Inkomenstoets premie thuiszorg Jeltsin Tsjets auton 'Doeters van Leeuwen leidt OM als een militair bataljon' Belastinginspectie gaat elektronische snelweg op Stichting Petra wil verjaringstermijn seksueel misbruik kinderen verlengen Brevieren voor de Wadden Kom, niet zo verlegen! BINNENLAND Belastinggegevens cliënten bepalen de hoogte van de eigen bijdrage Naar voren vluchten bel gratis 06-0789. DE STEM Kok blijft populairste minister 'Antroposofen steken kop in het zand' DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Oud-staatssecretaris Schaper overleden Rijkswaterstaat stuit op veel vervuilers Parketten willen meer strafeenheid 'Beperk mediaconcentratie' Handtekeningenactie Groningse pater DE STEM Onverwacht bez Linkse leider p Moordenaar Rabin gaat ook stemmen 11111 WOENSDAG 29 MEI 1996 Van onze Haagse redactie Den Haag - De Utrechtse kanton rechter mr. J. Krol heeft gisteren fors uitgehaald naar zijn voormalige baas, procureur-generaal Docters van Leeuwen. Volgens de rechter heeft Docters van Leeuwen van de top van het Openbaar Ministerie (OM) een 'polit-buro' gemaakt. Het oud-hoofd van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) is volgens Krol ongeschikt als 'aanvoerder' omdat hij via een 'militaire aanpak' het OM reorganiseert. Krol, die gisteren in Utrecht als kanton rechter werd geïnstalleerd, uit zijn op merkelijk stevige kritiek in NRC Han delsblad. Volgens de magistraat, die 15 jaar bij het Openbaar Ministerie heeft gewerkt, behandelt Docters van Leeu wen het OM als 'een bataljon van Heutz'. „Dat werkt misschien wel bij de BVD, maar niet bij het OM. Je kunt het OM niet reorganiseren door dictaten het land in te sturen", aldus de voormalig officier van Justitie. Volgens Krol loopt de huidige reorgani satie van het Openbaar Ministerie op een ramp uit. Van het OM wordt veel te veel een centraal geleide organisatie ge maakt, die steeds meer gaat lijken op 'een belastingdienst'. „Via richtlijnen wordt de individuele ruimte van de offi cieren van justitie almaar ingeperkt. We worden gewone boodschappenjongens. Krol merkt op dat zijn woorden niet die 'van een gefrustreerde kolonel zijn die bij het afscheid natrapt tegen zijn oude club omdat hij geen generaal is gewor den'. Wel vertelt hij dat een poging van hem om hoofdofficier van justitie te wor den vorig jaar op niets uitliep. Docters van Leeuwen, die gisteren niet wilde reageren op de kritiek van Krol, werd begin 1995 door minister Sorgdra- ger van Justitie aangetrokken als voor zitter van het college van procureurs-ge neraal. Vorige week nog kwam de positie van de inmiddels omstreden 'super-pg' ter sprake in de Tweede Kamer. De Ka mer vreesde dat Docters van Leeuwen een soort 'onder-minister' zou worden. Sorgdrager zegde daarop toe de macht van de procureur-generaal in te zullen perken. Van onze Haagse redactie Den Haag - De inkomens van mensen die in aanmerking willen komen voor thuiszorg, worden vanaf volgend jaar gecontroleerd aan de hand van belastinggegevens. Thuis zorg-cliënten geven nu vaak een te laag inkomen op om zo de eigen bijdragen te drukken. Dit heeft WD-staatssecretaris Terpstra van Welzijn de Tweede Kamer gisteren laten weten. De inkomens-afhankelijke eigen bij dragen worden nu nog geïnd door de thuiszorg-instellingen. Die hebben geen middelen om de op gegeven inkomens te controleren. Verhogen Bij het systeem van centrale in ning wordt die mogelijkheid wel geschapen. Wie in aanmerking wil komen voor thuiszorg moet Den Haag (anp) - Premier Kok scoort bij het publiek het beste van alle veertien ministers in het paarse kabi net. De minister-president kan rekenen op een 6,9. Mi nister van De Boer (Milieu) komt er het bekaaidst af met een schamele 5,4. Dat leert een gisteren gepresenteerd onderzoek van Telepanel naar de populariteit van de bewindslieden ministers in het kabinet-Kok. Telepanel is verbonden aan de Univer siteit van Amsterdam. Minister van Justitie Sorg drager (D66) is het bekendst, gevolgd door Jorritsma (WD) van Verkeer en Wa terstaat. WD'er Zalm van Financiën en De Boer (PvdA) zijn het minst opgevallen. Van de 2.291 ondervraagden zetten er ook een aantal vraagtekens bij de deskun digheid van De Boer. Hitzen (PvdA) van Onderwijs wordt het minst sympathiek beoor deeld. Amsterdam/Zeist (anp) - De Antroposofische Vereniging in Nederland doet aan 'struisvo gelpolitiek'. Dat stelt het lid R. Kelder giste ren in een reactie op de weigering van de algemene ledenvergade ring om tekst en uitleg te geven over de recente ophef rond de vermeende rassenleer van Rudolf Steiner, grondlegger van de an troposofie. Kelder, oprichter van het Wille- halm Instituut ter bevordering van de antroposofie, had de le denvergadering in het afgelopen weekeinde een tekst voorgelegd, waarin hij stelt dat het bestuur van de vereniging helemaal geen afstand van een vermeende ras senleer van Steiner heeft geno men. De aanwezigen verwierpen met een krappe meerderheid Kelders voorstel om in stemmen met de 'tekst en uitleg' en deze publieke lijk bekend te maken. Daarmee steunt de ledenvergadering vol gens Kelder de 'struisvogelpoli tiek' van het bestuur. Aanleiding voor Kelders motie was de ophef die in antroposofi sche kring is ontstaan door uit spraken van de inmiddels afge treden vice-voorzitter van de Vereniging, C. Wiechert. In fe bruari zei hij in een radiopro gramma dat hij uitspraken van Steiner over negers en indianen onderschreef. De ontwikkeling van het 'zwarte ras' vergeleek Steiner met die van kleine kinde ren. Verder toonde hij begrip voor de uitroeiing van indianen. Het bestuur stelde vervolgens in een advertentie in de landelijke dagbladen: „Voorzover bij Ru- dolf Steiner sprake is van rassen leer, nemen wij daar uitdrukke lijk afstand van." Die 'cryptische advertentie' en de daaropvolgen de discussie hebben volgens Kel der 'geestesnood, zielesmart en ongemak' bij veel leden veroor zaakt. na 1 januari ook het Sofi-num- mer opgeven. Dat maakt controle van het opgegeven inkomen mogelijk. Terpstra wilde vanaf 1 juli dit jaar de eigen bijdragen verhogen. Dat bleek voor de laag ste inkomensgroepen te leiden tot stevige aderlatingen. De voor stellen leidden tot een golf van protest in de thuiszorgsector en ook een meerderheid in de Twee de Kamer had ernstige bezwaren. Het kabinet besloot daarop het voorstel in te trekken. Terpstra stelt voor de nu geldende bijdra gen te handhaven, maar dan wel met enkele aanpassingen. Naast de centrale inning wil zij een vas te jaarcontributie van 50 gulden invoeren. Deze contributie geldt dan ook voor het gebruik van hulpmiddelen, zoals krukken en verhoogde toiletbrillen. Wie geen contributie heeft voldaan en toch in aanmerking wil komen voor thuiszorg of hulpmiddelen, be taalt een eenmalige 'entree' van 125 gulden. Kortdurend Voor kortdurende thuiszorg die nodig is na een ziekenhuis-opna me, geldt een afwijkende rege ling. De bijdrage is in dit geval 8 gulden per dag, ongeacht de hoogte van het inkomen. Dit be drag wordt vanaf 1 januari 1997 ook gevraagd aan ziekenfonds verzekerden die in het ziekenhuis zijn opgenomen. De regeling moet voorkomen dat thuis revali deren voor de patiënt duurder uitpakt dan een verlengd verblijf in het ziekenhuis. Natuur- en milieuorganisaties, waaronder de Waddenvereni ging en Greenpeace, hebben gisterochtend in de haven van Lau- wersoog in Groningen actie gevoerd tegen de voorgenomen gas boringen in de Waddenzee. Er werd een resolutie tegen de boringen aangenomen en vervol gens aangeboden aan het Tweede-Kamerlid T. Witteveen van de PvdA. Bewoners van Schiermonnikoog gingen voor de gelegen heid naar de vaste wal om in Lauwersoog gehuld in monniks pijen te brevieren voor het behoud van de Waddenzee. De mani festatie volgt op een uitspraak van de rechtbank in Leeuwarden. Die schortte vorige week proefboringen op in de noordelijke Waddenzee, met uitzondering van die op Ameland. De Wadden vereniging beschouwt die uitspraak als een grote steun in de rug. Door Carla Joosten Den Haag - Megafraude, digi fraude, fiscale hoppers. Het lijkt wel een hitparade bij de Belastingdienst. Toch gaat het niet om de top-40, maar om niets minder dan misbruik van de belastingwetgeving. Misbruik waartegen staatsse cretaris Vermeend (Financiën) met zijn gisteren gepresen teerde plan fraudebestrijding 1996-2000 ten strijde trekt. Fraude is al zo oud als de belas tingen zelf, maar telkens duiken er nieuwe vormen op. Bijvoor beeld als gevolg van de elektroni sche revolutie. Via computers en wereldwijde communicatienet werken kunnen snel zaken wor den gedaan, maar kunnen finan ciële transacties ook worden voorgewend (virtuele transac ties). De mens zelf blijft ook inventief. Zo zijn er de fiscale hoppers: per sonen of bedrijven die zich tijde lijk in Nederland vestigen en daar werken of er internationale zaken doen en vervolgens naar het buitenland verhuizen zonder belasting te betalen. Een andere variant is de carrouselfraude waarbij op Europees niveau met de BTW wordt gesjoemeld: er wordt een gelegenheidsbedrijf opgericht zonder dat er goederen aan te pas komen, maar wel wordt op frauduleuze wijze be lasting teruggevorderd. Megafraude Aan megafraude maken zich fraudeurs schuldig die niet alleen de belasting belazeren, maar ook op economisch of milieugebied in de fout gaan. Al jaren hoog op de toptien van belastingfraude prijkt de kapi- taalvlucht. Volgens de laatste be rekeningen van de Nederland- sche Bank staat er alleen al in België, Luxemburg en Zwitser land circa dertig miljard gulden aan Nederlands kapitaal (veelal spaargeld) uit. Staatssecretaris Vermeend toon de zich gisteren gretig om de fraude aan te pakken en zo te voorkomen dat 's lands schatkist nog langer vele miljarden aan be lastinginkomsten misloopt. Over de wijze waarop hij de kapitaal- Staatssecretaris Vermeend ...gretig FOTO DE STEM/JOHAN VAN vlucht gaat bestrijden, was Ver meend echter het minst concreet. Op ambtelijk niveau is er overleg met de Belgen, wilde hij slechts kwijt. Dan is de ontwikkeling van een digitale Belastingdienst concre ter. De fiscale flop - de be lastingdiskette die steeds vaker het belastingformu lier vervangt - is slechts het begin van de digitalisering van de Belastingdienst. De computer wordt ook ge bruikt voor de koppeling van allerlei gegevens om zo de al genoemde digifraude te bestrijden. Minder technologisch ver nuft is nodig voor de vereen voudiging van de belastin gen. Hoe ingewikkelder de re gels, hoe sneller een belas tingplichtige geneigd is om het niet zo nauw te nemen, denkt Vermeend. In het kader van de vereen voudiging zal het belasting formulier straks grotendeels ;URP voorgedrukt zijn. Dat kan, omdat gegevens als de hoog te van het inkomen al via de werkgever bekend zijn. Ter plekke Vermeend is verder van plan zijn mensen meer naar buiten te stu ren. Steeds minder zal volstaan SPORT EN politiek, het zijn twee onvergelijkbare groothedr legt iedere kenner uit. De Russische presidentsverkiezinno bewijzen dat zelfs deze waarheid niet altijd op gaat. Boris Jeltsin leek tot voor kort een geheide verliezer. Zijn communistische en nationalistische concurrenten waren aan zienlijk populairder. Niemand bood nog een stuiver voor kansen van de zittende president. Maar Jeltsin gaf, ondanks zijn achterstand, niet op. Alsw„oll vijf minuten voor tijd in zijn kampioenswedstrijd, zo stormde hij naar voren. Een alles of niets offensief, de dood of d{ diolen. Hij ging op toernee door het hele land, beloofde den bergen en sloot vriendschapsverdragen met vroegere deelrepublieken van de Sovjet Unie. Een probleem leek echter onoplosbaar: de oorlog in Tsjets jenië. Met mooie woorden lukte het niet, met geweld evenmin En de oorlog werd Jeltsin zelf door de kiezers aangerekend Vandaar dat het de president er alles aan gelegen was ook hie- tenminste de schijn van succes op zich te laden. Het is hem nu gelukt, hoe is niet geheel duidelijk. Maar dathet zijn tegenstrevers behoorlijk in het nadeel brengt, is evident. De Tsjetsjenen, die hun leider verloren hebben en hun laatste steunpunt in de vlakte de vorige week ingenomen zagen wor den, lijken eieren voor hun geld gekozen te hebben. Een Jelt sin in wanhoopsoffensief is toeschietelijker dan welke een meerderheid verkozen nieuwe president dan ook. En ook Jeltsin heeft, om zich als vredespaus te kunnen laten kronen, behoorlijk water bij de wijn gedaan. Beweerde hij t« voor kort dat Tsjetsjenië een onlosmakelijk deel van het moe derland vormt, nu heeft hij met enigerlei vorm van autonomie ingestemd. Of de vrede duurzaam is, kan op zijn minst betwijfeld worden, Maar dat Boris Jeltsin met deze, volstrekt onverwachte, zet be wezen heeft over enig politiek meesterschap te beschikken, staat buiten kijf. Hij kan niet alleen balanceren als een ervaren koorddanser; als het erop aan komt, weet hij ook naar vorente vluchten. worden met controle van de boe ken, maar zullen inspecteurs ter plekke hun licht opsteken. Bij de douane heeft de nieuwe aanpak nu al effect: bij een van de twee gecontroleerde containers is er iets mis met de lading of bijbeho rende papieren. Tot voor kort was het raak bij een op de vier containers. Al met al hoopt Vermeend door jaarlijks honderd miljoen gulden extra uit te trekken voor fraude bestrijding een half miljard gul den per jaar voor de schatkist binnen te halen. Welk deel van de fraude hij daar mee heeft bestreden, weet ook Vermeend niet. Als Kamerlid in formeerde hij regelmatig vergeefs naar de totale omvang; nu hij zelf verantwoordelijk is, weet hij het antwoord nog steeds niet. Den Haag - Op 89-jarige leeftijd is maandag generaal-vlieger He- ije Schaper overleden, heeft het ministerie van Defensie gisteren bekendgemaakt. Generaal Schaper was de eerste Vlagofficier Marineluchtvaartdienst en vervolgens bevelhebber van de lucht macht. Van 22 juni 1966 tot 15 april 1967 was hij als partijloos staatssecretaris van Defensie belast met luchtvaartzaken in de kabinetten Cals en Zijlstra. Den Haag - Uit een landelijke milieucontrole die Rijkswaterstaat de afgelopen twee maanden heeft gehouden blijkt dat veel, vaak ook kleine bedrijfjes, de milieuwetten overtreden. Bij 54 van de ia totaal 212 bedrijven die de inspecteurs in maart en april bezoch ten was iets niet in de haak. Dat heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren bekendgemaakt. Rijkswaterstaat signaleerde bijvoorbeeld olielozingen, illegale aansluitingen op het riool en opslag van afvalstoffen op het bedrijfsterrein. Den Haag - Binnen het openbaar ministerie (OM) wordt kritiek geuit over de verscheidenheid aan straffen die worden opgelegd. Zeventien van de 19 parketten vinden dat er meer eenheid moet komen in de straffen die het OM eist. Dit blijkt uit een onderzoek onder de 19 parketten in Nederland. Het onderzoek is door het OM zelf uitgevoerd. De 17 parketten vinden dat erinu te weinig strafmaatoverleg is. Voorzover dat er al is, noemen zij dat veelte vrijblijvend. De relatie met de gemeentebesturen noemt het on derzoek ook onvoldoende. Gevoel voor politiek-bestuurlijke ver houdingen ontbreekt soms. De bestuurders van hun kant vinden dat het OM vaak niet genoeg kennis heeft van de plaatselijke situ atie. Den Haag - WD-leider Bolkestein wil dat de overheid werk maakt van beperking van concentraties in de mediawereld. Rege ringen zouden een maximum-marktaandeel voor uitgevers en te levisiemaatschappijen kunnen vaststellen, zo oppert hij in een no titie voor het congres van de Liberale Internationale, dat begin juni wordt gehouden in Noordwijkerhout. Concentratie van de nieuwsvoorziening in grote mediaconerns vormt volgens Bolkestein een gevaar voor de democratie. Hij ver wijst met name naar magnaten als de Italiaan Berlusconi en de Amerikaan Turner. Groningen - Parochianen van de roomskatholieke St. Jozefkerk in Groningen zijn een handtekeningenactie begonnen om steun te betuigen aan hun pastor die achtervolgd wordt door een verliefde 45-jarige vrouw. De parochianen hopen te bereiken dat pater Kramer door het bisdom niet weggestuurd zal worden uit hun pa rochie. De 45-jarige vrouw zegt een relatie te hebben gehad met de pater. Sinds hij die relatie beëindigde blijft ze toenadering zoe ken en achtervolgt ze de geestelijke. Ze gooide al eens de ramen van de pastorie in en vorige maand kwam het tot een handgemeen tussen de vrouw en de pastor. Beiden deden daarna aangifte bij de politie. De geestelijke heeft de relatie steeds ontkend. Middelburg (anp) - De verja ringstermijn voor seksueel misbruik van kinderen moet worden verlengd. De termijn zou vijftig jaar moeten zijn en gelden vanaf dat iemand meerderjarig is geworden. Daarvoor pleit de stichting Petra ('Geknakt Riet') die hulp biedt aan vrouwen met een trauma, met name incestslachtoffers. Vol gens de Middelburgse stichting worden de meeste gevallen van incest nooit aangegeven. Maar als een vrouw toch aangifte doet, is het delict meestal verjaard. De verjaringstermijn bij seksuele delicten met minderjarigen be gint pas op het moment dat het slachtoffer meerderjarig (18 jaar) is geworden. Jonge kinderen die misbruikt worden, verzwijgen dat dikwijls. De verjaringster mijn is, afhankelijk van de ernst van het misdrijf, twee tot vijftien jaar. In de praktijk heeft het slachtoffer maximaal tot de 33ste verjaardag de mogelijkheid om aangifte te doen. Het delict is echter meestal ver jaard tegen de tijd dat het slacht offer volwassen en sterk genoeg is om de dader aan te geven en hem te confronteren, aldus de stichting. „De druk om te zwijgen is vele malen groter dan de sti mulans om het recht zijn loop te geven, zodat de meeste gevallen van incest nooit worden aangege ven en het aantal veroordeelde daders schril afsteekt bij het aan tal van diegenen, die straffeloos blijven." De stichting vindt dat de verja ringstermijn vijftig jaar geldig zou moeten zijn. Vrouwen kun nen dan maximaal tot hun 68ste aangifte doen. „De meeste vrouwen beginnen het misbruik pas te verwerken als ze tussen de dertig en de vijftig zijn. Dan maken ze de balans op. Vaak hebben ze het misbruik ver stopt. Pas dan realiseren ze zich wat er is gebeurd en komt er ge rechtvaardigde boosheid los", zegt M. van der Feen. „Er komt dan pas duidelijkheid en gerech tigheid. Jij bent niet de schuldige. Die man is de kwaaie pier. Vaak wordt de schuld op de vrouw ge legd. Aangifte is nodig voor reha bilitatie." De stichting, die ook traumaver- werkingsweekeinden organi seert, krijgt dagelijks gemiddeld tien vrouwen aan de lijn. „We ho ren hier zoveel verhalen. Je wordt er spuugzat van als je hoort wat er met kleine kinderen gebeurt." De stichting houdt zaterdagmid dag 22 juni een congres in de Zuidwijkkapel in Amsterdam met als thema de noodzaak tot verlenging van deze verjaring stermijn. Ook uit oogpunt van preventie is dit volgens haar nut tig. „Een veroordeelde dader kan een afschrikwekkend voorbeeld zijn om potentiële daders te rem men." De getraumatiseerde slachtoffers zijn vaak levenslang beschadigd. Ook voor hun behan deling is het van groot belang dat er een mogelijkheid tot aangifte blijft bestaan, vindt de stichting. In 1994 werd de verjaringster mijn bij seksuele delicten met minderjarigen verlengd door de ze pas te laten beginnen als het slachtoffer 18 jaar oud is. Voor heen was het zo dat slachtoffers slechts tot twaalf jaar na het mis drijf een aanklacht konden indie nen. Een termijn van onbepaalde tijd is volgens de stichting niet mogelijk in verband met het Eu ropees recht en daarom pleit zij voor vijftig jaar. Als tegenargument om de termijn langer te maken wordt vaak het probleem van de bewijslast ge noemd. „Maar of je nu een termijn van twaalf of vijftig jaar hebt, de be wijslast is altijd moeilijk. Meestal zijn er geen getuigen. Voor een langere termijn pleit dat vrouwen dan volwassener zijn, misschien meer genezen en daardoor over tuigder zijn." (ADVERTENTIE) Je hebt er toch wekenlang van gedroomd? Ga dan Mickey Mouse eens goeiedag zeggen en vragen of je bij hem mag wonen. Je vindt hem elke dag in Disneyland Parijs, dat deze zomer heel voordelig is: FI 50,- (150 FF) voor kinderen en F1 65,- (195 FF) voor volwassenen. Natuurlijk ontdek je dan ook de tientallen andere attracties en shows. Een arrangement met overnach ting in een Disney hotel is al verkrijgbaar vanaf F1 169,-p.p. (510 FF)* Ga voor een brochu re of reservering naar het reisburo of Prijs gebaseerd op 4 volwassenen in één kamer in Hotel Santa Fe °f bepaalde data. Prijzen in guldens alleen ter indicatie Kindertarief: 3 t/m 11 Jaar' poor Aad Jongbloed Brussel - De Navo zal langer troepen leveren voor Bosnië dan voor het jaar dat afge sproken was. Dat hebben bronnen in het Navo-hoofd- kwartier in Brussel laten weten. Het is nog onduidelijk of ook de Verenigde Staten hun troepen na december nog in Bosnië gestatio neerd zullen hebben of dat zij (een deel van) de huidige Ameri kaanse troepenmacht volgens af spraak zullen terugtrekken. Daarmee is onzeker hoe groot de Moskou (afp/dpa/efe) - De Rr gisteren een autonomie-statuu Tsjetsjenië aangekondigd. De r reiken van een wapenstilstand Volgens het persbureau Itar-Tass gaat het om maximale autonomie binnen de Russische federatie. Jeltsin zei dat hij het nieuwe sta tuut vóór zaterdag bekendmaakt. Dan moet het bestand tussen Rusland en de Tsjetsjeense rebel len ingaan. Als zijn plannen steun krijgen van de bevolking, wil de president het statuut eind juni/begin juli officieel laten on dertekenen in het Kremlin. Tot nu toe eisten de rebellen steeds volledige onafhankelijkheid van Rusland. Jeltsin is gisteren onverwacht naar de afvallige Kaukasus-regio afgereisd. Tijdens een tussenstop verklaarde hij dat hij met zijn be zoek wil demonstreren 'dat Tsjetsjenië deel uitmaakt van de Russische Federatie'. Het staats hoofd stelde dat van onafhanke lijkheid voor Tsjetsjenië geen sprake kan zijn. Hij reisde samen met zijn ministers van Defensie en Binnenlandse Zaken, Gratsjov en Koelikov. Tijdens zijn ruim vier uur durend bezoek aan de regio verklaarde Jeltsin verder dat de Russische troepen elke schending van het bestand in Tsjetsjenië met harde hand zullen beantwoorden. Hij beloofde per 1 september een deel van het leger uit de opstandige republiek terug te trekken. Hij prees zijn soldaten voor het ver slaan van het rebelse regime van New Delhi - De 63-jarige Dev, Front/Links Front (NF-LF), wor, mier van India. President Sharmi vorming van een centrum-linkse i Bihari Vajpayee zijn ontslag indii Vajpayee was met zijn nationalis recente verkiezingen, maar zijn nen vinden. De andere partijen fundamentalisme. Deve Gowda tonen dat hij een meerderheid steun van de Congrespartij zal dr Deve Gowda staat bekend als ee cok dat hij de economische hervc ingezet onder Narasimha Rao, z; een compromiskandidaat van d< trum-linkse, communistische en machtsstrijd werd de kandidatui «daten geblokkeerd. Jeruzalem (ap) - Bij de Israëlische parlements verkiezingen van van daag zal ook de moorde naar van Yitzhak Rabin, Yigal Amir, zijn stem uit brengen, heeft zijn advo caat gisteren bekendge maakt. huidig premier Shimon ®res toonde zich verbitterd. „Je moordt en dan laten ze je °ok nog stemmen," aldus Pe res volgens een regeringsver- Klaring tijdens het kabinets beraad. Jkdgens advocaat Jonathan Loldberg is het zeker dat de b-jarige tot levenslang ver- ordeelde Amir gaat stem men, „Hij maakt zich erg cel zorgen om Israël en om ae toekomst," aldus Gold- ®rg, die eraan toevoegde 'et te weten op wie Amir stemt. Een verzoek om Amir zijn urgerrechten - en dus zijn stemrecht - te ontnemen eerder deze maand verworpen. Hooggerechtshof Amir zegt Rabin vermoord te "ebben diens we_ °ben vanwege bespolitiek.

de Stem | 1996 | | pagina 4