Val Srebrenica was afspraak hetislamische onmenselijk Israël Drugsconferentie moet buitenlandse kritiek wegnemen Noord-Ie voor nieti Rookverbod slechts met wet af te dwingen Luchtsteun blauwhelmen bleef uit door geheim akkoord met Serviërs Iraniërs protesteren tegen uitzetting JU* lak Kleinere klas staat in Haagse schijnwerper Kok: kritiek op WBL-rapport 'weloverwogen' Mysterieus topberaad met korpsbeheerders VS delen st voor bande WVSfc. de België: reclame tabak straks geheel taboe De Zeelandkaart. Met vuur spelen De Zeelandkaart. DE STEM BINNENLAND A4 Heel wat waard als recreatiekaart. DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Ontvoerder zakenman aangehouden Eensgezindheid aan sociaal front Directeur bureau voor voeding geschorst Heel wat waard als buskaart. DE STEM 11111 DONDERDAG 30 MEI 1996 Brussel (anp) - België werkt aan regels om de reclame voor tabaksproducten volledig te verbieden. Dat verbod kan al over drie jaar van kracht zijn. Binnen een jaar moeten grote reclameborden met tabaksreclame al verboden worden, zo vindt een meerderheid in het Belgische parlement. Alleen de liberalen verzetten zich tegen een verbod. De tabaksindustrie en de reclamesector zijn mordicus tegen een algemeen verbod. De tabaksproducenten investeren in België jaarlijks drie miljard frank (f 165 miljoen) in advertenties en sponsoring. Het verbod gaat ook gelden voor sponsoractiviteiten. De organisatoren van grote Belgische popfestivals als Torhout- Werchter vrezen hier nu het slachtoffer van te worden. Tegenover het reclamebudget van drie miljard frank staat de be steding van enkele tientallen miljoenen Belgische franken voor ontmoedigingscampagnes. Deze hebben volgens de Kamer van Volksvertegenwoordigers echter niet het gewenst effect. Jaarlijks overlijden in België 15.000 mensen aan longkanker of andere lichamelijke kwalen die rechtstreeks met tabaksgebruik te maken hebben. Door Hans Rube en Mark Langeslag Den Haag - De Nederlandse overheid wil beheerders van openbare gebouwen in de toe komst kunnen straffen als zij roken toestaan. Een nieuwe wet, met harde maatregelen, moet naleving van verboden afdwingen. Alleen als het parlement besluit de Tabakswet uit te breiden met keiharde sancties valt een strik ter beleid, zoals het kabinet dins dag aankondigde, af te dwingen. Dat meent hoogleraar staatsrecht mr. B. de Waard van de Katho lieke Universiteit Brabant (KUB) in Tilburg. De huidige regels falen. Sinds 1990 geldt op veel plaasten im mers al een rookverbod. 'Instel lingen, diensten, bedrijven, in richtingen, projecten, voorzienin gen, organisaties en gebouwen die door de Staat, de openbare li chamen, de provincies en/of de gemeenten worden beheerd, ge subsidieerd en/of in stand wor den gehouden', moeten een rook verbod handhaven. Dat'gebeurt op grote schaal niet. De beheerder van een zwembad, een sportkantine of een kazerne moet rokers opdragen hun sigaret te doven. Als de roker daar lak aan heeft, kan de politie erbij ko men. In de praktijk gebeurt dat nergens. De overheid kan momenteel be heerders niet dwingen op te tre den tegen mensen die de regels aan hun laars lappen. Daar moet verandering in komen vindt mi nister Borst van Volksgezond heid. Het kabinet merkt inmid dels dat de vrijblijvendheid niet werkt. Borst wil daar wat aan doen. Ziekenhuizen bijvoorbeeld, voe ren geen uniform beleid, zegt de woordvoerster van de Neder landse Zorgfederatie. Daarom wil het kabinet de Tabakswet uitbreiden met een bepaling die het mogelijk maakt bestuurders te straffen via boetes. Een uni versiteit zou bij onvoldoende na leving van het rookverbod bij voorbeeld gekort kunnen worden op overheidssubsidie. De nieuwe wet zou ook kunnen gaan gelden voor andere publiek toegankelijke ruimten. De minis ter laat op dit moment onderzoe ken of het juridisch haalbaar is banken, de Nederlandse Spoor wegen en andere bedrijven met Van onze Haagse redactie Den Haag - De VN-leiding in Bosnië heeft de enclave Sre brenica vorige zomer opzettelijk laten vallen. Luchtsteun is de Nederlandse blauwhelmen in de moslim-enclave onthouden, omdat er een stilzwijgend akkoord was met de Bosnische Serviërs. In ruil voor het niet-aanvallen door de lucht, hebben de Bosni sche Serviërs de vijfenvijftig Dutchbat-soldaten die zij in gij zeling hadden, vrijgelaten. Dit onthulde gisteren NRC-Handels- blad. In samenwerking met de IKON- televisie, de Britse tv-zender Channel 4 en andere media heb ben redacteuren van de krant maandenlang onderzoek gedaan naar de gebeurtenissen rond Sre brenica. Op 11 juli" vorig jaar werd de moslim-enclave onder de voet gelopen door de Bosnische Serviërs. De Nederlandse blauw helmen vertrokken, duizenden moslims werden hoogstwaar schijnlijk vermoord. De toenmalige Franse opperbe velhebber generaal Janvier en de speciale VN-afgezant voor voor malig Joegoslavië Akashi hebben acties van de bommenwerpers op 10 en 11 juli vorig jaar tegenge houden. Hun militaire adviseurs waren vóór luchtaanvallen, ook de Nederlandse brigadegeneraal Nicolai en de operationele chef van de VN in Zagreb, De Jonge. Uit de gepubliceerde documenten wordt duidelijk dat Janvier naar een excuus heeft gezocht om niet in te hoeven grijpen. „Als iemand vraagt waarom er geen lucht steun was, kunnen we altijd zeg gen dat het te gevaarlijk was voor onze eigen troepen," heeft Jan vier volgens vertrouwelijke notu len gezegd. Janvier wilde van de enclaves af, omdat ze een door braak in voormalig Joegoslavië in de weg zouden staan. Er zijn aanwijzingen dat de Franse president Chirac zich per- soonlijk heeft bemoeid met de gang van zaken. Akashi zegt in de publicaties dat de Servische pre sident Milosevic een maand voor de val van de enclave meedeelde (ADVERTENTIE) De internationale conferentie is een initiatief van D66-Kamerlid De Graaf en zijn partijgenoot in het Europees Parlement, Eisma. Doel van de bijeenkomst is vol gens De Graaf de blokkades over het in het buitenland verfoeide li berale drugsbeleid te doorbre ken. „Het is niet alleen een pr-opera- tie. We willen de buitenlandse parlementariërs meer inzicht ge ven in de feiten over het Neder landse drugsbeleid. We willen een reëel beeld geven waar we hier mee bezig zijn. En misschien dat de winden die steeds in de parlementen opwaaien dan wat gaan liggen." De gemeente Rotterdam organi seert de conferentie. De parle- dat Chirac hem had beloofd dat er geen luchtaanvallen meer zou den zijn zonder zijn uitdrukkelij ke toestemming. Al eerder waren er aanwijzingen voor het feit dat de VN Srebreni ca bewust hebben laten vallen. Minister Voorhoeve van Defensie ging er echter in de debatten in de Kamer over de nasleep van Srebrenica van uit dat de officië le argumenten - dat het eerst te slecht weer was om aan te vallen en dat het vervolgens te laat was - op waarheid waren gebaseerd. CDA-Kamerlid De Hoop Schef- fer zegt dat de jongste publicaties zijn 'bangste vermoedens beves tigen', „Dutchbat is op een schandelijke manier in de steek gelaten, dat wordt hier bewe zen." Groenlinks wil van de mi nisters Voorhoeve en Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) weten wat zij precies wisten van de motie ven van het VN-bevel om geen luchtsteun te geven. De IKON zendt de documentaire over Sre brenica vanavond uit. Misdaden Ondertussen heeft het Joegosla- vië-Tribunaal gisteren de Kroaat Drazen Erdemovic aangeklaagd wegens misdaden tegen de men selijkheid. Erdemovic (24), die als soldaat diende in het Bosnisch- Servische leger, wordt ervan be schuldigd te hebben deelgeno men aan de standrechtelijke exe cutie van honderden ongewapen de moslimmannen die na de vero vering uit Srebrenica waren ver dreven. Bij het plaatsje Pilica moesten zij in rijen gaan staan, waarna de executies begonnen. Erdemovic is voor het Tribunaal ook een be langrijke getuige tegen de Bos- nisch-Servische leiders Karadzic en Mladic. A A r c V H u A "t1 üegImE VAN IRAN Ongeveer tweehonderd Iraanse asielzoekers hebben gisteren in Nijmegen een demonstratieve optocht gehouden. De Iraniërs vroe gen aandacht voor de dreigende uitzetting van Iraanse asielzoe kers. Verder verzoeken zij veroordeling door de Nederlandse regering van de grove schending van de mensenrechten in Iran. Voorop in de stoet reed in een rolstoel de Iraanse asielzoeker die al drieën veertig dagen in hongerstaking is. Van onze Haagse redactie Den Haag - D66 wil samen met de gemeente Rotterdam probe ren de aanhoudende felle kritiek in het buitenland op het Ne derlandse drugsbeleid weg te nemen. Op 8 juli vindt er in Rot terdam een internationale conferentie over het drugsbeleid plaats met parlementariërs uit Frankrijk, Duitsland, België en Nederland. Ook vertegenwoordigers van het Europees Parle ment zullen aanwezig zijn. mentariërs zullen onder meer geïnformeerd worden over de aanpak van de drugsoverlast door de politie en over de Neder landse verslavingszorg. De mi nisters Sorgdrager (Justitie) en Borst (Volksgezondheid) zullen een toelichting geven op het Ne derlandse drugsbeleid. Het is de eerste keer dat parle mentariërs uit het buitenland op grote schaal worden uitgenodigd om te komen kijken hoe Neder land omgaat met drugs. Eerder al zijn uit Frankrijk regionale be stuurders op bezoek geweest. Een eerdere poging om een top in Nederland te beleggen over het drugsbeleid mislukte. De Franse premier Chirac weigerde te komen. Door Hans van den Broek Den Haag - De regerings fracties PvdA, WD en D66 rollen bijkans over elkaar heen in hun ijver om in de volgende regeerperiode hon derden miljoenen guldens extra uit te trekken voor het onderwijs. Het aantal meer en minder doordachte plan nen om de kwaliteit van met name het basisonderwijs te verbeteren stapelt zich ge staag op. Centraal in al deze plannen staat het verkleinen van de klassen. D66-fractievoorzitter Wolffens- perger is voorlopig de laatste in de rij van Haagse politici die pleiten voor extra investeringen in het onderwijs. Hij lanceerde eind vorige week het even sym pathieke als ondoordachte plan om werkloze docenten een pre mie van tienduizend gulden in het vooruitzicht fe stellen als ze weer in de klas aan de slag gaan. Wolffensperger dacht zo twee vliegen in één klap te vangen: weer wérk voor tienduizend 'thuiszitters' én kleinere klas sen. Eind 1995 telde het basis onderwijs, omgerekend in volle dige banen, overigens 'maar' 3300 wachtgelders. De D66-fractievoorzitter wil voor een volgende regeerperiode de begroting van het ministerie .van Onderwijs aanzienlijk ver hogen: met 1,5 miljard gulden. Dat is precies het bedrag dat de regeringspartijen bij de tot standkoming van het paarse ka binet besloten te korten op On derwijs, in het bijzonder op de studiefinanciering. Met milde spot wordt deze 'reparatie' in onderwijskringen bestempeld als 'voortschrijdend inzicht' van de architecten van de miljarden bezuiniging op Onderwijs. Het basis- en voortgezet onderwijs werd toen overigens bewust ont zien. Nog geen jaar na het aantreden van 'paars' werd in de Tweede Kamer al gepleit voor ektra in vesteringen voor het basison derwijs. Het kabinet besloot daarop hon derd miljoen gulden uit te trek ken voor het aanstellen van hon derden onderwijs-assistenten, voor hand- en spandiensten in de klas. Maar toen al was duidelijk dat dat bedrag niet voldoende is om de problemen in het basisonder wijs het hoofd te bieden. Te vaak nog blijven leerlingen zit ten, de prestaties in vakken als taal en rekenen zijn onder de maat, teveel lestijd gaat verlo ren en nog teveel leerlingen worden doorverwezen naar het speciaal onderwijs. Voor een be langrijk deel zijn deze proble men terug te voeren op de groot te van de klas, waardoor de in dividuele leerling te weinig aan dacht krijgt. Voor het basisonderwijs trekt het ministerie jaarlijks zo'n 7,5 miljard gulden uit (exclusief speciaal onderwijs). Het aantal scholieren komt uit op ruim 1,5 miljoen. In vergelijking met om ringende landen geeft Neder land relatief weinig uit aan het basisonderwijs. De Sociaal-Economische Raad vindt dan ook dat dat bedrag omhoog moet, zo blijkt uit het pas gepresenteerde concept-ad vies over het sociaal-econo misch beleid tot 2000. Zulke geluiden vinden nu meer en meer weerklank in Den Haag, tot tevredenheid van de samen werkende onderwijsbonden ABOP en NGL. Maar zij staan niet te juichen bij het plan van Wolffensperger om wachtgel ders met een aanmoedigingspre mie voor de klas te krijgen. Niet dat de beloning een probeem voor de bonden vormt, maar volgens hen moet het gaan om een structureel aanbod van werk. Het ministerie kraakt de oplos sing van Wolffensperger. Een 'dooie mus', heet het. Zijn sug gestie is in strijd met de be staande regelgeving en met in ternationale verdragen. Zo zegt het Verdrag van New York uit 1978 dat, vrij vertaald, iedere docent voor hetzelfde werk evenveel moet verdienen. Een ander probleem is dat een jonge docent met zo'n premie bovenop zijn uitkering meer kan gaan verdienen dan hij normaliter zou krijgen. Dat laat onverlet dat ook het ministerie zeer verheugd is over de hernieuwde politieke aan dacht voor het (basis-)onder- wijs. Zij lijkt op voorhand verzekerd van een ruime aandacht in de nieuwe verkiezingsprogramma's van zowel de regeringspartijen PvdA, VVD en D66 als de groot ste oppositiepartij het CDA. Maar voorlopig blijft nog ondui delijk op hoeveel extra geld het basisonderwijs vanaf 1998 kan rekenen. Dat het om een sub stantieel bedrag gaat, staat ech ter nu al vast. Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok heeft niet de bedoeling gehad de Tweede Kamer voor de voeten te lopen met zijn kritische 'kanttekeningen' bij het WBL-rapport. Aan zijn 'wel overwogen' kritiek moet ook geen loodzware politieke la ding worden gegeven. Kok vindt dat hij zich 'eerder kwetsbaar dan arrogant heeft op gesteld'. Dat antwoordde hij gis teren in de Tweede Kamer op mondelinge vragen van SP-frac- tievoorzitter Marijnissen. Het SP-Kamerlid wilde weten of Kok nu vrijdag na de ministerraad be wust voor zijn beurt gesproken had of dat het hier een oprisping betrof. Kok vond en vindt dat er sprake is van 'een zwakke samenhang' tussen het feitenmateriaal uit het rapport en de conclusies. De Kamer heeft de opdracht tot het parlementair onderzoek naar de bestuurlijke en financiële chaos bij de WBL gegeven. Een van de conclusies uit het eindrapport is dat D66-staatsse- cretaris Tommei (Volkshuisves ting) en zijn voorganger CD A-lei der Heerma 'verwijtbaar' tekort geschoten zijn in het toezicht op de gang van zaken bij de WBL. Het is aan de Tweede Kamer om uiteindelijk te bepalen of dit zware verwijt consequenties moet hebben voor de positie van Tommei. een publieke functie aan te pak ken. Of er snel een nieuwe Tabakswet komt is zeer de vraag. De publie ke opinie is verdeeld. Bureau Te- lepanel, verbonden aan de Uni versiteit van Amsterdam, heeft vorig jaar nog onderzocht hoe Nederlanders tegen een rookver bod aankijken. Van tweedui zend ondervraagden ondersteun de 79 procent het verbod op ro ken in openbare ruimten. Van sancties om het niet-roken af te dwingen wilde een grote meer derheid echter niets weten. Een eventuele wetswijziging is daarnaast een ingewikkelde, tijd rovende staatsrechtelijke aange legenheid. Het is daarom niet waarschijnlijk dat er binnen vier jaar een nieuwe regeling van kracht kan zijn. Wraak is primitief en hoort bij nog niet beschaafde culturen Politieke wraakzucht, revanchisme, komt dan ook niet meen, het Westen voor. Eventueel in achtergebleven, net van communistische knoet bevrijde, gebieden in Centraal Eurona op de Balkan of in de voormalige Sovjet Unie, maar in deEu ropese Unie zijn weerwraak en gewelddadige genoegdoeninn met de vooruitgang uitgestorven. Voorzover het over beleid en politieke programma's gaat klopt deze gedachtengang wellicht. Officieel revanchisme is geen thema in fatsoenlijke westerse campagnes. In de hooi den en harten van gekwetste zielen leeft de hoop, zo niet dj roep om genoegdoening echter nog steeds. Slinkse pofc maken er dankbaar gebruik van. Bijvoorbeeld Theodor Waigel, ogenschijnlijk een keurig man deze langst zittende minister van Financiën in heel Europa.On geen enkele wijze een Milosevic-type. Toch hanteert Waigel minister in de regering-Kohl, dezelfde demagogische technie ken. Waigel is naast belangrijk man in Bonn ook leider van di„„. erse christen-democraten, de CSU, zusterpartij van de ietsTii- getogener CDU van Helmut Kohl. In Beieren wonen honderd- duizend Sudeten-Duitsers, een derde van het totaal aantal dat in de hele Bondsrepubliek leeft. De Sudeten-Duitsers zijn afkomstig uit Böhmen und Mahrej een Tsjechisch gebied dat in 1938 door Hitier vanwege de gra te Duitse minderheid ervan geannexeerd werd, en zijn nade Tweede Wereldoorlog met veel geweld en zonder enige com- pensatie over de grens gezet. Zij werden immers voor bezet ters of collaborateurs gehouden. Tragisch natuurlijk voorin slachtoffers, want niet elke Sudeten-Duitser was een misdadi ger. Waigel speelt in op de sentimenten van deze groep en eist nu, meer dan vijftig jaar na dato, excuses van de Tsjechische over heid, financiële genoegdoening en het recht op vrije vestiging in het vroegere vaderland. In zijn kielzog hebben de Beierse eerste minister Stoiber en de leiders van de ontheemden-boni Witico nog extremere geluiden laten horen. Duitse commentatoren wijzen op de onzinnigheid van Wi revanchistische taal en waarschuwen voor het gevaar datvan zulke ophitserij uit kan gaan. Nationalistische gevoelens,Ie de recente Joegoslavische geschiedenis, zijn moeilijk in hand te houden. Zo ernstig is de situatie in Beieren natuurlijk nog niet. Toch past een waarschuwend en matigend woord. Wie kwaadvuur stookt, moet niet verbaasd zijn als de hemel vroeger of later» rode gloed zal staan. (ADVERTENTIE) De Zeelandkaart. Ideaal om te parkeren, te telefoneren, te recreëren, in de bus, bij het winkelen, bij museumbezoek en in de bibliotheek. Bovendien geeft de kaart recht op aantrekkelijke kortingen bij evenementen en attracties. Bel gratis voor inlichtingen met Cliëntenservice zeeiandkaart: Heel wat waard 06-0220003. metdeZeelandkaart. Er heerst op grote schaal angst onder de Iraanse asielzoekers, vooral nu dinsdag het bericht kwam dat drie Iraniërs binnen enke le dagen Nederland moeten verlaten. Het ministerie van Buiten landse Zaken had eerder deze maand verklaard dat de situatie van de mensenrechten in Iran is verbeterd. Die boodschap kwam enke le dagen nadat de mensenrechtencommissie van de Verenigde Na ties in een resolutie de toestand van de mensenrechten in Iran nog scherp had veroordeeld. foto anp Rotterdam - De politie heeft een 24-jarige Dordtenaar aangehou den op verdenking van ontvoering. De man wordt ervan verdacht samen met een 32-jarige Rotterdammer begin deze maand een 63- jarige zakenman te hebben gekidnapt en afgeperst. Het slachtoffer werd door twee mannen meegenomen naar zijn kantoor in Rotterdam en zijn appartement in Antwerpen. Daar moest hij kluizen openen. Uiteindelijk wist hij bij een bank te ontsnappen. Den Haag - Kabinet en sociale partners zijn eensgezind als het gaat om de ontwikkelingen aan het sociale front. Er moet veel aandacht blijven voor de onderkant van de arbeids markt. Er moeten over de hele linie meer mensen aan het werk ko men. De investeringen in scholing en infrastructuur blijven meer dan noodzakelijk. De overheidsfinanciën zullen gezond moeten wor den en blijven. Loonmatiging en lastenverlichting blijven ook pijiers voor een ge zonde economische ontwikkeling. Dat zijn de hoofdpunten waar over kabinet, werkgevers en werknemers het gisterochtend tij dens het voorjaarsoverleg snel eens werden. Het kabinet is tevreden over het aantal cao's dat een loonschaal kent die tussen het minimumloon en het laagste cao-loon ligt. Den Haag - Directeur J.G. Heijnen van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is geschorst, hangende een rijksrecherche-onder zoek. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft de rijksrecherche enkele weken geleden ingeschakeld, maar wilde gisteren geen mededelingen doen over de aard van het onderzoek. Het voorlichtingsbureau voor de Voeding is een zelfstandige in stelling, waarvan het personeel op de loonlijst van het ministene staat. Daarnaast draait het voorlichtingsbureau voor een groot deel op subsidie van Landbouw. Heijnen was voor zijn huidige functie plaatsvervangend directeur bij het departement. Hij veranderde begin 1995 van baan. Den Haag (anp) - De burgemeesters van de vier B zijn gisteren voor spoedberaad naar Den Haag geroepen. beheerders van hun politiekorps hebben zij ongeveer twee met premier Kok en de ministers Dijkstal en Sorgdrager sproken op het Catshuis. PvdA-fractievoorzitter Wallage herhaalde dan ook zijn kritiek op Kok. Diens uitlatingen vallen onder de categorie 'een tikkeltje te snel, amigo'. Maar Wallage had er ook begrip voor dat Kok Tommei in bescher ming wilde nemen tegen de 'scho ten voor de boeg' uit de Kamer. Ook de VVD en D66 vinden dat Kok zich terughoudender had moeten opstellen, maar zij namen genoegen met zijn verklaring. Volgens de woordvoerster van Sorgdrager betrof het een regu lier gesprek over politiezaken. Dijkstals voorlichter zei dat het beraad geen spoedeisend karak ter had. Amsterdams burgemeester Patijn vertrok evenwel in de pauze van de gemeenteraadsvergadering geheel onverwacht naar het Cats huis. Zijn wethouders waren ver baasd over zijn plotselinge ver trek. Zijn collega Opstek® Utrecht moest inderhaast 1 afspraken afzeggen. Rotter®* burgemeester Peper keerde g> ren uit Hongkong terug en8 zich ook naar de hofstad. Havermans (Den Haag) was gens zijn woordvoerder p1 ling ontboden. ,r. Opsteltens woordvoerder klaarde na afloop dat het om 8 voelige materie' gaat. (ADVERTENTIE) poor Willy Werkman Tel Aviv - Het 'feest der de mocratie' heette het gisteren in Israël. Druk bezochte stemlokalen. Fel wapperende reclame-doeken. Auto-stick ers, rondrennende partij-ac tivisten en, hoe kon het an ders, een felle zon. Maar in een klein hoekje in de stad, beneden bij de trap van het stadhuis, heersten enkele minu ten lang de vlammen van het protest. Of van de wanhoop. Het kleine monument, door een paar burgers opgericht op de plek waar premier Yitshak Rabin een half jaar geleden na zijn vredes- toespraak was vermoord, brand de. Er hadden tientallen kaarsjes gestaan. Er waren, ook gister middag nog bloemen neergelegd. Er stonden, nog steeds, treuren de mensen omheen. En als in een flits uit een gruwelfilm, zo ver telt de 22-jarige student Nino, was die grote, zware man aan komen rennen. „Een bootwer kerstype van een jaar of dertig", zegt Nino. „Hij gooide een jerry can petroleum over het monu mentje. Greep een lucifer, stak de boel aan en rende weg." De brandweermannen hadden het vuur snel geblust. Een klein inci- dent op Israel's verkiezingsdag, tmaar politiek wel heel symbo lisch. De verkiezingen, gisteren, had den eigenlijk pas in oktober dit jaar moeten plaatsvinden. Door de moord op Rabin zijn ze ver vroegd. Shimon Peres, de plaats vervangende premier, had zo be sloten om zijn volk het mandaat te vragen om de door Rabin in gezette vredespolitiek te mogen voortzetten. De politiek van de verzoening met de Palestijnen. Van het ontruimen van de al 'sinds 1967 bezette gebieden. Door Bob van Huët Belfast - De belangrijkste po litieke leiders in Noord-Ier- land hopen dat het apathische kiezersvolk tenminste één oude Ulsterse traditie zal res pecteren. Namelijk dat de kie zers weer zullen stemmen op de partijen die al generaties hun steun krijgen. De Noord-Ieren gaan vandaag naar de stembus voor een verkie zing die hoogstwaarschijnlijk voor niets zal zijn. Bijvoorbaat zijn compromissen uitgesloten in het 'Vredesforum' dat vanaf vol gende maand bijeen zou moeten tomen. Zelfs het vinden van een Onderkomen voor dat nieuwe or gaan levert al de grootst mogelij ke problemen op vanwege de gro te politieke beladenheid van be paalde lokaties. Volgens een speciaal, gecombi neerd kiesstelsel van evenredige vertegenwoordiging plus regio nale afvaardiging moeten in to taal 110 leden worden gekozen voor het Forum. Elk van de par tijen daarin moet vertegenwoor digers kiezen voor de zogenaam de 'all-party talks' over de toe komst van Noord-Ierland. Het t er dus om te zien wie mag meepraten over een politieke re- Washington (rtr/afp/anp) - Het Moet van de Verenigde Staten Cubaanse ministerie van Telec otet de toegang tot de Verenigd Volgens het Amerikaanse inis- ne van Buitenlandse Zaken 'jn ook brieven onderweg naar «Canadese energie- en mijn- MUwbedrijf Sherritt en de Mexi- l a?se Grupo Domo, die geld i gestoken in de Cubaanse te- mtoonmaatschappij Etecsa. aa,rme® ontspringen Neder- t' on K aiNse Zaken, dezer dagen in Washington, noem- Lba£kverzekeraarINGenGol- 8edupeerdèn°telS m°geIiike sancties vloeien voort uit de od on°el?de Helms-Burtonwet bwiri° waarvan buitenlandse &6IÏ in de vs die zaken aangepaktCUba' kunnen worden to rnattf j <"dnton ondertekende ten wet na Wet neerschie- Wnse k Vliegtui8ies met Cu" baan i mSen door de Cu- INGh "Chtmacht- bankkant Slnds be§in 1995 een e«i groot°rin i°P CU3ba heeft en suikerriet van de Cubaanse M heeft gefinan' stellen r ï?1 terughoudend op te Jen^B°0lden T"lip had naar ei- ggen wel al juridische V

de Stem | 1996 | | pagina 4