Roosendaal spil witwas-circuit Grote braadpan gezocht. ugd van ccesvol Beslag op eigendommen Coltof Gasunie wil nieuwe pijpleiding door Zeeuws-Vlaanderen Roken in trein, schouwburg en postkantoor aan banden Doe-het-zelf- branche lamgelegd DE STEM 'Vier koffieshops in anderhalf jaar goed voor 30 miljoen gulden zwart geld' op LPG VADERDAGACTIE Keurmeesters aan de Hollandse Nieuwe Kluivert in hoger beroep Gehakt half-om-half, 128 MEI 1996 B9 DAGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N *echprijs voor Selg Peiine Koewacht 01 prestaties na bom-melding bij bezoek Beatrix Kwart meer boetes terkeer uitgedeeld Brussel: heffing 'P moderne kunst Onderhandelingen CAO metaal vast Voor blije vaders diesel duurder Dijkstal vindt Betuwelijn en HSL 6te duur' 500 gram ^75" 3.25 P Aft kilo JL0r9S" O.yö Sigaret met weinig rook op de markt J B-jongens: i. öiieuiei-xiv romail Radius 5, 3. Morres 5, 5.i)e Burgst 0. -.„„k i, C-jongens: 1. Morres 6, 2- Ga rd)- Scania 1 punt (DVO gediskwaté* lj(e JAARGANG DE STEM 8 "71 031 1 "00021 I I kidenaar die de intematio- In naam schreef. foto camile schelstraete. I (Overijssel), 11. M. Wolting Tte), 12. F. Penne (België), 13. K. J (Noorwegen), 14. L. Koltun 15. H. Meinardi (Zee- ^roningen), 16. S. Thuys (Bel- |17. C. Flasse (België), 18. J. |ss (Zwitserland), 19. W. Veen- rationale selectie), 20. A. Rutte bnale selectie), 53. T. Siemons la), 66. J. Schuit (Zeeland). I trui: 1. W. Veenstra 12 punten, Vonk 10, 3. V. van der Kooij 10. trui (kasseienklassement): 1. i de Bergh 45, 2. B. Vonk 34, 3. lesja 15. ine trui: 1. V. van der Kooij 56,2. In de Bergh 47, 3. B. Vonk 46. pinatie: 1. B. Vonk 10, 2. C. van lergh 15, 3. V. van der Kooij 25 en. eren klassement: 1. V. van der Ij, 2. op 32 seconden C. van Lien- 3. op 2.07 L. Koltun. 'an onze sportmedewerker ioewacht - Frederik Pen- te uit de nationale equipe ran België werd in Koe vacht 'slechts' tweede. De enner zat zo geconcen- reerd op de fiets dat hij le afslag naar de kas- eienstrook nabij Bonte re volledig miste. Zijn netgezel, de Noor Flesja, •iep hem nog achterna. ,Als hij niet had geroepen vas ik nu misschien nog aan iet fietsen," aldus een te leurgestelde Penne, die dit aar de Ster van junioren Oost-Vlaanderen op zijn naam schreef. Penne zag geen vlagger op het punt en dacht rechtdoor te moeten. „Ik zag wel een motorrijder, maar die zat lekker in ge dachten verzonken op zijn Lmotor. Ik had dus niet in de gaten dat ik rechts moest af slaan. Jammer, ik was zo ge concentreerd en wist dat we op minder dan 4 kilometer zaten van de streep. Ik had hier graag gewonnen. Jam mer, maar helaas," aldus Penne. jeugdteams van de volleybal- in zich zaterdag in sporthal onde geplaatst voor de finale appen. De talentvolle Hulster hield gerenommeerde teams 5, de laatste set werd gewonn® net 16-14. Hierdoor werd bliea- echt Sport winnaar en einaiê Vlorres samen met Euromau li us met vijf punten. Euromau ïad echter een beter setgenu lelde, waardoor Morres als de "hndigde. De C-jongens woww' illes en zorgden ervoor dat nia, dat zich allesbehalve spo gedroeg, uit de finale werd g houden. Morres werd eerst gaat naar de finale. EINDSTANDEN AleXa- B-meisjes: 1. Morres 7 punten, -aV0)c ndria 6, 3. DOS 5, 4. Gevok 1,6;" 4 3. l.C-meisjes: 1. Morres 6, 2. Kww» Sille Jupiter 2, 4. Hirundo 0. Ëu. B-jongens: 1. Sliedrecht Sport ^2, r Morres o, t- 4 KATERNEN je Binnenkrant A2 A3/A4 A5 A6 A7 B1/B2 C1 Vm C4 ^/.programma's 02 lijf S Leven E1t/mE3 Buitenland Beurs Economie Sport 'Flippo's een gevaar voor gehandicapten' PAGINA Belasting bepaalt bijdrage thuiszorg PAGINA Het uur van de waarheid voor Peres Zeeland heeft minder geldzorgen PAGINA PAGINA Stuntwerk van Nederlanders Roland Garros Tien jaar Foto- en Radio museum Axel PAGINA PAGINA Lenny Kuhr laat gelouterd alles los PAGINA WOENSDAG 29 ME11996 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2.00 - ZATERDAG: 2,50 Waarom wassen? Wie is er vuil? 0 Pttjtfii PAGINA Buien In de loop van de vroege ochtend trekt een regengebeid van west naar oost over ons land. Achter dit gebied krijgen we opklaringen en oplopende temperaturen. i-De politie heeft twee stu- ;n aangehouden die het be- van koningin Beatrix aan i hadden willen verstoren joor middel van een valse bom- eelding. Er bleek in de buurt van ht provinciehuis een verdacht Miertje te zijn geplaatst. De dee hadden het de avond-daar- wr ingegraven en wilden zo «dacht vragen voor hun kunst beet 'De vergeten koffer'. De ioningin heeft niets van het inci- gemerkt. Ze was in de yse hoofdstad om kunstob- jeten te bekijken. Den Haag - De politie heeft vorig ruim een kwart méér ver- iboetes opgelegd dan het jar daarvoor. Het centraal justi- Èeel incassobureau meldt dat er is 1995 3,2 miljoen bekeuringen ajn uitgedeeld. Dat leverde de 340 miljoen gulden op. ïooral de hardrijders onder de ntomobilisten spekten de giro van Justitie. f ateroorlog dreigt Moerdijk - Er dreigt een water ig te ontstaan als er niet snel beschikbaar komt voor een iweede waternet. Dat zei de Bra- iantse gedeputeerde Verheijen gisteren bij de ondertekening van #n contract tussen Shell Moer en Waterleidingmaatschap- West-Brabant. Shell gaat roortaan halfgezuiverd opper- vlaktewater gebruiken in plaats s» uit de grond opgepompt tónkwater. ■ZIE ECONOMIE - A7 Luxemburg - De Nederlandse «ilinghuizen en galeries moeten waarschijnlijk een extra heffing innen bij de verkoop van noderne kunst. De Europese tanmissie in Brussel wil de hef- invoeren ten behoeve van de hüstenaar. Nederland is tegen iet voorstel, maar staat zo goed i!s alleen binnen de Europese Unie. Zoetermeer - De onderhandelin- (tu voor een nieuwe metaal-CAO ijn vastgelopen. De partijen 'Unnen het niet eens worden over in ruil voor atv, ver- jroegd uittreden, loon en aanvul- bij ziekte. kortere werkweek werd het uiteindelijke breekpunt. De bon- w stelden voor om per bedrijf 1 P'ocent van de loonsom te reser- 'tren voor werkgelegenheidsaf- 'Praken. Elk bedrijf zou dan ver plicht worden met de bonden te «derhandelen over de juiste mix flexibiliteit en kortere werk- »eken. De FME vindt het vakbondsvoor- onacceptabel. De achterban ®i deze werkgeversorganisatie juist dat de FME de CAO af sluit en hen op die manier vrij hart van onderhandelen met de Ponden. Sereen nieuwe regeling om ver- 'd te stoppen met werk is gaan overeenstemming be- Beide partijen onderschrij- de noodzaak van veranderin- P, maar verschillen van mening het tempo. ,e aanvulling van het loon bij «e tot 100 procent bleef onbe- en. De bonden willen volle- Se aanvulling. De werkgevers ™den dat ook de werknemer een «kei moet hebben om het ziek- riljreuim 'aa§ te houden. Zij aanvulling tot 85 pro- voldoende. CAn i V00r ®een nieuwe dreigen er problemen r zeker 15.000 werknemers in e Be(frijven die niet bij werkgeversvereniging zijn Door Henk Boot en René Kloeg Roosendaal - Financiële specialisten van de Belgische po litie hebben een gigantisch witwas-circuit blootgelegd tussen tenminste vier Roösendaalse koffieshops en een wisselkantoor in Mechelen (België). Volgens inspecteur P. Bruneel van de gerechtelijke politie heeft de Belg B. bekend in anderhalf jaar tijd voor 30 miljoen gulden aan Belgisch, Frans en Duits geld van Roosendaalse koffieshops te hebben omgewisseld in guldens. Op basis van de verklaringen van B. en de bij het Belgische wissel kantoor in beslag genomen admi nistratie, heeft justitie in België becijferd dat de acht Eoosendaal se koffieshops een jaaromzet van 100 miljoen kunnen hebben. Invallen Op verzoek van de Belgische Jus titie deed de politie Midden- en West-Brabant gisteren invallen in vier koffieshops en zeven wo ningen in Roosendaal. Het gaat om de naast elkaar gele gen koffieshops Jamaica en Koyaanisqatsi in de Molenstraat, Galaxy in de Stationsstraat en Casablanca in de Hoogstraat. Bij de huiszoekingen nam de po litie vele honderdduizenden gul dens in beslag, enkele tientallen kilo's softdrugs, een pistool en een Uzi-pistoolmitrailleur. Voor het vuurwapenbezit zijn twee mannen van 30 en 31 uit Roos endaal aangehouden. Drugstoeristen De feiten uit Belgisch onderzoek waren voor de Roosendaalse poli tie aanleiding voor een onderzoek naar de vier koffieshops. Giste ren werd in verband daarmee al (ADVERTENTIES) /tJjËJ Zie onze adv. verder in deze krant 'aAiS Z\ «ffiaiaiaaiimiinEineac zi»ü v- hoeven het loon bij Lullen ni6t me6r voUedig aan te Roken op de wc, mag dat nog? De leiding moet lopen vanaf de grens met België, bij Zelzate, via Axelsche Sassing en de pijplei- dingendam in het Verdronken Land van Saeftinghe naar het West-Brabantse Ossendrecht. De gasleiding zou moeten worden aangesloten op de Interconnec- tor, de nieuwe pijpleiding die En geland met het Belgische Zee- brugge gaat verbinden. De Nederlandse Gasunie ver wacht haar monopoliepositie voor de gasleveringen binnen Ne derland te verliezen aan buiten landse concurrenten. Vanaf 1 oktober 1998 wordt de grotere concurrentie al voelbaar een inval gedaan in twee panden aan de Molenstraat. Een politie woordvoerder in Roosendaal wil niet zeggen of het Nederlandse onderzoek om groothandel in softdrugs gaat. Om een omzet van 30 miljoen gulden te kunnen halen 'van klei ne afnemers zou de omgeving van de vier koffieshops dagelijks overlast moeten hebben van lan ge files van Belgische en Franse drugstoeristen. Een gram hasj doet momenteel in Roosendaal tussen de 8 en 9 gulden. De poli tie van Mechelen hield in oktober vorig jaar de 30-jarige Belg B. uit Mechelen aan. Sinds in België banken verplicht zijn verdachte transacties te melden, had de po litie hem in beeld. Verdacht B. reed volgens inspecteur Bru neel bijna dagelijks op en neer tussen de vier Roosendaalse kof fieshops en het wisselkantoor Van Goethem in Mechelen. Per soneel van dat kantoor meldde enkele verdachte transacties. „In totaal zijn er 20 gemeld. Bij onderzoek bleek het in werkelijk heid om 450 transacties te gaan met in totaal 600 miljoen Bel gische franken," aldus Bruneel. Eigenaar M. B. van Galaxy is in 1994 in België aangehouden in het bezit van buitenlands geld met een waarde van 400.000 gul den. Hij wisselde dat geld bij een Ant werpse vestiging van het wissel kantoor Van Goethem. Voor de rechtbank verklaarde hij de Bel gische route te gebruiken om de in Nederland geldende meldings plicht te ontduiken. Veertien da gen geleden werd in Antwerpen nog de eigenaar van een Marok kaanse bank aangehouden op verdenking van witwasfraude met drugsgelden van Nederland se koffieshops. Keurmeesters van de Rijksinspectie keuren de eerste Hollandse Nieuwe op de visafslag in Scheveningen. Volgens kenners is de kwali teit goed, maar toch ging het eerste vaatje nieuwe haring gisteren voor 'slechts' 44.000 gulden van de hand. Vorig jaar bracht het eerste vaatje nog 73.000 gulden op. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Het rijden op LPG wordt volgend jaar enkele hon derden guldens goedkoper dank zij een verlaging van de motorrij tuigenbelasting. Dieselrijders kunnen een belastingverhoging van enkele tientjes per jaar tege moet zien. Minister De Boer (Milieu) heeft daarover een akkoord bereikt met staatssecretaris Vermeend (Financiën). Ook mensen die een extra zuinige nieuwe auto aan schaffen kunnen vanaf volgend jaar rekenen op een belasting voordeel van 1500 gulden. De Boer hoopt met haar 'autoplan' het gebruik van schonere auto's te stimuleren. Het rijden op LPG is minder milieuvervuilend dan het rijden op benzine of diesel. Amsterdam (anp) - Vice-premier Dijkstal van de WD vindt dat het kabinet wel erg diep in de schatkist is gedoken voor de aan leg van de Betuwelijn en het tra ject voor de hoge-snelheidslijn (HSL). Hij zegt dit in een vraaggesprek met Nieuwe Revu van deze week die vandaag verschijnt. Dijkstal heeft het niet alleen over de HSL-spoortunnel die onder het Groene Hart van de Randstad komt te liggen. „Ik praat over veel meer: tunnels hier en brug gen daar." Behoudens de normale kosten voor het HSL-traject heeft de mi nisterraad 900 miljoen gulden ge reserveerd voor de ondergrondse aanleg in Zuid-Holland en nog eens 535 miljoen om het milieu elders langs de lijn te ontzien. Voor de Betuwelijn trekt de rege ring 820 miljoen gulden extra uit. (ADVERTENTIES) Amsterdam - Ajaeied Patrick Kluivert legt zich niet neer bij zijn ver oordeling door de Amsterdamse rechtbank. Die legde hem 240 uur dienstverlening en drie maanden voorwaardelijke celstraf op. Boven dien mag hij anderhalf jaar niet meer achter het stuur. De rechtbank achtte de voetballer schuldig aan een ongeval, vorig jaar september in Amsterdam, waarbij de Vlaardingse schouwburg-direc teur M. Putman om het leven kwam. Volgens de rechter had Kluivert veel te hard gereden. Kluiverts advocaat gaat in hoger beroep omdat hij vindt dat de uit spraak geen recht doet aan technisch onderzoek naar de snelheid, waarmee Kluivert de botsing veroorzaakte. De rechtbank hield het op ruim 89 kilometer per uur op een plaats, waar slechts 50 kilometer mag worden gereden. Volgens Kluivert en zijn advocaat mr. Nan is dat niet juist. Direct na de uitspraak liet Kluivert al weten 'zeer teleurgesteld en ge schokt' te zijn over het vonnis. Van onze verslaggever Terneuzen - De Nederlandse Gasunie overweegt de aanleg van een gastransportleiding door Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Van onze verslaggever Middelharnis - In opdracht van schuldeisers hebben deurwaarders in heel het land beslag gelegd op eigendommen van projectontwikke laar René Coltof BV. „Hiermee hopen betrokken schuldeisers nog iets van hun vordering terug te zien," zegt een van de deurwaarders die bij het beslag betrokken is. Het beslag is gelegd door het deurwaarderskantoor Van Kampenhout en Groen in Sommelsdijk. Dat kantoor heeft collega's elders in het land ingescha keld voor de uitvoering. Tot de eigendommen van Coltof behoren aandelen in diverse projecten. Coltof BV timmerde de afgelopen jaren aan de weg met succesvolle onroerend-goedprojecten, maar daar kwam gaandeweg de klad in. Meest recente voorbeeld hiervan is het project Vil lage Scaldia in Hoofdplaat, waar een aantal huizen nog op afwerking wacht, nu onder-aannemers het werk hebben stilgelegd na uitblijven van betalingen door hoofdaannemer Ibens uit Antwerpen. Coltofs advocaat mr. J. Boogaard uit Middelburg bevestigt het beslag, maar hij tilt daar niet zo zwaar aan. „Het is onderdeel van een juridisch steekspel en heeft geen noemenswaardige betekenis," zegt hij. Boogaard verwacht dat eind deze week het be slag wordt opgeheven en dat daarna snel de werk zaamheden, zowel op Goeree-Overflakkee als bij Village Scaldia in Hoofdplaat, weer ter hand kun nen worden genomen. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbieding geldt t/m zaterdag 1 juni a.s. als de Interconnector, de gaslei ding tussen Engeland en België, klaar is. Grote industriële ondernemingen en distributiebedrijven, zoals het energiebedrijf EZN (Energie Zuid-Nederland), onderzoeken de mogelijkheden om zelf dat Britse gas te gaan importeren. De Gasunie wil ze voor zijn door zelf Brits gas in te kopen en aan haar voorraad toe te voegen. Ligt die Gasunie-lijn er, dan is het voor de ondernemingen finan cieel wellicht weinig interessant meer om zelf een pijpleiding aan te leggen. VERVOLG OP ZEELAND - C1 Den Haag - Het kabinet wil het roken in publieksgerichte ruimten als treinen, postkan toren en bankfilialen aan ban den leggen. Onderzoek moet uitwijzen of een wettelijk rookverbod mogelijk is. In gesubsidieerde kunst- en cul tuurinstellingen mag ook geen si garet of sigaar meer worden op gestoken. Voor openbare gebouwen zoals ziekenhuizen en overheidskanto ren geldt al een rookverbod. Er komen sancties als het verbod wordt overtreden. Is dat het geval dan kan de beheerder aansprake lijk worden gesteld. Dit staat in de nota Tabaksont moedigingsbeleid, die het kabi net gisteren naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Premier Kok maakte vorige week al bekend dat het kabinet de ver koop van sigaretten en shag aan jongeren onder de 18 jaar wil ver bieden. De regering wil op die manier voorkomen dat jongeren gaan roken. Behalve het verkoopverbod ko men er scherpere regels voor ta baksreclame. En er wordt onder zocht of de prijs van sigaretten omhoog kan. Namens de vereniging van schouwburg-directeuren laat J. New Vork (afp) - Het Ameri kaanse tabakconcern Rey nolds lanceert volgende week een nieuwe sigaret die veel minder rook verspreidt dan normale sigaretten en bij inhaleren ook aanzienlijk ge ringere hoeveelheden teer en nicotine in de longen van de roker brengt. Reynolds, met als bekendste merk Camel, doet hiermee een tweede poging een 'scho nere' sigaret op de markt te brengen. In 1988 viel de 'Pre mier' echter niet in de smaak bij de rokers en verdween al na enkele maanden van de markt. 51 Knopper weten dat hij niet ver wacht dat door een rookverbod mensen Van voorstellingen weg blijven. Voor de tabaksindustrie is de maat vol. Een woordvoerder zegt dat de producenten jaar in jaar uit met nieuwe maatregelen wor den geconfrontreerd en dat het nu maar eens uit moet zijn. Het kabinet verbiedt tabaksre clame die rechtstreeks op jonge ren is gericht. In gratis tijdschrif ten die vooral voor jongeren zijn bedoeld mag niet meer worden geadverteerd voor tabak. De Stichting Volksgezondheid en Roken vindt de maatregelen 'wei nig voorstellen'. En het verkoop verbod aan jongeren beneden de 18 jaar is volgens deze organisa tie al helemaal een lachertje. Dat is oncontroleerbaar. Voor de automatenbranche heeft het kabinet een hersenkraker in petto. De industrie moet een au tomaat ontwikkelen waarbij het voor jongeren onder de 18 jaar niet mogelijk is sigaretten en shag te kopen. „Een uitdaging voor de markt," noemt een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid dit. - Met een sportabonnement op De Stem kom je nergens meer aan toe Ik geef me op als nieuwe abonnee en ontvang De Stem de eerste twee weken gratis: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Ik betaal per: a maand autom. incassof 31,15 kwartaal autom. incassof 91,25 kwartaal acceptgirof 93,75 bank/gironr. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1996 | | pagina 1