Josée Ruiter prachtig en helder als 'Medea' Nieuwe versie 'Diabolique' mist spanning 'Primal Fear' niet meer dan een veredelde tv-film Laatste familiediner in Au Petit Marguery DE STEM DE STEM Museum mist voor miljoenen gordelknopen Heemschut-prijs voor historicus Richter Roegholt Barend en Witteman in 'Het gesprek van de dag' Popartiesten vullen De Kuip Gere advocaat van moordenaar bisschop UITGIDS DONDERDAG 23 MEI 1996 E5 Ook in de bioscoop Simone Signoret in 1954 intrigerender dan Sharon Stone Bénégui heeft te weinig in huis voor Franse eetfilm NEDERLAND 1 l5 24 Teevee Studio 16,00 Journaal 1605 Goeiemiddag! ,6 53 Karei verknipt, compilati show Karei 17 34 Nieuwe wijnlanden, repo 1746 Mr. Ed, comedy 1312 Ein Heim für Tiere, serie 1900 Tussen eten en afwas: D jong, gesprekken 1929 Filmspot 20.00 Journaal 2030 Vesuvius: de 'McDonaldi van Nederland 21.24 Recht uit het hart, docum over zingen in het Utrechts tijns koor 2204 Wilde ganzen 22.08 Verhalen van een rivier, mentaire over een aantal in van de stad Dessau in de vo ge DDR 23.34 Via Mystica, 2-delige port doeïstische mysticus dr. M Patel. Afl. 1 (tot 00.22) NEDERLAND 2 09.00 Beestenboerderij (tot 09.1 09.30 Op zoek naar onze vooro Afl. 1 t/m 3 (tot 10.30) 11.00 Hi-Five. Afl. 1 t/m 7 (tot 12. 15 39 stories from My Childho 16.04 Wonderland (gepresenteer Banjer en Wendy) 16.57 Eindexamenjournaal 17,23 (PP): Unie 55+ 17.29 2 Vandaag, actualiteite 17.30 en 18.00 Journaal, Sportjournaal en 18.51 Hoo ten uit het nieuws 18.57 Wereldkinderen 19.01 De dierenspoedkliniek, r 9e 19.31 Just Humphrey, muzie rond zanger Humphrey Cam 19.55 Ik ben je moeder niet, ser' 20.27 De leukste thuis, hom bloopers 20.59 Het aanzoek, amusement 21.49 Tien voor taal, taalstrijd 22.35 Backup, misdaadserie 23.28 Journaal NEDERLAND 3 07.00 Journaal 07.07 Klokhuis 07.29 Ontbijt-tv met elk half u naai en 8.10 NOS-Sportjour 09.00 Journaal 09.05 (PP): GPV 09.08 Kook tv 09.30 Vrouwzijn 10.00 Spoor 7-tv 10.11 Domburg 11.06 Goeiemiddag! 11.59 MiddagEditie met 12.00 J 12.15 Den Haag en 12.3 Sportjournaal 13.00 Journaal 13.09 Wie van de drie? 13.37 Hoe is het mogelijk 14.02 Ik weet het beter 14.27 De plantage 15.22 Waskracht! 16.00 Journaal 16.07 Maritiem, 9-delige docu over Nederlanders en de ze 17.07 Flying Doctors, serie 18.00 Villa Achterwerk met denshow BELGIË FRANS 1 15.15 Vacaturebank 15.30 Tur magazine 16.35 Neighbours, soa La bande a Carlos, magazine 17 Achse, serie 18.30 Régions soir, a ten 18.50 Cartes sur table, magazi sl.: Télé KENO 19.10 Le quoti sports 19.30 Nieuws 20.10 Autan Babyvoeding 20.40 Elles n'oublie Franse speelfilm uit 1994 22.30 de minuit: Sangatsu no raion, speelfilm uit 1991 (tot 00.25) BELGIË FRANS 2 17.30 Agenda vert.. Aansl.: Foot 18.30 lei Bla-bla 18.55 Neighbo 19.30 Nieuws 20.00 La musique 21, rechtstreeks verslag Koningin Concours in Brussel, finale zan Nieuws 23.25 Le jeu des jeux 2 géants du stade: Sergei Bubka Agenda vert (tot 23.35) DUITSLAND 1 05.30 Morgenmagazin 09.00 He Pallas, soap 09.45 JOYrobic-Mi bewegen, aerobics 10.00 Heute 1 undheitsmagazin Praxis 10.45 In und Beruf 11.00 Heute 11.04 W ten: Black Jack, Duitse tv-film 12-00 Sport Extra met tennis teams Düsseldorf 17.00 Tagessch Brisant, boulevardmagazine 17. "ale informatie 17.50 Tagessc 9ramm 17.55 Verbotene Liebe, s~ Marienhof, serie 18.49 Tagess gramm 18.54 Feuerbach, serie gesschau 20.15 Heimatmelodien "afte Heimat 21.00 Panorama, ten 21.45 Heimatgeschichten gesthemen 23.00 Cannes '96, Filmfestival 23.45 In the Heat of misdaadserie 00.30 Nachtmaga vW) Calle mayor, speelfilm 02. "tagazin (tot 02.35) DUITSLAND 2 OS'OO Zie Duitsland 1 13.45 spelletje 14.15 Die Kinder von levgdserie 14.38 Theos Gebu k ik 12 ocler 3' sPe"etje voo '■05 Logo, jeugdjournaal 15. U'O, tekenfilm 15.40 Glückstele "?<"e 15.50 The Flying Do -35 Jede Menge Leben, serie enwnagazin. Aansl.: Winnend de 'Lotto am Mittwoch' ™dtindianer, serie. Aansl.: Gu 'v.OO Heute 19.25 Immer wied ne 20.15 Hitparade, muziek sociaal-economisch magaz JU «"journal 22-15 Tacheles, "•15 La piovra, serie 00.20 H Wedle wyroków twoich, s Leiden (anp) - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden is tientallen Japanse gordelknopen kwijt, met een totale waarde van enkele miljoenen guldens. Uit on derzoek is gebleken dat van de ruim duizend netsuke (gordel knopen) er 124 ontbreken. Het museum heeft aangifte van ver missing gedaan. In het kader van het Deltaplan voor het Cultuurbehoud is de af gelopen vijf jaar het registratie systeem van de collectie geauto matiseerd en zijn alle voorwer pen overzichtelijk in nieuwe de pots geplaatst. De vermissingen dateren van vóór 1991. De totale museumcollectie telt volgens het documentatiesysteem 210.000 voorwerpen. In totaal blijken er circa 50.000 te ontbre ken. Het vermoeden is dat een be langrijk deel van deze vermissin gen te wijten is aan administra tieve onnauwkeurigheden in het verleden. Amsterdam (anp) - De Amster damse publicist en stadshistori- cus Richter Roegholt krijgt de Heemschut Persprijs 1995. Hij ontvangt de onderscheiding voor zijn gehele oeuvre, versche nen in talloze kranten, week- en maandbladen. Speciale aanlei ding om hem te eren was het ar tikel Stadsvernieuwing in Am sterdam in het tijdschrift Spie gel Historiael. Daarin beschrijft Roegholt de wisselende waarde ring voor 19e-eeuwse wijken in Amsterdam in de afgelopen der tig jaar. Een eervolle vermelding gaat naar Harmen van der Werf van de Provinciale Zeeuwse Cou rant, die de visuele vervuiling van de wegen door illegale bill boards aan de kaak heeft ge steld. Ook het dagblad Trouw kreeg een eervolle vermelding voor de serie Bermen van Haro Hielkema en fotograaf Hans Ma- rijnissen. Die gaat over intrige rende objecten die de bermen verlevendigen. De persprijs en de oorkonden, eerder gewonnen door onder an deren Cees Maas van deze krant, worden op 7 september in Slot Loevestein uitgereikt door staatssecretaris van cultuur Aad Nuis. Hilversum - De Vara-coryfeeën Sonja Barend en Paul Witteman gaan met ingang van september volgend jaar Het gesprek van de dag presenteren. In dit nieuwe programma zal het duo wisselend op werkdagen tussen 19.30 en 20.00 uur ge sprekken voeren met mensen uit het nieuws. Het begrip 'nieuws' is in de ogen van Barend en Witteman breder dan wat de voorpagina's op die dag te bieden hebben. Barend mag in januari alvast een aan loop maken: op dinsdag, woens dag en donderdag begint zij met drie Gesprekken per week. In het najaar zal Witteman de ove rige twee dagen voor zijn reke ning nemen. Rotterdam (anp) - Geen Tau- ment of De Goey in De Kuip de ze zomer, maar gabberhouse van Elstak en the Party Animals. Daarnaast ook onvervalst Ne derlands repertoire van onder anderen Rob de Nijs, Willeke Al- berti en André Hazes. Coolio en 3T completeren de drie dagen durende popcyclus met R&B- muziek. TNT Concerts, Stadion De Kuip en VNU Telepress presenteerden hun plannen in de Home of His tory van De Kuip. Gemiddeld kunnen 45.000 liefhebbers de concerten op 6, 7 en 13 juli bij wonen. Het is de bedoeling dat in de toekomst meer van derge lijke evenementen worden ge houden. Het eerste concert, de Dag van Oranje, is gebaseerd op de Nacht van Oranje. Deze vindt traditio neel plaats in Ahoy, de nacht voorafgaand aan Koninginne dag. Al jaren is dat evenement uitverkocht met meer dan 10.000 bezoekers. De organisatoren be sloten dat het tijd werd voor een versie bij daglicht en kozen daarvoor De Kuip. Naast genoemde artiesten treden onder anderen op Guus Meeu- wis, Lee Towers, Linda, Roos en Jessica, Gerard Joling en Vader Abraham. Het houseconcert, Now Summer Dance geheten, herbergt nog: The Backstreet Boys, Snap, Captain Jack en Charly Lownoise Mental Theo. Josée Ruiter speelt vanavond in het Chassé Theater in Breda een razend knappe rol als Medea in een onthutsend mooie voorstel ling van de gelijknamige trage die van Euripides. Deze voorstelling van het Noord Nederlands Toneel werd sober en krachtig geregisseerd door Agaath Witteman, die het stuk helder heeft geanalyseerd. In Wittemans zuivere visie op Medea, de moordenares, is deze een vrouw van onze tijd en geen waanzinnige. Hierdoor moet de toeschouwer wel geloven in het onvoorstelbare: dat een vrouw uit jaloezie en wraak in staat is haar eigen kinderen om te bren gen. Josée Ruiter weet de twij fels, het radeloze verdriet en de onmetelijke woede van Medea glashelder te tonen en te zeggen. Agaath Witteman heeft haar fe ministische instelling ook hier niet verloochend en laat vooral in het koor het solidaire vrou- wenbevrijdingsgevoel doorklin ken. Medea's mannelijke tegen spelers zijn echter vooral ingeto gen: Hans Drijver als de bode die het gruwelijke verhaal van de moord op de prinses en haar va der komt vertellen, Lou Landré als Medea's redder Aigeus, Bram van der Vlugt als koning Kreon en Leslie de Gruyter als Jason, de echtgenoot door wiens trou weloosheid Medea tot haar wraakzucht wordt gedreven. Het witte decor en de aankleding van het ensemble door Rien Bekkers sluiten prachtig aan bij het hel dere karakter van de voorstel ling. Will van Kralingen is ook van avond nog in het Bredase Chassé Theater (kleine zaal) met de boeiende monoloog Else van Arthur Schnitzler. Met een groot inlevingsvermogen roept de 44- jarige actrice de tragedie op van een 19-jarig meisje uit de hoog ste Weense kringen rond de eeuwwisseling, dat heimelijk naar erotiek verlangt. De vader van Else gaat failliet en moet naar de gevangenis als hij geen dertigduizend gulden kan beta len. Een rijke connectie zal de mooie Else het geld geven als zij zich naakt aan hem wil tonen. Else, die even onschuldig als uit dagend is, weigert eerst, maar blijft steeds aarzelen omdat het idee haar tegenstaat maar ook opwindt. Uiteindelijk presen teert zij zich naakt tijdens een pianoconcert en pleegt vervol gens zelfmoord. Karin Bloemen laat morgen- en zaterdagavond in het Bredase Chassé Theater alle kanten van haar talent zien en horen in haar spectaculaire show La On Tour. Ook van 27 tot en met 30 mei is ze daar te bewonderen. De grootste en meest opzienbarende voorstelling die ze ooit maakte, met twee zingende en dansende mannen (Stanley Burleson en Perry Dossett), zes dansers, zes muzikanten, drie achtergrond zangeressen, een orkest, buiten gewoon spectaculaire kostuums en een kolossaal decor. Lebbis Jansen zijn zaterdaga vond in het Chassé Theater in Breda met hun cabaretprogram ma Lange halen gauw thuis, ge regisseerd door toneelschrijver- en regisseur Koos Terpstra. Hans Sibbel en Dolf Jansen heb ben het nu vooral over 'wat is goed en wat is fout?, waarbij met veel zelfspot de antwoorden worden gerelativeerd. Anders dan in hun vorige programma, dat zonder pauzes voortdender- de, gunnen de heren zich nu wat meer rust. De Bloeiende Maagden, drie knotsgekke meiden, komen mor genavond in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom met De Afrekening. Een cabaretpro gramma waarin Anemoon Lan- genhoff, Ingrid Wender en Min- ou Bosma heerlijk grof en sme rig, rauw en ongeremd, achter baks en geniepig zijn. Het dyna mische trio was winnaar van de Publieksprijs van het Leids Ca baretfestival 1995. De grote winnaar van dit festi val, Mare Scheepmaker, geeft in de andere helft van dit cabaret programma een staaltje van zijn kunnen onder de noemer Uitzon derling. Een stotterend, ontwa penend sullig mannetje met rare gedichtjes: 'Ik heb een zwak voor mollige meisjes en vice versa vinden mollige meisjes mij zwak.' Als stand-up-comedian heeft hij de meeste actuele grap pen in huis. Pia Douwes speelt en zingt voor treffelijk als Evita in de virtuoze musical over het leven van Eva Peron, de dubieuze echtgenote van de Argentijnse dictactor Juan Peron. Eva Peron, het voor malige revuemeisje, manifes teerde zich als een weldoenster der armen maar leefde zelf in grote weelde voordat zij heel jong aan kanker stierf. De schit terende, filmische Van den En- de-produktie met Bill van Dijk als Che Guevara (die de opkomst en neergang van Evita becom mentarieert) is op 29 en 30 mei te zien in de schouwburg van Ber gen op Zoom. Artistiek directeur Eddy Habbe- ma houdt op woensdag 29 mei om 19.15 uur een voorbespre king, die is georganiseerd door de Stichting Vrienden van De Maagd. Josée Ruiter speelt vanavond in Breda de onthutsend mooie hoofdrol in 'Medea'. Leslie de Gruyter is Jason, de echtgenoot die haar verstoot. foto karel zwaneveld Richard Gere en Laura Linney in 'Primal Fear'. foto ron phillips Geena Davis gaat als vrouwelijke piIaat anno 1668 samen met deugniet Ma thew Modine op zoek naar een schate' land in de avonturenfilm Cutthroat Is land van haar echtgenoot Renny Karlij Veel zwaardgekletter, zeeslagen, expk sies en drinkgelagen. (Cinésol 3 in City in Roosendaal, Cinemactueel in Ber gen op Zoom, De Koning van Engels in Hulst) Leaving Las Vegas is een mooie, on- conventionele film van Mike Figgis over de ontroerende relatie tussen een alco holistische scenarioschrijver (Nicolas Ca ge) en een eenzaam hoertje (Elisabeth Shue) dat van hem gaat houden in een verdorven gokparadijs. (Cinésol 2 in Bp da) Michelle Pfeiffer speelt in het romanti sche liefdesdrama Up close personal een serveerster die een bliksemcarrière maakt als televisie-presentatrice en een romance krijgt met tv-producent Robert Redford. (Cinésol 1 in Breda, Roxy in Ber gen op Zoom, De Koning van Engeland in Hulst) The Birdcage van Mike Nichols is een kluchtige Amerikaanse remake van de Franse komedie La Cages aux Folies met Robin Williams en Nathan Lane als een homoseksueel vriendenstel in een tra vestieclub in Miami. (Casino 1 in Breda, De Koning van Engeland in Hulst) Demi Moore is jurylid in een rechtszaak tegen een maffiabaas in de langzaam voortkabbelende thriller The Juror van Brian Gibson. (Casino 3 in Breda, De Ko ning van Engeland in Hulst) Terroristenbestrijders Kurt Russell en Steven Seagal moeten in de spannende en spectaculaire actiefilm Critical Deci sion van Stuart Baird een gekaapte Boeing met een zware bom aan boord overmeesteren. (Casino 4 in Breda, Cine mactueel in Bergen op Zoom, City in Roosendaal, De Koning van Engeland in Hulst) Een aap speelt de hoofdrol in de vrolijk opgeklopte komedie Dunston checks in. (Casino 3 in Breda, Roxy 2 in Bergen op Zoom, De Koning van Engeland in Hulst) Bruce Willis moet in 2035 de aarde van de ondergang zien te redden in de science fictionfilm 12 Monkeys van Ter ry Gilliam. (Mignon in Breda, Cinemac tueel in Bergen op Zoom, De Koning van Engeland in Hulst) Oscar-winnares Susan Sarandon staat als non in Dead man walking van Tim Robbins een ter dood veroordeelde tie nermoordenaar (Sean Penn) geestelijk bij. (Roxy 2 in Bergen op Zoom) Meryl Streep en Liam Neeson spelen in Before and After van BarbetSchroeder de ouders van een van moord verdachte zoon, die moeten kiezen tussen de waarheid en de liefde voor hun kind, Een glad, conventioneel Hollywood-dra ma. (Centraal 1 in Geertruidenberg) Toy Story, de Walt Disney-computer- animatiefilm, blijft nog in Casino 2 in Breda, Centraal 2 in Geertruidenberg, City in Roosendaal, Cinemactueel en Roxy in Bergen op Zoom, De Koning van Engeland in Hulst. In de fascinerende thriller Seven van David Fincher worden twee recher cheurs geconfronteerd met de gruwel daden van een bijbels geïnspireerde se riemoordenaar. (Centraal 2 in Geertrui denberg) Het met Oscars bekroonde, kostelijke diersprookje Babe, een buitengewo ne big blijft nog steeds in Mignon in Breda en Cinemactueel in Bergen op Zoom. A Little Princess van Alfonso Cuarónis een aardige familiefilm over een Brits meisje dat opgroeide in het koloniale In dia en dat na de dood van haar vader een ellendige tijd heeft op een Ne- wyorkse kostschool. (Cinésol 1 in Breda) In Ulysses Gaze van de Griek Theo An- gelopoulos dwaalt Harvey Keitel als een moderne Odysseus door de Balkan op zoek naar historisch filmmateriaal en belandt ook in Sarajewo waar hij de ge- zochte films terugvindt. Een schitterend filmepos van drie uur over een zoek tocht naar de verloren onschuld in door oorlog verscheurd gebied. (Chasse Cinema Breda) The Secret of Roan Inish van John Say les is een schitterend, warm Iers sprook je over een 11-jarig meisje en een ma gisch zeehondeneiland. (Chassé One» in Breda, matinee op 29 mei) Antonia, het amusante feminist»* sprookje van Marleen Gorris blijft11 Chassé Cinema Breda. Met Willeke van Ammelrooy als oermoeder van vier ge neraties onafhankelijke vrouwen. II Postino, de mooie, amusante en poé tische film van Michael Radford over vriendschap tussen de dichter Pablo ruda (Philippe Noiret) en een eenvou ge Italiaanse postbode (Massimo Trois - blijft in Chassé Cinema Breda. De filmklassieker op maandag in Cinema Breda is ditmaal A SPace sey van Stanley Kubrick uit 196' altijd de mooiste sf-film aller tijden. Fideï et Arti in Oudenbosch vert»®' vanavond Dangerous Minds met res Michelle Pfeiffer die een zooitje geregeld weet te motiveren. Bij Filmtheater Oosterhout draait zaW dagavond Angel Baby van de Aus sche regisseur Michael Rymer. Ove jong schizofreen paar dat een kind krijgen. Door Jos Kessels Sommige cineasten kunnen hun afkomst niet verbloemen. Een voormalige theater-regisseur komt nogal eens met statische in terieurfilms, een muziekclip-fil mer plakt in een hoog tempo de beelden aan elkaar en tv-regis- seurs blijven ook in de bios met de camera op halve afstand van de personages. Gregory Hoblit stamt uit de tv- wereld en heeft daar zijn sporen verdiend. Hij was nauw betrok ken bij de kwaliteitsseries Hill Street Blues, L.A. Law en NYPD Blue. Hij heeft nu de overstap ge maakt naar het witte doek met Primal Fear. Met deze recht bankthriller is hij dicht bij huis gebleven omdat het hier om een veredelde tv-film gaat. Martin Vail (Richard Gere) is een succesvolle advocaat in Chicago, die regelmatig het nieuws haalt en daar geen problemen mee heeft. Als de aartsbisschop wordt vermoord en een jongeman gear resteerd, stelt hij zich meteen be schikbaar om de knaap te verde digen. Alles wijst erop dat de jongen, Stampier genaamd, schuldig is. Stampier was op de plek van de misdaad, zat onder het bloed en op het moordwapen worden vin gerafdrukken van hem gevonden. Daarbij was Stampier misdie naar in de kerk van de dode. Vail kan zich echter niet voorstellen dat de verlegen, stamelende jon gen een moordenaar is. Al snel wordt duidelijk dat er meer aan de hand is, dat de bis schop het niet alleen bij preken hield en bij allerlei duistere zaak jes betrokken was. Voor Vail wordt de rechtszaak extra pikant doordat zijn vroegere assistente en geliefde als openbare aankla ger benoemd wordt. Primal Fear laat het hart geen moment sneller kloppen. Het sce nario is taai en breedsprakig. De pogingen de kijker op een zij spoor te zetten mislukken, omdat je de meeste verwikkelingen ziet aankomen. Enkele verhaallijnen worden zelfs ronduit zwak uitge werkt, zoals het gerommel met bouwgrond, waar de bisschop bij betrokken is. De ontknoping mag dan verrassend zijn, eerder is de film al zodanig op losse schroe ven komen te staan dat de climax dat niet meer goed kan maken. Met uitzondering van dat van de jonge Edward Norton als Stamp- Ier ontstijgt het spel evenmin het televisie-genre. Richard Gere leidt de verdediging zonder veel charisma en komt voor het overi ge niet verder dan wat opper vlakkige inzichten over zichzelf aan de bar. Op de tv kom je mis schien nog weg met een film als deze, in de bioscoop niet. 'Primal Fear' van Gregory Ho blit draait in Grand in Breda, Cinemactueel in Bergen op Zoom. Het lukt Sharon Stone en Isabelle Adjani niet om het meesterwerk van 1954 te evenaren. Door Max Steenberghe Bij de aftiteling zat een verzoek van de regis seur. Georges Clousot smeekte in 1954 het pu bliek om de ontknoping van zijn thriller 'Dia bolique' geheim te houden. Dat meesterwerk had wat de nieuwe Amerikaanse remake van Jerry Chechik mist: adembenemende span ning. 'Diabolique' uit 1996 heeft weliswaar Sharon Stone, maar Clousot had Simone Signoret en die was minstens zo intrigerend. Opnieuw blijkt dat een meesterwerk zich nu eenmaal niet laat herhalen. Deze keer mag Sharon Stone opnieuw bewij zen dat ze - zeker na Casino - is opgeklom men tot Hollywoods superbitch, maar veel meer heeft de film niet te bieden. En dat lag ook niet in de verwachting met Jerry Chechik aan het roer, een regisseur die niet veel meer heeft gemaakt dan Cola-commercials en Col- lins-clips, plus de onzekere Benny Joon. Stone speelt de Signoret-rol, de lerares Nico le. Deze harde, wellustige egotripster is in al les de tegenpool van Mia (Isabelle Adjani), een muizige ex-non met een zwakke gezond heid. Mia wordt nog dieper de put ingeduwd door haar man Guy (Palminteri), die eerder al haar - geërfde - jongensschool inpikte. Guy kleineert Mia waar hij kan, misbruikt haar en bevredigt vervolgens zijn lusten. En elke keer weer rent hij daarop publiekelijk, de broek nog op de knieën, naar Nicole voor een zeker zo enthousiaste herhaling. De twee vrouwen haten Guy. Mia om over duidelijke redenen, al geeft ze zich soms met graagte aan hem over. Maar ook Nicole kan hem wel schieten om zijn overtuiging dat hij God's greatest gift to women is. Ze beraamt een moord en laat die vervolgens door Mia uitvoeren. We zitten dan nog geen kwartier in de film en dit is duidelijk geen happy end. Want de vol gende ochtend blijkt Guy's lijk verdwenen. En vanaf dan duiken er vreemde levenstekens op, plus een merkwaardige, gefrustreerde ex- agente (Kathy Bates), die tegen de wil van de twee vrouwen in, Guy gaat zoeken. Gaandeweg draaien de rollen om en blijkt de non niet zo hemels, heeft de duivelin toch een hart, houden de hartsvriendinnen elkaar goed voor het lapje en is de agente niet zuiver op de graat. Ook zonder het bekende origineel zou de plot al snel zichtbaar worden, zo dun is het verhaal. Deze keer komt de duivel niet uit de krochten van de hel, maar als een weinig af schrikwekkend duveltje uit een doosje. Ook op spel alleen houdt de nieuwe Diaboli que de spanning niet lang vast. Isabelle Adja ni doet weinig anders dan (opnieuw) een hele film verschrikt en angstig kijken, Sharon Sto ne Valt gemakkelijk terug op haar aangeboren sensualiteit, Palminteri is binnen een kwar tier dood en Bates komt pas het laatste half uur om de hoek kijken. 'Diabolique' van Jerry Chechik draait in Casino 2 in Breda. Door Marjan Mes En familie en met vrienden lek ker en gezellig samen eten rond een grote tafel; ons Hollanders loopt het water al in de mond als we zo'n typisch Franse filmscène zien. De film Au Petit Marguery speelt zich helemaal rond de dis af, in het gelijknamige restaurant van het echtpaar Hippolyte en Josephine, die voor hun zoon en diens vriendenkring een culinair feestje bereiden. De aanleiding is minder feeste lijk, want Hippolyte (Michel Au- mont) heeft neuskanker en weet dat hij door bestraling zijn reuk zal verliezen. En wat moet een meesterkok nog die zijn eigen creaties niet eens meer kan rui ken? Met dit gastronomische fes tijn voor alle dierbaren nemen hij en zijn vrouw (Stéphane Audran) dan ook afscheid van bijna veer tig jaar gastronomie op niveau en van hun restaurant dat gesloten zal worden. De Franse regisseur Laurent Bénégui heeft het gegeven uit de eerste hand omdat zijn vader het zelfde is overkomen. Hij baseerde zijn scenario op een semi-auto- biografisch boek dat hij in'1981 zelf schreef. Achter elkaar zien we de genodi- gen arriveren in Au Petit Mar guery, waarbij schaarse intro ducties ons iets moeten vertellen over de verschillende personages. Tijdens het diner dwaalt de ca mera tussen de gasten en brengt hun relaties, verlangens en frus traties in beeld. De meesten van de zeventien ac teurs en actrices (voornamelijk kennissen van de filmer) spelen aantrekkelijke dertigers die alle maal al heel wat levensleed ach ter de rug hebben. Zo ontdekt een vrouw dat haar partner iets heeft gehad met een tafelgenoot en probeert een man zijn voormalige homoseksuele partner ervan te overtuigen dat hij heel gelukkig is in zijn nieuwbakken huwelijk. Het is een uitbundig stelletje, maar erg geloofwaardig worden ze niet, omdat de luttele voorval letjes uit het verleden maar wei nig inzicht geven in hun relaties en drijfveren. Gezellig en char mant is het wel. Stéphane Au dran serveert de kwarteltjes in anderhalf uur tijd want langer duurt de film gelukkig niet. Hoeveel smakelijker waren Au- drans culinaire verrichtingen in de heerlijke Deense film Babettes Feast, waarin zij als Frangaise de harten van stugge Noorderlingen veroverde met smakelijke ge rechten. Bénégui heeft als filmer wat te weinig m huis om de smaakpapillen en de emoties van de kijker wezenlijk te beroeren en het beproefde Franse genre nieuw leven in te blazen. 'Au Petit Marguery' van Lau rent Bénégui draait in Chassé Cinema in Breda.

de Stem | 1996 | | pagina 32