rijwilligers dreigen te stoppen Op Kikkerpad in Aardenburg lESTEM l]{aadsleden kunnen vertrouwelijke stukken inzien op stadhuis IAFF kbv EURS m/v lesluil regio-tv in eeland is genomen tra Meidoorns weer volop in. bloei POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT Alvast voorproefje van Zeeland Natuurmaand 'Gelegenheidsdrinker' mag jaar niet rijden coördinatior Stichting Vluchtelingenwerk moet opstappen ZEELAND C3 VD wil meer geld rkeersveiligheid COMFORTO 14, DIE ZIT!! Winkeldiefstal Ongeval Drugs Diefstal Sas van Gent ZATERDAG 25 MEI 1996 flrcbnnpupr D66. raadsleden thuis stukken toe te stu- daar od die manier mee omeaan is het aanleiding geven als van een bepaald volg dat de kermisexploitant minder ortZe verslaggever neuzen - De gemeenteraadsleden Itrneuzen blijven volledig geïnfo- jjd over zaken met een vertrou- jijk karakter maar zullen daar- jrwel de £anë naar ^et stadhuis jjten maken om ze in te zien. ff van de Scheldestad voelen er ,ls voor om, zoals voorgesteld door D66, raadsleden thuis stukken toe te stu ren met weglating van de onderdelen die vertrouwelijk zijn. Het Terneuzens colle ge vindt dat geen manier van werken, antwoorden B en W in een reactie op de algemene beschouwingen van partijen op de meerjarenraming. Het Terneuzens college gaat er vanuit dat raadsleden vertrouwelijk met die in formatie om zullen gaan. Als raadsleden daar op die manier mee omgaan is het ook niet nodig om het publiek of de pers uit openbare vergaderingen te weren, als de vertrouwelijke stukken aan de orde komen. Luisteren naar D66 leidt alleen maar tot problemen: „Het expliciet weg laten van vertrouwelijke onderdelen uit stukken roept vrijwel altijd vragen op over die onderdelen, van zowel het pu bliek als de pers, en kan tot verwarring aanleiding geven als van een bepaald stuk meer dan een versie in omloop is." B en W voelen er evenmin iets voor om meer ruimte voor de kermis beschikbaar te stellen voor meer attracties, zodat de gemeente meer pachtgelden kan incasse ren. In het verleden bracht de Terneu- zense kermis ieder jaar meer geld in het laatje. De laatste twee jaar loopt het be zoekersaantal terug. „Dit heeft tot ge volg dat de kermisexploitant minder ontvangen hetgeen zijn weerslag heeft in de hoogte van de te bieden pachtsom men," legt het gemeentebestuur uit. Bovendien is de Markt, waarop de ker mis altijd gehouden wordt, vol. Het voorstel van de PvdA zou betekenen dat een locatie buiten de Markt gezocht moet worden. B en W willen daar eerst eens over nadenken. onze verslaggever itburg - De vrijwilligers van de Stichting Vluchtelin- jwerk West-Zeeuws-Vlaanderen dreigen het bijltje er- neer te gooien omdat de coördinator moet opstappen. Sals gevolg van gebrek aan geld om hem te betalen. De ijwilligers missen hierdoor een stuk noodzakelijke geleiding. isch bedrijf dat techanische 7S-en besturings agen ertoe bij dat ikendheid geniet bij bedrijven, n 's-Hertogenboschen ■afdeling komen wij in van begrotingen prijzen Jaer t.b.v. het aanvragen iteding c.q. aanbieding schikt over: j olijke functie actuele eigenschappen. elijke secundaire Jemming zijn met het moemde functie-eisen, dan mke sollicitatie met I PomptechniekB.V., I den. Wie (PvdA) maakte dat duide- tijdens de Oostburgse raads- ijadering. Ook de andere frac- deiende bezorgdheid en vroe- verantwoordelijk wethouder Cuelenaere de coördinator in jir geval tot het einde van dit in dienst te houden. Cuele- ie moet deze boodschap mee- len in de vergadering van het jmeen bestuur van het samen- ikingsverband welzijnsbeleid st-Zeeuws-Vlaanderen. (volgen samenwerkingsverband stelt Itrjaar 25.000 gulden beschik- voor de coördinator van de iting. De hoogte is afhankelijk hét aantal vluchtelingen in st-Zeeuws-Vlaanderen. Vol ts Cuelenaere kan het aantal rhtelingen dit jaar behoorlijk temen. En dat heeft gevolgen trde uitkering. volgens de wethouder is dat {lang niet zeker. „Het aantal ichtelingen is gedaald van 25 r24. Dus zo'n vaart loopt het niet. De coördinator kan tot einde van dit jaar de vrijwilli- blijven begeleiden. Maar als familie een status krijgt daalt iliseerd in de Dnbeheersend glas) oducten, waarvan Izakelijk toegepast '.telt 130 ng van de Glaceries een netwerk van esector. Saint-Roch er 2500 mensen en e industriële groep e van de n Gent' B.V. op zoek slijk voor het en processen, teit en 'just in time antwoordelijk voor efficiency van de ip veiligheids- en end. TS-opleiding; he kaderfunctie; itiatief; /aardigheden; deze zich eigen te binnen 10 dagen na n psychologisch ectieprocedure. slszaken het aantal vluchtelingen aanzien lijk. Als het aantal onder de tien zit is er geen geld meer voor een coördinator." Gesprek Cuelenaere zegt de vrijwilligers in ieder geval niet in de kou te laten staan. „We hebben volgende week een gesprek met hen om een aan tal oplossingen te bespreken. De begeleiding van de vrijwilligers zou bijvoorbeeld ook vanuit het gemeentehuis kunnen gebeuren." De gemeenteraad vindt het in ie der geval zonde als de coördinator moet verdwijnen. „De coördinator heeft toch zeven jaar tot ieders te vredenheid goed gewerkt," aldus H. van der Weegen (D&T). „Daar naast zijn ambtelijke uren vele malen duurder." Wille vroeg aan Cuelenaere de vrijwilligers de zekerheid te bie den dat de coördinator in ieder ge val tot het einde van dit jaar blijft. „De zekerheid van een half jaar kan ik niet geven," aldus Cuele naere. „laten we eerst het gesprek met de vrijwilligers en de verga dering van het algemeen bestuur afwachten. Daarna kunnen we verder praten." «onze verslaggever ddelburg - Het mag niet duurder zijn dan een tientje extra 'jaar op de omroepbijdrage. Is het toch zo dan is regionale tv, gevoerd door Omroep Zeeland, komend jaar welkom in Zee- id. hebben de Zeeuwse Staten leren besloten in hun maande- se zitting in Middelburg. Het «onze verslaggever ddelburg - De WD in de «rosé Staten wil dat er meer i wordt uitgetrokken voor de keersveiligheid. teren tijdens de maandelijkse gadering vroeg fractievoorzit- Suurmond Gedeputeerde Sta- ffl meer geld. Maar de ver- woordelijk gedeputeerde 'Moge (geldzaken) beloofde ts en zei dat hij het verder zou preken. Wond vergeleek het aantal ta en gewonden dat jaarlijks «et Zeeuwse verkeer valt met ramp. «nnond: „Wanneer zich een •'ik voordoet met 40 doden I0OO gewonden, spreken we een ramp. Nou, die voltrekt 1 elk jaar in het verkeer en fom moeten wij een hogere Weit aan maatregelen geven. Bffid jaar moet er meer geld worden uitgetrokken." "«mond noemde geen bedrag. (ADVERTENTIE) Design, functioneel en economisch voor iedere werkplek, dat zijn de kenmerken van de Comforto 14 bureaustoel, De NEN1812 norm is uw garantie voor kwaliteit. Een Comforto 14 bureaustoel is voorjaren uw steuntje in de rugen van de prijs zult u niet van uw stoel vallen. ^kneuzen D Haarmanweg 61 TH. 0115-617342 Fa* CU5-618654 MIDDELBURG Arnesteinweg 61 Tel. 0118-636151 Fax 0118-613447 Burgemeester C. van Liere van Luis-Aarenburg (l) plakt een bordje met daarop een kikker op de Kaaipoort in Axel. foto camile schelstraete ging niet zonder slag of stoot, want de verantwoordelijke gede puteerde De Kok (Media) kwam zwaar onder vuur te liggen van orthodox-rechts dat principieel tegen tv is en alle mogelijke argu menten uit de kast haalde om te voorkomen dat deze in hun ogen verwerpelijke ontwikkeling in Zeeland als medium zou gaan draaien. Statenlid Wiersma van Delta An ders was om een andere reden te gen. Hij vreesde onder meer wat hij noemde 'de waanzin van de commercie'. Hierover ook, plaatste Statenlid Van Kollem van GroenLinks de volgende sar castische opmerking: „Wat is er immers mooier dan je eigen re gionale wasmiddelen en regiona le inlegkruisjes voorbij te zien komen op je eigen tv De WD-er Huisman verklaarde tegen te zijn omdat 'de Zeeuwse tv-kijkers geen vrije keus hebben of ze willen betalen of niet en om dat een publiek bestel zoals be oogd, een verouderd en achter haald systeem is waar we allang vanaf hadden moeten zijn.' Er is nog een voorbehoud. Alle provincies moeten het met elkaar eens worden over de prijs van de opcenten. En dat overleg loopt nog. Van onze correspondent Aardenburg - In Aardenburg werd gis termiddag het Kikkerpad in gebruik ge nomen. Het is de tweede dorpswandel- route in Zeeuws-Vlaanderen. In totaal zullen in de streek acht van deze routes uitgestippeld worden. De eerste, het Mauritspad, werd kort geleden openge steld in IJzendijke. De wandelroutes zijn onderdeel van het Re gionaal Ontwikkelingsplan Zeeuws-Vlaande ren (ROP). In dit plan zit onder meer ook de bewegwijzering van de fietsroutes, fietshulp- kisten en bewegwijzering objecten. Door het laatste kunnen mensen bij het begin van een stad of dorp bijvoorbeeld snel een speciaal gebouw vinden. Voor het hele plan is destijds 1,2 miljoen gul den uitgetrokken. Het Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen trekt de kar en benader de de Stichting Promotie Aardenburg over het Kikkerpad. Tinie Maenhout van het toe ristisch bureau vertelde in hotel De Roode Leeuw dat alles snel voor elkaar was. „Drie maanden geleden werden de eerste contacten gelegd. Ik ben blij dat de Stichting Promotie Aardenburg zo snel reageerde." Zij was te vens blij met deze wandelroutes omdat vol gens haar wandelen en fietsen aan populari- tiet winnen. De voorzitter van het promotieteam, I. van Haneghem, legde uit dat de bijna vier kilome ter lange wandelroute gebaseerd was op al bestaande stadswandelingen, ,,'s Zomers wordt onder leiding van A. Willeboordse op zes maandagavonden die route gelopen, maar dan kan niet iedereen. Nu staan er overal in- fo-panelen en is er een routebschrijving. De naam Kikkerpad is niet alleen gekozen van wege de naam voor Aardenburg, maar ook omdat wandelgedeelten langs plaatsen gaan -waar ze te zien of te horen zijn." De burgemeester van Sluis-Aardenburg, C. van Liere, mocht de route officieel openen. Hij deed dat door een bordje met een kikker op de Kaaipoort te plakken. Voor 2,50 gulden kunnen wandelaars een wandelroute kopen die ontworpen is door J. van Oeveren en uitleg geeft over de beziens waardigheden. De informatie op de panelen is van de hand van museummedewerker A. Wil leboordse. Binnenkort wordt in Groede de Monnikenroute in gebruik genomen. Op de rol staat ook de Vliegende Hollanderroute in Terneuzen. Door Lucien Calle WIE DE KOMENDE weken het Zeeuws-Vlaamse landschap doorkruist zal het zeker niet ontgaan: de meidoorns staan weer in bloei. Hele dijken, bos- randjes en hagen staan er nu prachtig witgekleurd bij. Naast de meidoorn zijn er nog tal van andere bomen en struiken die op dit moment in bloei staan, zoals de lijsterbes en de vogelkers, al is die laatste nu net over zijn hoogtepunt heen. Als je je neus eens in zo'n pluk bloemen steekt, kun je het voor jaar zo met liters tegelijk op snuiven. Echt doen, want voor je het beseft is de pret alweer voor bij. Heerlijk genieten van het voorjaar kun je als je langs een iets verruigde dijk wandelt. Naast de meidoorns staat daar nu ook het fluitekruid volop in bloei. Als het even kan moet je daar een picknickpauze houden. Even lekker onderuit tegen de de dijk, met een lekker zonnetje erbij en dan liefst tussen al dat bloeiende spul. Zeeuws-Vlaanderen kent veel van die prachtige dijken zoals langs de Zandplaatweg bij Hoek en de Vlietdijk oostelijk van Terhole. Speciaal voor de fijn proever is een wandel- en fiets tocht door de Zak van Zuid-Be veland aan te bevelen. Daar is de meidoorn nog nadrukkelijker in het landschap aanwezig. Niet alleen de mens heeft baat bij de meidoorns. Voor talrijke groepen van insekten zijn de bloeiende struiken in het voor jaar van levensbelang. Zweef vliegen, hommels, wilde bijen en wat later in het jaar ook de tal rijke soorten kevers. Deze vaak prachtig gekleurde insecten zoe ken nectar en stuifmeel op de bloemen. In het vroege voorjaar zijn ze aangewezen op de bloeiende wilgen en sleedoorns. Daarna verhuist deze hele insec tenwereld naar het fluitekruid, de meidoorn en de lijsterbes. Weer later schakelen ze over naar het zevenblad en in juli naar de bloeiende bramen. In oktober treffen we grote con centraties aan op klimop, omdat dat dan een van de weinige nog massaal bloeiende planten is. De meidoorn staat overal volop in bloei. Omdat al deze soorten een be trekkelijk korte bloeitijd heb ben en vele insectensoorten toch steeds bloeiende planten nodig hebben, is een gemengde be planting ecologisch gezien waardevoller dan een monotone beplanting van bijvorbeeld al leen de meidoorn. Het is dus verstandig om bij een eventuele aanplant direct al een menge ling van verschillende soorten te gebruiken zodat je wat sprei ding in de bloetijden krijgt. Zo'n gemengde haag is ook min der kwetsbaar vor besmettelijke ziektes in de bomen en struiken, zoals het bacterievuur in de meidoorns. Bacterievuur is een ziekte die zowel in de peren als meidorons zich snel kan ver spreiden en dan grote schade kan aanrichten. Binnen korte tijd kunnen hele meidoornhagen eraan ten gronde gaan. In een goed gemengde haag valt min der snel bacterievuur in, ze ver- speidt zich er minder snel door en in de haag vallen dan nooit zulke grote gaten. Overigens is het bestrijden van bacterievuur in de meidoornha gen wel zinvol. Het beste knipt men dan steeds alle aangetaste delen van de struiken weg, steeds inclusief vijftig centime ter van het gezonde hout, zodat foto camile schelstraete de bacteriën dan zeker verwij derd zijn. De afgeknipte takken kan men in een houtril of tak- kenstapel verwerken omdat de bacteriën die in de takken zit ten, zonder vers sap toch snel af sterven. Gedurende de laatste jaren zijn er door vrijwilligers van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland veel hagen aangeplant. Als er weinig ruimte is kan men de hagen klein houden door ze jaarlijks te snoeien. De hagen komen dan niet in bloei. Toch zijn ook deze hagen waardevol, vooral voor de zangvogels die in de dichte doornstruiken hun broedplaats vinden. Als er vol doende plaats voor is, is het leu ker om de hagen wel uit te laten groeien. Het is ecologisch gezien veel beter. Bovendien kunnen we dan ieder voorjaar opnieuw genieten van de overdadige bloesempracht. Hulst - Een 14-jarige jongen uit Hontenisse werd gesnapt bij een diefstal uit een winkel aan de Overdamstraat. Hij wil de zonder betalen enkele cas settebandjes meenemen. Lamswaarde - 'Een 70-jarige man uit de Frederik Hen drikstraat is gisteren met een bovenbeen- en een heupfrac tuur overgebracht naar zieken huis De Honte in Terneuzen. De man liep de verwondingen op bij een val van de balken- laag van de bovenverdieping van zijn garage. Hij kwam op een stapel platen terecht. Terneuzen - De politie heeft in de binnenstad drie personen aangehouden. Ze waren in het bezit van harddrugs. De politie nam in samenwerking met de marechaussee 21 gram verdo vende middelen, een mes en 16.000 Belgische frank in beslag. Terneuzen - Een bewoner van het Berliozhof heeft bij de poli tie aangifte gedaan van diefstal van zijn snor-scooter. Het voertuig stond netjes in de ber ging en ook nog eens een keer met een ketting door het ach terwiel op slot. SNUFFELMARKT - Je gaat op kamers wonen en je bent op zoek naar huishoudartikelen voor weinig geld. Of je bent verzamelaar en op zoek naar uitbreiding van je collectie. Je hebt de zolder opgeruimd en wil van de spullen af. De snuf- felmarkt in De Vlaanderen biedt uitkomst. Al enkele jaren trekt deze markt veel bezoe kers uit heel Zeeuws- en Bel gisch Vlaanderen. Maandag 27 mei (tweede pinksterdag) wordt er weer een snuf f elmarkt gehouden. Deze wordt opge luisterd worden met live mu ziek. De openingstijd is van 10.00 tot 17.00 uuï. Volleyb altoernooi Terneuzen - De personeelsver eniging van de gemeente Ter neuzen hield, in samenwerking met zijn sponsor KWS, voor de vijftiende keer een volleybal toernooi in sporthal 't Zwaan tje. Er namen zestien teams aan deel. EINDSTANDEN Poule 1: 1. A&A 1, 2. PSOVZ 1, 3. VC Notabene, 4. Rabo, 5. Beldo, 6. Deltan 1, 7. PGT 1, 8. CVC. Poule 2: 1. Philips, 2. PSOVZ 2, 3. Havenschap, 4. Foaks, 5. PGT 2, 6. Axel, 7. KWS, 8. URS. Van onze verslaggever Middelburg - Zeeland krijgt komende pinksterweekend alvast een voorproefje van de Natuurmaand, die in juni voor de eerste keer wordt gehouden. Op allerlei plaatsen in Zeeland delen 'groene butlers' vandaag folders uit. Hierin worden de ac tiviteiten genoemd die zich maandag afspelen in diverse Zeeuwse plaatsen zoals Sluis, Aardenburg, Hulst, Terneuzen en natuurgebied het Zwin. De activiteiten zijn opgezet in samenwerking met de plaatselij ke VW's en natuurverenigingen. Er vinden tal van verschillende activiteiten plaats: fietstochten, wandelexcursies, huifkartochten en zweefvliegtochten. Iedereen kan tegen een geringe bijdrage deelnemen. Evenementen De folder is verkrijgbaar bij alle VW's in Zeeland. Datzelfde geldt voor de Zeeland Natuur- maand-informatiekrant, die uit gebreide informatie bevat over alle evenementen, arrangemen ten en openstelling van Zeeuwse tuinen in de Natuurmaand. De eerste Zeeland Natuurmaand is gericht en geïnspireerd op de natuur in Zeeland. De Zeeland Natuurmaand probeert in te spe len op de belangstelling en moge lijkheden van de toerist die niet is gebonden aan de schoolvakan ties. De provincie staat een maand lang bol van evenementen. Zee land Natuurmaand probeert het 'andere' Zeeland in beeld te brengen. Hierdoor ontstaat een breder imago van Zeeland als va kantieprovincie en worden goede mogelijkheden geschapen voor verbreding van het vakantiesei zoen. Minister J. van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij opent de natuurmaand op zaterdag 1 juni in Veere. Wandelingen Een van de activiteiten op zater dag en zondag 1 en 2 juni zijn zes op de Oosterschelde georiënteer de wandelingen. Een initiatief van de Biologische Werkgroep van de Nederlandse Onderwater sport Bond in samenwerking met het Zeeuws Landschap. Tevens wordt er gewandeld op 15 en 16 juni, ook vanaf 09.00 uur en op 22 en 23 juni vanaf 14.00 uur. De wandelingen starten vanaf het parkeerterreintje waar de Keihoogteweg de nieuwe zee dijk 'raakt', ten noord-oosten van Wissenkerke. De minister verricht op 1 juni ook de openingshandeling voor de Ronde van Nederland: een groene estafette Langs natuur- en milieuvriendelijke recreatiepro jecten. De Ronde van Nederland zet in vier etappes zo'n vijftien voor beeldprojecten in de schijnwer pers waaronder Zeeland Natuur maand. De eerste etappe op 1 juni staat in het teken van het thema Natuur en hierbij worden naast de Zeeland Natuurmaand het project Natuurlijk Golfen (meer natuurlijke golfbanen) en Natuurlijk Vaals gepresenteerd. De Ronde wil aandacht geven aan nieuwe initiatieven om vor men van recratie en toerisme te ontwikkelen die minder belas tend zijn voor natuur en milieu. De Ronde van Nederland loopt van juni tot en met september. Van onze verslaggever Terneuzen - Na een eenzijdig verkeersongeval in de Oranje straat in IJzendijke, in december van vorig jaar, trof de politie wel een bestelbusje, maar niet de bestuurder aan. G. B., die ermee gereden had, zat al bij zijn vrouw. 'In beschonken toestand thuisgekomen', hetgeen de verbalisanten konden beves tigen, want hij had 'bloeddoorlo pen' ogen en was onvast ter been. De ademanalyse die werd afgenomen gaf 710 microgram aan, ruim drie keer de toegesta ne hoeveelheid. Het busje was uit de bocht ge vlogen en bovendien was er schade aan een omheining. De man zelf was geruime tijd ar beidsongeschikt, als gevolg van het ongeval. Het bleek gisteren op de rechtbank in Terneuzen niet bepaald de eerste keer dat hij zich aan alcohol te buiten was gegaan en daarna was gaan rijden. Eind 1994 was hij nog veroordeeld en had toen onder meer een voorwaardelijke rij ontzegging van zes maanden ge kregen. Er was een rapport opgemaakt door het Zeeuws Consultatiebu reau Alcohol en Drugs (ZCAD). Op vrijwillige basis heeft B. daar nog contact mee, maar hij zei niettemin dat hij slechts een 'ge legenheidsdrinker' was. „Als ik hard gewerkt heb, of ik heb iets', moois gemaakt, wil ik mezelf weieens belonen en dan stap ik een café binnen," zei hij, maar gaf toe dat het daarna meestal een probleem werd om het drin ken onder controle te houden. Officier van justitie Den Hartog had de indruk dat B. zijn drank gebruik bagatelliseerde. Om die reden vond zij het zinvol dat het contact met het ZCAD dwingend bleef gehandhaafd. Zij eiste een boete van 1750 gulden en een rij verbod van negen maanden. Daarvan zijn er drie voorwaar delijk, mits B. bij het ZCAD in therapie blijft. Bovendien wilde zij de zes maanden uit 1994 nu alsnog opgelegd zien, omdat B. binnen de proeftijd van twee jaar opnieuw in de fout was ge gaan. De politierechter vonniste conform de eis.

de Stem | 1996 | | pagina 39