a DE STEM hese Iers IEDA 'Schaduwspits en anders niks' Spaanse coup of toch weer Tomas Muster? DAK MODERN Soms denkt ook Dennis Bergkamp weieens aan vluchten uit een trainingskamp Gravelbijters laten jaarlijks op Roland Garros hun tanden zien TANT CONSULENT in onze JBE disco nu de grootste keuze geluid-, licht en effectapparatuur B1 3AZIJNEN! DE TOTALE DORRADEN 9 iR TOT 90% IELIJK BOD. iDAG KOOPAVOND- astingadviseurs vormt samen met de Brabers/Rutten ountants- en belas- ollega's enthousiast ssionele dienstverle- ënten in geheel Ne' Registeraccountants van overname- en ïtroleren en het sa- het geven van ma- ;eleiden van middel- ngen op administra- praktijk zijn wij op isen stellen: en/of CA; ring als AA/CA; r; :n; riftelijke uitdruk- vaardig, enthousiast, biedt een fijne werk- antoorpand, alsmede inctie passende belo- toekomstmogelijkhe- nen worden gericht osterhout, ter attentie R.A. ...hnsstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881_ Sport ZATERDAG 25 ME11996 stijlen, ider en stof, |essoirs, iel meer! meubelen. fcrijs! iCHE- EN OOSTERSE' L EN BERBEBTAP1JTE kamers-, salon-, n zullen stuk voor ilden per stuk. Vandaag kan ik niks goeds doen. Wat ik ook over Ajax ga schrij- m er gaat dit lange en hopelijk noóie weekeinde weer een toep tegen me aangeschreeuwd yorden. Besteed ik er geen letter ae, wat ik niet over mijn hart verkrijgen kan, valt mij gefluit en boe-geroep ten deel: laf- schijtlijster. Ajax-fans, niet meteen uw bloed laten borrelen, want ik ben niet van plan om nog eens wat extra zout in al die schrijnende wonden Ie gaan strooien. Zo zit it niet in elkaar. Hatelijk bonen achteraf is het ge makkelijkste wat er is. Ik ieg liever vooraf wat er allemaal niet klopt en Jaarna hou ik mijn kop. Ofik geef toe dat ik het verkeerd gezien heb. Ik begin dus niet triomfan- lelijk te toeteren over 'die afgestrafte Amster damse arrogantie, maar i beken dat ik me op dén punt leiijk vergist heb. Want Ajax blijkt een redelijk goede ver liezer en omdat ik altijd een zwak heb gehad voor goede verliezers heft het Ajax van nè die strafschoppenserie zo waar een beetje mijn hartje gestolen. Louis van Gaai blijft voor «ij derhalve een vat vol verrassingen. Ik snap niet dat hij zich druk maakt «ver domme vragen, want dan lan je je hele leven wel kwaad blijven. Wat zegt u? Bestaan er geen domme vragen, alleen «aar domme antwoorden? Wat bedoelt u? Goed, dat vat vol ver- tassingen. Dat gaat over de rooie els er iemand naar de bekende weg vraagt en loopt kwaad weg eb hij van de verkeerde kant ge blind wordt omdat-ie vindt dat- ievan links fotogenieker is dan «en rechts. En dat gebral op het Museumplein, een jaar geleden en opnieuw na de triomf in To kyo, dat was te lelijk om aan te boren. Bah, wat een lelijke win naar. k was daarom zeer benieuwd koe be Roy Louis zou reageren ik hij in een grote wedstrijd op sjnbek zou gaan. Dat is me dus leuze meegevallen. Hij bleef kaarsrecht overeind, troostte hen lie gefaald hadden en feliciteer de de overwinnaars als een heer. ktieb me dus vergist in die man. fo lelijk als hij als winnaar is, zo )i blijkt hij als verliezer. Ook lin van der Sar en de De Boers iden zich sportieve 'losers', 'i, dat ene, of dat andere je, ziekenfondsbrilletje op kin kop: 'jammer, over, op naar ogeland, ik heb nu al zin om op it EK weer eens wat te laten Ook mooi, die lange 'per, voorovergebogen in de ïofoon: 'doet pijn, jawel, ar als we gewonnen hadden n jullie ook gewoon je werk, nu moet dat ook. Hoort erbij, (Oor...'. enige dissonant was Patrick avert, maar die heeft de laat- etijd wel meer aan zijn hoofd, liep daarom misschien lelijk te %ijnen. Toen Berry van Aerle ja afloop van een afgang eens dat het 'kut' was, klonk dat Mon, zoals dat uit de mond m de oer-Helmonder behoorde 'komen. Uit het mondje van pert klonk het onnatuurlijk, ®r die is dan ook nog steeds zoek naar zichzelf. 'ie ais speler het centre-court jn Wimbledon oploopt, op weg glorie of bittere teleurstel- 1 moet onder een boog door. pop staat een spreuk van Ru- /W Kipling: if you can meet F triumph and disaster and Mr those two imposters just 'sue... Ik pleit ervoor om een ■W van die plaquette boven -ingang van de Amsterdam rate hangen, aan de binnen ban de spelerstunnel: Alleen 'hen die op dezelfde manier ponnen gaan met triomf en 'J9-- Ajax heeft hem ver gratis thuisbezorgd! ■automaat and. Léon Krijnen Door Chris van Nijnatten Zeist - Wanneer zou Dennis Bergkamp, gelijk Ruud Gullit in 1994 deed, een trainingskamp van Oranje op stel en sprong verlaten? Hij kijkt verschrikt op als hem die vraag wordt voor gehouden. Zouden zijn gedachten ergens op z'n gezicht te lezen zijn? „Een eerlijk antwoord kan ik daarop niet geven. Daar hebben de men sen toch helemaal niks aan. Ik kan nu zelf ook geen onrust ge bruiken," zegt de schaduwspits van Arsenal na drie dagen trai nen in Zeist. Dat antwoord intrigeert. Denkt- ie er weieens aan dan? „Iedereen heeft weieens zijn mindere da gen. Soms denk je dan aan de meest vreselijke dingen. Aan weglopen uit een trainingskamp bijvoorbeeld, maar ook aan het afzeiken van zomaar iemand die voor de zoveelste keer vraagt of ik denk dat ik in de basis van Oranje zal staan." Bergkamp staat hier en ,daar ter discussie en hij begrijpt er geen donder van. „Ik heb geen leuke periode bij het Nederlands elftal achter de rug. Iedereen weet dat en ik zelf nog het beste. Ik heb te weinig laten zien voor iemand met mijn kwaliteiten." Daarom wordt er getornd aan zijn positie. In het voor hem minst ongunstige geval wordt hem door zijn critici een plaats als rechtsbuiten voorgehouden. Zou hem dat iets lijken voor tij dens het Europees Kampioen schap in Engeland? Zijn ogen schieten vuur. „Ik speel al eén jaar of zeven, acht niet meer op die plaats. Ik ben er ooit wel be gonnen en in de jeugd van Ajax heb ik ook als voorstopper en rechtsback gespeeld. Dat zijn toch ook allang geen reële opties meer?" Streep te ver Kritiek op zijn spel in Oranje vindt hij terecht, het ter discussie stellen van zijn positie gaat hem net een streep te ver. Hij heeft 43 interlands gespeeld en daarin 23 doelpunten gemaakt. De laatste was uit een strafschop thuis te gen Malta, op 29 maart 1995. „Een hele tijd geleden alweer, dat goaltje. Maar we gaan Dennis Bergkamp toch niet alleen op zijn doelpunten beoordelen hè? Het publiek mag dat van mij, maar de kenners niet, mijn collega's, de trainers, een enkele journalist. Mensen die hun.brood met het voetbal verdienen, zien toch wat ik doe in een wedstrijd. Die kun- Dennis Bergkamp foto ad van hasselt Bergkamp (midden) in actie voor Arsenal in de wedstrijd tegen Coventry. Richard Shwa (links) is te laat met zijn tackle, doelman Steve Ogrizovic wacht gespannen af. foto ap nen zien dat ik anderen soms laat schitteren. In Liverpool scoorde ik niet tegen Ierland, toch speelde ik behoorlijk goed. Had ik er wel een ingeschopt, dan was ik de ge vierde jongen geweest in de ogen van velen. Zo werkt dat toch. Ei genlijk vind ik dat dom." Het verblijf in Engeland karakte riseert hij als het 'permanent on der een warme douche staan'. Te rug in zijn geliefde vaderland voelt hij zich snel alweer in zijn hemd gezet. „Misschien was het daarom dat ik niet stond te pope len om na de competitie onmid dellijk naar Nederland af te rei zen, Weet je dat ik nog wel tien jaar in Engeland zou willen blij ven wonen." Toch past hij zich dezer dagen aan. Hij arriveerde met halflange blonde lokken, volgens de door 'post-Beatle-bandjes' als Oasis gezette trend in Engeland. Woensdag liet hij zich kortwie ken. „Past meer bij Nederland," denkt Bergkamp, „past ook meer bij een toernooi: kort, aange past." Meent-ie dat nou werke lijk? „Een beetje." Bergkamp slingert in het prille begin van Oranjes oefenstage heen en weer tussen begrip voor kritiek op zijn matige aandeel in de kwalificatie voor het EK ener zijds en anderzijds het chagrijn over het geringe krediet voor zijn persoon. „Vraag het aan de mensen bij Ar senal, vraag het aan de mensen van RTL die mij bijna wekelijks zien spelen; ik heb een zeer rede lijk seizoen achter de rug. Ik word hier in Nederland beoor deeld door mensen die me in En geland nauwelijks gezien heb ben." Probleem Bondscoach Guus Hiddfnk zag hem wel enige keren aan het werk. Maar ook hij is kennelijk anders tegen Bergkamps status aan gaan kijken. In de dagbladen van de Gemeenschappelijke Persdienst zei hij onlangs eep an dere plaats, rechts in de aanval bijvoorbeeld, voor zijn spits zeer wel bespreekbaar te vinden. Bergkamp hoort op van Hiddinkq frivoliteit. „Dan heeft de bondscoach een probleem. Het is voor mij scha duwspits of anders niks. Een an dere plaats is voor mij niet accep tabel. De tijd dat ik als een zoge naamde multi-functionele speler gold, die is allang voorbij. Maar ik begrijp niet zoveel van de dis cussie in de media, want ik ben nu een paar dagen in trainings kamp en tegen mij heeft Hiddink hier nog geen woord over ge zegd." Alsof hij schrikt van zijn eigen woorden .nuanceert hij zijn standpunt gelijk. „Taument en Jordi zijn toch veel geschikter om als rechterspits te spelen. Aan hen heeft Hiddink op die positie meer dan aan mij." En als hij dan eens helemaal bui ten de boot valt? Hij lacht een tikje vals. „Dat zou men specta culair vinden hè. Een Nederlands elftal met Bergkamp op de bank. ik zie dat niet zomaar gebeuren. Ik vraag me af of ik eigenlijk wel op de reservebank zit als ik niet in de basis sta." Hij vond de eerste trainingsdagen op Zeist 'rommelig'. De Ajacie- den waren er niet, de andere bui tenlanders kwamen op donder dag pas. Op die donderdag was Hiddink er weer niet omdat hij even snel op en neer naar Rome was voor Ajax-Juventus. Zelf was Bergkamp er vanaf het begin bij. Hij was immers allang klaar met spelen in Engeland. Van der Vegt „Ik had er geen problemen mee om er al zo vroeg te zijn. Op die manier heb ik Laros en Van der Vegt ook eens leren kennen. Die nieuwe gasten vielen me niet eens zo tegen. Ze verlevendigden de boel. Ik heb er ook echt zin in om naar het EK te gaan. Aan mijn motivatie zal het niet liggen. Het zal niet meevallen om beter te spelen dan ik in Zweden (EK'92) en Amerika (WK'94) gedaan heb, maar ik ga het proberen. Daarin ligt ook mijn stimulans, ik ben een perfectionist. Als alles om me heen goed geregeld is, wil ik zelf ook steeds de grens hoger stellen. Daar is het immers iedere sport man om te doen." Daarom begreep hij de verwon dering niet over hoe hij in de eer ste de beste training op Zeist voor de dag kwam; fel, strijdlustig^ een beetje gemeen zelfs. „Zo tram ik 'altijd, ik heb een training nog nooit gemakkelijk opgevat. Hoe zou je trouwens een eerste trainingssessie voor het EK slap kunnen beginnen? Daaruit zou geen respect voor de doelstelling spreken. Het doel is toch het win nen van het EK? Dat is mijn doel wel, anders moet je er niet aan beginnen." Maandag begint het eigenlijk pas echt, denkt Bergkamp. De Aja- cieden zijn er dan, de concurren tie van de Champions League zal eindelijk dan zijn weggeëbd. En hoe leuk hij 'Zeist' ook vindt, al jarenlang is Noordwijk het decor van een zich voorbereidend Ne derlands elftal en vanaf pinkster maandag zetelt Oranje weer in dat drukke kustdorp. „In die sfeer gedij ik het best. Het is dan druk, hectisch zelfs en het kóst dan moeite om de goede fixatie op het EK te hebben, maar ik heb dat nodig. Daarom vind ik het ook zo mooi dat we in Engeland gaan spelen. Daar krijg je toch eerder dat heel Nederland achter je staat dan wanneer je in Orlan do (Florida) zit." Hij moet lachen om die bekente nis. „Stereotyp hè, een voetballer die het belangrijk vindt te weten hoe het volk wel of niet meeleeft. •Daar houden mensen van, te zien dat een voetballer supergewoon is. Maar je moet daar weer wel mee oppassen. Soms gaat zo'n verhaal met je op de loop. Onze dochter Estelle is tien weken oud. Daar ben ik dolgelukkig mee, met die meid. Maar ik waag het niet dat te veel te roepen, want dan komt de voetballer Bergkamp als prille vader in een roze wolk te hangen. Een voetballer kan im mers nooit gewoon blij zijn met een kind. Die is ontzettend blij. Let maar op, pal voor het EK en tijdens dat toernooi; alles wat een voetballer daar zegt, wordt opge blazen. Door iedereen. Ik houd daar altijd rekening mee, soms word ik daar weieens moe van. Misschien moet ik maar eens op houden met dat anticiperen." Door Cas Overzier Parijs - Een tennisser met tur bo-dijen en spierbundels a la Schwarzenegger. Zelfs zijn naam doet eerder aan een wielrenner denken: Roberto Carretero. Pas twintig jaar oud sloeg hij zich twee weken geleden plotseling uit de ano nimiteit. Zijn mokerslagen lieten diepe sporen na in het Hamburgse gravel. Met zijn overtuigende triomf in het 'supertoemooi' waarschuwde Carretero alvast de hele wereld top die de komende twee weken bij het enige Grand Slam-toer- nooi op gravel, dat van Roland Garros, aan het werk is. Gravel een trage baansoort? Ja zeker, maar voor sommige ten nissers gaat het supersnel op het gemalen baksteen. Carretero is daar een voorbeeld van. In Ham burg koesterde hij geen enkele il lusie op het moment dat hij aan het kwalificatietoernooi begon. Toen hij echter de smaak van het rode gravel te pakken had en zich plaatste voor het hoofdtoernooi, zette hij zijn bombardèment on verminderd voort. Geen Becker, Kafelnikov, Rosset, Rios, Ferrei- ra of Krajicek als overwinnaar, maar een onbekende Spanjaard die na zijn gewonnen finale de gebruikelijke huldiging bijna zou zijn vergeten. Met de tennistas om de schouder begaf hij zich al op weg naar de kleedkamer. Droomweek Landgenoot 'Alex Corretja, die even tevoren als verliezend fina list zijn trainingsmaatje nog spontaan om de nek was gevlo gen, bracht hem juist op tijd te rug op aarde. „Een droomweek," stamelde Carretero later. „Ik wist na die gewonnen finale niet meer wat ik moest doen." Toch komt het Spaanse onder onsje in Hamburg niet uit de lucht vallen. Wanneer het start sein van het gravelseizoen klinkt, worden juist de Spaanse tennis sers massaal op het gemalen bak steen uitgestort. Op die onder grond voelen ze zich thuis als geen ander. Daarop zijn ze groot gebracht. Spanje telt ipeer gravelbanen dan stierenvechters. Alleen al in Bar celona zijn vijfhonderd van der gelijke banen te vinden. Echte gravelbijters als Bruguera, Cor retja, Carlos en Alberto Costa, Carretero, Arrese, Moya, Mantil la en Lopez-Moron wonen niet voor niets in de Catalaanse hoofdstad. „In ons land kennen we nauwe lijks hardcourt-banen en al hele maal geen tennishallen. Daarom leren we eigenlijk alleen topspin te beheersen. Op gravel gaat ons dat goed af. Op snellere banen wordt dat direct afgestraft," ver klaart Bruguera. Bruguera is één van de typische producten die de Spaanse tennis- school heeft voortgebracht. Klaargestoomd voor de arbeid op het traagste speeloppervlak. Daar, waar het niet alleen aan komt op techniek, maar ook op snelheid, beweeglijkheid, door zettingsvermogen, uithoudings vermogen en tactisch inzicht. Doorbraak Vreemd gehoeg lieten de Span jaarden zich in het verleden toch vaak temmen op Roland Garros, juist het belangrijkste toernooi op de door Spanjaarden zo gelief koosde bodem. Manuel Orantes haalde in 1974 aan de .Porte d'Auteuïll in Parijs de finale, maar kon niet op tegen de vast- •Roberto Carretero, de verras sende winnaar van het gravel toernooi in Hamburg. heid van Björn Borg, wiens voet afdrukken gewoontegetrouw niet verder kwamen dan in de buurt van de baseline. Sergi Bruguera tekende negen tien jaar later voor de Spaanse doorbraak op Roland Garros. De octopus uit Barcelona met de lan ge armen, dito benen, grote voe ten en zijn eeuwig vervrongen grijns, klopte titelverdediger Jim Courier in de finale en trad daar mee in de voetsporen van zijn il lustere landgenoten Manuel San- tana en Andres Gimeno. Bruguera's historische daad kwam voor zijn tennissende landgenoten- als een verlossing. Een jaar later, in '94, grepen de Spanjaarden op Roland Garros de macht. Bruguera won op nieuw, dit keer ten koste van zijn landsman Alberto Berasategui, wiens onorthodoxe backhand (dan beweegt hij het racketblad als een soort ruitenwisser) onvol doende bleek om Bruguera van zijn troon te stoten. Angst Muster Dat lukte vorig jaar wel. In de halve finales van de Open Franse titelstrijd strandde Bruguera op een ontketende Chang, die na 6-4 en tweemaal tiebreak de finale binnenstapte. Daarin stuitte de kleine Amerikaan, die in '89 als zeventienjarige na een gedenk waardige eindstrijd tegen Ivan Lendl 'Parijs' won, op het gravel- beest bij uitstek, Thomas Muster. De wilskrachtige Oostenrijker is op gravel niet te kloppen. Vorig jaar won hij twaalf van de veer tien graveltoernooien en ook dit jaar is hij op de goede weg. Na Estoril, Barcelona en Monte Car lo won hij afgelopen zondag het sterk bezette toernooi van Rome. Ook Richard Krajicek, in '93 nog halve finalist op Roland Garros, kon hem in de finale niet bijbe nen. Van de laatste honderd partijen op gravel verloor Muster er slechts drie. Vorig jaar van Cor retja en Alberto Costa en dit sei zoen van Moya. Alle drie Span- Sergi Bruguara, die met Carretero tot de Spaanse favorieten be hoort op Roland Garros. foto's reuter jaarden. Niet voor niets is Muster de eerste die toegeeft de meeste angst te hebben voor een mogelij ke Spaanse coup op Roland Gar ros dit jaar. „Ze komen met velen en kunnen allemaal verschrikke lijk goed uit de voeten op gravel. Ik ben dus gewaarschuwd," zegt de titelverdediger. Maar Muster vreest niet alleen de Spanjaarden. Hij leeft ook in on zekerheid omdat hij eerder deze week in St. Pölten opnieuw last van zijn al eerder gekwetste en kel kreeg, en daar - uit voorzorg - het toemooi voortijdig verliet. In januari van dit jaar blesseerde Muster in Melbourne, bij de Au stralian Open, de enkel in de der de ronde tegen de Zweed Niklas Kulti. Na een behandeling van drie'minuten besloot hij toen toch verder te spelen. Vraag is dus wie Muster, overi gens 'slechts' als tweede ge plaatst achter Pete Sampras, het meest moet vrezen, de Spaanse furie of zijn eigen enkel....

de Stem | 1996 | | pagina 11