DE STEM 'Systeem op mijn lijf geschreven Bikkelen in de Zeister bossen Volop Richard Witschge wil met Ajax prijzen winnen Johan Cruijff geen onderwerp bij Oranje Ajax wil contracten voor tenminste drie jaar tan den Heri radiorechten s^ÏXmdeBr^iaan- DËSTEM Juventus onbevreesd Oud-Ajacieden ook naar Rome Van Gaal rekent niet op Frank de Boer Jari Litmanen nog lang niet uitgeken op Ajax Rugnummers Oranje Eventuele huldiging vrijdag Van Gaal levert kritiek op ontslag Cruijff Ajax verlengt contract met ABN-AMR0 SPORTNIEUWS KORT Play-off in eredivisie voetbal Zestien nieuwe proftrainers Djorkaeff naar Inter Milaan Robson mag naar Barcelona n£f Belg Dennis IV Hoofdrol voor Romario Sport Amsterdam (anp) - De beste linkshalf van de wereld kon de verlokkingen uit Italië niet weerstaan. Maar Louis van Gaal krijgt de nummer twee terug. Richard Witschge te kende gisteren een vijfjarige overeenkomst met Ajax. Witschge was de voorganger van Edgar Davids bij de Amsterdam se club. Hij wordt ook zijn opvol ger. Vijf jaar was hij weg. Hij speelde bij Barcelona, Bordeaux en heel even Blackburn Rovers. „Ik ben 26 jaar, het is tijd om Rome (rtr/anp) - Klaar, ont spannen en onbevreesd. De selectie van Juventus kwam gisteren welgemoed aan in Rome voor de finale van de Champions League tegen Ajax woensdag. „Het wordt een grootse wedstrijd," voor spelde trainer Marcello Lippi, die zijn opstelling nog niet wilde prijsgeven. De Italiaanse coach riep eerder Ajax als favoriet uit. Maar op die uitspraak kwam hij in Rome te rug. „We zijn aan elkaar ge waagd. Ajax heeft veel techni sche kwaliteit en speelt tactisch sterk. Maar wij zijn zeker geen underdog. Mijn ploeg staat er op dit moment heel goed voor." Volgens Lippi moeten zijn spelers uiterst kalm zijn om van Ajax te winnen. „Daarom heb ik de laat ste weken veel aandacht besteed aan de mentale training," zei hij. „Ajax speelt altijd in de overtui ging dat een doelpunt vanzelf valt. Dat vertrouwen probeer ik ook mijn spelers nog bij te bren gen." De manschappen van Lippi wa ren op hun eerste dag in Rome in een opperbeste stemming. „We zijn klaar voor Ajax," zei aanval ler Del Piero. „Onze kracht zal ons collectief zijn." Middenvelder Angelo De Livio: „Vrees voor Ajax hebben we ab soluut niet. Zij zouden juist bang voor ons moeten zijn. Bijvoor beeld voor Ravanelli. Zouden die Ajacieden niet schrikken van zijn kapsel?" Rome (rtr) - Ajax heeft voor de fi nale van de Champions League alle spelers uitgenodigd die heb ben gespeeld in de eindstrijd van het Europese bekertoernooi van de landskampioenen in de jaren zeventig. De Amsterdammers wonnen het evenement in 1971,1972 en 1973. Legendarische spelers als Cruijff, Keizer en Swart maakten des tijds deel uit van de selectie. Wie gehoor gaat geven aan de oproep is nog niet helemaal duidelijk. „Maar ik verwacht dat ze er vrij wel allemaal zijn," verklaarde voorzitter Van Praag. De meeste genodigden zullen woensdag op de dag van de wed strijd arriveren. Dat geldt ook voor het leeuwendeel van de sup porters. In totaal worden in Rome 21.000 Nederlandse fans ver wacht. Rome (anp) - Coach Louis van Gaal rekent er niet op dat Frank de Boer met Ajax mor gen in de finale van de Cham pions League tegen Juventus speelt. De definitieve beslis sing over het meedoen van de aan de enkel geblesseerde ver dediger valt waarschijnlijk pas woensdag. Met achttien spelers die mogelijk inzetbaar zijn, arriveerde Ajax gisteren in Rome. Van die groep valt in elk geval één buitenlander (Santos of Kanu) af. Verder maakt ook de onlangs aan de knie geopereerde Kluivert deel uit van de selectie. Van Gaal zegt hem hooguit een half uur te kunnen gebruiken. Twee jeugdspelers zijn mee, bei den 19 jaar. Aanvaller Van den Bergh en verdediger Melchiot, overigens ook maar net hersteld van een blessure. Speelt De Boer wel, dan verhuist één van hen naar de tribune. Ajax heeft ook het geblesseerde duo Reuser en Overmars meege nomen. Van de selectie zijn Hoekstra (niet speelgerechtigd) en Reiziger (geschorst) in Neder land achtergebleven. Ze zijn in trainingskamp met Oranje. Demtsjenko verblijft in Rusland. Hij bereidt zich daar met het olympisch elftal van Rusland voor op een toernooi in Toulon. prijzen te gaan halen." Richard Witschge draaide een erg sterk derde seizoen bij Bordeaux. Hij had een doorlopend contract in Zuid-Frankrijk, maar een hand vol aanbiedingen lonkte. Witsch ge koos niet voor het geld. „Ajax kan tegenwoordig leuk meebie den met het buitenland, maar niet met alle clubs. Ik had elders méér kunnen verdienen. Dat was echter niet het belangrijkste. Ik wil prijzen gaan winnen en dan kun je het beste bij Ajax zijn." Hij koos voor het bekende. „De belangstelling van Real Madrid was ook concreet. Daar krijg je te maken met een nieuwe trainer, een nieuw concept, moet je je weer helemaal aanpassen. Bij Ajax weet ik wat me te wachten staat, controlerend op het mid denveld. En voor een speler als ik is het heerlijk in een elftal met veel aanvallers te staan. Bij Ajax staan er drie, vier aanvallers die ik met een pass kan bedienen." Van Gaal had bij het bestuur aangedrongen op het aantrekken van Witschge, in zijn ogen na Davids de beste linkermidden velder van de wereld. „Het duur de lang voordat het rond kwam," sprak de trainer maandag. „Maar goed, nu hebben we hem dan eindelijk." En omhoog ging het champagneglas. Bordeaux had geen haast. „Ze wilden tot na de Europese finale tegen Bayern wachten. Het lag niet aan mij. Ik wist wat ik kon gaan verdi'enen, was allang rond," aldus Witschge. Als z'n contract afloopt, is hij 31 jaar. „Ik hoop dat Ajax m'n laatste club is. Misschien dat ik tegen die tijd weer een vijfjarig con tract kan tekenen. Arnold Müh- ren heeft het als linkermidden velder ook tot op zijn 35e of 36e gered." Hij vertrok in 1991 bij Ajax, dat hem destijds graag in Barcelona bij Cruijff afleverde. De Amster damse club zat in geldnood. Er is een hoop veranderd in de hoofd stad. Maar Witschge veranderde ook. „Ik was toen 70 kilo, nu negen meer. En dat zijn vooral spieren, extra kracht. Ik kan nu ook bal len veroveren. Sommige mensen zeggen dat ik Davids niet kan vervangen. Okay, ik ben een an dere speler, zie er niet uit als een pitbull. Maar echt, ik ben min stens zo fanatiek." Rome (anp) - Voor de tweede opeenvolgende keer behoort Jari Litmanen tot de ko- ningsschutters van de Cham pions League. Persoonlijk besliste hij voor Ajax de hal ve finale tegen Panathinai- kos. De titel werd voor PSV weggehaald, omdat de Fin in de slotweken weer begon te draaien. Terugblikkend zegt hij desondanks: „Het was een slecht jaar." Het seizoen van Jari Litmanen is probleemloos in twee helften te verdelen. Dat van voor en dat van na zijn vakantie. In februari stuurde Van Gaal hem een paar weken weg. „Achteraf een zeer goede beslissing," zegt de coach. „Hij is weer helemaal terug, 'scherp'. Het heeft belangrijke treffers opgeleverd." Litmanen kan gemakkelijk een verklaring geven voor de slechte periode. „In het begin raakte ik zo ongeveer om de paar dagen geblesseerd. Steeds was er weer wat anders. Dat was mijn ver haal van dit seizoen. Op een ge geven moment werd ik er gek van. Aldoor maar weer proberen terug te knokken, terwijl die an dere jongens lekker aan het spe len waren. Het werd daarom steeds moeilijker om ook men taal fit te blijven." Ommekeer Hij kneep er even tussenuit. „Op stap met een vriend, beetje rus ten, af en toe skiën. Ik kreeg de gelegenheid te herstellen. Het heeft het gewenste resultaat op geleverd. Sinds ongeveer ander halve maand kan ik weer voluit trainen. Zonder pijn. Gelukkig. De twee treffers in Athene tegen Panathinaikos waren zeer be langrijk. Het was een ommekeer. Voor mij, maar vooral voor het elftal, dat in die fase een moeilij ke periode doormaakte. Daarom was het succes daar zo belang rijk." Litmanen brak door op het mo ment dat Bergkamp vertrok. Hij verving op de 'tien' de speler die bijna als onmisbaar werd be- Jari Litmanen (links) luistert op de training naar Ajax-trainer Louis van Gaal. schouwd op meer dan waardige wijze. Misschien is zijn rende ment wel hoger. Hij scoort min stens zo vaak, is defensief waar devoller. Hij werd de eerste Fin die als voetballer grote prijzen won. En dat voor een voormalige ijshockeyer. Liverpool bracht hem in contact met voetbal. „Via de televisie. Een prachtige club, mijn club. Met Kevin Keegan en later Kenny Dalglisch als idolen. Op school heette ik Kevin. Ik ben nooit in Liverpool geweest. De club is een droom voor mij, die moet intact blijven. De reali teit zou het kunnen verbreken." Een ster in Finland? Liever niet, zegt Litmanen. „Ik ben van nature rustig, houd me graag wat op de achtergrond. Ach, natuurlijk heb ik in m'n ei gen land ook een bepaalde popu lariteit. Maar vergeleken met de grote ijshockeyers of langlaufers stelt dat niet veel voor. Winter sporters staan in veel hoger aan zien bij het publiek. Daar gaat het vooral om in Finland. Voet bal komt pas veel later." Vandaar ook dat hij bij Ajax niet onmiddellijk opviel. „Ik was dan al wel international, maar dat zegt niet zo veel. Het niveau waarop ik had gespeeld, was ui terst bescheiden. Daarom waren de omschakeling en de aanpas sing aanvankelijk erg moeilijk. In mijn beginjaar leerde ik elke halve dag wel iets. Nu leer ik nog, maar niet meer in dat tem po." 'Happy' Of het daarom tijd wordt voor iets anders? Nee dus. „Nog zeker een jaar Ajax. Waar om zou ik weggaan bij de beste club ter wereld? Niet voor het geld in elk geval. Dat speelt voor mij geen doorslaggevende rol. Ik voel me 'happy' in Amsterdam. Mijn relatie met de trainer is goed, maar dat is eigenlijk mijn relatie tot iedereen die ik hier heb leren kennen. Daar komt nog eens bij dat het systeem van deze club mij op het lijf is ge schreven." Misschien dat hij nergens anders zo kan spelen als bij Ajax. „Wie voetbalt er nu met drie aanval lers, met een offensieve midden velder daar kort achter. Een ide ale wijze van spelen, maar zalig makend wil ik het niet noemen. Er zijn meerdere manieren om tot resultaat te komen. Zie het AC Milan van de laatste jaren." Voor AC Milan heeft hij grote bewondering. „Maar ik heb echt geen moment overwogen Davids en Reiziger achterna te gaan. Milan heeft een mooie manier van spelen. Anders dan Juventus, veel meer met pressie, aanvallender. Dat wil niet zeggen dat Juventus een minder elftal heeft. Het speelt compacter, maar heeft prachtige individualisten. Daar staat te genover dat bij ons de vorm steeds meer terugkomt. Ik ver wacht woensdag een mooie avond." Door Chris van Nijnatten Zeist - Tevreden, zeer tevreden waren de bondscoaches Guus Hiddink en Hans Dorjee gisteren in Zeist. Bij de aftrap voor wat de KNVB zelf de finale van de Road to Wembley noemt, werd er gelijk tamelijk pittig getraind door de tien reeds aanwe zige internationals en hun zeven assisten ten. „Ze bakenen hun posities af," lichtte Hiddink het gebikkel in de bossen toe. „Iedereen laat even zien wie hij is en waartoe hij in staat is. Een mooi proces vind ik dat." De zeven zogenaamde assistent-internatio nals daagden ieder op zijn eigen manier hun grote broers uit tot een confrontatie. Dat pak te in Hiddinks visie goed uit. Toen zelfs de als timide bekend staande Dennis Bergkamp be gon mee te schoppen en te trekken, kon Hid dink zich niet beheersen. „Zó gaat dat," galm de het vanaf de zijlijn. De bondscoach weiger de te fluiten voor harde charges over en weer. „Dat doe ik bewust, want ik wil zo snel moge lijk de weerbaarheid op EK-peil brengen." Het ging uiteindelijk ten koste van de tijdelij ke krachten van Oranje. Ze misten, toen er echt fel werd gespeeld, op Van Gastel na over duidelijk handelingssnelheid ten opzichte van de arrivés. „Ik vond het wel leuk zo," zei Berg kamp. „Op deze manier overwin je je mentale moeheid van een heel seizoen voetballen. Als je zo scherp traint, weet je gelijk dat er weer een belangrijke opdracht te volbrengen is." Van de 22 Engelandvaarders waren er pas tien naar Zeist afgereisd: Hoekstra en Reiziger, respectievelijk niet speelgerechtigd en ge schorst voor de finale van hun club tegen Ju ventus, Bergkamp, De Goey, Taument, Cocu, Numan, Hesp, De Koek en Veldman. Onder de zeven hulpjes - Vierklau, Rorije, Ooijer, Laros, Van der Vegt, Van Gastel en Dennis de Nooijer - was die laatste een verrassende aan wezige. „Ik werd zaterdagavond om elf uur Door Chris van Nijnatten Zeist - Als Jordi er geweest was, was het misschien een onderwerp geweest. Maar Jor di komt pas donderdag naar Zeist. En dus besteedden de internationals en assistent-in ternationals geen woord aan Het Ontslag in Barcelona. Oranje kwam bijeen voor de aftrap van de voorbereiding op het EK, voor de toekomst dus. Cruijff is geschiedenis. Johan Cruijff heeft, in tegenstel ling tot de periode rond het WK van 1990, niet meer die charisma tische invloed op jonge Neder landse voetballers. De huidige ge neratie heeft veel respect voor hem, maar ziet hem vooral als een relict van de rijke jaren zeventig. Eigenlijk ook meer als een Cata laan dan als een Amsterdammer. Johan Cruijff is inmiddels voor een grote groep voetballers een gezicht uit een oud Panini-album. Voor bondscoach Guus Hiddink is Cruijff andere koek. Hij leefde mee met zijn voormalige concur rent uit de Priméra Division. Hij belde zaterdag met huize Cruijff en sprak met mevrouw Cruijff. Het ontslag heeft Hiddink ge raakt. Eigenlijk niet eens het ont slag op zich, maar wel het mo ment waarop het werd gegeven; vlak voor de laatste thuiswed strijd. „De spelers hier in Zeist zijn er helemaal niet mee bezig. Er is geen woord over gezegd. Dat zit hem misschien wel in hun leef tijd." En verder wilde Hiddink er ook niet te dramatisch over doen. „Een man met een status als Cruijff mag je niet zo van de hand doen. Aan de andere kant weet Cruijff dat zoiets altijd kan ge beuren in Spanje." Hiddink doelt op de macho-cul tuur in het Latijnse voetbal, waar de strijd om status en macht ge lijk een veenbrand nooit dooft en op ieder moment kan oplaaien. „De voorzitter, Nunez, heeft hele maal op het eind van een acht jaar in stand gebleven relatie even duidelijk willen maken wie er nu eigenlijk de grote baas is bij Bar celona." Is er een Spanjaard het slachtoffer van zo'n machtsspel, dan loopt het uiteindelijk anders door Hiddink gebeld. Ik stond op het punt om op stap te gaan. Deze kans grijp ik natuurlijk. Je weet nooit waar het toe leidt. Maar dat het nu al een opstapje naar de status van interna tional is, is een illusie waarin ik niet geloof." De Nooijer profiteerde net als zijn zes colle ga's van het feit dat de spelers van Jong Oran je niet beschikbaar waren vanwege een jaar lijks toernooi in Toulon. Buiten de echte inter nationals, de assistenten en de aanstormende jeugd bij Jong Oranje heeft Hiddink nog een categorie achter de hand. Het betreft de reser ve-internationals, die een oproep krijgen als iemand van de eerste keus geblesseerd af haakt. Het zijn Van Hooijdonk, Helder, Stam, Waterreus en Makaay. Donderdag voegen de buitenlanders Jordi, Winter, Seedorf en Mul der zich bij de groep. Hun competitie is net wel of nog net niet voorbij. Maandag volgen de Ajacieden. Hiddink is woensdag aanwezig bij Ajax-Juventus, waar ook Reiziger, Hoeks tra, Winter en Seedorf op de tribune zitten. af, weet Hiddink. „Dan krijgt die een paar dagen later een telefoon tje van zijn ex-voorzitter en gaan ze lekker eten." Met Cruijff zal dat niet gebeuren. Cruijff heeft immers al laten weten, dat hij nooit een biertje of een kopje kof fie met Nunez zal drinken, laat staan wat eten. De voormalige 'Verlosser' zal alles in het werk stellen om Nunez het bestuurlijk leven onmogelijk te maken. Ran cune drijft Johan Cruijff, zo weet zelfs Feyenoords kampioensploeg van 1984, tot buitenproportionele daden. Cruijff als voorzitter van CF Barcelona, zo gek is die ge dachte niet. „Ik acht hem ertoe in staat," zei Hiddink gisteren, in af wachting van de andere Cruijff. En Hiddink kan het weten. Zeist (anp) - Spelers van Ajax hebben acht van de nummers tussen 1 en 11 toebedeeld gekregen voor de Europese titelstrijd in Engeland. Alleen Seedorf, Bergkamp en Taument dragen afgezien van de Ajacieden een van de tra ditionele nummers. De eerste twee zijn overigens voormalige voetballers van Ajax. Taument is Feyenoorder. Als de rugnummers bepalend zouden zijn voor de opstel ling van bondscoach Guus Hiddink in de eerste wed strijd tegen Schotland op 10 juni, dan zou de volgende formatie op papier staan: Van der Sar; Reiziger, Blind, Seedorf en Frank de Boer; Ronald de Boer, Bergkamp en Davids; Taument, Klui vert en Hoekstra. Dat klinkt helemaal niet gek, ware het niet dat Danny Blind tijdens de ouverture is geschorst. De rugnummers tijdens het EK zijn: 1. Edwin van der Sar (Ajax), 2. Michael Reiziger (Ajax), 3. Danny Blind (Ajax), 4. Clarence Seedorf (Sampdoria), 5. Frank de Boer (Ajax), 6. Ronald de Boer (Ajax), 7. Gaston Taument (Feye- noord), 8. Edgar Davids (Ajax), 9. Patrick Kluivert (Ajax), 10. Den nis Bergkamp (Arsenal), 11. Peter Hoekstra (Ajax), 12. Aron Winter (Lazio Roma), 13. Arthur Numan (PSV), 14. Richard Witschge (Bordeaux), 15. Winston Bogarde (Ajax), 16 Ed de Goey (Feye- noord), 17. Jordi Cruijff (Barcelo na), 18. Johan de Koek (Roda JC), 19. Youri Mulder (Schalke'04), 20. Phillip Cocu (PSV), 21. John Veldman (Sparta), 22. Ruud Hesp (Roda JC). DINSDAG 21 MEI 1996 Bi Rome (anp) - Ajax wil het de komende maanden voor elkaar krijgen dat alle spelers een verbintenis tekenen voor tenminste drie jaar. Penningmeester Van Os is bereid daarvoor extra gelj uit te trekken. Een aantal spelers heeft al een langer lopende verbintenis, zoals de je. broeders De Boer, Van der Sar, Overmars, Hoekstra en Witschge, De nieuwe aanpak heeft veel te maken met de zaak Bosman, die eind vorig jaar een einde maakte aan het systeem van transfers. „Bij niej. we contracten denk ik aan periodes tussen de drie en vijf jaar Van Os. Door de komst van de Arena krijgen de Amsterdammers volgend sei zoen nog meer inkomsten. „Een deel daarvan zal ten goede komen aan de spelers," zei Van Os. „Op die manier hopen we nog beter te kunnen concurreren met het buitenland." Volgens het bestuurslid kan Ajax verder nog meer geld verwachten uit commerciële zaken. „De mer- chandising staat bij ons nog in de kinderschoenen." Het grootste probleem ligt vooral bij Kanu. Zijn verbintenis loopt al en nog steeds is onduidelijk waar zijn toekomst ligt. Ook de tweede Nigeriaan, Finidi, heeft nog niet concreet aangegeven wat hij wil, uet verschil is wel dat zijn overeenkomst nog een jaar loopt. Van Os denkt in de periode oktober/november met coach Van Gaal ia gesprek te gaan. De trainer heeft ook nog een contract voor een jaar „Ik heb geen idee welke kant hij op wil," verklaarde Van Os. „Sinds hij zijn huidige verbintenis tekende hebben we daar nooit meer over gepraat." Amsterdam (anp) - Voor het Paleis op de Dam verrijst vrijdag 24 mei een groot podium als Ajax er op woensdag 22 mei in slaagt om in Ro me de Champions League opnieuw te winnen. De eventuele huldiging van het kampioensteam begint om half zeven en wordt gevolgd door een rondvaart door de grachten vanaf acht uur. Om vier uur 's middags begint er al een muzikaal programma op de Dam, voor de fans die extra vroeg komen om hun idolen van dichtbij te kunnen zien. Bewoners en bezoekers van de binnenstad mogen hun auto's op de dag van de huldiging niet parkeren in de buurt van de Dam, en vanaf 3 uur 's middags ook niet langs de route van de rondvaart. De boot vaart vanaf de Nieuwe Herengracht, richting de Amstel, He rengracht, Leidsegracht, Keizersgracht, Brouwersgracht, Singel ea het Open Havenfront naar het Oosterdok. Op de dag van de finalewedstrijd mogen cafés in Amsterdam een uur langer open blijven. In de nacht van vrijdag op zaterdag geldt de nor male weekeinderegeling. Amsterdam (anp/efe) - Louis van Gaal heeft overal een mening over, dus wilde hij maandag tegenover Spaanse journalisten best reageren op het ontslag van Johan Cruijff. Volgens de trainer van Ajax was hel een 'ondenkbare' beslissing van Nunez Cruijff te ontslaan, een dag voor de laatste thuiswedstrijd. „Een trainer met het charisma en] soonlijkheid van Cruijff, die bovendien zulke prachtige resultaten heeft bereikt, verdient het niet op deze wijze eruit te worden gegooid." Louis van Gaal keek lachend naar de knipsels uit de Spaanse kranten. Drie grote sportbladen meldden gisteren dat de trainer van Ajax e voorcontract bij Barcelona heeft getekend. Of hij wilde reageren?Dat] deed hij. Met die lach. Bobby Robson moet volgens de Spaanse kranten opgevolgd wo door Van Gaal. De trainer tegen de Spaanse journalisten: „Koopeens] een Italiaanse krant. Die weten met zekerheid te melden dat ik i voorcontract bij AC Milan heb getekend. Het is allemaal onzin." Het Madrileense dagblad Marca hield een lezersonderzoek over wie het Barcelona-bestuur na komend seizoen moet contracteren. Hoi mocht van maar 7 procent van de ondervraagden een tweede seizoen blijven. Bondscoach Clemente scoorde aanmerkelijk hoger. Maar bo venaan het lijstje stond de naam van Van Gaal, met meer dan 40 pro cent. „Ik voel me gevleid," sprak hij. Lachend. Amsterdam (anp) - Ajax en hoofdsponsor ABN-AMRO hebben hun contract verlengd tot 2000. De huidige overeenkomst zou aan het ein de van het volgende seizoen zijn afgelopen. De bank fungeert sinds 1991 als geldschieter. Het nieuwe contract is aangepast aan de huidige status van de Am sterdamse club, die na 1991 pas de opmars richting wereldtop heeft gemaakt. „We maken het bedrag niet bekend, maar we betalen meer aan Ajax dan voorheen," aldus J. Prast van ABN-AMRO. „Maarhetis het meer dan waard. Onze naamsbekendheid bij de Nederlandse te; volking is gestegen van 36 naar 72 procent. Bovendien zijn we dar Ajax over de hele wereld bekend. Zeist - De eredivisie krijgt met ingang van het komende seizoen aan het eind van de competitie een play-off. De eerste vier ploeg® in de eindrangschikking die zich nog niet voor Europees voetbal hebben geplaatst, komen voor de extra wedstrijden in De ploegen spelen paarsgewijs een uit- en een thuiswedstrijd tegen elkaar. De winnaars van die dubbele duels spelen twee wedstrijden tegen elkaar, met als inzet het laatste startbewijs voor de UEFA- beker. De verliezer van de finale krijgt het eerste recht op inschrij ving voor de Intertoto-competitie. De invoering van een systeem is maandagavond in Zeist tijdens de vergadering voetbal bekrachtigd. Het voorstel is afkomstig van de belangenver eniging Coaches Betaald Voetbal (CBV). Zeist - De Nederlandse voetbalwereld telt zestien nieuwe betaald voetbal. Zij hebben bij de KNVB in Zeist met goer de cursus voor het hoogste trainersdiploma doorlopen. Onder te geslaagden bevindt zich John Rep. De oud-international zakte tij dens de vorige leergang. Frits van de Berk is de enige cursist die nog niet is bevorderd. De voormalig assistent-coach van Vitessej»11 werkzaam bij Qiuck 88) moet in het najaar een herexamen Ee geslaagden: Henk Bodewes (uit Groningen), Karei Bonsink (Amstrr^m:]' Jimmy Calderwood (Tilburg), Louis Coolen (Nuenen), Ruud Dokter (Zeewo Martin Jol (Den Haag), Gerard Marsman (Raalte), Heini Otto (Hoofddorps. Poortvliet (Eindhoven), John Rep (Zaandam), Henk van Stee (Schiedam), f Thijssen (Malden), Robert Verbeek (Veldhoven), Mario Verüjsdonk (Deu Mark Wotte (Voorburg) en Hans van de Zee (Diemen). Straffen betaald voetbal: geschorst voor één wedstrijd: Elzinga (CamDuu Latupeirissa (FC Den Bosch), Roembiak (Veendam) en Van Boekei (W Parijs - Youri Djorkaeff (28) van Paris Saint Germain speelt de toj mende drie seizoen voor Inter Milaan. De Italiaanse club, waar Aron Winter voor gaat uitkomen, heeft bijna acht miljoen gul" betaald voor de Franse international. Lissabon - Het bestuur van landskampioen Porto heeft tra Bobby Robson toestemming gegeven in dienst te treden van Ba lona. „Hij vertrekt met wederzijds goedvinden," liet een woo voerder van de Portugese topclub maandag weten. Het t>estuur. t Barcelona heeft hem overigens nog steeds niet officieel als opvo 8 van de zaterdag ontslagen Johan Cruijff benoemd. niisseldorf (anp) - Jacco El- Mh heeft definitief afgezegd Tr het tennistoernooi van ioland Garros. De Gelderlan- Z geblesseerd aan zijn knie, In daardoor zijn dubbeltitel, •e hij met Paul Haarhuis "on, niet verdedigen. ïaarhuis speelt m Parijs met w Schalken aan zijn zijde. Ri- lrd Krajicek is door zijn veer- Zde plaats op de jongste rang- ,kt geplaatst voor het Franse 'rand Slam-toernooi. Uda Schultz en Richard Licek staan op de lijst van ge kaatste spelers voor het tenms- Poor Ivar Penris )ssendrecht - Olympia's Tour] ■envoudig. Na klachten over 1 [ommentaar op de smalle en d fcoureurs overheen gejaagd woj Jige kritiek over het tijdstip (vierde etappe tussen SchijndeS „Goedemorgen," zei rondevoor- iitter Henk Westerveld gisteren jlak voor het vertrek in Schijn lek Het was inmiddels half vier ii de middag. Vier uur later, om lalf acht, drukte de Belg Dennis jloons zijn wiel als eerste over de lindstreep. Bij het vertrek had iGU-ploegleider Egbert Koersen :h al bij Westerveld beklaagd iver het late vertrek. „Wat moe- ra die jongens de hele ochtend ioen? Warmrijden is lekker, aar een halve dag... Zoiets jreekt het ritme natuurlijk." loersen kon het ook niet nalaten iog eens zijn beklag te doen over le smalle wegen, waarover het leloton vooral zondag was ge tuurd. Na het vertrek in Ridder- :erk werd koers gezet over zeer lalle wegen in de" Alblasser- laard. Auto's konden elkaar op le polderwegen onmogelijk pas- :ren. De chauffeur van de Lada fan de Witrussische ploeg had bver de kronkelige, hobbelige en 'toffige weggetjes erg veel tijd om weer aan te pikken aan le staart van het peloton, nadat :n renner met bandenpech aan :n nieuw wiel was geholpen. ,Vind je het gek dat hier geen irofs op af komen?", stelde Koer- :n een retorische vraag. „Die la ai zich echt niet over dat soort laadjes jagen, die gaan meteen in [taking." westerveld trekt zich de kritiek jan Koersen en andere ploeglei ders wel aan, maar zegt tegelij kertijd met handen en voeten ge- konden te zijn. „De Alblasser- raard is een moeilijk en druk ge- lied. Dan kun je drie dingen ioen: op de snelweg gaan rijden, naar dat mag niet. Ook de pro- linciale wegen zijn veel te druk, lus blijven die polderwegen over. lat is zeker geen gelukkige keu- :e, maar wij hebben het ook niet 'oor het zeggen. Rijkswaterstaat 11 de politie bepalen voor een be- nngrijk deel over welke wegen temogen rijden." Vesterveld denkt dat het in de oekomst wat de route betreft al- een nog maar erger zal worden. Ik verwacht dat we over tien aar geen aaneengesloten etappe- oers meer kunnen houden door toenemende drukte. We zullen eel meer verplaatsingen gaan tijgen. We willen deze ronde s r o C F t 3 (1 d (I r A 1 R R C r A Z K (anp) - Jorien van den Her eyenoords thuiswedstrijden in h ,e eyenoord-voorzitter loopt da; ie nog gaande is over de radiorec ken het contract met het nieuw en. Jos Staatsen van het ^ebestuur Betaald Voetbal Dj„e ®JVB reageerde verrast >li„„n°® Plompverloren mede- 'alt? Van hen Herik tijdens uV0rgadering in Zeist- a dull moment,' zei Staat- ei an den Herik wilde later wijt aan wie hij de rechten tn. iet !eft Verkocht. k mm PuhlMJaneiro (rtr/anp) - Het Pubhek vermaken, Romario te n Loog steeds als de bes- va^ Braziliaanse aanvaller petit) 'am®ng° was in de com- Ï7mf\d tegen Itape- maker u- absolute smaak- fers R taakte twee tref punt fle het derde doel- schnn °°r' een stfaf- tnet «L6n img uiteindelijk dig af R u art w-oegüj- het vein ïj verlaten van terugduwdreeg Romari°, hie °verLdi na een woeste tie Mof een staande ova- devoniLn^entien óffers is topschm? ?e spits van PSV tl te le m h Cl r< S k C( e< d g<

de Stem | 1996 | | pagina 8