'1,5 Miljard voor basisonderwijs' 'Ver Kar dich Van de Vondervoort kiest eieren voor geld Xnti-h Terpstra laat voedsel met genetisch gemanipuleerde soja toe Rel rond Jostiband en Paul de Leeuw De 3737 trekt veel bekijks Nieuw 'toporgaan' voor sociale zekerheid MAVO, HAVO, VWO in 1 jaar Partij £1 uit reger Grote fracties Kamer zien niets in aanmoedigingspremie werkloze leraar Analyse Samenwerken DE STEM BINNENLAND Linschoten schrapt premieplicht voor uitkeringstrekker in het buitenland Kok kraakt WBL-rapport DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT De Leeuw directeur Rijksmuseum 'Liever tweede pinksterdag vrij' Pinksterdrukte: 280 kilometer file WKZ kan hartoperaties hervatten CDA zwakt plan lager minimumloon af 'Bordeel voor seropositieven' Erasmus College Schmitz gaat Iraniërs terugsturen pESTEM Servische pr Tsjetsjenen positief over vredesgespre 11111 ZATERDAG 25 MEI 1996 /\4 Den Haag (anp) - Staatssecre taris Terpstra (Volksgezond heid) gaat akkoord met het gebruik van soja van gene tisch gemanipuleerde planten in margarine, koffiecreamer en andere voedingsmiddelen. Dat heeft het departement gisteren bekendgemaakt. Het gebruik van de speciale soja- variant hoeft niet expliciet op het etiket van de producten te staan. Het is voor het eerst dat een gene tisch gemodificeerd product als 'gewoon' voedingsmiddel in de Nederlandse winkelschappen komt te liggen. Voedingsmiddelenfabrikanten, zoals Unilever, importeren jaar lijks circa 4 miljoen ton soja, waarvan ongeveer de helft uit de Verenigde Staten. Soja wordt ge bruikt in bij voorbeeld margari ne, soepen, koffiecreamer en ket jap. Dit jaar komt een beperkt deel van de Amerikaanse soja van planten die door genetische mo dificatie zijn 'aangepast'. Door die aanpassing zijn ze resistent tegen bepaalde onkruidbestrij dingsmiddelen. Wegens de biotechnologische in greep is voor het gebruik van het eindproduct (soja-olie) toestem ming nodig van het ministerie van Volksgezondheid. De Advies commissie Warenwet heeft de staatssecretaris in februari reeds geadviseerd die te geven. Terpstra heeft besloten dat ad vies op te volgen. Omdat de soja- olie van de biotech-planten feite lijk niet te onderscheiden valt van normale soja-olie, hoeft het gebruik ervan voor de staatsse cretaris niet op de verpakking te staan. Het valt namelijk toch niet te controleren. Milieu-organisa ties hebben in het verleden fel ge ageerd tegen het gebruik van planten die door genetische ma nipulatie resistent zijn gemaakt tegen pesticiden. Zij vrezen dat boeren dan meer gif gaan gebrui ken. Ook consumentenorganisa ties zetten kanttekeningen bij het gebruik van biotechnologie. Ze eisen een verplichte etikettering, indien technisch mogelijk, opdat Den Haag (anp) - De grote fracties in de Tweede Kamer en minister Ritzen (Onderwijs) verwelkomen het voorstel van D66-fractievoorzitter Wolffensperger om in de vol gende kabinetsperiode extra te investeren in het basison derwijs. PvdA, WD en CDA zien echter niets in een premie van 10.000 gulden voor elke werkloze docent als deze bereid is aan het werk te gaan in het basisonderwijs. Volgens Wolffensperger zijn de klassen in het basisonderwijs 'onaanvaardbaar' groot in verge lijking met andere Europese lan den. Met een investering van 1,5 miljard gulden kunnen zij kleiner worden. Daarvan kunnen docenten wor den aangesteld die nu werkloos zijn. Wat de fractievoorzitter be treft, krijgt een werkloze leraar die weer aan de slag wil gaan een Den Haag (anp) - Staatssecreta ris Linschoten van Sociale Zaken wil per 1 januari 1997 de ver plichte verzekering voor de volksverzekeringen schrappen voor mensen die met bepaalde uitkeringen in het buitenland wonen. Wie over de grens geniet van zijn AOW, AAW, WAO of AWW (na- bestaandenuitkering) hoeft dan ook niet langer de verplichte pre mies voor die uitkeringsrechten te voldoen. Dat kan per maand al gauw honderden guldens schelen. De ministerraad heeft hiermee vrijdag ingestemd. Linschoten maakt op deze hoofdregel een uitzondering voor mensen met een Nederlandse uitkering die krachtens een sociaal verzeke ringsverdrag tussen het land waar zij wonen en Nederland, verplicht verzekerd blijven voor het ziekenfonds. Die betalen wel verplicht premie voor de AWBZ (bijzondere ziektekosten). Dat is nodig omdat zij, ook in het bui tenland, recht hebben op het vol ledige medische dienstenpakket van het woonland, zoals langdu rige verpleging en verzorging, •terwijl dat land de kosten daar van wel op Nederland kan verha len. Overigens kunnen mensen voor wie de verzekeringsplicht vervalt wegens verblijf in het buitenland, zich nog wel vrijwillig verzeke ren voor de uitkeringen die niet langer automatisch verzekerd zijn. Hilversum (anp) - Het gegeven dat Paul de Leeuw komen de maandag het jubileumfeest rond de Jostiband in de Rot terdamse Doelen presenteert, is voor 150 leden van de NCRV de reden geweest hun lidmaatschap bij de omroep op te zeggen. Om dezelfde reden zijn ook twee donateurs van de uit 180 verstandelijk gehandicapten bestaande Jostiband afge haakt. De NCRV orgamiseert het jubileumfeest. De omroep bétreurt de gang van zaken, maar zegt niet op haar beslis sing terug te komen. „Het is een verzoek van de leden van de Jostiband zelf en daar wil len wij graag gehoor aan geven. Te meer daar Paul heeft bewe zen vertrouwd met geestelijk gehandicapten om te kunnen gaan," aldus NCRV-woord- voerder Klaas Doornbos. Doornbos refereert daarmee onder meer naar een uitzen ding van 'De Schreeuw van de Leeuw' waarin De Leeuw zijn verstandelijk gehandicapte nichtje op bezoek had. Met zijn ongekunstelde optreden oogst te De Leeuw toen alom waar dering. Op het sterrengala zal de veelbesproken cabaretier daarom niet alleen liedjes aan kondigen, maar ook gesprekjes voeren met de leden van het Jo- sti Orkest. Het in twee dagen tijd uitverkochte sterrengala zal op dinsdag 11 juni om half negen op Nederland 1 door de NCRV worden uitgezonden. Paul de Leeuw is daarmee na tien jaar weer op de NCRV- televisie te zien. Aan het begin van zijn carrière presenteerde De Leeuw op zaterdagmiddag het jongerenprogramma Snel binder. Verder was hij in die tijd regelmatig op de NCRV- radio te horen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok heeft zeer forse kritiek op het rapport van de WBL-commissie naar het debacle van de stichting Woningbeheer Limburg (WBL). Volgens Kok is er sprake van 'een zwakke samen hang' tussen de in het rapport gepresenteerde feiten en de daaraan verbonden conclusie van 'verwijtbaar' gedrag van staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) en zijn voorganger CDA-leider Heerma. Kok is ervan overtuigd dat Tommei in het debat met de Kamer sterk in zijn schoenen staat. premie van 10.000 gulden boven op zijn uitkering. Verder wil Wolffensperger de lerarensala rissen verhogen, zegt hij in het Algemeen Dagblad. PvdA, WD en CDA steunen het pleidooi om meer te investeren in het basisonderwijs, al vragen zij zich wel af waar Wolffensperger dit geld vandaan wil halen. Vol gens een woordvoerder zal D66 dit duidelijk maken in het ko mende verkiezingsprogram. De PvdA wil dat er de volgende kabinetsperiode één miljard gul den bijkomt voor zaken als sala riëring, lesmateriaal en huisves ting. WD en CDA noemen geen bedragen. De fracties vinden de concrete plannen van Wolffensperger on doordacht. Hetzelfde geldt voor minister Ritzen en onderwijsvak- bond ABOP. Vooral het idee om een premie van 10.000 gulden beschikbaar te stellen als een werkloze docent weer aan de slag gaat, stuit op grote bezwaren. „Elke docent die geschikt is om onderwijs te ge ven, moet proberen aan de slag te komen," aldus PvdA-Kamerlid Liemburg. „Die mensen moet je een gewoon salaris betalen, niet een premie." De fracties benadrukken dat lang niet elke werkloze docent ge schikt is pm in het onderwijs te rug te keren. De PvdA vindt het instellen van een premie 'heel on rechtvaardig' tegenover jongere docenten die net van hun oplei ding af komen. Voor hen is er geen extraatje. Volgens Ritzen is Wolffensperger veel te optimistisch over de mo gelijkheid om werkloze docenten weer op school terug te krijgen. Hij vindt dat plan volgens een woordvoerder „een beetje een do de mus". Wel deelt Ritzen de op vatting dat er meer geld moet worden geïnvesteerd in het basis onderwijs. Deze opvatting is eni ge tijd geleden ook verkondigd door de Unesco. Wolffensperger wil al in 1997 100 miljoen gulden extra uittrekken voor de premiëring. Hij zal later aangeven waar dat geld vandaan moet komen. De WD is tegen een extra inves tering in 1997. Vakbond ABOP ziet evenmin iets in 'zulke ver snipperde initiatieven'. ABOP wil eerst een onderzoek naar ef fectieve maatregelen die het on derwijs kunnen helpen. De sociale partners krijgen min der invloed in het bestuur. Zij zullen hun bestuurstaken moeten delen met onafhankelijke kroon- leden. Dat staat in de nieuwe organisa tiewet sociale verzekeringen die staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken gisteren voor ad vies naar de Raad van State heeft gestuurd. Het bestuur van de sociale zeker heid bestaat momenteel uit verte genwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties plus de onafhankelijke voorzitter Buurmeijer. Linschoten wil dit bestuur aanvullen met door de overheid benoemde onafhanke lijke leden. Het Landelijk instituut wordt niet alleen verantwoordelijk voor de uitvoering van de werkne mersverzekeringen (WW, WAO/AAW, toeslagenwet). Het Lisv moet ook alles op alles zet ten om uitkeringsgerechtigden zo snel mogelijk aan de slag te krij gen. Daartoe moet het ervoor zor gen dat de uitvoeringsinstellin gen (het GAK, de GUO de SFB en Cadans) op regionaal niveau op timaal gaan samenwerken met sociale diensten en arbeidsbu reaus. In de nieuwe opzet krijgt de minister van Sociale Zaken een grotere publieke verantwoor delijkheid. Om die ook waar te kunnen maken, kan de minister het Landelijk Instituut een aan wijzing geven. De huidige verdeling van het be drijfsleven in achttien sectoren komt te vervallen. In plaats daar van komt een indeling in een be perkter aantal sectoren. Per sec tor kunnen de sociale partners desgewenst een adviesorgaan op richten. Deze sectorraden kun nen het Landelijk Instituut advi seren over de uitvoering van de werknemersverzekeringen. In de nieuwe opzet blijft de posi tie van de Sociale Verzekerings bank (kinderbijslag, AOW, ANW) en het College van Toezicht gro tendeels ongewijzigd. De grootste werkgeversvereni ging VNO-NCW staat in eerste WD-KAMERLID Remkes was in een jubelstemming: „Onze staatssecretaris is lenig van geest en soepel van beweging." Zijn collega Verhagen van oppo sitiepartij CDA zag dat wat an ders: „Van de Vondervoort is een marionet van de WD. Ze heeft zich poeslief neergelegd bij de amendementen van de paarse coalitiepartijen en daar mee de kern van haar herinde- lingsbeleid prijsgegeven." Bij voorbaat stond al vast dat het debat in de Tweede Kamer over de herindelingen in Bra bant geen spectaculair verloop zou krijgen. Immers achter de schermen hadden de coalitie fracties de twistpunten al uit de wereld geholpen. Het enige wat nog kon gebeuren was dat de PvdA-staatssecretaris Van de Vondervoort dwars zou gaan liggen. Maar zij liet in het debat merken dat het regeringspluche haar toch zeer dierbaar is en koos de bekende eieren voor haar geld. De opstelling van -Van de Vondervoort was opvallend. Van eerdere optredens in de Ka mer stond de staatssecretaris bekend als bijzonder onbuig zaam. Kamerleden van rege ringsfracties konden in het ver leden niet nalaten in de wandel gangen hun ongenoegen over PvdA-bewindsvrouw te uiten. Door Marianne Wuite 'Ze wil niet luisteren' en 'ze is zo vreselijk koppig', klonk het ver wijtend. Die eigenschappen leverden de staatssecretaris vorig jaar een forse aanvaring op in de Kamer. Ze weigerde tegemoet te komen aan protesten van de coalitie fracties tegen de opsplitsing van de stad Rotterdam in de gelijk namige stadsprovincie. Hier door kwam ze frontaal en bij zonder pijnlijk in botsing met haar eigen fractie in de Tweede Kamer. En uiteindelijk liep ze een politieke nederlaag op toen zij er met de Kamer niet uit kwam en niet anders kon dan het omstreden wetvoorstel voor Rotterdam intrekken. Vanwege deze beschadiging was het zaak voor de coalitiefracties - vooral natuurlijk de PvdA - om te voorkomen dat de staats secretaris bij de herindeling van Brabant opnieuw in de proble men zou komen. Een staatsse cretaris die er maar niet in slaagt projecten op haar voor naamste beleidsterrein, de be stuurlijke vernieuwing, door de Kamer te krijgen, valt immers Van de Vondervoort FOTO DIJKSTRA moeilijk te handhaven. Niet al leen de PvdA-fractie was hier van doordrongen, ook Van de Vondervoort zelf. Haar vooraf gedane belofte aan haar partij genoten om zich deze keer flexi bel op te stellen maakte ze meer dan waar. Dus waar ze een week geleden nog openlijk vasthield aan op heffing van de zelfstandigheid van de in haar ogen 'veel te klei ne' gemeente Baarle-Nassau, had ze nu geen moeite met de wens van de coalitiefracties om de enclave zelfstandig te laten. En ook wat betreft die andere wens van de regeringsfracties, om Goirle niet bij Tilburg te voegen, ging ze zonder morren akkoord. Al haar vorige, zwaar wegende. argumenten waren als sneeuw voor de zon verdwenen. De oppositie kwam door de gro te eensgezindheid tussen Van de Vondervoort en WD, D66 en PvdA in het debat grotendeels buitenspel te staan. CDA-Ka- merlid Verhagen poogde nog wel aan de poten van de stoel van de staatssecretaris te zagen. Zijn constatering dat haar para depaardje, gemeentelijke herin deling, in het debat kreupel was geworden, verstomde echter in de 'paarse' euforie. Eigenlijk was het alleen Van de Vondervoort die succesvol op positie voerde, oppositie tegen haarzelf wel te verstaan, door zeer gemakkelijk in te stemmen met wijzigingen op haar eigen wetsvoorstel. Hiermee sleepte ze de herinde ling van Brabant door de Kamer en heeft ze weer vaste grond on der de voet. Vraag is alleen voor hoe lang. Want hoe geloofwaardig is een staatssecretaris die zich zo mak kelijk gewonnen geeft? Volgens WD-Kamerlid Remkes was het absoluut niet de bedoeling de staatssecretaris te degraderen tot 'boodschappenmeisje'. Het gebeurde wel. de consument straks weet wat hij voorgeschoteld krijgt. Het productschap Margarine, Vetten en Oliën (MVO) reageert verheugd op de toelating van de biotech-soja. De branche-organisatie begint binnenkort een voorlichtings campagne over biotechnologie en voeding, samen met de Consu mentenbond en de organisatie van supermarkten. Op het centraal station van Utrecht was gisteren veel belangstelling voor de NS-stoomlocomotief 3737. De loc is onlangs gerestaureerd en werd gisteren officieel overgedragen aan het Spoorwegmuseum. foto anp Den Haag (anp) - Er komt een nieuw toporgaan voor de so ciale zekerheid. Per 1 januari volgend jaar maken de acht tien bedrijfsverenigingen en hun huidige overkoepelend orgaan plaats voor het Lande lijk instituut sociale verzeke ringen (Lisv). instantie niet afwijzend tegen over het wetsvoorstel van Lin schoten. „We hebben ook al erva ring met een driepartijenbestuur (werkgevers, werknemers, kroon- leden) in bijvoorbeeld de Sociale Verzekeringsbank. Uit dien hoof de kan ik me wel iets bij de plan nen voorstellen," aldus secretaris sociale zaken Th. Snelders van de vereniging. De grootste vakcentrale FNV plaatst echter vraagtekens bij de voorstellen. „Het gaat hier om de uitvoering van werknemersver zekeringen. Wij vragen ons af wat de meerwaarde is van die kroonleden," aldus een woord voerder. De FNV vindt tevens dat het bestuur wel erg klein wordt in de nieuwe opzet. Er zullen slechts drie bestuurder zijn na mens de werknemers. DE SURINAAMSE bevolking is in de maanden voorafgaand» aan de verkiezingen bedolven onder propaganda-activiteiten van de deelnemende partijen. Feestelijke bijeenkomsten, ca- deautjes, maaltijden en gratis vervoer van en naar de stembu reaus. De Surinaamse kiezer moet zich de ogen hebben uitge- keken. Diezelfde kiezer heeft zich echter geen zand in de ogen laten strooien. Hij heeft de demagogische praatjes van NDP-|eider Desi Bouterse doorzien. De manier waarop de ex-dictator zied in zijn campagne tegen het voormalige moederland Nederland heeft afgezet, heeft niet gewerkt. De Surinamers hebben zich evenmin laten paaien door de toe komstbeloften van de huidige regering Venetiaan. De NDPvan Bouterse heeft aanzienlijk minder gewonnen dan was ver wacht. De regeringscoalitie van Nieuw Front heeft een tik rond de oren gekregen vanwege de magere prestatie in de afgelo pen regeringsperiode. Hoewel de machtsbasis van Nieuw Front is versmald, kan de huidige regeringscoalitie toch het initiatief nemen voor de vor ming van een nieuwe regering. Het is voor president Veneti aan een herkansing. De om zijn integriteit geprezen Surinaam se leider heeft tijdens zijn regeerperiode aanzienlijk aan popu lariteit moeten inboeten. Hij is er niet in geslaagd zijn beloften waar te maken. Suriname verkeert in een deplorabele positie, voor de gewone Surina mer wordt het steeds moeilijker in zijn dagelijkse behoefte te voorzien. Er zijn echter tekenen van hoop. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft Suriname een meedogenloos financieel re gime opgelegd. Mede hierdoor gaat het de laatste tijd in eco nomisch opzicht iets beter. Suriname staat echter nog aan het begin van de lange weg naar boven. In Nederland is de vraag actueel of ons land voor het herstel proces van Suriname nog iets kan betekenen. Er zijn er die vin den dat Nederland Suriname moet gaan behandelen als iede re andere vreemde mogendheid. Geen bemoeienis, geen pro blemen, is hun redenering. Dat kan naturlijk niet. Alleen al door het groot aantal Nederlan ders van Surinaamse herkomst, is de band met dit land zeer in tensief. Bovendien heeft Nederland afspraken lopen over ont wikkelingsgelden die nog moeten worden besteed. Alles pleit voor een goede, zakelijke relatie met Suriname. Doordat de greep naar de macht van ex-legerleider Desi Bouterse niet is gelukt, staat niets die samenwerking in de weg. Amsterdam - Prof. dr. Ronald de Leeuw wordt met ingang van 1 december 1996 algemeen directeur van het Rijksmuseum in Am sterdam. De Leeuw is nu nog directeur van het Van Gogh Museum. Hij volgt prof. dr. Henk van Os op, die het museum op 1 december verlaat voor een functie aan de universiteit van Amsterdam. Amsterdam - Nederlanders willen in meerderheid hun vrije twee de pinksterdag behouden. Een suggestie van minister Voorhoeve (Defensie) begin deze maand om de tweede pinksterdag in te rui len voor 5 mei als snipperdag, wijzen de Nederlanders in meerder heid af .Uit een enquête van het Nipo blijkt dat 58 procent van de ondervraagden alles bij het oude wil houden. De suggestie van Voorhoeve krijgt de steun van 18 procent van de Nederlanders. Driebergen - De, pinksterdrukte heeft gistermiddag gezorgd voor lange files. Rond kwart voor zes stond er volgens een woordvoer ster van de de landelijke politiediensten in Driebergen ruim 280 kilometer file. De drukte begon vrijdag al vroeg. Vanaf het mid daguur stond het verkeer op sommige plaatsen vast. Vanaf vier uur mengde het normale avondspitsverkeer zich met het pinksterver- keer. Utrecht - Het Wilhelmina-kinderziekenhuis (WKZ) in Utrecht hervat in september de hartoperaties. De Inspectie voor de Volks gezondheid heeft daarmee ingestemd nu het WKZ de Zuid-Afri kaanse topchirurg Francis Hitchcock heeft teruggehaald. Het kinderhospitaal heeft een tumultueuze periode acter de rug met het ene conflict na het andere. De hartoperaties liggen daardoor al sinds eind vorig jaar stil. Den Haag - Het CD A-partijbestuur houdt niet star vast aan zijn opvatting dat het minimumloon omlaag zou moeten om meer men sen met een uitkering aan het werk te helpen. Na kritiek uit de partij en uit de CDA-Kamerfractie zwakt voorzitter Helgers het standpunt af. Eerder liet CD A-fractieleider Heerma eenzelfde ge luid horen. Helgers constateerde dat er te weinig draagvlak in zijn partij is voor zo'n maatregel. „Maar het gaat ons niet om het in strument, maar om het doel: mensen die aan de kant staan aan werk helpen," aldus Helgers. Volgende week spreekt de CDA-par- tijraad over het minimumloon-voorstel. Geleen - Twee inwoners uit Geleen die besmet zijn met het hiv-yi- rus willen een besloten club beginnen waar seropositieven met el kaar seks kunnen hebben. Een verzoek om zo'n club in Geleen op te starten is echter door de gemeente afgewezen. Wie de initiatief nemers zijn wil de gemeente Geleen niet zeggen. „We hebben een verzoek binnengekregen of we een ruimte beschikbaar wilden stel len en of we subsidie wilden geven," zegt de woordvoerster van de gemeente. (ADVERTENTIE) BREDA Het Erasmus College Nederland, met vestigingen ln Alkmaar, Breda, Hilversum en Eindhoven, is een particuliere onderwijsinstelling voor MAVO, HAVO en VWO In 1 Jaar. Het Erasmus College Nederland ls een Initiatief van een aantal gerenom meerde onderwijsinstellingen. Voor de vestiging Breda ls het Baronie van Breda College verantwoordelijk voor de onderwljsvoerlng. Door een optimale begeleiding en een uitstekende didactische aanpak ontstaan maximale kansen om het diploma te behalen. Voor informatie en/of de studiegids kunt u contact opnemen met het Erasmus College Breda, Postbus 3463 4800 DL Breda Tel (076) 520 20 82 Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssercretaris Schmitz gaat asielzoekers w Iran, die niet in aanmerking k°' men voor een vluchtelinge®)8' tus, terugsturen naar hun land- Dat heeft de staatssecretaris gij teren in een brief aan de Twee Kamer laten weten. Enkele weken geleden al had n ministerie van Buitenlandse t ken in een ambtsbericht gen>e dat de situatie in Iran de laats jaren verbeterd is op het ge»1 van mensenrechten. Schmitz neemt de conclusies dat ambtsbericht over. Tot nu stuurde het ministerie van Jus"' tie deserteurs en dienstweig aars uit Iran niet terug. Datg de staatssecretaris nu wel d Zij hebben volgens de staa cretaris bij terugkeer in hun i alleen maar een geldboete te v zen. J.- Bij Vluchtelingenwerk Ne land werd gisteren met te stelling gereageerd. Woordv ster Biesma wees erop ambtsbericht afwijkt van onder zoeken van mensenrecht-» saties. Schmitz had beloo!td die onderzoeken te laten roe gen in haar oordeel. poor Bert Schampers Antwerpen - De ,r Vlaarr 3niwr. 7 gering heeft zich laten door Den Haag. De H ders hebben gekregen wilden. En de bevolkii de Noorderkempen Antwerpen voelt zL slachtoffer van politiek handel tussen Vlaande Nederland. De toon in sommige V kranten gisteren was doe met anti-Hollandse sentin 'Eens te meer werd D. voor Nederlandse belang dus Gazet van Antwerpe derlanders krijgen blokletterde Het ge hun Washington/Sarajevo (ap heeft de Amerikaanse reg verwijdering van de Bos radzic uit diens machtspc Dat hebben Amerikaanse tionarissen gisteren gezegc Amerikanen hebben de to ging echter meteen .als doende van de hand gewezei Inmiddels lijkt het Westen opstelling tegen Karadzic zins verzacht te hebben. De om zijn onmiddellijke arre: wegens oorlogsmisdaden, wat gedempter vanwege hardnekkige verzet daar van de Bosnische Serviërs Servische bondgenoten. De Verenigde Staten, de Ver de Naties en ook EU-bem laar Carl Bildt verlangen waar nog steeds dat Karadz zijn generaal Ratko Mladic het VN-tribunaal in Den terechtstaan wegens oorlog, daden. Maar ze onderstrepe dat het voorlopig al aanv; k Moskou - Leidende Tsjetsj oppositiegroepen hebben gis positief gereageerd op het stel van de Russische pres Jeltsin om gesprekken te v< 'met rebellenleider Jandai Volgens het Russische peri Itar-Tass zouden de gespre maandag al beginnen. De leiders van circa twintig pen die zich verzetten tege pro-Russische regering in T: jenië, noemden het voorste eerste stap naar beëindiging de oorlog'. De Russische sta generaal Kolesnikov heeft j reu de inname van Bamoe meld, het laatste bolwerk d Tsjetsjeense strijders volgens nogïn handen hadden. Ankara (ap) - Voormalig naar partij terug uit de flict met haar partner i: "ilmaz, omdat die zijn s. jnentair onderzoek naar - chgd zo'n twaalf miljoen duisterd. in ste ?iller verklaarde 0 Praktisch en wettelijk' Was gekomen aan de re6»n voegde eraan toe dat haar van het Juiste Pad stappen z hernemen om de cnalitiphn kjrmaliseren.De W'er kwam kort aiueyman Derail., geen partij te zullen "e corruptiebf het adres van door de Wel.„ui.„ Partij is voorstander mitisch regime tere betrekkh. mitische landen, van de zichb Cdleren af om hun gen te overuru ie vormen om «de regering elvaartspartij §en in december g en absolute mee: Parlement. Eerder gisteren c lelijk' een i de regerin dat haar I stappen z< coalitiebre verklaring nadat pres Demirel had g( partij te zullen kiezen. 8 corruptiebeschuldigingei :t adres van fiUer zijn ge Welvaartspartij, vorstander van een -egime in Turkije ei betrekkingen met de •-.wie landen. Premier Y i de Moederlandpartij h °ij de beschuldigingen Ier en Yilmaz spraken in 1 Tl rwilifiolxo Fnrtn* in 1 politieke tegenst overbruggen en een co mor, (je Welvaartsj te houden won de ve ....ber maar h meerderheid i had ?ille

de Stem | 1996 | | pagina 4