Jiislilie-iiiforiiiatie Iran onjuist' Onze Top 10 van deze week. Ongerustheid over 'kartel' betaal-tv 'Flippo gevaarlijk voor gehandicapten' Nieuwe arrestaties in Hakkelaar-zaak iTopï>ef "*tje week WD wil opheldering over kindermoord Amsterdamse gracht in Artis Nationale staking Antillen lauw O 99 798 8.98 O 99 e 1.99 99 199 O 1.59 3.14 1.19 A5tr99 Ambassade in Teheran spreekt deel gegevens uit brief staatssecretaris Schmitz tegen BINNENLAND KunstRAI 1996 groter dan ooit Na tips van kroongetuige 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 29 MEI 1996 A2 ttannie en leriand. fallig weer met van tiid regen of enkele buien -doost-Engeland overwe' ■roog en nu en dan wat I jliddagtemperatuur van ■den in west-Schotland In de omgeving van Lon en Luxemburg: Woens Irst wolkenvelden en tno" wat regen, later af en toe „Donderdag vrij zonnig igtemperatuur oplopend |ngeveer 24 graden, aan Is frisser. I- en Midden-Frankrijk: Ion, maar woensdag in het fce noordwesten wolken- li. Droog. Middagtempe- 3 oplopend naar ongeveer |iden, langs de Kanaalkust Frankrijk: Zonnig. Mid- nperatuur oplopend naar leer 28 graden. |gal: Zonnig. Middagtem- Tuur van 28 graden aan zee plaatselijk in het binnen- 1 Langs de westkust ten ïen van Lissabon kans op pf lage bewolking en lage- nperaturen. ■je: Zonnig en warm. Mid- Imperatuur aan zee tussen Ji 28 graden, landinwaarts ima rond 34 graden. Langs lolf van Biskaje woensdag leans op enkele wolkenvel- fen lagere temperaturen. arische Eilanden: Zonnig, r aan de noordkant van de tden ook enkele wolken en. Droog. Middagtemera- ongeveer 26 graden. lorca en Ibiza: Zonnig, dagtemperatuur 27 graden. Jë: Veel zon, maar langs het (elijk deel van de Adriati- kust eerst nog wolkenvel- kans op een bui en veel ld. Middagtemperatuur op- end naar ongeveer 26 gra- ekenland en Kreta: Woens- wisselend bewolkt en en- 1 buien. Donderdag vrijwel jral droog, meer zon en op de eische Zee een toenemende |irdenwind. Woensdag koel een middagtemperatuur ongeveer 20 graden, don- Idag vooral op het Griekse Iteland weer warmer. |itsland: Droog en vrij zon- maar woensdag in het brden wolkenvelden en af en I regen of motregen. Middag- nperatuur oplopend naar geveer 25 graden, in het ui- •ste noorden minder warm. jritserland: Zonnig. Middag- nperatuur oplopend naar Igeveer 26 graden, pstenrijk: Overgang naar nnig en warmer weer met op Inderdag een middagtempe- huur van ongeveer 25 graden. m onze Haagse redactie Ben Haag - Het kabinet moet jorkomen dat een kartel van jjele bedrijven straks uit hakt welke televisiestations de toekomst nog gewoon jade kabel te ontvangen zijn. pst zal D66-Kamerlid Roethof J daag eisen van minister Jor- ma (Verkeer en Waterstaat) s staatssecretaris Nuis (Media- Kleid). De bewindslieden moe- winde Tweede Kamer ophelde- .„ageven over de samenwerking «sen Philips, KPN en Nethold punnet) op het gebied van be- 10 11 12 13 14 15 steren dena; 4. slagveld; 6. wit; 7. bis; 9* draai; 3. nova; 5. luiden; 6. wijk, B. uidt: "r-uit-er". JFS WOENSDAG 29 MEI 1996 taaitelevisie. Nethold is de Zuidafrikaanse moedermaatschappij van Film- net, dat in Nederland en België marktleider is op het gebied van betaaltelevisie. Philips en KPN nemen een aandeel in dit project, maar Nethold houdt een meer derheidsbelang. In ruil voor het minderheidsbelang krijgt Net hold Teleselect, de onderneming van Philips en KPN voor betaal televisie. Bij betaaltelevisie heeft de kijker thuis een decoder staan, waarmee bepaalde programma's via de ka bel beschikbaar komen. Nethold biedt kennis in over betaaltelevi sie en decoders. KPN en Philips hebben zeggenschap in kabelnet werken. D66 vreest voor een machtsposi tie van deze bedrijven. „Wie maakt straks nog uit of RTL4 en 5 straks nog steeds te bekijken zijn door mensen die geen deco der hebben aangeschaft?" aldus Kamerlid Roethof. Het kabinet wil dat er een basis pakket met verschillende omroe pen beschikbaar blijft voor ieder een met een kabelaansluiting. Daar bovenop komen pakketten, waarvoor de kijker moet.bijbeta- len. Daarnaast moet er meer con currentie komen op het gebied van televisie en telefonie. Roethof vreest dat bedrijven als KPN, Philips en Nethold de telecom municatiemarkt al hebben ver deeld nog voordat de politiek knopen heeft doorgehakt. „Str aks zitten we in een situatie waarin er minder in plaats van meer concurrentie is," aldus Roethof. Ook WD-leider Bolkestein maakt zich zorgen over machts concentraties in de mediawereld. De liberaal spreekt zich zelfs uit voor overheidsbemoeienis op dit terrein. In een notitie die volgen de week aan de orde komt op de Liberale Internationale in Noordwijkerhout oppert Bol kestein dat de overheid een limiet zou moeten stellen aan het marktaandeel van mediacon cerns. Die zouden niet meer dan een percentage van tussen de twintig en dertig procent van de markt in handen mogen hebben. „Dat moet hij ook maar eens te gen zijn eigen fractie en tegen WD-minister Jorritsma zeggen," reageert Roethof. Jorritsma wil de telecommunica tiemarkt zoveel mogelijk liberali seren. c»n Philips, KPN en Nethold van Philips en KPN voor betaal- 5 straks nog steeds te beKijKen vreest dat oeanjven ais kj-tn, voor overneiasDemoeiems op au nemarKi zoveei mogenjK noerai flmnet) op tiet gebied van be- televisie. zijn door mensen die geen deco- Philips en Nethold de telecom- terrein. In een notitie die volgen- seren. fan onze verslaggever Maastricht - Staatssecretaris Schmitz van Justitie ba kert zich in het vorige week verschenen ambtsbericht nverlraanse asielzoekers op deels onjuiste informatie. jat blijkt uit contact met de Ne- meerd." Dat laatste komt overi- gens ook omdat er sinds novem ber vorig jaar slechts één asiel- lerlandse ambassade in de Iraan- hoofdstad Teheran. Het is voor it tweede keer binnen een maand jat die ambassade andere gege- verstrekt dan 'Den Haag'. Schmitz stelt in de vrijdag gepu lverde brief aan de Tweede Kamer ondermeer dat 'de vele te- nggekeerde Iraniërs van de jaanse autoriteiten geen proble- nen hoeven te vrezen'. Op basis daarvan, meent de staatssecreta- kan zelfs een ruimer terug- worden ingezet dan 1 het geval is. Iran geldt als mi 'niet onveilig land', waar in individuele gevallen uitgeproce- asielzoekers naar kunnen lorden teruggestuurd. Git contact van deze krant met de Nederlandse ambassade in Iran «lijkt dat er nauwelijks onder- lek plaatsvindt naar het lot van taggestuurde Iraniërs, in te genstelling tot wat Schmitz in laar brie! stelt. De Nederlandse mbassade is de belangrijkste in- iormatiebron voor het ambtsbe- licht van het ministerie van Jus- ütie. ambasademedewerker fan der Schaa beperkt het volgen teruggestuurde Iraniërs zich lot de controle op een veilige pas seren van de douane op de lucht- iaven van Teheran. „En voor de rest is er een passieve actie: men lan zich telefonisch bij ons mei- fa ais er problemen zijn. Tot zijn we nooit geïnfor- zoeker is teruggestuurd naar Iran, aldus een woordvoerster van het ministerie van Justitie. Van der Schaa's lezing sluit naadloos aan op een telefoonge sprek dat deze krant begin mei had met een Nederlandse consul in Teheran. Ook die gaf toe dat het 'monitoren' (volgen van men sen om in de gaten te houden of ze worden vervolgd) zich beperkt tot de vraag of de uitgewezen asielzoeker 'veilig zijn koffers van de bagageband kan afhalen'. De staatssecretaris heeft haar ambtsbericht opgesteld naar aanleiding van een onderzoek in Iran door het ministerie van Bui tenlandse Zaken, begin mei. Dat onderzoek is voornamelijk geba seerd op informatie van de Ne derlandse ambassade in Iran, geeft een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken toe. Over hoe de ambassade geïnformeerd is, wil het ministerie 'om veiligheidsre denen' niet ingaan. In Teheran stelt diplomaat Van der Schaa dat de meeste informa tie van het onderzoek afkomstig is van andere westerse ambassa des in Iran. „Daar hebben we in tensief contact mee." Schmitz verwijst in haar ambtsbericht dan ook naar het uitwijzingsbe- leid van Duitsland, Zweden en Denemarken om haar opvatting te onderbouwen. fan onze Haagse redactie Ben Haag - De WD-fractie in de Tweede Kamer wil weten wat lis misgegaan met het toezicht van de kinderbescherming op ie geestelijk verwarde moeder, die zondagnacht in Arnhem har vierjarige zoontje wurgde. In het aquarium van Artis valt vanaf 28 juni het onderwaterleven van een Amsterdamse gracht te bewonderen. Achter een glazen wand van vijftien meter lengte wordt de bezoeker een blik gegund op alles wat er onder water leeft. De makers zijn ook de op de ka de geparkeerde auto's niet vergeten. foto anp Be fractie heeft staatssecretaris Schmitz (Justitie) gisteren schrif- tfjk om opheldering gevraagd. Be 29-jarige Arnhemse vrouw tod al geruime tijd ernstige psy- fcche problemen, Mitie, kinderbescherming en har omgeving waren daarvan op ie hoogte. Haar kind, dat visueel Sehandicapt was, stond onder taicht van de kinderbescher- WD-Kamerlid M. de Vries gt zich af hoe het dan toch son gebeuren dat de vrouw, naar en zeggen door radeloosheid verdriet, haar kind heeft ge ld. „De kinderbescherming is om kinderen te beschermen. Die onder toezicht stelling was er "iet voor niets. Die is er juist om peurtenissen als deze te voor- omen," aldus het Kamerlid. „Ik hgrijp wel dat je niet een politie man naast de moeder kunt zetten, «aar een onder toezicht stelling reden om heel goed op te _ens het Kamerlid is het de Wekeer dat een dergelijk dra- ®a voorvalt, terwijl de omgeving 'P de hoogte was van de situatie van de moeder. „In eerdere geval len leek er niets aan de hand te zijn." De Vries wil van Schmitz precies weten hoe de kinderbescherming toezicht hield en wat de staatsse cretaris daar zelf van vindt. (ADVERTENTIE) 28 *5 2 *6 *1996 HET BELANGRIJKSTE EVENEMENT VOOR BEELDENDE KUNSTEN Amsterdam I Amsterdam (anp) - De KunstRAI is groter dan ooit. Niet alleen wat be treft het aantal galeries, maar ook wat vierkante meters betreft. Nog nooit telde de KunstRAI 145 deelnemers. Vorig jaar deden er 135 mee. Destijds kochten de ruim 21.000 be zoekers voor 4,5 miljoen gul den aan kunst. De 12e KunstRAI speelt zich sinds gisteravond tot en met 2 juni af in de Europahal van de RAI in Amsterdam. De ruimte is gigantisch, maar toch voel je je als bezoeker niet verloren. De looproute is duidelijk. Het aanbod in de standjes overzichtelijk. Van de 145 galeries zijn er 37 nieuw, onder wie Galerie Barbara Farber uit Amster dam. Zij toont werk van de Amerikaan Matthew Wein- stein. Het aanbod op de beurs varieert van modern klassieke en actuele vernieu wende kunst tot figuratief werk, toegepaste kunst en fotografie. Willemstad (anp) - De maandag op de Neder landse Antillen uitgeroepen nationale sta kingsdag tegen bezuinigingen heeft alleen op Sint-Maarten het openbare leven ontwricht. Op Curasao en Bonaire bleef de staking beperkt tot enkele honderden ambtenaren en onderwijzers. Wel had op de Benedenwindse eilanden een groot aantal ouders de kinderen uit voorzorg thuis gehouden. Vertegenwoordigers van de actievoerende vakcen trales boden de Antilliaanse premier Miguel Pou- rier en de bezoekende minister Joris Voorhoeve (Antilliaanse en Arubaanse Zaken) een petitie aan. De bonden vragen de nog op stapel staande bezuini gingsmaatregelen in te trekken. „De Antillen zullen de interne problemen zelf moe ten oplossen," zei Voorhoeve tot een groep van en kele honderden stakers in het bestuurscentrum Fort Amsterdam. Voorhoeve voegde eraan toe te hopen dat deze problemen 'middels eenzelfde eensgezind heid' die de stakers uitdragen, opgelost worden. De nationale stakingsdag was uitgeroepen door de vakbonden van ambtenaren en onderwijzers. De ac tie was bedoeld als protest tegen maatregelen ter sanering van de financiële positie van zowel de landsregering als het eilandsbestuur van Curagao. De water- en energietarieven zijn al verhoogd, even als de accijns op autobenzine. Op 1 juli treedt een omzetbelasting in werking die de inkomsten voor de overheden dient te vergroten. „Als alle maatregelen uit het akkoord tussen rege ring en het Internationaal Monetair Fonds worden doorgevoerd, zal de koopkracht met zeker twintig procent verminderen," zeggen de vakbondsleiders. De vakbonden vinden dat de overheden onvoldoen de hebben gedaan om te bezuinigen. Van officiële zijde wordt dit echter tegengesproken. „We hebben de begrotingen, die door de vorige overheden zijn opgesteld, totaal herzien. De tekor ten zijn toen al met tientallen miljoenen guldens te ruggebracht," zegt een hoge ambtenaar van het de partement van Financiën. Bovendien, vervolgt hij, kunnen de tekorten moeilijk verder omlaag als al leen al de personeelskosten 63 procent van de be groting uitmaken. De nationale stakingsdag leek aanvankelijk een grimmig verloop te krijgen. De vakbond van politie-agenten en die van het ver plegende personeel hadden zich met de stakers soli dair verklaard. Uit voorzorg had het eilandsbestuur van Curagao alle leden van het Vrijwilligers Korps opgeroepen paraat te blijven om de orde te bewaken. De politie en het verplegend personeel hebben zich echter niet massaal bij de stakers gevoegd. Gezien het beperkte succes van de nationale sta kingsdag hebben de vakcentrales plannen in voor bereiding om de stakingen op te voeren. Daartoe zouden ook vakbonden van niet-ambtenaren in een volgend stadium erbij betrokken moeten worden. De Antilliaanse regering en het Curagaose be stuurscollege lijken niet van plan toe te geven aan de eisen van de vakcentrales. Premier Miguel Pou- rier: „Ik heb ook graag dat men liever 'Leve Pourier' roept, maar we zijn nu eenmaal geroepen om de fi nanciële, economische en monetaire situatie te sa neren. We zitten al midden in dit proces en zullen het ook verder uitvoeren." I.I U9U0JS 'I uiooqui|Bd 'aluejj 'joocD00 I ■•P. sPiering foto van eijndhoven Door Mark Langeslag Tilburg - Flippo's moeten zo ver mogelijk uit de buurt van verstandelijk gehandicapten gehouden worden, vindt huis arts P. Spiering van Piusoord. In deze instelling voor ver standelijk gehandicapten slikten begin dit jaar drie pa tiënten de kleurrijke schijfjes door. Soms liep dat maar net goed af. „Ze zien en proeven het verschil niet tussen een chippie en een flippo. In de meeste gevallen is de slikmotoriek van die mensen slecht en ook het zenuwstelsel niet meer helemaal in orde. Dat kan levensgevaarlijke situaties opleveren," aldus Spiering. Het meest schrijnende voorbeeld noemt Spiering de bijna-verstik- king van een 30-jarige patiënt op Piusoord. Nadat hij een zakje chips had opgegeten begon de man flink te hoesten en kreeg hij het benauwd. De huisarts stuur de de mongoloïde doofstomme man direct door naar het zieken huis, waar de flippo operatief uit zijn keel gehaald moest worden. „Het was een geluk dat we er zo snel bij waren, want het had veel slechter af kunnen lopen met de man. Dit was het derde geval in zeer korte tijd waarbij het bijna echt mis ging. Toen besloot ik aan de bel te trekken en de gevallen openbaar te maken." Bij een andere patiënt kwam de flippo pas na enkele uren weer uit de keel van een 40-jarige ver standelijk gehandicapte man te voorschijn. Spiering: „Hij werd het eten van een zakje chips plots misselijk. De man ging naar bed, maar ver scheen enkele uren later toch weer aan de avondmaaltijd, waar hij een boterham begon te eten. Hierop begon hij te braken en verscheen de flippo. Na het over geven voelde de man zich weer kiplekker." En tot slot is er nog het geval van de 54-jarige man die door een verpleegster op het nippertje van een verstikking gered werd. Deze man, die wel vaker kauw- en slikstoornissen heeft, begon na het eten van een zakje chips hevig te hoesten. Ook na een glas water hield dit niet echt op. Pas na goed zoeken ontdekte de verpleegkun dige dat er een flippo helemaal achterin zijn keel zat. Met een lampje en pincet kon zij het schijfje uiteindelijk verwijderen. Deze drie gevallen vonden allen plaats in Piusoord. „Dat geeft te denken," zegt Spiering. „Volgens mij moet het in andere oorden en instellingen ook voorkomen. Dat kan niet anders." In de Tilburgse instelling zijn zakken chips met flippo's inmiddels streng verbo den. „Het is gewoon te gevaarlijk. De mensen waarschuwen helpt niet, want dat begrijpen ze niet." Maar volgens Spiering lopen niet alleen verstandelijk gehandicap ten gevaar. „Bijvoorbeeld ook licht dementerende bejaarden met een kunstgebit zouden de Gisteren stond er in een bericht in de krant, waarin werd voorgerekend hoeveel de Hoge Snelheidslijn in Nederland per kilometer kost. Daarvoor moest een be drag van 7,5 miljard gulden gedeeld worden door 102 km. De uitkomst: 73,5 miljoen gulden per duizend meter, of tewel 73.500 gulden per meter, oftewel 735 gulden per cm en per mm nog altijd het respectabele bedrag van drieën zeventig gulden vijftig. Voor 17,5 km extra HSL op Belgisch grondgebied is Nederland bereid om 700 miljoen gulden te betalen, of tewel 40 miljoen per km oftewel 40.000 gulden per me ter oftewel 72.000 frank per cm. Bij een tarief van laten we zeggen 100 gulden voor een retourtje van Amsterdam tot aan de Belgische grens, zou den 75 miljoen kaartjes moeten worden verkocht om uit de investeringskosten te komen. Laat een volle trein eens duizend reizigers kunnen be vatten, dan zou er 75.000 keer met een afgeladen trein gereden moeten worden en bij drie treinen per dag is dat nog altijd bijna 75 jaar treinen. Zou er zes maal daags een trein gaan, dan duurt het altijd nog een jaar of zevenendertig eer met kaartjes het inves teringsbedrag terugverdiend is. Maar ja, het is een prestigeproject, dus het mag een paar centen kosten. MERIJN Amsterdam (anp) - De politie heeft gisterochtend vijf mannen aangehouden die betrokken zouden zijn bij de bende van de van internationale hasjhandel verdachte Johan V., alias de Hakkelaar. Justitie hield de mannen aan naar aanleiding van verklaringen van een getuige waarmee afspra ken zijn gemaakt dat die niet wordt vervolgd voor hasjtrans porten. Het is voor de tweede keer in de zaak tegen V. dat justitie een overeenkomst sluit met een ge tuige. Het gaat nu om de 56-jari- ge F.A., een ex-inwoner van Du bai die sinds midden jaren tach tig als diamantair is gevestigd in Antwerpen. De man legde de afgelopen maanden Uitvoerige verklaringen af over de betrokkenheid van V. en anderen bij grote internatio nale hasjtransporten van Paki stan naar Nederland en Canada. A. was de tussenpersoon en be middelaar tussen V. en de zijnen en de Pakistaanse leveranciers van de hasj. Hij was ook betrokken bij het doorsluizen van de opbrengsten van de verkoop van de drugs. De verklaringen van A. zijn beves tigd door een andere Pakistaanse getuige die vastzit in Amerika. Tussen A. en justitie zijn afspra ken gemaakt. De man moet voor de rechter verklaringen afleggen tegen V. en zijn companen. Hij zal justitie 1,8 miljoen gulden be talen als transactie in zijn straf zaak. Dat bedrag omvat de maxi male boete die mogelijk is voor de stafbare feiten die hij heeft be gaan. In ruil voor zijn getuigenis vervolgt justitie A. verder niet. De mannen die gisteren zijn aan gehouden zijn L.K. (42), H.H. (55), R.A. (44), P.S. (48) en KR., (47). De FIOD en de politie deden gisteren op diverse plaatsen huis zoeking: in Amsterdam, Utrecht, Wognum, Zwolle, Hilversum, Lo- bith en Wassenaar. De advocaat van V., mr. M. Mos- zkowicz, gereageerde verbolgen op het nieuws dat justitie voor de tweede keer een overeenkomst heeft gesloten met een getuige in ruil voor belastende verklarin gen. „Op deze manier wordt de beer put steeds dieper en gaat die steeds meer stinken. Het gaat buiten de rechter om. De rechter wordt opzij gezet. Het gaat hierbij niet om een verkeers overtreding. Hiervoor staat normaal een ge vangenisstraf." Ook de advocaat van medever dachte K.R., mr. G. Spong, is niet te spreken over de houding van justitie. „Het is een onrechtmati ge overeenkomst, een ordinaire koehandel." Beide raadslieden beraden zich over eventuele stappen. Spong overweegt justitiële autoriteiten in het buitenland in te lichten over de overeenkomst. (ADVERTENTIE) flippo's makkellijk kunnen door slikken. Om de doodeenvoudige reden dat ze het verschil niet op merken." In België overleed zo begin dit jaar een 68-jarige vrouw nadat ze per ongeluk een flippo had opgegeten. De chipsfabrikanten Smiths en Croky hebben de zorgcentra voor verstandelijk gehandicapten in middels geadviseerd om op te passen met flippo's. Zij raden de hulpverleners aan de zakken eerst zelf te openen en de ronde schijfjes eruit te halen, voordat de bewoners ze in handen krij gen. Een ander advies is de chips in een schaal te doen, zodat de beruchte plastic schijfjes beter zichtbaar zijn. Maar van stoppen met de flippo willen de chips-producenten niets weten. Zij beroepen zich op een rapport van TNO en de Keuringsdienst van Waren waaruit zou blijken dat de schijfjes juist zo groot zijn gemaakt zodat doorslikken on mogelijk is. Tomaten, 500 gram Braadworst, 500 gram55fT4.25 kilo ®JLL50- Ch Kippebouten, pak 6 stuks, 1600 gram ®s xa© NÜ Ch Frans stokbrood, voorgebakken, per stuk osr Uit de diepvries: Oh Vissticks, pak 10 stuks 2m Peijnenburg gesneden ontbijtkoek, diverse soorten Nü Ch Chocoladepasta melk of puur, duopasta of hazelnootpasta, pot 350 gram Nü Sisi Orange, regular; zonder prik of fresh light, fles 1.5 liter 3m Nestlé chocolade mini's, diverse soorten, zak Nü Ch Rundvlees voor de kat, diverse smaken, blik 400 gram l£°r iZ Oh Appelsap, pak 1 liter Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 juni a.s.

de Stem | 1996 | | pagina 3