Bouwput Berlijn maakt van de nood een deugd Berlijn per bus Vedior i's 0162-688084"" URES Berlijn te voet Berlijn: het hart Het Midden - Oosten van Claudia Roden (3) EET WIJZER Consumentenbond waarschuwt voor reisadviseur aan huis PRIVÉ 99~Breda PESTEM SURPLUS E3 of investeren geopend v.a. 11 uur. ierwerken ïhilderwerken Klusbedrijf A.D. klussendiensten Tandtechniek Kunstgebitten Dental Care 2000 Occasions zonder GEZEUR in t! ten-Leur? ASB f ble workforce Gouden tijden Prenzlauer Berg REIZEN KORT In het kielzog van de VOC Waar de Beatles ooit begonnen Fietsen in Veenweidegebied X 56 VOLSUVNKE huisvrouw met D-cup, strikt nrivi Tel. 076-5216400.^ pnvé- Nw charm dames ontv U in rom.privé-sf.076-522i nu" Boys privé en ês^tTföto: boek, infocomputer, nwp boys aanw. 076-5Prwa^1 VRIJDAG 24 MEI 1996 Iaf: Sex is dat een investerinq iex geestelijk kunt ontspannen je vel zit, is Sex een diepe enk daar maar eens over na Speelhuislaan 60 076-5811733 uiken. Vraag vrijblijvend offerte „12-436111 b.g.g. 0653365382 Ijet. str. schilderwerken 0162-450478 Fax 458085 Reparatie en vernieuwing Informeer naar onze lage prijzen. Ook 's avonds en in het weekend. 0164-244755 PW WMB& mm ig- d Igie uw s. EEN ADVERTENTIE IN DE STEM BEREIKT RUIM 260.000 LEZERS IN HET ZUIDWESTEN. VOOR MEER INFORMATIE BEL(076)5 312 550 5 312 550 m voor ement, rving ior asb Bn voor nemers p zoek .IK ct aan de slag in één van de uncties (MA/): isse. Voor een bedrijf in Ter- n wij op zoek naar ervaren ecretaresses die deze zo- nikbaar zijn. Kennis van de al is een pre. ite/receptioniste. Bent u 20 en 26 jaar en heeft u een MEAO Secretarieel en enige werkervaring, dan hebben ike baan voor u! :ieel administratief. Bent sndelijk, leergierig en com- ngesteld en heeft u een op- MBO-niveau, dan helpen wij nieuwe uitdaging. tratief medewerkers. Wij igelmatig werk voor admini- idewerkers op MBO- of HBO- krachten. Bent u ouder dan wilt u deze zomer aan de 'jf u dan zo snel mogelijk in. ster. Liefst met ervaring, zon- itieplannen en die het geen vindt om op zaterdag te wer- iemedewerkers. Voor pl°®" iten bij verschillende bedrij- euwsch-Vlaanderen. jnmedewerkers. Voor de pe- t/m september zijn wij op zoek otiveerde plantsoenmedewer- nedewerkers met (leiding ervaring die, tot eind oktober, jeschikbaar zijn. antmanager. Voor een bedrijf ntrum van Terneuzen zijn wij naar een representatief lei inde en meewerkende restau ager. Leeftijd 25 - 35 jaar. P 4HS of SVH met aanvullende monteurs en constructie irkers. Wij hebben regelmatig ten voor mensen met op e' rvaring in deze branche. er informatie kunt u contact op net Vedior asb, Noordstaa m, tel: (0115) 618600. Stad van de duizend kranen Het hart van Berlijn is weer geblokkeerd. Dit keer niet door slagbomen en militairen, maar door bouwhekken, bulldozers en zoemende kranen. Maar de contouren van bet nieuwe Berlijn zijn al duidelijk zichtbaar. Door Lout Donders En wéér is de Friedrichstrasse in het hart van Berlijn door een bar rière geblokkeerd. Nu zijn het geen rood-witte slagbomen en militairen die passanten tegen houden, maar bouwhekken, grommende bulldozers en zoe mende kranen. Het verschil met vroeger: nu kan er écht niemand door. Bijna dertig jaar was Checkpoint Charlie op deze plek een van de schaarse doorlaatposten tussen Oost- en West Berlijn. De Muur is vanaf november 1989 geschiede nis, de doorlaatpost is weg. Er komen prestigieuze kantoren en glanzende winkels. Het Check- point-gebouwtje zélf staat wat hulpeloos tussen het bouwge- weld. Berlijn - vooral het hart van de stad en het oostelijk deel - is één grote bouwput. In het oosten is geen trottoir zonder een bordje Gehwegschaden. Geen wonder, elke stoep moet sinds" de hereni ging van Duitsland inmiddels wel dertig keer open- en dichtge maakt zijn. Nieuwe kabels, nieuw gas, nieuwe riolering. In elke straat gaapt wel een groot gat met een rood-wit hekje erom heen. De televisietoren in het voormali- ge Oost-Berlijn, biedt uitzicht op een gigantische balletvoorstel ling die honderden ranke kranen in de lucht lijken uit te voeren. De bijbehorende muziek hoor je als je weer beneden bent, in een variabele maar niet ophoudende kadans: drillen en dreunen, boren en breken, heien en hakken. I >3 ie™ Potsdamer Platz, vanuit de histo- I rie het centrum van Berlijn, was enkele decennia doorsneden door de Muur. Waar nu bouwverkeer en bouwvakkers krioelen, komen straks kantoren, woningen, rege ringsgebouwen en een compleet nieuw station. Architecten met I wereldfaam geven hier hun visi- Bouwput Berlijn, kranen dansen in de lucht. FOTO RUDOLPH/POTSDAMER PLATZ Berlin Alexanderplatz, het tweede grote station in 'City-Ost'. De Marlboro-man behoort in Oost al tot de inboedel, net als McDo nald's en andere iconen van de Westerse wereld, foto lout donders De Infobox, een knalrood contai- nervormig gebouw, laat zien wat er de komende jaren allemaal verrijst en vooral ook hoe dat ge beurt, met welke technieken. Wat verder ligt de Rijksdag waarvan op dit moment alleen de buiten muren nog overeind staan. Dikke I krommende gele bouwmachines ploeteren binnenin voort. Aan de buitenkant worden vijftig jaar oude kogelgaten dichtgesmeerd. Straks klopt hier het politieke bart van Duitsland. Festival be Berlijners maken van de nood een deugd. Komende zomer staat oe Duitse hoofdstad - de 'Stad van de Duizend Kranen - in het 'eken van Schaustelle Berlin, een woordspeling op Baustelle, Duits voor bouwplaats. Het moet gedu- rende acht weken een 'festival van kranen en cultuur, van cafés e» groen' worden. Een Berliner So miner met bijzondere exposi- bos, concerten en straatfeesten. Bouwlocaties op Potsdamer, Pa- nser en Leipziger Platz worden opengesteld voor het publiek, kunstenaars gaan in de bouw putten en op de steigers aan het werk. Terug naar de Friedrichstrasse. In 1689 door Keurvorst Friedrich III als een kaarsrechte streep op papier gezet. Van noord naar zuid. Een paar eeuwen de verbin ding tussen het proletarische noorden van Berlijn en het rijke re zuiden waar de gegoede burge rij woonde in fraaie huizen. Hal verwege de twintigste eeuw plot seling doormidden gesneden door een grensovergang tussen twee Duitslanden: Checkpoint Char lie. De laatste jaren probeerden de DDR-autoriteiten de Fried richstrasse, als het ware de toe gangspoort voor toeristen, een wat Westers aanzien te geven door er moderne gebouwen neer te zetten. Wie er nu loopt, ruim zes jaar na Die Wende, ziet dat dat tevergeefs was. Het meeste is al weer afgebroken. Draglines vermorzelen als prehistorische dieren met buitenproportionele grijparmen de laatste stukken systeembouw van de DDR. Waar destijds wat vage winkels en Oostduitse handelsfirma's za ten, heersen nu Benetton en de glitter van de Franse Galeries Lafayette. Waar in etalages bord jes hingen met 'Heute keine Wah- ren' opent Planet Hollywood ('Filmkitsch und Gastronomie van Sylvester Stallone, Bruce Willis en Arnold Schwarzenegger binnenkort een filiaal in de Friedrichstrasse. Massaal, dat is het woord dat het eerste opkomt als je door de vernieuwde Fried richstrasse loopt, vooral massaal, overweldigend en rijk. Mooi is anders, maar dat is persoonlijk. Het zou best kunnen dat de criti ci gelijk krijgen, die zeggen dat Berlijn zichzelf voorbijrent in zijn streven om de echte Haupt- stadt te worden. Maar er zijn ook positivo's, die met bewondering naar al het nieuwe kijken, die vinden dat de Friedrichstrasse haar oeroude betekenis weer te rugkrijgt en reppen van Flanier- meïle Friedrichstrasse. Wat verder ligt 'Het Tranenpa- leis'. Zo werd (en wordt) Berlin Bahnof Friedrichstrasse ge noemd. 'Endstation', schalde daar bijna dertig jaar over de perrons. Verder mocht niet. Des tijds ook daar: controles, peste rijen en vooral ook: tranen van wege het verdriet dat er heerste bij het afscheid van vrienden of familie die na een paar uur weer terug naar het Westen moesten. In een gebouwtje bij het voorma lige Tranenpaleis draaien nu films uit DDR-tijden, films die het inmiddels tot cult gebracht hebben. Van het mistige gangen stelsel waar bezoekers uit het Westen vroeger doorheen moes ten - bespied door Vopo's en ca mera's - is niets meer te zien. Veel DDR-sporen worden uitgewist. Bijna zeven jaar na de val van de Muur zijn er al plekken in Berlijn waar je niet meer kunt zien dat er ooit een muur stond. Friedrichstrasse kruist Unter Den Linden. De lange, brede sta tige allee die overbrugd wordt door de Brandenburger Tor. Het symbool van de hereniging. Aan de voet nog steeds kooplieden met DDR-relikwieën. Die blijken aan een forse inflatie onderhevig. DDR-vlaggen, -medailles, -on derscheidingstekenen en de on vermijdelijke stukjes Berlijnse Muur worden voor aanzienlijk minder geld te koop aangeboden dan een paar jaar geleden. De lol lijkt er een beetje af, het is ook al weer zo lang geleden. Echt lang geleden zijn ook de échte gouden tijden van Berlijn. De legendarische Goldener Zwanziger, de tijden van glitter en glamour. Trefpunt voor het westen en het oosten van Europa na de Eerste Wereldoorlog. Het Berlijn van La Dietrich. Van theater en film. De hoofdstad van de Weimar-republiek. De groot ste industriestad van het conti nent. Met 149 dagbladen de grootste krantenstad van het toenmalige Duitsland. Spiritueel en cultureel centrum van Europa. Berlijn waar architecten als Wal ter Gropius, schrijvers als Bertolt Brecht en wetenschappers als Al- bert Einstein leefden en hun spo ren achterlieten. Berlijn waar Christopher Isherwood rond 1930 de roman 'Goodbye to Berlin' schreef die decennia later de ba sis zou zijn voor de populaire mu sical met de titel 'Cabaret' waar in ene Lisa Minelli zou schitte ren. De Goldener Zwanziger die voor de gewone mensen aanzienlijk minder 'goldig' waren: inflatie en economische crisis beheersten hun dagelijkse leven, net als so ciale verarming en politieke radi calisering. De afloop is bekend. Nazi's kregen de macht en toen die gebroken was, werd Berlijn een in stukken gehakte stad. Dat is voorbij. Het stadsdeel Stadmit- te moet weer het pulserende hart e BVG is de Berlijnse busdienst. De stad heeft een prima werkend openbaar vervoer systeem: bussen, ondergrondse, stadstrein (S-Ba- trams. Bij het station Zoologischer Garten, een steenworp van Be Kurfurstendamm, komen ale verbindingen zo'n beetje bij elkaar. Daar is ook een informatie-bureautje. Der Hunderter, lijn 100, heet Be buslijn die een groot aantal bezienswaardigheden aandoet. On- Berweg uitstappen kan, even rondkijken en met de volgende bus •eer verder. De BVG heeft verschillende voordeelkaarten, voor fa cies, groepen en voor meerdere dagen. ueWelcomeCard biedt voor 29 DM twee dagen vrij reizen en aan vullende korting op allerlei entreeprijzen. Berlijn met de auto ver wanen is zinloos, de stad zit vol met verkeer, 's Nachts rijden er n 2eventig bussen. Wie zich 's nachts niet zeker voelt, kan de bus- ®auffeur een taxi laten bestellen die dan bij de halte wacht. e BVG heeft een aantal stadsrondvaarttoeren op het programma aan: Berlin vom Bus und Schiff, gedeelte per bus en gedeelte per strf ^ur"Nostalgie met een oude bus langs hoogtepunten in de aa. Köpenicker-Bummel-Tag: met een cabrio-bus door het oude h °Ben'ck> ®en stuk weg van het centrum. Babelsberg: een tour naar 'studiocomplex waar films gemaakt worden. En dan heeft Oost- Wijn natuurlijk nog zijn tramnet. Gewoon instappen en maar kij- n Waar je uitkomt is het leukste. Met een speciale Welcome Card kunnen Berlijnbezoekers twee dagen gebruik maken van bus, trein en ondergrondse en krijgen ze korting op de entree van allerlei attracties. foto lout donders van de stad worden. De grandeur van het verleden moet weer te rugkomen, koste wat het kost. Er moet nog veel gebeuren. Toch lijkt het erop dat in Berlijn de stukken op hun plaats beginnen te vallen. Vlak na de Wende was het een bende in de stad. Ossies marcheerden naar West-Berlijn. Om zich te vergapen aan de luxe en om de spaarcenten die ze in Westmarken mochten omzetten, te besteden aan zaken van le vensbelang zoals: auto's, video's en stereoinstallaties. West-Ber lijn - 'City-West' tegenwoordig in goed Duits - Was jarenlang een soort biotoop. Het boegbeeld van het Vrije Westen tegenover de communistische buurlanden. Er heersten luxe en decadentie. Op en rond de Kurfiirstendamm: exclusieve winkels van de bui tencategorie als Gaultier en Guc ci. De situatie lijkt nu wat genor maliseerd, de West-Berlijners staan weer met twee benen op de grond en de Oost-Berlijners zijn gewend aan een nieuwe wereld waarin geld regeert. Over de vraag of het nu allemaal zoveel beter is, zijn de meningen ver deeld. Wie het nieuwe Berlijn wil leren kennen, spoedt zich naar het voormalige Oost-Berlijn naar Prenzlauer Berg. Voorbij het wanstaltige Palast der Republik waar de Ulbrichts en Honneckers zich met hun vorm van democra tie bezighielden. Er gaan stem men op die zeggen dat het ge bouw zó lelijk is, dat het bewaard moet blijven, als herinnering aan een lelijke periode. Ook voorbij de Neue Wache, waar de eeuwige vlam heeft plaatsgemaakt voor een ontroerend beeld van Kathe Kollwitz. In Prenzlauer Berg - waar rinkelende trams het straatbeeld bepalen - wordt ruim veertig jaar naoorlogse verwaar lozing weggepoetst. Hier blijkt dat een gebrek aan vooruitgang ook voordelen kan hebben. Veel statige woonhuizen zijn nog au thentiek. Prenzlauer Berg heeft historie in de porieën. De Schön- hauser Allee, de Oraniënburger Strasse, talloze zijstraten en plei nen nodigen uit tot eindeloos slenteren. Tussendoor ontbijten of wat drinken in een van de tien tallen modieuze cafés of eethui zen. Door het verdwijnen van de Muur lijkt het of de 'City West' wat van zijn allure heeft verlo ren, ten faveure van 'City Ost'. Of misschien zit het wel anders. Misschien valt nu pas op dat een groot deel van die Westerse allure slechts overweldigende schijn was. Slechts een schril contrast tegenover de sombere grauwheid van het voormalige Oost-Berlijn. Het Oost-Berlijn dat in een ra zend tempo het stof van ruim veertig jaar DDR-regiem van zich af aan het schudden is. Infobox, Potsdamer Platz. Ope ningstijden: elke dag van 9.00 tot 19.00 uur, donderdag tot 21.00 uur. Schaustelle Berlin/Berliner Sommer: Van 25 juni tot en met 26 augustus. Stedenarrangemen- ten naar Berlijn zijn in verschillen de prijsklassen te koop. Informa tie over Berlijn via het Duits Ver- keersburo in Amsterdam, tele foon 020-6978066. Berlijn bekijken en de sfeer proeven kan het best wande lend. Er is een reeks van mo gelijkheden. Een greep daar uit: Art Berlin organiseert wan delingen langs galerieën, musea en ontmoetingen met kunstenaars. Artefakt: wan delingen met thema's als: 'Handier, Hehler und Huren' en 'Leben im Hinterhof over het leven in typische Berlijn se huizen. Berliner Geschichtswerk- statt vertelt tijdens boottoe- ren over de historie van Ber lijn. Berlin Walks is gespe cialiseerd ill Engelstalige wandeltochten met thema's als: Discover Berlin, Jewish Life, Infamous Third Reich Sites en Prenzlauerberg. Frauentouren volgt de spo ren van bekende en onbeken de vrouwen. Kultur Buro Berlin legt de nadruk op architectuur met thema's als: 'Pracht, Protz, Preussen', kerkhoven, het criminele Berlijn of een Muur-wandeling. StattRei- sen Berlin, de oudste en be kendste orgabnisator van toeren in Berlijn heeft een heel pakket: 'Berlin kreuz und quer', 'Berlin Zentral', 'Neuen Westen'. Unterwegs: langs sporen van het Joodse leven in Berlijn. Informatie via Berlin Touris- mus, Am Karlsbad 11,10785 Berlin, telefoon: 00-49-30- 250025. Iedereen is het erover eens. Het hart van Berlijn klopt op het moment in Prenzlauer Berg. In de Oraniënburger- strasse en omgeving zit de hele scene bij elkaar: cafés, galeriën, restaurants, kun stenaars, studenten en - als het donker wordt - hoeren. In het trendy Café Silber- stein, is geen enkele stoel hetzelfde. Op nummer 38, een Russisch tentje met een decor van gitaarmuziek en waar Russische Borsjt geser veerd wordt. Café Obst und Gemüse, een voormalige groentewinkel, is hoogst in. In de Bergstrasse is café-res taurant Maxwell neergestre ken in een fraai gerestau reerd voormalig stadsbrou- werijtje. In de Rosenthalerstrasse/So- fiënstrasse is Café Aedes ge vestigd, in een van de Hacke- sche Höfe ofwel typisch Ber lijnse woonhuizen met daar achter een serie hofjes waar vroeger allerlei fabriekjes en bedrijven waren. Nu zijn er mode- en andere winkeltjes, een galerie, een klein theater. Door Marijke Prins Blijkens een twist over de herkomst van Moussaka beperkt de van oudsher slechte verhouding tussen Grieken en Turken zich niet tot het politieke vlak. Volgens de Grieken is het een Grieks ge recht, maar dit standpunt is niet per se houdbaar, aangezien de naam Arabisch is. Claudia Roden probeert een Salomons oordeel te vellen: volgens haar is het mogelijk dat de Turken het gerecht van de Grieken overnamen en er de huidige naam aan gaven. In haar net vertaal de 'De keuken van het Midden-Oosten' geeft Roden een uitste kend recept van moussaka. Ik heb het toch enigszins aangepast omdat volgens mijn idee moussaka letterlijk stijf moet staan van de aubergines. Voor 6 personen Voorbereidingstijd: 30 minuten Oventijd: 1 uur ruime hoeveelheid zout en olie 5 aubergines 2 uien in ringen gesneden 500 lams- of rundergehakt zwarte peper 1 theelepel gemalen kaneel 3 tomaten, ontveld en fijngesneden 1 klein blikje tomatenpuree 3 eetlepels fijngehakte peterselie 4 eetlepels roomboter 4 eetlepels bloem 6 dl warme melk snufje nootmuskaat 2 eieren 50 gram geraspte pittige kaas Snijd de aubergines in plakken van een centimeter dik. Bespren kel ze royaal met zout en leg ze dan tenminste een half uur in een vergiet om de bittere sappen te laten weglekken. Spoel ze af en dep ze goed droog. Bak ze dan snel aan beide kanten bruin in plantaardige olie. Dit moet in een aantal porties. Fruit de uiringen in twee eetlepels olie goudbruin. Voeg het ge hakt toe en bak dat rul. Breng op smaak met peter, zout en kaneel. Voeg de fijngesneden tomaten, tomatenpuree en peterselie toe. Roer de saus goed door en laat deze 15 minuten zachtjes prutte len. Leg om en om in een diepe ovenschaal een laagje van het vlees/uimengsel en aubergines. Zorg dat je met een laag aubergi nes eindigt. Mak dan een witte saus. Smelt boter in de pan, voeg bloem toe en roer bij lage temperatuur een paar minuten totdat boter en bloem goed vermengd zijn. Schenk er dan langzaam de melk bij, blijf roeren totdat het geheel kookt en zorg dat er geen klontjes ont staan. Voeg zout, peper en een snufje nootmuskaat toe. Klop de eieren, haal de saus van het vuur en kluts er de eieren door. Schenk deze over de ovenschaal en strooi tot slot een handje kaas over de Moussaka. Zet de schotel 1 uur in een voorverwarmde oven (180 C). Grote rijkdom, maar ook schipbreuken en dodelijke ziekten. De geschiedenis van de eerste multinational van Nederland, de Vere nigde Oostindische Compagnie, spreekt nog altijd tot de verbeel ding. Voor degenen die in het kielzog van de VOC het verleden wil len laten herleven, heeft de ANWB enkele uitgaven samengesteld. Allereerst het boek 'In het kielzog van de VOC' (prijs 14,95 grilden). Daarin is het succesverhaal van de VOC beschreven. Daarnaast is een serie van zes kaarten annex brochures gemaakt, waarin iedere keer een andere plaats wordt belicht. Aan bod komen Amsterdam, Delft/Rotterdam, Enkhuizen, Hoorn, Middelburg/Vlissingen en Texel. Elke kaart bevat een plattegrond en een wandelroute die langs historische gebouwen voert. Op vier van de kaarten is ook nog een fietsroute opgenomen. De kaarten kosten 4,95 gulden per stuk. Te koop bij ANWB-kantoren, VW's, boekhandels en waren huizen. Doorgewinterde Beatles-fans hebben er een nieuw bedevaartoord bij: de Jacaranda Club in Liverpool is heropend. In deze club tra den defab four voor het eerst op. Na een kommervolle periode is de voormalige koffiebar opnieuw ingericht, dit keer is het Liverpools jongste nachtclub en bistro. Een van de blikvangers in het pand: muurschilderingen van de hand van John Lennon en Stuart Sutcliffe, de Beatle die stierf voordat de groep naam maakte. The Jacaranda Club, Slater Street 21/23 in Liverpool is van maan dag tot en met zaterdag open van 20.00 tot 2.00 uur. Informatie: 00- 44-151-7080233. Echte Beatle-fans gaan van 22 tot en met 27 au gustus natuurlijk toch al naar de stad aan de Mersey. Dan vindt daar het jaarlijkse Beatle-festival plaats, een ontmoetingsfeest voor fans uit de hele wereld. Met namaak-Beatles, John Lennon- imitator Gary Gibson en een groot straatfeest waaraan zo'n 120 bands vanuit de hele wereld meedoen. Details geeft Cavern City Tours, telefoon 00-44-151-2369091. 'Het Utrechts Veenweidegebied' is de titel van het zesde en laatste deel in een serie cultuurhistorische fietsroutes in de provincie Utrecht. In het Veenweidegebied in het noordelijk deel van de pro vincie zijn onder meer de plaatsen Breukelen, Harmeien, Loenen, Loosdrecht en Maarssen te vinden. De uitgave vertelt over het ont staan van verkavelingen, veenontginningen en droogmakerijen, de aanleg van buitenplaatsen, de gebouwen en andere cultuurhisto rische elementen. De serie gidsen zijn ontstaan uit een samenwer king van de provincie Utrecht, uitgeverij Buijten Schippershe- ijn en ANWB. De nieuwe gids is los verkrijgbaar (17,50 gulden), maar ook in een cassette met de overige vijf delen (69,50 gulden). Door Johan van Grinsven Het idee lijkt simpel en doeltreffend. Iedereen is druk, druk druk, dus moeten er voldoende mensen zijn die niet naar een reisbureau toe wil len om een reis te boeken, maar liever de reisadviseur op huisbezoek laten komen. Om daar in alle rust een vakantie uit te kiezen. Het idee van de ambulante reisadviseur is de laatste maanden ineens door al lerlei personen en bedrijven omarmt, maar de Consumentenbond is er vooralsnog niet gelukkig mee. „Het fenomeen is zo nieuw dat we er nog geen uitgebreide studie naar verricht hebben," zegt woordvoerder Jan Hakkert van de Consumen tenbond voorzichtig. Toch meldt hij dat de bond zeker niet enthou siast is. „Er zijn bedrijven die mensen al na een opleiding van een dag op pad sturen. Dan kun je je afvragen of die voldoende vakkennis heb ben om goede voorlichting te geven. En bieden ze allemaal de bescher ming van ANVR- en SGR-lidmaatschap, zodat als er iets fout gaat de consument niet de dupe is? Wij betwijfelen dat." Maar ook de bonafide initiatieven hoeven niet op grote instemming van de Consumentenbond te rekenen. Hakkert: „Wat ons betreft gel den dezelfde bedenkingen als wij hebben ten opzichte van andere col portage. Bij 'kopen aan de deur' kan de koper niet in alle rust zijn be slissing nemen. De verkoper zal altijd proberen er druk achter te zet ten. Maar de consument is er bij gebaat om rond te kijken bij een paar reisbureaus, prijzen te vergelijken en goed na te kunnen denken voor hij een besluit neemt. Bij kopen aan huis ligt het initiatief bij de ver koper; een consument kan zich overvallen voelen. En het blijkt dat mensen met zo'n persoon erbij nu eenmaal niet zo gemakkelijk nee zeggen. Vandaar onze terughoudendheid."

de Stem | 1996 | | pagina 23