DE STEM Koffiepauze in de massagestoel 30IT. wmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Zeepzalf Huidspecialist pleit voor verminderen van zeepgebruik Huidaandoening HET ZIEKENHUIS E1 Lichaamsgeur Nieuwe, snelle manier van ontspannen Volautomatisch Hoofdpijn >r comfort-maand- de luxe. Dus geen per halfjaarpakket! e ideale combinatie en een acceptabele innen of maak een snsspecialist in één Lange Vorststraat 106. IOSENDAAL, 1, Lange Zelke 93. ER INTERES- (BIEDINGEN: -WISSELAAR FL l.OOO,-. N EEN ALFA •MERKELIJKE IAR MAKEN. Ziek van zeep Last van een jeukende, droge, schilferige huid? Voor dat u naar de huidspecialist tijgt, is het zinvol om het zeepgebruik bij het badderen drastisch te verminde ren. Want zeep kan de oorzaak van het ongerief zijn. Door Will Gerritsen Hij gaat één keer per twee weken een stukje zeep onder de douche. Dat vindt hij genoeg. Het t scheren gebeurt om de dag, I naar zonder gebruik van scheer- I zeep. Éénmaal per twee, drie I maanden krijgt zijn haardos een wasbeurt met shampoo. I Overigens niet in een opvangte- huis voor zwervers van het Leger i Heils, maar bij de kapper. I Mogen wij aan u voorstellen: I loop Lambers, huidspecialist bij enkele Limburgse ziekenhuizen. Aangenaam. (Ook qua welrie- I kendheid). Lambers is een lopend demon- slratiemodel van zijn eigen stel- ig: we kunnen het gebruik van ep en shampoo tot een mini- mum beperken zonder dat je vies 1 vuil wordt of dat je een lijf- I geur krijgt die je hinderwetplich- 1 tig maakt. Bang voor schurft ten I gevolge van zijn 'zeepdieet' is hij I niet. Schurft wordt overgebracht I door contact met iemand die deze I kwaal heeft. De overgedragen I parasiet heeft de onhebbelijkheid I meteen in de hoornlaag weg te I kruipen. Je krijgt hem daarom I met wassen niet weg. I Joop Lambers is een zeer be- Ischaafd heerschap, iemand die I volstrekt een uitzondering is op I het zeepdogma van de Duitse I scheikundige Von Liebig. Die schreef in 1844 dat je het bescha- I vingspeil van een volk kunt af- I meten aan het zeepverbruik per I hoofd van de bevolking. Wat dat I betreft zit het met de Nederland- I se bevolking wel snor. We badde- I ren, soppen, boenen, schrobben j en wassen ons alsof ons leven er- I van afhangt. Tegenwoordig is ie- I mand die drie keer per dag onder douche staat geen uitzonde- ring meer. Een arsenaal aan toi- tzepen, douchegels, badschuim i shampoos staat de poedelaar r beschikking. Voor een mijn- werker of schoorsteenveger een must, maar wie wordt tegen woordig nog zo vuil? Tobbe I Al dit geboen is volstrekt onno- stelt Lambers. Onze huid •ft van nature een zelfreini- id vermogen. Hij herinnert I zich uit zijn jeugd dat hij en de Een alternatief voor zeep is een zalfje, dat de apotheker zonder recept van een arts op uw verzoek bereidt. Voor 1000 gram van deze 'zeep zalf' is 300 milliliter water, 30 milliliter melkzuur en voor de rest unguentum ceto- macrogolis nodig. Een goede zeep is teerzeep of zeep met een lage PH-waarde (van omstreeks 3,5). Wie last heeft van zweetvoeten kan na het wassen (zonder zeep uiter aard) zijn voeten insmeren met zinkolie (geen zinkzalfl). Is er sprake van hevig trans pirerende voeten, bezoek dan de huisarts. Lijf&leven andere zes kinderen thuis weke lijks een wasbeurt in de tobbe kregen. Daar was niets mis mee, vindt Lambers. Nou ja, hij wil best met zijn tijd meegaan. Eén keer per dag een douche nemen, daar is niets op tegen. Mits je het stukje zeep of de douchegel weg laat. De dermatoloog is allerminst in zijn sas met Badedas of andere zeepprodukten. Bij veelvuldig gebruik hebben ze een verwoes tend effect op de skin banier. De ze 'huidbarrière' is het natuurlij ke laagje van dode huidcellen en vetten dat overal op ons vel zit. Het biedt een belangrijke be scherming van de huid tegen de inwerking van allerlei onplezieri ge stoffen van buitenaf, zoals agressieve chemische substanties en bacteriën. Een andere belang rijke functie is dat de huidbarriè re het vocht in ons lichaam vast houdt. Wie na een schuimend bad of douche zijn uitgedroogde lijf in smeert met bodymilk of -lotion, is volgens Lambers bezig met een 'nonsens-therapie'. Je haalt eerst iets weg en vult het dan weer aan. Bovendien zit in die middelen vrij veel water. Dat verdampt op de huid en heeft daarmee een uit drogend effect." Uiteraard kan ons vel wel af en toe een sopbeurt met Fa, Palmoli- ve of Lux verdragen, omdat de huid over een natuurlijk herstel vermogen beschikt. Maar op een gegeven moment, wanneer we ons maar vaak genoeg inzepen, is de grens bereikt. En dan? Dan krijgen de mensen last van een jeukende, droge en schilferende huid. Soms krijgen ze zoveel jeuk dat ze er depressief van worden. Lambers: „Men zegt niet voor niks dat jeuk erger is dan pijn. Het gaat je hele dag be heersen en 's nachts kun je'er niet van slapen. Nou, dan word je wel depressief." Op het spreekuur van Lambers komen veel patiënten met huid klachten die worden veroorzaakt door overmatig zeepgebruik. Hij schat dat het om vijftien a twin tig procent van zijn 'klanten' gaat. Meestal denken ze dat het huidprobleem wordt veroorzaakt door voedingsmiddelen of door een textielwasmiddel. Wanneer ze te horen krijgen dat ze alleen maar van hun kwaal kunnen af komen door het zeepgebruik drastisch te beperken of helemaal te stoppen, kijken ze alsof ze het in Keulen horen donderen. „De mensen denken dat ik een grapje maak. Ik ben daarom heel eerlijk en ik vertel over mijn eigen was- gewoonten. Daarna schrijf ik een zalf voor die ze als zeep kunnen gebruiken." Hij krijgt ook patiënten met een reële huidaandoening die zich extra vaak wassen met zeep. Dat De meeste ingrepen die plastisch chirurg dr. J. Vaandrager - zit tend op achtergrond - verricht betreffen de hand. „Ongeveer de helft van alle operaties," zegt de arts van het Streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De andere helft bestaat grofweg uit brandwonden en ingrepen aan het gelaat. Plastisch chirurgen zijn eigenlijk de enige specialisten die niet aan een bepaald orgaan ge bonden zijn. „We hebben de huid als orgaan, maar verder werken we aan het gezicht, aan handen en voeten. Die variatie maakt het werk zo leuk." STREEKZIEKENHUIS WALCHEREN IN VLISSINGEN Foto Piet den Blanken °P de foto is hij bezig met een meisje bij wie een grote moedervlek van de arm is verwijderd. Haar huid is opgerekt met een zogenaam de 'tissue-expander'. De vlek kan worden weggesneden, de opge dekte huid komt over de wond. Dat operaties aan de hand de hoofdmoot vormen is niet zo verwon derlijk, meent Vaandrager. „Elk probleem aan de hand is anato- ®>sch zeer gecompliceerd." Microchirurgische operaties zijn vaak n°dig om de schade te herstellen. „De hand is een ingewikkeld ap paraat, met pezen, bloedvaten, zenuwen etc. De plastisch chirurg is 'I uitstek de specialist die daarover de kennis in huis heeft." En, We maken met z'n allen nogal eens brokken met onze handen. „Kijk waar naar wat er in de industrie allemaal fout gaat." Badschuim is overbodig. Onze huid beschikt immers over een zelfreinigend vermogen. FOTO JACQUES PEETERS doen zfe, omdat ze zich 'vies' voe len. Best begrijpelijk, maar als gevolg van hun ziekte is hun huidbarrière al slecht. Een andere risicogroep wordt ge vormd door de patiënten die me dicamenten moeten nemen die het cholesterolniveau verlagen. Recente publicaties melden dat de skin barrier van deze mensen vaak aangetast blijkt te zijn: „De bescherming wordt van binnen uit uitgehold," zegt Lambers. Ook oudere mensen moeten zui niger met zeep omspringen: de vorming van het beschermlaagje op de huid verloopt bij deze groep minder goed dan bij jonge ren. Uiteraard ontkomt ook Lambers er in zijn beroep niet aan om een WOENSDAG 29 MEI 1996 aantal keren per dag zijn handen te wassen. Gelukkig is de huid van de handen van nature beter berekend op zeep. Een groep als bijvoorbeeld huisvrouwen en - mannen komt echter heel vaak met de handen in aanraking met zeepachtige vetoplossers, zoals allesreinigers en afwasmiddelen. Het advies van de dermatoloog: gebruik bij dit soort klusjes altijd huishoudhandschoenen. Die richtlijn geldt trouwens ook voor het schoonmaken van groenten en fruit, zoals het pellen van een sinaasappeltje of het schillen van piepers, en voor het werk met groen in de tuin: bijna al dit spul bevat stoffen die agressief zijn voor de skin barrier. Last van vet haar heeft Lambers niet, ondanks de incidentele was beurt, Zijn haardos is vaak zo droog dat hij met gel moet bij springen om zijn kapsel in het ga reel te houden. Lambers krijgt juist jeuk en schilfers van sham poo, die volgens hem nog agres siever is dan zeep. Zoals gezegd heeft hij geen last van lichaamsgeur. Hij trekt elke dag schone kleding aan en de deodorant spuit hij op zijn kleren in plaats van rechtstreeks in de oksels. Hij is er trouwens van overtuigd dat lichaamsgeur een nuttige functie heeft: bij het vin den van de juiste partner. Neem bijvoorbeeld twee honden die el kaar tegenkomen en elkaar gaan besnuffelen. Ze kunnen twee din gen doen. Ofwel ze vliegen elkaar in de haren of ze bespringen el kaar. Dat geurstoffen ook bij mensen werkzaam zijn, bleek uit een test waarbij vrouwen met een onre gelmatige menstruatiecyclus de odeur van de mannelijke oksel opsnoven. De cyclus normaliseer de dankzij de therapie. Het is be kend dat de alom 'beruchte' ok- sellucht lokstoffen (feromonen) bevat. We kunnen de ware Ja- cob(a) vinden dankzij deze lucht jes, meent Lambers. Die 'nare' geurtjes verstoppen we door ons tijdens onze vrijages rijkelijk te bedienen van zeep, deo's en par fums. De dermatoloog gaat in zijn betoog zelfs zo ver dat hij het huidige hoge aantal echtschei dingen wijt aan deze geurmaske- rade. Pas in het huwelijk of bij het samenwonen ontdekken we hoe onze minnaar of minnares in natura ruikt. Dan pas blijkt of het echt klikt. De ontspannende massage heeft een therapeutische werking. FOTO MARC BOLSIUS Door Niels Swinkels Wat is prettiger dan na een dag winkelen of rondhangen op een of andere huishoudbeurs of jaarmarkt, je schoenen uit te doen en je pijnlijke en stijve spieren te (laten) masseren? Amerikanen hoeven daarvoor tegenwoordig niet meer te wachten totdat ze thuis zijn. Er gaat hier geen evenement, beurs of festiviteit voorbij of ergens, naast de hot dog-tent en de jwice-bar, is een hoekje vrijgemaakt voor een aantal masseurs met hun speciale massage-stoelen. Daar kan de uitgeputte beursbezoeker plaatsnemen en door deskundige handen de vermoeidheid uit zijn nek, schouders en benen laten wegkneden. Tegen betaling uiteraard. Een behande ling kost ongeveer een dollar per minuut en varieert - naar keuze - van tien minuten tot een half uur. Ook de recreërende Amerikaan staat deze 'ambulante' service op veel plaatsen ter beschik king. In stadsparken, recrea tieterreinen en bij toeristische trekpleisters duikt de massa gestoel op. In Central Park in New York bijvoorbeeld zag ik een tijd geleden een paar groepjes van telkens vier of vijf masseurs bij elkaar. Actief bezig met het geven' van mas- sages, of het werven van pas santen. Net als een markt koopman die zijn waar aan prijst. Maar er zijn ook steden waar het 'langs de weg' masse ren niet is toegestaan. Dit soort 'stoel'-massages is in de verte verwant met wat een fysiotherapeut doet om iemand van zijn medische klachten af te helpen, maar een stoelmas sage is eerder ontspannend dan therapeutisch. Een be langrijk verschil is dat de kle ren in de stoel gewoon aan blijyen. Volgens stoelmasseur Gary Buzzard uit San Francis co is het met het soort massage dat hij toepast (een combinatie van de oude Oosterse Shiatsu- en acupressuur-technieken) zelfs eenvoudiger om door tex tiel heen te werken. In ieder geval blijkt de stoel massage zijn nut te hebben. Zeker is dat er een weldadige en rustgevende werking uit gaat van dat gefrunnik aan je nek en rug. Niet voor niets is de populari teit van de stoelmassage stij gende. Onlangs, op een compu terbeurs in San Francisco, stonden de bezoekers in de rij voor een massage van een kwartier. Ook tijdens een grote tentoonstelling voor de meu belbranche was de massage- hoek druk bezet. Het is natuurlijk een ideale op lossing voor mensen die niet de tijd willen nemen om te ont spannen. Het ondergaan van een massage geeft hen in ieder geval het gevoel dat ze geen tijd zitten te verknoeien, maar zich op een verantwoorde wij ze ontspannen. Of legitiem een dutje doen. De stoel waarin dit alles zich afspeelt, ziet eruit als een raar soort leunstoel. De klant rust voorover met buik en voor hoofd tegen de 'rug'-leuning, zodat nek en rug geheel vrij zijn voor de koesterende han den van de masseur. In een kwartier kan een masseur het gehele bovenlichaam behande len. Exclusief gezicht en borst, maar inclusief armen, handen, vingers en zelfs hoofdhuid. Amerika zou Amerika niet zijn als er niet ook volautomatische massagestoelen op de markt waren, waarbij een masseur van vlees en bloed niet langer nodig is. Zo'n twintig jaar ge leden waren ze voor het eerst te koop. De stoelen waren voorzien van naar huidige maatstaven primitieve verwar- mings- en trilmechanismen en werden daarom 'shake and ba- ke'-stoelen genoemd. Maar er is veel veranderd. Er is een be drijf dat een electronische leunstoel maakt die de 'Shiatsu' massage-techniek feilloos nabootst, In vijftien minuten wordt de inzittende door de stoel van top tot teen beklopt, gerold en gekneed. De stoel is geheel instelbaar naar persoonlijke voorkeur, met verschillende standen en snel heden. Leverbaar in twee ver schillende kleuren echt leder. Een tevreden eigenaar en rug patiënt noemt het de 'Cadillac onder de massagestoelen' die zijn geld (3000 dollar) dubbel en dwars waard is. De ontspannende massage, in welke vorm ook toegediend, heeft ongetwijfeld ook een ze kere therapeutische werking. Een Amerikaans onderzoek heeft uitgewezen dat hoofdpijn bijvoorbeeld in veel gevallen te wijten is aan overspannen nek spieren. In plaats van een pijnstiller of een spierverslapper zou de huisarts in de toekomst dus wel eens twee of drie massages kunnen voorschrijven. 'En als het niet beter wordt, komt u maar terug.' Zelfs de haargroei kan baat hebben bij een gerichte massa ge. Van de hoofdhuid in dit ge val. Het regelmatig masseren en stimuleren van de hoofd huid zou haarverlies voorko men en de haargroei stimule ren. De meningen over de we tenschappelijke betrouwbaar heid van deze therapie lopen uiteen. Maar de ontspanning stimuleert in ieder geval het algehele welbevinden. Vanwege die ontspannende werking zijn er in Amerika tal loze masseurs die zich richten op 'bedrijfsmassage'. De al eerder genoemde stoelmasseur Gary Buzzard uit San Francis co heeft een bedrijfje dat - niet voor niets - 'Twenty Minute Vacation' heet. Hij richt zich speciaal op perso neel van kantoren dat, ge plaagd door slecht meubilair, een beroerde zithouding, mise rabel management, frustratie en stress, last krijgt van licha melijke klachten. Buzzard ziet zijn 'product' als een soort van 'extern stressmanagement'. Zijn massages worden door be drijven en kantoren gesubsidi eerd of soms zelfs gratis aan geboden als onderdeel van de secundaire arbeidsvoorwaar den. Meestal worden speciale afspraken gemaakt met bedrij ven en kantoren voor behande ling van het personeel tijdens de Lunchpauze of na het werk; in sommige gevallen komt de masseur zelfs langs op de werkplek. Massage in plaats van koffie pauze.- Hmm. Dat klinkt zo gek nog niet.

de Stem | 1996 | | pagina 19