'Vertrek Karadzic dichtbij inti-Hollandse stemming in België na HSL-besluit Voorsprong Peres staat onder druk 'HSL komt er alleen met steun Nederland' Partij (giller vertrekt uit regering Turkije 4Mensen weten dat NDP levensgevaarlijk is' Frankrijk geschokt na moord op trappisten AT IS GOEDKOOP! DE STEM BUITENLAND A5 ENLAND KORT jksmuseimi rdag vrij' ilometer file s hervatten minimumloon af iitieven' Schmitz gaat Iraniërs terugsturen IServische president Milosevic: Tsjetsjenen positief over vredesgesprek VERKIEZINGEN ISRAEL BUITENLAND KORT Doodstraf voor ex-leiders Albanië Minder extremistisch geweld in Duitsland Britten worden steeds onbeschofter België leverde wrakke boten aan Tanzania 1111 ZATERDAG 25 MEI 1996 in de maanden voorafgaande onder propaganda-activiteiten Feestelijke bijeenkomsten ca ervoer van en naar de stembu- et zich de ogen hebben uitge- er geen zand in de ogen laten ische praatjes van NDP-|eider ier waarop de ex-dictator zich malige moederland Nederland nmin laten paaien door de toe- gering Venetiaan. De NDP van der gewonnen dan was ver- Nieuw Front heeft een tik rond magere prestatie in de afgelo- leuw Front is versmald, kan de et initiatief nemen voor de vor- Het is voor president Veneti- integriteit geprezen Surinaam- rperiode aanzienlijk aan popu- often waar te maken. Suriname sitie, voor de gewone Surina- r in zijn dagelijkse behoefte te p. Het Internationale Monetaire n meedogenloos financieel re- gaat het de laatste tijd in eco- iname staat echter nog aan het oven. el of ons land voor het herstel- an betekenen. Er zijn er die vin- oet gaan behandelen als iede- d. Geen bemoeienis, geen pro door het groot aantal Nederlan- t, is de band met dit land zeer in- rland afspraken lopen over ont- ten worden besteed. Alles pleit tie met Suriname. Doordat de gerleider Desi Bouterse niet is erking in de weg. Leeuw wordt met ingang van 1 van het Rijksmuseum in Am- eur van het Van Gogh Museum. die het museum op 1 december iversiteit van Amsterdam. in meerderheid hun vrije twee- ggestie van minister Voorhoeve e tweede pinksterdag in te rui en de Nederlanders in meerder- ipo blijkt dat 58 procent van de wil houden. De suggestie van rocent van de Nederlanders. eeft gistermiddag gezorgd voor tond er volgens een woordvoer- 'ensten in Driebergen ruim 280 'jdag al vroeg. Vanaf het mid- ige plaatsen vast. Vanaf vier uur rkeer zich met het pinksterver- rziekenhuis (WKZ) in Utrecht ies. De Inspectie voor de Volks- md nu het WKZ de Zuid-Afri- cock heeft teruggehaald. Het ueuze periode acter de rug met hartoperaties liggen daardoor al ur houdt niet star vast aan zijn aag zou moeten om meer men- rk te helpen. Na kritiek uit de ie zwakt voorzitter Helgers het ctieleider Heerma eenzelfde ge- at er te weinig draagvlak in zijn aar het gaat ons niet om het in- nsen die aan de kant staan aan ;ende week spreekt de CDA-par- orstel. die besmet zijn met het hiv-vi- ïnen waar seropositieven met el- rzoek om zo'n club in Geleen op nte afgewezen. Wie de initiatief- ;en niet zeggen. „We hebben een i ruimte beschikbaar wilden stel- n," zegt de woordvoerster van de Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Schmitz gaat asielzoekers uit Iran, die niet in aanmerking ko men voor een vluchtelingensta tus, terugsturen naar hun land- Dat heeft de staatssecretaris gis teren in een brief aan de Tweed Kamer laten weten. Enkele weken geleden al had n ministerie van Buitenlandse za ken in een ambtsbericht Seine dat de situatie in Iran de laats jaren verbeterd is op het gebie van mensenrechten. Schmitz neemt de conclusies dat ambtsbericht over. Tot nu stuurde het ministerie van uit toe Justi tie deserteurs en dienstweig aars uit Iran niet terug. Datg de staatssecretaris nu wel oo Zij hebben volgens de staat cretaris bij terugkeer in hun t alleen maar een geldboete te zen. Bij Vluchtelingenwerk Neoe land werd gisteren met tel stelling gereageerd. Woordv ster Biesma wees erop dat poor Bert Schampers Antwerpen - De Vlaamse re gering heeft zich laten paaien door Den Haag. De Hollan ders hebben gekregen wat ze wilden. En de bevolking van de Noorderkempen boven Antwerpen voelt zich het slachtoffer van politieke koe handel tussen Vlaanderen en Nederland. pe toon in sommige Vlaamse kranten gisteren was doorspekt met anti-Hollandse sentimenten, ïens te meer werd gezwicht ,oor Nederlandse belangen', al dus Gazet van Antwerpen. 'Ne derlanders krijgen hun zin', blokletterde Het Laatste Nieuws. „Laten we niet rond de pot draaien," aldus commenta tor Luc Van der Kelen van deze krant. Vlaanderen heeft Neder land volgens hem stilzwijgend zijn zin gegeven bij het afsluiten van de waterverdragen. 23'Mei is voor Van der Kelen hem een zwarte dag 'voor eenie der die nog geeft om een stuk na tuur'. Volgens de populaire krant, leesvoer van duizenden Vlaamse forensen, heeft Neder land dan wel zijn zin, maar zit Vlaanderen met de milieuscha de. Arnold Van Aperen, burgemees ter van Hoogstraten, verdenkt de Vlaamse coalitie van christen democraten en socialisten ervan in 1984 bij de ondertekening van het akkoord over de verdieping van de Westerschelde het hoofd te hebben gebogen voor de Ne derlanders. „Voor ons is de strijd nog niet gestreden," roept hij vastberaden. Voor hem was het al lang duidelijk dat alle Vlaam se en Belgische instanties zich hebben laten paaien door de Ne derlanders. Burgemeester Jos Ansoms van Wuustwezel, zelf een christen democraat, denkt dat Den Haag te vroeg juicht. „Ik heb de in druk dat de Nederlanders niet beseffen dat nu is gekozen voor het duurste tracé waarvan de extra kosten nog niet zijn be paald." Herman Suykerbuyk, voorma- lig-burgemeester van Essen - de Vlaamse grensgemeente die aan de huidige sporlijn ligt, uit zich genuanceerder. „We moeten weten wat we wil len. De waterverdragenwaren sinds 1975 geblokkeerd. Het is normaal dat de Nederlanders voor de ondertekening in 1994 iets in ruil vroegen. Dat is poli tiek zaken doen. De vraag is al leen of de 'deal' zowel voor Vlaanderen als Nederland even veel oplevert." Het meest furieus regaeert Jef Konings, fractieleider van de CVP in Brasschaat. Hij gebruikt oorlogszuchtige taal. „Bijna ze venhonderd jaar na de symboli sche geboorte van Vlaanderen (de Guldensporenslag, red.) ma ken we nu een capitulatie mee ten voordele van Nederland," laat hij noteren in Gazet van Antwerpen. Op televisie donderdagavond zei Konings openlijk te twijfelen aan de bereidheid van Den Haag om financieel bij te dragen aan de aanleg van de hogesnelheids lijn. Nederlanders zijn volgens Konings gewoon niet te vertrou wen. „Hebt gij wel eens zaken gedaan met Hollanders?" Maar nu de eerste woede is be koeld, geeft hij toe dat zo niet bedoeld te hebben. „Nee, het is geen oorlogsverklaring aan de Nederlandse burgers. Wat de overheid betreft, dat is een ander verhaal.Konings erkent echter dat Den Haag het spel gewoon slim heeft gespeeld. De protesten zullen niet ver stommen nu de tracé-keuze vast staat. Integendeel. Jef Konings; „Ze willen allemaal de straat op. Maar dat heeft absoluut geen zin. We zullen ons, zoals ik het altijd heb beloofd, fatsoenlijk en waardig gedragen. Dat verwacht ik ook van de regering." Konings overweegt naar de Raad van State te stappen om met ju ridische middelen het besluit te laten schorsen. Maar ook daarna zal het nog wel een tijdje onrus tig blijven tussen Antwerpen en Meer. Washington/Sarajevo (ap) - De Servische president Milosevic heeft de Amerikaanse regering gezegd dat de weg vrij is voor de verwijdering van de Bosnisch-Servische leider Radovan Ka radzic uit diens machtspositie. ambtsbericht afwijkt van on zoeken van mensenrechtorg saties. Schmitz had belooft» ödbica. e, die onderzoeken te laten me gen in haar oordeel. Dat hebben Amerikaanse func tionarissen gisteren gezegd. De Amerikanen hebben de toezeg ging echter meteen .als onvol doende van de hand gewezen. Inmiddels lijkt het Westen zijn opstelling tegen Karadzic enigs zins verzacht te hebben. De roep om zijn onmiddellijke arrestatie negens oorlogsmisdaden, klinkt wat gedempter vanwege het hardnekkige verzet daartegen van de Bosnische Serviërs en hun Servische bondgenoten. De Verenigde Staten, de Verenig de Naties en ook EU-bemidde- laar Carl Bildt verlangen welis waar nog steeds dat Karadzic en zijn generaal Ratko Mladic voor het VN-tribunaal in Den Haag terechtstaan wegens oorlogsmis daden. Maar ze onderstrepen nu dat het voorlopig al aanvaard- - Leidende Tsjetsjeense oppositiegroepen hebben gisteren positief gereageerd op het voor stel van de Russische president Jeltsin om gesprekken te voeren met rebellenleider Jandarbiëv. Volgens het Russische persburo Itar-Tass zouden de gesprekken maandag al beginnen. De leiders van circa twintig groe pen die zich verzetten tegen de pro-Russische regering in Tsjets jenië, noemden het voorstel 'de eerste stap naar beëindiging van de oorlog'. De Russische stafchef generaal Kolesnikov heeft giste ren de inname van Bamoet ge meld, het laatste bolwerk dat de Tsjetsjeense strijders volgens hem nog® handen hadden. baar zou zijn als Karadzic en ge neraal Mladic niet langer hun huidige macht en invloed uitoefe nen. Pas daarna kan over hun eventuele arrestatie worden ge sproken. De omslag tekent de onwil of het onvermogen om Karadzic en Mladic in de kraag te vatten zon der de steun van Milosevic, de be langrijkste onderhandelaar over Servische aangelegenheden.Ka- radzic, die zich heeft gekeerd te gen de bepalingen van het Day- ton-akkoord over de terugkeer van moslims naar Bosnisch-Ser- visch grondgebied, heeft de wes terse druk beantwoord met de overdracht van een deel van zijn macht aan de minstens zo natio nalistische Bosnisch-Servische vice-president. Carl Bildt, die verantwoordelijk is voor de uit voering van het civiele gedeelte van het vredesakkoord, zei giste ren dat Karadzic 'heel duidelijk op de terugtocht is', maar dat hij nog meer afstand van de macht moet doen. De Bosnische regering heeft ge dreigd met een boycot van de ver kiezingen, een belangrijk onder deel van het vredesakkoord, als Karadzic en Mladic niet worden uitgeleverd aan het tribunaal in Den Haag. Internationale waar nemers menen dat vrije en eerlij ke verkiezingen uitgesloten zijn als Karadzic aan de macht blijft. VN-woordvoerder Alexander Ivanko noemde de eventuele ont troning van Karadzic als Bos nisch-Servische leider 'slechts een eerste stap'. Het VN-tribu- naal begint op 27 juni aan een hoorzitting over Karadzic en Mladic. Ivanko zei te hopen dat die hoorzitting een nieuwe aan leiding is om het tweetal te arres teren, maar dat de verantwoorde lijkheid daarvoor bij Milosevic ligt. Welvaa'rtspartij. Deze '?l *s voorstander van een isla- U re§ime in Turkije en van mjtere betrekkingen met de isla- va 'S j 'anden. Premier Yilmaz zich k- ^oederlandpartij sloot Cill ,deschuldigingen aan. er en Yilmaz spraken in maart smT Politieke tegenstellin- t> v over'3ruggen en een coalitie uit ?men orn de Welvaartspartij Wei, reSering te houden. De zi aartspartij won de verkie- m december maar haalde D,a°s°lute meerderheid in het erient. Eerder had (Jiller zich Paramaribo/Amsterdam - De volgens de eerste tellingen te genvallende winst voor de Nieuwe Democratische Partij van Desi Bouterse verbaast leden van de Surinaamse ge meenschap in Nederland niet. Dat blijkt uit de eerste reac ties op de voorlopige verkie zingsuitslagen in Paramaribo. „Men heeft zich verkeken op het stemgedrag," meent Rob Wijn- gaarde, die zich al jaren inzet voor een proces tegen Bouterse. De voormalige legerleider is vol gens hem verantwoordelijk voor de decembermoorden in 1982, waarbij zijn broer omkwam. „Van te voren zeiden kiezers op feestjes wel dat ze NDP gingen stemmen, maar dat was omdat de partij van Bouterse eten en petjes uitdeelde. Als de mensen iii de stemhokjes staan, gaat toch het geweten knagen. De mensen we ten dat het levensgevaarlijk is als de NDP de macht krijgt." Couppleger Desi Bouterse heeft in 1992 de belangrijkste wapens van het Surinaamse leger verdon keremaand en op geheime plaat sen opgeslagen. Dat zei de vroe gere luitenant Glen Azimullah gisteren in het VPRO-radiopro- gramma Argos. De politiek leider van de Nationale Democratische Partij trad vier jaar geleden terug als legeraanvoerder. Overste Gor- ré volgde hem op. Kort voor de commando-overdracht heeft Bouterse zich verzekerd van het grootste deel van de Iegeruitrus- ting, aldus Azimullah. Wat aan handvuurwapens is overgebleven, hebben Surinaamse militairen verkocht aan de onderwereld van Paramaribo. Dit verklaart de stij ging van het aantal gewapende roofovervallen in het land, meent Azimullah. Minister van Mierlo van Buitenlandse Zaken ver- klaardein een reactie niet op de hoogte te zijn van berichten over verdonkeremanen van wapens. Azimullah zei ervan overtuigd te zijn dat de Surinaamse regering nooit een serieus onderzoek tegen Bouterse en zijn toenmalige tra wanten zal instellen. „Want dat leidt tot militaire actie." Het Nederlandse kabinet spreekt zich niet uit over de meest ge wenste coalitie in Suriname. Doordat het verlies van de huidi- jtokara (ap) - Voormalig premier Tansu filler van Turkije trekt tor partij terug uit de regeringscoalitie, filler heeft een con flict met haar partner in de coalitie, de huidige premier Mesut Yilmaz, omdat die zijn steun heeft uitgesproken voor een parle mentair onderzoek naar fillers uitgaven. Zij is ervan beschul digd zoh twaalf miljoen gulden uit een fonds te hebben ver- filler verklaarde gisteren dat er Praktisch en wettelijk' een einde as gekomen aan de regering. Ze °egde eraan toe dat haar Partij het Juiste Pad stappen zal on tnemen om de coalitiebreuk te Mmaüseren.De verklaring van Ariër kwam kort nadat president rieyman Demirel had gezegd «eea partij te zullen kiezen. e corruptiebeschuldigingen aan 1 adres van filler zijn gedaan verweerd tegen de corruptiebe schuldigingen door te verklaren dat zij aan president Demirel ver antwoording heeft afgelegd over haar uitgaven uit een fonds dat een premier naar eigen inzicht mag besteden. filler zei dat zij Demirel precies had verteld waaraan het. geld is besteed, maar dat ze die geheime informatie niet prijs kon geven, filler heeft erop aangedrongen dat Yilmaz aftreedt om opnieuw het vertrouwen van het parlement te vragen. Zij herhaalde dat standpunt tegenover Demirel. Er wordt al druk gespeculeerd over de vorming van een nieuwe coalitie. Politieke waarnemers suggereren dat filler nu de steun zal zoeken van de Welvaartspartij om de corruptiebeschuldigingen te ontwijken. Maar de Welvaart spartij, die tegenstander is van een westers getinte beleid, zou ook een alliantie aan kunnen gaan met de Moederlandpartij van Yilmaz. Door Willy Werkman Yad Eliahu - Helemaal tot in het sportstadion is Simon Peres' kogelvrije auto gere den. Pas daar mag hij van zijn superzenuwachtige lijf wachten uitstappen. Maar juist, als hij dat gedaan heeft, komt voor hen de ech te paniek. Want de premier besluit - tegen al hun waar schuwingen in - te voet het stadion rond te gaan om een paar van al die honderden uitgestoken handen te gaan schudden. Tientallen veiligheidsmannen, pistolen op de rechterheup, sluiten zich om hem heen. De spanning is op hun gezicht te lezen. Maar de menigte juicht. Het stadion van Yad Eliahu lijkt uit zijn voegen te barsten. Er zijn tienduizend mensen. Aangevoerd vanuit het hele land met meer dan honderd bussen. Arbeiders met hun vrouwen en hun kinderen. Met petjes op van de Arbeiderspar tij. Peres, de bewonderde leider, heeft daar de verkiezingen al gewonnen. En hij geniet ervan. Vrouwen omhelzen hem. Balonnen dalen op hem neer. Showmeisjes dan sen hun dansje. „Vrienden," zegt Peres, als hij eindelijk de kans krijgt, „wat voel ik me hier thuis!" Suha, de echtgenote van Yassir Arafat, heeft al gezegd dat ze bij de verkiezingen van woens dag een overwinning van Peres wil. Iets meer dan de helft van de Israëlische bevolking ook. Maar dat garandeert nog niets. Want de opiniepeilers kampen met de onzekerheden van het nieuwe kiessysteem. En nog moeilijker is de vraag of het tot de verkiezingsdag rustig blijft in de straten van Tel Aviv en Jeruzalem. Vlak na de moord op de voor malige premier Rabin, vorig jaar november, had Peres de massale steun van zijn volk. Maar de aanslagen van de Ha rnas gaven hem electoraal bijna de doodsklap. Zal de 5 procent voorsprong, die de peilingen tot nu toe aan wijzen, constant blijven? Hij staat onder de Israëli's be kend als de 'verliezer'. Als de man, die al op heel jonge leef tijd belangrijke politieke pos ten innam, maar er - tot nu toe - nooit in geslaagd is als lijsttrek ker de verkiezingen te winnen. Sinds vorig jaar november is hij de treurende plaatsvervanger van de vermoorde leider. Hij wist na de schok van Ra bin's dood zijn volk het zelfver trouwen terug te geven. Hij hield de extreme reacties van een paar van zijn ministers in toom na de terreuraanslag bij het Dizengoff-centrum van Tel Aviv. 'De dromer' heet hij ook. De man met de vredesvisie voor het Midden Oosten. De maker van de Israëlisch-Palestijnse ver zoeningsakkoorden. De onderhandelaar, die dag en nacht doorwerkte in een hotel in Eilat, toen hij daar samen Israël staat voor de keuze. Op 29 mei worden er misschien wel de belangrijkste verkiezingen in de geschiedenis van de joodse staat ge houden. Het volk kan zich uitspre ken vóór of tegen voortzetting van het vredesproces. Vandaag deel 6 in een serie artikelen over deze verkiezingen. met Arafat een einde maakte aan de meer dan een kwart eeuw durende Israëlische be zetting van de Westelijke Jor- daanoever. Hij kreeg, samen met Yitschak Rabin en Yassir Arafat, de Nobelprijs voor de Vrede. Hij bereidde in tal van geheime ontmoetingen met ko ning Hoessein de vrede met Jor danië voor. Maar hij moest ook de straf on dergaan van de wereldopinie, toen hij in het Noorden van het land de katoesja-dreiging van de Hezbollah wilde afwenden en zijn generaals met hun 'Druiven van Gramschap'-ope- ratie in Libanon wat al te wild tekeer gingen. Zoals de peilingen nu aangeven zou Peres' Arbeidspartij op 29 Mei ongeveer tweeënveertig mandaten behalen in het hon derdtwintig zetels tellende Knesset. Dat is twee plaatsen minder dan tijdens de vorige verkiezingen van 1992. En een heel kleine voorsprong op de grote oppositie-combinatie Likoed-Gesher-Tsomet, die op ongeveer veertig zetels kan re kenen. Mocht Peres, als het geluk met hem is, de meeste stemmen veroveren, dan zal hij binnen vijfenveertig dagen zijn nieu we regering moeten samenstel len. Hoe hij de parlementssteun voor zijn kabinet moet verzeke ren met anderen dan zijn huidi ge linkse coalitiepartner, de Meretzpartij (geschat op acht zetels) en de sympathiserende Arabische parlementariërs aan de kantlijn (samen naar schat ting zes zetels), is nog de hele grote vraag. Toch heeft Peres, zoals altijd, de blik ai gericht op de vredes- horizon. Hij heeft de afgelopen weken een '100-dagen team' aan het werk gezet, die de vre- desstappen moet voorbereiden voor het nieuwe Peres-kabinet. Hardnekkige geruchten zeggen, dat er al een geheime afspraak met Arafat bestaat over de Is raëlische annexatie van 11 pro cent van de Westelijke Jordaan- oever, waardoor 90 procent van de joodse kolonisten daar onder Israëlische soevereiniteit zullen vallen. Plannen voor financiële compensatie van kolonisten, die zullen moeten vertrekken, zijn naar verluidt al in de maak. VERVOLG VAN VOORPAGINA Maar toch is minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat be paald niet Konings' favoriete Ne derlandse bewindsvrouw. „Het besluit was nog geen twee uur oud of Jorritsma komt ons al via de televisie vertellen dat wij op een andere manier over de finan ciële afhandeling moeten praten. Dat we lang niet zo veel krijgen als wel zou zijn toegezegd. Dat is bepaald niet chic." De Belgische spoorwegen NMBS willen intussen snel meer duide lijkheid over de bijdrage van Ne derland aan de duurdere hoge snelheidslijn langs de E19. Den Haag moet zijn beloften hard ma ken, zei topman Etienne Schoup- pe gisteren. De NMBS en Neder landse Spoorwegen moeten sa men de meerkosten voor het duurdere tracé dragen. „Als de Nederlanders geen sub stantiële financiële steun geven, dan komt er geen HSL langs de E-19," waarschuwde Schouppe. Minister Jorritsma herhaalde donderdag dat Den Haag bereid is bij te dragen tot een maximum van 700 miljoen gulden. Maar ze wil ook een deel van dat bedrag' weer terugzien via de inkomsten. Schouppe zegt wel tevreden te zijn met de keuze van het Vlaam se en het Nederlandse kabinet voor het E19-tracé. President Venetiaan zal waarschijnlijk een nieuwe coalitie trachten te vormen, ook al lijkt het erop dat zijn huidige Nieuw Front coa litie de meerderheid verloren heeft. foto reuter ge regeringscoalitie Nieuw Front voor het merendeel ten goede komt aan de kleine oppositiepar tijen, waarmee coalities te vor men zijn, voorziet Van Mierlo echter dat mee Suriname 'goede samenwerking binnen het raam- verdrag kan worden voortgezet'. Over de resultaten voor de partij van Bouterse zei hij: „Als je kijkt naar het verkiezingsprogramma van de NDP, dan kun je je voor stellen dat er in Den Haag maar weinig mensen waren die zaten te hopen op een overwinning van die partij". Premier Kok stelde dat Neder land zich de afgelopen periode niet heeft laten provoceren door Bouterse. Deze beschuldigde Ne derland van inmenging in de Su rinaamse verkiezingen. Tirana - Drie voormalige kopstukken van het communistische re gime van Albanië zijn door een rechtbank in Tirana ter dood ver oordeeld. Het is echter onzeker of de vonnissen worden voltrok ken. Albanië staat onder druk van de Raad van Europa om de doodstraf af te schaffen. De uitspraak komt op een politiek gevoe lig moment. Morgen worden er in Albanië parlementsverkiezingen gehouden, waarin de sinds 1992 regerende Democraten het moeten opnemen tegen de weer opgeleefde Socialisten, de voormalige communisten. Bonn - Het aantal gewelddaden van rechtse en linkse extremisten in Duitsland is vorig jaar verder gedaald, blijkt uit het jaarverslag over 1995 van de binnenlandse inlichtingendienst. In 1994 werden nog 1500 rechts-extreme gewelddaden geteld, vo rig jaar 840. Wel is het aantal neo-nazi's dat tot geweld bereid is gestegen van 5400 tot 6200 en werd er meer verboden propaganda onderschept. De extreem-rechtse Deutsche Volksunion (DVÜ) zag het ledental dalen van 20.000 tot 15.000, de Republikaner verloren 4000 van hun 20.000 leden. De Nationaldemokratische Partei (NPD) zakte van 4500 naar 4000 leden. Het aantal links-extremis ten dat het geweld niet schuwt ging in 1995 terug van 7000 tot 6700. Londen - De Britten worden steeds onbeschofter. Het volk dat ooit wereldwijd bekend stond om zijn beleefdheid en goede manieren, heeft zich ontwikkeld tot een natie van slordig geklede boeren pummels. Dat concludeert een groep leidende academici die zich boog over de Britse manieren. De Britse wetenschappers consta teerden lullig gedrag op straat, slonzige en agressieve kleding, vloeken, valsspelende sporters, ouders die gedrag en taal van tie ners naapen en gemaakte vriendelijkheid van met name artsen. Brussel - De veerboot Bukoba, die dinsdag met man en muis is ver gaan op het Victoria-meer in Tanzania, was niet zeewaardig. Bel gië, dat het schip in het kader van de ontwikkelingssamenwerking aan Tanzania leverde, was daarvan op de hoogte. Brussel kon het echter niet eens worden over de vraag welke werf dit en twee andere schepen zou moeten herstellen. De scheepsramp op het Victoria-meer heeft het leven gekost aan naar schatting meer dan achthonderd mensen. De Belgische staatssecretaris van Ontwikkelingssamenwerking Reginald Moreels heeft inmiddels bevestigd dat België eindjaren '70 drie onveilige boten heeft ver kocht aan Tanzania. Een groep experts meldde hem begin deze maand nog dat het probleem ernstiger was dan gedacht. Door Wilko Voordouw Parijs - Frankrijk heeft gisteren verbijsterd gereageerd op de moord op zeven gegijzelde trappistenmonniken in Algerije. Het zevental werd eind maart ontvoerd uit hun klooster in Médéa door een commando van de GIA, de Gewapende Islamitische Groep. Die eiste donderdag aan het eind van de middag de moord op in een communiqué. Hoewel het formele bewijs van de zevenvoudige moord nog ont breekt, is er in Parijs geen hoop meer dat de zeven nog leven. 'Een barbaarse daad'. Die kwali ficatie was gisteren in Frankrijk het meest te horen. Van alle kan ten werd de moord op de zeven monniken ernstig veroordeeld. Frankrijk was verbijsterd, boos, en verontrust. Alle dagbladen en nieuwsuitzendingen wezen op het macabere karakter van de moor den. Volgens het communiqué is bij de zeven monniken afgelopen dinsdag de keel doorgesneden. „Ik roep alle Fransen die nog in Algerije zijn met klem op dat land te verlaten. Men is daar niet in veiligheid. Ik weet dat er nog veel geestelijken zijn, die ondanks het moorden door willen gaan met hun werk, maar het is beter om in deze onzekere tijden Algerije te verlaten," verklaarde een zicht baar aangedane premier Alain Juppé. Gistermiddag was er nog altijd geen formeel bewijs, dat het pers communiqué van de Gewapende Islamitische Groep klopte. Maar er waren van die tekenen, die niet bedriegen. De belangrijkste poli tici - president Chirac, premier Juppé en oppositieleider Jospin - spraken hun veroordeling uit. Zij gaven daarmee aan niet meer te geloven in een gelukkige afloop. Eerder nog dan de politici had de Franse aartsbisschop Lustiger de zeven kaarsen gedoofd, die sinds het begin van de ontvoering voor de monniken hadden gebrand. Ook de rector van de moskee in Parijs, Dalil Boubakeur, was woedend: „Degenen die dit heb ben gedaan, staan buiten de is lam. Want net als het christen dom predikt de islam vrede en verdraagzaamheid." Hij vroeg de Fransen om hun woede niet te ui ten op de omstreeks vier miljoen Moslims, die in Frankrijk wonen. De Franse publieke opinie rea geerde verbijsterd. Het was voor al de wijze waarop die schokte. In een laconieke verklaring, donder dagavond gepubliceerd door de GIA, wordt gesteld dat de 'kelen van de monniken werden doorge sneden', nadat Parijs weigerde te onderhandelen over het vrijlaten van de in Frankrijk gearresteerde moslimfundamentalisten. De GIA probeert sinds de afgelas te verkiezingen van 1991 met ge weld het Algerijnse bewind om ver te werpen. Aanvankelijk wer den daarbij buitenlanders ge spaard. Maar in september 1993 veranderde de GIA van strategie. Sindsdien zijn 125 buitenlanders in Algerije vermoord, van wie 47 Fransen. Aanvankelijk dachten de autori teiten dat de monniken slechts voor een korte periode waren ge gijzeld, om te helpen bij het ver zorgen van gewonde GIA-aan- hangers. Een van de mannen - hun leeftijd varieerde van 45 tot 82 jaar - was arts. Maar toen de monniken niet snel vrijkwamen, nam de bezorgdheid toe. (ADVERTENTIE) rengt de gezondheid ernstige schade toe, k.b. 4.10.1994, Stb. 720.

de Stem | 1996 | | pagina 5