se? HSL komt 'Toerisme in Zeeland kwijnt weg' OPiH definitief langs A16 Ook Venetiaan moet eraan geloven Tommei in het nauw door affaire bij WBL Blokker begint porseleinoorlog Brabant zeer teleurgesteld Kleine groene gemeente bij Breda krijgt proeftijd Europarlement Kamer: Maatregelen bij Breda wil riante Hoofdbestuur bond Druk en Papier stapt op Nederland telt ruim 100.000 miljonairs Concurrentie voor Air Miles 'Aidsremmers beller toelaten' Rotterdam Natuurgebied Devel Dordrecht Prinsenbeek#] Roosendaal Nederland Bedrijventerrein Hazeldonk bestaande spoorwegen HSL-tracé Antwerpen - Rotterdam Antwerpen LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,50 Hollandse tomaat is de lekkerste rmfltfUIht. 10/19 PAGINA Veel bewoking Mooi en vooral zonnig weer is ver te zoeken. Vandaag veel bewolking. Grote kans op neerslag, onweer kan ook. Een matige wind, maar niet koud. (lijn Keukens, Thomas Edisonweg 4, Bedrijvenpark Groenewoud II, 5151 DJ Drunen. Adres; Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incassoƒ31,15 kwartaal autom. incassof 91,25 bank/gironrQ kwartaal acceptgiro93,75 De Parkerpen zenden aan: Naam:- Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar S Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. DAGBLAD VO&ft-ZIHD WEST-N EDE R 135e JAARGANG 8 710311 000218" I I I I I VRIJDAG 24 ME11996 3 KATERNEN De 8innenkrant A2 Binnenland A3 A4 A5 A6 A7 B1/B2 Zeeland Cl t/m C4 Gids 01 BTV-programma s D2 Surplus E1 t/m E3 Beurs Economie Sport Herindeling peperduur voor Zeeland PAGINA Halt aan drugs bij jeugd in verkeer PAGINA Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Tommei (D66, Volkshuisvesting) en zijn voorganger Heerma, nu CDA-fractievoorzitter, zijn me deschuldig aan de bestuurlijke en financiële chaos rond de stichting Woningbeheer Limburg. President Ronald Venetiaan van Suriname moest gisteren, voor het uitbrengen van zijn stem, net als alle andere Suri naamse kiezers, een vinger in rode inkt dopen om te voorko men dat hij twee keer zou kun nen stemmen. De verkiezingen zijn gisteren niet zonder inci denten verlopen. Sympathisan- ten van diverse partijen werden bij de stembureaus door oppo nenten gemolesteerd en met stenen bekogeld. Ook is bij stembureaus geconstateerd dat de inkt waarmee het hokje op het stembiljet moest worden in gevuld, uitwisbaar was. De verkiezingen zijn een nek- aan-nekrace tussen de Nieuw Front-coalitie van Venetiaan en de NDP van ex-dictator Bou- terse. Over de uitslag was van nacht nog niets bekend. Vol gens de laatste peilingen lag Nieuw Front voor: de regerings coalitie zou 19 zetels veroveren, tegen 16 voor de NDP. FOTO ANP ZIE VERDER BUITENLAND - A5 Zij hebben te laat en te weinig doortastend opgetreden toen bleek dat het WBL-bestuur op al le fronten faalde. Maar de hoofd schuldigen zijn de Limburgse oud-WBL-bestuurders Schepers (ex-wethouder Geleen) en Van Goethem (burgemeester van Beek). Dat zijn de belangrijkste conclusies van het eindrapport van de WBL-onderzoekscommis- sie uit de Tweede Kamer. De wo ningstichting, in 1992 ontstaan uit een fusie van drie corporaties, kampt met een negatief vermogen van 115 miljoen gulden. Opval lend is het harde oordeel van de WBL-commissie, onder voorzit terschap van het D66-Kamerlid Versnel, over de vorige en de hui dige staatssecretaris. Versnel zei niet of Tommei consequenties aan zijn falen moet verbinden. „Dat oordeel is aan de Tweede Kamer." D66 steunt de staatssecretaris. Maar PvdA en WD vinden dat Tommei 'veel uit te leggen heeft'. Met een politiek oordeel wachten de fracties tot het finale debat over het WBL-drama. VERVOLG OP BINNENLAND - A4 OOK OP BINNENLAND - A4: Erfenis Heerma kan Tommei fataal worden Van onze verslaggever Veere - De toeristische sector in Zeeland kwijnt weg. De hoge werkloosheid in Duitsland en de opkomst van (goedkopere) va kantieoorden langs de Oostzeekust breken de toeristenstróom richting Zeeland af. De terugval van de toeristische industrie vormt de grootste bedreiging van de Zeeuwse economie. Voorzitter M. Stoffels van het de partement Zeeland van de Maat schappij voor Nijverheid en Han del luidde gisteren in Veere de noodklok voor de sector tijdens de jaarvergadering van zijn club. „Op korte termijn dienen creatie ve, klantvriendelijke oplossingen gevonden te worden. Rijk en pro vinciale overheid mogen zich hieraan niet onttrekken. Recrea tie en toerisme vormen nog steeds één van de belangrijkste pijlers onder de Zeeuwse economie." Stoffels verzuimde gisteren aan te geven op welke manier Zee land zich moet wapenen tegen de negatieve gevolgen van de ver slechterde economische toestand in Duitsland. Een ideetje had hij wel. „Misschien," oppperde hij, „kan hierbij ook het Innovatie centrum Zeeland tot steun zijn. Immers, dit instituut heeft zich de afgelopen jaren onderscheiden als waardevolle kennisbron, ad vies- en ondersteuningspurit." Stoffels gaf gisteren af op het uit blijven van een afgestemde regel geving in Euregioverband. Er zijn verschillen in regelgeving die, volgens Stoffels, een onmis kenbare belemmering voor een verdere ontwikkeling van de Ka naalzone vormen. „Gebrek aan afgestemde regelge ving hindert Euregio in de prak tijk. Erger nog: het schept ver warring en kweekt ontmoedi ging. Zonder die noodzakelijke afstemming blijft Euregio een lo ze kreet." Stoffels vindt het ook hoog tijd worden dat er voortgang wordt gemaakt met economische pro jecten voor het midden- en klein bedrijf. Vaagheid is troef. „Vol gens de Europese Rekenkamer wordt regelmatig geld gepompt in onduidelijke projecten, waar door jaarlijks tientallen miljoe nen guldens spoorloos verdwij nen. Een schandelijke zaak." Den Haag - Het voltallige hoofd bestuur van de grafische vak bond Druk en Papier is gistera vond opgestapt. Inzet van het conflict met de leden is de slui ting van de rayonkantoren van de FNV-bond in Eindhoven, Hooge- veen, Woerden en Amsterdam. Het vijfkoppige bestuur wil de vier kantoren opheffen omdat ze te duur zouden zijn. Tijdens het .jaarlijkse bondscongres gisteren in Rijswijk stemden de leden massaal voor een voorstel om de kantoren nog een jaar open te houden. Dat kost ongeveer 450.000 gul den. Het bestuur stelde daarop zijn zetel beschikbaar. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuïe erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Oude Zoutdijk 2-4 - Hulst - Tel.: 0114-312058 in het seizoen elke dag geopend vanaf 11 uur s Solozeiler Henk de Velde in Breskens PAGINA Verkiezingen in Mostar uitgesteld PAGINA Tennisteam verliest ook van Amerikanen zonder Sampras PAGINA Voorburg (anp) - Het aantal miljonairs is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek de 100.000 gepas seerd. Nederland zou nu 101.000 huishoudens tellen met een vermogen van meer dan 1 miljoen gulden. De miljonairs vormen 1,6 procent van het totale aantal huishoudens. Het selecte ge zelschap bezit echter 30 pro cent van het vermogen van de Nederlandse gezinnen. De miljonairs bezitten gemid deld 2,3 miljoen gulden. Te genover deze kapitaalkrach tigen staan 900.000 huishou dens die meer schulden heb ben dan bezittingen. Het totale vermogen van de huishoudens bedraagt bijna 800 miljard gulden. Het CBS telde 1,1 biljoen gulden aan bezittingen en 300 miljard aan schulden. Ruim de helft van de bezittingen bestaat uit onroerend goed. Van de schulden heeft 80 procent betrekking op de hypotheek. Volop jazz in Bossche binnenstad PAGINA LU Door Hein Sluijter Breda - Het is oorlog in de porseleinwereld. Een leger van 550 Blokker-winkels heeft de aanval geopend. Aangevallene is Albert Heijn, dat op dit mo ment een zegel-spaaractie voert voor Duits porselein van topmerk Arzberg. Blokker richtte zich gisteren in een advertentie in alle dagbladen duidelijk op 's lands grootste kruidenier en op de zegelplak- kende consument: 'U gaat toch niet sparen om meer te mogen be talen?' Net als AH heeft de win kelketen nu drie volledige servie zen in de aanbieding, maar wel goedkoper. „En van vergelijkbare kwaliteit," voegen ze er bij Blok ker snel aan toe. Blokker is de grootste porseleinwinkel van Ne derland en bestaat dit jaar een eeuw. Straatsburg (anp) - De leden van het Europees Parlement hebben gisteren een voorstel verworpen om te bezuinigen op hun eigen reiskostenvergoeding. Een over weldigende meerderheid van de parlementariërs stemde tegen een voorstel van de Groene fractie om alleen werkelijk gemaakte reis kosten te vergoeden. Slechts 32 parlementsleden waren daarvóór. De 626 leden van het Europees Parlement krijgen een riante ver goeding om heen en weer te rei zen tussen het land van herkomst en Brussel en Straatsburg. De toelage ligt ruim boven de werke lijke kosten van een trein- of vliegticket. Bovendien reizen de meeste parlementsleden niet elk weekeinde naar hun vaderland keen en weer. Toch is dat in hun reiskostenvergoeding, die zij au tomatisch ontvangen, opgeno men, Van enige controle is geen sprake. Voor veel parlementa riërs is de vergoeding een extra bron van inkomsten. De afgelo pen vijf jaar hebben ze hun reis kostenvergoeding met circa 25 procent verhoogd. De Europese Unie betaalt dit jaar ruim hon derd miljoen gulden aan reis- en verblijfskosten van de parle mentsleden. Zonder sparen, zonder likken, zonder plakken en zonder wach ten tot de kaart vol is, zo laat het bedrijf weten, kun je bij ons pre cies dezelfde onderdelen van het servies krijgen als bij AH, alleen met een ander decor en van een andere fabrikant. „We willen de consument duide lijk maken dat wat AH met die zegelactie doet, echt niets bijzon ders is," zegt inkoper O. Sjoerds van het hoofdkantoor in Amster dam. „Wij voeren beslist geen ge- legenheidsprijzen. Als AH een bord heeft voor 9,95 plus een kaart met twintig zegels - hetgeen een uitgave vergt van minstens 500 gulden aan boodschappen - dan hebben wij dat bord óók. Voor 8,95, zonder zegels. De kwaliteit hebben we laten testen. Die voldoet aan de Euro-noim. Er is geen verschil met Arzberg. Ons porselein komt ook uit Duitsland en wel uit Beieren. We hebben er ons eigen merk aan toegevoegd: Art+Design. De Gebra, de belangenorganisatie van serviezen-handelaars, moe digt Blokker aan. Directeur H. van Dorst: „Wat AH doet, lijkt op broodroof. Dat kost ons omzet, al hebben wij natuurlijk een ruime re keus. Want wie via die zegels aan een nieuw servies komt, die zie je bij ons voorlopig niet meer. We overwegen dan ook om een te genactie te ondernemen." En'met dit laatste kan de oorlog compleet worden. Van Dorst wil de branche zo ver krijgen, dat volgeplakte- AH-kaarten in alle aangesloten servieswinkels in heel Nederland worden geaccep teerd en er dezelfde korting van tien gulden op wordt verleend als bij AH. Vraag is of alle 175 leden dqt wel willen. (ADVERTENTIE) Delft - De ondernemersorganisa tie MKB-Nederland gaat een spe cie chipkaart voor het midden- kleinbedrijf uitgeven. De kaart biedt een spaarprogramma aan, waarmee de concurrentie Wordt aangegaan met het Air Mi- 'es-spaarprogramma van enkele toulti-nationale bedrijven. 'ZIE ECONOMIE - A7 Rijswijk - Minister Borst (Volks- SKosdheid) wil nieuwe hiv- en '"stemmers beschikbaar stellen ,a? ™v-geïnfecteerden zodra de nkant het middel op de Ne- Wandse markt wil brengen. Zij dat de Ziekenfondsraad haar aartoe de mogelijkheid geeft, u zit er nog ten minste een half 7U,ssen moment waarop miaT, ant een nieuw genees- enkT °P de markt wil brengen net moment waarop de patiënt et°ver kan beschikken. Door Ron Gregoor Den Haag - De kleine groene gemeente bij Breda ten zuiden van de rijksweg A58 komt er. De gemeente, die gaat bestaan uit de dorpen Galder, Strijbeek, Chaam en Alphen, krijgt echter een proeftijd van drie of vier jaar. In die tijd moet de provincie Noord-Brabant bekijken of de schaal van deze gemeente groot genoeg is en, als dat niet het geval is, hoe het nieuwe Chaam dan versterkt kan worden. Eenzelfde regeling trof de Tweede Kamer gisteren ook voor Baar- le-Nassau. Dit enclavedorp blijft zelfstandig maar krijgt geen extra geld van het Rijk voor de gevraagde opwaardering tot 8000 inwoners. Ook wat betreft Baarle-Nassau kreeg gedeputeerde W. van Beek de opdracht mee goed in de gaten te houden hoe het dorp zich als zelfstandig baasje handhaaft en hoe de samenwerking met de Belgen van Baarle-Hertog verloopt. Dit compromis bereikten de drie coalitiefracties in de Tweede Kamer gisteren met staatsse cretaris Van de Vondervoort van Binnenlandse Zaken. Een onge wone regeling, die geboren is uit 'hoge nood'. Vorige week al werd duidelijk dat WD, D66 en PvdA voorstander waren van een zelf standig Baarle-Nassau. Maar daarna werd het ze duidelijk dat, met het wegvallen van Baarle, de overblijvende groene gemeente met amper 9000 inwoners wel erg klein zou worden. VERVOLG OP ECONOMIE - A7: AH ligt niet wakker van borden- gekletter Van onze redactie binnenland Den Haag - Het tracé van de hoge-snelheidslijn komt definitief te liggen langs de A16/E19. De HSL loopt dus langs Bre da/Prinsenbeek en Zevenbergschen Hoek. Nederland en Vlaan deren hebben hiertoe gisteren gezamenlijk besloten. Den Bosch - Het Brabantse pro vinciebestuur reageert uiterst te leurgesteld op de tracékeuze. Over de manier waarop de HSL straks 'over Prinsenbeek heen komt' en langs Zevenbergschen Hoek, is Den Bosch evenmin te spreken. Noord-Brabant wilde een tunnel onder de spoorlijn Lage Zwalu- we-Roosendaal bij Zevenberg schen Hoek. Het kabinet heeft beslist dat het spoor van de snelle trein hoog over deze lijn heen wordt gebouwd. De provincie vindt dat onacceptabel. Datzelf de geldt voor Prinsenbeek. Daar komt de HSL op acht meter bo ven het maaiveld te liggen. Burgemeester Rutten van Breda is evenmin blij. „Wat in het Groe ne Hart kan, moet hier ook kun nen," zegt hij. De moeizame onderhandelingen daarover hoopt zij 'zo snel moge lijk' af te kunnen ronden. Uit in formatie van haar ministerie blijkt echter dat Joiritsma nog al tijd inzet op 700 miljoen gulden compensatie. In totaal kost de Nederlandse aansluiting op het Europese HSL-net 7,5 miljard gulden, inclusief de 900 miljoen die het kabinet eerder deze maand besloot te besteden aan een geboorde tunnel onder het Groene Hart. Burgemeester De Vet van Prin senbeek wees er gisteren op dat deze bedragen schril afsteken te gen de 535 miljoen gulden die de regering reserveert voor maatre gelen ten zuiden van Rotterdam. Daarvan is niet meer dan zo'n 120 miljoen beschikbaar beneden de Moerdijk, zo hebben Breda en Prinsenbeek uitgerekend. Voor tunnels is, aldus minister Jorritsma, 'nadrukkelijk niet ge kozen'. Omdat de Al 6 toch al langs Breda gaat en bovendien wordt verbreed en verhoogd, ligt 'een strakke bundeling' met deze weg meer voor de hand. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 OOK OP BINNENLAND-A3: - Gemeenten Z-Holland eisen tunnel - HSL bengt Europese steden stuk dichterbij Tunnels bij Breda/Prinsenbeek en Effen om de overlast te verminde ren, zoals de gemeenten Breda en Prinsenbeek hadden geëist, ko men er niet, als het aan het kabi net ligt. Een deel van de Tweede Kamer stuurt daar echter wel op aan. De WD noemt met name Breda/Prinsenbeek een punt van zorg. Oppositiepartij CDA stelt onomwonden dat 'het zuiden stiefmoederlijk wordt behandeld' in de definitieve plannen. Vanaf 2004 moet de HSL door Neder land razen. Met het gezamenlijke besluit komt de Vlaamse regering tegemoet aan de wens van de Ne derlandse ministers Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) en De Boer (Milieu). De Vlamingen had den een voorkeur voor de route via het Antwerpse havengebied. Jorritsma wilde gisteren niet kwijt hoeveel het kabinet voor de Belgische toegeeflijkheid betaalt.

de Stem | 1996 | | pagina 1