EU stelt verkiezing Mostar uit orden Verkiezingen Suriname verlopen vlot Trip naar Hongarije vooral gemoedelijk Tsjetsjenië moet Jeltsin in het zadel houden Kashmir onder dwang naar de stemlokalen over BUITENLAND MMENTAAR Vluchtelingen moeten meedoen BUITENLAND KORT Russische onderminister vermoord Piltdown-mysterie opgelost GIA zegt monniken te hebben gedood Britten saboteren EU-besluitvorming WHO opent aanval op tabaksindustrie Huisvrouw kan na 19 jaar rolstoel VRIJDAG 24 MEI 1996 ooorArmand Snijders ramaribo - De algemene verkie zen in Suriname zijn gisteren niet „nder incidenten verlopen. Sympa- Lnten van diverse partijen wer en bij de stembureaus door oppo- ten gemolesteerd en met stenen bekogeld- Ook is geconstateerd dat inkt waarmee het hokje op het stembiljet moest worden ingevuld uitwisbaar was. tiaar volgens de vierentwintig interna- ïionale waarnemers van de Organisatie 'jn Amerikaanse Staten is van groot- cbeepse fraude niets gebleken. Vanaf [100 uur in de ochtend konden de onge ler 250.000 mensen naar een van de 228 stembureaus. «i de meeste bureaus hadden zich tien- alle» propagandisten van de zes deelne- de NDP van Bouterse. „Dat zien we na de verkiezingen dan wel," aldus de pre sident. De definitieve uitslag wordt in de loop van vandaag verwacht. Venetiaan zei te rekenen op minimaal vierendertig van de eenenvijftig zetels in de Nationa le Assemblee, het Surinaamse Parle ment, voor zijn regerende Nieuw Front Combinatie. Maar het staatshoofd gaf daarmee blijk de realiteit uit het oog te hebben verlo ren. Want volgens insiders komt de rege ringscoalitie nu niet veel verder dan ne gentien zetels tegen zestien voor de NDP. Driekwart van de kiezers zou giste ren naar de stembus zijn gegaan. foto anp gers van beide partijen ook regelmatig met elkaar overhoop. Volgens een OAS-waarnemer zijn er slechts een paar gevallen van intimidatie bekend geworden. Ook van grootscheep se fraude is volgens hem geen sprake ge weest. Wel beschikte in sommige dorpen in het binnenland meer dan de helft van het aantal stemgerechtigde kiezers niet over een oproepingskaart. Volgens de eerste schattingen heeft drie kwart van de kiezers van de mogelijk heid om een nieuw parlement te kiezen gebruik gemaakt, waaronder president Ronald Venetiaan. Hij weigerde vooruit te lopen op de uitslag van de verkiezin gen en de mogelijkheid dat zijn nieuw front combinatie het moet afleggen tegen mende partijcombinaties verzameld om eventuele twijfelende kiezers voor zich te winnen. Er waren enkele tientallen gevallen van onregelmatigheden bij de stembu reaus. Het meest opmerkelijke was het feit dat de inkt waarmee met de vinger het hokje moest worden gevuld uitwisbaar was als de vinger niet eerst met een reinigings middel was schoongemaakt. Bij de verschillende stembureaus hebben zich vechtpartijen voorgedaan waarbij vooral aanhangers van de Hindoestaanse regeringspartij VHP en de Nationale De mocratische Partij van Desi Bouterse met elkaar op de vuist gingen. In de aan loop naar de verkiezingen lagen aanhan- 'at in beschaafde naties oordelen over kwaliteit Nederland is dat sinds nu zijn eerste, niet al te - iij ad wil 58 miljoen meer t. Staatssecretaris Nuis an 32 miljoen en dat ter- n was afgesproken. i at beleid die 58 miljoen en variant in het advies iljoen meer beschikbaar et eigen standpunt en het u sérieux? r een nota gepubliceerd gegeven. Een daarvan is - aal: aandacht voor de cul- het kader van verwachte ituur het moeilijk, blijkt uit is over het Zuid-West-Ne- rd. De argumenten van de ndaar dat het vermoeden teria van (Westerse) kwali- egrijpelijk, maar meer dan tuuruitingen van medelan- ing verdienen. De uitwer- ol gebleken initiatieven en dere vormgeving, monu- e voorbeelden van vader- aten wegen binnen de ge- is met zijn speerpunt al- g te treffen. Buitenlanders- en en vergelijken met klas- scoop- en concertzaalpro- het leven roepen voor pre- e cultuur. Door Kees Elenbaas Moskou - President Boris Je ltsin heeft met hulp van de nieuwe Tsjetsjeense leider Jandarbiëv toch weer een ko nijn uit zijn hoge herverkie- zingshoed getoverd. Jeltsin heeft vaak gezegd dat hij een tweede ambtstermijn wel kan vergeten als hij geen op lossing voor het Tsjetsjeense conflict kan vinden. De nu bereikte directe onderhande lingen met de Tsjetsjeense re bellen is weliswaar nog geen oplossing, maar wel een zeer belangrijke doorbraak. Moskou - De Russische onderminister van Justitie Anatoli Ste- panov is donderdag in zijn Moskouse appartement vermoord. Hij werd in het hoofd geschoten. De onbekende dader is voortvluch tig. Functionarissen van het ministerie van Justitie zeiden geen idee te hebben over het motief. Stepanov was belast met het toe zicht op advocaten en notarissen.In Rusland zijn de afgelopen ja ren tientallen hoge regeringsfunctionarissen, bankiers en zaken lieden vermoord, in veel gevallen door misdaadbendes. Londen - Na 84 jaar is bekend geworden wie verantwoordelijk was voor een van de grootste vervalsingen aller tijden, die van de Piltdown-schedel, heeft het Britse weekblad Nature gisteren ont huld. Deze vervalste schedel is door generaties wetenschappers als bewijs gezien van de veel gezochte 'missing link', de ontbre kende schakel in de evolutie tussen aap en mens. Nu pas is de naam van de vervalser bekend: Martin Hinton, die conservator van het Londense museum voor natuurlijke historie was. Hintons practical joke heeft veie paleontologen om de tuin geleid. De schedel van de zogeheten Piltdown-mens werd in 1912 in En geland opgegraven en door wetenschappers enthousiast begroet. Pas in 1953 kwamen sceptische wetenschappers erachter dat het een vernuftige vervalsing was. De naam van de vervalser bleef echter onbekend.Brian Gardiner, hoogleraar in de paleontologie, ontdekte op zolder in het museum voor natuurlijke historie een koffer met andere vergelijkbare botten. Op de koffer stonden Hintons initialen. Parijs - De Algerijnse fundamentalistische guerrillagroep GIA heeft naar eigen zeggen ZéVèifTTahse monniken gedood die ze twee maanden geleden in Algerije had ontvoerd. De Franse auto riteiten, die achter de schermen pogingen in het werk hebben ge steld de vrijlating van de leden van een kloostergemeenschap in Algerije te bewerkstelligen, konden de verklaring niet bevestigen. Zij riepen alle Franse onderdanen op Algerije te verlaten. De Algerijnse militaire regering stelt de GIA verantwoordelijk voor duizenden doden die in de politieke strijd in het land zijn ge vallen. De GIA werd in april 1992 opgericht na het verbod van het Islamitische Reddingsfront (FIS). De regering in Algiers gelastte in 1992 de verkiezingen af die het FIS op het punt stond te win nen. Brussel - Groot-Brittannië heeft gisteren voor het eerst de be sluitvorming binnen de Europese Unie geblokkeerd. Het ging om drie maatregelen op het gebied van de burgerbescherming, zoals een meerjarenplan voor de rampenbestrijding. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Rifkind, zei gistera vond dat de Britse tegenwerking twee tot drie maanden kan du ren, zolang als het verbod op de export van Brits rundvlees en rundvleesproducten van kracht is. Geneve - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft gisteren de aanval op de tabaksindustrie geopend met de waarschuwing dat het aantal doden als gevolg van roken de eerste decennia van de volgende eeuw waarschijnlijk zal stijgen van 3 naar 10 miljoen per jaar. De WHO stelt in een rapport dat 1,1 miljard rokers nu jaarlijks 6 biljoen sigaretten oproken. Polen voert de wereldranglijst aan wat betreft het roken - jaarlijks gaan hier 3620 sigaretten per vol wassene in rook op. Polen wordt gevolgd door Griekenland, Hon garije, Japan en Zuid-Korea. Iedere tien seconden gaat iemand dood door roken, waarbij de slachtoffers van passief roken nog buiten beschouwing zijn gelaten. Jeltsin weigerde steeds directe onderhandelingen met Dzjochar Doedajev die hij bestempelde als moordenaar en een crimi neel. Na diens dood kan Jeltsin zonder gezichtsverlies met de nieuwe leider Jandarbiëv onder handelen, van wie wordt aange nomen dat hij minder fanatiek en meer pragmatisch is dan zijn voorganger. Behalve tot besprekingen in Moskou lijkt Jeltsin nog steeds vastbesloten om zijn gevaarlijke reis naar de afvallige republiek Tsjetsjenië tot de apotheose van zijn verkiezingscampagne te maken. Als de president erin slaagt om nog voor de verkie zingsdatum van 16 juni een spectaculair akkoord in Tsjets jenië te forceren zal hem dat on getwijfeld veel steun onder de kiezers opleveren. Jeltsin kwam eind maart met een langverwacht vredesplan voor Tsjetsjenië en stelde een Staatscommissie in onder voor zitterschap van premier Viktor Tsjernomyrdin om de details verder uit te werken. Maar van een op handen zijnde vrede is nog weinig te merken. Integen deel, rond de plaats Bamoet woedt al tien dagen een hevige strijd waarbij aan beide kanten grote verliezen worden geleden. Volgens het Russische militaire commando - dat er in de nu al zeventien maanden durende oorlog tot haar grote frustratie maar steeds niet in slaagt Ba moet in handen te krijgen - lijkt de strijd nu toch te worden be slist in het voordeel van het le ger. Als Bamoet eenmaal is ge vallen hebben de Russen het laatste grote bolwerk van de Tsjetsjeense verzetsstrijders veroverd. De rebellen zijn inmiddels al zijn overgegaan tot een nieuwe tactiek. Ze verspreiden zich nu in kleine groepjes over het hele land en vallen de Russen in de rug aan. De verovering van Ba moet zal een nieuw argument zijn voor de Russische militaire leiding dat een totale overwin ning binnen handbereik ligt. jkt de huizenmarkt dit voor- eldt het blad 'Vastgoed' van rs (NVM) dat de kopershaus- nder meer op het scherp ge- pril. Signalen uit de praktijk weliswaar nog steeds veel po- irant-kopers voorzichtigheid nteren. Dat is dwars tegen de raditioneel de grootste drukte MHH ACHTER SONGFESTIVAL Een Russische soldaat treurt bij het graf van een gesneuvelde kameraad in de buurt van Bamoet, het Tsjetsjeense bolwerk waar de laatste tijd fel gevochten wordt. foto epa De militaire top heeft er in de reid is mee te werken aan be- juni oplevert. Alle voortekenen afgelopen periode alles aan ge- sprekingen die vooral gunstig wijzen op het naderende vertrek daan om Jeltsin van het idee van zijn voor Jeltsin. Maar het staat van Gratsjov. Zo vergaderde de onderhandelingen af te brengen, wel vast dat de grootste tegen- Nationale Veiligheidsraad Volgens de militairen is de tijd standers van de president bij de woensdag in afwezigheid van de niet rijp voor onderhandelingen komende ontmoeting met minister van defensie, terwijl omdat het Tsjetsjeense kamp Jandarbiëv in het Russische Jeltsin gisterochtend sprak met verdeeld zou zijn sinds het weg- kamp zitten, de militaire com- generaal Boris Gromov. vallen van Doedajev en veel mandanten onder aanvoering Deze populaire generaal, ver- veldcommandanten slechts uit van minister van Defensie Pavel antwoordelijk voor de terug zijn op wraak voor de dood van Gratsjov. trekking van de Russische troe- hun leider. Dit zou Jeltsin tot de beslissing pen uit Afghanistan, is een groot Het valt inderdaad nog te bezien kunnen brengen om zich einde- voorstander van een vredesrege- in hoeverre Jandarbiëv kan lijk van de onpopulaire Gratsjov ling in Tsjetsjenië en wordt ge spreken voor alle Tsjetsjeense te ontdoen, temeer omdat hem noemd als de gedoodverfde op- commandanten en of hij wel be- dat ook extra stemmen op 16 volger van Gratsjov. WONDER BU JOMANDA g man gevechten zouden de Rus sische federale troepen er gis teravond in geslaagd zijn het noordelijke deel van Bamoet te veroveren. Bij de gevechten zijn aan beide zijden grote verliezen geleden. Het Russische ministerie van Defensie zegt dat er honderd twintig rebellen zijn gedood, terwijl het Tsjetsjeense mili taire commando spreekt over tweehonderd doden aan Russi sche zijde. en andere bestuursleden en lie pen te grote financiële risico s, waardoor de WBL nu met een negatief vermogen van 115 nj"" joen gulden opgezadeld zit. Ook de toezichthoudende gemeenten krijgen er van de onderzoeks commissie van langs. Hiin grootste zorg was om financiële risico's te mijden. Maar Tommei kan zich niet ver schuilen achter al dit geklungel 'in het veld'. Evenmin kan hij zijn voorganger alle schuld in de schoenen schuiven. Want hij 'moet zich van de politieke la ding van het WBL-dossier vol doende bewust geweest zij11' vindt de commissie. Zij herin nert er fijntjes aan dat Tonune per slot van rekening plaatsver vangend lid is geweest van parlementaire enquêtecommis sie Bouwsubsidies. Die enquête kostte oud-CDA staatssecretaris Brokx al J00™ de kop, omdat zijn eigen fraCn - en met name fractieleider Vries - het vertrouwen in h® opzegde. Tommei is dus een g waarschuwd man. De minste geringste fout in de aanio r naar het Kamerdebat °ver,.„. WBL kan de soms stuntelig staatssecretaris nu fataal W den. Wil hij het debat zelf ow1 leven, dan zal hij zich toegeemj ker moeten opstellen. Van onze redactie buitenland Baramulla - Gewapende soldaten hebben de inwoners van Kashmir gisteren naar de stembus begeleid voor de eerste ver kiezingen in de opstandige Indiase deelstaat in zeven jaar. Zij werden zo gedwongen deel te nemen aan een Indiaas bestuur dat ze niet wensen. Aangezien de separatistische lei ders hadden opgeroepen tot een boycot, gingen soldaten in alle vroegte langs de huizen om de kiezers van hun bed te lichten en te escorteren naar de stemloka len, waar ze hun stem uitbrachten voor het Indiase parlement in New Delhi. In tientallen dorpen en kleine ste den waren er maar weinig mensen die zeiden dat ze uit vrije wil gin gen stemmen. India stelt de ver kiezingen voor als een bewijs dat de Kashmiri's oorlogsmoe zijn en dat de onafhankelijkheidsdrang tanende is. Honderden inwoners van de twee kiesdistricten protesteerden bij overheidsgebouwen. Functiona rissen van de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir spraken de beschuldigingen van stemmen onder dwang tegen. Op verscheidene plaatsen in de Kashmir-vallei gebruiken Indiase veiligheidstroepen de wapenstok en traangas om groepen demon stranten uiteen te drijven die be toogden tegen de verkiezingen. In het gebied bestaat grote steun voor de opstand tegen het Indiase bestuur die moslim-guerrillastrij ders sinds zeven jaar voeren. In de stad Sopore, een bolwerk van de guerrillabeweging, ont ploften vier bommen. Er vielen geen slachtoffers. De verkiezingen in Anantnag en Baramulla waren de tweede fase van de verkiezingen in Kashmir, dat zes zetels heeft in het federale parlement in New Delhi. De twee kiesdistricten in Kashmir met een hindoeïstische en boeddhistische meerderheid stemden op 7 mei. In de zomerhoofdstad Srinagar, een bolwerk van moslim-strijders, en het district Udhampur houdt In dia op 30 mei verkiezingen. van het kamp waar gevangenen werden ge marteld. Nezirevic verhaalde over de lastercampagne die na de machtsovername werd ontketend tegen niet-Serviërs, met name tegen artsen. Zo werd over een Kroatische arts het verhaal de wereld ingeholpen dat hij vrouwen abor teerde om de geboorte van nieuwe Serviërs te voorkomen. Door dit soort verhalen over alom gerespec teerde mensen te verspreiden en hen uit te maken voor anti-Servische extremisten, be reikte de propaganda snel haar doel. De Bosnische Serviërs raakten er zo van over tuigd dat die verhalen golden voor alle niet- Serviërs. Met deze getuigenissen wil de aanklager het kader scheppen waarin de Bosnische Serviër Tadic, wiens proces op 7 mei begon, zijn mis daden zou hebben gepleegd, met name in Omarska. De van oorlogsmisdaden verdachte Bos- nisch-Servische leiders Radovan Karadzic en Ratko Mladic zullen vroeg of laat worden ge dwongen naar Den Haag te komen. De poli tieke ontwikkelingen wijzen in die richting. Het tweetal zal een te zware last worden voor hun omgeving, verklaarde de hoofdaanklager van het Tribunaal, Richard Goldstone, gis terochtend. Hij betreurt het dat de internationale vredes macht Ifor in Bosnië geen maatregelen wil treffen om de twee te arresteren, terwijl zij daartoe wel de bevoegdheid heeft. Naar in Navo-kringen in Brussel verluidt is de arres tatie van Karadzic het niet waard het leven van ook maar één van de 60.000 Ifor-soldaten op het spel te zetten. „De politieke situatie zal leiden tot verande ring van dit beleid," aldus Goldstone. „Als de vredesakkoorden van Dayton in gevaar ko men, dan zal men zich bedenken."

de Stem | 1996 | | pagina 5