DE STEM Bac bij de BAC m mubevolen Machtige keuken Proef Let op LET OP! Let op! extra Kleintje e Vakantieweek Golden Retrieverpups BE.?h/«7! 'Borduren mateloos populair' rijfavanTuT Ira's5-93 22.500'. E1 Zeventiende eeuw Dribbel Merklappen Hele wereld Verkopen 96 *53 Ui", \076-5.312.3)3 )OE JE MET KLEINTJES ccasions lelaarsprijzen (get cars moeten weg T 1.500,- tot 5.950,- aanden APK gekeurd panaf 100,- per maand beg bij want weg=weg Ires SEAT DEALER iRoosendaal, tel. 542650. levard Majoppeveld. bions met een deugljjke garantie Irken en bouwjaren, de BAC en u slaagt altijd, |NCIERING MOGELIJK 1 Seat dealer voor n en gebruikt. lid 15, 0165-542650 poulevard Majoppeveld. gekeurde en schadevrije auto's BOVAG garantie. PG alle extra's2-92 32 500 - etra's5-93 19.500. .Var. n.model3-89 12.500*. i4-93 15.90o!- 5 Sedan1992 14.900- Ira's3-88 24.500*- 3 extra's6-88 24.500*- Iras's6-86 13.500*- pxtra's5-88 12.500- 1986 4.750,- v. extra's1988 8.750- 6-87 5.950*- 1 extra's2-86 4.850 - extra's8-84 3.250*- 'ina4drs1982 2.450*- 9-83 1.950!- 4-84 1.250,- BTW bij grote beurt gratis aan alle merken auto's !reef 50, Ossendrecht B-673293 bgg 673081 rz 50 tot 5000 voor sloop loop en schade auto's. 076-5418353. De allerhoogste prijs voor uw loop-, sloop- en schade-auto's. Origineel RDW-vrijwaringsbew„ 0165-564752, 06-53349564. N ictieve ren tot Ipanje, urkije, d en ind je 99 848 ETIE ngcar, Hotel nel. itië. ,5, 12, :en isgids 2828 50,-. tot 5000,-. voor sloop-, loop- en schadeauto's 076-5418353 PARIJS 3 dgn per luxe touringcar, hotel in centrum met logies en ontbijt Vertrek 7, 14,21,28 juni voor 199,-. Toeslag Disneyland: 75,- P-P- Lid SGR/ANVR Vraag onze gratis reisgids Maaskant Reizen Tel. 0412-482828. Maak een reclame met een Het helpt. fe huur/koop es voor lichtgehandicapte en ouder en (STIVA). .ekje tussenuit? Dan nodigen wij u uk e vakantieweek die gehouden worai Duin te Oostkapelle van E TOT 6 SEPTEMBER 1996 hulp en begeleiding is aanwezig, ension bedraagt 449,- p.p- P-Wk- het Vakantiecentrum Bos en Duin, GD Oostkapelle. Tel. 0118-58311 Oj. Berkt vak. mog. tc. Te- ienda in n omg. tricht, a-cara- o's, te- toeris- rele jaar 11633. rcaravan nfort bj. 54. 3 pers. f 3950,-. vRAVAN- Info: Andre richtigen Prachtige ing. en ontw. Lief v. kind met zorg gefokt. Prachtige Maltheser pups ing. en ontw. Lief v. kind. Etten Leur 076-5020544^ T.k.: 6-jr. bruine RUIN 165, vader Calimero, ze goed bewegend, kent zijgangen. 0168-327553^- T.k. ROTTWEILERPUPS wkn met stamb. ing- 0 Tel. 0416-333078. BOUVIERPUPS gestroorn ing. ontw. geb. 23-04-90' 0164-642373. T.k. mooie - Ll.in leeuwtjes pups, zeeir ing. en ontw., klin. 0 zocht door dierena 0165-383954 .-g West Highland TERR reu 10wkn. ing. 0165-558524. T.k. halflang Tfó,- Boomerpups, v.a. J Tel. 0165-386164. GIDS 'Handwerken hoort bij onze cultuur' Door Mariëtte Mulkens Breda - Het is geen toeval dat uitgerekend bij de Nederlandse vestiging van het wereldberoem de Deense handwerkbedrijf Permin of Copenhagen een centrum is ingericht voor tentoonstellin gen en cursussen. „Nederland is een echt borduurland. Precies weten we het niet, maar we kun nen het merken aan de verkoop van handwerkpakketten. Ons land springt er dan echt uit, als je het per hoofd van de bevolking gaat berekenen. Alleen in IJsland borduren ze dan meer." DONDERDAG 30 MEI 1996 •i&^ffl&SSgSPiSp i I 11|g Dit fraaie patroon werd in 1863 aan het Engelse hof gebruikt voor de rugleuning van een stoel. iDitbloemenpatroon is rond 1870 in Berlijn geschilderd voor tapijt. Directeur B. van de Calseijde is enthou siast over 'zijn' Ne derlands Centrum voor Handwerken (NCH) aan het Spinveld in Bre da. In het centrum, uniek in de Benelux, zijn drie permanente exposities ingericht en is ruimte voor één wisseltentoonstelling. Ook worden er ééndaagse hand- werkcursussen en lezingen gege ven. „Permin zit al sinds 1977 in Bre da. Eerst aan de Franse Akker, daarna hier aan het Spinveld. Wij houden ons bezig met het ontwerpen en distribueren van handwerkpakketten voor de hele Benelux. Dat loopt uitstekend. Zo hebben we de rechten kunnen verwerven van Beertje Padding- lon. Die pakketten lopen als een trein. Toch wilden we graag iets meer zijn dan alleen een ver kooppunt. We willen laten zien koe mooi borduurwerk is en hoe veel verschillende technieken er bestaan." Van de Calseijde, geboren in Terneuzen, heeft jaren in de ta pijtindustrie gewerkt. Toen hij bij een bedrijfsinkrimping op straat kwam te staan, hoorde hij van een kennis dat Permin ie mand zocht voor het kantoor in Nederland. „Ik dacht in het be gin ook: 'Handwerken, wat is dat nou?' maar ik kwam er al snel achter hoe interessant dat is. Zo iets als Beertje Paddington is leuk, en daar leven we van, maar er is zoveel meer. Handwerken hoort bij de cultuur en de histo rie van de mensheid. Er zijn bor duursels gevonden van vier-, vijfduizend jaar vóór Christus. De oude motieven hebben alle maal een eigen betekenis. Dat boeit me. Veel mensen denken bij borduurwerk aan een zigeu nermeisje met een blote borst, of aan die visser met zijn zuidwes ter. Dat beeld is echt te be perkt." Toen de andere helft van het be drijfsgebouw aan het Spinveld leeg kwam, kreeg Van de Calse ijde de kans om zijn langgekoes terde wens uit te voeren. Bij het bedrijf kon hij een handwerk- museum inrichten met ongeveer duizend werkstukken vanaf de zeventiende eeuw tot heden, af komstig uit de hele wereld. Hoewel het gebouw aan de bui tenkant niet erg ruim oogt, is de totale expositieruimte verras send groot. Bij de entree is ruim te voor een wisselexpositie. Deze en volgende maand is daar plaats voor de expositie 'Kijk op Luxemburg' met allerlei vrije borduurtechnieken. Vanaf 3 au gustus tot en met 14 september kunnen bezoekers voorbeelden zien van het eenvoudige, maar juist daardoor mooie, Noorse Hardanger. „Daarna komt de ju bileumexpositie '250 jaar DMC' (borduurzijde - MM) hier naar toe. Daar zijn we bijzonder trots op. En volgend jaar hebben we het andere grote borduurzijde- merk in huis: Anchor." De drie permanente tentoonstel lingen zijn heel verschillend van karakter. 'Van Biedermeier tot Paddington' is eën overzicht van borduurmotievëri die sinds 1854 bij Permin of Copenhagen zijn ontworpen en geproduceerd. Oorspronkelijk waren dat com plete in het atelier geborduurde werkstukken voor de huizen van de 'gegoede burgerij'. Later, toen dat onbetaalbaar werd, stapte Permin over op voorge- borduurde dessins en met de hand geschilderde telpatronen. Tegenwoordig, handwerken is nu vrijetijdsbesteding, verkoopt het bedrijf complete handwerk pakketten voor alle leeftijden. Permin levert bijvoorbeeld pak ketten van Peter Rabbit, Suske en Wiske en Dribbel. Maar ook de oude borduurmotieven, met prachtig uitgewerkte bloemmo tieven, spreken nog steeds aan. Van de Calseijde: „Dat zijn zulke tijdloze en prachtige ontwerpen, die blijven mooi. Bij Permin in Kopenhagen hebben ze echt nog kelders vol met die oude ontwer pen. Die geven we, enigszins aangepast, nog regelmatig uit." Heel bijzonder is de expositie 'Merklappen - vroeger en nu'. De basis van de collectie is afkom stig van de Bredase Joke Visser, schrijfster van het boek Merk lappen uit de Lage Landen. De directeur van het museum, die zelf regelmatig rondleidingen verzorgt, spreekt hier enthou siast over. „Er zitten echt ju weeltjes tussen, gemaakt door kinderen van tien, vijftien jaar. Je kan je nu nauwelijks meer voorstellen dat kinderen daar het geduld voor op konden bren gen. Zo'n merklap was vroeger een echte cultuuroverdrager. Van generatie op generatie wer den de symbolen en letters door gegeven via de merklap. Hoewel het eigenlijk oefenlappen waren - op de stoplappen oefenden de meisjes het repareren van gaten in kleding - zagen de mensen ook toen al de schoonheid van de merk- en stoplappen. Daardoor zijn gelukkig veel lappen be waard." De derde vaste tentoonstelling heet 'Handwerken zonder Gren zen', naar het gelijknamige tijd schrift. Werkelijk schitterende borduurwerken en kleding uit de hele wereld zijn er te bewonde ren. Voor borduurliefhebsters (mannelijke belangstellenden zijn zwaar in de minderheid) is deze zaal om de vingers bij af te likken. Er hangen textiel-hand- werken waar uit alles blijkt dat er honderden uren met veel toe wijding en vakmanschap aan ge werkt is. „Deze tentoonstelling hebben we ingericht in samenwerking met het Volkenkundig Museum in Rotterdam," aldus Van de Calseijde. „Het is bijna een to taalplaatje van wat er op dit ge bied te koop is in de wereld." Zo ziet de bezoeker rijglijfjes uit Marken, maar ook en sprei uit China, rijkversierde kleding uit het Midden-Oosten en een mod- derdoek uit Afrika. Hoewel het centrum nog in zijn eerste jaar is, is de belangstel ling groot, vooral via handwerk winkels. „We maken geen reclame, maar we hebben toch al zo'n 10.000 bezoekers over de vloer gehad. Dat is een mooi aantal. Het mo gen er wel meer worden, maar het hoeft niet. Dat aantal kun nen we met ons eigen personeel behappen. Uiteindelijk is .onze belangrijkste taak het verkopen van handwerkpakketten. Het museum doen we er voor ons plezier bij. Dat is niet bedoeld om er geld mee te verdienen. Maar het is natuurlijk mooi meegenomen als mensen daar door op het idee komen om zelf ook te gaan borduren." I Het Nederlands Centrum voor Handwerken (NCH) is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Alleen in de maand juli en rond de jaarwis seling is het centrum gesloten. De entree bedraagt 7,50 voor volwassenen en 5 voor zestig plussers en CJP-houders. Kinde ren tot twaalf jaar mogen gratis naar binnen. Groepen vanaf tien personen betalen 5 per per soon. Naast de vaste exposities ('Van Biedermeier tot Paddington', 'Merklappen - vroeger en nu' en 'Handwerken zonder Grenzen') staat een aantal wisselexposities op het programma. Tot en met 29 juni: Kijk op Luxemburg (Groothertogdom in vrije bor duurtechnieken), van 3 augustus tot en met 14 september: Har danger (eenvoud en schoonheid van het Noors borduurwerk) en van 21 september tot en met 21 december: 250 jaar DMC (jubi leumexpositie). In het centrum worden ook regelmatig lezingen gehouden en eendaagse cursus sen in handwerktechnieken ge geven. Op de cursus-agenda staan de volgende onderwerpen: merk lappen (5 juni) en Hardanger (7 juni). Het NCH is gevestigd op het adres Spinvelcf 13a in Breda (in dustrieterrein Emer-Zuid). Meer informatie: 076-5201001. Een Franse stoel uit 1860 met stoffering in Ferdure-stijl. 'Directeur B. van de Calseijde van het Nederlands Centrum voor Handwerken in Breda toont een Amsterdamse merklap uit 1821. Het Nationale Toneel speelt morgenavond en zaterdag De sign for living, een Engelse ko medie van Noël Coward, in Breda, Meer dan twintig actrices en cabaretières, onder wie Adèle Bloemendaai, zijn wederom op toernee met De Gidsen, geno mineerd voor de Gouden Gids Publieksprijs: morgenavond in Roosendaal, op 15 juni in Bre da. Karin Bloemen is vanavond en morgenavond voor het laatst in Breda met haar spec taculaire show La On Tour. In het kader van het Wereld Muziektheater Festival speelt de Ho Lo Taiwanese Opera BBfffö Troupe zaterdagavond de ope ravoorstelling Het valse vonnis in Breda. Het Brabants Orkest komt dinsdag 4 juni naar Breda met het eerste concert in een serie Haydn, Beethoven,'Mozart. De Heideroosjes spelen mor genavond in regionaal poppo dium Para in Breda. In 1854 opende de Deen Christian Permin in de binnenstad van Kopenhagen een handwerkwinkel. De winkel leverde kant-en klaar handwerk voor de 'gegoede burgerij'. Destijds, in de Bieder meiertijd, stonden de huizen vol met borduurwerk. Gordijnen, stoelen, haardschermen, schelkoorden, schoenen, kleding, wand tapijten, alles was geborduurd. Permin had een eigen ontwerpstu- dio, waar hij desgewenst voor iedere klant een apart ontwerp op maat kon laten maken. Na de Eerste Wereldoorlog gingen de lonen met sprongen omhoog en werd het borduurwerk ook voor de rijken te duur om te laten maken. Permin begon toen materialen te leveren aan textielbe drijven. Juist in deze tijd kwam echter het borduren als hobby steeds meer in de mode. Dat had alles te maken met de toegeno men vrije tijd. Het Deense bedrijf schakelde toen over op het leve ren van voorgeborduurde en voorgeschilderde stramienen. Die ontwikkeling zette nog sterker door na de Tweede Wereldoorlog. De winkel die Christian Permin ruim 140 jaar geleden opende, is er niet meer, maar zijn naam is inmiddels wereldberoemd gewor den onder de naam Permin of Copenhagen. Anno 1996 worden er geen ontwerpen voor individuele klanten gemaakt. Ieder jaar kiest de firma meer dan honderd ontwerpen uit, die uitgewerkt worden tot handwerkpakketten. Bij het be drijf werken over de hele wereld ongeveer 75 mensen in vaste dienst, waarvan twaalf in Breda. Zij houden zich voornamelijk bezig met het bedenken en ontwerpen van pakketten en met de verkoop. Het eigenlijke samenstellen van de pakketten gebeurt door vele honderden thuiswerksters. Het gaat goed met het Deense bedrijf, meldt directeur B. van de Calseijde van de Bredase vestiging. „Op dit moment is borduren mateloos populair. We hebben de wind mee. Het breien bijvoor beeld, is helemaal ingezakt. Vroeger zag je toch overal vrouwen zitten breien, tot in de Tweede Kamer toe. Dat is helemaal over. Je ziet nu ook dat de wolwinkels zich steeds meer richten op bordu ren en andere vormen van handwerken. Maar," voegt hij eraan toe, „dat kan over een tijd best weer veranderen. Daarom blijft het altijd belangrijk om goed de trends in de gaten te houden en daar op in te spelen. Dat is ook een deel van onze taak. Bevoorrecht was de bibliotheek, die dit historisch pand in het hart van Wouw betrok nadat het vanwege alsmaar uitdijende ambtelijke dienstbaarheid als gemeentehuis niet meer kon die nen. Met plezier moet Wouw er zijn leeshonger hebben gestild. Ook vandaag de dag is het zeker geen straf om een paar uur in de schaduw van de massieve St. Lambertuskerk te moeten doorbren gen. Mijn keuken heet het nu, een naam die in Wouw, vraag het de heemkundekring, niet alle handen op elkaar bracht. De sfeer is die van prettige luxe zonder kak. De maat van een glas wijn, bijvoorbeeld, maakt dat je niet alleen kunt proeven maar ook drinken. Nooit weg voor iemand met een gezonde dorst. We beginnen in een zitje (zeker als een borrelhapje wordt geser veerd waarmee het makkelijk morsen is, ga ik net zo lief recht streeks aan tafel, maar smaken verschillen) met sherry en spa, overheerlijke sneetjes wit en donkerbruin stokbrood met een tapenade die vooral in de smaak valt bij wie van zwarte olijven houdt. Met dat stokbrood blijken ze in de loop van de maaltijd royaal; oppassen dus, zeker als je met echte honger arriveert. Bij het uitdelen van menukaarten worden we even over het hoofd gezien. Het zal wel stom-Hollands zijn, maar wij vinden het ver velend om later aan de beurt te zijn dan een stel dat na ons is bin nengekomen, ook al hebben we zeeën van tijd. Verder, zeggen we meteen maar om misverstanden te voorkomen, over de bediening geen klagen, integendeel. De kaart dus. Het kost ons werkelijk moeite de aspergeschotel, die huisgemaakte beenham en hollandaisesaus belooft, te laten voor wat hij is. Dat geldt ook voor het voorgerecht van krokant gebakken zwezerik met garnituur. Om een lang verhaal kort te maken: wij nemen het menu Wouw, een vismenu van vier gangen plus tussendoorverfrissing dat 64,50 moet kosten. De entree is licht en smakelijk, zeker als je van een beetje aan modderen houdt. Een half kreeftje met kwarteleitje en een weinig kaviaar op wat met knoflook aangemaakte sla, met een schaaltje zachte, waarschijnlijk huisgemaakte, mayonaise. En dat brood dus. Heerlijk. Ook al zo lekker is de volgende gang. Op een groot zwart bord (toch even zeggen dat ze hier uitsluitend prachtig serviesgoed ge bruiken) stutten drie dikke asperges een stevig stuk gestoomde zalmfilet. Probleem daarbij: hoe blijf ik zoveel mogelijk af van die plas schuimige witte-wijn-botersaus. Bereid met Riesling, zei de juffrouw. Machtig lekker, dat zeker. Maar ook lekker machtig. Dat wreekt zich als, na het sorbetbolletje in een slokje perziken- schuimwijn, de tarbotfilet met basilicumsaus op tafel komt, We beginnen het wat veel te vinden, hadden makkelijk kunnen vol staan met een bescheiden toetje na de asperge-zalmschotel en ge ven, zonde oh zonde, die grillgeruite tarbot met toebehoren net niet voor honderd procent de smakelijke aandacht die hij ver dient. Het nagerecht, ijsmousse met vruchtjes en -saus, is fris en over zichtelijk. Gelukkig maar. De chef moet begrepen hebben dat ge noeg genoeg is. Ook al komt het uit zijn keuken. P.M.O. Mijn keuken, Markt, Wouw. Maandag en dinsdag dicht, geen lunch. Dit is voorlopig de laatste aflevering van deze rubriek.

de Stem | 1996 | | pagina 25