DE STEM Forse verlaging nutstarieven 2e Pinksterda Staten verdelen winst WOV al en zijn op zoek naar doelen 't Gouddoppertj Duitse politiemensen helpen landgenoten in Gadzand en Renesse PvdA en CDA willen nog verder gaan met lastenverlichting Jeugdsentiment op pinksterkermis in Axel SNUFFEL MARKT De mande vrouwde rechercheur en de advocaat 1995 Recordjaar voor kerkuilen in Zeeland Axelse transporteur eist schadevergoeding r s v.a. 18 jaar. *Joy Service* Boys Breda x 62 Clubs Stimula Phone 00-32.3.231.49.70 Massagesalon Breda ort 076-5411089 [ivé vrijen echt!!!! 0162-688084 pend van 11-19 uur. 076-5205941 rker m/v nedewerker Jeling m/v iauffeurs/ lv id uitzendbureau Klokkenshow van maar dan 400 Klokken Man lucht woede door banden leeg te laten lopen Paar probeert bank in Sluis op te lichten nu is ver weg dichtbij.... C1 Klacht over Marechaussee naar minister Het grootste en mooiste Keukencentrum van Nederland is I In je fantasiën, lig ik dicht tegen je aan, gehuld in zwarte satijnen lakens I Erotische live-gespekken 4ASSAGE U Schoten~(BÏ [heeft nog plaats voor pnkele leuke masseuses nfo: 00-3236534731. J Erotische/body/thai/hydro Imass. in luxe salon. Ma t/m 1 za 11-23U. Zo 13-22u. [Mauritsstr. 4 076-5222333 [[28315. 24 uur per dag. ■ESCORT Beauty. Meisjes Iva 18 jr ƒ150,- p.u. 500 - Ihele nacht. 06-52876021 Dames va 18 jaar op escort SM*Echtpaar*Hydro-, Thai-, Erotische massage |Lyn 21Sylvia 24, Claudia 23 lina 20 jaar. Tevens escort, p76-5147510 Ma-za va 11.00 Klundert ook 2e Pinksterd. Linda 23 j. 0168-403320, Sandra 37 j. 0168-403916. 13 Leuke boys voor privé en escort, fotoboek, info- computer, voldoende nieu we boys aanw., 2 boys 1 uur 325,-. 24 u/pd ge opend. er.card acc. O Al E E L S gevolgd en bij voorkeur enige Jf juli aan de slag voor een periode ■uur per week. hoorn, tel. (0165) 32 03 03, lan 51. Jvaren administratief medewerker liebedrijf in Raamsdonksveer. De fc.a. factureren, bijwerken van liden, controle van im- en exportfak- Inodigde vrachtbrieven en In de kandidaat verwachten wij fe afdeling, MBO niveau, goede Lal, ervaring met computer/PC I goede contactuele eigenschappen, pe van 28 mei tot en met 28 juni nens, tel. (0162) 51 76 00, Ik 55b. bedrijf in Breda zoeken wij een Lchten binnen het bedrijf gaat jfeur en hoogbouwtruckmedewerker. niveau, stressbestendigheid en een H. Het werk vindt plaats tussen 6.00 jin het weekend. U heeft bij voorkeur ■cessen en interne transportmiddelen, fceleiden en trainen van menseni is een pat die per direct voor lange tijd Iresse? Neem dat zo snel mogelijk lit, tel. (076) 520 20 68, lange tijd zowel vorkheftruck- De orders moeten in een hoog baarbij van belang is dat u, voor wa .eer, geen hoogtevrees heeft en u Sent bereid in wisselende diensten fe werken en u vindt het geen I over te werken. Aangezien u °°?r Irdt aangestuurd is computerervaring leen ervaring of certificaat heeft, [ren; voor een interne opleiding wo pit, tel. (076) 520 20 68, 6,1 f- t Randstad Uitzendbureau inschrij - ot 17.00 uur in het Cultureel CentrT - n de vakantie een aantal weken vrij >m je dan snel inschrijven aan de gen of meer informatie kan je con )ing in Rijen. abbers, tel. (0161) 22 28 88, BPRCHTSTRAAT 8, ÖOSTBURG Zeeland yan onze verslaggever Cadzand - De politie aan de kust in Cadzand en Renesse krijgt dit week end versterking van vier Duitse col lega's. Met dit initiatief wil de Zeeuwse politie de communicatie met, en de service aan de Duitse toe rist'verbeteren. De Zeeuwse politie krijgt jaarlijks zo'n tweeduizend keer te maken met inciden- waarbij Duitse toeristen betrokken zijn, hetzij als verdachte, getuige of slachtoffer. De Duitse agenten kunnen helpen de taalproblemen te overwinnen en ver schillen in wetgeving duidelijk te maken. De Duitse agenten kunnen ook een rol spelen in het doorverwijzen van de toe risten naar Duitse hulpverleningsinstel lingen. Het idee is geboren in het district Oos- terscheldebekken en opgepikt door de politie in Zeeuws-Vlaanderen. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken werkt mee aan het experiment. Na afloop Van het experiment bekijken betrokken par tijen of het idee verder uitgewerkt kan worden. Uit een onderzoek bleek dat de provincie wat 'vriendelijker' moet worden voor Duitse toeristen. Daarnaast loopt het aantal Duitse toeristen terug vanwege de slechter wordende economische omstan digheden en de daarmee gepaard gaande stijging van de werkloosheid. Ook krijgt Zeeland te maken met con. currentie van bijvoorbeeld de Oostzee kust waar momenteel veel wordt geïn vesteerd in het toeristisch-recreatieve produkt. Vandaar ook het idee de service aan de Duitse toeristen te verhogen door de inzet van de Duitse politiemensen. Via het project Toeristen Slachtoffer hulp van Stichting Slachtofferhulp Zee land is volgens de politie in de provincie al een goede aanzet gegeven voor de op vang van toeristen die slachtoffer zijn Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse huishoudens krijgen volgend jaar een eenmalige korting van 65 tot 70 gulden op de ta rieven voor gas, licht en water. De Zeeuwse Staten beslo ten gisteren negen miljoen gulden uit de overwinst van het nutsbedrijf Delta voor dit doel te gebruiken. Dat gaat de PvdA en het CDA nog lang niet ver genoeg. Deze partijen dienden gisteren tijdens maandelijkse Statenzitting amendement in, gemaakt door de PvdA, dat er op neer kwam dat er een korting van 150 {ulden per huishouden zou wor den uitgekeerd. Het werd politiek gesteund door Terneuzen - Uit pure woede dat zijn vrouw naar zijn zin veel te lang van huis bleef en om haar dat voor eens en al af te leren, heeft haar echtge noot vrijdag de banden van haar (en zijn!) auto laten De politie in Terneuzen kreeg gisteren de tip dat een al wat oudere man aan de Frans Lisztstraat doende was om een auto die daar ge parkeerd stond te beschadi gen. Hij zou onder meer de banden kapot hebben gesto ken. Toen de politie ter plaatse arriveerde, was de man al verdwenen. Voorbijgangers echter wisten een glashelder signalement van de dader te schetsen. Op grond van het kenteken achterhaalde de politie de eigenaar. Toen bieek dat dader en au tobezitter één en dezelfde persoon waren. De man was in boosheid ontstoken toen zijn vrouw niet snel genoeg van een bezoekje terugkeer de. Hij luchtteuiteindelijk zijn woede door alle vier de banden van de gezinsauto te ontluchten. Niet bekend is overigens hoe laat zijn vrouw thuis is geko men. de ZVP, de RPF/GPV en Delta Anders. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend of dit amendement het zou halen, maar het zag er politiek gezien in de vooravond niet best uit. De WD was sowieso tegen, zodat het draaide om de steun van de SGP en die fractie was niet en thousiast. Dat werd nog minder na de toe spraak van gedeputeerde Hen- nekeij (energie), die de Staten opriep het amendement niet te steunen. Het lijkt op het eerste gezicht heel sociaal om.de bur gers zoveel geld terug te geven, maar het klopt niet, zei Henne- keij. Grootverbruikers „De winst van vijftig miljoen waar we over praten, is voor het grootste gedeelte bijeengebracht door de grootverbruikers, de in dustrieën en bedrijven. Delta wordt nu gestraft door de afro ming van de reserve en de klein- verbuikers krijgen meer terug dan dat ze hebben bijgedragen. Tel hierbij op dat ons beleid ook is door niet al te lage tarieven het energieverbuik niet verder te stimuleren en dan zeg ik u: steun dit niet," aldus Hennekeij. Het CDA was daar niet blij mee. Statenlid Stoffels hield de Sta ten voor dat de nutstarieven in Zeeland de hoogste zijn van Zuid-Nederland. Hij bracht de Statenmotie van vorig jaar in herinnering waarin de Staten uitspreken dat alle winst boven de 25 miljoen terug moet vloeien naar de verbruikers. Stootje Stoffels: „Delta is in onze ogen een stevig en financieel gezond bedrijf dat een stootje kan heb ben en het bedrijf heeft in onze ogen een verantwoordelijkheid naar de Zeeuwse bevolking om de nutsvoorzieningen zo goed koop mogelijk te leveren. Een keer per jaar komen ze nog naar buiten. Stelletjes, die in hun jongere jaren niet weg te denken waren uit het uitgaans leven in Axel. Maar dan zetten ze de bloemetjes ook goed bui ten. Want wat carnaval voor Hulst, Sas van Gent en Kloos- terzande betekent, betekent de pinksterkermis voor Axel. Gis teren ging ie van start. Dinsdag, traditiegetrouw de dag dat ook oud-Axelaars terug naar hun vroegere woonplaats gaan, is de slotdag, foto camille schelstraete Sluis - Een tot dusver onbekend paar heeft gisteren in Sluis ge tracht een plaatselijke bank op te lichten voor een bedrag van 580.000 Luxemburgse francs. In Nederlands geld is dit ruim 31.000 gulden. ïer waarde van dit bedrag boden een man en een vrouw bij een "ank aan de Rondweg coupons aan. De man gaf voor uitbetaling "en identiteitsbewijs af. Het bankpersoneel evenwel bemerkte 4 controle dat er iets met de coupons niet in orde was. Het Paar verliet kort daarna het bankgebouw met de mededeling even koffie te gaan drinken', naarkeerde niet terug, onderzoek heeft inmiddels uitge wezen dat de coupons waren uit gegeven door een niet bestaande ""gever. Van de auto, waarin het Paar wegreed, is het kenteken ge weerd. De politie heeft de coup- *s m beslag genomen. (ADVERTENTIE) Nederlands grootste 26-27 mei Den Bosch Brabanthallen 12"0 kramen (bomvol De Wit 033-465 16 00 (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon bereikbaar in heel Europa Mn b*grtp h a«vto* d gerrit dejonge axel Oranjeatraat S - Telefoon 0115 - 562710 Van onze verslaggever Middelburg - Het bouwcontract met de aanne- merscombintaie KMW over de bouw van de toltunnel WOV is rond. Volgende week wordt de bouwprijs bekend gemaakt. Ook draagt het Rijk jaarlijks 12,5 miljoen gulden meer bij aan de tunnel. Dat komt door het 'rond pompen' van de BTW. de jaarlijkse bijdrage wordt 66,5 miljoen gulden (prijspeil 1989). En als klap op de vuurpijl, gaat de tunnel, eenmaal in bedrijf, winst in plaats van verlies, wat de te genstanders altijd hard roepen, maken. Het dage lijks provinciebestuur rekent op maar lieft 150 miljoen gulden uit te keren dividend in het jaar 2002 en Zeeland als provincie strijkt daar min stens 6 miljoen gulden per jaar van op. Dat waren de belangrijkste boodschappen die ge deputeerde Hennekeij (waterstaat) gisteren aan de Zeeuwse Staten bracht in een speciaal ingelaste informatievergadering. Na de mededelingen be- Door Ronald Verstraten NA VIJFENDERTIG jaar hu welijk gingen ze uit elkaar. Het boterde al een paar jaar niet zo best meer tussen hen en toen de herfst viel, verhet meneer het huis en bleef me vrouw achter. „Maar vijfendertig jaar poets je niet zomaar weg," vond zij en een paar maanden later begon nen ze voorzichtig de brokstuk ken aan elkaar te lijmen. Vallen en opstaan, af en toe een be zoekje, maar de sleutel kreeg meneer nog niet. Die kreeg hij pas toen een mooie kerst en een prettige jaarwisseling hoop op betere tijden deed leven. Sindsdien namen de bezoekjes toe en soms bleef hij in het weekend slapen. Zijn wasgoed ging in haar wasmachine, hij dronk wel eens wat, hij at wel eens wat. Daar moest hij haar dan wel voor betalen. Zij moest nu immers leven van een uitke ring en dat is geen vetpot. De gemeente Sas van Gent, die de uitkering betaalde, had al na een paar maanden haar sociaal rechercheur op pad gestuurd. Die deed op een koude novem beravond een gruwelijke ont dekking: in de woonkamer van mevrouw zat een grijze man tv te kijken! En dat allemaal van de centen van de gemeente. Maandenlang hield de recher cheur hen in de gaten. Drie keer zag hij ze boodschappen doen, drie keer betrapte hij hen toen ze samen het kerkhof bezochten. En zeker eens in de vijf dagen ontwaarde hij een manspersoon in het huis van mevrouw. Ze wonen samen, dacht hij en mét een collega ging hij mevrouw verhoren, om die gedachte be vestigd te krijgen. Dat kon wat hem betreft best buiten op de stoep, maar me vrouw vond dat niet zo'n goed idee. Wat zouden de buren im mers wel denken? De meeste buren dachten niets. Eentje wist niet beter of meneer was gewoon nog bij mevrouw. Weten buren immers veel. Maar de rechercheur wist genoeg. Me vrouw had immers toegegeven dat ze weer naar elkaar aan het toegroeien waren? Dan moest meneer maar weer naar me vrouw en de uitkering terug naar de gemeente. Veertiénduizend gulden moest ze terugbetalen, ze kreeg geen uitkering meer, werd voor de rechter gedaagd omdat ze frau de had gepleegd en haar man moest terechtstaan voor heling. Hij had immers gebruik ge maakt van iets wat zij 'gestolen' had. Ze belde hem op en hoewel beiden het eigenlijk nog wat te vroeg vonden, zat er niets an ders op. Ze gingen weer samen wonen. „Bent u het met de beschuldi ging eens?" wilde gisteren de rechter in Terneuzen weten. „Nee, eigenlijk niet," zei me vrouw. „Ik heb geen onwaarhe den ingevuld. Mijn man woonde toen niet bij mij, maar in Hulst." Daar wilde de officier van justitie niet van horen. Vol gens haar was het allemaal be wezen, ging het slecht met de economie en moesten beiden een werkstraf van zestig uur krij gen. Ze had buiten de advocaat gere kend, want die liet niet met zich sollen. Vroeg grijs van het steeds in allerlei wetboeken snuffelen, wees hij op het kas tanjebruine haar van meneer. Als de rechercheur iemand had zien zitten met grijs haar, zou het eerder de advocaat dan de echtgenoot geweest kunnen zijn. „Nu bén ik het niet geweest, maar stel je voor van wel en ik had een kopje koffie gedronken. Dan stond ik hier ook terecht voor heling. Dat gaat toch alle maal veel te ver!" Het oorverdovende lawaai van buiten, dat het verloop van de zaak er niet gemakkelijker op had gemaakt, verstomde. Bouw vakkers dronken koffie en de geest van de advocaat werd ver licht. Hij wees erop dat in de dagvaarding stond dat mevrouw had gezondigd tegen de bepalin gen van de RWW (Rijksgroeps regeling Werkloze Werkne mers). Maar dat was helemaal niet zo. Zij had een ABW-uitke ring (Algemene Bijstands Wet), Een fout in de procedure. Een makkie dus voor de politie rechter. Ze hoefde op het hele verhaal niet eens meer in te gaan. De advocaat had gelijk en ze sprak meneer en mevrouw vrij. Die gingen opgelucht sa men naar huis. Dankzij de ge meente. Of misschien wel: ondanks. ZATERDAG 25 MEI 1996 geworden van een misdrijf. Door de inzet van de Duitse politiemensen wordt ge hoopt eventuele doorverwijzing te ver beteren. Ook is het in voorkomende gevallen de bedoeling als tussenpersoon op te treden tussen slachtoffers en Duitse verzeke ringsmaatschappijen. Daarnaast moet er door de inzet van de Duitse politiemen sen een informatie-uitwisseling tot stand worden gebracht tussen de Zeeuwse en Duitse politiemensen. Van onze verslaggever Hulst - Voor wat het aantal kerkuilen betreft was 1995 in Zeeland een recordjaar. Nog nooit sinds de start van het nestkastenwerk in de jaren zeventig werden zoveel broed- paren geteld: 68. Dat meldt de Vogelbescher ming Nederland in een thema nummer van het tijdschrift Vo- gelnieuws dat gewijd is aan de kerkuil. Overigens ging het in heel Nederland vorig jaar goed met de kerkuil. Er werden in totaal meer dan duizend broe- paren geregistreerd. Het Zeeuwse succes is een com pliment aan alle mensen die zich in de provincie inzetten voor de kerkuil. Een toene mend aantal vrijwilligers vormt samen met de boeren die de plaatsing van een nestkast toestaan de belangrijkste scha kel in het beschermingswerk. Bij een dertigtal broedparen is ook gekeken naar het broed- succes. Gemiddeld vlogen drie jongen per nest uit. Er kwam geen enkele melding binnen van een mislukt broedsel. Dit broedseizoen wil men van alle broedparen het broedsucces volledig registreren, inclusief het aantal uitgevlogen jongen. De groei van het aantal Zeeuw se broedparen is overigens niet zo verwonderlijk. Een reeks zachte winters, het fors uitge breide aantal kasten en een re delijk goed muizenjaar hebben een positieve invloed gehad op de uilenpopulatie. Daarnaast worden de kerkuilen steeds in tensiever door vrijwilligers ge volgd, waardoor de kans op het opsporen van broedgevallen flink is toegenomen. Dit geldt volgens de Vogelbescherming vooral voor de Bevelanden en Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Veruit de meeste Zeeuwse kerkuilen broedden in boeren schuren en maakten gebruik van een kerkuilenkast. Slecht één paar bleef zijn naam trouw en nestelde in een kerktoren. gonnen sommige Statenleden de winst al te verde len en er doelen voor te zoeken. „Het dividend is aanzienlijk hoger dan de investe ringskosten," zei Hennekeij meerdere malen. Maar tegenstanders hielden hem voor dat al deze som men gemaakt zijn op verkeersprognoses waar gro te meningsverschillen over bestaan. Hennekeij rekent op 12.000 auto's per dag die door de tunnel gaan, en houdt vol dat dit kan, maar het nutsbedrijf Delta zag juist vanwege veel lagere prognoes geen brood in de tunnel en besomde een fiancieringstekort van 660 miljoen gulden. In elk geval, gisteren lag de vraag op tafel op de Zeeuwse Staten mee zouden doen in de NV WOV met het Rijk. Kosten voor Zeeland: 75 miljoen gulden voor een minderheidsbelang in de aandelen. De grote vrees van met name de PvdA voor deze constructie is dat de Zeeuwse Staten dan ook weinig invloed zouden kunnen uitoefenen op de hoogte van de tunnelta rieven. Want dat besluit neemt de NV, de eigena resse. Hennekeij erkende dat. Van onze verslaggever Axel/Den Haag - Transporton dernemer H. Bender uit Axel eist een fikse schadevergoeding nadat hij volgens eigen zeggen door de Koninklijke Marechaussee onte recht drie dagen is vastgehouden en woensdagavond laat in Den Haag op straat werd gezet zonder geld, papieren, paspoort, horloge en broekriem. Tevens heeft hij brieven geschreven aan onder an deren minister Sorgdrager waarin hij zijn verontwaardiging uit over de manier waarop hij door de ma rechaussee is behandeld. „Zondagavond 19 mei werd ik thuis in Axel door de brigade Ter neuzen aangehouden op verden king van produktie van illegale cd's. Het enige dat ik mij voor de geest kan halen, is dat ik een tijd je geleden uit Freiburg (Duits land) twee pallets met wat ik dacht schoenen had overgebracht naar Nederland. Die moesten ei genlijk naar Rotterdam, ik had echter een wat krap schema en reed naar Axel om wat kleding en spullen op te halen." „Daarna moest ik gelijk weer te rug naar Duitsland voor een nieu we vracht. Daarom heb ik het Rotterdamse bedrijf waar de pal lets naar toe moesten, opgebeld en gevraagd of zij de vracht zelf even in Axel wilden komen halen. Dat is gebeurd, op klaarlichte dag, niks geheimzinnigs mee. Ik heb met de inhoud van die pallets niets te maken, ik weet dat ge woon niet, ik transporteer alleen," zegt Bender. Letterlijk De marechaussee verdacht Ben der ervan deel uit te maken van een bende die zich bezighoudt met het maken en verspreiden van ille- gala cd's. Daarvoor loopt al gerui me tijd een onderzoek bij de justi tiële dienst Zuid-Holland/Zee land van het korps, die zit bij de brigade Gouda. De Axelaar werd vanuit Terneu zen overgebracht naar deze stad en woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris in Den Haag. Die vond dat er onvoldoende grond voor aanhouding van Ben der was en gelastte onmiddellijke mvrijheidsstelling. Dat werd letterlijk opgevat. Ben der stond onmiddellijk op straat zonder zijn persoonlijke spullen, die lagen nog in Gouda. Hij vond een taxichauffeur bereid hem naar Axel te vervoeren, een ritje van 370 gulden. Zijn persoonlijke eigendommen werden donderdag per koerier vanuit Gouda thuisbe zorgd. Maar bij controle van zijn vrachtwagencabine ontdekte Bender dat er een notitie-boekje met telefoonnummers en namen van klanten en een boekje niet route-aanwijzingen ontbraken. „Plus een stok die ik altijd boven mijn hoofd heb hangen voor het geval ik in Oost-Europa - waar ik veel op rijd - lastig word gevallen. Die spullen komen ze vandaag (vrijdag) - nog eens met een koe rier- brengen. Moet je nagaan wat dat allemaal kost. Belasting geld van u en mij." Grapje Bender heeft een Goudse advo caat in de arm genomen om zijn eis tot schadevergoeding kracht bij te zetten. „Niet alleen de taxi- kosten moet ik terughebben. Mijn wagen heeft vier dagen stilge staan. Gelukkig bleek de inhoud - zonnebloemolie- nog in goede staat. Maar ik heb mijn opdracht gever, een groot transportbedrijf in Bremen, wel wat uit te leggen. Dat grapje kan mij een klant kos ten." In zijn brief aan Sorgdrager he kelt Bender ook het feit dat geen behoorlijk proces-verbaal is opge maakt van wat in beslag werd ge nomen en beklaagt hij zich erover dat hij de eerste twee dagen van zijn detentie geen contact met een advocaat heeft mogen opnemen. Het lijkt wel een bananenrepu bliek," zo brieste hij gisteren. Adjudant G. van Rijn van de Ma- rechaussee Gouda betreurt de gang van zaken rond de invrij heidstelling. „Wij leveren een ver dachte af bij de rechter-commis saris en op wat daar gebeurt, heb ben wij geen invloed. Een simpel telefoontje aan ons of de brigade in Den Haag had alles opgelost," zo zei hij stellig. „Ik kan mij niet voorstellen dat wij zouden weige ren de man over te brengen naar Gouda om zijn persoonlijke bezit tingen op te halen. Maar dan moet hij het wel even laten weten. (ADVERTENTIE) Rechtvaart 8, Kaatsheuvel, tel. 0416-279269. Vrijdag koopavond. Volg de borden!

de Stem | 1996 | | pagina 35