Nu al tien doden In verkeer Bed niet uit voor examens DE STEM Problemen met Village Scaldia rijzen echt de pan uit' Westerscheldetunnel komt in slotfase ZVP gaat niet naar statenberaad WOV laakbaar Hulst ;n aan de idijke Slachtofferhulp voor toeristen aan de kust Grensagenten kijken bij elkaar in keuken kt titel Utrecht jws KORT C1 'record' 1995 blijkt incident Gewonde bij aanrijding Hennepkwekerij opgerold in Westkapelle SPORT - SPORTEON i 23 MEI 1996 [J STB Zeeland It tennisdistrict Zeeland tel Goes. Aanvang 19 15 voordracht van Jaap Al iidingen. jom Moerland, treedt tè Ria Moerland benoemd is land, een betaalde baan igegaan. Jaap Alberda is Jet districtssbestuur stelt ■benoemen tot lid van de 1 van Koeman, voorzitter 'ik afgelopen. Hulstenaar fel jarenlang deel uit van •■-voorzitter. 1st nksterdag) houdt de Hul- jraditionele Pinksterwed- jpren en veteranen. Daar- ners) ook een 3000 meter rouwen senioren en vete- Ip. De junioren doen mee lus, speer, ver, hoog, 1000 Iden gehouden op het ge- fcraat, beginnen om 11.30 tens et het volgend jaar zonder left overschrijving aange- 1 jaren zijn woonplaats is. Igeven te willen afbouwen. T>k Johnny Jacobse die we- 1 niet meer voor het eerste lers nei (Tweede Pinksterdag) t Ook dit jaar doet het wie- et de Belgische vrije Bond 1 kilometer. Gestart wordt Inners kunnen de rugnum- lorpsstraat. jtioneel als afwachting van "iet slechte weer een rede- Vanwege de regen bleven 1 Geensen aan de kant. ns uit Axel weer een klasse It. Na zijn overwinning in de bop van Zeeuws Vlaanderen: ite hij zijn tweede overwin- R. Erik Steins werd winnaar C-categorie. SLAGEN J Meijer (Putte), 2. J. Westrate- leke), 3. S. Koole (Heinkens- 1), 4. E. van Oosten (Goes), 5. A. k (Prinsenbeek), 6. R. Goole] benburg), 7. en winnaar B-cate-j K. Harms (Axel), 8. en winnaar} [tegorie E. Steins (Knokke), 9. P. |yet (Hulst), 10. R. Smits (Clinge), F. Martens (Koewacht), 12. M. ■waarden (Heinkenszand), 13. M. |enaar (Borssele), 14. C. van Loon) Iterhout), 15. M. van Overbeke] Jië). koers in IJzendijke. Op de lierde pinksterdag' (28 mei) iet wielercomité IJzendijke J de start. jr de vele mensen die ons al fi deel hadden gesteund en p dat ze beseffen dat het niet ons ligt," vervolgt hij. Claeys :onsorten willen volgend jaar i weer een KNWU-koers op ■ails zetten. jaar komen wel de deelne- 's aan de dikke-bandenwed- jden in actie. Ook de trim- ■s/dagkaarthouders zijn van: jartij. De dikke banden-wed- jden beginnen om 14.00 uur trimmers/dagkaarthouders, in elke categorie een aardige tje kunnen verdienen in 'Petit is', gaan om 18.30 uur van -t voor een wedstrijd over vijf kilometer. kan vanaf 17.30 uur worden eschreven in café Hofzicht in Koninginnestraat. omi Schelfhout heeft in nationale B-meerkampen it tien speelsters bestaan- uit Kloosterzande uitko- de negen partijen zeker NIS tweede partij moeite met de ■oor het Limburgse Sloun ac- spelende Waalse ging pas MJ elburg, van wie Schelfhout in verloren, had ditmaal weinig mse. Na zeven winstpartijen htervolgers Denise Hoeve ;er te achterhalen. Pas m 5 in handen, leed Schelfho egen veterane Karin Willem- >r de statistieken nog inteie - nden promotie naar de h°°S Schelfhout tijdens volgend itop achter de tafel versch J Zeeland DONDERDAG 23 MEI 1996 »n onze verslaggever fdplaat - De Vereniging van Ei- - paren Village Scaldia heeft het ge- oei met een kluit3e in het riet te Lorden gestuurd. Ze leggen de I schuld voor het dreigende debacle |«n het recreatieproject bij Hoofd lint vooral bij projectontwikkelaar ||ené Coltof en in mindere mate ook I jjj hoofdaannemer Ibens. In,eigenaren hebben geen vertrouwen Leer in een uitspraak van Ibens' advo caat Boogaard dat 'de problemen bin nenkort achter de rug zijn'. Secretaris Laan van de Vereniging noemt deze uitspraak een 'pertinente leugen en volslagen onzin'. „Er zijn to taal geen oplossingen. De problemen met Village Scaldia rijzen inmiddels echt de pan uit." Ibens is niet bij machte Village Scaldia af te bouwen omdat hij nog zo'n zes mil joen gulden moet krijgen van project ontwikkelaar Lisman van het recreatie project Citta Romana in Hellevoets- sluis. Zowel Coltof als Ibens zijn bij dit project betrokken. Omdat Lisman nog niet met geld over de brug komt, kan Ibens de onderaannemers niet betalen. Hierdoor ligt de bouw van Village Scal dia sedert ruim een maand stil. Er wor den al weken onderhandelingen ge voerd met een kandidaat-koper voor Citta Romana waardoor Lisman aan zijn financiële verplichtingen kan vol doen. Die gesprekken zijn nog steeds niet afgerond. Volgens advocaat Boogaard ligt dat aan de vele partijen die bij de onderhande lingen zijn betrokken, maar volgens hem is de zaak binnenkort opgelost. De Vereniging van Eigenaren gelooft daar niets meer van. „We horen dat verhaal al zo lang. Wij zijn inmiddels aardig over de rooie. Het wordt eens tijd dat er knopen worden doorgehakt zodat iedereen weet waar hij aan toe is." De vereniging legt de schuld vooral bij Coltof. „Hij beloofde ons bij de aankoop van de woningen gouden bergen maar daar is niets van terecht gekomen. De eigenaren van de woningen zijn nu echt ten einde raad. Er gebeurt namelijk he lemaal niets. Wij zijn het nu beu. Er moet wat gebeuren." De eigenaren moeten nog twintig pro cent van het aankoopbedrag betalen. „Wij hebben voorgesteld dat wij van die twintig procent de woningen zelf af bouwen. Daar is nooit een reactie op ge komen." Coltof zei eerder in een reactie op de kritiek dat de eigenaren zich nergens zorgen over hoeven te maken. „Wij heb ben nog geen enkel project laten klap pen. En dat doen we ook niet met Villa- ge Scaldia. Van onze verslaggever Oostburg - Toeristen die langs de Zeeuws-Vlaamse kust slachtoffer worden van misdrijven en ernstige verkeerson gevallen kunnen met ingang van deze zomer terugvallen op de diensten van de stichting Slachtofferhulp Zeeland. Ivan onze verslaggever Ifaeuzen - Het lage record van tien verkeersdoden in Zeeuws-Vlaanderen vorig jaar is een incident gebleken, pet de dodelijke ongevallen in Nieuw-Namen eii Aarden- j, deze week, en dat in de buurt van Hoek, afgelopen heekeinde, komt het totale aantal verkeersdoden dit jaar la) op tien te staan. ontwikkeling, al- coördinator A. Lodder van liet Regionaal Orgaan Verkeers- Iteiligheid Zeeland (ROVZ). lïrzijn in de hele provincie tot nu Itoe dit jaar zeventien verkeers- Idoden gevallen en dat beeld Ivan onze verslaggever pikant-Bij een aanrijding, af- dinsdagmiddag in Hei- Ikant, is een 28-jarige vrouw uit [Koewacht licht gewond geraakt, [liet een kneuzing aan haar been [werd zo overgebracht naar het |ziekenhuis in Terneuzen. ongeluk gebeurde in de plianastraat in Heikant. De 41- automobilist uit Heikant Itoam over die weg uit de rich- ïng Koewacht en sloeg op een iepaald moment linksaf een uit at in. Hij had de hem tegemoet komende bromfietsster niet bezien. pan onze verslaggever pestkapelle - De politie heeft I gisteren opnieuw een hennep kwekerijtje opgerold. Dat ge peurde in een woning aan de parkweg in Westkapelle. peen tuinhuisje trof de politie [een complete en professioneel op- smette kwekerij aan met 168 [planten. Die zijn, inclusief alle apparatuur, in beslag genomen, de eigenaar is proces-ver- 1 opgemaakt. 'ge week rolde de politie een hennepkwekerij in Scharendijke pP-Daar werd een partij hennep 150en straatwaarde van negen in beslag genomen. -r" .-«T wijkt niet af van andere jaren. Van die zeventien dodelijke slachtoffers vielen er echter tien op de Zeeuws-Vlaamse wegen en dat is in vergelijking met vorig jaar wel opvallend veel. Negatieve trend De negatieve trend van de jaren vóór 1995 zet zich zich met een onderbreking van slechts één jaar voort. De afgelopen jaren was een aantal van twintig ver keersdoden in Zeeuws-Vlaande- ren gebruikelijk, waarvan de helft in de eerste zes maanden van het jaar. Het ROVZ blijft niettemin over tuigd van de noodzaak van snel heidscontroles en voorlichtings campagnes, bijvoorbeeld door de plaatsing van mottoborden langs de wegen. Zonder controles en voorlichting zou het helemaal rampzalig gesteld zijn met de verkeersveiligheid in Zeeuws- Vlaanderen, aldus Lodder. Uit een eerder gehouden analyse van de verkeersveiligheid door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) is. vast komen te staan dat in Zeeiand al jarenlang meer slachtoffers met ernstig of dode lijk letsel vallen in het verkeer dan elders in het land. Het aandeel ernstig gewonden vormt in Zeeland 39 procent van het totaal aantal slachtoffers, terwijl dit aandeel maar iets meer dan een kwart is in de rest van Nederian'd. Aandacht voor de verkeersveilig heid blijft dus op alle fronten noodzakelijk in de hele provin cie, maar met name op de wegen beneden de Westerschelde. Snelheidscontroles Wat dat betreft ziet het ROVZ de gespreide snelheidscontroles, die de politie met ingang van dit na jaar in Zeeuws-Vlaanderen houdt, als een mogelijke nieuwe bijdrage in de strijd tegen de on veiligheid op de wegen in deze regio. (ADVERTENTIE) Adidas Deuce Kid Crosstrainer voor kinderen geschikt voor tal van activiteiten. Van 99,95 voor Adidas Streetwise ^'Distrainer. Van '39,95 voor SPORTS CASUAL WEAR St. Annastraat 27 Sluis Tel. 0117-463057 1000 m2 sport In het bijzijn van twee docenten maakt Gert-Jan Vlaander (16) uit Spui het examen thuis op bed. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Spui - Eindexamen doen voor school is in deze tijd van het jaar niets bijzonders. Maar dat je er je bed niet voor uit hoeft, da's een ander verhaal. Voor de zestienjarige Gert-Jan Vlaander uit Spui zit er weinig anders" op. Afgelopen zaterdag raakte de mid-mid van Terneu- zense Boys Al zodanig gebles seerd dat hij in ieder geval de eerste drie weken het bed zal moeten houden. „Na twintig mi nuten zette ik een sliding in, wilde een bal wegtrappen en draaide over m'n heup." Knak. Een stukje van het heupbot scheurde af. Pijnlijke zaak. Zeker zo net voor de examens. Gert-Jan wil vol gend jaar naar de mts in Terneu zen. En om hem niet op te zade len met een grote achterstand kreeg hij toestemming om de examens voor het vbo thuis te maken. Nog een heel gedoe, want ieder examen moet apart verzegeld worden thuisge bracht. Twee docenten houden er toezicht op dat de opgaven volgens de regels gemaakt wor den en dat de tijdslimiet niet wordt overschreden. Gisteren stond het vak Engels op het pro gramma. Juist op tijd klopt Gert-Jan het af. Optimisme viert hoogtij. „Ik denk wel dat het goed gegaan is." Resten nog de vakken beton- technologie, vaktheorie, vakte kenen en tekening lezen. Het examen Nederlands heeft hij maandag moet missen. De in spectie kon op die korte termijn geen examen meer apart opstu ren. Voor dat vak zal nog een herexamen volgen. Kortom, nog even het koppie erbij, en dus voorzichtig piet pijnstillers. Na succesvolle projecten in de Kop van Schouwen (Renesse) en op Walcheren (Vlissingen), breidt de Slachtofferhulp het toeristenproject in juni uit naar Zeeuws-Vlaanderen. (Buitenlandse) toeristen lopen tegen de nodige problemen aan wanneer zij op vakantie in Zeeuws-Vlaanderen slachtof fer worden van diefstal, mis handeling, aanranding of ver keersongeval. Allereerst spre ken zij vaak de taal niet. Ook weten ze niet de juiste wegen te bewandelen om hulp te vinden. De stichting Slachtofferhulp Zeeland vangt met een kern team van vijf vrijwilligers en een beroepskracht op het poli tiebureau in Oostburg toeristen met dit soort problemen op. Toeristen in de Kop van Schou wen en op Walcheren zijn ui terst tevreden over het feno meen 'Slachtofferhulp voor toeristen'. Slachtofferhulp verleent naast emotionele bijstand ook prak tische hulp bij het regelen van alternatief vervoer,- verzeke ringskwesties of nieuwe identi teitspapieren. De politie in Oostburg fungeert als door geefluik tussen gedupeerde toeristen en Slachtofferhulp. De stichting kan, ter onder- streuning van de vijf medewer kers die er al zijn, nog meer vrijwilligers gebruiken om het project langs de kust in Zeeuws-Vlaanderen uit te voe ren. Belangstellenden kunnen zich melden bij de centrale ves tiging van de stichting Slacht offerhulp in Middelburg. Door Harold de Puysseleijr Sluiskil - De samenwerking met België krijgt bij de politie in de Zeeuwse grensstreek op allerlei manieren steeds meer vorm. Er was al een handige gids waar adressen en telefoonnummers van gemeentebesturen, politie, justitie, brandweer en gezond heidsdiensten in Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen te vin den waren. Er zijn ai gezamenlij ke controles op het gebied van al cohol en drugs langs de grens overgangen. En Zeeuwse politie mensen jagen, in eendrachtige samenwerking met him Belgische collega's, tegenwoordig met suc ces op vluchtende criminelen die de grens overwippen. Om het politiewerk nog beter sa men te kunnen doen, is echter continu uitwisseling nodig van kennis over de mogelijkheden en onmogelijkheden van die grens overschrijdende samenwerking. Met dat laatste is gisteren een be gin gemaakt in HetMeulengat te Sluiskil. Veertien agenten van de Zeeuws-Vlaamse politie, brigade van de Koninklijke Marechaus see in dit gebied en evenzoveel functionarissen van rijkswacht en gemeentepolitie in de Oost- en West-Vlaamse gebieden die aan Zeeuws-Vlaanderen grenzen na men daar voor het eerst 'een kijk je bij elkaar in de keuken'. Er is in ons land geen enkele re gio te vinden waar de polities amenwerking aan weerszijden van de grens al zover gevorderd is. De kiem lag bij de totstandko ming van de zogenaamde Schen- genakkoorden, die het wegvallen van de Europese binnengrenzen regelden. „Die zijn gesloten op hoog ni veau, maar hebben wél invloed op de werkvloer," aldus F. Goudswaard, chef van de Zeeuws-Vlaamse politie, bij de start van de cursus. „En waar het uiteindelijk toch op aan komt, is dat grensoverschrijdende samen werking daar gestalte krijgt." De praktijk van politiesamen werking is vervat in een cursus die ontwikkeld is op het Politie Opleidingscentrum in Heerlen. Een Nederlandse en een Bel gische docent geven de lessen, waar in totaal drie dagen mee ge moeid zijn. Twee dagen zitten de politiemensen in Sluiskil in de schoolklas, een in Gent. Ook een inkijkstage maakt deel uit van de cursus. Het is de bedoeling dit najaar een tweede bijeenkomst te houden. Uiteindelijk is de cursus bedoeld voor alle grensagenten in Zeeuws- en Oost- en West- Vlaanderen. Vanonze verslaggever Heinkenszand - Zou het er uiteindelijk dan toch van ko men?. „Ja, we hebben een goed verhaal," zei minister Jorritsma van Verkeer en Wa terstaat gisteren resoluut na dat ze haar handtekening had gezet onder de bestuursover eenkomst WOV, het voorne men van het Rijk en de pro vincie om samen de tunnel te bouwen. „Het is technisch en financieel goed onderbouwd." De oprichting van de NV WOV, met de provincie en de Neder landse Staat als aandeelhouders, brengt de Westerscheldetunnel na een voorgeschiedenis van 65 jaar in de slotfase. De Tweede Kamer beslist 4 juni over de 1,6 miljard gulden kostende tunnel. In de aanloop daar naartoe moet een laatste vuiltje, de contractbe- sprekjngen met de aannemers combinatie Kombinatie Middel plaat Westerschelde (KMW), nog worden weggewerkt. Wijs Jorritsma zei gisteren in het ge meentehuis van Borsele positief gestemd te zijn over opstelling van de Tweede Kamer. „Met de ondertekening vandaag komt ie in ieder geval weer een flinke stap dichterbij, daarmee kunnen we onszelf feliciteren. Ik heb ver trouwen in de plannen en wil het glas heffen op een besluit waar de generaties na ons van zullen zeg gen: het was een wijs besluit en het is goed uitgevoerd, het aan leggen van de Westerscheldetun nel." Alle bestuurders deelden gisteren in de euforie van Jorritsma. Com missaris der Koningin, W. van Gelder, ging er Engels van spre- Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwsch-Vlaamse Volks Partij (ZVP) blijft morgen weg van het informele statenberaad over de WOV. De ZVP kan er niet mee leven dat er tijdens het overleg vertrouwe lijke stukken worden behandeld. „Het riekt naar.achterkamer- tjepolitiek. Daar willen wij niet aan mee doen," aldus woord voerder A. Meeusen. Minister Jorritsma en Commissaris van de Koningin Van Gelder ondertekenden in het gemeente huis van Borsele de bestuursovereenkomst WOV. FOTO RUBEN SCHIPPER van de WOV niet zonder compen satie van' te verliezen natuurge bieden accepteren. Partijen zijn er uiteindelijk pratend uitgeko men. Het Rijk draagt nu bij aan de aanleg van een groot bos, het Sloebos, om de landschappelijke en agrarische waarden van het gebied te handhaven. Wethouder J. van Rooijen van de gemeente Terneuzen, hij verving een zieke burgemeester Barbé, pleitte gisteren voor de opwaar dering van de oeververbinding die door Rijkswaterstaat nog steeds als een regionale verbin ding wordt gezien. Volgens Ter neuzen is de Westerscheldetunnel van nationaal belang. ken: „Today we proudly present: the NV WOV," juichte hij. Toen Van Gelder, meer dan drie jaar geleden aantrad in Middelburg, werd hij meteen met de strijd van de Zeeuwen geconfronteerd. „Toen was de WOV een metafpor voor alles wat toch niet zal luk ken in Zeeland. Laten we de WOV voortaan zien als metafoor voor alle plannen die gerealiseerd worden," aldus Van Gelder. Gedeputeerde J. Hennekeij, met zijn voorganger R. Barbé, voor vechter voor de oeververbinding, vergeleek de jarenlange strijd met het blijven trekken aan een dode olifant. Omdat de provincie de financiering niet rond kreeg nam het Rijk in de tweede helft van vorig jaar de trekkersrol van de provincie over. Koude oorlog Burgemeester Mandos van de ge meente Borsele kon het in eigen huis niet laten de koude oorlog met de provincie in herinnering te roepen. Provincie en gemeente rolden nog niet zo lang geleden vechtend over straat. Het ging om het bestemmingsplan waarmee de aanleg van de WOV op grond gebied van Borsele veilig gesteld moest worden. De gemeente, die al is opgezadeld met de opslag van radio-actief afval én de ker- centrale, wilde de aanlanding Eerder al.liet de statenfractie van Delta Anders weten het aanvan kelijk besloten overleg te boycot ten. Gedeputeerde Staten besloten na de kritiek van Delta Anders wel iswaar de bijeenkomst openbaar te maken, maar bepaalden tege lijkertijd dat een fors deel van de stukken toch geheim moest blij ven. Delta Anders weet niet goed hoe daar mee om te gaan en beraadt zich nog op de situatie. Statenlid Wiersma spreekt van een verwar rende situatie. „Wat is het ver schil tussen een besloten en een openbare vergadering als je niet over alle stukken kunt praten, zei hij in een toelichting op zijn standpunt. Dilemma Commissaris van de Koningin W. van Gelder vindt niets besloten aan de zitting. „U leeft met de veronderstelling dat de kwalifi catie geheim op bepaalde stuk ken inhoudt dat bovengenoemde vergaderingen in beslotenheid zouden plaatsvinden. Het is mij een genoegen u te kunnen meede len dat deze aanname onjuist is," antwoordde Van Gelder op de brief van Delta Anders. „Ik zit in een vreselijk dilemma," reageerde Wiersma gisteren. „Want je wilt als Statenlid toch meedoen aan zo'n discussie om tot een goed besluit te kunnen komen." Wiersma is van plan om vrijdag toch naar de zitting te gaan en zal daar een beroep doen op GS om het etiket 'geheimhou ding' van een aantal stukken af te halen. „Ik sluit niet uit dat een deel van de stukken vrijdag een andere status krijgt. Ik wil wei eens weten wie nu bepaald heeft dat die stukken geheim moeten zijn. Daar waar het om bedrijfs gegevens gaat kan ik het wel be grijpen. Maar^ër zitten stukken tussen-dfiTEëst openbaar mogen zijn. En wat openbaar kan zijn moet dat ook zijn," aldus Wiersma. Simpel Voor de ZVP ligt de zaak heel simpel en principieel. De partij wenst geen verantwoording te nemen over besluitvorming waar de burger geen inzicht in mag hebben. „Wij voelen er niets voor om ons in geheime zittingen ach ter de standpunten van GS te scharen." De partij maakt zich zorgen over de oplopende kosten van het hele project. De ZVP sprak zich in het verkiezingsprogramma al uit te gen de WOV omdat de alsmaar stijgende kosten ervan als een molensteen om de Zeeuwse bur ger zouden komen te hangen. De ZVP, Meeusen herhaalde dat standpunt gisteren, verwacht veel meer heil in het verbeteren van Tie Zeeuwse veren en een goe de aansluiting op de Liefkens- hoektunnel. Het ZVP-statenlid Hageman zal vrijdag, vooraf gaand aan het beraad, een ver klaring over het standpunt van zijn partij afleggen.

de Stem | 1996 | | pagina 11