TEN- W Dromen uit een potje 17.00 uur zonen Winkels in smart drugs schieten als paddestoelen uit de grond Smart drugs: producten in schemerzone van wet Wijnland Canada ontwaakt DE STEM SURPLUS E2 informatie surplus Voorraad Goeroes ONDER DE KURK Vraag [16.30 uur en elke donderd,. J uur. ■stukken wensen in te zien odh It 22.00 uur worden verzocht d^' "ing te doen (tel. 01 IS' - 675 1?" i tijdens de kantooruren eeri "5 op de stukken worden n,°n' f6 kunnen gemotiveerde bedmb- bij het College van Burgemeester brden ingediend. e" n bedenking indient kan verzoet gegevens niet bekend te make, Jvordt verzocht (tel. 0115 - 675 45», |ni 1996 voorts gelegenheid ge» bedenkingen in te brengen en 0v fan gedachten te wisselen met h" I de aanvragers en eventuele ove lordt er tenslotte op gevestigd dal die bedenkingen hebben ingebrach Inschreven wijze en de belangheb ■tonen dat zij daartoe redelijken» Ijn geweest, naar aanleiding van d. loep kunnen instellen bij de afdol™ praak van de Raad van State. JNGSPLAN fcter en Wethouders van de gemeente (<en bekend, dat van de Rijkswater- IZeeland, bij de brief van 26 maart loek is ingekomen om - in het kader ling van de Westerschelde - planolo- prking te verlenen voor het storten ben gedeelte van het stortvak "Gat logerende bestemmingsplan "Wester. It aanwenden van het onderhavige I het storten van specie in strijd met Idende bestemming "waterstaatkundige 1 natuurwetenschappelijk gebied". In de plankaart behorende bij het Itemmingsplan (daterend uit het jaar de NAP-5 meter lijn de grens tussen dubbelbestemming en de bestem- g" bepaalt, is geconstateerd dat voren, liet (meer) overeenstemt met de hui- latie. bgisch oogpunt bestaat er dan ook [voormelde plankaart aan te passen b dieptelijnen. Wij zijn derhalve voor- loepassing van artikel I I van de Wet llijke Ordening juncto artikel 7 van Ige bestemmingsplan de dieptelijnen len van Hulst" aan te passen aan de lpkaart. Overigens biedt laatstvermeld I voorschriften van het bestemmings- Ide mogelijkheid om de grenzen tus- jcheidene bestemmingen aan te passen boor natuurlijke oorzaak wijzigende ■strekkende ontwerp-besluit met bij- pkeningen ligt met ingang van 3 juni nde een termijn van twee weken in lan de sector Stadsontwikkeling en lelijke ordening), Schuttershofweg I te Terneuzen voor een ieder ter de voormelde termijn kan een ie- In het ontwerp-besluit schriftelijk zijn pedenkingen indienen bij het College van Burgemeester en Wethouders, p/a Postbus 35, 4530 AA Terneuzen, Terneuzen, 31 mei 1996. Burgemeester en wethouders van II erneuzen, etaris, burgemeester, prauwer. drs, R.C.E, Barbê. VRIJDAG 31 MEI 1996 Tel. 0117-452279 Door Hein Sluijter get kan niet missen. Daar waar die grote houten paddestoel, rood met witte stippen, voor de deur staat, daar moet het zijn. Een wat vreemd en ongewoon uitgedoste etalage geeft je even later de ze kerheid dat zich hier inderdaad die psychonautische winkel be vindt, op de Haagdijk in Breda. Ze verkopen er 'bewuste dro men'. In potjes, flesjes en zakjes. 'Conscious Dreams' is te vinden op nummer 141. Hier kun je al dat spul vrijelijk kopen. Die din getjes waarvan gezegd wordt dat het geen drugs zijn, althans geen verslavende drugs, maar die wel een trip beloven. Of zich presen teren als een pure opkikker in je vermoeiende leven. Dan wel je geheugen even snel komen op frissen of je gezondheid een handje wil helpen. En dat alle maal alternatief. Met als meest opvallende product bepaalde soorten paddestoelen. Het geheel onder het motto Don't miss your flight to the inside, 'Mis je vlucht naar je innerlijk niet'. In het En gels klinkt het leuker. De winkel betreden met zijn on miskenbare psychedelische uit straling is al een wat onwerkelij ke beleving. Er staat zacht op zwepende, geheimzinnige, ritmi sche muziek aan. Een brandend wierookstokje vervult de lucht met de bekende weeïge geur van dit hars. In een klein glazen toon- bankje bevinden zich doosjes en flesjes. Die staan ook op een paar schappen. Er hangen drie onech te geweien aan een muur. Daar voor heeft in elk geval geen dier het leven moeten laten. De deurpost waarin de uitbater zo zal verschijnen, is bekleed met tientallen kleurige fantasie-di- nosaurusjes. In een hoek nodigt een rode bank en fauteuil tot zit ten. Je ontmoet er een kweekbak voor paddestoelen. En een auto maat met zuiver bronwater ont breekt in de winkel ook al niet. Hier is het te krijgen. Magische paddestoelen, plantaardige ecstacy, psycho-actieve kruiden, smart drinks en brein-oppeppers: Verder tal van aphrodisiaca die je seksleven moeten intensiveren, voor zover dat nodig mocht zijn. Ze voorspellen extra doorbloe ding van het onderlichaam, geil heid. Twee groepen De hele handel is grofweg in te delen in twee grote groepen: enerzijds zijn er de voedselaan- vullingen met veel vitaminen en anderzijds de kruiden 'die iets doen', waaronder je ook de pad destoelen kunt rekenen. Kortweg smart nutrients en smart drugs. Al kun je in deze wereld het woord drugs maar beter niet ge bruiken, want geen van de mid delen is verslavend, zo word je verzekerd. Echte drugs worden dan ook angstvallig buiten de deur gehouden. „Die rommel hebben we hier niet. Een paar maanden geleden zijn Tjalling van Ketwich en Iris van den Hurk hier begonnen. Het is de tweede zaak van Conscious Dreams die twee jaar geleden on derleiding van Iris' broer Hans in de Amsterdamse Kerkstraat als eerste psychonaut-shop in Ne derland van start ging. Dat er met dit soort winkels een goede boterham is te verdienen, bewijst wel de explosieve groei in die af gelopen twee jaar. Het geeft ook de behoefte aan die er op de drempel van dé 21e eeuw heerst. Er zijn op dit moment al 27 win kels, verspreid over het hele land. Bijna elke maand komt er eentje hij Conscious Dreams heeft in middels dus nu naast twee eigen zaken, zo'n 25 potentiële concur renten. Een ware hype, zoals dat heet. «We zochten een verkooppunt, dicht bij België. In Amsterdam kwamen veel Belgen." Aldus Tjalling die nu nog bijna elke dag op en neer rijdt naar Amsterdam. Evenals Iris trouwens. Beiden zijn heel enthousiast. „Er is zo ontstellend veel belangstelling voor onze producten. In Amster dam kregen we behalve veel Ne derlanders hele trossen buiten landers over de vloer", zeggen de 'wee, „Tot een gezin met kinde ren uit Zwitserland toe. Dat was speciaal voor ons naar Nederland afgereisd. Ik krijg we) ge indruk dat er in deze merkwaardige nieuwe be drijfstak zwaar getild wordt aan voorlichting en het geven van zo veel mogelijk informatie aan de klanten. Iris: „Dat moet ook wel, want als je je niet houdt aan wat >o de bijsluiters staat, dan kan er wat mis gaan. Dosering en de ma- nier van mengen zijn heel belang- rilk- Kijk maar naar GHB (gam- ria-hydroxybutyraat) dat on- ™gs in beslag genomen is door de Inspectie voor de Gezond- fïeidsdienst. Ondeskundig ge- oruik kan leiden tot bewusteloos van verstandhouding, waardering en illigerswerk loont, inmiddels beamen. -899 86 OO. 40 ct. p.m. Wie nadere informatie wil omtrent artikelen in deze bijlage, kan ''loens kantooruren bellen naar «76-5312344 of 076-5312272. Schriftelijk reageren kan ook. met adres daarvoor is: Ue Stem, redactie Surplus, Postbus 3229,4800 MS Breda, eindredactie: Wim van Leest. Magische paddestoelen, plantaardige ecstacy, psycho-actieve kruiden, smart drinks en brein-oppeppers. Verder tal van aphrodisiaca die je seksleven moeten intensiveren, voor zover dat nodig mocht zijn. foto de stem johan van gurp heid, braken en het stokken van de ademhaling, stond er in de krant. Dat klopt wel. Maar ik weet haast zeker dat er alcohol in het spel is geweest. Dit middel mag je nooit combineren of men gen met alcohol. Dan gaat het in derdaad fout. Wij hadden het spul ook. Nu niet meer natuur lijk. Jammer, want nu loop je de kans dat het in het illegale circuit terecht komt. Zo gaan die din gen." Ook in de paddestoelenreeks moest één soort terug worden ge nomen. De Kaalkopjes. Kleine zwammetjes met een naam die nergens op slaat want niemand heeft ooit een harig paddestoeltje kunnen aaien. Er loopt nu een ju ridisch proefproces. In ieder ge val tot aan de uitspraak zijn ze bij Conscious Dreams niet meer verkrijgbaar. Wel voorradig zijn bijvoorbeeld de Mexicaanse stropharia cubensis en de Ha- waïaanse copelandia cyanescens. Wat is er toch met die paddestoe len? Met die paddo's? Ze waren er al in de jaren zeventig. Maar toen onder de toonbank. Ze mogen nu gewoon verhandeld worden. Wel in verse vorm. Sommige soorten, zoals de stropharia, bevatten stoffen die op een prettige manier in je hersenen gaan roeren. Het zijn tripmiddelen, die je gevoel voor tijd en ruimte tijdelijk ver-, anderen. Elke beleving wordt in tenser darkuormaai, „Met zo'n paddestoeltje op ga je bijvoorbeeld heel veel lachen en je vindt alles mooi", zegt Iris. „Maar ook kun je tijdens zo'n trip iemands aura zien. Daarna hoef je daarvoor geen paddestoel meer te eten." De bijsluiter van de stropharia belooft, afhankelijk van de dose ring, 'een milde high tot een ste vige trip'. Neem je 10 tot 20 gram dan is de ervaring licht. Tot 50 gram wordt die steeds zwaarder. Nog steeds volgens de bijsluiter begint de trip ongeveer drie kwartier na inname op een lege maag en kan drie tot acht uur du ren. Om ermee te stoppen moet je iets zoets eten of 500 tot 1000 mg vitamine C tot je nemen. 'Niet ge bruiken', staat er, 'indien je zwanger bent, borstvoeding geeft of jonger bent dan 18 jaar; je li chamelijke of geestelijke proble men hebt (bv depressie), medicij nen gebruikt; gaat (auto)rijden.' Van de copelandia heb je minder nodig. Eenderde gram volstaat. Eén gram levert 'een intense er varing' op. Behalve verse paddestoelen be vinden zich onder de tweehon derd artikelen veel drankjes, poe ders, tabletten en allerlei kruiden en specerijen. Om een indruk te krijgen van wat psychonautisch Nederland allemaal ter beschik king heeft, een greep uit .de, voor raad. De voorgespiegelde effec- „^efi^ijn voor rekening van Cons cious Dreams. Dat zeg'ik er Wel uitdrukkelijk bij. En geloof me, suggestie kan bij de gebruiker best wel eens een rol spelen. Smart drink: met negen vitami nen en twee mineralen; geeft energie en meer levenskracht aan de zenuwcellen. Fast blast: met phenylalaline en cafeïne; snelle geestelijke en li chamelijke energie. Herbal Ecstacy: natuurlijk vorm van XTC en dus alternatief, bevat negen kruiden. Party Pill: met drie anti-oxidan- ten; ontgifting bij alcohol en ro ken, voorkomt kater. Kalmoes: gedroogde wortel van een plant langs de waterkant; twee of drie theelepels geeft een helder opgewekt gevoel. Grotere hoeveelheden (tot vijf theelepels) kunnen leiden tot verandering van de waarneming en uiteinde lijk tot hallucinaties. Damiana: voor thee en om te ro ken; opwekkend en stimuleert de geslachtsorganen. Kola noot: van de kolaboom; meer uithoudingsvermogen, hon gergevoel wordt verdreven, slankt af. Kava kava: een wortel; na onge veer een half uur ervaart de ge bruiker een gelukzalig en ont spannen gevoel, na twee tot drie uur uitgewerkt. Alruin: kruid uit de geheime re cepten van druïden, heksen en volksgenezers; leidt tot medita tieve, narcotische droomtoe stand, bij grote hoeveelheden ontstaan er hallucinaties gevolgd door trance, daarna slaapopwek kend, in combinatie met rode wijn een krachtige liefdesdrank. Yohimbe: boombast; geeft span nende meerwaarde aan seksuele activiteiten. Peyote: cactus; hallucinerend, prachtige kleurbeleving, de visi oenen zijn intens en meestal vol betekenis, effecten treden op een half uur na consumptie en kun nen zes tot twaalf uur aanhou den. After coke: een vitaminebom. Helpt als je stout bent geweest en toch coke hebt gebruikt. De prijzen van dit alles lopen sterk uiteen. Fast Blast met een inhoud van 365 gram kost 68,50 en After Coke, in de vorm van een paar pillen, is te koop voor 3. Maar er zijn ook zaak jes die boven de 100 uitkomen. Bij de paddestoelen doet 30 gram stropharia 25, evenals 8 gram copelandia. Die hoeveelheden zijn voldoende voor meer dan één trip. En op weg naar je innerlijk, je be leving, je verhevigde geslachts drift, je hallucinaties en je visioe nen word je op de bijsluiter vriendelijk een goede reis toege wenst. Smart drugs zijn van oorsprong Ameri kaanse geneesmiddelen die worden toege past bij ouderen om dementie en vergeet achtigheid tegen te gaan. De betere door bloeding van de hersenen die deze midde len opleveren hebben bij jongere mensen een andere uitwerking: grote alertheid, betere concentratie en uitstel van ver moeidheid. Vooral bij computerprogrammeurs in het Californische Silicon Valley (het hart van de Amerikaanse computerindustrie) zijn smart drugs erg populair. Smart drugs worden dus niet gebruikt om op roze wolkjes te kunnen lopen maar om de mo derne prestatiemaatschappij een beetje bij te kunnen benen. Onder smart products worden vitamine preparaten (gezonde aanvulling op voed sel vol kleur- en smaakstoffen), energie drankjes (geven energie), kruidenextrac ten (zorgen bijvoorbeeld voor rust of ge wichtsverlies) en natuurlijke vervangers van chemische geestverruimers gerekend. Het zijn pillen, poedertjes en drankjes die allemaal op natuurlijke basis gemaakt zijn. Omdat dit de jaren negentig zijn en de ko pers meestal jong, worden smart products en smart drugs niet verkocht in simpele witte doosjes met doordruk-strips. Nee, onder glazen stolpen lachen kleurige ver pakkingen je toe waarop fantastische merknamen staan als Memory Fuel, Blast, Herbal XTCBright Ideas en Super Radical Shield. Goeroes op het gebied van smart products en smart drugs zijn Sandy Shaw en Duke Pearson, twee Amerikaanse voedingsdes kundigen die onderzoek hebben verricht voor ruimtevaartprogramma's van Nasa. Hun bedrijfje, Life Service Supplements Incorporated, maakt niet alleen pillen en poedertjes die extra energie geven of zor gen voor een gezond en langer leven, wie slap en futloos haar heeft kan ook bij hen terecht voor een grote fles Inner Sham poo. Om associatie met lekgeprikte junks te voorkomen afficheren winkels als Cons cious Dreams zich liever met de term smart products. Paddestoelen als de Mexicaanse strop- heria cubensis en Nederlandse kaalkopjes vallen niet onder de opiumwet, de werk zame stof psilocybine wel. De typisch Ne derlandse oplossing: zo lang er zichtbaar sprake is van een paddestoel is de wet niet van toepassing. Het gebruik van natuurlijke stimulerende middelen is in dit decennium explosief toegenomen, maar feitelijk al eeuwen oud. Er is in de wereld geen volk te vinden dat niet af en toe een pijpje rookte, een paddestoeltje oppeuzelde of op een haan tje kauwde. Om langer te kunnen jagen, pijn of honger te bestrijden of een tripje te Onder smart products worden vitaminepreparaten, energiedrankjes, kruidenextracten en natuurlijke vervangers van che mische geestverruimers gerekend. foto de stem johan van gurp maken. Tabak, toch ook uit de Nieuwe Wereld afkomstig, is al eeuwen een aan vaard genotmiddel, evenals thee en kof fie. Om nog maar te zwijgen van alcohol. Ons bier werd vroeger vervaardigd met hennep in plaats van hop. Naar verluidt smaakte dat nog beter ook en werd de drinker er minder dik van. „Nederland is een testland voor nieuwe ontwikkelingen", doceert Hans van den Hurk van Concious Dreams. „Jongeren vallen ook op drugsgebied tegenwoordig op light. Ze willen wel wat gebruiken in het weekeinde, maar ook maandag weer gewoon aan het werk. Een paddestoel is een relatief gezond alternatief voor alco hol of xtc." Verkopers bezweren dat hun smart pro ducts volkomen onschadelijk zijn. Net als paddestoelen zijn ze niet verslavend. Van den Hurk: „In ieder geval niet meer dan drop of wortels. Paddestoelen in hoge do sering hebben een uitermate onprettige uitwerking, maar dat hebben aspirine of suiker ook. Deze producten veranderen tijdelijk iets in je hersenen. Maar waarom zou een mens daar slechter van worden? Je kunt een hallucinatie ook een droom of een visioen noemen. Je moet de gebruiks aanwijzing volgen en dit soort spullen niet dagelijks gebruiken, want anders komt er niets meer uit je handen." Sinds maart vorig jaar is er op initiatief van de Stichting Adviesburo Drugs een zogenaamd smart products-overleg waar aan vijftien winkeleigenaren meedoen. Daar leren ze van elkaar om te gaan met negatieve beeldvorming en is een begin gemaakt met het opstellen van een data bank van producten en hun werking. Het probleem van de koopwaar is dat ze zich in de schemerzone bevindt tussen warenwet, geneesmiddelenwet en opium wet. Gevolg: geen controle. En als de poli tie een inval doet, wordt die ook nog eens in het ongelijk gesteld. De Hoge Raad be paalde twee jaar geleden in een arrest met betrekking tot qat-planten (lang kauwen op de bladeren ervan geeft een hallucine rend effect) dat het voorkomen van een verboden stof in een product, het verbie den daarvan niet rechtvaardigt. De Am sterdamse politie weet inmiddels dat dat arrest ook van toepassing is op padde stoelen. In januari werd een inval gedaan bij Conscious Dreams, maar alle padde stoelen moesten weer worden teruggeven. De belangstelling van de media, mede dankzij politie-invallen, voor smart pro ducts zorgt er ook voor dat de CAD's veel verzoeken binnenkrijgen voor informatie. Preventiemedewerker J. van Hoof van CAD beantwoordt telefoontjes van ouders en gaat op verzoek langs op scho len. Van Hoof is sceptisch: „Ik denk dat het 'tussen-de-oren'-effect van middeltjes als herbal xtc niet moet worden onder schat. Verder is het zo dat, net als bij ma rihuana of cocaïne, smart drugs niet bij iedereen dezelfde werking hebben. De één gaat helemaal door het lint, de ander blijft er broodnuchter bij." Om goed beslagen ten ijs te komen heeft Van Hoof niet alleen een vuistdik Ameri kaans handboek over hallucinerende middelen aangeschaft, hij heeft ook inko pen gedaan. „Als ik dan waarschuwingen lees als 'buiten bereik van kinderen hou den' en 'niet gebruiken bij zwanger schap', dan vraag ik me af of die middel tjes allemaal wel zo onschuldig zijn. Ik zou wel eens willen weten wat regelmati ge gebruikers over tien, vijftien jaar mer ken." Van Hoof mag dan preventiemedewerker zijn, hij raadt gebruik niet af. „Wie geen risico wil lopen, moet niet gebruiken. Wie niet zwanger wil raken, moet niet met ie mand naar bed gaan en wie niet wil ver ongelukken moet niet achter het stuur gaan zitten. Wat ik maar wil zeggen: het is een illusie dat je jongeren weg kan hou den van om het even welk geestverrui mend middel. Als je dan toch gebruikt, kun je het beste bewust en goed geïnfor meerd gebruiken." Asperges eten en er geen wijn bij drinken is voor mij gelijk aan het eten van een droge boterham. En wie eenmaal heeft kennis ge maakt met beleg op zijn brood, zal het bij afwezigheid vrijwel altijd missen. Zo is het ook met asperges. Er hoort wijn bij. Is die er niet, dan doe je gewoon je eigen smaak te kort. Wijn en asperges kunnen el kaar zo subliem aanvullen, dat er als het ware sprake is van een ondeelbaar samenspel. Wel is het zaak, dat de wijn er goed bij past. Juist bij asperges is daar in de gastronomie goed over nagedacht. Omdat de smaak van die mooie witte stengels heel apart, subtiel en delicaat is. En vooral karakteristiek. Net zoals de geur. Asperges ko men verfijnd over op de tong, die tegelijkertijd iets zoetigs en iets bitters constateert. Daar vallen vele wijnen bij te vin den. Hoewel de een eerder in aanmerking komt dan de an der. Dat lijkt overigens geen enkel probleem meer voor wie in Nederland dagelijks op de weg is. Want anno 1996 kom je daar op regelmatige afstanden zelfs billboards tegen die de wegge bruiker ongevraagd wijzen op de ideale combinatie van as perges met wijnen uit de Elzas. 'Voor elkaar gemaakt' staat er pretentieus bij onder een af beelding van een bos asperges. De boodschap is niet dat je as perges moet kopen. Het gaat om die wijnen. Maar waarom ook niet? De tijding is juist. El- zas-wijnen, althans een aantal soorten, beantwoorden pre cies aan het smaakpatroon dat hier nodig is: ze zijn droog maar niet beendroog, ze zijn nooit zuur, wel fris, ze zijn frui tig. vol, zacht en aromatisch. Maar dat bord langs de weg spreekt niet de volle waarheid. Want je hebt Elzassers in soor ten. Bijna alle Elzaswijnen zijn ge maakt van één enkel druiven- ras. Je moet de Pinot Blanc hebben of de Riesling. En van die twee geldt de Pinot Blanc als de ideale begeleider. Hij smaakt wat neutraler dan de Riesling. Mooi meegenomen is dat hij goedkoper is dan die Riesling en dat er heel accep tabele kwaliteiten te vinden zijn van nog steeds onder een Door Hein Sluijter tientje. Behalve die twee wijnen zijn er nog twee andere die in aan merking kunnen komen. Zoals de Sylvaner, maar die is eigen lijk te flauw. Voor de Muscat geldt het omgekeerde. Die heeft net iets te veel kruidig heid in geur en smaak om het bij asperges goed te doen. Muscat kun je daarom beter drinken bij groene asperges die doorgaans een sterkere smaak hebben. De overige El- zas-wijnen zijn prima maar niet geschikt voor ons doel. Een Gewürztraminer bijvoor beeld is te weelderig kruidig. Maar lang niet alle perfecte as perge-wijnen komen uit de El zas. Asperges De sauvignon-druif die niet in de Elzas voorkomt, kan er ook wat van. Hij is veel aangeplant in het dal van de Loire, waar trouwens heel wat asperges worden verbouwd. Witte wij nen als Pouilly-Fumé, Mene- tou-Salon en vooral Sancerre met zijn vaak asperge-achtige geur zijn bepaald niet in staat om mij te kwellen naast een bord dampende asperges. Nu wordt op de etiketten van deze wijnen niet vermeld dat ze ge maakt zijn van de sauvignon. Er zijn andere waar dit wel ge beurt. Bij een Sauvignon de Touraine bijvoorbeeld. Dat is zelfs mijn favoriet. Gaat beter nog dan een Pinot Blanc of an dere Elzasser. Volmaakt! De sauvignon-druif beperkt zich echter allang niet meer tot Frankrijk. De wijngebieden in Chili, Californië en Zuid-Afri- ka staan ermee vol. In Spanje drinken ze witte Rioja bij as perges en een Italiaanse Soave of een halfdroge Moezel mis staat er ook niet bij. De wereld wemelt van asperge-wijnen. Nee, een kwelling wordt het pas met water erbij. Kwaliteit in 15 jaar sterk verbeterd Door Hein Sluijter Dit was iets heel anders dan vijf tien jaar geleden. Dit was voor het merendeel wijn van een opmerke lijke kwaliteit. Helemaal afkom stig van Canada. En helemaal in de juiste samenstelling gegoten. Kennelijk kan de in Nederland nog vrijwel onbekende wijnba- kermat Canada zich inmiddels kwalitatief goed meten met repu tatie-producenten in andere be kende wijnlanden, zoals Frank rijk, Spanje of Italië. Inderdaad onvergelijkbaar met wat ik in november 1981 in de vertrekken van de Canadese am bassade in Den Haag kreeg inge schonken. Het was destijds de al lereerste keer dat die wijn in Ne derland werd geïntroduceerd. Su permarktketen Jac Hermans deed toen een poging om rode en witte wijn onder de merknaam 'Osoy- oos' op de Nederlandse markt te brengen. Voor 5,95 per fles. Het was geen slechte wijn, maar iets bijzonders was het ook niet. Een paar maanden later was die wijn weer spoorloos verdwenen. Actie mislukt. En niemand dacht hier meer aan wijn uit het land van de maple leaf. Vijftien jaar lang niet. Tot nu dus. Nu komt Wijnimpor- t Groothandel FeMa Trading uit Helmond op de proppen met een rijtje wijnsoorten van Reif Estate Winery uit het oost-Cana- dese Ontario. Uit Niagara Penin sula om precies te zijn. In de di recte nabijheid van de bekende watervallen. Achter die jonge Helmondse firma gaat een en thousiast echtpaar schuil, Theo Felen en Christiane Manck. De presentatie in stijl geschiedde in de schitterende kamers en za len vol antiek en brandende open haarden van kasteel Keukenhof in Lisse. De meest gestelde vraag aan Theo Felen is de afgelopen weken geweest: „Maar komt er dan wijn uit een zo noordelijk land als Canada?" En aan eenie der die het horen wil, zal hij uit leggen dat het zuiden van Canada eigenlijk helemaal niet noordeljk ligt. Het bevindt zich deels op de zelfde breedtegraad als Rioja in Spanje en Chianti in Italië, waar toch heel mooie wijnen vandaan komen. In het algemeen kun je zeggen dat het klimaat in Ontario en vooral in Niagara Peninsula vergelijkbaar is met de Franse wijngebieden Bordeaux en Bour gogne. De laatste tien jaar zijn de Cana dese wijnen sterk in kwaliteit ver beterd. En dan hebben we het over de twee hoofdgebieden, Ont ario in het oosten met zijn 5.800 hectare wijngaard de grootste en Brits Columbia in het westen. Na 'Osoyoos' is hier hard gewerkt aan een sterk imago. Dat mondde in 1989 uit in de oprichting van een onafhankelijk kwaliteitsinsti tuut dat overeenkomsten vertoont met het Franse Appellation Con- trölée. Het ging VQA heten, Vint ners Quality Alliance. Staan die drie letters op het etiket van de fles, dan heb je goede waar in handen. IJswijn Echte topkwaliteit was te vinden in de halve flessen ijswijn. Maar daar heeft Ontario ook een ideaal klimaat voor. IJswijn wordt ge maakt van bevroren druiven die in het begin van de winter worden geoogst en meteen in bevroren toestand worden verwerkt. Het resultaat is een altijd zoete, maar heel complex gearomatiseerde dessertwijn die, gezien het procé dé, heel kostbaar is. De ijswijn van de druif Vidal die ik proefde was buitengewoon, met geuren van meloen en abrikozen en in de mond nectar. De prijs was er dan ook naar. Het halve flesje voor 63,-. Veel geld, maar je moet deze wijn ook langzaam genieten met kleine slokjes uit kleine glaasjes. Liefhebbers kennen vooral de Duitse ijswijn maar die is duurder en vaak zeker niet be ter dan deze Vidal Icewine 1994. De Canadese ijswijnen beginnen trouwens voorzichtig een opmars door de wereld. Dat is begonnen in 1991, toen twaalf producenten naar buiten traden op een inter nationaal concours in New York. Ze haalden meteen allemaal een gouden medaille! Andere witte wijnen die ik graag in mijn herinnering wil bewaren, zijn de licht frisse, fruitige en evenwichtige Riesling Dry '94, de boterig en kruidig ruikende en complex smakende Chardonnay 1994 en niet te vergeten de Char donnay Reserve uit hetzelfde jaar die met zijn volle en tegelijkertijd toch frisse smaak en zijn weelde rige geur van fruit, honing en no ten de show van de droge witte wijnen stal. Van de rode wijnen zullen mij vooral de Cabernet Franc 1994 met zijn geur van bessen en wat hout bijblijven. Ook de enigszins lichte Cabernet Sauvignon uit 1992 mocht er zijn. Sterren waren eveneens de witte Late Harvest (late oogst) wijnen. De prijzen van al die wijnen liggen tussen de 12 en 23 gulden. Maar dan heb je voor dat geld wa re winnaars die in de afgelopen vijf jaar overal op de wereld ge lauwerd zijn met beduidend veel onderscheidingen, waaronder goud op de Vinexpo in Bordeaux en op de Vinitaly in Verona. En dat zegt wat.

de Stem | 1996 | | pagina 13