Hinder geldzorgen provincie iteren Taxicom: extra vervoer gehandicapten en ouderen Onderzoek naar Zeeuws-Vlaamse ziekenhuiszorg Aanleg gasleiding Zeeuws-Vlaanderen Vandaag uitspraak over Molly's in Hulst laagse juni-circulaire biedt meer financiële ruimte IINGS EN B.V. tod-wethouder Hulst Brand overleden 'Je mag zien dat een radio geleefd anitair \LLATIES Iiverse Peijl les. rk mslag ge van de wering >r: 'CIALIST H15-613641 ttdustrieparken Joes worden leter bewaakt 3 - tel. 95951 Zeeland WOENSDAG 29 MEI 1996 Postbus 1012 395 laarmanweg 37a 153 Terneuzen .-612520 5-630969 I AG TERNEUZEN FAX 0115-618579 ii onze verslaggever jddelburg - Er zijn nog een paar lelijke tegenvallers te twerken, maar afgezien daarvan gloort er hoop op bete tijden voor de provinciekas van Zeeland. zogeheten juni-circulaire uit j Haag zal voor Zeeland ein- i'jjk wat meer geld in het laatje ogen, zo is de verwachting in •deputeerde Staten (GS), jenvallers en strenge bezuini gen door de jaren heen hebben lodem van de provinciekas in dit gebracht. Het boekjaar l)5 moest zelfs worden afgeslo- uinet een saldotekort 3,5 ton en it vinden de Zeeuwse Staten «positief nieuws, ortgeleden debateerden die nuwse Staten over de voor- jrsnota, een financieel stuk van waarin al een voorschot ordt genomen op de nieuwe m onze verslaggever oes - Gemeente, onderne- ers en politie hebben zich in oes verenigd in een stich- j, die zich ten doel stelt het ntal inbraken, diefstallen vernielingen op de indus- ïeterreinen in die plaats te rn te gaan. kt ingang van 1 juni is er buiten intoortijden meer toezicht op industrieparken. Nederlandse Veiligheids tost voert de extra bewaking t Bij onraad slaan de mede- ïïkers van deze dienst onmid- ilijk alarm en komt de politie aan te pas. it gebeurde in de jaren 1994 en 1)5 respectievelijk 530 en'1250 nr. De verwachting is dat het ■tal interventies door de ver- aangifte-bereidheid de trste tijd zal stijgen en daarna idalen. times van het nieuwe initiatief aan meerdere kanten. Im- hs, minder inbraken, diefstal- Ben vernielingen op de bedrij- mterreinen betekenen minder iade voor de betreffende on- fflemers. Maar ook verbetert 1 (ondernemers)klimaat en ordt de veiligheid op de terrei- door het verhoogde toezicht sorderd. provinciebegroting van 1997. Twee forse tegenvallers domine ren die nota: een korting door Den Haag op het Zeeuwse budget (het zogeheten provinciefonds) van maar liefst twee miljoen - op te brengen in drie jaar - en een tegenvaller in de opbrengsten van de wegenbelasting van negen ton. Fractievoorzitter Buijs van het CDA merkte over dat laatste op dat 'het niet zo kan zijn dat mede vanwege inningsproblemen bij de belsatingdienst de provin cies de dupe zijn'. Daar was PvdA-voorman Holt- kamp het wel mee eens. De kor ting op het provinciefonds noem de hij een 'schrikbarend bedrag' en hij riep op dat het IPO, de lob byclub van de Nederlandse pro vincies, daar stelling tegen zou moeten nemen. Fractievoorzitter Hageman van de ZVP ging nog een stukje ver der. Hij eiste een accountants rapport waarin alle financiën van de provincie door een onafhanke lijke accountant op een rijtje zou den worden gezet en waarin de balans zou worden opgemaakt. Hageman ziet de financiële toe komst donker in en hij vertrouwt het vaak niet, vertelde hij. Vooral het geld dat de toltunnel WOV Zeeland al heeft gekost en nog eens gaat kosten, kan de nekslag voor de provincie zijn, veronder stelde hij. „Als er een verhoging van de we- genbeslating komt voor die WOV zullen wij tegen de begroting stemmen. Het is te gek dat een automobolist in het jaar 2000 zeg maar tweehonderd gulden meer belasting betaalt voor een tunnel die er nog niet ligt. En ik zie het nog gebeuren dat tijdens de eeuwwisseling de provincie on der curatele staat, als dit zo door gaat," aldus Hageman. De PvdA-gedeputeerde Bruinoo- ge (Geldzaken) zag het zonniger. Het saldotekort van vorig jaar is inclusief de tegenvaller van de wegenbelasting en ambtenaren hadden hem al ingefluisterd dat de juni-circulaire voor Zeeland 'redelijk positief zou uitpakken. „Dat wil dan ook niet zeggen dat het allemaal rozengeur zal zijn, zover is het nog lang niet. Maar we gaan een betere kant op," al dus Bruinooge. li onze correspondente kist - Ereburger en oud-wet- «ider van Hulst Piet Brand op 93-jarige leeftijd overle- De uitvaartdienst vindt 2e ochtend plaats. '(ter Joseph Brand was een ®ïant figuur in Hulst. Hij was 1968 directeur van het Ar- óffibureau. fn 1958 kwam hij !ft een naampartij meteen met zetels in de gemeenteraad !r; Hulst. Brand bleef tot 1974 ïthouder en werd tot ereburger de stad benoemd. Hij werd tot ridder in de Orde van J'oje-Nassau en in de orde van j:Silvester benoemd. 'j bezat een diepe liefde voor de 'tingstad Hulst en de geschie- van Hulst in het algemeen. verrichtte veel onderzoek en 'ele lezingen. Van zijn hand Traeen het boek De Geschie- 'ls van Hulst. Mede door zijn «zoek is de proefgraving w. Dobbele Poorte verricht Dit monument is daarna blootgelegd en vormt nu van de historische trekpleis- van Hulst. Ook heeft hij in de inU'^'g geijverd voor de re- c'ie van de voorwerken ,n eacarP en ravelijn) tussen t a"bele- en de Bagijne Poort. s een kwart eeuw bestuur- van de Oudheidkundige De Vier Ambachten en me- Pnchter van het Streekmu- l 1974 'rok Brand zich terug uit L°!®eenteP°litiek- Hij bleef k hot lop do§e leeftijd actief ik i led van maatschappe- 2°We' Provinciaa' a's i»tn1!tvaartdienst beSint °m lek (-^'"deWillibrordusbasi- Ét.prmi 's gelegenheid ktBoteHeH de begrafenis Piet Brand ARCHIEF DE STEM Door Peter van den Assem Axel - Het is geen plek waar je direct een museum ver wacht, maar toch weten jaar lijks zo'n achthonderd tot duizend liefhebbers de weg naar nummer 45 te vinden. Een voormalig slooppand aan de Bastionstraat biedt de laatste tien jaar onderkomen aan het Foto- en Radiomu seum in Axel. Een bijzonder museum, dat al die tijd draaiende wordt gehou den door de broers Jan en Maar ten Witte. Zonder subsidie, zon der winst, zonder entreegeld, maar met veel bezienswaardig heden. En.... alles doet 't: van de bijna tweehonderd jaar oude Kamera Lucida en de antieke toverlantaarn tot de Kodak Brownies uit de jaren vijftig en de volksontvanger van voor de oorlog. Gebrek aan opslagruimte leidde de oprichting van het museum in. „Dat verzamelen is op een gegeven moment als een ziekte," zegt Maarten Witte. „Mijn broer verzamelde de fotospullen en ik ben iets later met de radio's be gonnen. Op een gegeven moment zag ik door de bomen het bos niet meer, stonden er honderd radio's in mijn slaapkamer. Dus zijn we op zoek gegaan naar een pandje om de spullen in op te slaan. Kwamen we hier terecht. Het was echt een slooppand dat we zelf helemaal op moesten knappen. Toen is het idee ont staan om er meer mee te doen dan alleen opslag, om er een mu seum van te maken." Malle Pietje Wie een antiek-anarchie a la Malle Pietje verwacht, komt be drogen uit. Beneden staan alle camera's en accessoires netjes uitgestald in zelfgemaakte vitri nekasten. De materialen komen uit alle windstreken, van Duits land tot Hong Kong en bestrij ken zo'n 150 jaar fotografie-his torie. In de vitrine bij de ingang zijn nog wat restanten van de goedbezochte Minox-expositie (spionage-camera's) van afgelo pen week te zien. Veel van de ca mera's zijn in eigen beheer ge restaureerd. Moet ook wel, uit besteden kost veel geld en dat is iets waar het museum - dat in een stichting is ondergebracht - niet over beschikt. „We moe ten het hebben van schenkingen en giften," zegt Maarten Witte, die voorgaat op de weg naar bo ven, waar de radio's staan uitge stald. „Het gaat redelijk, er moet nog wel geld bij, maar voorlopig zijn we er in geslaagd met beperkte middelen de ver zameling steeds uit te breiden." De bovenverdieping behelst Maartens terrein van expertise. Wie ook maar de geringste af fectie koestert voor het medium radio kan er zich zonder meer een uur lang laten vermaken. Veel van de toestellen zijn als oud vuil binnengekomen, maar zien er na de nodige revisie- werkzaamheden weer netjes uit. Netjes, niet als nieuw. „Bij som mige radio's kun je zien dat ze lang in het vocht hebben ge staan, dan komen er van die plekken op. Sommige verzame laars vinden dat niks, die willen de toestellen als nieuw. Ik niet. Zo'n apparaat heeft een oorlog Maarten Witte: zien. ,Zo'n toestel hoeft niet als nieuw te zijn. Het heeft geleefd en dat mag je best FOTO CAMILE SCHELSTRAETE meegemaakt, het heeft geleefd en dat mag je best zien. Ik verza mel ook geen transistors, alleen maar buizen. Een transistor leeft niet, althans ik zie het er niet in. Iets dat gloeit en warmte afgeeft, dat is mijn tic." Philips De verzameling omvat radio's, pick-ups, bandrecorders, speak ers en onderdelen van begin ja ren twintig tot halverwege de jaren zestig. Opvallend detail.' bijna alle toe stellen zijn afkomstig uit de Phi- lipsfabrieken of zijn onder li centie van de gloeilampengigant vervaardigd. De Eindhovense multinational mag zich met recht hofleverancier noemen als het gaat om de aanmaak van ra diotoestellen. Een van de pronk stukken is een exemplaar uit 1930. Wie het apparaat toen kocht, betaalde er ruim vierhon derd gulden voor. Anno 1996 nog steeds veel geld, maar des tijds een astronomisch bedrag: het gemiddeld inkomen was zo'n 35 gulden per maand. Dat is ook een van de redenen waarom vol gens Maarten Witte in Zeeuws- Vlaanderen weinig oude radio's te vinden zijn. „Dit was vrijwel uitsluitend agrarisch gebied, de mensen konden het niet beta len." Tekst en uitleg over camera's en radiotoestellen geven de broers zelf. „We hebben bewust geen teksten opgehangen. Vaak is het zo dat je de eerste van a tot z leest, de tweede voor de helft en van de derde alleen de kop. Ik vind het veel leuker om persoon lijk uitleg te geven, je betrok kenheid op die manier te tonen." Wie zelf eens een kijkje wil ne men in het Foto- en Radiomu seum kan vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 13.00 tot 17.00 terecht aan de Bastion straat 45 in Axel. De toegang is gratis. Van onze verslaggever Oostburg - Taxicom Zeeland. Dat is de naam van een kleinschalig, regionaal vervoersbedrijf, opgericht op initiatief van de gemeenten Terneuzen, Oost burg en Sluis-Aardenburg. Met ingang van 1 juli is deze aanvullende vervoersvoorziening beschikbaar voor alle inwoners. Specifieke doelgroepen zijn echter gehandicapten en ouderen. „Met Taxicom heben wij een betaalbare voorziening als aanvulling op het gebrek kige openbaar vervoer. Gereden wordt van deur tot deur en dat voorziet met name in de behoefte van ouderen en gehandicap ten," zei gisteren Oostburgs wethouder C. Bolijn-Hertzberger, voorzitter van het sa menwerkingsverband dat de drie gemeen ten hebben opgericht. In Taxicom Zeeland werken zes taxibe drijven, waarvan een uit Walcheren, sa men. Als basis voor de tarieven gelden de zones zoals in het openbaar vervoer. Het basista rief is 6,75 per zone. Bejaarden betalen 5 per zone. De gemeenten stellen gehandi capten die daarvoor in aanmerking komen gratis zones ter beschikking. Per jaar zijn dat er waarschijnlijk 210 in Terneuzen en 185 in Oostburg en Sluis-Aardenburg. Daarmee is Taxicom duurder dan de door streekvervoersbedrijf ZWN in het leven geroepen Streektaxi. Samenwerking tus sen beide organisaties bleek niet mogelijk, hoewel Taxicom alle mogelijkheden daar toe tot op het laatst heeft opengehouden. „ZWN is een slecht verliezer," zei Bolijn. Samen met Taxicom had ZWN ingeschre ven op het nieuwe vervoerssysteem, maar het bedrijf prijsde zichzelf hierbij uit de markt. De gemeenten gingen met Taxicom in zee en vervolgens lanceerde ZWN de Streektaxi. Met lagere prijzen dan waar mee zij eerder hun offerte hadden aange boden. „Dat is natuurlijk raar," zegt Bo lijn. „Het is intens triest dat er bij ZWN geen millimeter beweging was te krijgen." Taxicom ziet de 'strijd' die straks tussen beide bedrijven gaat losbranden met ver trouwen tegemoet. Men is in ieder geval verzekerd van vervoer voor gehandicapten omdat de deelnemende gemeenten hen gratis zones via Taxicom beschikbaar stelt. „Dat is op termijn toch de basis," meende een van de deelnemende taxi-ex ploitanten. Volgens Bolijn komt met deze voorziening de vervoersomvang voor ge handicapten weer op het niveau dat gold voordat allerlei bezuinigingen werden Van onze verslaggever Terneuzen/Oostburg - Een aantal deskundigen van de Uni versiteit Brabant gaat zich binnenkort buigen over de toe komst van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuiszorg. Vandaag wordt de onderzoek sopdracht tijdens een bijeen komst in Terneuzen gepresen teerd. Bij de opdracht voor het onderzoek zijn provincie, zorg verzekeraar OZ en ziekenhuis directie betrokken. Aanleiding hiertoe zijn met na me de aanhoudende problemen om het Antonius-ziekenhuis in Oostburg als volwaardig basis- ziekenhtiis overeind te houden. Dit ziekenhuis kampt met te ruglopende dienstverlening - geen gecompliceerde bevallin gen, geen acute chirurgische zorg buiten kantooruren - waardoor steeds meer patiën ten naar Terneuzen moeten. Tevens werd een uitstroom van patiënten richting België vast gesteld. Dit gaat op den duur ook nadelig werken op het be staansrecht van het grotere zie kenhuis in Terneuzen. Het onderzoek en daaruit voortvloeiende aanbevelingen door deskundigen worden tus sentijds geëvalueerd door een zogenaamde klankbordgroep, waarvan de samenstelling nog onbekend is. Een woordvoerder van de pro vincie weigerde vrijdag in te gaan op het instellen van de commissie van 'wijze mannen'. Hij adviseerde vragen op te zouten tot woensdag 29 mei. „Dan komt er meer helderheid over de koers die wij in de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis zorg willen varen," was alles wat hij kwijt wilde. Zoals enige tijd geleden ge meld, was gedeputeerde voor volksgezondheid G. de Kok tot nu toe voorstander van het handhaven van een volwaardig ziekenhuis in Oostburg. Iets dat ook zorgverzekeraar "OZ ter harte gaat. Die stelde immers afgelopen jaren tonnen beschikbaar om de 24-uurszorg bi Oostburg overeind te houden en was grote animator van een onderzoek om te bezien of Bel gische ziekenhuizen soelaas konden bieden. VERVOLG VOORPAGINA „Daarom zijn we nu bezig met het onderzoeken hoe wij die lijn het beste kunnen aanleggen. Er zijn verschillende opties, maar de leiding vanaf de grens bij Zelzate via Zeeuws-Vlaanderen naar Os- sendrecht is wat ons betreft de beste oplossing,.", stelt voorlichter A. Warner van de Nederlandse Gasunie in Groningen. De kosten van aanleg van de zes tig kilometer lange transportlei ding schat Warner op 'vijftig tot honderd miljoen gulden'. De Gasunie probeert met het Bel gische Distrigas tot een akkoord te komen over een transportlei ding voor het Britse gas tot aan de Nederlandse grens. De Gasunie zal over de aanleg van de pijpleiding overleg moe ten voeren met de Planologische Werkcommissie van het ministe rie van Economische Zaken. Die commissie verwacht op haar beurt weer advies van de provin cie Zeeland. Vandaar dat de pro vincie de komende zes weken in stanties de gelegenheid geeft be zwaren tegen het Gasuni-tracé te uiten. Ook het energiebedrijf EZN (Energie Zuid-Nederland,), onder handelt met landeigenaren in Ne derland en België over het aan leggen van een ondergrondse gas- pijp van het Belgische Zeebrugge naar de Kanaalzone bij Terneu zen. Het ligt in de bedoeling om grote industrieën in Zeeland, zo als Dow Chemical en Hydro Agri, te voorzien van gas uit Groot- ■Brittannië. Deze industrieën werken samen met het energiebedrijf in zogehe ten warmtekrachtcentrales, die zorgen voor proceswarmte bij de bedrijven en voor stroom in het openbare net. Van onze correspondent Middelburg - Bestuursrechter mr. T. Damsteegt beslist vandaag of café Molly's in Hulst open mag blijven totdat burgemeester A. Kessen een beslissing heeft genomen op het bezwaarschrift dat tegen de sluiting is ingediend. doorgevoerd. Het vervoersgebied dat Taxicom bestrijkt, is vrij ruim. Van Blan- kenberghe, Gent en Antwerpen via Roos endaal tot en met Goeree-Overflakkee. Wie een rit buiten die regio maakt, betaalt voor de zones daarbuiten het normale taxitarief. Inwoners van de drie deelne mende gemeenten kunnen een gratis pasje verkrijgen, waarmee men zich verzekerd van het nieuwe type openbaar vervoer. Op de vraag of het 'normale' taxivervoer hiermee niet de nek wordt omgedraaid, wees men erop dat de geldende tarieven prijzen per persoon zijn. De zone-tarieven gelden voorts alleen tus sen 09.00 uur 's morgens en 24.00 uur 's avonds. Bij het ZWN-hoofdkantoor in Zierikzee was gisteren niemand bereikbaar voor een reactie. De zaak diende gisteren in Mid delburg. Twee maanden geleden besloot Kessen Molly's te sluiten, nadat de douane er twaalf kilogram softdrugs in beslag nam. Omdat eigenaar G. Aarden liet weten Molly's te verkopen, werd de sluiting uitgesteld. Echter, Aar den bedacht zich kennelijk en dus moest de zaak van Kessen dicht. Overlast Op de behandeling van de zaak was het grotendeels weer een herhaling van zetten uit eerdere 'sluitingszaken'. „De overlast valt mee," zo betoogde Molly's raadsman mr A. Beckers. „Hoe verder van Molly's verwijderd, hoe meer overlast en dat kon dus niet aan Molly's worden toege schreven." Daarnaast probeerde hij aan te tonen dat er wel dege lijk een locale drugsbehoefte was, dat de horeca Hulst achter het openblijven van Molly's stond en dat er maar eens een openbare discussie over de zaak moest ko men. Aan dat alles - gesteund door eerdere rechterlijke uitspraken - hadden Kessen en diens raads man weinig boodschap. „Molly's is van meet af aan ge waarschuwd en van gedogen is geen sprake," betoogde Kessen. „En de horeca zou Molly's steu nen? We praten over zes van de zestig horeca-ondernemers en het is niet eens een officiële vertegen woordiging van de horeca Hulst. Als Molly een normale horeca- vergunning aanvraagt, wordt die verleend. En als er drugs worden verkocht, grijpen we in." Dat er een locale behoefte zou be staan bestreed mr B. van Ravels namens de gemeente met klem. „Daar zijn tot aan de Raad van State al wetenschappelijke ver handelingen over gehouden, die gezien de uitspraak tot niets heb ben geleid. De locale behoefte mag er dan héél misschien zijn, de zuigende werking vanuit Bel gië en andere delen van Zeeuws- Vlaanderen is vele malen groter. En om daar een koffieshop voor toe te staan?" Om aan te tonen dat het volgens Molly's wel meevalt met de over last die het café veroorzaakt, is eigenaar Aarden een enquête on der de Hulster bevolking gestart. De definitieve resultaten zijn nog niet bekend, maar volgens advo caat Beckers spreken de eerste bevindingen in het voordeel van Molly's. „In de directe omgeving van Molly's zijn inmiddels 37 om wonenden gevraagd of ze wel eens overlast ondervinden. 92 Procent zei van niet. Acht pro cent sprak van overlast van stank van wiet en veel Belgische au to's." Vraagstelling Dat een eerdere enquête heel an dere geluiden opleverde, ligt vol gens Beckers aan de vraagstel ling. „Als je gaat vragen of iemand voor softdrugs is en vervolgens de vraag stelt of er naast zijn wo ning een koffieshop geopend mag worden, dan zal iedereen negatief antwoorden. Wij hebben alleen gevraagd of Molly's overlast ver oorzaakt."

de Stem | 1996 | | pagina 11