Weekend Anne-Marie heeft geen auto en gaat nooit op vakantie :rker m/v Terwijl de Haagse koopkrachtplaatjes kloppen, tuimelen steeds meer mensen over de rand van de armoede ;eur m/v >0d in... DESTEM Terwijl de koopkrachtplaatjes in je Haagse politiek aangeven dat er niets aan de hand is, terwijl minister Melkert zegt dat het sociaal minimum toereikend is, tiert anno 1996 de liefdadigheid welig. Als er al armoede is, is dat een individuele zaak, vindt je minister. Er is volgens hem geen sprake van een structureel probleem. Allerlei wetenschappelijke stu dies wijzen echter op het tegen deel. Intussen buitelen mensen bij duizenden over de rand van de armoede. Mensen met wie helemaal niets mis is, behalve dat ze van een uitkering moeten leven. Over de rand Onder protest Publiek geheim INKOMSTEN per maand Verdubbeling UITGAVEN per maand Vangnet **P§ De laatste jaren is er veel gebeurd, waardoor tal van mensen opnieuw h op afslankkuur. En ook het huidige paarse kabinet weet wat afslanken is. de knel zijn geraakt. De verzorgingsstaat kreeg afslankkuur FOTO DE STEM JOH AN VAN GURP ZATERDAG 25 MEI 1996 pen. Het is een der produ- h productie van emulgato- naakt een optimale syner- lerbetermiddelen mogelijk. I en productie zoeken wij: tbekwame verkoper. Deze sche voorlichting te geven bakkerijbedrijven. Dit in sa- |gen welke onze producten genieten van onze techni- een prettige werksfeer en fceutrale firmawagen. ■ekwame brood- en banket- .traties zal geven met onze een prettige werksfeer en [ïeutrale firmawagen. fepanelen. is, een prettige werksfeer en uilen strikt vertrouwelijk be- ERGEN ENDRECHT Onderdeel van VBK Beheer BV ienstleidingen aan- htervan VBK Beheer iderneming. De omzet gerealiseerd in de leiding aan calculatie, e directie stelt u het jaar- lelijkse rapportage. Ook htgevers en aannemers. i geformuleerd. inzicht idsvisie risch talent uste instelling (sternen en technieken op (oering en organisatie. nisch bedrijf met zo'n 60 tg. Bij gebleken geschikt- directeur. Salariëring en nming met de functie. VBK Beheer B.V., t.a.v. de oor meer informatie tele- 32804. Anno 1996 tiert de liefdadigheid Door Harry Coerver De Algemene Bijstandswet in 1965 was een mijlpaal in de ge schiedenis van de Nederlandse verzorgingsstaat. Er kwam een einde aan het regime van de Armenwet van 1912. Die wet ging er nog van uit dat wie zelf niet genoeg verdiende voor zijn eigen onderhoud, maar tij familie om hulp moest aankloppen. En als Jaar niks te halen viel, dan was er de particu liere armenzorg of waren er kerkelijke in stanties, zoals diakonieën of Vincentius-vere- nigingen. Pas daarna kwam de overheid op .het toneel om hulp te bieden. Met de komst van de Algemene Bijstandswet veranderde dat fundamenteel. Iedere Neder lander kreeg recht op een uitkering van de everheid als hij zelf niet in zijn onderhoud kon voorzien. Wat tot dan een gunst was geweest, werd een recht. Vernedering en bevoogding zouden "iet langer de waardigheid van mensen aan tasten. Veel van de armenzorg had dat karak ter gehad. Eindelijk was de tijd van liefdadig heid, van de charitas voorgoed voorbij. Ten minste, dat dacht iedereen tot voor kort. De laatste jaren is er veel gebeurd, waardoor 'al van mensen opnieuw in de knel zijn ge raakt. De verzorgingsstaat kreeg afslankkuur j>P afslankkuur. En ook het huidige paarse kabinet weet wat afslanken is. De ministers m het kabinet lieten koningin Beatrix vorig laar in de troonrede zeggen dat er stille ar moede in Nederland bestaat. Maar intussen haalt het paarse kabinet voor vele miljarden *'e8 bij de sociale voorzieningen. Als pleister j!P de wonde presenteerde minister Melkert Sociale Zaken) kort geleden een 'armoedeno- In die nota somt hij maatregelen op die de gevolgen van de miljardenbezuinigingen moeten verzachten. Daarvoor heeft hij enkele honderden miljoenen guldens over. Intussen buitelen mensen bij duizenden over de rand van de armoede. Mensen met wie he lemaal niets mis is, behalve dat ze van een uitkering moeten leven. Ouderen bijvoor beeld die rond proberen te komen van alleen maar een AOW-uitkering en een klein aan vullend pensioen. Vijf of tien jaar geleden was dat nog geen probleem. Nu lijden ze ar moede. Of een-oudergezinnen, die leven van een bijstandsuitkering. Velen redden het niet en komen uiteindelijk terecht bij de Vincentiusvereniging, bij de diakonieën en bij andere kerkelijke of parti culiere organisaties. Terwijl de koopkracht plaatjes in de Haagse politiek aangeven dat er niets aan de hand is, terwijl minister Melkert zegt dat het sociaal minimum toereikend is, tiert anno 1996 de liefdadigheid welig. Ais er al armoede is, is dat een individuele zaak, vindt de minister. Er is volgens hem geen sprake van een structureel probleem. Allerlei wetenschappelijke studies wijzen echter op het tegendeel. De laatste jaren is een uitgebreide 'armoedebeweging' ontstaan die zich steeds nadrukkelijker begint te roe ren. Zaterdag 1 juni is er een landelijke mani festatie, georganiseerd door de Kerken, op het Malieveld in Den Haag. Bisschop Mus- kens van Breda zal de deelnemers toespreken. Als in Nederland bisschoppen op barricades klimmen, zal er toch wel iets aan de hand zijn. Diakonaat (protestantse kerken) en charitas (katholieke kerk) zijn woorden die associaties oproepen met betutteling, controle en verne derende afhankelijkheid. Zelf praten de ker ken niet meer over 'liefdadigheid' maar over 'gerechtigheid'. Ze beschouwen armoede als een onrecht dat rechtgezet moet worden door de overheid. De kerken helpen, maar doen dat wel 'onder protest'. Apart van studenten moeten ongeveer 700.000 huishoudens in Nederland rondko men van een uitkering op het sociaal mini mum. Betaalde arbeid, als die erial is, is vaak geen oplossing voor deze mensen. De belo ning zal niet veel meer opleveren dan hun uit kering. „Het is een hard feit dat er steeds meer ver zoeken om hulp bij de kerken terechtkomen," zegt Ineke Bakker, algemeen secretaris van de Raad van Kerken in Nederland. „De ker ken dreigen een vangnet te worden voor de overheid. Kerken hebben de afgelopen jaren de armoede op de politieke agenda gezet. Dat heeft geleid tot de armoede-nota. De maatre gelen in de armoedenota zijn veel te gering als je ziet wat mensen inleveren door veranderin gen in de Nabestaandenwet, de Ziektewet, de WAO, de kinderbijslag en wat al niet meer. We helpen weliswaar vanuit de kerken, maar het is dweilen met de kraan open. Hét hoort toch tot een fatsoenlijke rechtstaat dat de overheid de verantwoordelijkheid neemt voor mensen die het zelf niet redden. Er is een eeuw voor nodig geweest om het bouwwerk van de sociale verzorgingsstaat op te bouwen. En die verzorgingsstaat wordt nu in een paar jaar tijd uitgehold." „Het is een publiek geheim dat je niet kunt rondkomen van een uitkering," zegt René Schwaab. Hij werkt bij de Stichting Samen werkende Fondsen in Den Haag. Kerkelijke en particuliere fondsen werken in die stich ting samen. „De laatste jaren is er een specta culaire stijging van mensen die hulp vragen omdat ze in de problemen zitten door de lage uitkeringen." Dat de uitkering in veel gevallen absoluut on voldoende is, dat is ook de stellige overtui ging van Jeanne van den Heuvel. Zij is coör dinator bij de landelijke kerkelijke werk groep EVA (Economie, Vrouwen en Armoe de). „Vroeger kon je nog wat bijverdienen als je in de bijstand zat. Die mogelijkheid is afge schaft. En zwart bijverdienen kan ook al bij na niet meer. Er wordt nu veel meer op je ge let. Er heerst een grote angst voor het verklik ken. Wie informatie verzwijgt, loopt het risi co van een korting op de uitkering. Het wordt voor veel vrouwen al maar moeilijker een overlevingsstrategie te bedenken. Het ver baast me dan ook niet dat steeds meer mensen terecht komen bij diakonieën en Vincentius- verenigingen." Veel mensen kunnen niet meer wachten op de resultaten van armoedenota's of welke ande re politieke oplossingen. Ze zoeken hulp, zo als bijvoorbeeld bij de diakonie van de gere formeerde kerk in Vlissingen. „Voor veel mensen is het echt helemaal op. En dan praat ik over mensen waar helemaal niets bijzon ders mee aan de hand is," vertelt Ab Pouwel- se. Hij is voorzitter van de diakonie in Vlis singen. „De laatste tien dagen hebben zes Anne-Marie is 33 jaar en woont met haar twee kinderen, de vierjarige Carla en de achtjarige Bas, in een flat. Drie jaar geleden ,s Anne-Marie gescheiden. Ze moet zien Nnd te komen van haar bijstandsuitkering. Anmentatie voor de kinderen is er niet, want "aar ex-man is werkloos en kan zelf nauwe- 9»s de touwtjes aan elkaar knopen. Anne- zou graag willen werken om nog wat te verdienen, maar dat lukt niet. Carla en zijn nog te klein om dat goed te organi seren. jjet gezinnetje van Anne-Marie heeft grote oeite om het financieel te redden. De 'luxe' I 'e e drie zich permitteren is minimaal. Er een kat, de roodwitte kater Koshka, waar e kinderen dol op zijn. Een keer in de twee weken bezoeken ze (met openbaar vervoer) opa en oma die twintig kilometer verderop wonen. Gedurende de zomervakantie gaat Anne-Marie een keer met haar kinderen naar een attractiepark. Carla zit op zwemles en Bas op de voetbalclub. Het gezinsbudget wordt nog belast met een oude schuld. Na de scheiding is de boedel verdeeld. Anne-Marie heeft toen kosten moeten maken voor de aankoop van een televisie, enkele meubelen en vloerbedek king. Op die schuld betaalt ze nog steeds 100 gulden per maand af. Anne-Marie heeft geen auto, gaat nooit uit, gaat nooit op vakantie, is in geen enkele club of vereniging. Ze is wel geabonneerd op een damesblad en een regionale krant. Bijstandsuitkering Kinderbijslag Huursubsidie Totaal De bedragen bij posten met het nummer (1) zijn volgens het NIBUD de minimale uitgaven. Goed koper kan niet. NIBUD staat voor Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlichting. Bij de samenstel ling van de 'Woonlasten' is uitgegaan van een woonlasten-quote van 39%. Volgens onderzoek van de FNV betalen minima gemiddeld 39,2% aan woonlasten. De bedragen voor 'Gas', 'Electri citeit' en 'Water' zijn gemiddelden zoals nutsbe drijven die bij navraag noemen voor een gezins huishouding. endrecht. Een boeiende r de top. keer, verschillende mensen een beroep ge daan op de diakonie. Dat is veel meer dan een paar jaar geleden. We denken erover om weer iets op te zetten dat we bepaalde mensen structureel kunnen helpen. Na de komst van de Bijstandswet hebben we ons gericht op het werelddiakonaat, zeg maar op de nood in ver re landen. Maar daar is nu steeds minder geld voor. We hebben dat geld hard nodig voor de mensen hier in de buurt. We kunnen het lot van die mensen niet langer overlaten aan de overheid." Eenzelfde geluid in Den Bosch. Loek van Steenbergen, voorzitter van de Vincentius vereniging, wijst ook op de toenemende vraag naar hulp. „Hier in Den Bosch hebben we samen met an dere kerkelijke organisaties in 1994 de Inter kerkelijke Stichting Solidariteit opgericht. Mensen in de bijstand mogen niks meer bij verdienen. In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal verzoeken om hulp verdubbeld. We zien de laatste tijd steeds meer AOW'ers die in de problemen raken. Gaat de televisie of de wasmachine kapot, dan is er geen geld voor vervanging. De mensen kopen dan maar op afbetaling. Na een tijd raken ze tenslotte hopeloos verstrikt in de schulden. Via een pastoor, een maatschappelijk werker of dok ter komen ze dan bij de Vincentius-vereni ging terecht. Wij proberen eerst de mensen de weg te wijzen naar overheidsinstanties. Pas als daar niets te halen valt, helpen wij. Ik zeg wel eens, we zijn het vangnet van de sociale dienst. Het zal alleen maar erger worden. Binnenkort gaat de strenge winter doorwer ken in de energie-rekeningen. Dat gaat pijn doen. Steeds meer mensen komen in de bij stand, er is minder huursubsidie, voor de ziektekosten gelden steeds meer eigen bijdra gen, de gemeentelijke heffingen gaan om hoog. We hebben hier een winkeltje met tweedehands spullen. De omzetten van die handel lopen enorm op. Datzelfde beeld is er bij drie andere instellingen in Den Bosch die tweedehands spullen verkopen." In Breda en Maastricht is het beeld al niet an ders. „We zijn in de gelegenheid om ieder jaar Afbetaling schuld Huur Gas Electriciteit Water Heffingen (1) Telefoon (1) Verzekeringen (1) School Contributies Omroepbijdrage/Kabel Vervoer Kleding (1) Inventaris (1) Extra ziektekosten Recreatie Voeding (1) Roken Overig huishoudgeld (1) Totaal uitgaven TEKORT: 100,- 660,- 130,- 67,- 36,- 60,- 50,- 70,- 30,- 80,- 30,- 59,- 145,- 160,- 60,- 41,- 515,- 65,- 175,- 2533,- (ongeveer 2800 kuub per jaar) (ongeveer 3000 kWh per jaar (150 kuub per jaar) (gemeentelijke heffingen: Onroerende zaak belasting, rioolrecht enz.) (125 tikken) (WA-verzekering, inboedelverzekering, tandartsverzekeringen, ziekenfonds, echter geen overlijdensverzekering) (Damesblad en krant) (8 strippen, plus vervoer park (150) (meubilair, stoffering, bestek, servies, linnengoed enz.) (attactie-park en om de twee jaar voetbalschoenen voor Bas e.d. (drie pakjes per week) (diversen, plus kat) 200,- per maand te helpen voor een bedrag van ongeveer 30.000 gulden," zegt John van den Booren, se cretaris van de Vincentius-vereniging in de Limburgse hoofdstad. „Het gaat om kleine bedragen, maar de hulp is belangrijk voor de mensen." Hij geeft voorbeelden. „Bij een oudere vrouw was ingebroken. Televisie weg. Zelf kon-ze geen nieuwe kopen. Een bejaarde man heeft een nieuwe bril nodig. Van zijn AOW-tje kan hij de nieuwe bril niet betalen. Slechts een klein deel van het bedrag wordt vergoed. Voor bijzondere bijstand komen AOW'ers niet in aanmerking. Zonder onze hulp had hij geen nieuwe bril kunnen kopen. We hoorden van een oude vrouw met reuma. Ze had een reuma-deken nodig. Die kost 262 gulden. Die deken krijgt ze nergens vergoed. Wij hebben die deken voor haar gekocht. In een gezin met vijf kinderen wordt de beurs van moeder ge stolen. Daar zat 250 gulden in. Er was geen geld meer voor eten. Geen instantie die helpt. Dan zijn wij er om te helpen. De Vincentius-vereniging als vangnet van de Sociale Dienst. Ook in Maastricht is dat de realiteit. „Ik krijg een paar keer per jaar een telefoontje van de wethouder. Die wijst me dan op mensen die in de problemen zitten en voor wie de gemeenten, vanwege allerlei re geltjes, niets kan doen. Ongeveer een keer per week belt de Sociale Dienst ons wel met het verzoek om de een of de ander te helpen. Dat doen we, maar wel onder protest. Want eigen lijk moet de overheid deze mensen helpen." Hubert Wij sen sluit zich bij die opvatting aan. Hij is al vijftig jaar actief in de Vincen- tiusbeweging. Laatstelijk als voorzitter van de Vincentius-vereniging in Maastricht. „Steeds meer mensen zakken door het vang net van de bijstand. Er is iets ernstigs aan de hand." Vroeger kwam de Vincentius-vereniging erg bedelend over. Wijsen kan er uit eigen erva ring over meepraten. „De betere stand ging op bezoek bij de armen. Ze meenden het recht te hebben om de armen van alles en nog wat te vragen en zich met alles te bemoeien. Dat is vaak ervaren als een vernedering. Dat moet je ook in de tijd zien. De mensen dachten dat ze goed deden. Nu werken we totaal anders. De aanvragen om hulp kornen vaak via instanties waar men tevergeefs om hulp heeft aang- klopt. Wij vragen daarom meestal niks meer aan de mensen. Ze hoeven hun ellende niet ook nog eens bij ons op tafel te leggen. We ho ren dan ook niks meer over vernedering of zo. Integendeel, de mensen sturen ons nu be dankbriefjes."

de Stem | 1996 | | pagina 23