bil VROM houdt Morres in de gaten DE STEM Draaibrug is geen gehuchtje meer ien! De Mey wint zeskamp Koewacht Stichting Rusthuizen wil naam veranderen DAG klapper PLAATSELIJK nieuws ZAKEN nieuws efeliciteercT 50 jaar (RedSun 16 t/den! 'V PM r fP/') )rgcn... Connie en Robert Hiep hiep hoera Antoinette wordt >9 PESTEM zeeland Uitbreidingsplannen mogen niet strijdig zijn met rijksbeleid C2 Beter imago met 'Stichting Zorgverlening' Directeur basisschool overleden Oud-conrector Jansenius overleden Beloning voor 'gouden tip' kattendoder S DE OPENING VAN DE2E Z,W.N,VESTIGING WERD VERRICHT DOOR DRS.G.J.M.KOELEMIJ. DIREKTEUR VAN Z.W.N. 26 MAART J988 Mis Gehucht Oudste kerk Hulst Vijverdagen Sas van Gent houdt terecht varkens tegen N atuurreserv aat bij Hoofdplaat nu afgerond Opening van V O C-manifestatie in Middelburg gif' 7,v I-. *1 ■LjP^s j^sfwLi v Iculieren Jileum, huwelijk, verlovirw Ixamen, Abraham enz, f.65 inch B.T.W., één grote plicht. p X 40 mm 26.- inch B.T.W -aag. Foto's worden niet 313 of geef uw tekst 2 dagen n van onze kantoren, [ten aan: De Stem, Postbus Vv. 'Kleintjes Afdeling'. r teksten, foto 's en tekeningen redenen te weigeren. Opdrachtgever van deze Jgever bekend te zijn. Indien I met opgave van een Jirdt, is men verplicht zich te |g van misbruik. Uitgever is Bachtgever bekend te maken, loordelijk voor de in de lomende teksten. lefeliciteerd ;Helma Goossens-de Pijper in lin Breda. Patrick Dierks in illebrord. Hans v. Beek Breda ar 2001. |ic en Tania. YVza en Endek. 40 jaar geleden zeiden ze "JA" Van harte gefeliciteerd. Mare, Olaf, Brigitte, Mike, Oswald en Renata "-'u-vi- WOENSDAG 29 MEI 1996 m onze verslaggever Hulst - De inspecteur van VROM Noord-Brabant en Zeeland houdt de ontwikkelingen rond de detailhandelsuitbreiding van Morres Meubel in Hulst nauwgezet in de gaten. Hij wil voorko ken dat de uitbreidingsplannen van Morres strijdig zullen zijn Diet het rijksbeleid. pat beleid is erop gericht dat grootschalige uitbreiding van de tailhandel alleen gebundeld mag „orden in stedelijke knooppun ten en stadsgewesten. Het moet stedelijke knooppunten in hun «roei steunen, maar ook om de mobiliteit terugdringen. De ge meente Hulst hoort daar niet bij. Morres heeft forse uitbreidings plannen in Hulst. Uitgesmeerd over twee fases krijgt het bedrijf er de komende tijd vele duizen den vierkante meters winkelop pervlakte bij. Het gaat om het terrein tussen de Industrieweg en de Kijksweg. Daar staat nu nog een voormalige boerderij. Verder wü het bedrijf ook de huidige laagbouwmagazijnen en kan toorruimte benutten voor detail handel, onder meer voor de in richting van een meubel cash- and-carry. ïROM-inspecteur J. Thönissen wijst in een brief aan het college ran burgemeester en wethouders van Hulst op het rijks- en provin- ciebeleid wat detailhandel be treft. „Ik wil hiermee voorkomen dat zich bij Morres allerlei ande re firma's gaan vestigen. Ik sluit niet uit dat dit de bedoeling is van Morres gezien het groot aan tal extra vierkante meters. Daar om wil ik op de hoogte blijven van de ontwikkelingen in Hulst. Om niet halverwege te moeten constateren dat de plannen op gespannen voet leven met het rijks- en provinciaal beleid." De medewerking van de provin cie voor de uitbreiding van de de tailhandel bij Morres omvat uit sluitend de verkoop van meubels en aanverwante spullen. Daarbij is wel de voorwaarde gesteld dat Morres de formele weg moet be wandelen. Dat betekent dat uit breiding van de winkelruimte al leen kan via de gebruikelijke pro cedures op het gebied van de ruimtelijke ordening. Ook dat zal de VROM-inspectie nauwlettend in de gaten houden, laat Thönis sen weten. Van onze verslaggever Middelburg - De in de rusthuizenaffaire in opspraak geraakte Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zee land wil haar naam veranderen om een beter imago te krijgen. De naam is te beladen, vindt het huidige bestuur. Het oude be stuur onder leiding van de Goese predikant Schreuder trad af, na dat deze krant onthulde dat er onder meer misbruik was ge naakt van subsidies. Justitie in Middelburg constateerde vals heid in geschrifte, maar sepo- Van onze verslaggever Zuiddorpe - Directeur E. van Damme van de Canisius Ba sisschool in Zuiddorpe is af gelopen zaterdag op 58-jarige leeftijd overleden. Van Damme is sinds 1959 in het onderwijs werkzaam geweest. De eerste drie jaar als onderwijzer op de vroegere lagere school in Overslag, vanaf 1962 als direc teur. Toen de school in 1968 werd opgeheven, kreeg hij diezelfde functie op de Canisius Basis school in Zuiddorpe. De school was zijn leven, zijn be trokkenheid bij het onderwijs was altijd groot, vinden zijn col lega's. „Hij was vergroeid met de school," aldus een van hen. Naast zijn werkzaamheden voor de school, vond Van Damme nog tijd voor tal van andere bezighe den, Zo is hij secretaris geweest san de afdeling Axel van de NCB en het kerkbestuur. Ook was hij M van het Oranjecomité in Zuid dorpe en voorzitter van de Jeugd- natuurwacht. Geschiedenis was Van Damme's grote hobby. Zo schreef hij ter gelegenheid van het 750-jarig be staan van Zuiddorpe in 1986 een "ivig boekwerk over de historie 'an het dorp. Redactie '«nemen: Zuldlandstraat 32,4532 CG «I-0115-645769, fax 0115-645742. «acteuren: Peter Oggel (editiechef). Peter van den Assem, Frank van Cooten, ™k Deij (plv. ed. chef), Rein van der j™. Harold de Puysseleijr. Wstraat 1,4461 JK j13"273700'fax 01 '3-273701. Redacteur: Cees Maas (provincie verslaggever). Hulst; Paardenmarkt 14a, 4561 CW dom-3®70, fax0114-372771. e acteuren: Gerlach Hochstenbach, tugeneVerstraeten. Jwtredactie Zeeland: lon Koomen 'ej- ma Vm vrij. 0115 - 645751 M-zondag 0115 -645753 Wvertentie-exploitatie ue Stem en ZVK remeuzen: wnla,1dstraat 32-4532 CG '«0115-645740, fax 0115-645741 ""tegenwoordigers: SiluUn Boeiie' Privé 0115-563976, jwa Broekhoven, Hu)stf'mrnerS'privé "115-562354 femarktl4a'4561CW 0114-372770. •jjegenwoordigers: Mjl"auden Brande' P™é 0114-314570, ar)an Verstraeten privé 0114-316755. Openingstijden: ma-Om w. 8.30-17.00 uur neerde de zaak. Schreuder werd als dominee geschorst in Goes en later ook in Oud-Beijerland. De provincie vordert 3,5 ton te rug van de stichting, waarvoor in de kerken extra collectes zijn ge houden. Het jongste nieuws was dat de provincie een proces verloor van de accountant Roza, die nu een schadeclaim heeft lopen van ruim twee miljoen gulden bij de pro vincie. GS beraden zich nog op een reactie, die naar verluidt ko mende week zal afkomen. Er is te veel gebeurd om de stich ting onder dezelfde naam te laten voortgaan, stelt het huidige be stuur. Het woord 'rusthuizen' moet eruit. De nieuwe naam gaat zo luiden: Stichting Zorgverle ning van de Gereformeerde Ge meenten in Zeeland. GS hebben hiervoor gisteren een verklaring van geen bezwaar verleend. Van onze correspondente Hulst - Oud-conrector Jan van Gemert van de Jansenius Scholengemeenschap te Hulst is in het pinksterweekend overleden. De uitvaartdienst vindt vanmiddag plaats. Johannes Arnoldus Hendrikus van Gemert werd geboren in 1917 in Nijmegen. In 1946 kwam hij naar Hulst, waar hij aan het Jan senius Lyceum Duitse taal en let terkunde gaf. In 1964 werd hij eerste conrector. Deze functie be kleedde hij tot 1980, het jaar waarin hij met pensioen ging. Hij was de samensteller van een woordenboek Duits-Nederlands dat bij uitgeverij Het Spectrum verscheen. Jan van Gemert was volgens zijn collega's en leerlingen een gebo ren leraar, met hart voor zijn vak. In een tijd van voortdurende ver andering in het onderwijs was hij als conrector een baken voor le raren en studenten. Iedereen kon bij hem terecht. De uitvaartdienst voor de oud conrector begint om 14.00 uur in de Willibrordusbasiliek in Hulst. Van onze verslaggever Philippine - De familie Van der Hoeve uit Philippine looft een beloning van hon derd gulden uit voor de tip die leidt tot de aanhouding van de moordenaar van hun kat. Het beestje werd vrijdag gedood door twee kogels. De familie heeft hiervoor in de omgeving van de Gentse- breestraat folders verspreid. Het huisdier is precies twee jaar eerder ook al een keer beschoten door een onbeken de. Het dier bracht het er toen levend vanaf. Bij de Zeeuws-Vlaamse poli tie is aangifte gedaan van de gewelddadige kattendood. Ook de Dierenbescherming weet ervan. De zeskampers in Koewacht op de zeephelling. Van onze correspondente Koewacht - De jaarlijkse zeskamp op het terrein van voetbalvereniging Koe wacht is gewonnen door de ploeg van Hilaire de Mey. Op de tweede plaats ein digde Maenbout/Van Damme en derde werd De Witte Motor. De prijs voor de mooiste joker ging, evenals de twee voorgaande jaren, naar de ploeg van Maenhout/Van Damme. De joker bestond uit een zelfgebouwde miniatuur-heftruck die volledig kon functioneren. 's Ochtends werd begonnen met een optocht van de twaalf deelnemende ploegen, die elk uit vijf mannen en drie vrouwen bestond. Opmerkelijk bij de ploegenpresentatie was de ploeg van de vrijwillige brandweer, die een gedreven coach uit Arabië, met als joker zijn kameel, had ingehuurd. De spelen, waar alle ploegen fanatiek aan deelnamen, waren gevarieerd. De zeskamp begon met een ton- nenrace, daarna nam dokter Bibber het over. Waterspuiten, hangen/zagen/trekken en vervolgens het zoeken van de 'naald' in FOTO CAMILE SCHELSTRAETE een hooiberg. Behendigheid, geduld, kracht en snelheid, waren de ingrediënten die no dig waren om alles binnen de tijd voor el kaar te krijgen. Het meest sensationele gebeuren voor het publiek was het laatste onderdeel, de zeep helling. Hierbij scheurden tal van shirts en sport- broekjes, slechts zeven van de twaalf ploe gen slaagden erin een volledig team over de kim van de helling te sleuren. De speaker van de dag, Harold Baert, zorgde voor lu diek commentaar. t f A/s i, Si f' 1 —ii-iI1 Gedenkplaatje in de garage van vervoersmaatschappij ZWN in Draaibrug. „DRAAIBRUG," zegt A. J. van der Aa in zijn 1841 verschenen tweede deel van het 'Aardrijks kundig Woordenboek der Ne derlanden', „(is een) brug in Staats-Vlaanderen, in Aarden burger-Ambacht, in de gemeen te en op driekwart uur (gaans) noordelijk van Aardenburg." Hij geeft ook nog bijzonderhe den: - Het was eene zeer lange brug, tusschen de Wester-Eede- polder en den Izabellepolder, over de Aardenburgerhaven, van welke een gedeelte kon opengedraaid worden tot door vaart der schepen. Toen in 1807 die haven ingedijkt werd, was zulks onnoodig. Bij het leggen van de straatweg, in 1818, werd de brug reeds zeer veel ingekort. Hier viel den 30 October 1830, een schermutseling voor, tus schen 25 man van de Neder- landsche troepen, onder de be velen van den len Luitenant der vijfde Afdeling KERCKOIRLÉ en een paar honderd Belgische muitelingen, waarbij deze laat ste op de vlugt gedreven wer den. Des avonds van dienzelf den dag liet de Overste Ledel de brug afbreken, om niet door de Belgen overvallen te worden. Bij de laatste herstelling is zij weder zoo veel ingekort, als de afwatering der polders gedoog de, zoo dat zij thans maar wei nige ellen lang is. - Inderdaad scheidde de Aarden- burgse haven, de verbinding van deze plaats met het Coxy- sche Gat en zo met het Zwin die twee polders. Daartussen lag die brug. Van der Aa is echter mis als het om het bedijken van die haven gaat. Hij noemt 1807, Wilderom (Tussen Afsluitdam- men en Deltadijken, deel 4, 1973) en anderen noemen 1813. De afdamming, want dat was het in feite, geschiedde in op dracht van de Franse generaal Dominicus Jozef van Damme. Dat was de grote man in de Slag bij Austerlitz in 1805. Voor zijn broodheer, keizer Napoleon, be haalde hij daar een schitterende overwinning. Zijn baas beloon de hem natuurlijk met een on derscheiding, maar ook met iets veel duurzamers: hij kreeg de concessie om het verlande ge deelte van het Nieuwerhavense Kanaal, de vroegere toegang tot de haven van Oostburg, te be dijken. Is het verwonderlijk dat hij zijn eerste inpoldering de Austerlit- zpolder noemde? De brug over het Aardenburgse Haven (ka naal) lag op de kruising van de wegen Oostburg-Aardenburg met die van Sluis die verderop Langeweg wordt. Van der Aa weet ook nog te ver tellen: - Bij deze brug is een klein gehucht ontstaan, uit eene herberg, eenen molen en een paar huizen bestaande, hetwelk mede den naam van Draaibrug blijft dragen. - De molen waarover gesproken wordt, werd in 1821 gebouwd. Het was een achtkantig houten bouwwerk dat in 1870 vervan gen werd door een ronde stenen stellingmolen. Bij de oorlogs handelingen van 1944 liep hij zoveel schade op dat hij groten deels gesloopt moest worden. Slechts een restant herinnert aan de tijd van weleer. Wat er ook nog aan vroeger her innert zijn de straatnamen: Oude Sluiseweg en Oude Oost- burgseweg. Het steeds drukker wordende verkeer dat zich door de buurtschap moet wringen, dwong ertoe dat er in de jaren zestig een rondweg aangelegd diende te worden. Nu zijn er plannen een deel van het ver keer, met name het landbouw- verkeer, weer door de bebou wing te voeren en dat schijnt niet in goede aarde te vallen. Want Draaibrug is niet meer het gehuchtje dat Van der Aa noemt. Geleidelijk was het gegroeid tot een buurtschap van flinke om vang, extra impulsen kwamen er rond 1885: er werden ten be hoeve van de tramverbinding Breskens-Maldegem, een sta tionsgebouw, enkele grote remi ses en werkplaatsen en perso- neeiswoningen neergezet. Die laatste staan achter de huidige bushalte in een rij met een ge broken voorgevel. De huisnum merbordjes van 57 tot en met 65 zitten op ooghoogte bij de voor deur. Hogerop echter, boven de deur is nog de oude nummering van 47 tot en met 61 aanwezig. Voor gemeenschappelijk gebruik wa ren er drie grote regenbakken en langs de voordeuren loopt nog het collectieve paadje. Het hele complex, met inbegrip van de remises, is onlangs op de mo numentenlijst geplaatst. Vol doende reden om er nog eens op terug te komen, te meer daar er nog ergens een gedenkplaatje te vinden is. We lieten de kerk van Ossenisse tot de oudste van onze streek behoren. Ed Steijns te Klooster- zande wees er ons op dat dit on juist is. De parochie Ossenisse is wel oud, maar de eerste kerk stond in de Kerkepolder, nu Hoog land- en Ser Arendspolder, de tweede in de Nijspolder. Pas de derde (1853) en de vierde (1914) werden op de huidige plaats gebouwd. THEATER MIDDELBURG De Gidsen (komedie) - 21 top-ac- trices - stadschouwburg - 20.00 uur (ƒ35) POP EN JAZZ TERNEUZEN Seila - muziek uit Litouwen - Kalas- hnikov-21.30 uur (ƒ2,50) TOCHTEN MIDDELBURG Monumentenwandeling - met VW-gids duur 75 minuten - vertrek VW Middelburg Markt 65a -13.30 uur (do t/m wo; 6,50) WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Smokkelroute-autozoektocht - puzzelrit voor auto's en fietsers - Gasthof De Jonge Leeuw, Kaai (tot 8 juli, behalve ma) SPORT DOMBURG Squashtoernooi - zwemparadijs De Parel Babelweg 2 - 20.00 uur 7,50) DIVERSEN AXEL Kermis - allerlei attracties - cen trum (24 tot 29 mei) Expositie - Ton en Ans Rijkers uit Koewacht - streekmuseum Het Land van Axel - 13.30-17.00 uur (woe t/m vrij t/m 1 juni) HULST Reynaert Boekenweken - De Vos in Boek en Prent - aktiviteiten op de basisscholen in Groot Hulst en de openbare bibliotheek Hulst (tot 30 mei) Kaarting - café De Kroon - 14.00 uur IJZENDIJKE Kermis - centrum - hele dag (25 t/m 29 mei) VEERE Veere 700 - 700-jarig bestaan - ver schillende festiviteiten te beleven in en rond Veere (tot eind okt) ZUIDDORPE Bieden met roem - 't Kaaike - 13.30 uur CLINGE Koersbal - ANBO - Malpertuus - 13.30 uur ST.-JANSTEEN Bieden en jokeren - KBO - De Wa rande- 13.30 uur KOEWACHT Kaarting - De Lange Akkers -13.30 TERNEUZEN Jokeren - 't Schelpenhoekje -19.30 uur FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur Toy Story 20.00 uur 12 Monkeys HULST De Koning van Engeland 14.00 uur Toy Story (ned) 14.00 uur Dunston Checks in 20.00 uur Critical Decision 20.00 uur Up Close Personal 20.00 uur The Juror 20.00 uur The Birdcage 20.00 uur Cutthroat Island BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Le Huitième Jour 20.00 uur Jack and Sarah 20.00 uur Things to do in Denver 20.00 uur II Postino GENT Decascoop 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Le Huitième Jour 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Eye for an Eye 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Ma ry Reilly 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Vampire in Brooklyn 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Birdcage 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Cri tical decision 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Juror 22.30 uur Strange Days 14.30, 17.00 en 20.00 uur Jack and Sarah 14.30 uur Dracula: Dead and Loving it 20.00 en 22.30 uur Copycat 17.00, 20.00 en 22.30 uur Things to do in Denver 14.30 uur 12 Monkeys 14.30 en 17.00 uur Toy Story (Ned) 20.00 en 22.30 uur Dead man Wal king 20.00 uur Sense and Sensibility 14.30 en 17.00 uur Babe, een bui tengewone big (Ned) 17.00 en 22.30 uur Last Dance KNOKKE Beverly Screens 15.00 uur Toy Story (ned) 15.00 en 20.00 uur Le Huitième Jour 15.00 en 20.00 uur Eye for an eye 15.00 en 20.00 uur Jack and Sarah 20.00 uur Birdcage PÉTANQUE - Game'78- Pétanque hield voor het eerst een promotietoernooi triplet- tes. Tweeënveertig spelers uit Zeeland, West-Brabant en Bel gië namen aan het toernooi deel. De Game'78-tripletten Guillauwe en Tinny Lakké en Marie-Louise van Tienen gin gen met de eerste prijs aan de haal. Tweede werd A. Kayser. B. van Veen werd derde. Hulst - Bij het tuincentrum Terra Nova in Hulst worden vrijdag 31 mei en zeterdag 1 juni weer de vijverdagen ge houden. Dit jaar staan de vij verdagen meteen in het teken van het 25-jarig jubileum van Terra Nova. Dat betekent twee dagen lang acties op alles wat maar met de vijver te maken heeft. Planten, pompen, sub straat, vijvers en uiteraard vis sen. Er zijn specialisten van Krus-Spriga vijvers en van Oa se pompen voor deskundige uitleg. Iedereen die tijdens de vijverdagen voor vijftig gulden besteedt, maakt kans op een vijverset ter waarde van 1400 gulden. De set bestaat uit een polyester bak met aqualisk en pomp. Verder zijn er nog troostprijzen. De prijswinnaars worden zaterdags rond 15.30 uur bekend gemaakt. Sas van Gent/Den Haag - De ge meente Sas van Gent heeft de Nuenense varkensmester M. Schepers terecht een milieu vergunning geweigerd. Dit heeft de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State beslist. Schepers wilde aan de Loze Schoorweg in Philippine een var- kensmesterij met vijfduizend die ren vestigen. Toen Sas van Gent geen milieu vergunning wilde verstrekken, probeerde de Brabantse varkens houder via een rechtszaak bij de Raad van State toch zo'n vergun ning te krijgen. Het rechtscollege vindt echter dat het bedrijf door zijn omvang teveel stankoverlast in de omge ving zal veroorzaken. De dichtstbijgelegen woningen staan op 183 en 208 meter. De af stand tot de burgerwoningen moet bij een dergelijke varkens bezetting 280 meter bedragen. De varkenshouder voerde bij de Raad, van State aan dat een van de woningen een agrarische be drijfswoning is. De bewoners ervan hebben na melijk tien schapen. De Afdeling bestuursrechtspraak vindt dit bezwaar echter niet gegrond. Van onze verslaggever Middelburg - Met de aankoop van ruim 14 hectare schorren bij Hoofdplaat is het natuurreser vaat Paulinaschorren afgerond. Gedeputeerde Staten besloten gisteren om Het Zeeuwse Land schap ruim vijftig mille subsidie te verlenen in de aankoop van dit nog te verwerven natuurgebied. Het Zeeuwse Landschap heeft van de Paulinaschorren al 92 hectare in eigendom en beheer. van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse afspie geling van de landelijke grote VOC-manifestatie zal op 14 juni in Middelburg worden geopend. Een groep van ongeveer 150 ge nodigden zal worden ontvangen in het stadhuis in Middelburg en in de Adbij een door de provincie betaalde lunch krijgen aangebo den. Er is een receptie en een voorbezichtiging van de VOC- tentoonstelling in het Zeeuws Museum. De VOC, de Verenigde Oostindi- sche Compagnie, wordt histo risch herdacht in Zeeland, Am sterdam, Rotterdam, Delft, Hoorn, Enkhuizen en Texel.

de Stem | 1996 | | pagina 13