. en 17-17.30 u. Cadzand, Sluis, Retranc! Zuidzande - Dokter M. Badhuisweg 42, Cadz eii?"391366 (autotf 52746001). Driewegen e.o. - Tot m dokter W. Kronenberj 3U"4" 15' ^oe^e^en£i Does De Pijlers - De pr dokter Buijs/Posthumi alager/Van de Werft vnjd. 18 u. tot zond. 19 domen door dokter R. Dusseldorpstraat 3, te apreekuur spoedgeval! zond. 10-10.30 en 17-17 Does - De praktijk Keizer, Kooiman, aohruer, Van der Stoer sen wordt van vrijd 18 i„A- waargenomen doo achruer, Patijnweg 30,

de Stem | 1996 | | pagina 20