Zoektocht naar de 'killer-asteroïds' et 'stempel' weer aan de slag Onderzoek naar schone diesel 'rojecten begeleiden psychiatrisch patiënt naar werk en dagbesteding j Pas ontdekte vissoort ziek door gat ozonlaag Gezamenlijke voorouder van paard en rund was zo klein als een rat es ek MEUBEL stoffeerder Zoek je werk? Lobke Spaanse steenbok sterft uit >entium® OE STEM LIJF LEVEN e ius loop-, schade- en bedrijfsauto's- „r«y Universiteiten werken samen met NedCar, Daf, Daimler-Benz, Esso en Shell E3 BUITENDIJK ROCESSOR iws 95 software D-ROM bndstalig) soft Muis jts geluidskaart CD-ROM drive 80 Watt stereo I) luidspeakerset Diverse gratis software programma's '2-. 799a- i Internet I i I 1 T? ;T, Dynabyte, Kamp 24. Sllstraat 8. tel. 020-6111700 Dynabyle, |any, Dr. C. Lelyweg 2. tel. 026-3648550 AK, Eliesen Electro. Emmerikseweg 46, lice Centre Beverwijk, Parallelweg 45a, pffice B.V., Trekpot 10, tel. 076-5810950 {link, Antwerpenweg 2, tel. 0570-634000 Ier Kantoorinstallaties B V., De Hemmen ■NES, Datavisie B.V., Wakkerendijk 236, Kieft All Office, Marco Polostraat 20, lice. Nijverheidstraat 3. tel. 0183-443141 iten 27, tel. 070-3642682 GRONINGEN, Jgen B.V., Tolstraat 35. tel. 053-5726655 jsluis Kantoor Totaal, Hoornaarstraat 27, AND, B. Peper Zn. B.V., Van de Duin ptisering, Zuidvliet 230. tel. 058-2131121 '482326 MAASSLUIS. Palet Computers, jlEUWEGEIN, Office Centre Nieuwegein, 252-376008 NUTH, Office Centre Nuth. ïiurt 1, tel 078-6155522 PRINSENBEEK, on Automatisering b.v., Marnixlaan 10, ISCHAGEN, All Office Rietveld Schagen. IOMEREN, Rates Beeld en Geluid BV. 'Nederland bv, Mr, F.J. Haa^a™g|746 u400 VARSSEVELD, Ten Broeke Electro, 1544225 WINTERSWIJK, Buropoint B V,. '114-621378 ZOETERMEER, Dostech BV, i 18, tel. 038-4219429 'ond- Rijs- agen van ellen 00 u.: ark den. .V. n ons gen 4 of 51224 Gevraagd Old Classic Leather. Het Gat 3. RaamsdonKs- veer. Tel: 0162-522500 of 516372 Brab. bedrijf zoekt diverse enthousiaste mensen voor diverse functies o.a. distri butie en commercieel. v°01 meer info bel 076-542481 (vraag naar Dimfie). Pers. Aanbod^ SCHILDER kan nog binnen-en buiten werk aannemen qoK d hangwerk vraag vrijbüjve" de prijsopgave. Bel 9ra 06-022 23 26 dagelijks van 9.00 tot 2 u. en zaterdags van 9-W' 17.00 u. De hoogste prijs vo°r w,johanvande Beek kans dat een forse steen- L uit het heelal onze aarde Lft en rampen van bijbelse Lvang veroorzaakt is klein, Ufonomisch klein. Maar de «stand waarop onlangs een L met een doorsnede van L'„ tweehonderd meter onze |aneet passeerde was ook as- Lomisch klein: slechts Id.OOO kilometer. i 'near-miss' noemen astrono- ,i met gevoel voor drama zo- De Amerikaanse overheid is „angs gestart met een speur- JJhtnaar zogeheten 'killer-aste- i' die onze aarde bedreigen. Het is in het verleden al eens flink raak geweest. Zoals op 30 juli 1908 toen een reusachtige meteoriet zich in de Siberische toendra bij Toengasjka boorde. In een dichtbevolkt gebied zou zo'n inslag voor een Hiroshima- achtige ramp hebben gezorgd. De Amerikaanse overheid heeft zichzelf, als eerste regering ter wereld overigens, vier maanden geleden een actieve rol toebe deeld als het gaat om het afspeu ren van de hemel op zoek naar hemelse indringers. Dat werk werd natuurlijk al gedaan door astronomen. Maar nu de regering en de ruimtevaartorganisatie Na- sa de handen in elkaar hebben geslagen, kan er meer geld wor den besteed en betere apparatuur worden ingezet. Bij de zoektocht worden onder meer telescopen en hyper-gevoe lige camera's van de Amerikaan se luchtmacht gebruikt dié eigen lijk zijn ontworpen voor het vol gen van (vijandige) satellieten. De bedoeling van het project is om potentieel gevaarlijke brok stukken al in een vroeg stadium te herkennen en hun banen te be rekenen. Om een wereldwijde ramp te ver oorzaken zou een komeet of aste roïde minstens een kilometer doorsnede moeten hebben. Van de vele duizenden stukken puin die door ons zonnelstelsel kruisen zijn er ongeveer 1700 zo groot dat ze in de 'Hiroshima-of-erger'-ca- tegorie vallen. De kans dat zo'n brok in botsing komt met de aardbol wordt door kenners ge schat op eens per 300.000 jaar hoewel men ook in een adem toe geeft dat het hier om natte vin ger-schattingen gaat. De bedoe ling van de Amerikaanse over heid is om door de studie en ob servatie de kansberekeningen te verfijnen. De resultaten van die studie zullen overigens niet snel bekend zijn. Nasa verwacht pas over enkele decennia een 'kaart' te hebben met daarop een zo compleet mogelijk beeld van de grootste objecten die ons bedrei gen. Maar nauwelijks vier maan den na de start van de Nasa-stu- die zijn al vier asteroïden ontdekt die voorheen onbekend waren en wier banen die van de aarde krui sen. De grootste van deze vier heeft een doornsnede van vier ki lometer. Genoeg om een oudtes tamentische zondvloed te veroor zaken. Een belangrijke factor is en blijft tijd. Het ontdekken van een ge vaarlijke indringer die op korte termijn (zeg binnen een jaar) de aarde zal treffen zal wereldwijde paniek veroorzaken. En terecht. De techniek om zo'n klomp te on derscheppen via bijvoorbeeld ra ketten met kernladingen bestaat immers nog niet. De zin van de studie is echter dat preciezere berekeningen zouden kunnen uitwijzen dat de aarde op langere termijn een onplezierige ontmoeting kan verwachten met een bezoeker uit de ruimte. Dat zou ons wel de tijd geven zo'n in terplanetaire Scud-raket te bou- I (Bron: International Herald Tri bune) oor Joyce Ernest [ens gek. altijd gek. Wie op- snomen is geweest in een «ychiatrisch ziekenhuis >ft daarna een stempel. Dat |erkt niet in je voordeel als je, Leer genezen, nieuwe contac- |n, huisvesting en werk wilt. ■og vrij recent moesten men- L eenmaal uit het zieken- iuis, zich maar zien te redden. Eu zijn er her en der in het jnd projecten om de over- ang te begeleiden. In West- Irabant helpt Spar(Samen- lerkingsproject Regionale Keestelijke Gezondheidszorg) pensen bij hun terugkeer in let arbeidsproces. Voor wie Jat niet haalbaar is slaan dag centra een brug naar de maat- chappij. iny Goorden was anderhalf lar opgenomen in Vrederust, een sychiatrisch ziekenhuis in Hals- [iren. Als je haar vroeger had ge- egd dat ze daar terecht zou ko nen had ze je uitgelachen. Het gekkenhuis' dat was een andere toeld. lij was een gewone jonge vrouw lie in een winkel werkte en daar- la moeder werd van een schattig aontje. Zo'n vriendelijke, goed {«zorgde vrouw waarvan de Vitenwereld denkt dat ze alles pee heeft. ,Maar je problemen kunnen zich i opstapelen dat je er zelf niet eer uitkomt. En dat ook ambu- ante hulp niet meer werkt en je leen psychiatrisch ziekenhuis iordt opgenomen. Het is heel aeilijk om je omgeving te veria- la En het is ook moeilijk om na {et ziekenhuisontslag je leven eer op te pakken. Je hebt in een «schermde omgeving geleefd kaar alles voor je werd gere- leld," fa die donkere periode ziet Con- I' weer een toekomst. Ze heeft ftn baan als secretaresse in het rijfsleven voor ogen. Sollici taties stelt ze nog uit. De over- I van het psychiatrisch zie- lenhuis naar het bedrijfsleven is pot. Conny zet tussenstappen W deelname aan het Spar (Sa- |»enwerkings Project Regionale tetelijke Gezondheidszorg)- Mect. Biet Spar-project heeft beschutte ptódsplaatsen, werkprojecten onder meer een pottenbakkerij 'a een eetcafé, therapeutische werkplekken en stageplaatsen in pgionale bedrijven. Daar vinden fe deelnemers een dagbesteding, f'beidstraining of begeleiding par een betaalde baan. Mensen fie cliënt zijn van Vrederust, Ria- 1, Paaz (Psychiatrische afdeling peneen ziekenhuis) of een an- pe GGZ-instelling kunnen er- meedoen. soms gaan deelnemers aan het In het administratieve gedeelte van het activiteitencentrum in Vrederust in Halsteren kunnen (ex-)psychiatrische patiënten vaardig heden opdoen en diploma's halen. foto de stem/dick de boer Spar-project eerst een tijd naar de dagactiviteitencentra De Buf fer in Roosendaal en het Crom- wiel in Bergen op Zoom. De cliënten van de instellingen voor geestelijke gezondheidszorg kun nen daar ook terecht zonder dat ze van plan zijn het Spar-project te volgen. Voor hen zijn de centra een brug naar de maatschappij. Tussenstap Binnenstappen is gemakkelijk, zegt coördinator Herby Markus. Na een kennismakingsgesprek komen de deelnemers wanneer ze willen. Louter om een krantje te lezen, een kopje koffie te drinken, wat te kletsen. Of voor de activi teiten van tekenen en koken tot fietstochten, cursussen en wat klussen. „Het is beslist geen therapie. We spreken mensen hier niet aan op hun ziek zijn, maar op het bezig willen zijn in de maatschappij. Daar zijn ze blij mee. Ze hebben meestal al genoeg behandelingen voor de kiezen gehad." Markus probeert de deelnemers van lieverlee wel buiten het cen trum te krijgen door deelname aan activiteiten in gewone buurt centra. Tekenen, bloemschikken en computeren kun je daar net zo goed. „Alleen, de stap naar een buurtcentrum is groot als je een tijd bent opgenomen en je je niet maatschappelijk geaccepteerd voelt. Dan is die tussenstap no dig." Zijn de centra vrijblijvend, het Spar-project is dat allerminst. Dat moet je zien als werk, zegt arbeidsconsulente Liset Bartels. Waarbij meer dan opleiding en ervaring de motivatie telt. „Je moet iets willen leren op het gebied van werk. En begeleiding nodig hebben wat betreft de werkhouding, omdat de overgang naar de maatschappij anders te groot is. Het gaat om mensen die onzeker zijn. Die een nare erva ring achter de rug hebben, uit hun vertrouwde omgeving zijn geweest en hun arbeidsritme en - gewenning kwijt zijn. Als je dan opeens weer moet functioneren zit je vol vragen en problemen. Je moet weer op tijd uit bed komen en weer omgaan met collega's." Liset Bartels heeft intussen zo'n 180 mensen in het Spar-project gehad. Zo'n 45 zijn tijdens de rit afgehaakt. Zo'n 45 anderen heb ben het traject doorlopen naar een opleiding, onbetaald werk op een beschutte werkplek of een betaalde baan in het bedrijfsle ven. Werken Conny besloot al tijdens het zie kenhuisverblijf dat ze na haar ontslag wilde werken. Als ze de hele dag thuis zou zitten, was de kans groot dat het weer mis zou gaan, zegt ze. „Administratief werk sprak me aan. Al tijdens de opname ging ik op het administratiecentrum van de arbeidsafdeling van het zie kenhuis werken. Eerst een type cursus, daarna tekstverwerking en zo steeds weer iets erbij. Het liep heel lekker. Ik was altijd bang geweest om fouten te ma ken. Daar mocht dat gewoon. Ik kreeg zelfvertrouwen en ging van alles doen. Telefoon aannemen, vergaderingen notuleren, stuk ken uittikken, klanten helpen. Ik had me nutteloos gevoeld en merkte: ik kan weer wat. Tenslot te zag ik het als echt werk. Ik merkte ook dat ik daar toen aan mijn plafond zat. Ik was beter." Dat was het moment om uit te zien naar een andere werkplek. Conny is nu sinds ruim vier maanden secretaresse van. het Spar-project. Met haar eigen kantoor. Dat ze geen cent voor het werk krijgt, deert haar niet. Ook al vinden sommigen in haar omgeving dat raar. Ze staat nu stevig genoeg in haar schoenen om opmerkingen te trotseren. Ook als haar wordt aangewreven dat ze er helemaal niet ziek uit ziet. „Ik bleef me ook tijdens de opna me verzorgen. En het beeld is: dat doet een psychiatrische patiënt niet. Die loopt met de tong uit de mond, krijst en gilt. Het is ge beurd dat ze mijn ouders vroegen of ze nog met me konden praten of dat ik meteen aanviel. Er zijn Hoor John van Oppen Ijïijmegen - Zware dieselmo toren voor vracht- en scheep- jvaartverkeer, nu nog een ramp lVoor het milieu, moeten scho ft kunnen draaien dan nu pet geval is. Er bestaat hoop Rt binnen afzienbare tijd in pierland een uitvinding prdt gedaan, die dieselmoto- p minder milieubelastend Jaaï functioneren dan (au- fotaotoren die loodvrije ben- 1116 als brandstof hebben. is gebleken tijdens een on- gehouden internationaal pjosium op de Katholieke F'versiteit Nijmegen (KUN). |,j van wetenschappers en func- P narissen uit de wereld van de lan'an auto-industrie namen er- deel, onder meer van Daim- INFORMATIE ^n?dere informatie wil omtrent sa 'n deze bijlage, kan R,k,ant00ruren bellen naar: I U76"5312344 of 076-5312272. I fjdtelijk reageren kan ook. padres daarvoor is: „LtkemtredactieLiif& Leven, Ebua3229'4800MB Breda. °redactie: René van der Velden. ler-Benz, Shell, Esso, NedCar en Daf Trucks. Het symposium vond plaats in Nijmegen, omdat de Vakgroep Molecuul- en Laserfysica van de KUN een reputatie heeft opge bouwd op het gebied van onder zoek naar het verloop van het verbrandingsproces in dieselmo toren. In samenwerking met de genoemde grote concerns gaan natuurkundigen van de KUN de komende vijf jaar baanbrekend onderzoek doen naar de moge lijkheid om zware dieselmotoren, in gebruik bij het vrachtverkeer, 'schoon' te krijgen. In West-Europa is het grootste gedeelte van het vracht-, bus- en scheepsvervoer uitgerust met dieselmotoren. Het percentage personenauto's dat rijdt op deze brandstof ligt op ongeveer vijf tien procent. Uitstoot Dieselmotoren zijn zuiniger dan benzine-varianten, maar het pro bleem is de uitstoot van stikstof- monoxyden (NO), koolstofdioxi de (C02) en roetdeeltjes. NO is verantwoordelijk voor zure re gen, C02 voor het broeikaseffect, roet is kankerverwekkend. Bo vendien veroorzaken de uitlaat gassen luchtwegaandoeningen. De laatste tien jaar is er al lichte vooruitgang geboekt in het terug dringen van de uitlaatgassen in diesel. Zo werd de brandstof na genoeg zwavelvrij, maar de totale verbetering bleef minder specta culair dan bij benzinemotoren. Daar bleek de katalysator een uitkomst voor enkele belangrijke milieuproblemen. De nabehande ling van het uitlaatgas werkt ech ter niet bij diesel, omdat bij de verbranding van deze stof een overmaat aan lucht wordt aange zogen. „Om de schadelijke com ponenten in de uitlaatgassen van dieselmotoren te elimineren, zal er dus fundamenteel onderzoek moeten komen naar het verloop van dat verbrandingsproces," al dus de Nijmeegse natuurkundige dr. J. ter Meulen, die de leiding krijgt over het onderzoek. Diesel, een uitvinding van de Duitser Rudolf Diesel, is een rest- product dat ontstaat als bij raffi nage van aardolie kerosine en benzine gewonnen wordt. Het rest-mengsel kent een ingewik kelde samenstelling van vele dui zenden chemische stofjes. Die reageren op elkaar tijdens het verbrandingsproces en zo ont staan NO en roet. „Als we te we ten komen op welk moment die schadelijke stoffen ontstaan, zijn we een stap verder in de ontwik keling van een schone dieselmo tor," aldus Ter Meulen. Diesellaboratorium Om het onderzoek uit te kunnen voeren, is op de campus van de Nijmeegse universiteit een die sellaboratorium gebouwd. Daar in wordt het verbrandingsproces bestudeerd in een 'echte' motor van een zware Daf-Truck van vijfhonderd pk. De motor bestaat uit twee blokken van drie cilin ders. In één van die zes koppen zijn door automobielbedrijf Ned Car kijkvensters aangebracht, zodat het verbrandingsproces in de motor met laser-technieken te volgen is. Een bundel laser-stralen kan de schadelijke moleculen opsporen, waarna ze zichtbaar te maken zijn. Een video-camera legt de NO-verdelingen in de cilinder vast. De film laat nauwkeurig zien waar en wanneer de molecu len zich vormen. Volgens Ter Meulen was het aan brengen van de kijkvensters een huzarenstukje op zich. „Een ci linder is immers toch al een ga tenkaas, vanwege alle kleppen en koelleidingen die erin uitmon den." Omdat de ruiten snel vervuilen door het roet, heeft NedCar bo vendien een techniek ontwikkeld om het cilinderblok snel ontman teld te krijgen. De onderzoeker hoeft het blok maar omlaag te schuiven om de kijkvensters schoon te maken en weer mes scherpe opnames te krijgen. Uit testen in kleinere motoren is gebleken, aldus Ter Meulen, dat via de lintvormige laserbundel tenminste honderd opnames zijn te maken voordat de ramen be slaan: „Dat is ruim voldoende om het verbrandingsproces te analy seren." In het project werkt de KUN nauw samen met de Technische Universiteit Eindhoven. Waarne mingen die Nijmeegse natuur kundigen doen met behulp van hun laserdiagnostische technie ken, gebruiken Eindhovense in genieurs om verder te experimen teren met het concept van een 'schone' motor. Vertrouwen Zowel in de wereld van de weten schap als in het internationale bedrijfsleven bestaat groot ver trouwen in de uitkomsten van het onderzoek, zo bleek tijdens het tweedaags congres in Nijmegen. Het project maakt onderdeel uit van een internationale speur tocht naar 'schone' dieselmoto- ren, waarbij verder een rol is weggelegd voor TNO Wegtrans port, de TU Delft, de TU in Aken en de universiteiten van Biele feld, Heidelberg en Erlangen. Het KUN-project heeft een loop tijd van vijf jaar. In het diesellab werkt een team van tien gevor derde studenten en promovendi. Het project wordt mede gefinan cierd door de NWO, de Nationale Organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek. WOENSDAG 29 MEI 1996 best patiënten die zichzelf ver- slonsen en die gillen. Maar lang niet iedere patiënt is zo." Bedrijfsleven Conny heeft goede hoop dat ze over een tijd, als ze nog meer werkervaring en nog meer diplo ma's heeft, een betaalde baan vindt. Liset Bartels schat haar kansen hoog in. Al met al valt haar de bereidheid van het be drijfsleven om mensen stage te laten lopen en in dienst te nemen niet tegen. Hoewel het vaak wel moeite kost om hen over de streep te trekken. „Als ze eenmaal een positieve er varing hebben gehad gaat het voor een volgende plaats veel ge makkelijker. Ze zien hoe leuk het is als iemand steeds beter gaat functioneren. Je ziet dat ze hun beeld over psychiatrie verande ren. Als ze met iemand -kennis hebben gemaakt vragen ze wel eens: is dat écht iemand uit de psychiatrie? Ze hadden zich een totaal andere voorstelling van een psychiatrische patiënt ge maakt. Ondanks al die tv-uitzen- dingen van Paul Witteman weten mensen over het algemeen weinig over psychiatrie en is er nog een enorm taboe omheen." Baan kwijt Liset Bartels zegt er wel nadruk kelijk bij dat de weg naar het re guliere bedrijfsleven voor een be perkte groep is weggelegd. Be taald werk, houdt ze de mensen al bij de aanmelding voor, is niet voor iedereen reëel. Als je er zes maanden bent uit geweest, lukt het meestal wel je oude beroep weer op te pakken. Ben je er twee jaar uit, ben je je baan kwijt. Bo vendien kan je ziekte beperkin gen hebben meegebracht. Bartels zoekt dan ook met elke deelne mer samen naar een haalbaar doel. Waarbij bijvoorbeeld een beschutte werkplek voor de een het begin, maar voor de ander het eind is. „De mensen die beschut werken zijn vaak chronische patiënten. En dat is toch een groot deel van onze doelgroep. Ongeacht hun opleiding hebben sommigen nooit betaald werk gehad. Som migen hebben een beperkte draagkracht. Ze kunnen de druk van de maatschappij niet aan. Ze hebben een uitkering en zijn al vaak tegen de muur gelopen als ze ervan afwilden. Ze hebben le ren leven met de beperking dat ze geen betaald werk hebben. Het gaat hen erom hun leven struc tuur te geven." De Stichting Familieleden van Psy chiatrische Patiënten Westelijk Noord-Brabant houdt op donder dag 30 mei van 19.00 tot 22.00 uur in ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom een thema avond over dagbesteding en ar beidsrehabilitatie. Voor meer in formatie en aanmelding: afdeling preventie Riagg, tel. 0165-562622. Door Mariêtte Mulkens „Verzin jij maar een mooie naam," zeiden we tegen het meisje dat bij ons altijd voor de pony's komt zorgen en de enige is die er op rijdt. „Een voor een jongen en een voor een meisje. Alles mag, als het maar met een 'L' begint." Onze Shetlander Betsy was juist moeder geworden van Karine en weer gedekt toen we haar vorig jaar juni kochten. Of dat dekken ook gelukt was is bij een pony maar moeilijk te ontdekken, maar onze buurman, die er kijk op heeft, kwam een paar weken geleden langs en sprak het verlossende woord: „Er zit een veulen in.In de paardenwereld, waarvan ik als absolute leek niets weet, is het de gewoonte om bij het geven van namen aan veulens het alfabet af te werken. Ieder jaar heeft zijn eigen letter en dit jaar is dat de let ter 'L'. Nou bemoei ik me amper met de pony's, ze zijn de hobby van mijn vriend, en dus ging de hele zwangerschap van Betsy geruisloos aan mij voorbij. Ik merkte aan mijn vriend dat het einde daarvan naderde, want hij begon een klein beetje zenuwachtig te worden. Toen het beest afgelopen week 's avonds een keer stond te hinni ken dacht hij meteen dat de bevalling begonnen was. Hij stond op scherp, ongeveer net zo als bij het einde van mijn zwangerschap pen. En daar voelde ik me toch een tikkie door beledigd. Maar al- lez, paardenvolk moet je niet helemaal serieus nemen. Ze houden ook stug vol dat een paard benen heeft. De bevalling moest volgende week plaatsvinden en omdat een paard zich meestal exact aan de uitgerekende datum houdt, hiel den we nog nergens rekening mee. Op pinkstermaandag sliepen we om beurten uit. Ik nam de eerste wacht op me en hij de twee de. Zo kwam het dat hij die ochtend geheel tegen zijn gewoonte, niet in alle vroegte bij de pony's ging kijken. Ik wilde me juist nog een keer omdraaien toen ik hem beneden hoorde roepen. „Mariêtte, kom. Er ligt een veulen half dood naast Betsy." Dat vond ik toch wel een reden om mijn bed uit te komen. Ik schoot in mijn kleren en liep naar de stal. Daar zag ik een half dood beestje naast Betsy liggen. Een kennis, die op bezoek was, en de in alle haast gewaarschuwde buurman stonden er naar te kij ken, samen met onze jongste dochter. De oudste was toevallig lo geren bij oma. Mijn vriend was al de veearts aan het bellen. Onze net tweejarige dochter begreep helemaal niets van de hele toestand en deed niets anders dan paardenbrokken voeren aan Betsy. Die week niet van de zijde van haar amechtig hijgende veu len, dat heel zielig in het stro lag en niet wilde gaan staan. Ze schopte wild naar iedereen die het beestje wilde benaderen. Ook de dierenarts moest een paar keer een sprong maken om een trap te ontwijken. De man begreep eerst ook niet waarom het veulen niet wilde gaan staan. Hij dacht aan zuurstoftekort tijdens de bevalling, totdat hij plotseling de finaal afgebroken knie ontdekte. Vermoedelijk had het beestje per ongeluk een schop gekregen van een van de twee andere pony's. De hoop dat we het nog zouden kunnen redden was daarmee in een keer verdwenen. Dit zou nooit meer goed komen. Een spuitje met roze vloeistof maakte in een paar seconden een einde aan het leventje van het beestje. Toen ze het dode veulentje meenamen, brak haar moeder bijna de stal af. Voor het eerst van mijn leven voelde ik verwantschap met een paard. Zij had haar kind verlo- Het was een prachtig roestbruin merrietje. Ze zou Lobke hebben geheten. Sydney (ap) - In de oases van de Australische woestijn is een nieu we vissoort ontdekt. De weten schappers hebben echter vlak na deze ontdekking geconstateerd dat veel vissen aan een soort huidkanker lijden, die vermoede lijk wordt veroorzaakt door het uitdunnen van de ozonlaag. Het Zuid-Australische Onder- zoeks- en Ontwikkelingsinstituut maakte onlangs bekend dat er een nieuwe vissoort is ontdekt, murgunda genaamd. Deze paars gestippelde riviergrondel is onge veer acht centimeter groot en vertegenwoordigt volgens de we tenschappers een waardevolle schakel in de evolutieketen in de woestijn. De murgunda's hebben al miljoe nen jaren in de beschutte oases van de bloedhete woestijn in Zuid-Australie geleefd, maar de wetenschap is het bestaan van deze vissoort pas sinds vijf jaar op het spoor. Toen de onderzoekers hun be staan eenmaal hadden aange toond, stonden ze voor een nieu we verrassing toen bleek dat tus sen de 500 en 1.000 vissen op een populatie van 8.000 leden aan melanomen. Volgens een van de onderzoekers, Bryan Pierce, is het gat in de ozonlaag boven de Zuidpool ge durende een bepaalde periode per jaar zo groot dat het ook bo ven Australië komt te liggen. De aandoeningen van de vissen zou den worden veroorzaakt door de overdosis ultraviolette straling die door het gat in de ozonlaag ongefilterd de aardbodem bereikt. Washington (dpa) - Vondsten van nieuwe fossielen geven een stam boom aan van een gezamenlijke voorouder van olifanten, paar den, runderen en herten die klein was als een rat en al bestond in de jaren van de dinosauriërs. Vanaf 85 miljoen jaar geleden, 20 mil joen jaar eerder dan tot dusver gedacht, hebben de voorouders van deze hoefdieren zich vanuit Azië over de wereld verspreid. Aan de basis van de stamboom stond een plantenetend zoogdier ter grootte van een rat, schrijft David Archibald van de Univer siteit van Californië in het vak blad Science. Zijn conclusie is gebaseerd op oeroude tanden en delen van kaken die hij in de woestijn van Oezbekistan vond tijdens veldwerk samen met de de Russische paleontoloog Lev Nes- sov van de Universiteit van St. Petersburg. Die vondsten geven nauwe verwantschap aan met de huidige hoefdieren. De tanden en delen van kaken zijn 85 miljoen jaar oud. Tot dus ver waren fossielen gevonden die een gezamenlijke stamouder van runderen, kamelen, giraffen en schapen aangeven van 65 miljoen jaar. Die stammen uit Noord- Amerika. De dinosauriërs stier ven door nog niet vaststaande oorzaken 65 miljoen jaar geleden massaal uit. Madrid (dpa) - In de Pyreneeën, de bergketen op de Spaans-Fran se grens, is een steenboksoort tot uitsterven veroordeeld. De laat ste twee bekende exemplaren zijn vrouwtjes. Bij de dieren gaat het om een va riant van de Iberische steenbok, de capra pyrenaica pyrenaica. De soort, die uitsluitend in de Pyre neeën voorkomt, heeft wat ron dere lichaamsvormen dan andere geiten. De steenbokken hadden zich uit stekend aan de extreme weers omstandigheden in het hoogge bergte aangepast. Maar de jacht door mensen en de 'concurrentie' van gemzen deden de soort de das om. Tot voor kort gingen deskun digen er van uit dat er nog een tiental exemplaren in de bergen leefde. Maar uit recent onderzoek blijkt dit niet het geval. Het ene wijfje leeft in het natuurpark Or- desa, in de centrale Pyreneeën. Het andere vrouwtje is begin dit jaar gevangen. De plek wordt uit veiligheidsoverwegingen streng geheim gehouden, meldt de Spaanse krant El Pais. Om nog iets van het genetisch materiaal te redden, overwegen wetenschappers een van de vrouwtjes met een andere steen boksoort te kruisen.

de Stem | 1996 | | pagina 23