Jeltsin geeft Tsjetsjenië autonomie 'Troepen Navo blijven langer in Bosnië' Paniek bij Britse ouders over 'gif' in voeding baby's Geweld tegen betogers Albanië 'Justitie kent brein moord Van Noppen' niet zo 'erlegen! Angst voor moordaanslag op verkiezingsdag hten 'LAND KORT atis 06-0789. pESTEM OMMENTAAR iper overleden eel vervuilers rafeenheid latie' roningse pater BUITENLAND A5 Onverwacht bezoek aan Grozny Nutricia: Met babyvoeding is niets mis Linkse leider premier in India Weer spanning Griekenland en Turkije BUITENLAND KORT Franse dienstplicht weg per 1 januari Iraanse ex-bewindsman vermoord 'Schip zet verstekehngen overboord' Moordenaar Rabin gaat ook stemmen EZINGEN ISRAEL I 29 MEI 1996 A4 vergelijkbare grootheden e presidentsverkiezinaen 1 altijd op gaat. sheide verliezer. Zijn neo concurrenten waren aan- nog een stuiver voor de stand, niet op. Als was het ■enswedstrijd, zo stormde ïnsief, de dood of de q|a- hele land, beloofde gou. ^verdragen met vroegere faar: de oorlog in Tsjets- iet, met geweld evenmin de kiezers aangerekend aan gelegen was ook hier lich te laden. Iieel duidelijk. Maar dat het gadeel brengt, is evident. Iren hebben en hun laatste lek ingenomen zagen wor- [kozen te hebben. Een Jelt- liietelijker dan welke door 'president dan ook. 'edespaus te kunnen laten gedaan. Beweerde hij tot nakelijk deel van het moe- lerlei vorm van autonomie n minst betwijfeld worden, strekt onverwachte, zet be- sesterschap te beschikken, balanceren als een ervaren weet hij ook naar voren te andag generaal-vlieger He- terie van Defensie gisteren |vas de eerste Vlagofficier bevelhebber van de lucht- 1967 was hij als partijloos met luchtvaartzaken in de :ontrole die Rijkswaterstaat ïouden blijkt dat veel, vaak overtreden. Bij 54 van de in rs in maart en april bezoch- t het ministerie van Verkeer tt. beeld olielozingen, illegale hg van afvalstoffen op het inisterie (OM) wordt kritiek raffen die worden opgelegd. :n dat er meer eenheid moet Dit blijkt uit een onderzoek 'd. Het onderzoek is door het n vinden dat er nu te weinig |r al is, noemen zij dat veel te lentebesturen noemt het on- or politiek-bestuurlijke ver- Lurders van hun kant vinden eeft van de plaatselijke situ- wil dat de overheid werk [ties in de mediawereld. Rege- laandeel voor uitgevers en te- Itellen, zo oppert hij in een no- ïale Internationale, dat begin Irhout. Jening in grote mediaconerns [r voor de democratie. Hij ver- de Italiaan Berlusconi en de loomskatholieke St. Jozefkerk genactie begonnen om steun te wolgd wordt door een verliefde I hopen te bereiken dat pater Jestuurd zal worden uit hun pa in relatie te hebben gehad met ';digde blijft ze toenadering zoe lte. Ze gooide al eens de ramen kwam het tot een handgemeen Jen deden daarna aangifte bij de It tie steeds ontkend. r toch wekenlang van dan Mickey Mouse eens vragen of je bij hem mag te dag in Disneyland Parijs, [rdelig is: Fl 50,- (150 FF) 195 FF) voor volwassenen, ook de tientallen andere arrangement met overnach- ïotel is al verkrijgbaar vanaf 0 FF)* Ga voor een brochu- ing naar het reisburo of xnen in één kamer in Hotel Santa Fe op Prijzen in guldens alleen ter indicatie- Kindertarief: 3 t/m 11 jaar' I i I I I WOENSDAG 29 MEI 1996 noor Aad Jongbloed grussel - De Navo zal langer troepen leveren voor Bosnië jan voor het jaar dat afge sproken was. Dat hebben bronnen in het Navo-hoofd- kwartier in Brussel laten weten. Het is nog onduidelijk of ook de Verenigde Staten hun troepen na december nog in Bosnië gestatio- aeerd zullen hebben of dat zij (een deel van) de huidige Ameri kaanse troepenmacht volgens af spraak zullen terugtrekken. Daarmee is onzeker hoe groot de vredesmacht zal worden die als opvolger van de huidige 60.000 man sterke Ifor-macht in Bosnië zal blijven om de wederopbouw van het land te begeleiden en zelfs te verzekeren. Groot-Brit- tannië en Frankrijk hebben zich al bereid verklaard langer dan een jaar troepen te leveren. Ne derland heeft zich daarover nog niet uitgesproken, maar minister van Defensie Voorhoeve heeft al wel laten weten dat 'een vredes macht niet kan vertrekken als de situatie in Bosnië daarvoor nog niet rijp is.' Tot dusver heeft de Amerikaanse regering er aan vastgehouden dat Ifor niet langer zou blijven dan tot in december, een jaar nadat de vredesmacht in Bosnië werd gelegerd. Dat zou betekenen dat al in september voorbereidingen voor een terugtocht getroffen zouden moeten worden, niet al leen vanwege de winter die daar na invalt, maar ook omdat in de VS in november presidentsver kiezingen worden gehouden. Vooral dat laatste was van be lang: président Clinton moest zich met het oog op zijn herver kiezing aan zijn belofte houden. Volgens diplomaten in Brussel weegt die belofte niet langer zwaar, omdat zich haast geen in cidenten in Bosnië voordoen en de (Amerikaanse) troepen nau welijks gevaar lopen. Waar schijnlijk zullen bij de komende bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie van de Navo, begin volgende week in Berlijn, de VS toezeggen langer in Bosnië te willen en kun nen blijven. In Navo-kringen wordt aangeno men dat de opvolger van Ifor niet 60.000 man nodig heeft, maar dat 20.000 man voldoende zijn om de (voormalige) vijanden in Bosnië uit elkaar te houden. Veel zal echter afhangen van de voorbe reidingen tot de algemene verkie zingen, die waarschijnlijk op 14 september zullen plaatsvinden. Tijdens een bijeenkomst in Flo rence op 13 en 14 juni van alle aan Ifor troepen leverende lan den zal waarschijnlijk beslist worden hoeveel troepen ingezet worden om de verkiezingen te be geleiden en te waarborgen dat een gekozen parlement zijn taak kan beginnen. De aanwezigheid van buiten landse troepen zal zonder meer voor de Bosnische Serviërs een punt zijn in de verkiezingsstrijd en dat, aldus een Navo-diplo- maat, 'zal ook bepalend zijn voor de grootte van een troepenmacht in Bosnië nadat het mandaat van Ifor verlopen is'. Door Bob van Huët Londen - Britse artsen- en gezondheidsorganisaties hebben de regering opgeroepen met spoed meer informatie te verstrekken over de mogelijke besmettingsrisico's van babyvoeding met de chemische stof ftaleïne. Moskou (afp/dpa/efe) - De Russische president Jeltsin heeft gisteren een autonomie-statuut voor de opstandige republiek Tsjetsjenië aangekondigd. De melding komt een dag na het be reiken van een wapenstilstand in de Zuid-Russische regio. Volgens het persbureau Itar-Tass iaat het om maximale autonomie linnen de Russische federatie. Jeltsin zei dat hij het nieuwe sta tuut vóór zaterdag bekendmaakt. Dan moet het bestand tussen Rusland en de Tsjetsjeense rebel- ingaan. Als zijn plannen steun krijgen van de bevolking, wil de president het statuut eind juni/begin juli officieel laten on dertekenen in het Kremlin. Tot nu toe eisten de rebellen steeds volledige onafhankelijkheid van Rusland. Jeltsin is gisteren onverwacht naar de afvallige Kaukasus-regio afgereisd. Tijdens een tussenstop verklaarde hij dat hij met zijn be zoek wil demonstreren 'dat Tsjetsjenië deel uitmaakt van de Russische Federatie'. Het staats hoofd stelde dat van onafhanke- eid voor Tsjetsjenië geen sprake kan zijn. Hij reisde samen met zijn ministers van Defensie en Binnenlandse Zaken, Gratsjov en Koelikov. Tijdens zijn ruim vier uur durend ek aan de regio verklaarde Jeltsin verder dat de Russische troepen elke schending van het bestand in Tsjetsjenië met harde 1 zullen beantwoorden. Hij beloofde per 1 september een deel van het leger uit de opstandige republiek terug te trekken. Hij prees zijn soldaten voor het ver slaan van het rebelse regime van de in april gedode leider Doeda- jev. Jeltsin bracht voor het eerst een bezoek aan Tsjetsjenië sinds daar in december 1994 het Russische leger binnenviel. Hij had al veel langer het voornemen Tsjetsjenië te bezoeken, maar dat ketste af op veiligheidsrisico's. Behalve de rand van de verwoeste hoofdstad Grozny bezocht hij een van de strijd verschoond gebleven dorp met Russische kozakken en ande re anti-separatisten. De Russische president onderte kende maandag met de nieuwe rebellenleider Jandarbijev in het Kremlin een akkoord over een staakt-het-vuren in Tsjetsjenië. Het bestand moet zaterdag om middernacht ingaan. Er is Jeltsin veel aan gelegen de oorlog in Tsjetsjenië te beëindigen om zijn herverkiezing zeker te stellen bij de presidentsverkiezingen op 16 juni. Een duidelijk gebelgde Jandar bijev verklaarde gisteren dat hij niet op de hoogte was gesteld van Jeltsins bezoek aan Tsjetsjenië. Hij zegde op het laatste ogenblik een persconferentie af. Het Rus sische leger beschuldigde giste ren Tsjetsjeense rebellen ervan dat zij maandag nog twee aanval len op hun stellingen uitvoerden, nadat Jandarbijev zijn troepen opdracht had gegeven de wapens neer te leggen. Mediaberichten hierover hebben tot grote ongerustheid geleid on der Britse ouders. Duizenden bel den gisteren naar hun huisartsen en gezondheidscentra om te vra gen of beter een ander merk ba byvoeding moesten kiezen. „Onze zusters staan in de front lijn en worden bestookt met tele foontjes. Ze voelen zich in de steek gelaten door het gebrek aan informatie van het ministerie van volksgezondheid," aldus een woordvoerster van de Royal Col lege of Nursing. Volgens een zegsman van het mi nisterie van Volksgezondheid is er absoluut geen reden tot onge rustheid. Wel bevestigde hij dat er 'gesprekken' aan de gang zijn met de fabrikanten van babyvoe ding. Dit omdat tests hebben aangetoond dat negen van de vijftien bekendste merken ftalëi- ne-sporen bevatten. Dit is een chemische stof die wordt ge bruikt om plastic bruikbaar te maken als verpakkingsmateriaal. Het ministerie weigert hardnek kig de bewuste merken te noe men. „We willen mensen niet on nodig bezorgd maken," aldus de geplaagde woordvoerder van Volksgezondheid. Dat valt niet in goede aarde. Na de recente pro blemen rond BSE en anti-con ceptiepillen was de geloofwaar digheid van de gezondheids-au toriteiten al flink aangetast. „Öf er is wat mis en je zegt bij welke merken, öf je houdt als overheid je mond tot je meer weet," vond een commentator. Waarschuwingslampjes gingen knipperen na laboratoriumtests op pasgeboren ratten. Aange toond werd dat de vruchtbaar heid van de dieren verminderde bij zeer hoge doses ftalëine. Ba by's zouden echter niets hebben te vrezen van de sporen ftaleïne die in de babyvoeding zijn gevon den, aldus Britse experts. Volgens Neil Bowen, marketing directeur van 'Cow en Gate' (een Britse merknaam van Nutricia) is vastgesteld dat de bron van de ftalaten in babyvoeding niét de verpakking ervan is. „We kunnen niet zeggen wat precies de bron is. We doen daar onderzoek naar." Een Britse onderzoeker vermoedt dat de ftaleïne afkom stig is van plastic buizen in de fabrieken. Zoetermeer (anp) - De hoeveel heid van de chemische stof ftaleï ne die in Britse babyvoeding is aangetroffen, is niet schadelijk voor de gezondheid. Ftaleïne is volgens fabrikant Nutricia een onderdeel van voeding en komt onder meer voor in vis, ei, kip, vlees en melk. „En dus ook in babyvoeding," al dus bestuurslid De Jong van het voedingsmiddelenconcern. De commotie die in Groot-Brit- tannië is ontstaan na bekendwor ding van een rapport, betitelt hij als een storm in een glas water. Uit het rapport blijkt dat ftaline in negen merken babyvoeding voorkomt, waaronder ook twee (Cow Gate en Milupa) van Nutricia. New Delhi - De 63-jarige Deve Gowda, leider van het Nationaal Front/Links Front (NF-LF), wordt op 1 juni beëdigd als nieuwe pre fer van India. President Sharma gaf hem gisteren de opdracht tot de 'orming van een centrum-linkse regering, nadat eerder op de dag Atal Bihari Vajpayee zijn ontslag indiende. Vajpayee was met zijn nationalistische hindoe-partij winnaar van de recente verkiezingen, maar zijn partij heeft geen coalitiepartner kun nen vinden. De andere partijen in India zijn bevreesd voor hindoe- fandamentalisme. Deve Gowda heeft nu tot 12 juni de tijd om aan te tonen dat hij een meerderheid kan vergaren. Met de al toegezegde steun van de Congrespartij zal dat waarschijnlijk lukken. Deve Gowda staat bekend als een pragmaticus. Verwacht wordt dan nok dat hij de economische hervormingen en liberaliseringen, die zijn ingezet onder Narasimha Rao, zal voortzetten. De nieuwe premier is ren compromiskandidaat van de NF-LF, een los verbond van cen trum-linkse, communistische en regionale partijen. Door onderlinge Machtsstrijd werd de kandidatuur van eerdere, meer ambitieuze kan didaten geblokkeerd. Athene (ap) - De Griekse re gering heeft gisteren gemeld dat een boot van het Turkse leger een Griekse patrouille boot heeft geramd in de buurt van een betwiste eilan dengroep in de Egeïsche Zee. Beide landen beweren dat het incident plaatsvond in hun eigen territoriale wate ren. Het is de derde keer dat bo ten van Griekenland en Tur kije met elkaar in botsing kwamen sinds januari, toen beide landen op voet van oorlog raakten wegens one nigheid over de zeggenschap over de onbewoonde rotsei landjes. Griekenland heeft woedend gereageerd op de aanvaring. „Deze episode is een nieuwe provocatie," verklaarde de regeringswoordvoerder. „Het standpunt van Turkije verhoogt de spanning en tor pedeert elke poging om de relaties te verbeteren." De Turkse minister van Buiten landse Zaken noemde het in cident 'de zoveelste Griekse provocatie'. Een aanhanger van de Albanese Socialistische Partij is zwaar gehavend na de botsingen tussen op roerpolitie en betogers in het centrum van Tirana. foto reuter Tirana (ap) - De Albanese oproerpolitie heeft gisteren met grof geweld een protestdemon stratie van de oppositie uiteengeslagen. De de monstranten protesteerden tegen de vermeen de fraude bij de verkiezingen van afgelopen zondag. Internationale waarnemers zeiden gisteren dat de verkiezingsuitslag vervalst is. „De verkiezingen voldoen niet aan internationale maatstaven voor vrije en eerlijke verkiezingen en zij stemmen ook niet overeen met de bepalingen van de Albanese kieswet," aldus een verklaring van Noorse en Britse waarnemers. Het verloop van de verkiezingen is een smet op de politieke ontwikkelingen in het land, dat bezig was zich te ontworstelen aan de erfenis van een hard en isolationistisch stalinistisch regime. De regerende Democratische Partij van president Sali Berisha heeft de overwinning opgeëist. De uit dagers, de socialisten, de ex-communisten en vijf andere partijen trokken zich enkele uren voor slui ting van de stembussen uit de verkiezingen terug. Volgens de oppositie hebben de Democraten de ver kiezingen vervalst, onder meer door het mishande len van oppositiekandidaten. Gisteren legde de oppositie een verbod van de poli tie naast zich neer en hield een grote manifestatie op het Skanderbegplein in Tirana. De oproerpolitie nam het plein echter weer in. Met knuppels zwaai end en slaand op mensen werd de menigte van een paar honderd mensen verdreven. „Ze waren ongelooflijk gewelddadig," zei een jour nalist van de Spaanse krant El Mundo, die een pleister over zijn lip had en wiens overhemd onder het bloed zat. Cameraiieden werden opgepakt en hun wagen en camera werden in beslag genomen. Later heeft de oproerpolitie in de menigte voor het gebouw van de Socialistische Partij een aantal mensen opgepakt, die bloedend werden afgevoerd in ambulances. Er zouden talloze gewonden zijn ge vallen bij de rellen, onder wie veel vrouwen. Noorse en Britse waarnemers van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV- SE), sloten zich gisteren na de arrestaties en het ge weld aan bij de claims van de oppositie dat de ver kiezingen vervalst zijn. De kiesregisters voldeden niet aan de normen en in veel gevallen zijn meer stemmen uitgebracht dan er kiezers geregistreerd stonden. In een groot aantal stembureaus werd te gen de 50 procent van de stemmen ongeldig ver klaard en in veel gevallen leek met de stembussen te zijn geknoeid. „Het is onze conclusie dat de wil van het Albanese volk niet op een vrije manier is uitge dragen," aldus de waarnemers. Het is niet duidelijk wat president Berisha en de op positie nu zullen doen. De oppositie had de presi dent en zijn partij beschuldigd van steeds autori tairder beleid. Het zouden naar verwachting span nende verkiezingen worden, maar de Democraten zeggen 100 van de 140 zetels te hebben gewonnen. Onder de leiders die gisteren werden aangehouden was ook Gramoz Pashko van de Democratische Al liantie, die in december 1990 samen met Berisha de opstand tegen de communisten leidde. Alle leiders zeiden geslagen te zijn voordat zij later op de dag weer werden vrijgelaten. „Wij hebben het hier niet meer over democratie, maar over de oprichting van een dictatuur," zei leider Namik Dokle van de socialisten. Parijs - Per 1 januari 1997 wordt de militaire dienstplicht in Frankrijk afgeschaft. In de plaats komt een een 'verplichte ont moeting tussen jongeren en de natie'. Daarna kunnen zij zich vrij willig melden voor een betaalde militaire of civiele dienstverle ning aan het land. President Chirac heeft dat gisteravond bekend gemaakt. Meisjes krijgen vanaf 2002 de verplichting ook naar de 'Ontmoeting' te gaan. Parijs - De voormalige Iraanse onderminister Redza Mazlouman (60) is gisteren vermoord gevonden in zijn huis even buiten Parijs. Mazlouman was onderminister van Onderwijs kort voor de Iraan se revolutie in 1979. Volgens ex-president van Iran Banisadr was Mazlouman betrokken bij de oppositie tegen het huidige Iraanse bewind, dat achter de moord zou zitten. Ottawa - De bemanning van het Taiwanese containerschip Dubai zou op weg van Europa naar Canada drie Roemeense verstekelin gen overboord hebben gezet. Bemanningsleden die het daar niet mee eens waren, hebben daarvan na aankomst in Halifax aangif te gedaan. Twee Roemenen zouden in een boot zijn gezet, één Oost-Europeaan werd gewoon overboord gegooid. Van onze correspondent Brussel - De Belgische justitie kent degene die opdracht gaf om de veearts Karei Van Nop pen te vermoorden. Dat heb ben verschillende Belgische Jeruzalem (ap) - Bij de Israëlische parlements verkiezingen van van daag zal ook de moorde naar van Yitzhak Rabin, Yigal Amir, zijn stem uit brengen, heeft zijn advo- caat gisteren bekendge maakt. Ee huidig premier Shimon ceres toonde zich verbitterd. "Je moordt en dan laten ze je °ok nog stemmen," aldus Pe- beraad. Volgens advocaat Jonathan Goldberg is het zeker dat de 'B-jarige tot levenslang ver oordeelde Amir gaat stem- ®em „Hij maakt zich erg veel zorgen om Israël en om «e toekomst," aldus Gold- die eraan toevoegde met te weten op wie Amir stemt. Een verzoek om Amir zijn burgerrechten - en dus zijn «enmecht - te ontnemen jerd eerder deze maand °or het Hooggerechtshof verworpen. Amir zegt Rabin vermoord te ebben vanwege diens vre despolitiek. Door Willy Werkman EEN pagina-grote advertentie, geplaatst in alle Israëlische kranten, sprong gisteren, een dag voor de stemlokalen open gaan, boven alle verkiezings- boodschappen uit. Het was een emotionele oproep, ondertekend door 'burgers die voor de vrede zijn en tegen het geweld'. Rechts bovenaan op de pagina kijkt Yitshak Rabin, de vorig jaar no vember vermoorde Israëlische premier, de lezers wat melan choliek aan. „Laten we het ons herinneren," luidt de kop van de advertentie. „En laten we kiezen." Er staat niet bij voor wie. Maar de steun voor Rabins opvolger, Shimon Peres, is duidelijk. Peres heeft het nodig. Zijn nipte voorsprong in de peilingen ten opzichte van zijn rivaal Neta nyahu slonk gisteren verder, tot nu nog maar 3 procent. En inmiddels gaat de strijd voor Peres om meer dan het premier schap. Het gaat nu ook om zijn leven. De informatie over een mogelij ke moordaanslag, waarover de Shin Bet, de binnenlandse vei ligheidsdienst, nu beschikt, is zo precies dat in de afgelopen da gen de toch al super-strikte vei ligheidsmaatregelen rondom Pe res nog meer verscherpt zijn. Er is niet alleen angst voor een ter reurdaad van de kant van Ha rnas of de Islamitische Jihad, maar ook voor een poging van extreem rechtse Israëli's om te gen iedere prijs te voorkomen Israël staat voor de keuze. Vandaag worden de misschien wel belangrijkste verkiezingen in de geschiedenis van de joodse staat gehouden. Het volk kan zich uitspreken vóór of tegen voortzetting van het vredesproces. Hierbij het achtste en laatste deel in een serie over de verkiezingen. dat de premier vandaag de stem van het volk krijgt. Tientallen strak om zich heen kijkende veiligheidsagenten, sommigen met het machinege weer over de schouder, springen en rennen nu om Peres heen, waarheen hij zich ook begeeft. Straten worden afgezet. Voor en achter de gepantserde auto van de leider gieren de voertuigen - sirene aan - met zijn lijfwachten. Gevolgd, veelbetekenend, door Een Israëlische soldaat steekt zijn stembiljet in een stembus. Militairen die dienen in Palestijns gebied konden gisteren al stemmen. De rest van de Israëlische bevolking volgt vandaag. foto epa een ambulance. Journalisten, die - nu niet alleen met een rege ringsperskaart, maar ook met een speciale vergunning van de veiligheidsdienst - een gebouw binnen willen gaan waar Peres verwacht wordt, moeten zich twee uur tevoren melden. De tassen, de draagbare telefoons, de radiorecorders en de televi siecamera's ondergaan een nauwgezet onderzoek. Eergisteren verschenen er langs de wegen in Israël nieuwe span doeken met de woorden 'Neta nyahu is goed voor de joden'. Een hint natuurlijk dat Peres dat niet is. Enger nog is de plotseling opgedoken autosticker 'Peres is met de Arabieren'. In het hoofd kwartier van Bibi Netanyahu's Likoedpartij zeggen ze niets van die nieuwe reclame te weten. Maar de herinneringen aan de ophitsingcampagne vanuit het rechts-religieuze kamp, die uit eindelijk uitliep op de dood van Rabin, komen weer boven. En het is, zo meldde gisteren de Is raëlische radio, de partij van Netanyahu, die de juridische bij stand betaalt voor Likoed-acti- visten die een paar weken gele den hebben geschoten op een aanhanger van de Arbeidspartij. Niet zonder verkiezingsreden natuurlijk bracht deze week Ehud Barak, de ex-opperbevel hebber en de sterke rechterhand van Peres, even een bezoek aan het kleine monument bij de stad- huistrap van Tel Aviv, waar Yitshak Rabin werd neergescho ten. Iedere dag nog worden daar door voorbijgangers verse bloemen neergelegd en rouwkaarsjes aan gestoken. Maar de kreet 'Peres, verrader' wordt er ook weer ge hoord. Niet voor niets zijn vandaag 20.000 politiemannen, duizen den soldaten en een onbekend aantal veiligheidsagenten in het land op de been. En niet voor niets ziet Shimon Per^s er de laatste dagen wat bleekjes uit. De onzekerheid over zijn nek- aan-nek-race met Netanyahu is vermoeiend. De onzekerheid over zijn eigen veiligheid nog meer. kranten gisteren gemeld. De aanhouding wordt binnenkort verwacht. De twee vermoedelijke huur moordenaars zitten al vast, in Antwerpen en Zuid-Frankrijk. Volgens sommige kranten kwam de opdracht voor de moord uit Nederland, andere menen te we ten dat West-Vlaamse vleesmaf fia erachter zit. Vorig jaar kwam in België juli een miljoenenfraude aan het licht met illegaal op de Europese markt verkocht Amerikaans vlees, dat met hormonen bleek te zijn bewerkt. Officieel was de be stemming Oost-Europa en wer den voor de uitvoer forse Europe se subsidies opgestreken. Het Amerikaans rundvlees werd ech ter'ais Europees vlees verkocht aan Belgische, Spaanse en Franse vleesverwerkende bedrijven. Oost-Europa landen kreeg in plaats daarvan slachtafval. In verband met deze zwendel zijn verschillende vleeshandelaren opgepakt. Volgens de Belgische media was Van Noppen de fraude op het spoor en stond hij op het punt de zaak naar buiten te bren gen. Om die reden zou hij op 20 februari 1995 zijn vermoord. Tot dusver heeft de politie twee verdachten opgepakt, die be stempeld worden als huurmoor denaars. Een wapenhandelaar, Carl De Schutter, hield er in Zuid-Frankrijk een luxueuze le vensstijl op na. Voor zijn villa stond op het moment van de poli- tie-inval een Rolls Royce met Ne derlands kenteken geparkeerd. De wapenhandelaar zou op de dag van de moord zijn vergezeld door Albert Barrez uit Borger- hout. Deze laatste zat al in voor arrest in Antwerpen wegens dief stallen. Barrez is nu formeel be schuldigd van medeplichtigheid aan de moord op Van Noppen.

de Stem | 1996 | | pagina 5