Geen subsidie Cultureel Gekleurd Brass EU in BSE- Scholen 'rommelen' soms met vervanging zieke leraren Nederlands cultuurlandschap blijft intact D66: zittingsperiode gemeenteraad 3 jaar Buik vol van landbouwgif >E VOCvf Kamer steunt Borst in prenataal onderzoek BOX Raad voor Cultuur wil de komende vier jaar 52 miljoen extra voor kunst en cultuur De Zeelandkaart. Analyse De Zeelandkaart. DE STEM BINNENLAND Heel wat waar alstelefoonNart. ®- pESTEM met de Zeelandkaart. Heel wat waard als parkeerkaart. DE STEM COMMENTAAR Suriname BINNENLAND KORT Eis twaalf maanden tegen ex-burgemeester 'Omroepbestel kan zonder verenigingen' Ambassade hielp sekstoerist vluchten Veel vrachtwagens voldoen niet Fransen grijpen in bij rebellie Centraal-Afrika I De gevechten, die zaterdag waren I begonnen, werden maandag he- j J viger na de mededeling van Pa-1 I tassé dat hij niet van plan is af te I treden. De soldaten willen hun I I actie pas opgeven als de presi- a°ht eisen heeft ingewilligd. I Maar onder andere over de eis I van het ontslag van de directeur- I §eaeraal van de presidentiële vei-» I hgheidsdienst wil Patassé niet| I °™erhandelen. Ongevallen in verkeer kosten 9,3 miljard 11111 DONDERDAG 23 MEI 1996 /\4 Van een verslaggever Den Haag - Scholen 'romme len' soms met het ziektever zuim, heeft de directeur van het Vervangingsfonds, F. van Moorsel, toegegeven. Maar het bedrag dat vorig jaar door de scholen ten onrechte werd gedeclareerd voor sala rissen voor vervangers van zieke leerkrachten, is wel gedaald. In 1995 werd 8 miljoen te veel uitgekeerd, in 1994 was dat 17 miljoen gulden, zo blijkt uit de cijfers die het fonds bekend heeft gemaakt. Van Moorsel noemt dit 'onterecht declareren' geen fraude. Het kan volgens hem voorkomen, maar in de meeste gevallen gaat het dan 'om een verkeerde uitleg van de re glementen'. Het Vervangingsfonds werd in 1992 opgericht, met name om het ziekteverzuim in het onderwijs - basis- en voortgezet onderwijs - terug te brengen. Tot dat jaar moesten de scholen het geld voor vervanging van zieke leerkrach ten bij het ministerie van Onder wijs halen, nu keert het fonds het vervangingsgeld uit. Het Vervangingsfonds wordt finan cieel gevoed door onder meer de scholen zelf, en beheerd door de werkgevers- en werknemersor ganisaties. Van Moorsel heeft toegegeven dat scholen inciden teel wel volledige vervangings- kosten declareren bij het fonds, maar geen vervanger aanstellen. In zijn of haar plaats wordt een klasse-assistent(e) ingezet, die overigens niet bevoegd is om les te geven. Ook komt het soms voor dat scholen meer vervan gingsuren opgeven dan de leer kracht eigenlijk ziek is. Zo spa ren ze het geld van de vervan gingsuren op zodat ze dat later kunnen gebruiken om leerkrach ten voor bepaalde projecten in te zetten. Deze methoden kwamen gisteren aan het licht in het dag blad Trouw waar de oud-ad junct-directeur H. Prinsen van Het Rotsoord, een christelijke school voor onderwijs aan dove en slechthorende kinderen in Utrecht vertelde dat dit een ge bruikelijke gang van zaken op die school was. Directeur Van Moorsel van het Vervangingsfonds noemt dat in cidenten. „We hebben te maken met 10.000 scholen, die vorig jaar 635 miljoen gulden bij ons gedeclareerd hebben. Fraude is bij zulke grote getallen niet te voorkomen. De 8 miljoen te veel uitgekeerde verVangingsgelden komen neer op 1,26 procent van het totaal." Het aantal contro leurs van het fonds is met 30 procent uitgebreid, de controle is aangescherpt. „Als we twijfelen, vragen we aan de ARBO-diensten waar de leer kracht zich ziek gemeld heeft. Maar als we alle vervangings- aanvragen moeten controleren, zijn we meer geld aan die con troles kwijt dan aan de vervan ging zelf," aldus Van Moorsel. Bovendien krijgen de scholen die veel geld voor vervanging van zieke leerkrachten declareren, daar de rekening voor gepresen teerd: zij moeten een hogere pre mie gaan betalen dan de scholen die op het gemiddelde zitten. Dat scheelt volgens Van Moorsel nu al, gezien de daling van het te veel gedeclareerde bedrag met meer dan 50 procent in een jaar. Het Kamerlid Varma (Groen Links) heeft inmiddels de minis ter van Onderwijs schriftelijk om opheldering gevraagd. Van onze kunstredactie Breda - Als het aan de Raad voor Cultuur ligt, krijgt het Festival Cultureel Gekleurd in Breda geen subsidie meer. De raad, die 500 subsidieaanvragen in de kunstensector heeft beoordeeld voor de periode 1997-2000, heeft de aan vraag van de Bredase stichting niet gehonoreerd. Als argument heeft zij de vaag heid van de aanvraag omtrent een vaste festivalhoofdstad, de subsidiëring door provincie en gemeente en een artistiek leider aangevoerd. Festivaldirecteur Wiard Mole naar meent deze argumenten 'gemakkelijk te kunnen weeer- leggen omdat ze niet kloppen.' „Als festivalhoofdstad werd on langs Breda aangewezen," aldus de directeur, „terwijl de Bredase cultuurwethouder J. Gielen het festival financieel wil steunen, hoewel de gevraagde 1,5 ton te veel werd gevonden." Het festival voor multi-culturele theater en muziek, dat jaarlijks in Breda, West-Brabant, Zee land en Vlaanderen "wordt ge houden, heeft bovendien al wel een directeur benoemd, toneel regisseur Dave Schwab. Het subsidieverzoek van de Bre dase kunstenaarswerkplaats en expositieruimte Lokaal 01 is daarentegen wel positief door de raad beoordeeld. De instelling levert volgens de raad 'een prikkelende bijdrage als plaats voor experiment en als podium voor vele makers' en kan een bedrag van circa een kwart miljoen gulden tegemoet zien. Voor kunst en cultuur is volgens de Raad voor Cultuur de komen de vier jaar 58 miljoen gulden extra nodig. Staatssecretaris Nuis van OCW heeft 32 miljoen gulden extra ter beschikking ge steld terwijl eerder in het re geerakkoord was afgesproken dat de culturele sector 60 mil joen gulden meer zou krijgen. Dat blijkt uit het rapport Een cultuur van verandering, advies cultuurnota 1997-2000. De 500 betreffende instellingen hadden in totaal 1,9 miljard gulden ge vraagd. De cultuurbegroting be draagt 800 miljoen. Mede op basis van dit rapport presenteert de bewinsdman in september zijn Cultuurnota 1997-2000, waarin het beleid en de verdeling van de subsidie over de 500 culturele instellin gen voor vier jaar vastligt. 'Met pijn in het hart' geeft de raad twee adviezen: een mini mumvariant bij 32 miljoen extra en een gewenste versie bij 58 miljoen extra. Toch bevat het advies niet zulke ingrijpende voorstellen als de Raad voor Kunst vier jaar gele den deed, waaronder het terug- (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Den Haag - Als het aan D66 ligt zullen in de eerste periode na de herindeling om de drie jaar verkiezingen worden gehouden. Aan het eind van dit jaar worden, als gevolg van het ontstaan van nieuwe gemeenten, nieuwe ge meenteraden gekozen. Na drie jaar worden er dan opnieuw ver kiezingen gehouden. Die nieuwe raden blijven dan weer drie jaar zitten, waarna de heringedeelde gemeenten zich wat betreft de re gelmaat van verkiezingen voegen bij de rest van Nederland. Woordvoerder J. Hoekema wil zo het probleem oplossen, dat ont staat als er tussentijds gemeente raadsverkiezingen zijn. De Ka mer, maar ook staatssecretaris Van de Vondervoort (Binnen landse Zaken) is er nog niet uit hoe het moet met de zittingsduur van de nieuwe gemeenteraden. Tot nu toe hadden zij de keuze uit twee mogelijkheden: of de raden worden na anderhalf jaar op nieuw gekozen als de rest van Nederland naar de stembus gaat. Of de nieuwe gemeenten slaan een verkiezing over omdat ze dan net een nieuwe raad hebben en moeten dus vijfenhalf jaar met een gemeenteraad doen. „Dat vind ik allebei geen oplos sing," zei Hoekema. „Als je twee zittingsperiodes van drie jaar in last, heb je een goede tussenweg en sluit je naadloos aan bij de verkiezingen straks in de rest van het land." Alle fracties willen vandaag van de staatssecretaris horen wat zij van de plannen vindt. brengen van het aantal symfoni sche orkesten van vier naar twee. De Nationale Reisopera en Ope ra Zuid zullen gaan profiteren van 12 miljoen gulden extra in de muziek- en muziektheater sector. Niettemin zijn met name een aantal gerenommeerde to neel- en dansgezelschappen voor onaangename verrassingen ge plaatst. De raad is van mening dat toneelgroep De Appel uit Den Haag geen subsidie meer verdient, omdat na het vertrek van artistiek leider Erik Vos diens opvolgers Aus Greidanus en Aram Adriaanse 'niet het be zielende team' vormen dat het gezelschap (al een kwart eeuw actief) opnieuw een bijzondere plaats kan geven. Over het Theater van het Oosten in Arnhem is de raad kritisch omdat de artistieke leiding (Leo nard Frank) volgens het rapport 'wisselvallig presteert.' De subi- sidie wordt nog niet ingetrokken maar een aparte commissie zal de theatersituatie in het oosten van het land gaan onderzoeken. Een negatieve beoordeling kreeg ook Djazzex uit Den Haag, 's lands enige jazzdansgezelschap, terwijl ook dansgezelschap Re flex uit Groningen niet langer voor subsidie in aanmerking komt, 'omdat het beoogde thea trale avontuur niet als geslaagd wordt beschouwd'. Stopzetting van de rijksbijdrage geldt ook voor het Cultureel Jon gerenpaspoort (CJP) waarvan de raad meent dat het 'marktcon form' moet kunnen werken. Het Belcanto Festival in Dordrecht, dat voor de komende vier jaar een miljoen gulden per jaar had gevraagd, werd evenals het Am sterdams Promenade Orkest en het Aurelia Saxofoonkwaret niet in de positieve adviezen opgeno men. Extra geld (zeven miljoen, 3 mil joen bij de minimumvariant) acht de raad nodig voor de sector beeldende kunsten en vormge ving. De musea moeten 10 miljoen extra krijgen, de filmsector 5 miljoen en de theatersector 3 miljoen extra. Ook monumentenzorg en ar cheologie, archieven, letteren, bibliotheken en de danssector wil de raad extra subsidie toe kennen, in totaal rond de 8 mil joen gulden. Rond de dertig actievoerders van Milieu defensie hebben gisteren voor het ministe rie van Landbouw en Natuurbeheer actie gevoerd tegen het gebruik van gif in de land- en tuinbouw. Voor de ingang van het ministerie hingen zij een metershoog span doek op met de tekst De buik vol van gif. Actievoeders in beschermende kleding en met filters voor het gezicht, besproeiden de omgeving en het doek met landbouwgif. In reactie op de (onschuldige) soda-oplossing verscheen op het spandoek een roze doods hoofd. „Wij willen zichtbaar maken wat veelal onzichtbaar blijft: het gebruik van gif in de landbouw en de sluipende gevol gen daarvan voor milieu en gezondheid," aldus Milieudefensie. ER IS GEEN paarse omwenteling te ver wachten in het cultuurbeleid. Van het kabi net niet, maar ook niet van de adviseurs van het kabinet. Orkesten, theatergezelschap pen en andere instellingen in den lande kun nen opgelucht ademhalen. De Raad voor Cultuur doet namelijk geen ingrijpende voorstellen om het Nederlandse culturele landschap te veranderen. De leden branden hun vingers liever niet aan deze po litiek gevoelige materie. Toch heet het advies dat de raad gisteren aanbod aan staatssecretaris Nuis Een cul tuur van verandering. Dat zou mogen dui den op wijzigingen in het beleid. In werke lijkheid doelt de raad op veranderingen die gaandeweg plaatsvinden als gevolg van een andere kijk op cultuur. Een dynamische cul tuur vergt een flexibel beleid, zoals de raad het formuleert. Maar daarvoor is wel een nieuw subsidie systeem nodig, want het huidige is veel te star om in te spelen op veranderende opvat tingen. Zo worden de subsidies nu voor vier jaar vastgesteld, zodat de instellingen weten waar ze aan toe zijn. De Raad voor Cultuur laat in het midden of voortaan slechts eenja rige subsidies moeten worden toegekend en adviseert slechts het huidige systeem onder de loep te nemen. Staatssecretaris Nuis (Cultuur) kan nu in al le rust zijn Cultuurnota 1997-2000 gaan voorbereiden. Die rust staat in schril con trast tot het rumoer waarin zijn voorgang ster D'Ancona vier jaar geleden haar werk moest doen. De toenmalige Raad voor de Kunst had fusies voorgesteld tussen de sym fonieorkesten in het zuiden en die in het oosten van het land. D'Ancona voelde daar wel voor, maar moest na druk van commissarissen van de konin gin en de regeringspartijen in de Tweede Kamer afzien van haar plannen. „Op de or kesten valt niet te bezuinigen, zeker niet ge zien de huidige stand van zaken in de poli tiek," schrijft de Raad voor Cultuur nu. Destijds werd al geconstateerd dat de orkes- Nuis FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Door Carla Joosten ten te zwaar drukken op het budget voor muziek. Zo schoot er weinig over voor klei nere ensembles en kampen de orkesten zelf ook met geldproblemen. Intussen is er wei nig veranderd. Van de destijds afgesproken samenwerking tussen het Limburgs Symp- honie Orkest en het Brabants Orkest is niets terecht gekomen. De raad wijdt er nog nau welijks woorden aan, maar wil wel dat er een speciale commissie komt die het hele or- kestenbestel onder de loep neemt. Intussen moet er wel eindelijk meer geld komen voor de Nationale Reisopera en Opera Zuid, vindt de raad. Financiële nood is er volgens de Raad voor Cultuur in alle sectoren. Met hun krappe budgetten presteren veel instellingen erg goed. Ook over veel ingediende plannen voor nieuwe initiatieven is de raad te spre ken. Maar staatssecretaris Nuis trekt wel te weinig extra geld uit om de vernieuwings drang ook maar enigszins te steunen. Of het nu om muziek, dans of theater ging, telkens stond de raad voor het dilemma: „Moet iets goeds dat bestaat plaats maken voor iets goeds dat nieuw is, maar zich nog niet heeft kunnen bewijzen?" Daar komt bij dat Nuis zelf ook accenten wil verleggen. Vorig jaar schreef hij in de nota Pantser of ruggegraat bijvoorbeeld dat kinderen veel meer met kunst en cultuur in aanraking moeten ko men. Maar het onderwijs ziet Nuis aanko men. De scholen krijgen al zoveel Haagse opdrachten om aan allerlei maatschappelij ke thema's aandacht te schenken. De raad adviseert daarom dat er een fonds moet komen om de cultuureducatie te be vorderen. Nuis zelf voelt daar ook voor, maar de Tweede Kamer is doorgaans niet erg tuk op de instelling van alweer een nieuw fonds. Vraagtekens plaatst de raad bij het lanceren van thema's voor het toekomstige cultuur beleid door de overheid, zoals Nuis dat vorig jaar deed. Behalve met cultuureducatie kwam hij toen ook met het thema intercul- turaliteit: meer aandacht voor de culturen van migranten. De raad signaleert dat instellingen nu plot seling heel 'multi-culti' gaan doen en in hun plannen reppen over 'educatieve activitei ten'. Het advies van de raad was gistermiddag vlak na verschijnen al electronisch beschik baar via-Internet. Of staatssecretaris Nuis straks ook zo alert is met zijn cultuurnota valt te bezien. De bevlogen D66-bewindsman gaat welis waar ook over de media, maar heeft volgens de raad nog geen enkele visie ontwikkeld op de doorwerking van de electronische revo lutie op het cultuurbeleid. In zijn met Prins jesdag te verwachten cultuurnota kan Nuis revanche nemen. (ADVERTENTIES) De Zeelandkaart. Ideaal om te parkeren, te telefoneren, te recreëren, in de bus, bij het winkelen, bij museumbezoek en in de bibliotheek. Bovendien geeft de kaart recht op aantrekkelijke kortingen bij evenementen en attracties. Bel gratis voor inlichtingen met Cliëntenservice Heel wat waard Zeelandkaart 06-022 00 03. De verkiezingsstrijd in Suriname krijgt in Nederland bijna net zo veel aandacht als in de voormalige Nederlandse kolonie De belangstelling in het voormalig moederland spitst zich vooral toe op de vraag of ex-dictator Desi Bouterse erin slaagt zich via de democratische weg opnieuw tot eerste man van Suriname te laten kiezen. De felle verkiezingscampagne tussen de regerende Nieuw- Front-coalitie van president Venetiaan en de Nationale Demo cratische Partij (NDP) van Bouterse heeft geen uitsluitsel geqe' ven. Vandaag zullen de kiezers uitmaken wie de nek-aan-neki race heeft gewonnen. De vele publiciteit in de Nederlandse media is in Suriname,,, overal positief beoordeeld. Vooral de partij van Bouterse heeft het verschijnsel veroordeeld. Het is volgens hem het zoveelste bewijs dat Nederland zich bemoeit met Surinaamse aan genheden. Bouterse heeft meer giftige pijlen richting Nederland afge vuurd. Hij beschuldigt de Nederlandse regering openlijk van steun aan de zittende regering Venetiaan. 'Een verdraaiing van de feiten', was het antwoord van minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo op de frontale aanval van Bouterse od Ne derland. De ex-legerleider lijkt met zijn woede-uitbarsting een voor schot te hebben genomen op de moeizame verhouding die tussen Nederland en Suriname zal ontstaan wanneer Bouterse inderdaad als winnaar uit de bus komt. Nu al hebben VVD en PvdA laten weten dat de relatie tussen beide landen zal bekoe len wanneer Bouterse aan de macht komt. De mededeling van VVD en PvdA is van vele kanten be seerd. Heeft Nederland het recht om een democratische geko zen president op die manier te behandelen, vragen zij zich af. Het antwoord is vrij simpel. Nederland heeft zelfs de plicht om dat te doen. We hebben het over een presidentskandidaat die weigert op- I heldering te geven over zijn betrokkenenheid bij vijftien poli- tieke moorden, een politicus die al jarenlang beschuldigd wordt van betrokkenheid bij drugshandel op grote schaal. Zo iemand mag er niet van uitgaan dat hij behandeld wordt als een 'bevriend staatshoofd'. Hetgeen niet betekent dat Nederland Suriname in de steek moet laten wanneer Bouterse tot president wordt gekozen. Het land is enigszins op de goede economische weg, maar het heeft de hulp uit Nederland nog hard nodig. Londen - Het is tekenend voor het politieke geluk van Johp Major dat hij het Britse elec toraat moet imponeren met heldenmoed ten behoeve van gelatine, talg en (stieren)sper- ma. Toen Margaret Thatcher een aantal jaren geleden de nationalistische trom wilde roffelen om haér populariteit te vergroten konden de popu laire en pro-ConservatievE massakranten tenminste wor den mobiliseerd voor een ver re Falkland crisis. jjet voordeel van Major's gerin gere ambities is wel dat er nu geen kanonnenvlees nodig is. pe ferme dreigementen aan het adres van Europa ('Eet ons vlees, of anders...') misten hun effect in Den Bosch - Voor het gerechtshof in Den Bosch is gisteren tegen oud-burgemeester H. Riem (55) van Brunssum twaalf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan zes voorwaardelijk. Van procu reur-generaal mr. A. Franken mag de celstraf worden omgezet in 240 uur onbetaalde arbeid. Riem wordt er onder meer van ver dacht dat hij als lid van Gedeputeerde Staten (PvdA) en als bur gemeester steekpenningen aannam en ambstgeheimen schond. Amsterdam - Minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken wil de omroepverenigingen niet langer met de omroepbijdragen onder steunen. Hij meent dat ze geen rol spelen in het publieke bestel. Hij zegt dat in een vraaggesprek met Vrij Nederland. De bewinds man vindt het geen taak van de overheid de verenigingen te be kostigen. Van de begroting van de publiek omroep komt momen teel tweederde uit de omroepbijdragen. Dijkstal: „De overheid moet zich ertoe beperken te garanderen dat er een publiek bestel blijft bestaan dat programma's op informatief, educatief en cul tureel verzorgt. Daarvoor moeten publieke middelen worden uit getrokken. Dat hoeft niet per se de oude omroepbijdrage te zijn, dat kan ook gewoon uit de belastinggelden worden betaald." Den Haag - De Nederlandse ambassade in Maleisië heeft begin dit jaar een Nederlander die in de Filipijnen terecht moest staan wegens misbruik van minderjarige meisjes, aan een reisdocument geholpen. Met deze laissez-passer kon de man terugreizen naar Nederland. Dat is een gebruikelijke procedure bij alle Nederlan ders die geen reisdocument mger hebben, aldus een woordvoerder van Buitenlandse Zaken. De ambassade heeft de Nederlander daarmee niet aan de rechtsgang in de Filipijnen onttrokken, stelt de zegsman. Dat land had Maleisië immers niet om uitlevering van beide gezochte buitenlanders gevraagd. Justitie heeft bij de Filipijnen inmiddels het dossier van de man opgevraagd, om na te gaan of het mogelijk is hem in Nederland te vervolgen. Oldenzaal - De technische staat van vrachtwagens op de route van West- naar Oost-Europa is niet best. Dat blijkt uit de eerste gezamenlijke controle van de Duitse en Nederlandse politie en andere instanties bij de grensovergang op de autosnelweg Al. Met één op de drie gecontroleerde auto's was vooral technisch wel iets mis. Het gaat om ondeugdelijke remmen, overbelading, slech te verlichting en gladde banden, zo is dinsdag en gisteren geble ken. Er werden bijna 800 wagens gecontroleerd. Het viel-de poli tie op dat met name de conditie van vrachtwagens uit Midden- en Oost-Europa te wensen overlaat. Door Bert Schampers Brussel De Europese CommJ stel om het exportverbod voorf de gekke-koeienziekte BSE te1 stel werd eerder deze week dooj lidstaten verworpen. Geschrokken van de heftige Brit se reacties zei landbouwcommis saris Fischler gisteren het te be treuren dat de veterinaire experts van de EU het exportverbod voor gelatine, talg en sperma niet wil- opheffen. Zijn ongewijzigde i I voorstel komt op 3 en 4 juni terug op tafel van de Europese land bouwministers. Dat er dan een j gekwalificeerde meerderheid - 62 van de 87 stemmen - wordt ge vonden om het wél te aanvaar den, staat allerminst vast. Staatssecretaris Patijn van Euro- pese Zaken verklaarde gisteren j Parijs/Bangui (afp/dpa/rtr) - De Franse regering heeft gisteren haar troepen in de Centraal-Afri- kaanse Republiek opdracht gege ven de regering van president J Ange-Felixe Patassé te bescher- men tegen muitende soldaten. Ondersteund door gevechtsvlieg tuigen trokken Franse soldaten I de hoofdstad Bangui binnen waar de gevechten opnieuw zijn Den Haag (anp) - De moeilijke keuze om een zwangerschap af te breken als uit prenataal onderzoek blijkt dat er sprake is vai een ernstige aandoening, is een zaak van ouders en behande lend artsen. gen worden. Borst wil zo'n 1 niet, omdat die moeilijk is vas^ stellen. Nog zwaarder weegt dat het kabinet onder geen enkele voorwaarde de indruk wil wek- j ken dat het abortus vanzelfspre kend vindt als een aandoening van de lijst wordt aangetroffen. De overheid moet niet op die stoel gaan zitten, en zich beper ken tot het bewaken van de gren zen. Die opvatting van het kabi net krijgt steun van een meerder heid in de Tweede Kamer, bleek gisteren tijdens een eerste ver kennend overleg over prenatale diagnostiek. Het CDA en de christelijke partijen delen de me ning van het kabinet niet. Zij vin den dat maatschappelijke orga nisaties meer in de discussie be trokken moeten worden. Souten- dijk (CDA) stelde dat minister Borst van Volksgezondheid te makkelijk voor de ouders kiest. Prenatale diagnostiek gaat over de methoden die er zijn om in een vroeg stadium van de zwanger schap ernstige afwijkingen op te sporen. In Nederland zijn vlok kentest en vruchtwaterpunctie alleen mogelijk bij vrouwen van 36 jaar of ouder, en bij vrouwen die een duidelijk verhoogd risico hebben op de geboorte van een kind met een ernstige aandoe ning. Vooruitlopend op een nota sprak minister Borst met de Tweede Kamer over met name de ethische problemen die zich bij prenatale diagnostiek voordoen. Heikel punt is bijvoorbeeld een lijst met aandoeningen waar prenataal onderzoek naar verricht zou mo- Volgens de Franse minister van 1 Ontwikkelingssamenwerking I Godfrain krijgt Parijs bij de ope- I ratie steun van naburige Afri- 1 kaanse landen. Al eerder stuurde I I Frankrijk vijfhonderd extra sol-1 I daten ter versterking van de ruim I I veertienhonderd al aanwezige j I militairen. I De Verenigde Staten en Frank- I nJk zijn inmiddels begonnen met I een evacuatie van hun ingezete- I nen in het land verblijven. (ADVEi BIJ M Leidschendam - Verkeersong*' vallen kosten Nederland jaarlijfe 9,3 miljard gulden. Dat is tw j miljard gulden meer tien jaar1"' leden, een stijging van 27 1 cent. In diezelfde periode is I aantal verkeersdoden verne derd met 29 procent. Dat blijkt uit een rapport Stichting Wetenschappelijk derzoek Verkeersveiligheid. stichting verdeelt de kosten» j de verkeersonveiligheid in nte® sche kosten, productiever!!' materiële kosten en afban lingskosten. Vooral de maten schade is sterk toegenomen' tien jaar van 3,4 tot 4,2 mnp Productieverlies doordat keersslachtoffers overlijden arbeidsongeschikt raken, per jaar nu 4,3 miljard. VAN I49j- VOOR 99r ZWART, BLAUW EN bruin IAAT 36-42 van°

de Stem | 1996 | | pagina 4