Netanyahu lijkt toch te winnen IWSPU1TWERKEN j IRT-hoofdrolspelers worden op z'n minst overgeplaatst Paar duizend extra banen door tunnel Record verkoop bier en chips DE STEM Agent heeft weinig op met top boxtel bv Links Israël zit met kater na schijnoverwinning van premier Peres Zeelandkaart erg in trek )F - RADIATOREN ENZ. lilderwerken BLUEKENS AGBLAD VOOR ZU10 WEST-NEDER LAN De Klerk wint in de Kaapprovincie RBT Breda tegen fusie veilingen Gasalarin in tunnel: treinverkeer stil Peiling: WD en CDA winnen Zeeuws keurmerk voor softdrugs Bredase advocaat start morgen Letsel-telefoon Boycot-actie mest geen groot succes Israëlische soldaten gedood Weduwe Rabin "pakt koffers' Hoogovens: 2000 banen weg taire 'Pillen in Brbant'. foto ruud rogier i dat het niveau van de ge- t niet boven dat van de ba- Een getuige zegt dat het uit Bassie en Adriaan le- lier van justitie mr. Pieters [oor de Bossche rechtbank ilijke celstraffen lopen op ir de hoofdverdachte, oductie, ook handel en ge- het Brabantse aan de orde I jn. Tot in het kleinste dorp ïbla pillen te krijgen. Ver- ikkers doen hun ervaringen oe ze vrienden gek hebben opeens van het ene dorp •enden. Hoe kennissen plot- ikenhuis komen te liggen, gen met een overdosis zelf- f die vriend, die onder in- or een ongeluk aan zijn ein- 3.25 uur) ftional Lampoon's Europe- foto warner Jvé-detective Philip Marlowe In geheim van. Deze heeft hij leschakeld omdat hij wordt leperst door een zekere Gei- I, die de generaal dwingt om luidbekentenissen af te lossen 1 dochter Carmen heeft gete- nd. Marlowe ontdekt dat de chter in een geheimzinnige pk is verwikkeld, uitsland 1, 00.50-02.40) py it Again, Sam Amerikaanse belfilm uit 1972. Regie: Her- Jrt Ross. Hoofdrollen: Woody Jlen, Diane Keaton en Tony |berts. Komedie. Een onzekere ncriticus probeert Humphrey Igart te imiteren om vat te lijgen op het leven en de vrou- pn. Af en toe wordt hij bijge- aan door de geest van Bogart, je hij oproept om te leren hoe Ij met vrouwen moet omgaan. IBC 1,00.55-02.15) ■pektief. NPS: 10.02 Start. 10.30 Wat een taal. li .02 Een leven lang. 12.02 Weldenkende pensen, 13.08 NPS-Bijlage. RVU: 14.02 Kleu lekennen. NCRV: 15.02 De wereld zmgtuoi» lof. TELEAC: 16.00 FAROS. NPS: '7.08 «dio Lit. PP. 17.50 Groen Links. NMO: 18.02 Actu- lliteiten in het Nederlands. 18.30 Relig'eu Irogramma in het Turks. NPS: 19 00 Nieu In actualiteiten in het Turks. 19.45 N'*"1" ■dualiteiten in het Marokkaans en Ber lo.30 Nieuws en actualiteiten in het Chine» fELEAC: 21.00 TeleScoop. VPRO: 22.00-24" (ie avonden, met om 22.05 Betrapt (4), .pel, ca. 22.20 Een gesprek: 23.15 Speciale op pames en een interview; De wijde blik ENTIE) iHTSWEC 5, BAVEL 3151 FAX 0161-433458 BREDA -CHAAM-RAAMSDONKSVEER -ROOSENDAAL 136e JAARGANG 3 katernen DE STEM 71 0311 "000218 I I I I I DeBinnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport B1/B2 Zeeland Cl t/m C4 Gids D1 RTV-programma's D2 Surplus E1 t/m E3 Kaapstad - De Nationale Partij (NP) van ex-president Frederik de Klerk heeft bij de gemeentelij ke verkiezingen in de Westelijke Kaapprovincie het vertrouwen van kleurlingen gewonnen. De overwegend blanke NP - voor- keen de partij van het blanke minderheidsregime en uitvinder at handhaver van de apartheid - heeft volgens de eerste resultaten zeer goed gescoord. De eerste uitslagen in platte landsdistricten geven de NP 59 procent van de stemmen en het ANC 33 procent. Kaapstad lijkt met de voor het ANC verplette rende uitslagen van zes deelraden ook een succes voor de NP. Maarssen/Breda - De leden van de Bredase RBT-veiling hebben gisteravond tegen de fusie van groenten- en fruitveilingen ge stemd. Dat betekent dat de RBT geen deel gaat uitmaken van de Verenigde Tuinbouwveiling Ne derland. De mega-veiling moet in 2000 een omzet krijgen van bijna j miljard gulden. Zundert ging wel akkoord. Botterdam - Het treinverkeer door de Rotterdamse Willems- tunnel is gisteravond stilgelegd nadat gasalarm was gegeven. De Rotterdamse brandweer onder zoekt de tunnel, die bestaat uit her tunnelbuizen. De politie weet nog niet precies wat er aan de hand is. Den Haag - WD en CDA strijden als er nu verkiezingen zouden zijn om de eerste plaats. De PvdA valt evenals D66 fors terug. GroenLinks zou een fikse winst kunnen boeken, blijkt uit een pei ling van Inter/View. De PvdA zakt volgens de peiling van 37 naar 34 zetels. Het CDA klimt van 34 naar 40. En ook de WD komt op 40 zetels uit. D66 moet van de huidige 24 zetels er 9 prijsgeven. Middelburg - Het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs wil een kwaliteitskeur merk voor softdrugs. Op de Zeeuwse markt verschijnen na melijk steeds meer cannabispro ducten met erg veel THC. Dit is een werkzame stof die de roes veroorzaakt. Soms is het gehalte ÏHC zo hoog dat het roeseffect grenst aan dat van harddrugs. I2IE zeeland - c1 Breda/Tilburg - Twee juristen, de Bredase advocaat mr. P. Aarts en mr. L. Noordsij van het Letselbu reau in Tilburg, starten morgen de Letsel-telefoon. Slachtoffers van bijvoorbeeld een verkeers- of een bedrijfsongeval kunnen daar terecht voor hulp en advies. Een landelijke campagne zal het gra tis 06-nummer onder de aan dacht van het publiek brengen. Ben Haag - De actie van veeboe- en tegen het mestbeleid van het abinet is geen groot succes ge- h6805 boeren ebben geweigerd hun mestboek- °uding bij het ministerie van ïmn w leveren. Ruim 1Van 'len hebben hebben dat, bet dreigen met juridische PPen, alsnog gedaan. Jaarlijks m T zo'n 60.000 boeren een «boekhouding bijhouden en e?eren< 50.000 van hen moeten <*n heffing betalen. Vissers voelen zich te kijk gezet pagina 'Drugshandelaar achter moord Van Noppen' pagina Paul Haarhuis door naar derde ronde Huist wil drugsvrij worden pagina Geen keurmerk voor Zeeuwse stranden pagina VRIJDAG 31 ME11996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 /MIN. I MAK 13/22 Minder warm Gisteren was het bijna 29 graden. Vandaag draait de wind weer naar zuidwest en wordt het minder warm. Er zijn enkele wolkenvelden, maar het blijft overwegend droog. i Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Links Israël werd gistermorgen met een kater wak ker. Was op donderdagavond nog massaal de 'overwinning' van premier Peres op zijn rechtse rivaal Netanyahu uitbundig ge vierd, de ochtend bracht het ontnuchterende nieuws dat Peres het waarschijnlijk net niet had gehaald. Netanyahu lijkt de zittende pre mier met een neuslengte te heb ben verslagen. Maar ook dat is nog niet helemaal zeker. Er moeten vandaag nog ruim 140.000 stemmen worden geteld van voornamelijk militairen. En omdat het verschil tussen Neta nyahu en Peres slechts 20.000 stemmen bedraagt gaat Israël nog een onzekere dag tegemoet. Autonomie Als die duidelijkheid er al komt, want in Jeruzalem wordt er ern stig rekening mee gehouden dat het definitieve resultaat van de verkiezingen pas zondag bekend zal worden. Op de sabbat wordt niet geteld. Dat Netanyahu nu de hoogste ogen gooit - de militairen stem men doorgaans rechts - bleek gis termiddag al toen hij gesprekken begon met mogelijke coalitie partners. Een van zijn naaste medewer kers, de voormalige chef van de generale staf Rafael Eitan, zei dat een van de eerste stappen van de conservatieve regering een 'nieu we beoordeling van de autonome verdragen met de Palestijnen' zal zijn. Het zal verwacht men nog een he le klus worden om een stabiele regering te vormen, want bij de tegelijkertijd gehouden parle mentsverkiezingen leden de twee grote blokken - de Arbeidspartij van Peres en Netanyahu's Likoed - zwaar verlies. Terughoudend De Arbeidspartij komt op 33 ze tels (nu 44), Likoed komt met slechts 31 vertegenwoordigers te rug in de Knesset (nu 40). De hui dige, linkse coalitiegenoot Merets verliest 3 zetels en komt daarmee op 9. Het verlies van de drie partijen komt vooral ten goede aan de re ligieuze partijen, de Arabische partijen en aan nieuwe partijen als de Derde Weg en de Russische immigrantenpartij van Natahan Sharansky. Deze partij, die voor al de 700.000 Russische immi granten vertegenwoordigt, komt van niets op 7 zetels en maakt grote kans op deelname in de nieuwe regering. Opvallend is vooral de opkomst van de ultra-orthodoxe Shas- partij (van 6 naar 11 zetels). De partij, die voor de derde keer aan de verkiezingén deelneemt, had een verbond gesloten met Likoed en zal zeker een belangrijke rol spelen in de coalitiebesprekin gen. Met het oog op de nauwe marges waren de diverse regeringen zeer terughoudend in hun reacties. Het Witte Huis stelde vertrouwen te hebben in zowel Netanyahu als Peres. President Clinton zei te verwachten dat het vredesproces hoe dan ook door zal gaan. Van Mierlo bezorgd De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo toonde zich bezorgder over het resultaat van de verkiezingen. Het forse verlies van de Arbeids partij en de Likoed zullen ertoe leiden dat het vredesproces de komende jaren onder zware poli tieke druk komt te staan, meent Van Mierlo. In Palestijnse kring was de toon onverhuld kritisch. De islamiti sche verzetsbeweging Harnas noemde de overwinning van Netanyahu een oorlogsverklaring aan het adres van Palestijnen en Arabieren. Functionarissen van de Palestijn se Autoriteit reageerden verbijs terd op de waarschijnlijke zege van Netanyahu. OP BINNENLAND-A4: -Stern-commentaar OP BUITENLAND-A5: -Arbeidspartij: 'Dit is onmogelijk' -Arafat deed geen oog dicht -Netanyahu, 'Amerikaans' politi cus in Israël De bijgestelde raming doet dienst als bijlage bij de stukken in het komende debat in de Tweede Ka mer, dat is uitgesteld tot 25 juni. Gekeken is naar de zogeheten spin off van de tunnel, de directe en indirecte gevolgen op econo misch vlak. Er komen niet alleen banen bij door het feit dat in de regio 1,7 miljard gulden wordt geïnves teerd, een groot karwei waarbij ook veel Zeeuwse bedrijven werk vinden. Als de tunnel er eenmaal ligt zijn de industrieterreinen beter be reikbaar, waardoor het voor nieuwe bedrijven aantrekkelijker wordt zich in het Zeeuwse te ves tigen en dus voor nieuwe banen zorgen. Enkele jaren geleden deed de on derzoeker Bomhoff van Nijenro- de Forum for Economie Research studie naar de economische ge- Van onze Haagse redactie Den Haag - De politie- en justitiefunctionarissen die door de parlementaire enquête van de commissie-Van Traa in opspraak zijn geraakt, moeten op z'n minst rekening houden met een overplaatsing. Het gaat daarbij volgens voorzitter D'Hondt van de politiekorpsbeheerders niet alleen om de Haarlemse com missaris Straver. Hij liet dat weten na afloop van een gesprek met de ministers Dijkstal (Binnenlandse Zaken) en Sorgdrager (Justitie). De reeks overplaatsingen moet al voor de zomervakantie 'een eind op streek zijn'. Volgens de Nij meegse burgemeester is het niet de bedoeling om de betrokken functionarissen 'te laten tuime len'. De uitspraak van D'Hondt volgt een dag na geheim topbe- raad op het Catshuis. Premier Kok en de ministers Sorgdrager en Dijkstal spraken daar met de korpsbeheerders van de vier gro te steden en Haarlem. Alle betrokkenen wilden gisteren niet ingaan op de inhoud van dit gesprek. Volgens ingewijden rond het kabinet betrof het een onderhoud, waarin de burge meesters gepolst zijn over hun bereidheid mee te werken aan roulaties binnen de politietop. Gisteren werd bekend dat ook de Haarlemse burgemeester en 'korpsbeheerder Pop aanwezig was op het Catshuis. Hij is de di recte baas van de Haarlemse hoofdcommissaris Straver, die volgens de enquêtecommissie en de rijksrecherche onvoldoende toezicht heeft gehouden op de ac tiviteiten van de criminele inlich tingendienst van zijn korps. On der aanvoering van twee recher cheurs van deze dienst zijn ton nen drugs op de markt gekomen. Minister Dijkstal heeft de Twee de Kamer laten weten dat hij on voldoende juridische gronden heeft om Straver te ontslaan. Vandaar het plan om hoge poli tiefunctionarissen om de vier a vijf jaar te laten rouleren. Gedesillusioneerd zit een jonge aanhangster van de Arbeidspar tij bij de plek in Tel Aviv, waar in november vorig jaar de Israëli sche premier Rabin door een ultra-rechtse jood werd vermoord. Treurend om het waarschijnlijke verlies van Rabins opvolger Pe res, nadat op de verkiezingsavond nog uitbundig feest was gevierd over diens vermeende overwinning. De hele dag werden bloemen op de plek gelegd. foto reuter Jeruzalem (afp) - Vier Israëlische militairen zijn gisteren gedood en vijf gewond geraakt bij bomaanslagen op een Israëlische patrouille in de Zuid-Libanese stad Marjayoun. Ook een verpleger van het Zuid-Libanese Leger (SLA) en een plaatse lijke cameraman raakten gewond. De slachtoffers vielen toen met een kwartier tussentijd twee bommen langs de weg ontploften. In Marjayoun is het hoofdkwartier gevestigd van het SLA, dat assis teert bij de bezetting van het zuiden van Libanon door Israël. Een woordvoerder van de islamitische guerrillabeweging Hezbollah heeft vanuit de Libanese hoofdstad Beiroet de verantwoordelijkheid voor de aanslagen opgeëist. Het Israëlische leger heeft strenge veiligheidsmaatregelen genomen, omdat nieuwe aanslagen van de fundamentalistsiche Harnas worden verwacht. Jeruzalem - De weduwe van de vermoorde Israëlische premier. Rabin heeft het ge voel dat ze haar land moet verlaten. „Alles wat ik kan doen is kijken waar mijn koffers staan. Ik heb het ge voel dat ik ze moet pakken en zo snel mogelijk van hier moet verdwijnen. Zo erg is het," aldus Leah Rabin voor de Israëlische televisie. Nadat haar man was dood geschoten door een rechts- extremistische jood, verweet de weduwe de rechtse Neta nyahu dat hij verantwoorde lijk was voor het voeden van 'een atmosfeer van haat'. IJmuiden (anp) - De Industriebond FNV vreest dat bij Hoogovens Staal de komende jaren 2000 arbeidsplaatsen verdwijnen. Een woord voerder van het concern bevestigt dat er in het jaar 2002 nog maar 8500 mensen werken bij Hoogovens Staal, 2000 minder dan nu. Er is echter nog geen definitieve beslissing genomen. De Industriebond FNV vindt het 'niet toelaatbaar dat er werkgelegen heid wordt weggesaneerd zonder dat er alternatieven voor in de plaats komen'. De komende tijd gaat de bond de kaderleden raadplegen. De bond vindt een nieuwe, ingrijpende reorganisatie schokkend, om dat het bedrijf nu winstgevend is. Bovendien is de jongste personeels inkrimping nog maar net afgerond. Volgens de Industriebond FNV loopt Hoogovens op een reorganisatie vooruit door individuele werknemers nu al te adviseren naar een an dere baan uit te kijken. De bond vindt het onacceptabel dat 'indivi duele werknemers voor het blok worden gezet', omdat het overleg met de Raad van Bestuur nog moet beginnen. Van onze verslaggever Middelburg - De toltunnel onder de Westerschelde (WOV) zal voor 2000 tot 4000 extra banen zorgen in Zeeland. Dat blijkt uit een bijgestelde raming van de economische gevolgen van de tunnel onder de Westerschelde. volgen van de WOV, maar hij ging uit van andere investerings bedragen zodat zijn schatting nu is bijgesteld. Bomhoff becijferde dat er 5000 banen zouden bijkomen in Zee land. Hij baseerde dat op een stij ging met 3,6 procent van het bru to regionaal product van Zee land. Dat is nogal aan de forse kant, meent een andere onderzoeker, drs. S.P. van der Zee. Het is veel realistischer om uit te gaan van 2000 tot 4000 nieuwe banen, ge zien de jongste investeringscij- fers, de inflatie buiten beschou wing gelaten. Maar Van der Zee relativeert die schatting ook enigzins. Hij maakt de kanttekening dat het altijd buitengewoon moeilijk blijft de werkgelegenheidseffecten van infrastructuur als tunnels exact te ramen. Van onze verslaggevers Den Haag/Eindhoven - Niet alleen de re cherche, maar ook de gewone politie-agent heeft weinig op met het gezag van hoger hand. Aldus de Nationale Ombudsman Oosting gisteren bij de presentatie van een boek over de politie. Door de grootscheepse reorganisatie van de poli tie, die twee jaar geleden haar beslag kreeg, is de afstand tussen de werkvloer en de top vergroot. De korpsen zijn groter geworden en dus zit de lei ding verder af van de straatagent. Oosting signa leert een gezagscrisis, waar snel wat aan moet worden gedaan. Kritiek heeft de ombudsman vooral op de korps beheerders, de verantwoordelijke burgemeesters: „Niet iedere burgemeester die ook wordt be noemd tot korpsbeheerder is meteen even des kundig voor die taak." De voorzitter van de korpsbeheerders, de Nij meegse burgemeester D'Hondt, vindt Oostings kritiek niet leuk. „De gemiddelde politie-functio- naris snakt naar gezag," zegt hij. D'Hondt wil dat er een eind komt aan de stroom negatieve rapporten over de politie (Algemene Rekenkamer, commissie-Van Traa, rijksrecher che). Volgens hem heeft Nederland een van de succesvolste en democratisch best gecontroleerde politie-apparaten van de wereld. Ook burgemeester Welschen van Endhoven, korpsbeheerder van de politie in Zuid-Oost-Bra bant, is tevreden over de reorganisatie. Die heeft volgens hem gebracht wat er van werd verwacht. De kritiek op de reorganisatie en de korpsleiding acht hij dan ook niet terecht. Maar op een gisteren gehouden congres over de politie in Apeldoorn bleek uit een daar gehouden enquête onder de aanwezige politiemensen, dat de communicatie met de leiding veel te wensen over laat. Dat het kader zo mijlenver verwijderd lijkt van het surveillerend personeel komt volgens politie man Steenman doordat veel leidinggevenden zich niet prettig voelen op hun huidige plek, na de re organisatie. Secretaris-generaal Borghouts van Justitie is het eens met de constatering dat de fouten die bij het Openbaar Ministerie worden gemaakt (zoals vormfouten), de vele sepots en niet in de laatste plaats het cellentekort, demotiverend kunnen werken voor de opsporingsambtenaar. Dat het rommelt binnen het lagere politiekader en dat de contacten met de leidinggevenden meer dan bedroevend zijn, bleek eerder dit jaar al uit een Brandpunt/InterView-onderzoek. Ook de po litiebonden (NPB en ACP) hebben alarm gesla gen. Ombudsman Oosting pleit er tenslotte voor dat klachten over het politie-optreden niet meer door de politie zelf mogen worden afgedaan. „Externe toetsing van het naleven van de normen is onmis baar. Het mag niet zo zijn dat de politie zich zelf de wet stelt." De ombudsman heeft vorig jaar 358 klachten over het gedrag van politiemensen behandeld. In de helft van de gevallen sprak hij het oordeel 'niet behoorlijk' uit. Van onze verslaggever Middelburg - Driehonderd Zeelandkaarten zijn onlangs naar de eerste aanvragers verzonden en deze week gaan er nog eens tienduizend kaarten naar Zeeuwse gezinnen. Voor PTT Telecom en de provincie Zeeland kan de Zeelandkaart met deze cijfers niet meer stuk. „Wij zijn zeer tevreden, vooral omdat er bovenop die tienduizend aanvragen nog een hele stapel verzoeken ligt van mensen die de brochure willen," zegt projectleider Noordhoek van PTT Tele com. Er is vertraging opgetreden in de behandeling van de aanvragen, geeft Noordhoek toe. De meeste mensen die direct de kaart heb ben aangevraagd hebben hem niet, zoals beloofd, binnen twee weken binnen. „Het zijn startproblemen die snel worden goedge maakt," zegt hij. De gratis Zeelandkaart is een oplaadbaar betaalpasje waarmee kan worden geparkeerd, gebeld en gewinkeld. Het is een vervan ging voor kleingeld en zal later als chipkaart in heel Nederland worden ingevoerd. Zeeland is wat dat betreft proefgebied. Zo'n 100.000 Zeeuwse gezinnen zijn benaderd met reclamefolders en aanvraagformulieren en dat er van dat aantal 10.000 daadwer kelijk zijn aangevraagd, noemt Noordhoek 'een hele goede score'. (ADVERTENTIE) Met een sportabonnement op De Stem kom je nergens meer aan toe Ik geef me op als nieuwe abonnee en ontvang De Stem de eerste twee weken gratis: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Ik betaal per: maand autom. incassof 31,15 kwartaal autom. incassof 91,25 kwartaal acceptgirof 93,75 bank/gironr. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1