Jorritsma houdt PTT in de gaten Internet voorkomt zelfmoord Nijmegenaar Ordinaire ruzie om borstbeeld Vestdijk Schippers gelauwerd met P.C. Hooftprijs eïrelFd Inbrekers vangen bot bij justitie Den Haag Filmhelden van Toy Story nu in Disneyland. Parijs. bel gratis 06-0789. Hollandse Nieuwe mager en duur Backstreet Boys zetten Amsterdam op stelten BINNENLAND A3 Opnieuw 'inbraak' telefoonnet Politie: lijst met controlepunten snelheid is fout <V V? Schiphol pakt steeds meer cocaïnekoeriers 'Muskens moest bij de Acht Mei vuile werk opknappen' 22 MEI 1996 A2 t-Brittannië en Ierland' sisdag in het zuidoosten vat zon, verder bewolkt en [den met regen. Veel wind terdag van het westen uit aringen maar aanhouden- [üenkans. Middagtempera- uiteenlopend van 13 tot 18 en. ië en Luxemburg: Perio- [met zon, donderdag meej liking. Kans op een enkele iers)bui. Middagtempera- oplopend naar circa 18 en. ld- en Midden-Frankrijk' Sisdag in het binnenland (den met zon, donderdag bewolking. Kans op een le bui, misschien met on- I. Langs de kust meer be ting, af en toe regen en een Trekkende zuidwestenwind, jima oplopend naar ruim 20 en op donderdag in het ënland. |-Frankrijk: Geregeld zon i de meeste plaatsen droog, ner; maxima donderdag uim 20 graden in de omge- I van Lyon tot 27 plaatse- In de Provence, ugal: Overwegend zonnig varmer. Maxima van 20 |en bij Porto tot ruim 25 in .lgarve en het binnenland, nje: Vrij zonnig en vrijwel |g; donderdag in de loop ide dag in het zuiden kans len enkele bui. Hogere tem- Ituren; maxima woensdag T 27 graden, maar aan de elijke Costa's en langs de van Biskaje beduidend Ier. arische Eilanden: Droog en jre perioden met zon. Maxi- iets boven de 25 graden, lorca en Ibiza: Woensdag i zonnig en droog, dondër- ook wolkenvelden. Maxi- rond 25 graden, jë: Vrij veel zon, maar Insdag in het noorden ook s op een enkele (on- rs)bui. Middagtemperatuur len 21 en 27 graden, ■kenland en Kreta: Woens- [warm en veel zon. Donder- toenemende wind, meer renvelden en ook kans op (onweers)bui. Middagtem- atuur rond 28 graden, ktselijk meer dan 30 graden. |iderdag overal minder tsland: Veranderlijk be rt en vooral woensdag en- buien. Misschien ook on- |r. Donderdag wat zon. [dagtemperatuur woensdag 16 graden, donderdag 20 graden. (tserland: Af en toe zon en ral woensdag enkele buien, Ischien met onweer. Don- lag overal meer zon en est droog. Maxima oplopend (r ruim 20 graden op don- 3ag- |tenrijk: Wolkenvelden en [ele buien met kans op on er. Donderdag van het wes- uit geleidelijk opklarend. fdagtemperatuur woensdag jid 15 graden, donderdag hk hoger. 10 11 12 13 14 15 «ren 4. rammelen; 6. uni; 7. bes; 9-ter lamen; 3. roem; 5. erelid; 6' u''' dt: "boven-a-l". DESTEM III WOENSDAG 22 MEI 1996 gilmoord te plegen, is dank- Internet afgehouden van Jjn voornemen. Bezwaar depressieve man stuur de een kreet om hulp via zijn computer. De kreet werd om «Hl uur Nederlandse tijd in de „acht van maandag op dinsdag evangen door iemand in Ame- „ia die terstond contact opnam jiet'de provider (tussenpersoon jie rechtstreeks verbinding met Internet heeft) te Nijmegen. Deze fietste om half drie 's nacht naar het politiebureau, waarop je politie de RIAGG inschakelde. De man, die reeds een mes naast zijn computer had neergelegd en enkele afscheidsbriefjes, kon op het allerlaatste moment van zijn wanhoopsdaad worden afgehou den. De 37-jarige man stuurde via e- mail een brief naar een zogeheten Newsgroup, een club waarin computeraars ervaringen uitwis selen. Er zijn duizenden, zo niet tienduizenden Newsgroups. Zo'n Newsgroup heeft talloze vertakkingen, waaronder - in dit geval - de afdeling Support (steun) met de onderafdeling De pression en daarin weer de on- derwerpregel Suicide (zelf moord). Het bericht ging via de computer en het modem van de man naar de installatie van zijn provider, Telebyte te Nijmegen, die het weer op Internet zette waarna het bericht tenslotte na een tocht van enkele seconden in Amerika terecht kwam. De man schreef ondermeer: „Dit is de nacht. Ik heb er al geruime tijd over nagedacht en over ge fantaseerd, jaren al. Maar ik kwam er alsmaar niet toe. Kan iemand dit begrijpen?" Hij schreef ook dat hij al zijn halve leven depressief is en dat hij zich zelf van alles kwalijk neemt. Toen een vrouw in de Verenigde Staten, die haar naam niet ge noemd wil hebben, haar compu ter aanzette en 'naar de News group ging om haar elektronische post op te halen, zag zij tot haar ontsteltenis de noodkreet. Zij reageerde terstond. Op een e- mail staat namelijk ook het adres van de provider vermeld. De vrouw tikte een waarschu wing in, drukte op de send-knop, en met dezelfde snelheid waar mee de eerste e-mail de oceaan was overgestoken, belandde nu haar bericht in de computer van Telebyte te Nijmegen: „Iemand die lid is van mijn Newsgroup heeft me dit verhaal gestuurd. Waarschuw terstond de politie en zorg voor hulp. Dank u." Waarna een afschrift van de noodkreet volgde. Directeur Hong Zhou van Tele byte was maandagnacht laat nog op zijn kantoor aan de Stieltjes straat te Nijmegen. Zijn aan dacht werd getrokken door de vermelding in de zogeheten Sub ject-regel: URGENT. Toen hij de noodkreet las, aarzelde hij even. Kun je als provider zomaar een adres prijsgeven? „Maar ik zag dat de situatie zeer ernstig was en dat ik niet kon wachten. Norma liter geef je geen adres door, maar in dit geval brak nood wet. Ik fietste naar het politiebureau waar ze de zaak verder hebben afgewikkeld." De man had naar hij schreef eer der pogingen gedaan om via e- mail begrip en steun te krijgen. „Ik heb geprobeerd om deze groep te bereiken, ik wilde steun. En dat heeft enkele maanden ge holpen." Hij zei eenzaam te zijn en teleurgesteld en het leven niet langer meer aan te kunnen. Van onze verslaggevers Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer) zal nauwgezet toezien op de manier waarop PTT Telecom actie onderneemt om 'inbre ken' op telefoonlijnen te voorkomen. In afwachting daarvan ziet ze geen heil in het stellen van concrete eisen aan de tele foonmaatschappij. FIT Telecom is in opspraak ge in na berichten over moge lijkheden om telefoonlijnen zo te toraken, dat op andermans telen gesprekken kunnen wor den gevoerd, bijvoorbeeld met IS-nummers. Inde Tweede Kamer zei Jorrits- ma gisteren dat al te grote onge rustheid niet nodig is. Het Neder- :e telefoonnet is volgens .een van de veiligste van Geheime nummers Desondanks stapelen de proble men voor PTT Telecom rondom de beveiliging van het telefoon- netwerk zich op. Gisteren maakte de redactie van het computerblad Wave-magazine bekend dat com puterkrakers erin geslaagd zijn le geheime nummers van meer duizend telefooncellen te en. Met die nummers is het mogelijk gratis gesprekken naar het bui tenland te voeren. Ook binnen landse gesprekken zijn via de ei- Van onze verslaggever Driebergen - „Echt ontzettend grote kul." Zo reageert John Ben- •mk van de verkeerscentrale in Driebergen op het lijstje met vi- tecontrolepunten langs de Ne derlandse snelwegen. Dp computer bulletin boards, via telers van autoradio's en zelfs 21 gerenommeerde autobladen rouleren weer lijstjes met daarop controlepunten van het Korps landelijke Politie Diensten IKLPD). „En van dat lijstje klopt ten hout," aldus Bennink. "ij stelt dat de lijstjes elke keer ww opduiken. „Ik ben altijd "oer nieuwsgierig naar wie dit soort onzin verspreidt. Maar als Jensen er in willen geloven, dan 'en ze maar. Het lijstje bevat "ïs voor hen alleen maar on- Leeuwarden (anp) - Het borstbeeld van de schrijver Simon estdijk is het onderwerp van een ordinaire ruzie tussen Z1in weduwe Mieke Vestdijk-Van der Hoeven en Theo Dou- 5^ ^atervan café-salon de Koperen Tuin in Leeuwar- ®eke Vestdijk wil per 1 sep- ®ber het borstbeeld van haar 'wieden man uit de horecage- tegenheid halen. Volgens haar is aar altijd voorgespiegeld dat e Koperen Tuin veel culturele datüteiten zou organiseren, zo- t de omgeving een passende "gedachtenis zou zijn voor haar overleden man. jaar de werkelijkheid is an- u,v°lgens haar staat het w I n een gewone horeca-ge- genheid. Uitbater Theo Dou- reageert furieus. it is gewoon een staaltje ran- jïUSgedrag'Het is smakeloos uS®tachtig. Mieke Vestdijk p„ laatste anderhalf jaar lP0/eweldige claim op mij ge- en maakte volledig aan- ™en °P mij als gastheer. Ik "ds de >;jq 'i SBiuBA6u!im|s 'Uiooq le rfunlum'Een tijdje ge- «en heb ik °p st^t |e- Doosover?' M geW°°n Ijsmaanden geleden ontving de uitbater een brief van de stichting Copyright foundation Simon Vestdijk, de beheers stichting van Mieke Vestdijk en haar twee kinderen, waarin het cultureel erfgoed van Simon Vestdijk bewaakt wordt. In de brief werd meegedeeld dat de bruikleenovereenkomst per 1 september verbroken was. Douma zegt er alles aan te zul len doen om het beeld te behou den. In 1993 heeft de Utrechtse beeldend kunstenaar Pleter de Hond drie bronzen borstbeel den van Simon Vestdijk ge maakt. Het borstbeeld in Leeuwarden maakte daar onderdeel van uit. Voor plaatsing in De Koperen Tuin is gekozen omdat daar een groot gedeelte van één van de romans van Vestdijk zich af speelt. Douma vindt de ruzie om het beeld een ramp voor de schrijver Vestdijk, „fk denk dat Vestdijk hier hoofdschuddend naar zou hebben gekeken." gen PTT-voorziening Voice Res ponse System mogelijk. Afgelopen weekeinde bleek al dat inbreken op het telefoonnet, on danks jarenlange ontkenningen van PTT Telecom, wel degelijk mogelijk is. In een televisie-uit zending werd vorige week gede monstreerd dat het zonder al te veel moeite mogelijk was de tele foonlijn naar het huis van minis ter Sorgdrager (Justitie) bloot te leggen. (Jorritsma onthulde gis teren echter dat de op televisie vol trots getoonde kabel niet die van Sorgdrager was). Ook bleek dat het bedrijf zelf al in 1989 een dergelijke fraude had ontdekt. Criminelen kunnen ar geloze abonnees torenhoge reke ningen voor nooit-gevoerde ge sprekken met seks- en babbellij- rten bezorgen, door de telefoon kabel op te graven en daar een automatische nummerkiezer naar 06- en 00-lijnen aan te ver binden. Bij de ontdekte fraude in 1989 in schakelkasten van de PTT waren bedrijven in de Rotterdamse Spaansepolder het doelwit. Via de beveiliging van kabelkas- ten en leidingen doet PTT Tele com nu al alles wat technisch mo gelijk is, 'maar een netwerk is nooit voor de volle honderd pro cent te beveiligen,' verzekerde Jorritsma gisteren een verontrus te Tweede Kamer. Bovendien moet het bedrijf extra maatrege len ook afwegen tegen de kosten die daarvoor moeten worden gemaakt. 'SpooknotaV Jorritsma weigert stappen te on dernemen om mensen te hulp te komen die klachten hebben over zogenoemde 'spooknota's', waar op gesprekken staan die ze nooit hebben gevoerd. De minister verwijst die klachten door naar de daarvoor bedoelde geschillencommissie. Die heeft vorig jaar 39 van de in totaal 14.500 klachten die PTT Telecom kreeg, behandeld. Daarbij is de telefoonmaatschappij geen enke le keer inhoudelijk in het ongelijk gesteld. De populaire Amerikaanse popgroep Backstreet Boys zijn twee dagen in Nederland. Gistermiddag maakten de vijf (links voor in de boot) een rondvaart door de Amsterdamse grachten, vergezeld door fans en veiligheidsmensen. De belangstelling op de wal was zeer groot. Later gaven de zangers nog een concert voor Americain. foto anp Den Haag (anp) - Een tedere en gewetensvolle kijker, de minnaar van het allergewoon ste en meest nabije. Zo karakteriseerde Hugo Brandt Corstius als voorzitter van de jury de auteur K. Schippers (59, pseu doniem voor Gerard Stigter) gis teren in Den Haag bij de uitrei king van de P.C. Hooftprijs voor Letterkunde. De auteur ontving de P.C. Hooft prijs voor zijn beschouwend pro za. Zijn essays, die vaak over beel dende kunst gaan, houden het midden tussen een essay en een verhaal. Daarin gaat het nog steeds om het raadsel van de werkelijkheid, al leen stelt hij zich niet meer tevre den met wat hij ziet, maar pro beert hij juist te achterhalen wat hem ontgaat, aldus het juryrap port. De P.C. Hooftprijs, die afwisse lend voor proza, poëzie en be schouwend proza wordt uitge reikt, is 75.000 gulden groot. Daarnaast kan de winaar 50.000 gulden aan een speciaal literair doel besteden. Schrijver K. Schippers laat het beeldje dat bij de P.C. Hooftprijs hoort, na de prijsuitreiking op z'n hoofd balanceren. foto anp Toch is dat raar. Op grond van een of andere vage troonsaanspraak in Spanje uit een alweer grijs verleden kun je in Nederland de titel prins of prinses krijgen en een daarbij behorende aanspreekvorm. De volbloed Nederlander daarentegen die zijn stam boom en familiewapen heeft laten natrekken door een bonafide Rotterdams bedrijfje krijgt steeds nul op het re kest als hij op grond van een adellijke titel ergens aan spraak op meent te mogen maken. Adel, dat is toch niet meer van deze tijd? Waarom zou van twee gelijktijdig geboren kinderen het ene wel recht hebben op een titel en daarbij behorend grondbe zit en status en het andere niet? Is dat omdat we in een beschaafd land menen dat we, na al die eeuwen, door roofridders en andere collaborateurs bijeenvergaard bezit nog steeds moeten respecteren? Verjaren dergelijke vaak op dubieuze wijze verkregen 'rechten' dan nooit en als daar geen reden voor is, waar om dan niet de Guillermootjes eveneens in de adel stand verheven? Kan er voor die bloedjes niet een speciale orde van de Gouden Tulp in het leven geroepen worden? Misschien moet Christina eens met wat struiken gaan bomen om er op die manier vaart achter te zetten. Baat het niet, het schaadt ook niet, zo is gebleken. MERIJN Den Haag (anp) - Onbeken den hebben in de nacht van 3 op 4 mei ingebroken in het ge bouw van het arrondisse mentsparket van het Open baar Ministerie in Den Haag. De inbrekers hebben gepro beerd een brandkluis te force ren. Dat bevestigt persofficier Hor- stink. Op het moment van de in braak waren er geen beveili gingsmensen in het pand aanwe zig. Toen deze arriveerden, waren de daders al weg. De kluis was omgegooid. De inbrekers kwa men binnen via een ruit aan de zijkant van het pand. Het is nog niet bekend wat de da ders dachten te vinden. Horstink denkt niet dat de georganiseerde misdaad ermee te maken heeft. Ook directeur Teensma van de dienst gerechtelijke ondersteu ning denkt niet aan een actie van de georganiseerde misdaad. Hij wil niets zeggen over de maatre gelen die zijn dienst heeft getrof fen. Ook laat hij in het midden wat er in de brandkast zat waar de da ders het op hadden gemunt. Het is de eerste keer dat er een in braak in een justitiegebouw in Den Haag aan het licht komt. In Amsterdam is dit vaker gebeurd. In de laatste anderhalf jaar dron gen drie keer onbekenden binnen in de rechtbank van Amsterdam. Naar aanleiding van die inbraken wordt een beveiligingsplan voor alle gerechtsgebouwen in Neder land versneld ingevoerd. Amster dam kreeg daarmee permanente bewaking. De rest van Nederland moet nog even wachten op invoe ring van dergelijke maatregelen. Den Haag (anp) - De marechaus see op Schiphol heeft de laatste jaren een explosief stijgend aan tal cocaïnekoeriers gearresteerd. In 1994 vielen 17 Zuidamerika nen door de mand, vorig jaar 70 en dit jaar tot nu toe 45. Het ging telkens om smokkelaars die cokebolletjes hadden inge slikt. Drie van hen zijn overleden doordat de verpakking van het poeder kapot was gegaan. Aanvankelijk kwamen de meeste cokesmokkelaars uit Colombia. De laatste tijd hebben Surina- mers de overhand. Vooral vrou wen lenen zich voor koeriers diensten tussen Paramaribo en Amsterdam. Utrecht (anp) - De Acht Mei Beweging moet geen bisschoppen meer uitnodigen, met uitzondering van de plaatselijke bisschop. Indachtig het woord van deze paus dat een bisschop altijd bij de kudde moet zijn, moeten de anderen zelf maar weten of ze willen gaan. Zo reageert emeritus-hoogleraar dr. Walter Goddijn op de opwinding rond het optreden van bisschop Muskens tijdens de Acht-Meimanifes- tatie op Hemelvaartsdag. Goddijn vindt dat Muskens door zijn colle ga's is misbruikt. De bisschop van Breda die een redelijk goede naam heeft, moest het vuile werk opknappen. Het zou eerlijker zijn geweest als het bisschoppencollege een van de geharde tegenstanders had af gevaardigd. De beschuldigingen die Muskens namens zijn collega's uitsprak, wa ren erg vaag, aldus Goddijn. Bovendien, hoe weten de bisschoppen dat er onder de Acht-Meigangers zo wordt gedacht en of die gedachten ei genlijk wel leven. Het waren 'restverschijnselen' uit de lang afgebro ken gesprekken tussen de bisschoppen en het Acht-Meibestuur. (ADVERTENTIE) Als je de helden Buzz en Woody uit Disney's hitfilm Toy Story in het echt wilt zien dan moetje nu naar Disneyland Parijs gaan! Daar ontmoet je ze iedere dag tij dens een stralend défilé. Natuurlijk ontdek je er ook de tientallen andere attracties en shows. Deze zomer is een entreeticket wel heel voordelig: F1 50,- (150 FF) voor kin deren en Fl 65,- (195 FF) voor volwasse nen Een arrangement met overnachting in een Disney hotel is al verkrijgbaar vanaf FI 169,-p.p. (510 FF)* Ga voor een brochure of reservering naar het reisburo of Prijs gebaseerd op 4 volwassenen in één kamer in Hotel Santa Fe op bepaalde data. Prijzen in guldens alleen ter indicatie. Kindertarief: 3 t/m 11 jaar. Door Rinze Brandsma Scheveningen - De hele visse rij-sector is bezorgd over de haringstand. Alleen niemand durft het nog hardop te zeggen. Over een week begint, op woens dag 29 mei, de verkoop van de Hollandse Nieuwe. Maar in het Deense Skagen is nog steeds nau welijks aanvoer van de nieuwe maatjes, die bovendien een veel te laag vetgehalte heeft van amper 17 procent, terwijl 23 procent ge wenst is. Die magere, kleine nieuwe haring zal aan de kar de eerste weken nog zo'n vier gulden per stuk gaan kosten: een gulden meer dan nor maal, verwacht de vereniging van haringverkopers. De visserij-sector houdt er reke ning mee dat de Europese Unie volgend jaar een drastisch lager haringquotum toestaat. De haringstand loopt de laatste jaren sterk omlaag en is al sinds 1992 onder het biologisch minimum van 800.000 ton gekomen, luiden cijfers van de Europese haringspecialisten in de ICES. Volgens nog onbevestigde gegevens in een geheim rapport van de ICES is de haringstand, aan het be gin van het nieuwe seizoen, nog slechts tussen de 300.000 en 450.000 ton, dus nog minder dan de 500.000 ton waarover Greenpeace maandag alarm sloeg. Vorig jaar mocht van de EU nog 440.000 ton haring uit de Noordzee gevist worden, dit jaar is dat met bijna 30 procent teruggebracht tot 313.000 ton. Ge zien de extreem lage haringstand heeft Greenpeace aangedrongen op een onmiddellijke stop op de ha ringvisserij. Hollandse Nieuwe ..dit jaar mager en duur.. foto anp Het ministerie en het Produkt- schap voor Vis willen nog niet in gaan op de alarmerende cijfers. Het schap noemt de oproep met vissen te stoppen voorbarig, om dat de haringvangst in het nieuwe seizoen nog nauwelijks op gang gekomen is. Deze zomer zal het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek RIVO twee gerichte haring-onderzoeken doen op de Noordzee. Pas in het najaar worden, op basis van deze en an dere cijfers, de Europese quota voor 1997 vastgesteld. Ministerie en visserij-sector zelf noemen een onmiddellijke stop geen reële op tie. De jaarlijkse persconferentie over de Hollandse Nieuwe, in de Sche- veningse haven, doorgaans een plezante bijeenkomst, werd vol komen overschaduwd door de slechte perspectieven voor de ha ring. De vorige jaren waarschuwde de RIVO-bio- loog drs. Ad Corten steeds dat het haringquotum te rug moest om de haring niet opnieuw bijna uit de Noordzee te laten verdwijnen. In de jaren '70 was de haring in de Noordzee bijna uitgeroeid. De visstand herstelde zich toen na slui ting van de vangst gedurende een groot aantal ja ren. Corten uitte zich steeds vol zorg 'over de gevolgen van de haringstand van het tolerante Nederlandse en Europese visserijbeleid, waarbij steeds te hoge quota werden toegestaan. Naar verluidt is de kritische, steeds waarschuwen de Corten, nadat hij vorig jaar een spreekverbod kreeg opgelegd, geschorst en overgeplaatst. Daar mee is Nederland de meest deskundige haringbio- loog kwijt.

de Stem | 1996 | | pagina 3