Aantal gokkasten helft minder ffvrapker ap hl Velumemeer. Volgend jaar regionale tv in hele land 1 I jeirelHd i/ cl V? Gijsen weer bisschop Rotterdamse CD'ers lopen over naar CP Nieuw MS-medicijn effectief middel, maar zeer kostbaar Geschorste rechercheur had gelijk: moord opgelost HEDEN! Advocaten wapenen zich tegen afluisteren Er komen volgens controleurs laatste tijd wel veel nieuwe illegale apparaten op de markt Afrikanen 'vissen' in de Haagse Hofvijver DE STEM BINNENLAND A3 power show Friesche Vlag Karafjes. Da's andere koffie. tDAG 25 MEI 1996 A2 root-Brittannië en Ierland: Af i toe zon en een enkele bui ondag in Ierland, Wales en ngeland bewolkt en enige tijd ;gen. Middagtemperatuur van 1 graden in noordwest-Schot- ind tot ongeveer 16 in zuid- ost-Engeland. elgië en Luxemburg: Zaterdag west-Belgie af en toe zon en ans op een bui, elders bewolkt a nu en dan regen. Zondag van et westen uit toenemende be- olking, mogelijk gevolgd door :gen. Middagtemperatuur and 16 graden. loord- en Midden-Frankrijk: verwegend veel wolkenvelden n af en toe regen, zaterdag in et noordwesten droog en af en zon. Middagtemperatuur assen 17 en 21 graden. uid-Frankrijk: Wolkenvelden n af en toe regen. Langs de [iddellandse Zee-kust droog zonnige perioden. Middag- mperatuur van ruim 20 gra- en langs de Atlantische kust n op het Centraal Massief tot 7 plaatselijk langs de Middel- indse Zee-kust. ortugal: Zonnig, in het noord- resten ook enkele wolkenvel- en. Droog. Maxima van onge- eer 20 graden bij Porto tot cir- a 30 in het zuidoosten, panje: Zonnig en warm, maar rngs de Golf van Biskaje zater- ag ook wolkenvelden en moge- jk wat regen. Maxima in het innenland rond 31 graden, rngs de costa's in het oosten en uiden tussen 24 en 28 graden, rangs de Golf van Biskaje mid- agtemperatuur circa 20 gra- en. alië: Flinke zonnige perioden n met name in de Alpen en Do- amieten een regen- of onweers- ui. Middagtemperatuur onge- eer 26 graden. Griekenland en Kreta: Zater dag met name op het Griekse vasteland enkele verspreide re- gen- en onweersbuien. Zondag bijna overal droog en flink wat zon. Middagtemperatuur aan de kusten rond 23 graden, op het vasteland enkele graden ho ger. Duitsland: Zaterdag eerst op veel plaatsen regen, in het zuid oosten mogelijk ook onweer. Later in het noordwesten kans op opklaringen. Zondag af en toe zon en enkele verspreide buien. Middagtemperatuur tus sen 14 en 18 graden, maar za terdag in het zuidoosten moge lijk eerst nog temperaturen tot 25 graden. Zwitserland: Zaterdag van het westen uit regen. Zondag wol kenvelden en plaatselijk regen, aan de zuidflank van het Alpen massief droog en zonnige perio den. Koeler weer met op zondag middagtemperatuur rond 18 graden, maar in Tessin en En- gadin maxima circa 25 graden. Oostenrijk: Zaterdag van het westen uit regen, mogelijk ook onweer. Zondag hier en daar weer een enkele opklaring. Za terdag in het oosten nog warm, zondag maxima rond 20 gra den. ZATERDAG 25 MEI 1996 nagram: ler-vader-draven Dem-morel-rommel ng-godin-indigo :en-neder-eender gen-mogen-morgen ent-tante-attent ant-stank-staken =er-teler-telIer ade-dalen-eiland .ctcr cer-akker-rakker DRIEMA5I tn Hilversum (anp) - Alle pro- vincies hebben volgend jaar hun eigen televisiestation met 1 een vensterprogramma voor regionaal nieuws op Neder- I land 2/ pat verwacht directeur Groenen- I (ja van ROOS, de belangenorga- 1 jjsatie van de regionale publieke omroepen. Regionale tv via de ether zou aanvankelijk het komend najaar van start gaan. Oorzaak van de vertraging zijn de perikelen rond de financiering. 1 pe vensterprogrammering kost jaarlijks 75 miljoen gulden. De «J0S wil de kosten de eerste twee jaar op zich nemen, maar vervol- gens moeten de provincies de helft daarvan betalen. Maximaal kunnen ze voor regionale tv jaar lijks een tientje aan de kijker vra gen. Hoewel die lastenverzwaring op kritiek stuit, gaat ROOS ervan uit dat alleen Zuid- en Noord Holland nee tegen de subsidie van de regionale tv zeggen. Groenendijk: „In die provincies moet dan naar een andere finan ciering worden gezocht. Je kunt denken aan een joint-venture. Die stelt publieke omroepen in staat private bedrijven program ma's te laten maken en financie ren. Dat systeem past nu onder andere AT5, het tv-station van Amsterdam, toe." De haast van NOS en ROOS met de invoering van regionale tv heeft te maken met de opkomen de concurrentie van commerciële tv in de regio. Het uitgeversconcern VNU start daarmee in Brabant in septem ber. Limburg is een paar maan den later aan de beurt en begin 1997 volgt Gelderland. Daar werkt VNU samen met Wegener. Volgens Groenendijk is de recla memarkt te klein voor zowel een publieke als private televisie. „We slaan met de concurrentie een heilloze weg in." H. Coumans, projectleider regio nale tv bij VNU, deelt die visie. Ook is hij het met Groenendijk eens dat samenwerking tussen commerciële en publieke omroep veel ellende kan voorkomen. De private en publieke tv hebben elkaar tot nu toe niet gevonden, omdat de uitgevers niet 'op de zendmachtiging van de publieke omroep willen meeliften'. Coumans: „Eerst moet de intentie er zijn om samen bedrijven te vormen voor het maken van kwa litatief hoogwaardige tv-pro- gramma's." Hoofd J. Westerhof van het pu blieke tv-station voor Gelderland (in oprichting), vreest de concur rentie niet: „De ervaring leert dat bedrijven die zich van oudsher bezig gehouden met gedrukte media, onvoldoende affiniteit hebben met radio en tv. Ze zijn eraan gewend een krant te maken en zijn daarom minder gericht op snelle berichtgeving. Wij zullen profijt hebben van de ervaring bij de regionale radio-omroep voor Gelderland." Noord-Oost Nederland heeft al regionale televisiestations. Ze zenden alleen uit via de kabel. Fi nanciering is mogelijk door bij dragen van de kabelexploitant EDON en inkomsten uit reclame. Omdat niet alle woningen zijn aangesloten op de kabel is het voor de regionale tv belangrijk om via het venster op Nederland 2 uit te zenden. Om dat mogelijk te maken gaat Nozema voor twintig miljoen gulden zendmas ten bouwen. De regionale tv zal volgens ROOS werk bieden aan ongeveer 400 vaste medewerkers en vele hon derden freelancers. K JL J Merijn geniet van een korte vakantie. uia.u>la0J<' 0JLU8 Uj '5(80 UBA |881S 'S)|U!| U8UelU Delft (anp) - Door de strenge re regelgeving is het aantal gokkasten in Nederland de af gelopen vier jaar verminderd van 75.000 tot 35.000. Dat heeft het Nederlands Meetin stituut (NMi) in Delft, dat de spelautomaten controleert, berekend. Alle zogeheten piekautomaten, die sinds januari 1995 zijn verbo den, zijn uit de gokhallen, café's en snackbars verdwenen. Volgens het NMi zijn er ooit 18.000 van deze automaten op de markt ge weest. Als gevolg van de strenge regel geving komen de tien controleurs van het NMi nu steeds vaker nieuwe varianten op de spelletjes en automaten tegen. Sommige daarvan zijn illegaal omdat ze technisch niet in orde zijn of om dat er geen vergunning voor is af gegeven. Cijfers hierover heeft het NMi nog niet beschikbaar. De contro leurs melden hun vondsten bij de plaatselijke politie, die het illega le apparaat vervolgens weghaalt. Een voorbeeld is een fruitspel dat wordt gespeeld op een televisie scherm. Mensen gebruiken de af standsbediening als bediening. Ook verschijnt steeds vaker een variant op de kleine toonbankau tomaat ten tonele. Het originele apparaat is toegelaten als behen digheidsspel. Door op een knop te drukken, ko men de lampjes achter de afbeel ding van dobbelstenen of fruit tot stilstand. Als drie dezelfde af beeldingen worden 'gedrukt' is het spel gewonnen. Maar volgens het NMI is het mo gelijk deze automaten te manipu leren zodat er sprake is van een kansspel waarvoor geen vergun ning is verstrekt. „Het tempo van de lampjes is dan te snel voor een menselijke reactietijd. Spelers kunnen dan geen of nauwelijks invloed op het spelverloop uitoe fenen." Verder komt het voor dat exploi tanten op tijden dat zij minder controle verwachten, een illegale gokkast op de vloer zetten. „We weten nog niet of dat vaak of in cidenteel gebeurt," zegt de woordvoerder, die benadrukt dat de controles op alle tijden plaats vinden. (ADVERTENTIES) Vaticaanstad (anp) - Mgr. J. Gijsen, sinds vorig jaar oktober apostolisch administrator (bestuurder) van Reykjavik, is benoemd tot bisschop van dit diocees op IJsland. Dat heeft het Vaticaan gisteren bekend gemaakt. Kortgeleden was Gijsen, van 1972 tot 1993 bisschop van Roermond, op au diëntie bij paus Johannes Pau- lus H. Het bisdom Reykjavik is met vier parochies, negen pastoors en 2535 rooms-katholieken een van de kleinste bisdommen op aarde. Ter vergelijking: vicaris-gene raal Maessen van Roermond zei afgelopen weekeinde dat het bisdom er rekening mee moet houden dat de Limburgse pa rochies op den duur 10.000 ge lovigen zullen omvatten. Gijsen trad begin 1993 onver wacht af als bisschop van Roermond en werd geestelijk verzorger van een retraitehuis voor vrouwelijke religieuzen in Oostenrijk. „Ik zelf zou niet uit Nederland zijn vertrokken als het niet op uitdrukkelijk bevel van de dokter was geweest," zei hij vorige maand in het RKK/KRO-tv-programma Kruispunt. Hij had in Roer mond met strakke hand een be- MgrGijsen foto anp leid gevoerd dat bij veel gelovi gen verzet opriep. In het interview zei Gijsen spijt te hebben over de pijn die gelo vigen hebben geleden over de verdeeldheid in het bisdom. Hij stichtte een eigen priester opleiding, Rolduc, weigerde pastorale werk(st)ers aan te stellen en probeerde tevergeefs de rk-scholen een uiterst streng schoolreglement op te leggen. Rotterdam (anp) - Het Rotterdamse CD-gemeenteraadslid J. Teijn en drie CD-deelraadsleden stappen over naar de extreem rechtse partij CP'86. De overstap is een direct gevolg van het afketsen van de fusie tussen de twee partijen. Senegalese vissers brengen, geholpen door Novib-directeur Max van den Berg (midden), in de Haagse Hofvijver 'gevangen' vis aan land. Met deze actie vragen de Sene galese vissers en de Novib de steun van de Nederlandse regering om een eind te maken aan de overbevissing van de Afrikaanse kust door Europese schepen. foto anp De CD'ers werkten de laatste tijd al nauw samen met de Rotter damse CP'86-afdeling. Zo trok ken de extreem-rechtse (deel)raadsleden samen op met het CP'86-raadslid M. Freling in het protest tegen de komst van een asielzoekerscentrum in het Zuiderparkhotel in Vreewijk. Volgens Teijn was er in de Rotter damse CD-afdeling een verschil van mening over de politieke koers. „De vraag waar het om draaide is of politiek ook op straat gevoerd moet worden. Ik ben daar voorstander van. Het Van onze verslaggever Den Haag - Ondanks de zeer hoge kosten - gemiddeld 20.000 gulden per patiënt per jaar - vindt de Gezondheidsraad dat in Nederland het nieuwe medicament tegen multipele sclerose (MS), 'interferon-beta', moet worden geïntroduceerd. MS is een slopende, invaliderende aandoening van het centrale zenuw stelsel waartegen nog geen therapie bestaat. I.S.M. GENERAL MUSIC WIJ bieden u al een karaoke key board met diskdrive (S.M.F.) re«Js v.a. 999.-. Muziekcentrum vao Corp, kade 87, Roosendaal lw«t), tel. 0165-545824. 'Interferon-beta' is het eerste me dicijn tegen MS waarvan is aan getoond dat het werkelijk invloed heeft op de ziekte. Met bestaande geneesmiddelen kunnen tot nu toe uitsluitend symptomen en klachten als gevolg van MS wor den bestreden. Multipele sclerose-patiënten kij ken al geruime tijd reikhalzend uit naar dit positieve advies van de Gezondheidsraad dat, naar verwachting, tot een introductie van interferon-beta zal leiden. Na uitvoerig onderzoek is de raad ervan overtuigd geraakt dat de toepassing van het medicijn een cruciale wending betekent voor een aanzienlijk aantal MS-pa- tiënten. Toepassing is, waar schuwt de Gezondheidsraad, zeer kostbaar. Omdat het geneesmid del inmiddels in Nederland is toegelaten, zullen de meeste ziek tekostenverzekeraars onder voorwaarden gebruik vergoeden. Het positieve advies over inter feron-beta - 'behoedzame intro ductie' - is gisteren aan minister Borst (Gezondheidszorg) ge stuurd. Van de bijna 12.000 men sen die aan multipele sclerose lij den, komen op dit moment onge veer 2000 patiënten in aanmer king voor interferon-beta. Uit buitenlands onderzoek is ge bleken dat met toediening van dit interferon de frequentie van aan vallen in het ziekteverloop af neemt en dat de aantasting van het hersenweefsel vertraagt. De Gezondheidsraad spreekt in het advies dan ook van 'reële ge zondheidswinst', maar waar schuwt tegelijkertijd voor te hoog gespannen verwachtingen. Er zijn immers nog geen aanwijzin gen dat interferon-beta de nor male progressie van MS gunstig beïnvloed. Den Haag (anp) - De advoca tenkantoren van Moszkowicz en Spong hebben maatrege len genomen tegen mogelijke afluisterpraktijken van de politie. De advocaten zeggen sterke aanwijzingen te hebben dat op hun en andere kantoren gevoeli ge microfoons van de politie staan gericht. In de vestigingen in Maastricht en Amsterdam van de advoca- tenfamilie Moszkowicz zijn in middels dusdanige voorzienin gen getroffen „dat het niet kan gebeuren," zegt mr. M. Moszko wicz sr. „Althans, voor zover ik kan na gaan. Je weet natuurlijk nooit wat voor apparatuur men in stelling brengt. Maar ik ga er vanuit dat het nu absoluut on mogelijk is." Moszkowicz zegt dat zijn ver moedens uit informatie van een zeer betrouwbare bron voortko men. Hij en zijn zoon Abraham treden op als verdedigers in het strafproces tegen de beruchte Johan V., alias 'de Hakkelaar', die ervan wordt verdacht een wijdvertakt misdaadsyndicaat te hebben geleid. Justitie levert in de zaken van V. en diens kompanen een presti- geslag: het is de grootse drugs organisatie die zij in Nederland ooit voor de rechter bracht. Abraham Moszkowicz laat we ten dat hij zijn kantoor aan de Amsterdamse Herengracht al een jaar geleden heeft laten voorzien van dubbele ramen. Moszkowicz sr. gaf zijn infor matie eerder deze maand door aan de Haagse advocaat mr. G. Spong, die Koos R., de vermeen de rechterhand van Johan V., bijstaat. Spong en zijn kantoorgenoten zullen eveneens maatregelen ne men. Het kantoor wil een bin- nenspreekkamer laten construe ren, waarin gesprekken onmo gelijk kunnen worden afgeluis terd. „We moeten het zekere voor het onzekere nemen," aldus Spong, die de informatie van zijn erva ren vakgenoot Moszkowicz sr. zeer serieus neemt. De raadsman acht het zinloos contact op te nemen met politie of justitie over de kwestie. „Als het zo is, zal men dat niet ruiter lijk toegeven." meningsverschil leidde tot span ningen en pesterijtjes over en weer," aldus Teijn. Freling kondigde gisteren aan dat CP'86 in Rotterdam op straat blijft actievoeren. „Ook in Vree wijk gaan we door met acties. Voorlopig staat het asielzoekers centrum er nog niet." CP'86-voorzitter W. Beaux ver wacht dat meer CD-leden zullen overstappen^aar zijn partij nu de samenwerkingsgesprekken op niets zijn uitgelopen. „Wij zijn rechtlijniger in de leer dan de CD. We varen een zeer nationalisti sche koers." Het dagelijks bestuur van de Cen- trumDemocraten (CD), dat lucht kreeg van de overstap, heeft Teijn en de andere drie inmiddels ge royeerd. Volgens Janmaat is die maatregel genomen omdat zij zich ondanks herhaalde waar schuwingen hebben ingelaten met CP'86-leden, onder wie Freling. Het CD-bestuur verwerpt de con tacten met CP'86 omdat 'de rech ter heeft bepaald dat deze partij als een criminele organisatie moet worden gezien'. Volgens Janmaat is het de tweede keer in de geschiedenis van de CD dat het dagelijks bestuur tot roye ment besluit. „In 1988 is Wim Vreeswijk uit de partij gezet," zegt hij. Vreeswijk richtte later de extreem-rechtse splinterpartij Nederlands Blok op. Rotterdam (anp) - De ge ruchtmakende moord op de Rotterdamse taxichauffeur George Frensdorff is opgelost. Karafjes van Friesche Vlag. Behalve sierlijk ook hersluitbaar. Dus ideaal onderweg, de picknick, op de boot, in de voortent of gewoon in de huiskamer. Samen thuis, samen uit. De drie verdachten die de afgelo pen weken in verband met deze zaak in Rotterdam zijn gearres teerd, hebben 'een volledige, dan wel gedeeltelijke bekentenis af gelegd'. Volgens een zegsman van het Openbaar Ministerie hebben de verdachten toegegeven de chauf feur te hebben willen beroven en te hebben vermoord. De levenspartner van de ver moorde taxichauffeur, de Rotter damse mevrouw C. de Vries, kreeg donderdagavond te horen dat de zaak rond is. „Ik heb het nieuws meteen be kend laten maken via de Rotter damse taxicentrale. Sommige chauffeurs barstten in tranen uit. Ook Peter R. de Vries en recher cheur B. Santema, die de zaak vorig jaar via de televisie op nieuw in de publiciteit brachten, heb ik erover gesproken. De vijf rechercheurs die de moord heb ben opgelost, verdienen een groot compliment," aldus mevrouw De Vries. De geschorste Rotterdamse re chercheur B. Santema blies het moordonderzoek vorig jaar no vember nieuw leven in via het tv- programma van misdaadverslag gever Peter de Vries. Santema hoorde gisteren 'van de werkvloer' dat de moord was op gelost. „De drie verdachten pro beren elkaar de schuld in de schoenen te schuiven. Aan bewijs is er nu al voldoende voor een De levenspartner van de vermoorde taxichauffeur George Frensdorff, mevrouw C. de Vries, praat over de zaak met rechercheur Santema rechtsen de heer Quist, collega van Frensdorff. foto anp veroordeling, al is het moordwa pen nog niet boven water." Santema zegt dat op aanwijzing van de vorige week aangehouden twee verdachten, het recherche team vervolgens een derde man heeft gearresteerd. Die zou het moordwapen hebben geleverd. Santema zegt met de oplosing van de moord enorm gelukkig te zijn. „Hoewel ik sinds november vorig jaar geschorst ben, heb ik de zaak volgehouden. Dank zij het rechercheteam heb ik het ge lijk tenslotte aan mij zijde gekre gen. Ik zou nu het liefst zo snel mogelijk weer bij de Rotterdamse recherche aan de slag gaan," zegt hij. Op 25 februari 1994, in de nacht van vrijdag op zaterdag, werd de 56-jarige taxichauffeur in de Voorburgstraat in Rotter dam-Noord met een kogel in zijn nek gedood. Het ontzielde lichaam werd omstreeks half twee gevonden in zijn taxi, waar van de motor nog draaide. Frens dorff was niet beroofd. Wrang detail was dat hij zijn be roep wilde beëindigen omdat hij de uitoefening ervan te gevaarlijk vond. Frensdorff wilde gaan wer ken als buschauffeur voor het ouderenvervoer in Rotterdam. De moord leidde tot grote opwin ding onder taxichauffeurs, niet alleen in Rotterdam maar ook in Den Haag en Amsterdam. Op 3 maart 1994 woonden naar schat ting duizend collega's de teraar debestelling van Frensdorff op begraafplaats Hofwijk bij. In de grote steden lag het taxivervoer op dat tijdstip stil. Het onderzoek naar de schietpar tij verzandde, totdat de zaak vo rig jaar in het programma Peter de Vries opnieuw in de publiciteit kwam. De Rotterdamse recher cheur Santema, die aanvankelijk betrokken was bij het moordon derzoek, verklaarde in dit pro gramma dat de recherche een aantal missers had begaan. In de uitzending waren video beelden te zien die waren ge maakt in de hal van Rotterdam se Centraal Station en waarop twee verdachten te zien waren die volgens ooggetuigen bij Frensdorff in de taxi waren ge stapt. „De gouden tip kwam vervolgens uit het Haagse criminele circuit, waarna de Rotterdamse politie met enige zekerheid wist in welke richting verder moest wordsen gerechercheerd," zegt Santema. Naar aanleiding van de uitzen ding schorste de korpsleiding Santema. De Rotterdamse Taxi centrale en autohandel Van Dijk Dochters loofden naar aanlei ding van de uitzending een belo ning van 50.000 gulden uit voor de gouden tip. Dat gebeurde na dat justitie eerder een beloning van 25.000 gulden in het vooruit zicht had gesteld. Officier van justitie mr. P. van de Beek ontkent overigens dat de roofmoord op Frensdorff is opge lost dankzij het optreden van Santema in het misdaadpro gramma van Peter R. de Vries. „De gewelddadige dood van de taxichauffeur heeft de afgelopen twee jaar voortdurend de aan dacht gekregen in de media. Dit heeft er niet toe bijgedragen dat er tot een snelle en succesvolle af ronding van het onderzoek kon worden gekomen. Vastgesteld moest worden dat deze aandacht het onderzoek heeft bemoeilijkt en vertraagd," aldus Van de Beek.

de Stem | 1996 | | pagina 3