?man Kritiek op verkiezingen in Albanië 996 Er is een accountmanager die voluit voor uw zaak gaat. n 'Chemische stof in kindervoeding blokkeert voortplanting' DEN 'Onderzoek naar onrechtmatigheden' Sarajevo herdenkt RIJS Niemand durft een voorspelling te doen ING JÉI) BANK POSTCODE I 0f'^ pESTBM BUITENLAND A4 Waarnemers ontevreden fERDAM EZINGEN ISRAEL DESTEM COMMENTAAR Verkoopverbod tabak BUITENLAND KORT Akkoord over verkiezingen Mostar Amerikaan wint Elisabeth-zangconcours Premier Oekraïne ontslagen Pobtie arresteert Reemtsma-ontvoerder Doorbraak in moord op Van Noppen Vredesmacht arriveert in Monrovia Communisten winnen op Grieks-Cyprus LOTERI x 53 linden (efe/anp) - De aanwezigheid van de chemische stof fta- e in kindervoeding in Groot-Brittannië kan leiden tot pro blemen met de voortplanting bij volwassenen. nit heeft de Independence on Sunday zondag gemeld. Wetenschappe- L medewerkers van het Britse ministerie van Landbouw ontdekten !L de chemische substantie ftaleïne, die wordt gebruikt om plastic %t te maken, in negen Britse merken kindervoeding zit. hoeveelheden ftaleïne in de negen soorten kindervoeding zijn ge- die bij een experiment met mannelijke ratten die met ftaleïne DINSDAG 28 MEI 1996 werden ingespoten en last kregen van een verminderde spermapro ductie. Bij vrouwtjesratten traden problemen aan de voortplantings organen op. Wetenschapsmensen schatten dat kleine kinderen die de kindervoe ding krijgen toegediend, per dag minstens 0,13 milligram ftaleïne per kilogram lichaamsgewicht binnenkrijgen. Terwijl het ministerie de producenten heeft gezegd dat die procedures moeten ontwikkelen om vast te stellen waar de chemische stof van daan komt, gaf het geen nadere aanduiding van de merken melk en de niveaus ftaleïne die zijn aangetroffen, aldus de Independence on Sun day. Het genootschap voor kindervoeding verklaarde gedetailleerde maatregelen te nemen om de mate van ftaleïne in alle merken kinder voeding te verminderen. Wetenschapsmensen geloven dat ftaleïne een snelle afname van sper maproductie kan veroorzaken. Andere mogelijke gevolgen van ftaleïne zijn steriliteit bij vrouwen en hermafroditisme zoals dat is waargenomen bij sommige zeemeeuwen, vissen en andere dieren. Hermafroditisme is het voorkomen van func tionerende mannelijke en vrouwelijke geslachtsorganen bij één en hetzelfde wezen. tiiana (afp/anp/efe) - Internationale waarnemers hebben gis teren kritiek geuit op het verloop van de Albanese parlements- rerkiezingen afgelopen zondag, die een zege voor president Sa- liBerisha opleverden. dere deelnemer in dezelfde postco- outen voorbehouden. 8121 PL so,- 8121 ZG 25,- 8152 AA 25,- 8181 PL 100,- 8225 AP 25,- 8226 ML tOO,- 8231 CT 8243 XL 8256 CH 8265 BK 8265 HV 8307 PC 8317 RC 8321 BU 8321 HN 8331 CZ 8331 XN 8431 ME 8446 JL 8601 HA 8771 SJ 8841 KH 8881 EK 8915 AM 8921 HL 8921 JM 8932 GX 9054 KW 9104 CV 9134 PC 9203 AP 9207 CL 9231 JS 9244 AK 25,- 25.- 25,- 25,- 50O,- 500.- 1000,- 25,- 50,- 50,- 25,- 1000,- 25,- 100,- 50,- 50,~ 100,- 1000,- 25,- 25,- 25,- 50,- 25,- 50,- soo,- 100,- 25.- 50.- 9251 9251 9541 9561 9671 9671 9751 9781 9811 9901 9901 BG 25,- RT 25,- .ID 25,- JM 100,- MJ 50,- AG 500,- ,IH 100,- EV 100,- CT 25,- TG 50,- GZ 50,- RR 1000,- HT 25,- JB 50,- PA 25,- TB 25,- BS 50,- RP 50,- PH 25,- PL 25,- MZ 50,- BR 50,- PÜ 25,- 500,- AM KA 500,- JM 25,- NG 50,- JO 25,- RR 25,- RL 25,- HC 25,- KG 50,- FK 100,- RN 50,- RJ 25,- PA 25,- TD 500,- PK 25,- AK 50,- BW 25,- PR 25,- PT 50,- PD 25,- VM 100,- BV 100,- oppositie riep haar aanhan- Ips op tot een massaal protest Vgen de gang van zaken bij de Jtrde stembusronde in de Bal- i-staat sinds de val van het lommunisme in 1990. ïaarnemers van het Europees 'parlement zijn onder meer onte- mden over de manier waarop de ifcenregerende Democratische Partij (DP) van de conservatieve Berisha de staatsgebonden media Idomineerde. Sommige parlemen tariërs spreken over fraude in de Stemlokalen, het verwisselen van Ijlembussen en de willekeurige arrestatie en intimidatie van op- Ipositionele militanten. .De verkiezingen waren niet eer- lijk. Zij zouden in Frankrijk door lie rechter nietig worden ver- ilaard", aldus de Franse Euro parlementariër Jean-Fran?ois Tallin. Slechts in één van de tien stembureaus die hij bezocht, was vertegenwoordiger van de loppositie aanwezig. [Óe Organisatie voor Veiligheid ia Samenwerking in Europa IOVSE) is in haar voorlopig rap port gematigder in haar kritiek. Zij wijst op de aanzienlijke voor- itgang bij de democratische ont- sikkelingen in de voormalige ictatuur. té erkent de organisatie onre- elmatigheden en technische te- lortkomingen, die zij over enkele in een definitief rapport |«il formuleren. Volgens de belangrijkste Albane se oppositiepartijen waren de Iterkiezingen een farce. Volgens tea intimideerde de DP de kie zers. Zij willen dat hun aanhan gers vandaag protesteren in het centrum van de hoofdstad Tira na. De politie verbood de demon straties echter. „Het gaat om een staatsgreep. Als we het vrije kies recht niet verdedigen is het over morgen te laat," aldus een geza menlijke verklaring van onder meer de Socialistische Partij (SP), de grootste oppositiepartij, en de centrumrechtse Democrati sche Alliantie, een verbond van DP-dissidenten. Uit protest trokken de ex-com munistische socialisten en acht andere oppositiepartijen zich zondag terug. Zij verzochten de kiescommissie en het Constitu tionele Hof de verkiezingen te annuleren en 'onder democrati sche omstandigheden' nieuwe verkiezingen te organiseren. De Albanese president Berisha wees de beschuldigingen van de hand. Hij verzekerde de kiezers dat de uitgebrachte stemmen bij de parlementsverkiezingen eer lijk worden geteld. Ondanks de boycotoproep ging van de ruim twee miljoen kiesge rechtigde Albanezen ongeveer tachtig procent naar de stembus, aldus de kiescommissie. De Alba nese regering besloot zondag de stembussen twee uur langer open te laten dan aanvankelijk de be doeling was. De president gaf geen reden voor het speciaal de creet. Op 2 juni volgt de tweede ronde van de verkiezingen in de districten waar geen van de kan didaten een absolute meerder heid behaalde. VERVOLG VOORPAGINA De Pendawa Lima en DA'91 eindigden op 4 zetels, de Alliantie wordt met 3 vertegen woordigers de kleinste partijcombinatie in de Nationale Assemblee. De lijsttrekker van de NDP, oud-vice-presi- dent Jules Wijdenbosch heeft nogmaals bena drukt de legitimiteit van de verkiezingen in twijfel te trekken, maar dé uitslag wel te zul len respecteren. „We willen echter wel dat er een onderzoek plaatsvindt naar de door ons geconstateerde onrechtmatigheden." Bouter- se toonde zich teleurgesteld over de uitslag van de verkiezingen. „Wij hadden op 24 zetels gerekend, maar er zijn door onze kandidaten fouten gemaakt die niet gemaakt hadden mo gen worden." De NDP-voorzitter pleit voor de vorming van de nationale regering. Hij zet daarmee de deur open naar het Nieuw Front, maar daar hebben de leiders die deur met een grote klap weer dichtgegooid. „Het Nieuw Front zal zo lang de VHP er deel van uitmaakt niet met de NDP samenwerken", zo liet de Hindoestaan- se Lachmon weten. President Venetiaan heeft zich in diezelfde bewoordingen uitgelaten. „Als het front in zee gaat met de NDP dan gebeurt dat zonder mij." Zijn voorkeur gaat uit naar een combinatie met de Javaanse Pendawa Lima van de wis pelturige Salam Somohardjo, die in het verre verleden is voortgekomen uit de MPS. Mocht het Nieuw Front er in slagen een nieu we regering te vormen dan zal er binnen de coalitie nog stevig moeten worden gestreden om de verdeling van de ministers-posten en de invulling van de vacature van president. I/IILJOEN-BON Nationale Postcode Loterij inclusief □zegging eenmaal per maand het rstaande rekening af te schrijve verder invullen in blokletters. ïg van het reglement, op aanvra y 58. 20,- (twee lotnummers) 10,- (één lotnummer) dhr. mevr- Door Willy Werkman M Aviv - Ze zijn er weer, die enge muuropschriften. 'Peres moet dood', staat er op een van de pilaren van het stad huis in Kyriat Yam. En er naast: 'Het volk is met Bibi (Netanyahu)'. De politie, zo wordt gemeld, doet een onderzoek. En waar er gezocht moet wor den, is wel duidelijk. In al die weken van Israel's verkiezings strijd is de politieke moord op Peres' voorganger, Yitschak Ra tel, vrijwel vergeten. Het feit, dat de dodelijke schoten van de extreem-rechts religieuze student Yigal Amir de aanlei ding zijn geweest voor de mor- 8® te houden verkiezingen evenzeer. Amir, inmiddels tot le venslang veroordeeld, mag trou wens in de gevangenis zijn stem vitbrengen. En met hem bijna vier miljoen andere Israëli's, die morgen niet alleen zullen moeten stemmen 'oor hun partij, maar ook voor de nieuwe premier. Benjamin Netanyahu van het Likoedblok ff Shimon Peres van de Ar- 'rspartijEen spannende strijd, omdat ze in de opiniepei lingen nog steeds bijna gelijk staan. Ook na het weinig opwin dende verkiezingsdebat, dat de Israëlische televisie afgelopen zondagavond uitzond. Niemand durft dus een serieuze voorspel ling te doen, behalve de astrolo gen, de kaartleggers en de kof fiedikkijkers, van wie de mees ten Peres als overwinnaar heb ben aangewezen. Sommigen van hen hebben het zelfs over een klinkklaar succes voor de huidige premier. Omdat de kiezers dit keer, voor het eerst, twee briefjes in de stembus moeten gooien, zal de uitslag van de verkiezingen pas overmorgen duidelijk zijn. En de officiële cijfers worden niet eer der dan vrijdagmiddag of zelfs zondagmorgen verwacht. Op Shabbat, de heilige joodse rust dag, mag er niet geteld worden. Toch zullen morgenavond al bei de Israëlische televisiekanalen hun kijkers trakteren op cijfers, die ze vergaren van hun eigen dummyverkiezingen in enkele honderden van de bijna 7000 stemlokalen over het hele land. De kiezers daar zal gevraagd worden terwille van de tv-pei- ling dezelfde briefjes in de stem bus te gooien als ze daarvoor of ficieel hebben gebruikt. Het was een slappe campagne dit keer. Zonder echt vuur, zoals in het verleden. In feite, zoals deskundigen al hebben vastge steld, de eerste post-ideologische verkiezingsstrijd. Want ook al verschilt de politieke lijn van de beide kandidaten voor het pre mierschap wezenlijk, aan het echte nationale debat over het wel of niet afstaan van de in 1967 veroverde Palestijnse ge bieden is bijna drie jaar geleden, met de verzoeningsakkoorden van Oslo al een einde gekomen. De strijd gaat nu over de afron ding van die akkoorden. Volgens de vredes-ideologie van Peres of volgens het terreurrealisme van Netanyahu. Zelfs de meest ex treme joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever weten, dat het Palestijnse zelfbestuur van Yasser Arafat er is om te blijven. Interessant genoeg blijkt uit een recent onderzoek van de univer siteit van Tel Aviv, dat de Israë li's in toenemende mate optimis tisch zijn over het vredesproces in het Midden Oosten. Tweederde van de ondervraagde joodse bevolking van Israël blijkt de Israëlisch-Palestijnse akkoorden te steunen. Zelfs na de eerste in de reeks van Hamas- terreuraanslagen, eind februari, gaf 44 procent van de Israëli's de huidige Peres-regering zijn goedkeuring. En het vredes- in stituut van de Tel Avivse univer siteit, dat al sinds 1991 de gevoe lens onder de bevolking peilt, heeft nog een ander interessant gegeven. Vijf jaar geleden nog antwoord de 49 procent, dat „de Arabieren Israël willen vernietigen en zo veel mogelijk joden willen do den". Nu vindt niet meer dan 28 procent dat nog. Met deze gegevens zal ook Ben jamin Netanyuahu, als hij de verkiezingsstrijd wint, rekening moeten houden. Hij zal, als hij de steun van het Israël staat voor de keuze. Op 29 mei worden er misschien wel de belangrijkste verkiezingen in de geschiedenis van de joodse staat ge houden. Het volk kan zich uitspre ken vóór of tegen voortzetting van het vredesproces. Vandaag deel 7 in een serie artikelen over deze verkiezingen. parlement wil houden, zijn anti- Palestijnse gevoelens moeten wegslikken. Hij zal uiteindelijk zelfs de hand moeten uitsteken naar Yasser Arafat, de man die door Menachem Begin, de in middels overleden Likoedleider nog 'de super-terrorist' werd ge noemd. En, hoe moeilijk hem dat ook zal vallen, hij zal ook moeten erken nen, dat de Westelijke Jordaan oever, indertijd door Begin om gedoopt tot het Bijbelse 'Judea en Samaria', niet meer onder Is raëlisch bestuur valt. Shimon Peres is die psychologi sche barrière allang voorbij. Hij heeft het over het 'Nieuwe Mid den Oosten'. Als hij premier blijft, zal hij zelfs een minister voor de Vrede be noemen. En hoewel velen in zijn land het met Netanyahu eens zijn, dat de Harnas- en Islamiti sche Jihadterreur, die met die vrede samengaat, het gevoel van de persoonlijke veiligheid heeft aangetast, gemeten nu alle Is raëli's van de politieke en econo mische vruchten, die de overeen komsten met de 'super-terrorist' hen gegeven hebben. De stijgende salarissen. De prachtige nieuwe winkelcentra. De vakantiereisjes, zelfs tegen woordig naar de Arabische Golf staat Oman. Deze week wordt duidelijk, hoe zwaar dat weegt. Inwoners van Sarajevo herdachten gisteren de aanslag in hun stad vier jaar geleden waarbij zeventien mensen de dood vonden. De slachtoffers van toen stonden in de rij voor brood. Nu stonden de mensen ook in de rij. Om te herdenken. foto epa Venetiaan wil wel een nieuw termijn van vijf jaar, maar de VHP wil als compensatie het ministerie van Financiën, dat nu nog in han den is van de NPS. De NPSD wil dit sleutel departement echter niet inleveren en zou zelfs bereid zijn hiervoor het presidentsschap op te geven. Dat zou betekenen dat de Javaanse deelnemer binnen de coalitie de KTPI de president mag leveren in de persoon van, de niet geheel on omstreden, voorzitter Willy Soemita, de hui dige minister vari Sociale Zaken. Soemita zat in de zeventiger jaren een jaar achter de tra lies, omdat hij als minister van Volkshuisves ting steekpenningen had aangenomen. En twee jaar geleden kwam hij opnieuw in op spraak, omdat hij niet gebruikte daggeldver goedingen voor buitenlandse reizen in zijn ei gen zak had gestoken. VOOROPGESTELD: roken is slecht voor de gezondheid. Daar twijfelt inmiddels niemand meer aan. De overheid doet er goed aan het roken tegen te gaan en ze heeft ook het grootste gelijk van de wereld als ze jongeren ontmoedigt te beginnen met roken. Voorlichtingscampagnes en prijsverhogingen pas sen prima in een ontmoedigingsbeleid. Maar met verbodsbepalingen, gekoppeld aan een willekeurige leeftijd, gaat het kabinet te ver; sterker nog: overschreeuwt het zichzelf. Want iedereen kan op zijn vingers natellen dat een verbod om sigaretten en shag te verkopen aan jongeren onder de achttien jaar, niet zal worden nageleefd en zich ook niet laat controleren. Hoe komt een regeringsploeg, die de verkoop van soft drugs nog steeds oogluikend gedoogt met onder andere het argu ment dat gebruik en handel toch niet uit te bannen zijn, op het idee om het roken van sigaretten door bijvoorbeeld middelba re scholieren wel te kunnen uitroeien? Als het al niet lukt jon gelui af te schermen van soft drugs en XTC - middelen die veel minder door de samenleving worden geaccepteerd - zou het plotseling wel lukken met sigaretten? Dit plan kan alleen zijn bedacht door mensen die te veel achter een bureau of een ver gadertafel zitten en te weinig buiten komen. De praktijk: tabak is in Nederland op ongeveer 42.000 verkoop punten verkrijgbaar. Wie moet daar gaan controleren of de pakjes sigaretten en shag alleen in handen komen van jonge ren boven de 18 jaar? Premier Kok heeft gelukkig onmiddellijk gezegd dat hij daarmee niet die arme politiemannen wil opza delen. Terecht, die hebben al geen tijd om de nieuwe vijf- gramsnorm in koffieshops te controleren, of opgevoerde bromscooters van de weg te halen. Verwacht het kabinet dat sigarettenverkopers, cassières en au tomaten zelf de jongeren gaan vragen om hun identiteitsbe wijs als ze er een beetje jong uitzien? PvdA en VVD hebben al eerder laten weten sceptisch te staan tegenover het kabinetsvoornemen. Laten ze het plan maar zo snel mogelijk afschieten. Zeventienjarigen mogen wel in mili taire dienst, alcohol kopen, eventueel trouwen, maar geen pakje shag kopen? Onzin. Sarajevo - Tijdens de lokale verkiezingen die in Mostar moeten worden gehouden worden bussen ingezet om ervoor te zorgen dat vluchtelingen die in Mostar hun stem willen uitbrengen in de stad kunnen komen: Dat zijn Servische, Kroatische en Bosnische afge vaardigden afgelopen weekend met de Europese Unie overeenge komen. De verkiezingen moeten uiterlijk 30 juni gehouden wor den. Brussel - De Amerikaanse bariton Stephen Salters (26) heeft vrij dag in Brussel het internationaal Elisabeth-concours voor jonge talentvoile musici gewonnen. De Nederlandse sopraan Anja Vin- cken (30) uit het Zuid-Limburgse Mechelen, die donderdag haar finale zong in het Brusselse Paleis van Schone Kunsten, eindigde op de zesde plaats. Kiev - President Koetsjma van Oekraïne heeft zijn premier Jevge- ni Martsjoek ontslagen, zo meldde het persbureau Interfax-Uk raine gisteren. In een verklaring gaf Koetsjma hem de schuld voor de groeiende economische problemen in het land. „De laatste tijd heeft hij al zijn energie besteed aan het promoten van zijn eigen politieke imago," aldus de verklaring van de presidentiële pers dienst. Hamburg/Murcia - De Spaanse Guardia Civel heeft een van de vermoedelijke ontvoerders van de Hamburgse multimiljonair Reemtsma gearresteerd. Agenten hielden W. Koszics gisterochtend aan, nadat zijn huur wagen de avond ervoor in beslag was genomen. Na zijn arrestatie probeerde de 54-jarige man zich van het leven te beroven door zijn polsen door te snijden. Hij is naar een ziekenhuis overge bracht en verkeert buiten levensgevaar. Reemtsma werd op 25 maart ontvoerd. Hij kwam ruim een maand later vrij na betaling van dertig miljoen mark, het hoogste losgeld ooit in Duitsland betaald. Brussel Met de arrestatie van een 30-jarige Belg in Zuid- Frankrijk denkt de Belgische justitie een van de moordenaars in handen te hebben van veearts Karei Van Noppen. Een andere ver dachte zit sinds enkele maanden in een Belgische cel. De Belg, een wapenhandelaar uit de grensgemeente Essen, werd vrijdag door de Franse politie aangehouden in een villa in Sainte- Maxime. De opdrachtgevers voor de moord moeten worden ge zocht in het milieu van de zogenoemde hormonenmaffia. Monrovia - Liberiaanse milities hebben gisteren hun terugtrek king uit het centrum van de hoofdstad Monrovia voltooid. Daar mee lijkt een einde te zijn gekomen aan zeven weken onderlinge strijd, waarbij honderden doden vielen en de hoofdstad werd ge plunderd. De Liberiaanse militieleider Charles Taylor en andere leden van de regerende Staatsraad gaven eerder afgelopen week einde hun troepen bevel het centrum te ontruimen en plaats te maken voor de West-Afrikaanse vredesmacht Ecomog. Nicosia - De communisten hebben bij de parlementsverkiezingen die zondag op het Griekse deel van Cyprus zijn gehouden, winst geboekt op hun centrum-rechtse tegenstanders. Maar de rechtse Democratische Beweging (DISY) blijft de grootste partij in het parlement. De opkomst onder de meer dan 400.000 kiesgerechtigde Grieks- Cyprioten was 93 procent, mede door de kiesplicht. Er waren 413 kandidaten, die acht partijen vertegenwoordigden, in de race voor de 56 zetels in het Huis van Afgevaardigden. (ADVERTENTIE) Banknummer: "l3Ï.9®-°6 op NATIONALE'I U gaat voor de volle 100% voor uw zaak. Dus verwacht Bank begrijpt dat als geen ander, en gaat onmiddellijk voor maken. Dan merkt u precies wat het is om een bank te o hetzelfde van uw bank. Uw accountmanager van de ING u aan de slag. Loop eens bij ons binnen om een afspraak te hebben die net zo ondernemend is als u.

de Stem | 1996 | | pagina 5