Waterhyacint als sluipmoordenaar 149' 'Uitgestorven5 kwabaal duikt op in Zaltbommel Meersel-Dreef Woekerplant bedreigt grote oppervlakten water Afrika Russen niet zuinig op kaviaar ilderwerken rderij W. Braat 'Neanderthaler leefde 6000 jaar naast moderne mens' ■Vous Meteoroïde mist aarde nipt MARKT E3 Russen maken ruimtewandeling voor aanleg van zonnepanelen (Ook Escort!) Privé Rosanne ion wil leven, ie: 076-5717171 de stem LIJF LEVEN Baseballcaps Milieuvervuiling en maffia bedreigen de steur Strop 100 Aldi-markten in Nederland rwerken fen. Vraag vrijblijvend offerte. |36111 b.g.g. 0653365382. ringen icht 35, Breda, 076-5141517. woensdag 22 mei 1996 Door Frank Lambregts Gods wegen heten ondoorgrondelijk te zijn, maar als de mensen er wandelpaden van hebben gemaakt, lijkt er best aan uit te komen. In Meersel-Dreef heb ben de mensen paadjes gemaakt van de weg Gods. Dat wil zeggen: ze hebben de levenswandel van zijn Zoon aanschouwelijk gemaakt langs een lang, kron kelend pad door een paradijselijk park. Begeef je op dit goede pad en maak kennis met de wondere we reld die Christus heet. Dif park heet evenwel Mariapark en dat verklaart ook mijn bezoek in mei, de Mariamaand als geen an dere. Je stapt het park binnen, vol van 'eerbied en stilte' en de gestalte van Maria wenkt al van verre. Ze staat in een grot, een paar meter boven het maai veld en op de grond zit een jong Frans meisje ge knield: Bernadette Soubirous. Later, als ze groot is, zal ze nog bekend worden als de Heilige Bernadette. Hier in Meersel-Dreef wordt de Maria-verschijning in Lourdes nog eens dunnetjes over gedaan, want er groeien van nature geen grotten in deze grensstreek en Maria heeft Meersel-Dreef in haar posthume we reldreis helaas overgeslagen, wat niet wegneemt dat het tafereel indruk wekt. Dat ligt niet in het minst aan de doorleefde vrouwtjes die hier, gewapend met rozenkransen en kaarsen, rondscharrelen en de mannen met gegroefde koppen, die hun stoere knuisten hebben gevouwen om bemiddeling te vra gen tussen de zondige mens en de ongenaakbare godheid. Ook een jong gezin, voorzien van drie kin- 2 deren, toont zich Maria zeer toegewijd. Het aureool- tje van Maria straalt ondertussen haar Onbevlekte ■J" Ontvangenis uit. Q. SOu De zin van wandelen is dat de wereld om je heen in een traag tempo verandert. Gaat het te snel, dan sta |h je er even bij stil. Voor een wandeling kies je een om- geving vol beloften uit. Je moet immers veel indruk ken opdoen, je moet ze allemaal verwerken en als je «dan thuiskomt heb je veel meegemaakt. Maar niet zoveel als Jezus op zijn korte wandeling van Pontius Pilatus naar de Calvarieberg, die in het Mariapark treffend staat uitgebeeld in de dertien kruiswegstaties. Pontius wast hier in Meersel-Dreef inderdaad zijn handen in onschuld en Jezus maakt W er drie maal een dramatische valpartij onder het kruis. De Calvarieberg is indrukwekkend, maar het mooist p vind ik het stenen gebouwtje, waarin Jezus driedi- «mensionaal ligt opgebaard en waar je hem aan kunt raken. Nu we ook in Nederland te maken dreigen te krijgen *met gladde Jezus-shows, reli-parken en jankende televisie-dominees, kan het zeker geen kwaad eens V terug te gaan naar deze aanschouwelijke bron van katholieke devotie. Net zoals je op de Efteling voor al het sprookjespark moet bezoeken. Je hoeft niet al- rp les te geloven wat je ziet, als je er maar even bij stil staat. Deze wandeling door het Nieuwe Testament is voor al niet te missen door het park dat in de vorige eeuw, in het kader van religieuze herbeleving, is aangelegd onder regie van de Kapucijner paters. De rode en groene beuken groeien tot in de hemel, de mugjes m dansen boven een stromend beekje, de rhododen- dron staat op ontluiken en de vogeltjes vliegen hier in het paradijs. Het park biedt verder een aardig overzicht van de hoogtepunten in het leven van Jezus. En natuurlijk A hebben ook beroemde heiligen als Antonius, There- sia, Klara en Franciscus, lieveling van Jezus' hart een prominente plek in het lommer gekregen. De heilige Franciscus wordt uitgebeeld als hij op de berg Alvaro de kruiswonden van Jezus ontvangt. De wandeling door het Mariapark is zo vol indruk ken dat je er binnen een uur dorst van krijgt en ge- lukkig biedt dit bedevaartsoord, naar goede katho- lieke traditie, een aantal niet te missen biertempels. De kruisweg voor Bourgondiërs. Daar drink je vanzelfsprekend een paar goddelijke abdijbieren of Trappisten en daar ga je na enige tijd vanzelf geloven dat het best goed komt met de we reld en met jezelf. Parijs (afp) - De Neanderthaler, die in brede kring als de voorloper van de moderne mens wordt beschouwd, heeft in feite gedurende 6000 jaar in Frankrijk naast de moderne mens geleefd. Dat meldt een Ne- derlands-Frans-Britse onderzoeksgroep in het nieuwste nummer van het wetenschappelijke tijdschrift Nature. De moderne mens, die van elders kwam en bekend is onder de naam Cro-Magnonmens, begon de Neanderthalers 40.000 jaar geleden te verdringen. Maar in bepaalde streken wisten groepen Neanderthalers zich nog lange tijd te handhaven. Zo heeft de groep onder leiding van Jean-Jacques Hublin, van het Mu seum voor de Mensheid in Parijs, in de grot van Arcy-sur-Cure in het departement Yonne (Centraal-Frankrijk) botten van Neanderthalers gevonden van 34.000 jaar oud. Bij deze overblijfselen troffen ze sier voorwerpen (doorboorde tanden, ringen van ivoor) aan. Deze laatste zijn of nagemaakt of geruild met de Cro-Magnonmens. De vondst in Frankrijk vormt een aanvulling op de aanwijzingen door ontdekkingen in Spanje en Portugal in de afgelopen tijd, dat Nean derthalers hebben doorgeleefd naast de Cro-Magnonmens. Moskou (afp/rtr) - Twee Russische kosmonauten hebben gisteren meer dan vijf uur buiten het ruimtestation Mir doorgebracht om zon nepanelen te installeren op een module van het station. Daarmee moet de energietoevoer voor Mir worden vergroot. Joeri Onoefrienko en Joeri Oesatsjev, die sinds februari in de ruimte verblijven, monteerden de panelen met behulp van een telescopische arm op de module Kvant. De Amerikaanse Shannon Lucid controleer de de operatie vanuit Mir. De 53-jarige Lucid werd in maart naar het ruimtestation gebracht en moet het Amerikaanse record voor het langste ruimte verblijf breken. Het is de bedoeling dat zij vijf maanden in Mir blijft. du Breda avond geopend! en u in een gezellige sfeer |laan 92 tel 076-565456? t en toch kunt u bij ons éedames aanw. V.a 11 u iOOSENDAAL strikt privé ha. t/m vrij. Tel. 01&5. 55968. 165-558051 BI. slanke iTOEIPOES ontv. privé ma mog._ rm vr. tot 23u. Trio \RIN Breda ontv. jiscr. rom. sfeer. 7 dg p 0.30-23.00U 076-5211107 u in een >w. A-58 R'daal-Breda A-56 Cards acc. 0165-341241 l/ENDY de gehele week geop. van 12-24 uur. Ook escort. Tel 076-5206416. topping ndustrie- en gevelreiniging, anbrengen van anti-graffiti- n, repareren en vernieuwen onderhoud van kantoren en Iwen. 100% katoen div. kleuren Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij koestert zeldzame vangst niet aan de bananenbomen beginnen als hij alle waterplanten heeft opgegeten. Dan zou de kever uitgroeien tot een nieu we plaag. De Ugandese regering over weegt dan ook serieus de mogelijkheid om krachtige pesticiden te verspreiden. Alleen het feit dat een groot deel van het drinkwater dan in gevaar zou kunnen komen, heeft de minister van milieu hier van tot nu toe kunnen weerhouden. De universiteit van Ibadjan in Nigeria onderzoekt of het mogelijk is om de hya cint te 'oogsten' met een nog uit te vinden machine. De plant kan misschien ge bruikt worden om biogas of veevoer van te maken. Toerisme Op dit moment worden handel, visserij en toerisme het zwaarst getroffen door de voortwoekerende waterhyacint. Je remy Katatumba, mede-eigenaar van een camping op het Ugandese eiland Bu- gaala vreest dat toerisme niet echt van de grond zal komen als de waterhyacint blijft groeien. „Nu het in Uganda poli tiek gezien steeds rustiger wordt, heeft de toeristenindustrie grootse plannen voor de Ssesee-eilanden." Musaazi Namiti, correspondent van The East African, schreef dat het hem heel erg tegenviel dat de milieudeskundigen tijdens de 21e waterconferentie in Kam pala weinig aandacht besteedden aan het probleem. Kenia en Tanzania bleken meer aandacht te hebben voor de vervui ling van het meer door de in het meer uit komende rioleringen. De groei van de hyacint is volgens mi lieudeskundige Robert Mutumu uit Nai robi dan ook alleen te stoppen door de milieu-omstandigheden aan de rand van het meer te verbeteren. „Het is duidelijk dat de plant langs de kusten de meest gunstige voedingsbodem vindt. De wind verplaatst de planten naar de rest van het meer. De boeren gebruiken kunst mest en door erosie van het land vormen resten van de kunstmest samen met de uitwerpselen van mens en dier een ideale voedingsbodem. Ideaal voor alle on kruid." Gebrek aan erosiebeperkende maatrege len in de landbouw is ook volgens John Hunwick, leraar permacultuur in Kam pala, de grootste veroorzaker van de overlast. „Ik denk niet dat het de schuld is van een vijverliefhebber die zijn hyacint ook mooi vond voor het Victoriameer. Het is de landbouw. De problemen van Kenia, Tanzania en Uganda zijn één en dezelfde: erosie. Het is niet voor niets dat in Au stralië alle landbouw zonder erosiebe perkende dammen verboden is. De hya cint is er al tientallen jaren, maar ze is pas hard gaan groeien sinds er daadwer kelijk landbouw langs de oevers van het meer uitgeoefend wordt. Allerlei minera len komen door erosie van akkers in Burundi, Rwanda, Uganda, Kenia en Tanzania in het meer terecht." p3n or)ze verslaggever ten visserij die in handen van I Russische maffia is geval- en> gevoegd bij de enorme Milieuverontreiniging in het Russische deel van de Kaspi- che Zee, vormen de grootste «dreigingen voor de steur, pmerkelijk genoeg is het Wist de industrie die aan de el trekt. Leveranciers van aviaar zien hun broodwin- ®g m gevaar komen. 'NF0RMATIE nadere informatie wil omtrent dikelen in deze bijlage, kan Kantooruren bellen naar: "76-5312344 of 076-5312272. ■jhiftelijk reageren kan ook. et adres daarvoor is: nnc+k '->redactie Lijf Leven, £^3229,4800 MB Breda, radactie: René van der Velden. „Het verval van de Russische economie en de opkomst van de Russische maffia zorgen ervoor dat de steur wordt bedreigd. De steur leeft hoofdzakelijk in de Kaspische Zee, die door Rusland en Iran wordt omgeven. De Rus sische maffia heeft kaviaar ont dekt als een bron van inkomsten en vist de Kaspische Zee aan de Russische zijde leeg." Dat zijn woorden van Jacobus Toet, Nederlands grootste impor teur van kaviaar. Behalve door de ongelimiteerde jacht wordt de vis ook nog eens belaagd door de schrikbarende milieu-verontrei niging van Russische zijde. Verschillende rivieren lozen hun drab - vroeger heette dat water - vol zware metalen en pesticiden in de Kaspische zee. Juist in het voorjaar komen de zwangere Steur-vrouwtjes in die smerige rivierdelta's om zich te voeden! Gevolg is dat de vissen in gewicht sterk afnemen en verzwakken. De vissen, die heel groot en zwaar kunnen worden, zijn een gemak kelijke prooi voor de maffia, die echte kaviaar vermengt met na- maakproducten en deze voor woekerprijzen probeert te verko pen. Als gevolg daarvan loopt het aantal steuren fors terug en daar mee de kaviaarproductie. In 1994 leverde Rusland nog 640 ton ka viaar, in 1995 slechts 210 ton! De Iraanse productie liep ongeveer net zo hard terug. De toestanden in Rusland met de maffia en het milieu spelen de Iraanse kaviaarproducenten in de kaart. Aan hun zijde van de Kaspische Zee doen ze er alles aan om het milieu goed te houden en de vangst op verantwoorde wijze uit te voeren. Zo is vrijwel het hele Iraanse deel van de Ka spische Zee tot natuurgebied ver klaard. De overheid heeft allerlei maat regelen genomen om de steur te beschermen. Zo zit er op elke vis serboot een keurmeester. Wordt er een steur gevangen, dan beslist de keurmeester of de vis wordt meegenomen of niet. An- Iraanse steurvissers met hun vangst. Een beetje steur levert zo'n negen tot veertien kilo kaviaar. ders wordt hij teruggezet. „De Iraniërs hebben maar al te goed door dat als je de verkeerde vissen vangt, de populatie nog sneller terug loopt. Met alle ge volgen van dien. Elke steur is voor hen een klein fabriekje van eieren (de kaviaar), waar je zui nig op moet zijn," weet Toet. Voor Iran zijn de inkomsten van de kaviaar een belangrijke bron voor buitenlands geld. Bodenteich (dpa) - Een pas op 14 mei ontdekt stuk rots met een door snede van 200 meter dat met grote snelheid op aarde afraasde is ons zondag gepasseerd. Dit gebeurde op maanafstand van aarde, maar in de astronomie is dit slechts een kleine afstand, zo deelde de Vereni ging van Sterrenvrienden in Bodenteich maandag mee. Bodenteich ligt in de aan Nederland grenzende Duitse deelstaat Niedersachsen. De door een Amerikaanse astronoom in Tucson (Arizona) ontdekte rots met de naam 1996 JA1 passeerde de aarde op een afstand van 450.000 kilometer, aldus de organisatie van Duitse amateur-astrono men. Een inslag op aarde zou een ramp hebben veroorzaakt. Zou het object in zee zijn gestort, dan zouden vloedgolven van vele tientallen meters hoog de kusten hebben verwoest. Een inslag op het vasteland zou een aardschok hebben veroorzaakt. Twee jaar geleden sloeg de vijfmaal grotere komeet Shoemaker-Levy 9 op Jupiter in. Er ontston den explosies met doorsnedes van enige duizenden kilometers. Over vier jaar kan 1996 JA1 aarde mogelijk opnieuw gevaarlijk dicht nade ren. Experts berekenen op het ogenblik of de koers daarvan tot een botsing zou kunnen leiden. Door Sylvia van de Ven Al jaren speurt de Organisatie ter Verbetering van de Bin nenvisserij tevergeefs naar de kwabaal. De in Nederland uet uitsterven bedreigde zoetwatervis leek de Brabant seen Gelderse wateren defini tief verlaten te hebben. Totdat jet beestje zomaar ineens de (nik van een Bommelse visser inzwom. r gij het lichten van de fuik in de Zaltbommelse Waalhaven wachtte hobby-visser Karei van Hees en zijn maat Anton van Ga meren een rare gewaarwording. Ditmaal kwam er geen paling bo ven water of een stel spartelende snoekbaarzen. In de netten glib berde een vreemde oranje, gele vis, die over het hele lijf een blau we gloed vertoonde. 'Dit is iets aparts', dachten beide vissers en namen de vangst mee naar huis. Een zeer bijzondere vangst, zo bleek na gesnuffel in de boeken. Een van de plaatjes toonde een bruine vis met precies dezelfde vorm en hetzelfde ken merkende baarddraadje als het gevangen exemplaar: een kwa baal. De kwabaal staat op de lijst met uitsterven bedreigde vissoorten, ontdekten beide hobbyvissers, die sinds een paar maanden het visrecht hebben om in de Bom melse haven met een fuik te vis sen. Daarom de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisse rij (OVB) gebeld. In Nieuwegein sprongen de visdeskundigen een gat in de lucht. Die kwabaal wil len ze maar wat graag hebben. Immers, in Gelderland en Bra bant is al jaren geen enkele kwa baal meer aangetroffen. Met Van Hees is de afspraak ge maakt dat de vis levend wordt overgebracht naar een proefbe drijf in Beesd. De OVB kweekt bedreigde vis soorten om ze terug te zetten in de natuur. Zo mogelijk moet ook de in Bommel gevangen vis voor nakomelingen gaan zorgen. Het is echter de vraag of het terugzet ten van gekweekte kwabalen re sultaten oplevert. De kwabaal heeft volgens een woordvoerder van de OVB overstromingsgebie den nodig om te kunnen paren en die zijn er in Nederland nog maar nauwelijks. „De mens houdt niet zo van natte voeten. Daarom heb ben we dijken gebouwd om de ri- Karei van Hees met de met uitsterven bedreigde kwabaal, gevangen in Zaltbommel. foto cor de kock vier in te tomen." gelopen gronden. Hier wordt bij plankton en ander voedsel. Be- Een dodelijke maatregel voor de de eerste zonnestraaltjes het wa- langrijk voor de eerste levensfase kwabaal. „De vis paart op onder- ter snel warm. Dan is er veel van jonge kwabalen." Door Francien Coenen Waterhyacinten worden in tuincen tra wel te koop aangeboden als vij- verplant. 'Bloeit niet' staat er dan soms bij. Je zou zeggen: dat is de ver koper geraden ook. Want stel je voor dat het tropische wateronkruid ook in ons land een zegetocht door rivie ren en kanalen zou beginnen! Dan kregen we dezelfde toestanden als in Afrika. Het Victoriameer bijboor- beeld dreigt de verstikkingsdood te sterven als gevolg van de onuitroei bare waterplant. Door de duisternis heen zien de opvaren den van het houten vissersbootje de dik ke laag waterhyacinten steeds dichterbij komen. Sinds een jaar of vier overwoe kert de groene wierachtige plant lang zaam maar zeker heel het Oostafrikaanse Victoriameer. Schipper Davids, afkom stig van het Ugandese vissersplaatsje Kasenyi, kan niet anders dan er met vol le kracht op af stevenen. Een meter of vier verder komt de boot vanzelf tot stil stand. De motor is niet krachtig genoeg om de planten uiteen te drijven. De waterhyacint (eichornia crassipis) be dekt al grote delen van het wateropper vlak van het gigantische meer in Afrika. Dat je er moeilijk doorheen kunt komen is nog niet het ergste. Maar door de mas sale aanwezigheid van de plant daalt ook het zuurstofgehalte in het meer. Het wa ter zal vervuilen en vissen zullen sterven. Het is een plaag die je in veel ontwikke lingslanden kunt zien: van Bangladesh tot Suriname. Gevreesd wordt voor de toekomst van het meer en de acht miljoen mensen die aan zijn oevers leven. Uganda bezit het kleinste deel van Lake Victoria. Visserij is echter een van de weinige winstgeven de activiteiten die het land kent en ruïne ring hiervan zou een flinke strop beteke nen. De planten bedreigen ook de electrici- teitsvoorziening van steden, dorpen en industriecomplexen. Omdat het inzetten van een maai-vaartuig op een misluk king uitliep, moet het water bij de cen trale in Jinja dagelijks handmatig hya- cintenvrij gemaakt worden om de stroomvoorziening te waarborgen. Geen ongevaarlijk karwei, want de met fraaie paarse bloemen getooide plant verbergt vaak slangen. De plantendeken B trouwens ook schuil- en broedplaats van ander gedierte, veel slakken bij voor- Wd, en die kunnen vaak de oorzaak z|jn van plotseling de kop opstekende ziekten. De vis-, vervoers-, electriciteits- en wa- terprijzen stijgen ondertussen gestaag, "e Ugandese electriciteits-centrale heeft al laten weten meer dan 14.000 dollar per »aand extra kosten te moeten maken om M energiewinning bij Owen Falls in Jin- De waterhyacint spreidt zich als een dikke deken over grote wateroppervlakten uit. foto's tropeninstituut De fraaie bloemen waaraan de waterhyacint zijn naam te danken heeft. ja op gang te blijven houden. De Ugande se Spoorwegen geven maandelijks een bedrag van 16.000 gulden uit om Port Bell vrij van waterhyacinten te krijgen. De bewoners van de Ssesee-eilanden zul len steeds meer geïsoleerd worden van de faciliteiten van het vasteland. De econo mische achterstand die de eilandbewo ners nu al ondervinden zal alleen maar groter worden. Het Tropeninstituut heeft samen met Eu- roconsult het afgelopen jaar onderzoek naar de hyacintenoverlast in West-Afri- ka gedaan. Dr. Arnold Pieterse van het Tropeninstituut in Amsterdam zegt dat het hier om precies dezelfde hyacint gaat als in Oost-Afrika. Er kan een viertal oorzaken aangewezen worden voor de verspreiding van de plant: het gebrek aan natuurlijke vijanden, een teveel aan meststoffen in het meer door industriële lozingen, overbevolking en de aanleg van dammen en kanalen. Pieterse is naarstig op zoek gegaan naar planteneters en de snuitkever zou een einde kunnen maken aan het waterplan tenprobleem, Maar dan wel in combina tie met andere plantetende dieren om te voorkomen dat de keverpopulatie te groot wordt. „Het echte werk, het in de praktijk bren gen van de theoretisch oplossing, kan snel beginnnen," denkt Pieterse. Het Tropeninstituut heeft tijdens een confe rentie in Florida een werkstuk gepresen teerd waarin het de drie hoofdoorzaken en mogelijke oplossingen van de hyacin ten-overlast presenteert. Snelheid is ge boden want het door de hyacint bedekte wateroppervlakte groeit elke week met 3,5 hectare. De Ugandese krant The Vision be schouwt experimenten met de water plant-etende kever echter al bij voorbaat mislukt. „Een stekelbaarsje heeft ook niet veel kans van slagen als hij op haaienjacht gaat," lacht ir. Symes cy nisch. Pieterse brengt hier tegenin dat het te vroeg is om nu al een conclussie te trekken. „Die beesten zitten daar een jaar of twee. Pas na meer dan vijf jaar is hun populatie groot genoeg om echt gro te bergen hyacint te verstouwen." Symes blijft echter sceptisch ook als het experiment zou slagen. Zal de snuitkever

de Stem | 1996 | | pagina 23