500? r {Halt aan drugs in het verkeer DE STEM Opmars van natuurvriendelijke oevers 'TVaar zit dat werk voor vrouwen 9 Herindeling Zeeuws-Vlaanderen voor alle gemeenten peperduur Openbaar vervoer in eeland wordt beter LEERKRACHT Nog geen spoor van overvaller Au Port Rechtbank wil derde deskundige horen in moordzaak Oosthurg Hontenisse mag taxatie woningen niet uitstellen endrickx Grensoverschrijdend project onder jongeren in Oost-Zeeuws-Vlaanderen PSLEERKRACHT destem i ie C ie Ossendrecht b.v. C1 Door samenwerking NS en ZWN CATURE Dor 16 uur oor 38 uur Dief steelt auto net gestolen auto Nieuw tijdschrift moet eind aan gesol met Zeeland maken' Bent u de accountant/administratie- consulent die Paardekooper Hoffman zoekt Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de i vele andere vacatures meteen duidelijk dat de juiste is. Bel voor Standing BU» O POLO llVIN KLEIN [collumn SKflsmMT 1MJ HULST UIEFIM 0114-310000 0D6ELIJHS 6E0PCHI TM 0 30 U 101 10 00 II 0113040 VHNRf 10 00 UUR 101 ZO 00 H 1MIHS TO» 14 00 B HHP 00 II WOMAN JACKPOT HESEL DONNA ^MARC O'POLO ARMANI MORE MORE THOMAS BASICS TENDERGRASS PUBLIC Zeeland VRIJDAG 24 MEI 1996 Kan onze verslaggever lffloosterzande - Welke variant er ook korft gekozen, een eventuele ge ldelijke herindeling in Zeeuws- tjanderen wordt voor de gemeenten in peperdure aangelegenheid. jat blijkt uit berekeningen die de Raad wr de Gemeentefinanciën heeft ge maakt op verzoek van de gemeente Hon- tenisse. Aanvankelijk zou Zeeuws-Vlaanderen een bijdrage van veertig miljoen gulden krijgen om de kosten die een gemeente lijke herindeling met zich meebrengt op te vangen. Dat feest gaat niet door. Er is namelijk een nieuwe regeling gekomen, die luistert naar de naam 'gewennings- bijdrage'. Daardoor zou Zeeuws-Vlaan deren nog maar zo'n tien miljoen gulden krijgen. „Wij waren sowieso al tegen gemeente lijke herindeling, maar nu blijkt dat het ons hopen geld gaat kosten zien we het helemaal niet meer zitten," zegt de Hon- tenisser gemeentesecretaris F. van Kup- peveld. „We komen dan in Zeeuws- Vlaanderen zo'n dertig miljoen gulden tekort en iemand zal dat toch moeten be talen." Het gaat om zo'n driehonderd gulden per inwoner en Van Kuppeveld vreest dat de burgers straks met die last opgezadeld worden. De cijfers gaan uit van een situatie waar in Oostburg en Sluis-Aardenburg sa mengaan, Terneuzen, Sas van Gent en Axel en Hulst en Hontenisse. Maar ook andere combinatiemogelijkheden kosten geld. „Om stevig in onze schoenen te staan zijn die mensen gevraagd om bere- keningetjes op te stellen voor verschil lende varianten," zegt Van Kuppeveld. Als alle zeven Zeeuws-Vlaamse gemeen ten zouden fuseren tot één gemeente, dan zou men op een totale bijdrage van ruim vijftien miljoen gulden kunnen rekenen. „Toch altijd nog heel wat minder dan de veertig miljoen die nodig is," conclu deert Van Kuppeveld. [oor Harold de Puysseleijr Itmeuzen - Een nieuw project in de grensstreek van Lst-Zeeuws-Vlaanderen moet het toenemend drugsge- Ituik door jongeren in combinatie met deelnemen aan het (verkeer een halt toeroepen. Voorlichting én controles. Loeten gebruik van drugs samen met alcohol met ingang Jvan dit najaar uitbannen. ikele maanden geleden spraken ,slig Verkeer Nederland (WN) leeuws-Vlaanderen en het pro- .«iaal Consultatiebureau voor [jlcohol en Drugs zich zorgelijk Ijl over het toenemend aantal JZeeuwse jongeren dat xtc ge- Iniikt. daarbij alcohol drinkt en pch vervolgens nog in het verkeer agt. t probleem manifesteert zich liolgens tag. H. Rhebergen van het toonaai Orgaan Verkeersveilig- |sid Zeeland (ROVZ) vooral in ost-Zeeuws-Vlaanderen. Dat Jttrklaart de keuze van dat gebied ivoor het project. Het drugsge- Iruik komt met name voor tijdens It! bezoek dat jongeren in het lïïekeinde brengen aan de grote Isotheken in Vlaanderen. Jongeren komen er volgens WN |ok rond voor uit dat ze het doen izien de gevaren van de combi- latievan alcohol- en xtc-gebruik andere roesmiddelen met ver- Ifersdeelname niet. Dat verontrust WN en CAD in hoge mate. De vrijwilligers van WN besteden tijdens de dit jaar te houden Alcohol/Verkeercam- pagne in Zeeland nog meer aan dacht aan het probleem dan voor heen. Ze hebben daartoe ook een speciale training gevolgd bij het CAD. Daarnaast is er overleg tus sen het ROVZ en het CAD over het grensoverschrijdende project dit najaar in Oost-Zeeuws-Vlaande ren. Het CAD doet momenteel veldonderzoek waar en hoe het project het beste kan worden uit gevoerd. Ook Belgische instanties wordt gevraagd hun medewerking te verlenen. Het is de bedoeling niét alleen voorlichting te geven maar ook controles te houden op het ge bruik van drugs in het verkeer. Daar wil het ROVZ de politie bij betrekken. De uitvoering van het project moet in september of okto ber dit jaar zijn beslag krijgen, al dus Rhebergen van het ROVZ. lierikzee (anp) - De Nederlandse Spoorwegen en het Streek- ervoer Zuid-West Nederland gaan in september maatregelen ivoeren om het openbaar vervoer in Zeeland te verbeteren, let Zeeuwse Net, waarin de NS en de busmaatschappij zich ebben verenigd, wil door betere reisinformatie en vergroting fflihet aantal aansluitingen meer reizigers trekken. leeftijd 18 tot 25 jaar geen hoogtevrees rijbewijs B/E en aan: constructie Ossendrecht b.v. Hendrickx, ssendrecht tholiek Onderwijs Stichting zoekt voor de onder haar tylschool De Schalm, Brabantla i.i.v. 1 augustus 1996 een iatie en 10 uur projectformatie ge- j het gehele schooljaar). it is verantwoordelijk voor het on elijk gehandicapte VSO-leerlmg ;tioneren op een MLK-niveau. ;en verwachten wij kwaliteiten °P essie en praktische vaardigheden. nging met kans op een plaats m eguliere formatie). it is verantwoordelijk voor het lelijk gehandicapte S.O.- en r beide vacatures nderwijzer ionst if ervaring in het S.O. is gew elgroep is van groot belang, t verschillende disciplines is in dit onderwijs. t cties kunt u binnen één wéék ^gur advertentie richten aan de o£)k f l/rouw j.m.h. van Vliet. Zij kan /erstrekken (076-5223222). 0 krijgen alle Zeeuwen tegen Member een folder in de bus paarin trein- en bustrajecten lanuit hun regio in één schema, pt overstapplaatsen, worden telgegeven. ■Mensen nemen vaak niet de teeite om het reisinformatie- pummer of het spoor- en bus- laekje te raadplegen, maar kie tel bij voorbaat al voor de auto," (etklaart projectleider H. de wig. Verder komt er een speciaal pfoonnummer waar reizigers tegh-Haamstede - Een man i«t met een gestolen auto een |«'o gestolen van een garagehou- T!'r uit Burgh-Haamstede. De f arriveerde bij de garage met C» ™uwe Volvo van het type I Hij mocht een proefrit ma te een splinternieuwe Volvo te vervolg laat zich raden. De P® keerde niet meer terug. Bij Ti(ler onderzoek door de politie £os'®cheldebekken bleek de I 0 die de man had achtergela- eveneens te zijn gestolen. 1 'aar is nog niet bekend. ,?n onze verslaggever I «ere - Een eigen kwalitatief goed tijdschrift, dat drie tot pler ^er per jaar verschijnt. Dat heeft Zeeland nodig om 1 rff'd te kunnen maken aan het gesol met de provincie en ®ago te versterken. A. Stoffels van het Departement Zeeland van de Maat- jjPP'i wor Nijverheid en Handel opperde dat gisteren in zijn ProZeeiarK* rijdt onder de huidige beeldvorming van de k ovtncie. „Het imago van onze regio is zwak, de meningen in I vat drijven verdeeld en de kwaliteit van de discussies komen odd Hiri verder dan de marge. Er worden te veel tegenstellingen I »nveP.en rit de diverse beleidssectoren, waar juist sprake zou I - e'en zijn van duidelijkheid en eenheid in gedachten." I Pro ei®en rijdschrift kan er toe bijdrage dat mensen buiten de I voortlf'6 anriers over Zeeland gaan denken. „Het is nodig om I uen iTUrend de aandacht te vestigen op onze sterke punten en dat [j en provinciegrenzen niet de kans krijgt met onze be- I 8® te sollen, zoals nu maar al te vaak het geval is. Natuurvriendelijke oever bij de Nieuwkerkse kreek. hun ideëen of suggesties ter ver betering van het openbaar ver voer kwijt kunnen. Uit een eerder onderzoek van het Zeeuwse Net bleken reizigers met name te klagen over gebrekkige reisinformatie en de slechte aan sluitingen. In slechts vijftien tot twintig procent bleken bus en trein op elkaar aan te sluiten. In de nieuwe dienstregeling zijn de bus- en treindiensten beter op el kaar afgestemd, waardoor het percentage aansluitingen volgens De Jong zeker verdubbelt. Ter ontsluiting van het platteland, en ter vervanging van slechtlopende busdiensten, worden in de nieu we regeling streek- en lijntaxi's geïntroduceerd. Enerzijds betekent deze maatre gel een kostenbesparing voor de openbaar-vervoerondernemers, anderzijds biedt het de reiziger de mogelijkheid op het gewenste tijdstip over vervoer te kunnen beschikken, aldus De Jong. Voor de treinreiziger gaat op 2 juni overigens al een verbetering in. Vanaf die datum gaat ook de intercity Vlissingen-Amsterdam op zondag twee keer per uur het Zeeuwse traject rijden. Nu rijdt op dit traject op zondag eens per uur alleen een stoptrein tussen Roosendaal en Vlissingen. Van onze verslaggever IJzendijke - In Zeeland worden steeds meer natuur- en onderhoudsvriendelijke oevers aangelegd. De meeste natuur vriendelijke oevers zijn tot nu toe gereali seerd in Zeeuws-Vlaanderen en dan voor al in het westelijke deel. Dat blijkt uit een notitie van de dienst Land inrichting en Beheer Landbouwgronden (LBL) in IJzendijke. Deze dienst stimuleert om in het kader van landinrichtingsprojecten langs veel waterlopen natuurtechnische voor zieningen aan te brengen. Natuur- en onder houdsvriendelijke oevers horen daarbij. Groot project In Zeeuws-Vlaanderen zijn ze meestal gekop peld aan kreken of kreekrestanten en aan lan ge verbindingskanalen. Het grootste project dat tot nu toe is gerealiseerd is Nieuwkerkse- kreek nabij Zuidzande. De kreek had jaren lang te kampen met afkalving van de oevers, maar dat proces is met de komst van bijna zestien kilometer natuurvriendelijke oevers gestopt. Van nog grotere omvang wordt een project nabij Aardenburg. Dat voorziet in onder an dere veertien kilometer natuurvriendelijke oever langs de Passageule en andere kreek restanten en ongeveer 38 kilometer onder houdsvriendelijke oever. De uitvoering is voorzien tegen de eeuwwisseling. Verder staan er nog enkele kleinere projecten op sta pel, zoals nabij Axel. Daar is voorzien in de aanleg van ruim vier kilometer natuurvrien delijke oever tussen de Boschkreek en het Groot Eiland. Volgens LBL biedt het aanleggen van natuur- en onderhoudsvriendelijke oevers vele voor delen. Voorheen steile oevers storten niet Van onze verslaggever Biervliet - In Zeeland zijn vierduizend vrouwen die te rug aan de slag willen. Weini gen van hen hebben de ambi tie om op afroep in het hoog seizoen aan de Zeeuws- Vlaamse kust in de horeca bij te springen. Of via de cursus 'nieuw werk voor vrouwen' van IPC Plant in Schoondijke hun kans op een baan te ver beteren. Dat mag toch wel, voorzich tig, de conclusie zijn van een informatiebijeenkomst giste ren over 'meer werkgelegen heid voor vrouwen in Zeeuws-Vlaanderen'. Vijf honderd vrouwen waren aan geschreven. Slechts vijftien vrouwen bevolkten gister ochtend het zaaltje van hotel café-restaurant De Gentsche Poort in Biervliet. „De op komst valt tegen," zei ir. Toos Verdonschot van IPC dan ook enigzins beteuterd. IPC had samen met Uitzendbureau Start, Zeeland Studiecen trum en de afdeling Zeeuws- Vlaanderen van Horeca Ne derland de bijeenkomst op poten gezet. De noodzaak voor vrouwen om op eigen benen te kunnen staan is nochtans groot, gaf dagvoorzitter E. Brus, tevens voorzitter van het CDA- Vrouwenberaad Zeeland aan. Ze refereerde aan de in 1991 ingezette campagne 'een slimme meid is op haar toe komst voorbereid'. Bedoeld om de economische onafhan kelijkheid van de vrouw te vergroten. „Maar waar zit dat werk voor vrouwen?," vroeg ze zich af. Als Brus om zich heenkijkt ziet ze niets anders dan af brokkelende werkgelegen heid. Het aantal banen in vrouwgerichte beroepen in de gezondheidszorg loopt terug. Ook in de chemische indus trie en de landbouw, als ge volg van verdergaande me chanisatie, zijn steeds minder banen. In Zeeland was in 1950 nog 95 procent van de beroepsbevolking werkzaam in de landbouw en visserij. In 1968 was dat al teruggelopen tot 65 procent, in 1992 be droeg dat aandeel nog maar 5,6 procent, gaf ze de terug loop in de landbouwsector aan. Banen, zij het op kleine schaal en in parttime ver band zijn er in de horeca. Districtsvoorzitter J. van Harn van de afdeling Zeeuws-Vlaanderen van Ho reca Nederland lanceerde gisterochtend het idee een bestand op te richten van me dewerkers in de horeca. „We hebben gebrek aan vakperso- neel om de pieken in het sei zoen op te vangen en ziek personeel te vervangen." De horeca heeft naar schat ting behoefte aan vijftig op roepkrachten. Vrouwen die dat willen, krijgen een gratis horecatraining. De kosten van de cursus, zo'n driehon derd gulden, worden door de aangesloten horeca-bedrij- ven betaald. De vrouwen worden verplicht zich een paar jaar beschikbaar te hou den of bij vroegtijdig afhaken een deel van het cursusgeld terug te betalen. „We kunnen het natuurlijk niet hebben dat jullie met onze opleiding gezellig zwart gaan werken bij een ander," aldus Van Harn. IPC Plant, Innovatie en Prak tijkcentrum Plantaardige Productie eh Levensmiddelen Technologie, doet niet in ba nen, maar in cursussen. Vrou wen kunnen in veertig dagen een opleiding volgen die hun kansen op de arbeidsmarkt vergroten. IPC leert hen om te gaan met computers, leert ze boekhouden, typen, notule ren, rapporteren en effectief telefoneren. Voor hen liggen, als ze slagen, baantjes als re ceptionist en telefonist in het verschiet. Maar garanties op een baan geeft IPC er niet bij. Vormt het gebrek aan een goede opleiding, en sowieso een tekort aan banen, door gaans een belangrijke sta-in- de-weg voor vrouwen om zich verder te kunnen ont plooien. Het traditionele rol lenpatroon -de vrouw zorgt voor de kinderen- is even zeer een belemmering voor vrouwen om een beter uit zicht op werk te krijgen. Het was dan ook heel logisch dat gisteren de vraag kwam of IPC ook voor kinderopvang had gezorgd. Maar zo innova tief was IPC niet'geweest. Verdonschot: „Daar wordt nog naar gekeken." En Brus: „Als dat geluid niet komt, dan denken wij er niet aan." Van onze verslaggever Philippine - Elk spoor in de richting van de overvaller die afgelopen maandagavond met een onbekend geldbedrag uit het zalencomplex van restaurant Au Port in Philippine is gevlucht, ontbreekt. Wel heeft zich bij de politie een vrouw uit Almere gemeld. Na mens een bedrijf uit het Duitse Hamburg deed zij aangifte van afpersing van een bedrag van 75.000 gulden, vermoedelijk door dezelfde overvaller. On der dwang van een vuurwapen nam de man bij deze mevrouw 75 mille weg. Maandag omstreeks 22.00 uur kwam in een van de zalen van Au Port een man binnen met een vuurwapen in de hand. Op dat moment waren slechts en kele. mensen aanwezig. De overvaller hield de aanwezigen onder schot en eigende zich een onbekend geldbedrag toe. Ver volgens verdween hij via een van de ramen. Een marketing adviesbureau uit Balkbrug hield in Au Port een bijeenkomst van het multi- level-marketing-spel. Mensen denken daarbij rijk te kunnen worden door zelf vijfduizend gulden neer te tellen en vervol gens andere mensen bereid te vinden hetzelfde te doen. Van onze correspondent Middelburg - Zéér tegen de zin in van mr. T. Hiddema, de raadsman van de 25-jarige H. Y. uit Oostburg, heeft de recht bank de zaak tegen zijn cliënt aangehouden om de districtspsy chiater te raadplegen. Y. wordt ervan verdacht op 10 februari zijn echtgenote S. Sahbazom in de woning aan de Helsinki- straat met messteken om het leven te hebben gebracht. Zowel de districtspsychiater als maar de vrouw wilde van hem FOTO WIM KOOVMAN meer in, aan de bouwlandzijde onstaan op nieuw rechte grenzen, de oevers zijn beter te onderhouden, dure betuining is niet meer no dig en de waterafvoer blijft gewaarborgd. Positief beeld Toch, zo verzucht LBL, moeten veel belang hebbenden van de voordelen worden over tuigd. Dat betekent dgt bij ieder project in tensief voorlichting moet worden gegeven. Veel, boeren zijn bang dat natuurvriendelijke oevers hen in hun activiteiten zullen beper ken. LBL wijst er echter op dat de uitgevoerde projecten tot nu toe een 'zeer positief beeld' hebben opgeleverd en dat zowel de betrokken instanties als de boeren tevreden zijn over het resultaat. Reden voor LBL om de verwach ting uit te spreken dat de opmars van natuur- en onderhoudsvriendelijke oevers verder gaat. de klinisch psycholoog drs. T. Vis sers oordeelden dat Y. enkele se conden volkomen dissociatief moest worden geacht. Een en an der zou betekenen dat Y. volko men ontoerekeningsvatbaar was geweest en dus van rechtsvervol ging ontslagen zou moeten wor den. Officier van justitie, me vrouw mr. H. den Hartog vond de rapporten van beide deskundigen dermate summier, dat zij een 'se cond opinion' eiste. Bovendien liet de officier weten 'weinig trek te hebben om op basis van de rap porten Y. te laten wandelen'. Het huwelijk tussen Y. en zijn echtgenote was volgens diens om geving een voorbeeld- huwelijk. Wat Y. niet wist was dat zij in alle stilte een diepe liefde koesterde voor een vorige relatie. Enkele maanden voor de fatale dag ver moedde Y. dat er iets was. Op 9 fe bruari zei zijn vrouw dat ze naar haar werk zou gaan en Y. ver trouwde dat niet. Volgens haar werkgever hoefde ze die avond niet te werken. Toen de vrouw thuiskwam en daarover door Y. werd ondervraagd kwam de aap uit de mouw: ze hield van een an der. Die avond had ze hem ont moet en zelfs gemeenschap met hem gehad. Verder vertelde 'ze haar man dat ze van hem wilde scheidén en alleen maar bij haar vriend wilde zijn. Voor Y. stortte de wereld in. Volgens mr. Hiddema had de vrouw al die jaren dat zij met Y. was getrouwd hem belogen terwijl Y. niet beter wist dan dat hij een gelukkig huwelijk leidde. Die avond kon Y. praten wat hij wilde, weg. De volgende dag werd het 3- jarig zoontje naar een kennis in Sas van Gent gebracht, zodat bei den verder konden praten. Het bleek zinloos. Daarop bond Y. zijn vrouw met touwen vast om haar op die manier aan als overspelige vrouw aan haar ouders 'terug te geven'. De vrouw zette het op de trap op een gillen en Y. liep naar de keuken. Hij pakte een mes en sneed haar los. Op dat moment zei zijn vrouw iets dat hem tot in het diepst van zijn ziel vernederde. Bij Y. sloegen de stoppen door en het volgende dat hij zag was een bebloed mes in zijn hand en zijn vrouw die bloe dend op de trap lag. Y. rende naar de buren die op hun beurt een am bulance inschakelden. Toen deze arriveerde bleek de vrouw te zijn overleden. Y. was toen al met zijn auto weggereden naar Sas van Gent. Op de vragen van de officier waarom Y. zijn vrouw niet had ge holpen, niet met de ambulance was meegereden of desnoods er achteraan naar het ziekenhuis was gereden gaf Y. ontwijkende antwoorden. Zo beheerste hij de Nederlandse taal onvoldoende, kon hij niet tegen bloed en dacht hij dat hij toch niets meer kon doen. Voor de officier van justitie was dat alles reden genoeg om een derde deskundige in de ziel van Y. te laten kijken. „Verklaringen spreken elkaar tegen, bij de politie weet hij minder dan hier op de zit ting en ik heb het gevoel dat me neer zit te draaien". Wanneer de zaak verder zal wor den behandeld is nog niet bekend. Kloosterzande - De gemeente Hontenisse mag de taxatie van het onroerend goed in de gemeente niet uitstellen. Er komt dan ook geen discussiestuk naar de gemeenteraad over dit onder werp. Burgemeester en wethouders van Hontenisse antwoorden dat naar aanleiding van vragen door de fractie Algemeen Belang. Die had met belangstelling kennis geno men van het nieuws dat de ge meente Terneuzen de taxaties (ADVERTENTIE) ACATURES nog een paar jaar uitstelt en denkt dat dit ook wel iets is voor Hontenisse. De waarde van huizen is de laat ste tijd namelijk flink gestegen. De nieuwe taxaties hebben vol gens Algemeen Belang niet alleen invloed op de hoogte van de on roerend zaakbelasting, maar ook op zaken als huurwaardeforfait en vermogenbelasting. In hun antwoorden zeggen B en W dat Hontenisse, Hulst, Sluis- Aardenburg en Oostburg nu al druk bezig zijn met hertaxaties. De oplevering wordt per 1 de cember verwacht. Dat de waarde van woningen het laatste jaar fors is toegenomen heeft volgens B en W geen invloed. Bij de taxa ties wordt uitgegaan van het prijspeil per 1 januari 1995. Gemeenten die het onroerend goed hebben getaxeerd met een waardepeildatum van 1 januari 1992 of later kunnen voorlopig onder de hertaxaties uitkomen. Dat zijn in Zeeuws-Vlaanderen Terneuzen, Axel en Sas van Gent. Die mogen wel hertaxeren, maar hoeven dat niet. De overige ge meenten zijn volgens de wet wel verplicht een hertaxatie uit te voeren. Dat betekent, zo stellen B en W van Hontenisse, dat er dus geen discussie over komt in de gemeenteraad.

de Stem | 1996 | | pagina 11